BB Maar weinig jongeren op de lijst bij Huisvesting De Kooi viert een week feest Reddings- en eerste hulp-demonstraties NS OPENEN NIET VOOR '78 HALTE BIJ „DE VINK" Commissie akkoord met de onderhandse aanbesteding VERLAGING LEEFTIJDSNORM TOT ACHTTIEN JAAR Uitslagen hengelsport Start in miezerregen WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1975 LEIDEN LEIDEN Slechts ongeveer dertig jongeren in de leeftijds categorie van achttien tot vierentwintig jaar hebben zich sinds 1 juni van dit jaar bij Bureau Huisvesting laten registreren als woningzoekende. Bureau Huisvesting, noemde het ïaadslid Duivesteijn (PvdA) gister avond net functioneren 'an de stichting Huis* esting Werkende Jon geren, die eveneens woonruimte zoe kenden die zich bij haar melden even der Verboom en de commissie na men Duivesteijns suggestie over om de stichting te verzoeken woningzoe kende die zich bij haar meld n even eens bij Bureau Huisvesting te la ten inschrijven. Het VVD-raadslid Langerak sprak de wens uit, dat de gemeente in het toewijzingsbeleid van de stichting meer negrip zou krijgen. Hij wilde de stichting aan de- zelde normen binden als woning bouwverenigingen, dat wil zeggen :75 procent van het woningbestand wordt toegewezen door de gemeente en 25 procent door de woningbouwvereni ging, na toetsing aan de normen van Bureau Huisvesting. De overige com missieleden bleken daar niet voor te voelen. Afgezien van het feit dat de fcHWJ een particuliere instelling is, functioneert ze gewoon goed, zo was oe opvatting van de commissie. "En dan moet je niet te veel willen re gelen", aldus wethouder Verboom. Leefgemeenschappen De commissie besloot verder om aan B en W het advies uit te bren gen nog een negende flat tei be schikking te stellen voor het expe riment met de leefgemeenscnappen. De flat, in het Morskwartier, is be stemd voor drie verpleegsters, die al tnige tijd op dr wachtlijst staan. In november 1974' ging het experiment met de leefgemeenschappen van start: acht flats in de Merenwijk en het Morskwartier werden beschik baar gesteld als woonruimte voor dergelijke groepen. De werkgroep die zich met het experiment heeft be ziggehouden heeft inmiddels een eindrapport uitgebracht, waaruit blijkt dat het nog moeilijk vast te stellen is, of het experiment ge slaagd is of niet De ene groep heeft het uitstekend naar de zin; pen an der dreigt te mislukken en van een aantal i nog iet te zegge, omdat de leefgemeenschap te kort bestaat. De Stichting Huisvesting Werkende ongeren, die als onderverhuurder voor de flats fungeert, wil met de negen flats wel het experiment af sluiten, omdat ze voor een groter aantal is nog i iets te zeggen, cmdat ■.ver voldoende middelen en man kracht. Beperkte bespeling Leidse sportvelden LEIDEN Voor het komende week einde is er voor de Leidse sport velden weer een beperkte bespeling toegestaan. Aldus meldt de Leidse Sportstichting. Dit werd gisteravond in de verga dering van de uit raadsleden be staande Advie icommissie intake het Huisvestingsvraagstuk medegedeeld door de directeur van het Bureau, Dekker. "Als je zo'n getal hoort, ga Je je wel afvragen: hoe zit het nu precies", zo zei hij. Sinds 1 juni van dit jaar is 't voor jongeren (niet-stu- oenten) namelijk mogelijk on van af het achttiende levensjaar ir Lei den als woningzoekende te worden ingeschreven. Dat geldt zowel voor echtparen als akeehstaanden. Op de ze verlaging van de leeftijdsnorm is üooi middel van een aantal acties herhaaldelijk aangedrongen door or ganisaties, die zich willen inzetten voor de belangen van werkende jon geren. Nu is het niet zo dat registra tie als woningzoekende tot gevolg heeft dat men op korte termijn aan woonruimte wordt geholpen, maar de gemeente wil wel graag we ten hoe groot de behoefte is ten einde daar het beleid op af te kun- r en stemmen. Als één der mogelijke oorzaken van de geringe belangstelling onder oe jongeren voor inschrijving bij ADVERTENTIE 90 CENT R LITER! Bij BouwVoria Zoeter woudseweg 11 Leiden Op zaterdag 30 augustus in zwembad De Vliet LEIDEN Als een soort af sluiting van het zwembadseizoen 1975 zullen op zaterdag 30 au gustus in het zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg grote reddings- en eerste hulp-demon straties worden gegeven. Aan deze middag wordt meegewerkt door de Leidse Reddings Brigade (LRB) en de Eerste Leidse EHBO-brigade, alsmede het Lo tusteam Westland. De demon straties die om twee uur 's mid dags beginnen en tot omstreeks half vijf duren, zijn voor het be langstellende publiek gratis toe gankelijk. Vorig jaar werd een dergelijke demonstratiemiddag reeds op be scheiden schaal gegeven voor le den en belangstellende zwem mers van De Zijl/LGB. Op uit nodiging van het zwembad De Vliet is daaraan ditmaal een gro tere opzet gegeven. Een van de grote attracties van deze demon stratiemiddag zal ongetwijfeld 't optreden van de Lotus-groep Landelijke Opleiding tot Uitbeel ding van Slachtoffers. Het zijn mensen die door een uitgebreide training in staat zijn om aller hande ongevallen natuurgetrouw te imiteren. Voor een buiten staander niet van echt te onder scheiden zullen ze zich gedragen hartinfarct x shocktoestand wondingen wor- als iemand die krijgt of zich bevindt. Ook ve den nagebootst. De Lotus- geleid voor het showelement maar ter ondersteuning van de oplei ding voor het verlenen van eer ste hulp. De demonstraties in De Vliet zijn bedoeld om het pu bliek te wijzen op de gevaren die het buitenwater en de openbare weg in zich houden. Bij de de monstraties zullen door deskun dige mensen toelichtingen wor den gegeven. Tevens wordt met de middag beoogd om bij het publiek de vrees weg te nemen om pulp te verlenen aan drenkelinge*. Men zal laten zien hoe men het best te water kan gaan en op welke wijze de drenkeling het best ge hanteerd kan worden. Verder is reddingsmater ia al aanwezig, zoals boeien en reddingslijnen waarmee het publiek desgewenst kan oefenen. Bestaat er flinke belangstelling voor een dergelijk evenement dan wordt overwogen er een jaarlijks terugkerende gebeurte nis van te maken. Ook al om dat men daarmee de belangstel ling voor het reddings- en eer ste hulp-werk hoopt te bevorde ren. In totaal zullen zaterdag middag 30 augustus zo'n 40 tot 50 redders en hulpverleners ac tief zijn. straat, werd gisteren een drukbezocht tuinfeest gehouden. Rond twee uur begon een bazar met talrijke attracties, muzikaal opgeluisterd door een draaiorgel. De bejaarden vermaakten zich uit stekend met spelletjes als ballengooien en hengelen. Het tuinfeest was bedoeld als een alternatief voor het gebruikelijke "dagje uit". LEIDEN De commissie interne organisatie en beheer van de Leid se gemeenteraad is gisteravond ten slotte akkoord gegaan met onder handse aanbesteding bij de bouw van een school voor spraakgebrek- kige kinderen. Bij een andere wijze van aanbesteden zou het werk een vertraging oplopen van een maand, en zou zelfs de kans bestaan dat het werk besmet verklaard wordt door de aannemers waardoor het een jaar zou moeten blijven liggen. De commissieleden waren wel van oordeel dat de gemeenteraad niet meer door voorbarige beloften en afspraken, zoals nu, onder druk ge zet moet worden: "De raad moet haar vrijheid van handelen behou den". Verschillende commissieleden waren nu voor onderhandse aanbe steding, maar zeiden in de toekomst tegen te zullen stemmen. De vorige keer toen deze aanbe steding aan de orde kwam, vroegen de raadsleden meer informatie over de mogelijkheden van aanbesteden. Van gemeentewege werd gister avond uiteengezet wat de mogelijk heden en moeilijkheden waren. Naast de bekende openbare aan besteding, die verscherpt toezicht vergt op het reilen en zeilen van de aannemers, kan de gemeenteraad besluiten tot drie andere wijzen van aanbesteden. Bij de openbare aanbesteding met selectie vooraf, kan ieder zich aanmelden, maar worden slechts enkelen uitgenodigd om in te schrijven; de cijfers die dan opgesteld worden zijn niet meer openbaar. Hoewel deze aanbe steding een openbaar karakter heeft, wordt zij tot de onderhandse gere kend daar de cijfers niet openbaar zijn. Bij de onderhandse aanbeste ding worden aannemers uitgeno digd tenminste twee; de cijfers zijn niet openbaar. Een onderhandse aanbesteding vloeit meestal voort uit de aard van het werk: het is ge bruikelijk bij zeer specialistische werken en wanneer de tijd een rol speelt. Hoewel men bij onderhand se aanbesteding de kans loopt duur der uit te komen, loopt men min der gevaar te maken te krijgen met niet-bonafide aannemers. De com missie signaleerde dat hier het pro bleem speelt, wie de selectie van uit te nodigen aannemers maakt. Bij speciale objecten waarbij de aan nemer meewerkt aan het uiteinde lijk ontwerp kan men onderhands aanbesteden na selectie. Dit is ge beurd met de restauratie van de Schouwburg. Men selecteert een aantal aannemers en vraagt aan degene die met de beste papieren komt om een prijsopgaaf. Dat de bouw van de school voor spraak gebrekkige kinderen nu on derhands wordt aanbesteed is on dermeer omdat vroeger al afspra ken zijn gemaakt met de aannemer Van Heeswijk uit Eindhoven. Deze aannemer bouwde een reeks scho len in Leiden, waar deze school nog bij hoort. De bouw van negen noodlokalen bij de Zwartemeerlaan zal ook on derhands worden aanbesteed. De ze bouwplannen hadden veel ver traging opgelopen bij de onderwijs inspectie en langer uitstel van de bouw was absoluut onverant woord". Wethouder Van Dam gaf toe dat de raad ook hier "een beet je onder druk stond". Vanuit de commissie werd erop aangedrongen dat er voortaan betere afspraken gemaakt zouden worden; ook vroe gen de commissieleden om meer in formatie in het vervolg als het zou gaan om onderhandse aanbesteding. Omwille van de snelheid zal deze aanbesteding maandag al in de raad komen. LEIDEN/DEN HAAG Teleurge steld toonde de provinciale advies commissie voor verkeer zich over de mededeling van haar voorzitter, de gedeputeerde drs. Borgman, dat NS in het gunstigste geval pas in 1978 een spoorweghalte De Vink bij Lei den, kunnen openen. NS hebben dit laten weten naar aanleiding van de motie-Bakker, waarin op opening van deze halte werd aangedrongen om te bereiken, dat de bouw van de Hoflandbrug het grootst mogelijke resultaat zal heb ben voor het openbaar vervoer. De spoorwegen hebben de zaak nu op nieuw in studie genomen, zo lieten zij weten, maar de tijd van voor bereiding brengt mee, dat, als het Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Scliippertjesklokken. Div. antieke stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken, in ruime keuze en de beste merken. Horloger v. d. WATER Altijd voordelig Speciaal atelier voor het repareren van antieke klokken. onderzoek positief uitvalt, opening voor 1978 niet mogelijk is. De heer Bakker begreep dat niet zo goed, aangezien een werkgroep al 2L; jaar geleden aan het werk is gegaan, met het oog op opening van de halte in 1974. Ook GS zijn teleurgesteld over ce terughoudende reactie van NS en zullen in een brief laten weten, dat zij ook van de spoorwegen een bij drage verwachten in het experimen teerproject Leidse Baan. Zo nodig zal het college de zaak opnemen met de minister van Verkeer en Water staat of desnoods met de betrokken vaste kamercommissie. Bewoonsters Stop met werk in Laat de KanterstraaV LEIDEN Drie bewoonsters van de burgemeesterswijk hebben er bij B. en W. met klem op aangedrongen de herbestratingswerkzaamheden "op het plein in de Laat de de Kanter- staat stop te zetten, in een brief aan het college constateren zij dat er alleen klinkers en stoeptegels worden vernieuwd en dat er aan de beveiliging van het plein niet ge werkt wordt. Dit terwijl de Dienst Stadsontwikkeling eerder had ver klaard dat dit wèl zou gebeuren, o.m. door een verbreding van de trottoirs, een versmalling van de rij banen en een onderbreking van het rechte verloop van de Laat de Kan terstraat om de snelheid van de auto's af te remmen. "We hebben begrepen", aldus de drie bewoonsters in hun brief, "dat de afdeling Verkeerszaken de plan nen voor het beveiligen van het plein onmogelijk heeft gemaakt. Ook hebben we begrepen dat het plein in onze buurt in dit verband niet het enige voorbeeld vormt; de ze afdeling schijnt alleen maar oog te hebben voor invalswegen en hard rijdende auto's". De bewoonsters mevrouw C. Vol- mer-Barth, mevrouw I. Everts-Kuik en mevrouw A. Udo de Haes-De Bakker dringen er bij B. en W. op aan de inrichting van het naar hun mening onveilige plein op korte termijn met de buurtbewoners te bespreken en daarbij rekening te houden met het jaarlijkse Oranje feest en met de specifieke belan gen van enkele omwonenden (arts winkeliers). LEIDEN DVV hield een wedstrijd in de Rijn. De uitslag was: 1. H. Neuteboom 55 st. (3475 gr» 2. W. Smit 54 (2825), 3. A. Does burg 39 (2225), 4. H. Laterveer 38 (1920), 5. J. Hakker 35 (1800), 6. L. Waltman 26 (1750), 7. .P J. Leue- ring 22 (1700), 8. B. Kromhout 26 (1475), 9. A. Laterveer 25 (1410), 10. L. d. Os (1210). Ook in de Rijn werd er gevist door de visvereniging "Hengelsport". Er werden 889 maatvissen gevangen met een totaal gewicht van 53.930 gram. De uitslag was: 1. Verstraten jr. 81 st. (4980 gr.), 2. J. Boef 78 4400), 3. J. d. Groot 64 (3760), 4. Masurel sr. 63 (3640), 5. T. Smit 46 (3250), 6. Verstraten sr. 52 (3200), 7. E. van Houten 54 (3130), 8. A. v.d. Bos 45 (2810), 9. R. v. Egmond 35 (2760), 10. A. Sinteur 48 (2590). Visclub RMM hield zijn tweede wedstrijd in de Benthuizervaart. De vangst was gering. De uitslag luid de: 1. C. Bos 1360 gr., 2. K. Ie Febre 1090 gr., 3. J. Sierat 1040 gr., 4. C. d. Haas 850 gr., 5. F. d. Nobel 700 gr., 6. R. Kommer 580 gr., 7. J. Peters 520 gr., 8. H. d. Wetering 500 gr., 9. R. van Eijgen 500 gr., 10. K. Walo- sik 360 gr. LEIDEN Het miezerde, voor het eerst sinds tijden. De chaos was gigantisch, maar ontzettend gezellig en de balonnen die de burge meester ter opening moest oplaten, maakten een nukkige vlucht en stortten ter aarde. "Meteorologisch niet verantwoord", zei de burger vader. Kortom: de feestweek in De Kooi is geopend. Honderden mensen stonden bij de fietsenloods van BTS aan de Medusastraat om daar voor de kinderen een ballonnetje te halen, dat later de lucht in zou worden geslingerd. Maar ja, hoe gaat dat: je kunt je niet bedwingen, ziet je buurjongetje ook nerveus met het touwtje friemelen en plotse ling schiet het kleine gasgevulde stukje rubber uit je hand, de hemel tegemoet. En als er één is losgelaten volgen er spoedig meer. Vandaar dat die van de burgemeester waarschijnlijk de laatsten waren. 75 Jaar De Kooi: een week lang feest en evenementen. Burgemeester en mevrouw Vis bezochten ook nog de bejaarde da mes Van der Heiden (90), Post (93) en Van Es (89), de oudste bewo ners van de wijk, die ieder een bloemetje en een hartelijk woordje kregen. De historische woorden van wijkvoorzitter Werter verdienen weer gegeven te worden: „Is het de moeite waard om dit 75-jarig jubileum te vieren? Ik zeg 'ja' daarop. Het is de moeite waard". En de burgemeester zei op een deinende dansvloer van de muziek tent: „Jongelui, ik ga jullie voor in het oplaten van de ballonnen". Maar de harmonie speelde alweer en het draaiorgel maakte zich klaar voor het dansfeest

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3