Dagen van Goncaïves nu geleld «£2S»sSÉ Onrust in Thailand f/éötr&ufêt Troefkaart gn in Sinai-woestijii Kissinger gaat spoedig bemiddelen over Golan n* HASSAN DREIGT Viking-1 op weg naar Mars GEVECHTEN UITGEBROKEN OP TIMOR SIMCA-CHRYSLER ckrysler Uw proefrit wordt profijtrit! 't Karrewiel DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 BUITENLAND PAGINA 9 Ultimatum van gematigden LISSABON (Reuter/AP) De dagen van de Portugese pre mier Goncaïves schijnen geteld. President Da Costa Gomes heeft tijdens de beëdiging van de staatssecretarissen van de nieuwe regering verklaard dat deze regering nog maar enkele dagen te leven heeft. Hij prees de nieuwe staatssecretarissen voor hun bereidheid en vaderlandsliefde om te willen dienen in een regering „waarvan de levensverwachting in dagen wordt gerekend". Hij wees op de moeilijkheden in het noorden van Portugal, de toestand op Timor, de Azoren en in Angola, de tegenstellingen, en de geweldpleging in het land. Tijdens dezelfde plechtigheid zei premier Goncaïves dat hij zich niet vastklampte aan zijn premierschap, maar dat degenen die tegen hem zijn in feite de ideeën van revolutie en democratie, waar hij voor staat, aanvallen. De toespraken zijn gis teravond gepubliceerd door het Mi nisterie van Voorlichting, terwijl in de hoofdstad een menigte van tien duizenden linkse betogers steun be tuigde aan de plannen voor een volks macht, opgesteld door de militaire veiligheidsdiensCopcon van gene raal Convalho. Aan de betoging ter ondersteuning van de Copcon-plannen is naar schatting door zo'n 30.000 deelgenomen. Aan de kop stoet liepen ook sloldaten, en matrozen. De soldaten die met militaire vrachtwagens arriveerden Op de verzamelplaats, het grote plein aan de Taag, riepen de soldaten staan altijd aan de kant van het volk'. Met een oproep aan de achterban zich aan te sluiten bij deze betoging ten gunste van Copcongeneraal De Carvalho heeft ook de communisti sche partij kennelijk premier Vasco Goncaïves laten vallen. Goncaïves heeft zich begin van de week nog afgezet tegen de stroom politieke do cumenten uit legergroepen, die vol gens hem allen blijk gaven van een .kleinburgerlijke mentaliteit" Nu"* de positie van Goncaïves onhoudbaar lijkt geworden willen de communis ten tijdig de bakens verzetten. Gematigde officieren van de bewe ging van de strijdkrachten (MFA) hebben de president Da Costa Go- mes gisteren een week de tijd gege ven om de communistisch gezinde premier Vasco Goncaïves tot aftre den te dwingen. Mocht de president daar niet in slagen, dan zullen de officieren de macht zelf in handen nemen en Goncaïves de laan uitsturen, zo werd in kringen van de MFA vernomen. Zegslieden verklaarden dat de ge matigde officieren onder leiding van de vroegere minister van buitenland se zaken majoor Ernesto Melo An- Gutenbergbijbel MAINZ (Reuter) In een Lutherse pastorie in Immen- hausen in West-Duitsland is een uitermate fraai exmplaar van een vijftiende-eeuwse Gu tenbergbijbel gevonden, zo heeft een museumdirecteur in Mainz bekendgemaakt. Er zijn nu 48 van deze bijbels bekend, ten dele incompleet. De gevonden bijbel gaat van het boek der schepping tot en met het boek der Psalmen. Hij is het eerste deel van een in 1925 ontdekte Gutenbergbijbel, thans in het bezit van Pressers Museum. tunes de president hebben gezegd dat zij zonodig geweld zullen gebrui ken om Goncaïves te laten aftreden. De gematigde officieren zeggen te kunnen rekenen op de steun van on geveer 85 procent van de bij de MFA aangesloten militairen. BANGKOK (AP) De Thaise hoofdstad Bangkok werd gisteren geteisterd door gewelddadige acties, die begonnen met de plundering van de privé-woning van premier Koe- krit Pramoj. Daarn hebben studenten gedemonstreerd en bommen gegooid en hebben stakende veiligheidsagen ten van Amerikaanse militaire ba ses drie functionarissen van het Ministerie van Arbeid ontvoerd. Voor zonsopgang bestormden on geveer 100 politiemannen de woning van premier Koekrit en vernielden ruiten, meubilair en een collectie an tiek. De agenten wilden met hun ac tie demonstreren tegen de naar hun mening zwakke houding van de re gering tegenover demonstrerende stu denten ook waren zij verontwaardigd over de onvoorwaardelijke vrijlating van negen gearresteerde activisten in een van de noordelijke provincies. Hoewel de politie en het leger in staat van verhoogde waakzaamheid zijn gebracht zijn nog geen directe maatregelen genomen. De premier heeft in de loop van de dag echter tijdens een redevoering gezegd dat hij wellicht de noodtoestand zal moe ten afkondigen wanneer geen einde aan de onrust komt. Rond het middaguur hebben Thai se veiligheidsfunctionarissen van Amerikaaanse militaire bases, die al twee maanden staken uit protest te gen het loonbeleid van het Thaise militaire opperbevel, drie functiona rissen van het departement van Ar beid gegijzeld. Zij hebben verklaard de gijzelaars te zullen vrijlaten wanneer de rege ring met hun eisen akkoord gaat. De meeste van de oorspronkelijke 4000 stakers zijn inmiddels al weer aan het werk. Van de 1000 die de staking niet opgaven trokken giste ren 400 personen naar het departe ment. Toen zij het hoofd van het departement niet te spreken kregen drong een aantal demonstranten het gebouw binnen en gijzelde drie func tionarissen. In de loop van de dag trokken 300 studenten, van wie velen gewapend met pistolen en zelfgemaakte bom men, naar het park voor de campus van de Thammasat Universiteit en schoten daar in de lucht en gooiden bommen. De studenten eisen de ar restatie en veroordeling van een terrorist die vorige week tijdens een demonstratie van boeren ernstige ver wondingen toebracht. Tijdens de bij eenkomst in het park liepen twee leden van een Westerse filmploeg een pak slaag op. Ongeveer 200 politiemannen, van wie sommige ook aan de aanval op de woning van Koekrit hadden deel genomen, hielden later op de dag een demonstratie voor het nationale hoofdkwartier van de politie. Tegen cfe avond werden de studenten van hoger beroep.sonderwijsinsteilingen, die de Thammassat Universiteit had den belegerd, uiteengedreven. De regering was toen akkoord ge gaan met de eisen van de 1000 sta kende bewakers van Amerikaanse mi litaire bases. Regeringsfunctionaris sen hebben verklaard dat aan hun looneisen is voldaan. De honderden dissidente politie mannen die voor het nationaal hoofdwartier van de politie demon streerden hebben hun aktie beëin digd nadat het hoofd van de poli tie generaal Pote Pekanand zijn af treden had aangekondigd en gezegd dat geen van de deelnemers aan de overval op premier Koekrit's woning zal worden gestraft. De 19-jarige Jeanette Farraj uit Jeruzalem en de Oostenrijkse VN-soldaat Ernst Steinbauer, die voor een romance zorgden in het grimmige gebied van de heu vels van Golan, waar tot de tanden gewagende Israëli's en Syriërs tegenover elkaar staan, slechts uiteengehou den door troepen van de VN. Zij werd verliefd op de VN- soldaat en samen trokken zij het verboden terrein in het niemandsland in. Het uitje kwam haar te staan op on eervol ontslag uit het leger, terwijl hij werd teruggeroe pen. Hij nam ontslag en keerde terug. Het tweetal zal over enige tijd in het huwe lijk treden. Zij verwacht over een half jaar een baby. De strategisch belangrijke pas sen van Gid. en Mitla die een grote rol spelen in het gesprek over een nieuw Sinai-akkoord liggen tegenover het Suezkanaal en vormen de sleutel voor de con trole over de Sinai aangezien el ke Egyptische succesvolle opmars op het schiereiland via deze zal moeten lopen. De passen, waarvan de Mitla de zuidelijkste is, liggen 16 km uit elkaar. De Mitla ligt 32 km ten oosten van het Suezkanaal en de Gidi 48 km. Ds Israëli's trokken zich in maart 1974 terug tot een linie op 20 km ten oosten van het ka naal. Zij bouwden in snel tem po een omvangrijke verdedigings linie en versterkingen in de Si nai tussen het Suezkanaal en ge noemde passen diie elk nieuw Egyptisch offensief zouden kun nen weerstaan. Het project kostte 650 miljoen gulden. De twee kronkelende passen stijgen door rotsachtig terrein tot bijna 1.000 meter hoogte en be heersen de omgeving van het Suezkanaal, de linie waarheen het Egyptische leger in 1967 was te ruggeslagen. De Egyptenaren kre gen weer vaste voet op de ooste lijke oever van het kan aa- na dat zij de Israëli's in de oktober- oorlog van de Bar Lev-linie had den verdreven. Ingevolge de troepenscheidings overeenkomst van 18 januari 1974 konden de Egyptenaren een strook gebied tot 10 km ten oosten van het kanaal bezetten. Het aantal militairen en wa pens is daar beperkt evenals in een soortgelijke strook aan de an dere kant van de centrale buffer zone waar militairen van de VN- vredesmacht patrouilleren. Sedert de Israëli's in de Juni- oorlog van 1967 Aboe Rcdeis in het westen van de Sinai verover den, voorziet deze bron voor meer dan de helft in de oliebehoefte van Israël. Volgens Israëlische desKundi- gen zullen deze olievelden echter binnen zeven jaar opgedroogd zijn. De maximale produktie was in 19721973 met 5,4 miljoen ton bereikt. De opbrengst daalde in 1974 tot 4,3 miljoen ton en zal in 1975 de vier miljoen ton niet overschrijden. De behoeften van Israël belo pen ongeveer 7,5 miljoen ton per jaar, waarvan in 1973 75 pro cent van de olievelden in Aboe Rodeis kwam. Het aandeel uit deze olievelden is nu niet meer dan 55 procent en wordt steeds minder. De olievelden in Chelets, in Is raël zelf, produceren slechts rond twee procent van het jaarlijks gebruik. De VS hebben zich garant ge steld voor de oliebehoeften van Israël na de teruggave van Aboe Rodeis. Van de Sjah van Iran kreeg minister Kissinger de be lofte dat zyn land de olie-exploi tatie als een zakelijke en niet als een politieke aangelegenheid be schouwt en derhalve olie aan Is raël zal blijven leveren. Behalve uit Iran betrekt Israël olie uit Oostbloklanden. Het grootste gedeelte van de be- ADVERTENTIE ter/AP) De Amerikaanse precedent bouw in de omgeving een kleine Ford heeft zijn Egyptische ccllega bom die volgens de politie door Ara- Sadat de verzekering gegeven, dat bische querillastrijders was aange- de VS na de afsluiting van een nieuw tussentijds akkoord tussen Israël en Egypte nog voor het einde van dit jaar zullen bemiddelen bij de tot standkoming van een tweede tussen tijdse overeenkomst tussen Israël en Syrië. Dit is gisteren in rege ringskringen in Cairo vernomen. Minister Kissinger die morgen na besprekingen in Isradl in Cairo wordt verwacht, zal zaterdag of zon dag in Damascus met het Syrische staatshoofd Haiez Al Assad een voor- breidend gesprek hebben. Nadat drie vanuit Libanon geïnfil treerde Arabische querillastrijders gisteren tijdens een vuurgevecht met Israëlische soldaten waren gedood, heeft de luchtmacht de vermoede lijke basis van het trio, in het noor den van Libanon met bommen en boordwapens bestookt. Negen Pa lestij nen en 3 Libanezen kwamen om het leven. Er waren 28 gewon den. In een militair communique werd gezegd dat de getroffen basis er een was van het linkse volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLD). onder leiding van dr. George Ha- bas j. Israëlische betogers hebben gis teren het verkeer in het centrum van Jeruzalem lam gelegd uit pro test tegen het bezoek van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger, die vandaag in Israël arriveert om te bemid- delen in de totstandkoming van een nieuwe tussentijdse overeenkomst tussen de Joodse staat en Egypte. Enkele honderden Israëlische jon gelui probeerden in demonstratieve optocht naar de woning van premier Yitzhak Rabin te trekken. Zij rie pen "verrader" en "aftreden", maar werden door de politie tegengehou den voor zij het huis van de minis ter-president konden bereiken. togers behoorde tot het rechtse, na tionalistische "Goesj Emoeniem" blok dat zich fel tegen de nieuwe over eenkomst met Egypte heeft verzet. Volgens het blok brengt het nieuwe tussentijdse akkoord de veiligheid van Israël in gevaar. RABAT UPI) Koning Hassan van Marokko heeft ge zegd dat als zijn land niet te gen het najaar in het bezit komt van de omstreden Spaan se Sahara, hij ervoor ten strij de zal trekken. De koning heeft al meer dan eens met militair optrden ge dreigd, maar nooit zo openlijk en met het klaarblijkelijk stel- ken van een termijn. Marokko zal de Spaanse Sa hara „tegen oktober of novem ber", wanneer het Internatio nale Gerechtshof in Den Haag zijn vonnis in de zaak uitspreekt, inlijven, aldus Hassan. In 1963 zijn in de 266.000 vierkante kilometer grote Sa hara op de Afrikaanse west kust rijke fosfaatlagen ondekt. Spanje wil het gebied onafhan kelijk maken. ADVERTENTIE HOTEL-CAFE-RESTAURANT STEENSTRAAT55/LEIDEN 22509 Op aanvraag zenden wij u graag Wrakstukken van de gisteren bij Damascus verongelukte Tsjechische Iljoesjin-62 liggen over een groot gebied verspreid. Aanvankelijk waren er slechts twee overlevenden, maar een van de ge wonde kinderen overleed later in een ziekenhuis, waardoor het aantal slachtoffers op 126 kwam. Het waren Arabieren, Tsjechen, drie Polen, een Spanjaard, een Hongaar, een Deen en een Oost duitser. De geredden zijn een Syrische student en een klein meisje van nog onbekende nationa liteit. Onder de slachtoffers waren de Deense dirigent Erling Hoey en de Poolse regisseur Konrad Swinarski. CAPE CANAVERAL (DPA) Met behulp van een Titan-Cen taurraket is gisteravond van de Amerikaanse basis Cape Canaveral de Amerikaanse ruimtesonde Vi king-1 gelanceerd, die op 4 juli van het volgend jaar een zachte landing op Mars moet maken. Aanvankelijk zou de vlucht op 11 augustus zijn begonnen, maar dit moest als gevolg van technische de fecten twee maal worden uitgesteld. Het is de bedoeling dat de Vi king-1 op 19 juni a.s. in een baan om Mars komt. De landings<-apsu- le, "Prospector" genaamd, moet neerdalen op de dag waarop het 200 jaar geleden zal zijn dat de on afhankelijkheid van de VS werd uitgeroepen. Over tien dagen wordt de Viking- 2 gelanceerd die eveneens een zach te landing op de "rode planeet" moet maken. Dit zal ongeveer een maand na de komst van de Viking - 1 gebeuren. De twee sondes vervoeren in de landingstrap een biologisch labora torium. Dit is uitgerust met een grijparm voor het onderzoeken van de bodem op micro-organismen. De vlucht van de twee sondes kost on geveer twee en een half miljard gulden. Doodvonnissen In Tasjkent, hoofd stad van de Sow jet-republiek Oez bekistan, zijn drie mannen ter dood veroordeeld wegens een serie gewa pende roofovervallen. Volgens de Prawda Wostoka van 14 augustus had het trio bij een van de over vallen, op een vrachtwagen met zij de, een drievoudige moord gepleegd. LISSABON (Reuter) Op. het Por tugese deel van Timor zijn gisteren gevechten uitgebroken, waarbij ver scheidene Portugese militairen zijn gesneuveld, zo hebben welingelichte kringen in Lissabon verklaard Als gevolg van de slechte verbin dingen is het niet duidelijk wat er precies is gebeurd. Het is de eerste maal dat er Portugese militairen bij de botsingen zijn betrokken. In donesië dat het andere deel van het eiland bestuurt, staat er buiten. Portugal heeft verklaard dat zijn garnizoen op Timor machteloos is in de strijd die er is uitgebroken tussen politieke groepen die eikaars rivalen zijn. De meeste Portugese kolonisten op Timor verblijven in de hoofdstad Dili, waar ze worden beschermd door parachutisten uit Lissabon. Er zijn voorbereidingen aan de gang voor de evacuering van alle blanke bur gers naar Portugal. In een officiële verklaring die in Lissabon werd uitgegeven na een langdurige vergadering van presi dent Francisco da Costa Gomes met legerleiders, minister van Buitenland se Zaken Mario Ruivo en een mili taire missie uit Timor, stond dat vrijwel alle Timorese soldaten aan de strijd deelnamen maar dat hij nog niet veel slachtoffers had geëist. Inmiddels is dinsdag een speciale Portugese afgezant die de toestand op Portugees Timor had moeten onderzoeken, onverrichterzake in Lissabon teruggekeerd, nadat Indo nesië hem niet de gelegenheid had gegeven naar Oost-Timor door te reizen. De afgezant, majoor Anto nio Soares, was niet verder geko men dan Koepang, de hoofdplaats van het Indonesische deel van het eiland. Hij kon zijn reis niet ver volgen doordat de Indonesische au toriteiten alle lijnvluchten naar het Portugese deel hadden afgelast. Eerder deze maand zijn bij ge vechten op het eiland meer dan 100 mensen omgekomen, nadat een van de drie politieke partijen de "De mocratische Unie van Timor" (UDT) twee politiebureaus in de hoofdplaats Dili had overvallen en belangrijke punten had bezet om haar eis voor onmiddellijke onaf hankelijkheid kracht bij te zetten. Volgens de UDT zouden Portugese militairen de kant van het radicale "Revolutionaire Front voor een On afhankelijk Oost-Timor" (Fretilin) hebben gekozen. De UDT heeft be halve onverwijlde onafhankelijk heid ook de aanhouding van alle le den van 't Fretilin geëist. Volgens berichten uit Djakarta zouden de twee partijen echter samengaan te gen de pro-Indonesische "Volksde mocratie van Timor", Indonesië heeft tegenover Por tugal uiting gegeven aan zijn be zorgdheid over de situatie op Oost- Timor. In Djakarta vreest men dat er een nieuw Angola zal ontstaan en dat het gebied als het onafhan kelijk is geworden, ,een basis zal worden van opstandelingen. In juni jl. opende Portugal be sprekingen met de UDT en de pro- Indonesische partij Apodeti. Het Fretilin boycotte deze conferentie over de toekomst van het gebied, omdat het niet aan dezelfde tafel wilde zitten als de Apodeti. Portugal streeft er naar het gebied, dat het sinds 1586 bestuurt, in oktober 1978 onafhankelijkheid te verlenen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9