Wie heeft is al heel vroeg modebewust Belgen vrezen Okker 'Ik begin geen sigarenzaak Zendingswerkers nu „leenmannen" DAVISCUP-TOERNOOI Wereldrecord Pele kort trekpleister Russin Faina Melnik met discus over 70 m. Een abonnement heb je niet voor niets. a DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 UTRECHT De laatste jaren wordt er in ons land ruw e'schat ©Ugeveeer 1,4 miljard gulden per jaar besteed aan kinderkleding. „En er is nog steeds een stijgende lijn te constateren", zegt de heer L. Klis ters, algemeen secretaris 'an de NE- VEC (Nederlandse Economische Ver eniging voor de Confectie-industrie) naar aanleiding van de 12ste vak beurs „Het Kind", van 22 tot 25 september in de Julianahal van de jaarbeurs in Utrecht. De stijgende lijn is deels te verkla ren uit het aantal kinderen van 0- 14 jaar. Dat waren er in 1965 2.980.000 en in '73 3.122.000 Voorts neemt men aan hoewel dat nog nooit weten schappelijk is onderzocht dat de ouders er geld voor over hebben hun kinderen „het beste" te geven Daar bij speelt dan de kinderstem een woordje mee. De moderne jeugd is al vroeg modebewust. Al jong weten ze wat ze willen hebben en ze bepalen zelf hun keus. De verkoop van kinderkleding is in 1974 bij de grote kledingmagazijnen met zes procent gestegen, bij de wa renhuizen met 15 procent en bij de Leidenaar (55) opnieuw onder invloed LEIDEN/DEN HAAG "Een le vensgevaarlijke man op de weg", zo kwalificeerde de officier van Justitie bij de Haagse politierechter een 55- Jarige kleermaker uit Ledden. die te recht moest staan omdat hij enkele malen onder invloed van drank een auto had bestuurd. De eerste keer was hem voor de tijd van negen maanden het rijbewijs ontnomen, terwijl hem bovendien twee weken gevangenisstraf was op gelegd. Niettemin ging hij achter het stuur van zijn auto ziten en veroor zaakte een aanrijding op de Hof- laan. De man reed door. maar kon even daarna worden aangehouden. En toen bleek dat hij wederom onder invloed van drank verkeerde. De bloedproef gaf een alcoholpromilage aan van 1,78. De schade aan de auto bedroeg 650 gulden. By de politierechter liet de kleer maker verstek gaan. De officier van Justitie eiste vier weken gevangenis straf en opnieuw intrekking van het speciaalzaken met 14 procent. Het eerste kwartaal van dit jaar geeft nog hogere cijfers. De omzet steeg bij de grote kledingmagazij nen met 24 procent, bij de waren huizen met 19 procent en bü óe sbe ciaalzaken met 155 procent. Tweeder de van de omzet is in ha rden van de zelfstandige detailhandel. Welk aandeel de Nederlandse kle dingindustrie in de markt heeft is moeilijk te bepalen. Dr komt, doordat er naast de gespecialiseerde bedrijven veel confectiebedrijven zijn die zowel kleding voor volwassenen als voor kinderen maken, vast staat alleen, dat er een belangrijke import van kinderkleding is. Deze import overtreft de uitvoer en vertoont een stijgende lijn. De importgoederen ko men vooral uit Aziatische landen. De kwaliteit is volgens de heer Rusters dikwijls minder dan het Nederlandse produkt. Bij de jeugd bestaat echtei be langstelling voor betere kleding, zo is de indruk hij de NEVEC. Op die manier doet de jeugd al is onbe wust mee de werkgelegenheid in de confectieindustrie oo peil te hou den. Geschat wordt dat zeker 8.000 werknemers (sters) oftewel een kwart van het totale aantal wemnemers in de confectieindustrie daarbij is betrokken. De concurrentie is echter ook groot door de import uit de EG-landen. Een stimulans voor de industrie is om het modieuze aspect zwaar te laten wegen naast de kwaliteitseisen. Günther Frank van het Neder landse instituut voor küidermode ziet voor de zomer van 197' felle vrolijke kleuren verschijnen op een donker fond. Hij voorspelt oranje, vio let en turquoise in grote naieve bloe men en kleine millefleur-bloemetjes van liberty-zijdjes. De Jtoffen zul len echter katoenachtig zijn (poplin en garbardine bijv.) en naarnaast alle mogelijke stofjes die in de folklore hun bestaansrecht hebben bewezen: bakkerruitjes,- smalle strepen, het ka toen van verpleegsters sn nonnen kleding uit vroeger jaren. Voor de meisjes komen er sack- jurkjes afgezet met felle biezen en doorgestikte naden. De (kleine) on- gens krijgen de matrozenkraag terug en ook de safaristijl dringt verder door. De spijkerbroek krijgt concur rentie van de overall, maar tr toch niet weg te denken uit de kleding voor jongeren. De pijpen worden e- venwel nauwer en er worden korte jackjes op gedragen. in Amsterdam is de dubbelelpee "80 jaar cabaret in de hoofdstad" samengestelde door Wim lbo en Leo Boudewijns uitgekomen. Het eerste exemplaar van het al bum werd aangeboden aan het echtpaar Linszen, huidige beioo- nerst van het pand Quellijnstraat 64, waar de wieg van het vader landse cabaret heeft gestaan. HANNOVER De Westduitse at lete Christa Vahlensieck heeft gis teravond in Hannover het officieuze dames-wereldrecord op de 10.000 me ter verbeterd en gebracht op 34 mi nuten en 1,4 seconden. Zij was daar mee 59 seconden sneller dan de ex- recordhoudster, de Amerikaanse Julie Brown. DEN HAAG Nederland zal voor eind september de Davis Cup wedstrijd tennis tegen België ge speeld moeten hebben. Dat zal in Brussel gaan gebeuren, maar wan neer precies is nog de grote vraag. De Nederlandse tennisbond heeft namelijk het voornemen Tom Ok ker voor deze wedstrijd uit te nodi gen en wil zo laat mogelijk in sep tember spelen, omdat Okker dan toch uit Amerika naar hier moet komen, om begin oktober het zes daagse proftoernooi in Nederland te spelen. De Belgen staan er echter op eerder te spelen, met de bedoe ling uiteraard dat Nederland dan niet over zijn sterke prof kan be schikken. Als beide landen niet tot een vergelijk kunnen komen zal de internationale tennisfederatie (ILTF) de data moeten bepalen. Vast staat in ieder geval wel, dat Rolf Thung geen Davis Cup zal spelen, na zijn povere prestaties tij dens de nationale kampioenschap pen van vorige week. Hij zou dan Messetrekkers aangehouden BREDA (SP) De politie van Breda heeft twee mannen aangehou den, die zondagnacht de portier en een'kelner van een nachtclub in Bre da met messteken ernstig verwond den. De meoi'lijkheden ontstonden, toen de bezoekers weigerden om hun rekening te betalen. -bovendien weer uit Amerika moe ten overkomen, waar hij momenteel een aantal toernooien speelt. De man die naast Tom Okker voor de Davis Cup in aanmerking komt is uiteraard nationaal kampioen Louk Sanders, maar als Okker niet zou kunnenspelen zal toch naar ande re spelers moeten worden uitgeke ken. Dat zullen dan ongetwijfeld worden Fred Hemmes (finali-t na tionale). Niek Fleury, speciaal voor het dubbelspel en waarschijnlijk Wouter Fok. Maar de KNLTB zal ongetwijfeld de voormalige Tsjech Marian Laudin, die intussen d( Ne derlandse nationaliteit bezit, niet over het hoofd mogen zien. Het had vorige week tijdens de nationale ti telstrijd maar erg weinig gescheeld of Laudin had Sanders in de halve finales uitgeschakeld. De KNLTB staat op het stand punt dat een land in de gelegenheid moet worden gesteld om met zijn sterkste formatie in de Davis Cud uit te komen en daar zal de ILTF waarschijnlijd wel gevoelig oor zijn. De Belgen houden echter aan vroegere data vast, zodat het wel op ax-bitrage van de ILTF zal uitdraai- Afgekeurde Jan Mulder: Door Ger Bestebreurtje NEW YORK Ondanks een grote opleving in de eerste compe titiewedstrijden van de New York Cosmos na de geruchtmakende aankoop van Pele is met het vorderen van de titelstrijd in de Ver enigde Staten het publiek toch weer weggebleven. Bij Pele's debuut zat het stadion van Cosmos met 20.000 mense afgeladen, maar na twintig competitiewedstrijden haalt het gemiddelde aantal toeschou wers nog maar net de 8000. Dat is vrijwel hetzelfde aantal als vorig jaar. Bussum „Ach, er zijn tenslotte geen doden gevallen". Jan Mulder reageert tamelijk nuchter op het feit dat hij zeer waarschijnlijk nooit meer tegen een bal zal schoppen. „Ik heb vrede met de situatie, ook al komt het afscheid eerder dan ik had gehoopt", vervolgt hij kalm. ,Toen ik van de medische staf van Ajax bericht kreeg, enkele maanden geleden al, dat ik definitief was afgekeurd, was het alsof ik een klap in mijn gezicht kreeg. Maar ik heb al teveel meegemaakt om me van de kook te laten brengen. Bovenden, er is veel grotere rottighiid op deze wereld dan de situatie waarin in nu vei'keer. Ik heb geleerd de dingen wat meer te beredeneren ex. een zonnige kant aan de zaak te ontdekken. Het enige wat me wel eens tegen de borst stuh is de manier waarop er over wordt gesproken. Alsof je een paard of eexi koe bent, die door bepaalde gebreken in prijs daalt, of helemaal niet meer verkocht kan worden. Maar ook daar wen je aan" Mulders gebrek, aan de toch al beruchte knie, kwam aan het licht tijdens een gewrichtskeuring van alle Ajacieden aan het eind van het seizoen. „Dat doen ze tegenwoordig, sinds ze een speler met rotte ledematen hebben gekocht" doelt hij schamper op zichzelf. De doktoren Greep, Rolmk en Keeman deelden hem het trieste nieuws mee, na de trip door Indonesië. Niettemin heeft hi. tot gisteren dagelijks met de Ajtx-se lectie meegetraind. Een Teemde „Inderdaad", geeft de Groninger grif toe. „Maar, het is te delicaa.; om daarover te praten. Ik heb er geen commentaar op". Er blijven dus enkele vragen open. Zoals Jan Mulder die elf jaar geleden als wondervoetballex uit Winschoten" voor een ton handgeld en een sportwagen van WVV naar Anderlecht vertrok zelf ook nog geen antwoord heeft op zijn toekomstplannen; „Ik weet alleen wel, dat ik geen café of een sigarexxzaak begin en ook geen oetbaltrainer zal worden. Voorlopig blijf ik in Bussum wonen, maar wat .k ga doen, weet ik beslist nog niet". ADVERTENTIE De paus zal het door kardinaal Alfrink gevi-aagde aftreden als aarts bisschop van Utrecht te zijner tijd aanvaarden. Hij heeft dat de kar dinaal meegedeeld. In april al is af gesproken, dat het aftreden zou in gaan op het moment dat zijn opvol ger zijn benoemingsbrief aan het ka pittel ovei'handigt en het bestiiur van het aartsbisdom overneemt. Het kapittel heeft zijn voordracht van drie kandidaten aan de bisschoppen conferentie voorgelegd. Deze heeft de documenten doorgezonden aan de pro-nuntius in ons land. De rk bisschoppenconferentie wil, dat de sectie internationale zaken van de Raad van Kerken zich op nieuw gaat buigen over de problemen van de investeringen in Zuidelijk Afrika. Sommige bisdommen hebben er bezwaar tegen, dat de werkgroep „Betaald Antwoord", die namens deze Op aandeelhoudersvergaderingen vragen stelt over de morele kant van investeringen, steeds aandringt op terugtrekking daarvan. Desinveste ring wordt als een laatste middel gezien. Twee Nederlandse missio narissen, die zojuist uit Angola zijn teruggekeerd, hebben namens 20 Ne derlandse collega's in Angola een be roep gedaan op „Mensen in nood Caritas Nederland" voor hulp aan 1 miljoen Angolezen, die medicamen ten, voedsel en kleding nodig hebben. Dankzij internationaal overleg is het mogelijk om met vliegtuigen die de luchtbrug LoeandaPortugal onder houden, hulpgoederen voor Angola mee te geven. Caritas Angola be schikt via de missie over een goed distributiekanaal over heel Angola. De president van de Internatio nale Raad van Kerken (ICCC), Carl Mclntire, heeft de Wereldraad van Kex*ken dringend gevraagd zijn vijfde assemblee dit najaar niet in Nairobi Kenia te houden maar in een ander land. Mclntire moest vo rige maand, tijdens de assemblee van de Internationale Raad, Kenia ver laten na een aantal beweringen over de Wereldraad en de Afrikaanse be vrijdingsbewegingen die de Keniase regering niet zinden. Volgens Mcln tire heeft deze regering toen een „niet te ontkennen aanval gedaan op de vrijheid van godsdienst, van spreken en van vex-gadering". Hij eist van de Wereldraad nu een daad van solidariteit. Kerkelijk stand: Herv. Kerk beroepen te Noordhorn J. Kleinrensink Den Ham. Geref. Kerk: Vrijgem.: ber. te Assen T. Dekker Capelle aan den IJssel. Geref. Gem.: ber. te Nunspeet R. Boogaard Lei den; te Utrecht P. Honkoop Kampen. ZURICH De "wereldsterren", die de organisatoren van de internatio nale avondwedstrijden voor f 280.000 naar het Letzigiaxndstadion in Zürich hadden gehaald, zijn hun geld dub bel en dwars waard gebleken. Ruim 25.000 toeschouwers in het uitver kochte stadion zagen een serie top prestaties, waarin het nieuwe wereld record discuswerpen van de Russin Faina Melnik (70.20 meter) en de imponerende 800 meter van de Ke- niaan Mike Boit (1.43.79) de abso lute hoogtepunten waren. Dat Re- xiate Stecher, de Olympische dubbel- kampioene op de 100 en 200 meter, het Europese x-ecord op de in ons werelddeel weinig gelopen 200 yards verbeterde tot 22,7, was eigenlijk een aardige toegift aan slot. In het geweld op het kunststof van Letzigrund bleven de Nederlandse Olympische kandidaten knap over eind. Frank Nusse bevestigde zijn plaats onder de beste 400 meter hor denlopers van de wereld door zijn eigen nationale record (49.8), dat pre cies een week oud was, met ruim drietiende seconde te verbeteren tot 49.48 sec. Ruud Wielart evenaarde zijn net vier dagen oude hoogspring record met 2.17 meter. De prestatie van de lange Hoofddorper was des te knapper, omdat hij meexmalen zjjn concentratie moest onderbreken. Wielart had vier sprongen nodig om van 2.05 meter tot 2.14 meter te komen, nam ver-volgens de 2.17 meter in de derde poging, doch faalde op 2.20 meter. Vooral in zijn laatste aan loop op deze hoogte, had Wielart wat meer geluk verdiend. In Zürich ver keerde hij op 2.17 meter echter in gezelschap van o.a. de Rus Alexander Grigoriev, die afgelopen weekeinde in Nice het hoogspringen bij de finale vaxi de strijd om de Europese beker won met 2.24 meter. De Amerikaan Dwight Stones won met 2.23 maar kwam lang niet toe aan zijn wereld record (2.30) dat hij het publifk be loofd had te zullen verbeteren. "Ook een wereldrecordhouder kan moe worden", was het laconieke commen taar van Ruud Wielart na afloop. SCHIPHOL „De Indonesische kerken willen een nauwere hand met de Hervormde Kerk, maar die band moet er een zijn van keik tot kerk", aldus de secretaris van de hervorm de synode, dr. A. H. van den Heu vel gisteravond op een persconf ex-en - tie na zijn terugkeer uit Indonesië. Hij maakte deel uit van een her vormde delegatie die op Celebes heeft gesproken met vertegenwoor digers van 22 Indonesische kex-ken. Op deze bijeenkomst werd het woord „zendingsarbeider" niet meer zo ge schikt gevonden en koos men liever voor de term „leenmannen" omdat het immers gaat over mensen die uit de Nederlandse kerk aan Indo nesië worden uitgeleend, en omge keerd. De Indonesische kerken willen meedoen aan projecten van de Her vormde Kex-k en komen tot gemeen schappelijke uitspraken. Zij zien dat als een eerste „handvat" voor een volwassen relatie. De rapporten van de bijeenkomst op Celebes gelden als officiële stukken voor de november- zitting van de hervormde synode. Volgens dr. Van den Heuvel maakt de geheel andere verhouding tussen de kerken hier 'en daar het nodig, dat de naam, de functie en de werk wijze van de Raad vqor de Zending op kox-te termijn worden herzien. De Indonesische kerken willen een stuk van de opleiding van de' Nederlandse zendingsarbeiders (leenmannen dus) voor hun rekening nemen. Er is ook gesproken over de poli tieke gevangenen in Indonesië, maar, zei dr. V. d. 'Heuvel, „dit waren toch zeer tere besprekingen". De Indone sische christenen zijn een zeer kleine minderheid, die al heel veel heeft gedaan voor deze gevangenen. Van Indonesische zijde werd, toen dit ter sprake werd gebracht, onmid dellijk gevraagd naar de problemen met de Zixid-Molukkers in ons land. Het is de Nederlandse delegatie opgevallen, dat bij de Indonesiërs het nationalisme volkomen centraal staat bij alles waar ze over praten. „Alles wordt gerelateerd aan de op bouw, van het land". Kan je je krant weer niet vinden, net wanneer je er trek in hebt.Vervelend.Wie heeft 'm? Heeft de buur man hem soms weer geleend... Tenslotte reken je op je krant.Die wil je lezen wanneer het jou uitkomt. Het nieuws, de vaste rubrieken, amusement, de uitslagen, de advertenties. Daarom neem je toch zeker een abonnement? Om in je eigen krant te lezen? Stel je toch voor .Wil je net onderuit met je krant en die zwartlezer... i

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19