Korfbalstrijd nuj interessanter door instelling promotie-klasse BS LEIDEN STAAT OP RANTSOEN Leidse volleybalclubs in opmars \erjonging bij Bax- Forehoite Nieuwe afdeling tussen eerste klasse en overgangsklasse TOMMENKEN: WE SCHREVEN 320 BEDRIJVEN AAN... Zevenhandbal volwassen» LEIDEN - Een aantal zaken gaan in de 30 augustus startende korfbal- copetitie een belangrijke rol spelen. Naast het instellen van spelerskaarten (voorlopig nog alleen voor senioren en junioren) heeft de bond een oplos sing gevonden voor het probleem van dè niet rechtstreekse promotie van overgangs- naar hoofdklasse, door eenvoudig een nieuwe klasse het levens licht te laten aanschouwen. De zogenaamde "promotieklasse" - die aan het eind van dit seizoen is "uitgerekend"- komt tussen de nu bestaande eerste klasse en over gangsklasse in, terwijl met het re duceren van het aantal overgangs- klassen tot 2 (was 3) - de promotie naar de hoofdklassen dan recht streeks aan het kampioenschap verbonden kan worden. Beslis singswedstrijden waarin Fides Pacta enkele maanden terug de toegang tot de hoofdklasse werd ontzegd, behoren dan tot het verle den, al is het overzichtelijke van de competitieopbouw uiteraard wel verdwenen. Immers de zo aange duide eerste klasse is dan in werke lijkheid de vierde klasse! Maar het wordt wel een interessante compe titie, want uitgezonderd de hoofd klasse staat elke afdeling in het te ken van die promotieperikelen. Van de Leidse topteams heeft al leen Danaïden in dit opzicht alleen met de twee degradatie plaatsen rekening te houden, maar voor alle andere teams betekent het creeeren van de nieuwe klasse extra strijd. Het kan daarom interessant zijn te weten, hoe de trainers van de direct betrokken clubs (vanaf de-le klas se) over het komende seizoen den ken en hoe de verschillende teams eruit gaan zien. Opvallende zaken zijn er bij DE DANAÏDEN vol doende. Zoals bekend is trainer Ge rard Bos van het toneel verdwenen (nu trainer van Sperwers), waarmee De Danaïden tevens een waarde volle speler kwijtraakte. Boven dien vertrokken Irma en Casper van Nier op en is Aad van Nier op voorlopig tot half september niet beschikbaar. Wel beschikbaar is ondanks de andersluidende berich ten Gerard Nap, terwijl de nieuwe trainer Jan Hensen ook wel Oe come-back van Wim Brugman voorziet, en Ingrid van Haren die van Die Haghe overkwam. Leide- naar Hensen - die na 3 jaar Blauw Wit met medewerking van die club naar De Danaïden mocht vertrek ken - zei begin augustus: "Wat mij betreft zijn de eerste twee trainin gen vlot verlopen en ik dacht wel tot een optimale samenwerking met de groep te kunnen komen". De mogelijke rentree van Wim Brugman hangt nog wel af van en kele weekend-diensten (Brugman werkt bij de rijkspolitie), maar evenals Nap is de oud-international in staat beide trainingen te volgen. De kracht van Leidens top-team zal dan niet veel onderdoen voor die van vorig seizoen. Hensen daar over "De positie van De danaïden is moeilijk te bepalen op het ogen blik. Het hangt ook af van de sa menstelling van de andere teams en van het effect dat de komst van de nieuwe trainer heeft. "Doel van Hensen: "Ik wil kampioen worden, maar ik ben natuurlijk de enige niet". De Danaïden bereidt zich voor op de nieuwe competitie via de toernooien van Het Zuiden en Deto Fides Pacta Overgangsklas- ser Fides Pacta wilde via trainer van der Horst over een mogelijke opstelling nog niets kwijt in de oe fenperiode. "Ik werk met 24 mensen en daaruit wordt het eerste team gekozen en ik ga daarbij niet uit van de bestaande ploeg. Er zijn een paar leuke spelers bijgekomen -en die krijgen een kans". In eider geval is de stem ming na de gemiste promotie weer best en dat geefi Van der Horst vol doende vertrouwen: "Ik werk niet doelbewust naar het kampioen schap, maar wel naar een plaats bij de eerste vijf i.v.m. de instelling van een promotieklasse. Dat zal niet gemakkelijk gaan, omdat de kans er in zit dat de ploegen wel rekening met je gaan houden na vorig sei zoen". Nieuw gezicht bij Fides Pacta is Hen Brakel, die KNS de rug toekeerde. Datzeitde KNS is al vroeg begon nen met de voorbereiding op de meuwe competitie. Trainer Eeg- deman - die aan zijn eerste volle dige seizoen begint - verklaart die vroege aanvang: "Vorig seizoen was het niet gemakkelijk. Aange zien iedereen al beschikbaar was, en de ploeg er zelf al trek in had, kon ik zo vroeg beginnen". KNS heeft het nodig, vindt Eegdeman: "De trainingsgroep is groter ge worden, er zijn wat jonge mensen bij gekomen, wat de oudere spelers er toe beweegt hun plaats niet zon der meer al te staan. "Het wegval len van Brakel wordt gecompen seerd (Ton Bey) maar bij de speel sters is het wegvallen van Gees Be- dijn (in verwachting) niet zo vlug op te lossen, omdat": enkele talent volle speelsters nog niet rijp genoeg zijn. Het is daarom belangrijk dat er enthousiasme gekweekt wordt. Hopelijk hebben we dan wat meer geluk in de eerste wedstrijden", al dus oud-Arnhemmer Eegdeman. Trainer Filemon van DE ALGE MENE was kort, maar uiterst krachtig: "Ik stel zonder meer dat Door Wim van Vliet we bij de eerste drie - kampioens kandidaat is De Algemene niet - moeten eindigen en ik zal de train ing daarop afstemmen. Een aantal speelsters zal dan wel een hardere instelling voor zichzelf moeten op brengen, vooral nu ik slechts een keer in de week de training kan ver zorgen." De tweede verplichte training moest Filemon omdat hij zelf nog actief is bij De Danaïden laten vervallen en dat vervult hem met enige zorg. In de begintijd zal hij dan ook uitwijken naar de don derdagavond, om vooral zeker te zijn van een goede conditie. Al had Filemon nog geen idee over de mo gelijke samenstelling ("mogelijk doe ik een beroep op een junior") van het team, veel verschil t.o.v. vo rig seizoen zal er niet zijn. Hetzelfde geldt voorZuiderkwar- tier, bij wie Hen Zierikzee de scep ter zwaait. Zierikzee heeft voorlo pig de beschikking over 20 man, onder wie de jonge talenten Dik Derksen, Rens Hensen maar ook weer Toos en Joep van Dam. Zie rikzee: "We trainen twee keer in de week verplicht. Ook tijdens de mi cro blijft dit van kracht. De stem ming is goed en iedereen is be schikbaar en bereid er voor te wer ken." Over de indeling wilde Zie rikzee alleen kwijt dat Zuiderkwar tier daarover bij de Bond protest had aangetekend, omdat: "er twee zaterdagploegen bij zijn, tegen wie we een aantal spelers zullen moeten missen, vanwege werkzaamheden, al geloof ik niet dat zo'n protest veel uitricht. Voor de wedstrijd tegen Pernix valt nog wel wat te regelen, maar de uitwedstrijd tegen Swift Middelburg zal wel moeilijkheden opleveren". Zuiderkwartier be reidt zich voor tegen KNS, Fluks Noordwijk, DKC en op het toernooi van Steeds Hoger, Verreweg de grootste problemen heeft vorig sei zoen Roel Evenblij als trainer van PERNIX gehad. De voormalige CKB-landskampioen werd. twee- De vraag waarom BS zich dan niet versterkt heeft is makkelijk te beantwoorden: geen geld. Voor ie dere handeling die de roodhemden het komend seizoen verrichten of willen verrichten moet eerst een dekking gezocht worden. BS staat op rantsoen en heeft zeer verstan dig de tering naar de nerirtg gezet. Tijdens de overschrijvingsperiode is er niet gezwaaid met. de (lege) geldbuidel zoals door Kinzo met het aankopen van international Harry Kip (Buitoni), maar heeft men zich geconcentreerd op be sprekingen met Puch-speler Pieter 'Diijll van Serooskerken. Officieel zijn de onderhandelingen nog niet afgelopen maar kans dat Van Tuijll terugkeert in Leiden is vrijwel nihil. Zijn voorkeur gaat uit naar een verdere studie in Parijs of, wanneer hij in Nederland blijft, continuering van het lidmaatschap van Puch. Voorlopig wil hij zeker zijn makkers bij de ernstig be dreigde landskampioen niet in de steek laten, trouwens niemand heeft Puch verlaten. Een opmerke lijk en bemoedigend stuk solidari teit in een steeds meer naar geld- jacht afglijdende basketbalwereld. Ray Bowerman (BS) in aktie tegen Carry Freeman van Typsoos/Lions: een beeld van de vergankelijkheid in de bas ketbalwereld. Bowerman ruilde zijn shirt voor de she riffster en Freeman stapte noodgedwongen door het op heffen van Lions, over naar Buitoni. maal met degradatie uit de over gangsklasse geconfronteerd (veld en zaal) en zag bovendien een aan tal spelers vertrekken. Hagenaar Evenblij deed het enige wat hem restte en begon vorig seizoen al met de opbouw van de nieuwe ploeg. Ondanks dat hij weer een moeilijk seizoen verwacht blijkt de Pernix trainer toch enthousiast te kunnen praten over de huidige ploeg: "Al zijn er wat veranderingen, - de ploeg zal niet veel verschillen aan die van de laatste wedstrijden". Een voordeel voor Pernix (en Evenblij) is dat in tegenstelling tot eerdere geruchten Jan van Segge- len beschikbaar blijft. Wat Flip van der Kooy betreft zei Evenblij: "Voorlopig gaat Flip het in het tweede proberen en als hij daarin 320 Brieven BS kreeg er dus geen versterking van buiten bij, maar moest wel en kele spelers .uit de selectie laten gaan: Cees van Diest en Frans Ka- les vertrokken naar Luba en Bob Heuts naar Amerika. Bowerman en Cornwall staan op het punt vervan gen te worden door, zoals coach Pappas het uitdrukte: betere Ame rikanen. Voorwaarde voor hun komst is uiteraard wel dat er dek- door Hans Jacobs king is. Ton Menken, voormaüg voorzitter en nu lid van de stuur groep heren I hierover "We hebben 320 bedrijven aangeschreven, de respons was nog minder dan we hadden verwacht. Nu zoeken we, want we blijven doorgaan, naar weer andere wegen. We proberen bedrijven te interesseren een Ame rikaan te "adopteren" om op deze manier "rond" te komen. Zo is ook de naam van de club te koop, voor 40 tot 50 mille. Echt het kan niet anders". In deze situatie is het dan ook begrijpelijk dat Harry Pappas de deur zo wijd geopend heeft voor Jan Hensen: "Ik wil kampioen worden, maar ik ben natuurlijk de enige niet". kan bewijzen een goed vakleidef te zijn en in staat is de jeugd te stimu leren, dan is er geen beletsel om hem weer in het eerste team terug te halen. Technisch gezien is hij in mijn ogen zelfs de beste speler." Een doel heeft Evenblij nog niet "Nee, want wat kan ik met de ploeg? Ik weet het nog niet. Mijn eerste doel is van het team een ho mogeen twaalftal te maken en als dat lukt, dan ga ik wat meer op de tegenstander af, maar voorlopig is mijn eigen ploeg het belangrijkst en dan vooral met het oog op de toekomst".Pemix traint officieel 1 keer en oefent tegen o.a. Harga, Excelsior. de "jeugd". Van het jeugdteam dat landskampioen werd werden vijf spelers senior, vier vonden hun weg naar de selectie van het eerste Peter Paulides(20), Wil Moerer (19), Benjamin Ruijsenaars(19) en Ed Plomp (19) terwijl nummer vijf, Marcel Rijs bergen (19) zijn op wachting maakt bij Luba. Daar naast kwam Aad van Nieuwendijk (20) terug zodat de gemiddelde leef tijd van de tien Nederlandse selec tie spelers met de "oude" kern van vorig jaar, te weten Hans van Rooden (18), Peter Kop (21), Rob Wallaart (25),Peter de Jong (27) en Harry Stol (28), op eenentwintig en half komt. Bovendien houdt Pap pas nog twee junioren (Berendsen en Maassen) in reserve om in voor komende gevallen op te treden. Op de schouders van Pappas rust de zware taak - nu de recette na af trek van kosten tendeel valt aan zijn selectie (men speelt dus voor "ei-- gen" geld) - uit de buitenlandse in breng, de oude routiniers (waarin Stol wegens een blessure voorlopig gemist moet worden) en de jeugd een team te formeren dat niet alleen goed meekan maar ook nog hoge ogen gooit. In september weten we of het lukt LUBA Werd bij BS Leiden de verjonging grotendeels uit nood geboren bij de Leidse twee divisionist Luba was de tijd gewoon rijp voor "jong bloed". Van de oude garde vertrok ken Ton Schlagwein en Rob Mooten naar MSV Noordwijk en Ad van Slingerland ging naai- Lei derdorp, een club die tevens Han Wallaart van Jumpers en Ben van Cleef van BS Leiden zag komen en LEIDEN De zevenhandbalcom- pet.itie op het veld krijgt langzaam echt gestalte in die zin dat forma ties, die in de zaal in de top thuisho ren. zich nu ook op het. veld gaan laten gelden. Zo ziet de regionale eerste klasse er met Idem/Hellas en Van der Voort/Quintus er veel vol- wassener uit dan twee jaar terug. Bax/Foreholte eindigde op het veld in derde positie, achter de twee hoofdklassers. Zoals het, er nu naar uitziet zal het geen geringe opgave zijn om die prestatie in de aan staande competitie te herhalen. De concurentie wordt heviger en in het duel tussen Idem/Hellas en Van der Voort/Quintus zullen de overige ploegen niet zo snel meer een puntje van de grootmachten ca deau krijgen. Bax/Foreholte brengt de vertrouwde formatie van de vo rige competitie binnen de lijnen met één verschil. Anske Broekhui zen is in verwachting en haar plaats in het eerste team zal worden inge nomen door de jonge, talentvolle Marjan Mens, met haar zeventien jaren de benjamin in de Voorhoutse ploeg. Northa kon de promotie naar de re gionale eerste klasse niet halen tegen Athene. Dat zou behalve een zeer goede oefening voor de pupil len van Carel Caron, ook een inte ressante regionale krachtmeting hebben opgeleverd tussen de aloude rivalen Bax-Foreholte en Northa. Voor de dames van Jong Ade en HVS lijkt een kampioen schap in de regionale tweede klasse zeker geen onhaalbare kaart. Mis schien dat de trainers-wisseling, (Scheelbeek heeft nu alleen Jong Ade onder zijn hoede en HVS zal worden geleid door Mackay, die daarvoor AHC'28 trainde) net de prikkel zal zijn om door te stoten. Bij de heren is Apollo verdwenen uit de regionale eerste klasse. Dat gebeurde juist voordat de fusie met Sanocel/HVL een feit werd. De combinatie Sanocel/Satumus wordt geacht sterker te zijn dan voorheen Apollo en Sanocel/HVL. Zeker is dat er wel voldoende jong talent is in de combinatie. De Apollo-jeugd bereikte zelfs de fi nale om het landskampioenschap. Ook van de dames van Sanocel/Sa- turnus wordt nu een opgaande lijn verwacht. volgend seizoen een oud-Bona Stars team op de mat van het dis trict Den Haag kan brengen. Verder ging Ane van Dijk naar Argus in Den Haag en jeugdtalent Bub van der Zee naar ASVU. Daartegenover staat de komst van vier BS spelers, Cees van Diest, Frans Kales, Leen van Paridon en MarceLRijsbergen, en de terugkeer in Nederland van Jos Zwikker, die al eerder voor Luba uitkwam. Hoewel het vertrek van Bub van der Zee een gevoelig-verlies bete kent voor Luba verwacht train er/coach Kallenberg met name van Frans Kales dat hij het verües zal compenseren. De grote winst t.o.v. het vorig seizoen zal dan liggen in de snelheid en betere techniek, van het "nieuwe" team want naast bo vengenoemde spelers maken ook de jeugdspelers Rinus van den Nieuwendijk en Peter Waltman hun entreeEn met name Waltman heeft in het verleden bewezen bij zonder snel uit de voeten te kun nen. Verder zijn in de selectie ge bleven: Frans Verbeek, Cees Bro- caar, Hans van Rooijen, Dick Klop en Geert van Zandwijk, terwijl ook Kallenberg twee, nog niet met name te noemen, junioren achter de hand wil houden. Kallenberg verwacht met zijn selectie een goed seizoen te maken, de spelwijze van Luba zal veranderen met name zal er meer vaart in het spel (kunnen) komen en zal er meer op de break gespeeld worden. Kallenberg: "Het geheel zal een beetje afhangen van de manier waarop de meuwe men sen zich inpassen, maar ik ver wacht dat dat niet te veel proble men zal geven. Ons spel zal aan trekkelijker worden, het type zoals Bona Stars dat jaren geleden speel de." Luba heeft de mogelijkheden om hoog te eindigen. De meeste concu rentie zal uit Aiphen aan den Rijn komen waar BVO zich met drie ere-divisie-spelers van Gerard de Lange heeft versterkt.Ook de nummer twee van vorig jaar, Smit/Slikkerveer en nieuwkomer ROS/Forcial zijn kandidaten voor topposities. Wat er uit zal rollen moet Luba tonen emd september wanneer de competitie begint. Hei vertrouwen en het enthousiasme zijn er. LEIDEN - De heren van Groen Stereo Centrum promoveerden in de vorige volleybalcompeti tie ongeslagen naar de promotie-klasse en de dames van Gemini/Kangeroes wisten op de eindstreep de promotie naar de tweede divisie te be werkstelligen. Van die twee formaties wordt in de komende competitie weer het een en an der verwacht. Groen Stereo Centrum, dat met zijn eerste damesploeg in de tweede divi sie is vertegenwoordigd en met de tweede damesploeg in de derde divisie, is er nu op ge brand ook de heren op regio naal niveau te krijgen. De ploeg, die al sterk was - getuige de op mars in de nationale beker competitie met winst tegen de derde divisie-ploeg Advendo (20 september a.s. komt Thor, eveneens derde divisie aan bod zal nog enige gerenomeerde spelers binnen de gelederen krijgen. Peter Franke en H. J. Olden van LUSV zullen voor Groen Stereo Centrum uitko men. Bij de dames van Gemi ni/Kangeroes ook een verster king van LUSV, namelijk Marie Wuisman. Verder komt Xandri Hillebrandi weer de gehele competitie binnen de lijnen. Wat dat scheelt hebben de Voorschotense pupillen van Nico Kok in de slotfase van de vorige competitie gemerkt. De heren van Gemini/Kangeroes, die zich net van degradatie wis ten te redden, zullen de toe komst eveneens met vertrou wen tegemoet mogen zien. Van Delta Lloyd komt Peter Bakker als spelverdeler over terwijl verder Piet Pijnaken zijn Haar lems avontuur bij HVS, tot een jaar beperkte en komende competitie weer voor zijn oude ploeg uit zal komen. Naast deze twee spelers heeft zich bij Ge mini/Kangeroes gemeld Wim Hagen van Orion uit Doetin- chem. Met zijn lengte van twee meter en vijf centimeter moet hij als aanvaller de nodige pun ten voor Gemini/Kangeroes kunnen scoren. De dames van Groen Stereo Cetrum, ook nog steeds in de nationale beker strijd (20 september a.s. in Am stelveen tegen ASVU) zullen het voortaan zonder de ver trouwde spelvedeelster Lenie Kneppers moeten stellen. Zij gaat naar Amsterdam verhui zen. Ook Henny van Zeeland zal (inverband met een blijde ge beurtenis) niet van de partij kunnen zijn. Daar staat tegen over de komst van W .Spier- burg, ex-eerste divisie Rotter dam, en Karin van Dijk- Feunekes die na een jaar on derbreking haar sport weer eens in wedstrijdverband wil beoefenen. LEIDEN - Sterk verjongd en met een op dit moment van schrijven nog onbekende Amerikaan inbreng zal basketbalvereniging BS Leiden op zaterdag 6 september aan het nieuwe seizoen beginnen. Een seizoen dat voor de Leidenaars een gevecht op "leven en dood" zal opleveren en waarin het bestaansrecht van de Leidse eredivisionist zal worden betwist.De club die het afgelopen seizoen boven BS eindigden hebben zich aanmerkelijk versterkt (Buitoni en Sperry Remington) of zijn praktisch even sterk gebleven (Punch en Transol). Zij zullen daarom het komende jaar ook wel weer op BS voorblijven, maar daarnaast hebben Gerard de Lange, Delta Lloyd en Kinzo zich tijdens de overschrijvings periode ook aardig geroerd waardoor zij op z'n minst gelijk in kracht, zoniet sterker dan BS zijn geworden. En zeven sterke clubs op een totaal aantal van tien bieden Leiden maar weinig ruimte om uit de gevarenzone te blijven.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15