Terugkeer Suriname neemt toe Den Haag wil in maar 5 straten raamprostitutie IK BEN TEVEEL EEN GENERALIST" m Zeevalking zet door: nog een gevangenis Artsen tegen college van wijze mannen TRESLONG HILLEGOM TRESLONG HILLEGOM DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 PAGINA 7 AMSTERDAM (SP) Minister mr. H. W. van Doorn denkt, dat over één tot twee jaar geleidelijk aan een stroom op gang komt van Surinamers die vanuit Nederland terugkeren naar hun dan onafhankelijke land. Hij zei na een bezoek van tien dagen aan de West: „Dat zal wel een zeer klein begin zijn. Het zal pas de komende tien jaar vanaf nu duidelijker merkbaar worden". Minister Van Doorn hoopte, dat een soortgelijk patroon zal ontstaan als thans in omgekeerde richting. Nu reizen familieleden van Surinamers, die zich eerder in Nederland hebben gevestigd hen in grote getale achterna. Straks, zo hoopt Van Doorn, zal wellicht de familie ook hen volgen die naar Suriname zijn teruggekeerd. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek leiden het ministerie van CRM en de Surinaamse welzij nsstichting in Nederland af, dat het aantal voorgoed naar hun land terugkeren de Surinamers langzaam, maar gestadig toeneemt. Vorig jaar gingen ruim vierduizend in Nederland gevestigde Surinamers definitief terug. Daar staat voorlopig een veel groter aantal tegenover van Surinamers die naar Nederland trekken. Vorig jaar waren het er twintigduizend. Dit jaar worden in totaal dertigduizend verwacht. Het ministerie van CRM neemt aan, dat er thans 125.000 Surinamers in Nederland zijn. Minister Van Doorn zei gisteren dat de Surinaamse regering evenals In, Nederland heeft een aantal particuliere remigratie- en ontwik kelingsorganisaties tot nu toe voorlichting gegeven over het beleid van de Surinaamse regering, dat is gericht op „de terugkeer van Surinaamse krachten uit het buitenland". Sinds eind 1972 opereert de stichting Tenasu (Terug naar Suriname) reau voorzichtig als hij praat over Intussen is onduidelijk geworden of de Surinaamse regering de aange kondigde onafhankelijkheid per 25 november van dit jaar wel kan waarmaken. In de Staten van Suriname is een patstelling ontstaan tussen de regeringscoalitie en de oppositie. Twee leden van de Staten uih de regeringscombinatie hebben zich geschaard achter de eis van de oppositie, dat de grondwet van Suriname rond moet zijn, voordat de banden met het Koninkrijk der Nederlanden worden doorgesneden. Bij de Tweede Kamer in Den Haag zijn telegrammen binnengekomen van individuele statenleden met het verzoek om uitstel van het debat over de onafhankelijkheid van Surinamp. dat. begin september op de agenda staat. Zolang de Staten Burgemeester en wethouders van Den Haag willen het al jaren ooglui kend toegestane verschijnsel van de raamprostitutie in de Stad gaan ka naliseren. Volgens een voorstel, dat zy vermoedelijk in september-oktober ter goedkeuring aan de gemeenteraad willen voorleggen, zal de raamprosti tutie wordien beperkt tot vijf straten. In circa 20 overige straten voorna melijk in de oude binnenstad zul len de ongeveer 60 daar werkzame dames hun verdiensten voorlopig politie sprake kunnen voortzetten totdat zij verhui- straat wonende of hun vak vaarwel zeggen. In de betrokken panden mogen volgens de ideeën van B. en W. dan géén raamprostituées komen. najaar van kracht kan worden. Men wil de maatregel nemen omdat be woners van de straten met raam prostitutie steeds meer hinder van dit verschijnsel ondervinden. De overlast wordt onder meer ver oorzaakt doordat bezoekers van de vrouwen hun auto bij anderen in de straat voor de deur parkeren en door dat nieuwsgierigen dag en nacht langzaam voorbijrijden. Verder is er volgens het gemeentebestuur en de hinder die in de ondervinden, die niet bij de prostitutie betrokken zijn. Vaak worden zij door opdringe rige mannen aangesproken, terwijl «£j feite niets met het doel van hun De ambtenaren van het ministerie van Financiën zullen het in hun nieuwe gebouw zonder de vertrouwde potkacheltjes moeten doen. Gisteren werden ze uit het gebouw weggehaald om aan de meest biedende te worden verkocht. Oud ijzer of een nostalgische verzamelaar? Het gemeentebestuur verwacht dat komst te maken hebben. Voorts a de maatregel, die moet worden geno- 1 den B. en W. dat het wonen in be- men middels een wijziging van de Al- paalde straten de bewoners en hun gemene Politieverordening, nog dit kinderen een zeker stempel heeft be- zorgd, waardoor zij vaak nadelen on dervinden. Volgens loco-burgemeester W. H. A. Nuij, die de gemeentelijke plannen gisteren tijdens een persconferentie op het stadhuis toelichtte, zullen er bovendien maatregelen worden ge nomen om het de bewoners van de voor raamprostitutie aan te wyzen straten mogelyk te maken te ver huizen. De gedachten gaan daarbij uit naar een eventuele tegemoetko ming in de verhuiskosten van zo'n Van Huiten wil sloopregeling binnentankers DEN HAAG (SP) Staatssecre taris dr. M. H. M. van Huiten wil f 2000 per gezin, een afzonderlijke sloopregeling voor B. en W. willen de raamprostitutie binnentankschepen. Hij heeft dit beperken tot de Poeldijksestraat, Ge- meegedeeld aan de Tweede Kamer, leenstraat tussen Scheldestraat 12 en Volgens Van Huiten heeft de olie- Weteringkade, Hunsestraat, Kater crisis geleid tot een terugslag in de straat en Doubletstraat. Naar een vraag naar vervoerscapaciteit in de schatting van de commissaris W. M. DEN HAAG (SP) Staatssecretaris mr. H- J. Zeevalking wil nog een tweede gebouw laten binnentankvaart. Hierdoor zyn zowel van Andel (zedenpolitie) zijn van de inrichten als tijdelijke gevangenis. Al eerder maakte hij bekend het gebouw van de Rijks Psy- rederijen als particuliere vrachtver- totaal 260 raamprostituées in Den chiatrische Inrichting te Grave als gevangenis te willen gebruiken. voe"J 1 '1 j* onn jmm Nederlandse, de mogelijkheden mist niet zelf om uitstel vragen, ziet de om de stroom Surinamers die nog in Nederland wordt verwacht te beperkèn. Volgens Van Doorn ziet de Surinaamse regering er weinig in voor het vertrek uit Paramaribo gegevens te verzamelen. Dat zou de indruk wekken, dat de Surinaamse grondwet regering het vertrek naar Nederland Suriname steunt. „En dat is allerminst het geval", zei Van Doorn. De Nederland se minister had aangedrongen op het verzamelen van gegevens. Aan de hand daarvan zou het centraal bureau spreiding rijksgenoten zijn werk in Nederland beter kunnen doen. Zowel de Nederlandse regering als de meeste Tweede-Kamer-leden menen, dat de opstelling van een interne zaak van lar Nederland zich niet mee moet bemoeien. Tabakfabriek wil „Benoeming NOS-voorzitter kon niet uitgesteld" In een overleg met de vaste com missie voor Justitie zei Zeevalking gisteren, dat hij hoopt in het voor jaar van 1977 de lijst van veroordeel den die op de uitvoering van hun vonnis wachten te hebben wegge werkt. CDA STAAT OPSPRINGEN DEN HAAG De spanning binnen het CDA is de afgelopen dagen zo hoog opgelopen, dat er binnen de drie partyen, KVP, ARP en CHU voorzichtig reke ning mee wordt gehouden dat de christen-democratische fusie er op stuk kan lopen. De moeiljikheden gaan >ver de „grondslag" van het CDA, dat wil zeggen over de vraag of een niet-gelovig politicus die wel het CDA-programma onder schrijft, de party in het open baar mag vertegenwoordigen. De KVP meent van wel, de ARP van niet. Het CDA-bestuur zal van avond ovér het meningsverschil gaan praten. Verwacht wordt dat de ARP er in zal slagen dat er buiten de agenda om zater dag op het allereerste congres van de CDA over de grondslag mag worden gediscussieerd. geen contact meer met Meinsma tweede, maandenlange periode zou zyn ontstaan, waarin dan de vraag zou moeten worden behan deld wie voorgedragen zou moeten worden. Ik was in de gelukkige omstandig heid dat ik beschikte over een uiterst bekwame man die deze functie wilde aanvaarden." Met deze verklaring de benoeming van zijn paftijge- De bezwaren tegen de vooiigenomen personele bezetting van de gevange nisinrichting te Grave wil Zeevalking proberen te ondervangen. Hy denkt aan uitbreiding van de staf met pe nitentiaire deskundigen. Wel wil hy "Gehoord vasthouden aan het plan om een deel de bewaking toe te vertrouwen aanstaande adspiranten vam de jongelui die SCHIPHOL (ANP) ook de opvattingen die in het bestuur van de NOS terzake leefden buitengewoon ongewenst zij n^ geweest rijkspolitie. Het gaat 1 de opleiding op de opleidingsschool. Meestal duurt de wachttijd maanden. Na een korte opleiding twee weken zouden de jongelui vrij willigheid; in Grave GRONINGEN (SP) De Niemeyer noot mr. Jurgens (PPR) cotvorzitter werkzaam kunnen zijn. tabakfabrieken in Groningen geen contact meer te onderhouden met de anti-rook propagandist dr. L. Meïnsma uit Amsterdam over de fa bricage van teer- en nicotinearme si garetten. De firma meent dat Meins ma in uitlatingen en in publicaties het Niemeyer-belei'd in een verkeerd zei met verdere uitspraken de NOS, heeft minister Van Doorn gistermiddag op Schiphol ver dere vragen over deze omstreden be slissing afgewimpeld. Minister Van Doorn, die terugkeer- financiële moeilijkheden Haag zo'n 200 van hen in deze straten werkzaam. De resterende 60 vrouwen verrichten hun werkzaamheden op incidentele adressen, verspreid over ongeveer 20 andere straten. Volgens de plannen zal deze laat ste categorie vrouwen voorlopig niets in de weg worden gelegd, maar is het wél de bedoeling dat zij na vertrek uit die straten niet door een nieuwe raamprostitutée worden opgevolgd. De bewoners van de vijf aan te wij zen straten worden, indien gewenst, volgens de heer Nuij door het ge meentelijk bureau huisvesting gehol pen bij het verhuizen naar een ander adres. Wel dienen de betrokken be woners volgens de gemeente gaat UTRECHT (SP) De georgani- hen in een zo vroeg mogelijk stadium het om zo'n 100 gezinnen, c.q. alleen seerde artsen in Nederland vinden te betrekken bij de totstandkoming staanden hiervoor zelf met de ge- het wetsontwerp. Hoewel de meente. contact op te nemen. Voor- princi- alsnog bestaan er geen bezwaren dat pe niet tegen de invoering van een leegkomende huizen in de vyf be de tarieven en honoraria volksverzekering is, wil zij eerst we- trokken straten ingenomen worden de artsen moet vaststellen. Aldus ten of het wetsontwerp wel voldoende door nieuwe raamprostituées. Zelfs is de Koninklijke waarborg biedt voor goede voor ieder- het mogelijk dat de betrokken vrou- een te bereiken gezondheidsvoorzie- wen die op andere adressen hun ver- ningen en voor voldoende vrijheid in diensten incasseren naar een leegko- de relatie tussen arts en patiënt. mende woning in een van die vijf straten verhuizen. De' gemeente zal Ook de artsen vinden evenals de daarbij volgens loco-burgemeester ziekenfondsen en de particuliere ver- Nuij echter geen bemiddelende rol het onaanvaardbaar dat straks bfj monde 1 l college i eerste reactie a de opleiding drie tot Nederlandse Maatschappy tot Bevor dering dei- Geneeskunst op het we wetsontwerp voor een volksverze kering tegen ziektekosten, dat mo menteel voor advies bij de Raad vai State ligt. De vereniging van reclasseringsin- stellingen heeft in telegrammen aan de staatssecretaris van Justitie en de Su- vaste Kamercommissie voor Justitie de Nederlandse Antillen, zijn verontrusting uitgesproken dat him medezeg- zekeraars dat het ontbreken van de spelen, de zedenpolitie mogelijk wel. De artsen r genschap in het wetsontwerp lijks meer tot zijn recht komt. De werp overeenkomsten tussen ziekenfondsen breken en artsen, die door de Ziekenfonds raad moeten worden goedgekeurd, deze de plannen 1 daglicht heeft gesteld. Sinds. 1972 zaak te willen wachten tot het ka- gens de vereniging houden Zeevalking. Vol- zijn dan niet meer primair, de beslissingen van het centraal orgaan. De artsen zijn teleurgesteld dat de stel kostenverhogend zal regering het nodig heeft gevonden ken. financiële paragraaf in het wetsont- Overigens heeft de gemeente ernstig manco is. Het ont- de plannen nog geen enkel contact .n dat stuk doet de maat- met de betrokken raamprostituées ge- schappij geneeskunst vrezen dat de had. Verder meent het gemeentebe- regering geen bevredigende oplossing stuur dat er voor de vijf aan te wij- voor de knelpunten heeft kunnen zen straten "niet veel zal veranderen, vinden of dat zij weet dat haar voor- Tippelen en aanspreken blijven ver- ■- boden, evenals het bij de deuren staan". Hannie van Leeuwen had moeite met „nee" zeggen, maar: ADVERTENTIE Door Peter Riemersma r niet ipis te verstaan heeft Hn- het Binnenhof de rug toe te keren. Zoetermeer (SP) - Schoorvoetend Leeuwen, een Van de bekendste Dat geschiedde anti-revolutionaire leden van de enkele uren Tweede Kamer, gistern-orgen AR-fractieleider bekend gemaakt dat zij erover denkt aanwezigheid va EST Leeuwen (ARP): geen staatssecretaris. espres ;en huize van nr. W. Aantjes in minister dr. J. A. 'an Onderwijs en wetenschappen. Het was geen gesprek meer over de vraag of zij wel of niet dr. A. Veerman zou opvolgen als staatssecretaris van Onderwijs. De beslissing daarover was al gevallen. Het was meer een „even napraten" een bezigheid in het politieke bedrijf, die mevrouw Van Leeuwen als geen ander pleegt te beoefenen. In haar geriefelijk ingerichte eigen huis in Zoetermeer zegt ze, dat het „een fijn en goed gesprek" is geweest. Na een kort nachtje slapen heeft ze de indruk overgehouden, dat Van Kemenade haar graag had willen hebben. „Vanuit de kringen van het bijzonder onderwijs is ook een sterk beroep op me gedaan", bekent mevrouw Van Leeuwen. „Ik heb ook de grootste moeite gehad om toch nee te zeggen". Viel de beslissing gemakkelijker, toen duidelijk werd dat de ARP een andere bekwame staatssecretaris kon leveren? Ze aarzelt even. Zegt dan manmoedig: „Ja, natuurlijk". De suggestie, dat zij ook eigenlijk een vreemde in de onderwijswereld is, wijst mevrouw Van Leeuwen krach tig af. „Ik heb jaren in de onderwijscommissie van de Kamer gezeten. Nog steeds ben ik bestuurslid van de Vrije Universi teit. De laatste jaren is dat anders, maar daarvoor was je als bestuurs lid toch eigenlijk een soort direc teur". Niet verbaasd Ze was niet verbaasd toen zij enkele weken geleden de vraag kreeg voorgelegd om Veerman op te volgen. „Van Kemenade is een hardwerkende doordouwer. Hij had net zo iemand nodig. Zo'n doordou wer ben ik wel". Maar waarom heeft ze dan toch „nee" gezegd? Volgt een verklaring, zorgvuldig op schrift gesteld. De kern ervan is tweeledig. Ze is er niet zeker van of zij na afloop van de zittingsperiode van het kabinet- Den Uyl wel in de grote poiltiek blijft. Bovendien vindt ze het spijtig, alle andere bestuurlijke functies aan te moeten geven Hannie van Leeuwen was al eens eerder bijna staatssecretaris. Bij de vorming van het kabinet-Biesheuvel kwam het net niet goed uit: ze heeft daar toen met partijgenoot Biesheuvel een hartig woordje over gewisseld. Is dit, haar laatste kans geweest om te promoveren van de volksvertegenwoordiging naar het regeringskasteel? „Ik heb nooit gedacht in termen van kansen. Het gaat mij niet om de status. Als de partij een beroep op je doet, dan moet je er serieus over denken. Maar ik denk niet in sferen van opklimmen naar een staatssecretariaat". Ze vindt haar huidige functies eigenlijk boeiender. „Als vice-voor- zitter van de ARP-fractie functio neer ik politiek op het eerste plan. Eigenlijk ben ik een generalist in de politiek. Als ik „ja" had gezegd, had ik alleen die onderwijswinkel gehad". Twijfels De grote politiek boeit haar zeer. Ze is 49 jaar. Toch geen leeftijd om er straks mee te kappen. Hannie van Leeuwen kan niet verbergen, dat zij grote twijfels heeft over de toekomst van wat dan heet „christelijk gefundeerde politiek". De onzekerheid over de vraag of zij over twee jaar nog wil meedoen, loopt parallel met de onzekerheid over het CDA het samenwerkingsverband van KVP, ARP en CHU. „Ik ben daar heel somber over. Als er een CDA moet komen, dan moet er een goed CDA komen. Dat wil zeggen, dat wij het Geschokt Mevrouw Van Leeuwen i door de teneur van e rapport van een CDA- Daarin wordt gezinspeeld op een mogelijke kabinetscrisis en de raad gegeven om als CDA te wennen aan de gedachte, dat er oppositie tegen een PvdA-regering gevoerd moet worden. „Het is onverantwoord om met de gedachte aan een kabinetscrisis te spelen", oordeelt mevrouw Van Leeuwen. „Het is in het landsbelang, dat het kabinet de vierjarige periode uitzit". Met „verbijstering" heeft zij gelezen, dat fractievoorzitter dr. R. J. H. Kruising a van de CHU een christendemocratische partij in de oppositie een hele reeks punten heeft opgesomd die een kabinetscri sis waard zijn. „Van de andere kant vindt hij het in het landsbelang, dat de CHU nu toetreedt tot het kabinet en zelfs de vice-premier levert. Ik vind het een in strijd met het ander. Het klopt niet met mijn opvatting, dat je bereid moet zijn beleid te helpen vormen en daar dan voor te staan. Ik proef bij sommigen in het CDA te veel de neiging om de oppositie te zoeken, om de oppositie". Loslaten KVP-voorzitter W.J. Vergeer heeft min of meer afscheid genomen van het Nederlands Katholiek Vakver- bondl. Hij omhelst het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat nauw gelieerd is aan de ARP. Mevrouw Van Leeuwen: „Ik begrijp het niet helemaal. Wij als anti-revolutionai ren zouden elkaar niet zo gauw loslaten. Overigens ben ik het ermee eens, dat het CDA pleit voor het harmoniemodel en dat Vergeer constateert, dat het CNV dit nog wel aanhangt en het NKV niet meer. Maar een harmoniemodel sluit toch niet uit, dat je samenwerkt met socialisten..." Enkele dagen voor het CDA-congres, zaterdag in Den Haag, voert de twijfel nog steeds de boventoon. „Enkele dagen geleden zat ik er diep over in de put.' Het heeft mijn beslissing om geen staatssecretaris te worden zeker beinvloed". Maar in Zoetermeer is zij ds leidende figuur van het CDA. Zoetermeer Mevi'ouw Van Leeuwen: „Plaatselijk en regionaal ligt het nu eenmaal gemakkelijker dan landelijk. In Zoetermeer is tussen ARP. C o m CHU overeenstemming over uit gangspunt, programma en beleid. Dat is dus in orde. Zover is het landelijk niet". Haar vertrek van het Binnenhof hoeft dus niet automatisch te betekenen, dat zij ook de Zoeter- meerse politiek verlaat? ,Nee, helemaal -niet", zegt zij krachtig. Kamerlid vraagt „Schiet politie nu sneller en va ker dan vroeger" DEN HAAG (SP) Het tweede- kamerlid dr. H. Roethof (PvdA) wil van de ministers Van Agt en De Gaay Fortman weten of de politie tegenwoordig sneller en vaker schi'st dan vroeger. Roethof vraagt dit naar aanleiding van het gebeuren in Bus- sum, waar bij een overval twee over vallers door de politie zyn doodge schoten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7