'Lollige blunders' in de CCLY •enment in Voorschoten: samenwerking tussen arts en trainers, IN NEDERLANDS POLO NIET VEEL VOORUITGANG Maar er wordt om gelachen, wantje komt allemaal aan de beurt VOORSCHOTEN - De Voorschotense voetbalvereni ging Randstad Sport, waarvan het eerste (zon- dag)team in de twee klasse KNVB uitkomt, start het komend seizoen met een uniek experiment. Onder leiding van coördinator Piet Kantebeen - oud oefen- meester van UVS en enige jaren actief bij ASC - zal een vijfmanschap zich gaan bezighouden met de be geleiding van de Voorschotense zondag- en zater dagselectie. Naast Piet Kantebeen wordt dit vijftal gevormd door Joop de Wolf (ex-trainer van LDWS, nu aangetrokken voor de zaterdagafdeling van Randstad), Ton Kante been (trainer van de zondagselectie), Gerard Meijer (bekend als verzorger van Feyenoord) en de Voor schotense arts Cees Meijer. Hoewel Cees Meijer zich altijd al heeft geïnteresseerd in de mogelijkheden van sportmen sen - "Wat kunnen topspor ters?" - en zich eerder al (in dit verband) heeft verdiept in de cardiologie, zal het komend jaar zijn eerste "echte sportjaar" worden. Een eerste jaar dat hij overigens uitsluitend voor zijn plezier en uit interesse ingaat. "Er gaan natuurlijk al snel ge ruchten dat ik er dik voor zou worden betaald. Dat is perti nent niet waar. Het is zuiver uit belangstelling, dat ik nu bij Randstad aan de slag ga. Het idee om de sport eens van meer nabij te gaan volgen, leefde toch al enige tijd bij mij. En toen ik via de heer Weduwer (manager van Randstad Sport, red.) in contact kwam met Randstad, was de beslissing eigenüjk snel genomen." Tweeledig LEIDEN - Er zullen maar weinig grote commissies zijn in de voetbalwereld die zo weinig naar buiten treden als de CCLV. Over en van de Contactcommissie Leidse voetbal verenigingen, hoor je maar zelden meer dan kritiek. De CCLV is eigenlijk een wassen neus, zonder kracht, is her en der bij de betrokkenen te horen - zonder dat de criticasters zich eruit terug willen trekken. Misschien omdat ze niet de eerste willen zijn; zeker is in ieder geval dat de CCLV in derdaad maar weinig macht heeft. Dat kan ook niet anders want de CCLV is geemofficiële vereniging, maar een over leg orgaan en een soort samenwerkingsverband. Bedoeld als een podium waarop voorzitters problemen van oftussen clubs kunnen bespreken en zo mogelijk oplossen. Tijdens drie vergaderingen per jaar, in kantines van verenigingen en geleid door een jaarlijks bij toer beurt aantredende voorzitter (Af wisselend een man van een KNVB- en een LVB-vereniging). De korte ambtstermijn van de voorzitter van de voorzitters, is natuurlijk bepaald geen basis om bestuurlijke initia tieven te ontplooien, maar dat is de bedoeüng ook niet. "Ik geloof niet dat het zijn taak is om met allerlei ideeën te komen", zegt ASC- voorzitter Spünter, die pas zijn beurt als eerste CCLV-man heeft gehad. "Daarvoor is de termijn van een jaar tekort. Daarin kun je niets constructiefs doen. Ik heb ervaren dat je minstens twee jaar moet zit ten om te doen wat er te doen is. Maar dat kan niet, dat zou een te- zware taak worden voor iemand die ook al een eigen voetbalvereniging te leiden heeft." Vrijwillig Zeker wanneer het gaat om een taak in een commissie die alleen bestagt op basis van vrijwilligheid. De CCLV heeft dien tegevolge geen andere macht dan die van blok vorming en geen enkele echte sanctie-mogelijkheid. Afspraken binnen de CCLV gemaakt zijn gentlemen-agreements. Het niet nakomen daarvan zou alleen kun nen worden bestraft met uitsluiting Door Paul de Tombe van de betreffende vereniging. Maar op het moment dat dat ge beurt ontneemt de CCLV zichzelf de zin van het bestaan - op het mo ment dat het niet gebeurt ook. Of niet? Splinter: "Nee, want het ont breken van eensgezindheid op be paalde punten geeft juist waarde aan het bestaan van de CCLV. Het is de bedoeling dat alle Leidse ver enigingen daarin zitten. Zet je er een uit, dan kun je de zaak wel he lemaal ontbinden. Want de CCLV is destijds in het leven geroepen om het contact tussen de clubs onder ling te bevorderen. Om onderlinge wrijvingen uit de weg te ruimen. Oorspronkelijk alleen tussen KNVB-verenigingen, later kwa men ook de LVB-clubs erbij. Nien- huis, heeft dat vier, vijfjaar geleden als UVS-voorzitter na veel strijd voor elkaar gekregen. Sindsdien is er een grotere band ontstaan tussen de clubs. Dat is geloof ik ook de hoofdopzet geweest. Het verbete ren, van de onderlinge sfeer, de er kenning voor elkaar Wat dat be treft heeft de CCLV al een doel be reikt. Er was toch een tijd dat LVB- voorbeeld de ruzies over spelers wachten dat bestuursleden, die .al zijn of het maken van afspraken. Zo met moeilijkheden binnen de eigen loopt er een afspraak dat spelers club te maken kunnen krijgen, van Leidse clubs twee dagen voor binnen de CCLV nu opeens het het sluiten van de termijn geen wonder kunnen verrichten. Het overschrijving meer krijgen en dat wonder is al dat zoveel mensen zo de komst van spelers wordt gemeld trouw op vergaderingen komen. Splinter: "Iedere Leidse club moet het belang van de CCLV blijven Ook al wordt daar dan alleen gepraat, dan nog kan het nuttig zijn. Mensen met kritiek daarop hebben ongelijk. Dat merken ze trouwens wel als ze zelf eenmaal aan de beurt zijn". Automatisch "Kijk bij ASC hebben we al 35 jaar lang een man rondlopen, die altijd over een bepaalde zaak kankerde. Die hebben we twee jaar geleden in het bestuur gehaald en de functie gegeven, waaronder die zaak viel. Na twee jaar begon hij weer over hetzelfde te kankeren. Toen kon den we hem de mond snoeren: je gaat in je eigen bestuur toch niet kankeren over je eigen werk? - Zo gaat het ook in de CCLV, alleen kom je daarin automatisch aan de beurt. Of je capabel bent of niet, je wordt allemaal een keer voorzitter, clubs problemen hebben met de Dat tekent de vertrouwenssfeer. Ie- sportstichting. Er moet alleen voor dereen wordt geacht capabel te worden opgepast dat er geen din- zijn. Al kun je in een jaar maar gen worden gevraagd, die niet weinig doen. Er ligt bijvoorbeeld kunnen. Clubs met één veld die er een idee van een gemeenschappe- vier willen hebben. Dat kunnen wij lijk administratie- en kantinebe- niet oplossen. Alleen aankaarten heer. Om dat idee uit te werken zou bij de sportstichting (waarmee je eerst alles op een rijtje moeten contact bestaat). Door onze zetten. Je zou moeten nagaan of je door de ene secretaris aan de ande re. Daar wordt zo goed mogelijk de hand aan gehouden." Dat het weieens misloopt met de afspraken, wijt Splinter aan het feit dat er in zo'n vergadering over idea len wordt gepraat. "Tijdens zo'n bijeenkomst menen ze er het beste van, maar in de praktijk moetje af wachten wat het wordt, omdat er geen sancties mogelijk zijn. Hoog stens kun je een club die wat geks doet met zijn allen op de vingers tikken." Sfeer Die sociale controle tekent de sfeer, waarin de CCLV zich beweegt. Die wordt verder afgelijnd door uit spraken als: "Pas als een club in nood zit, blijkt dat de CCLV eris. We verlenen steun; we bemiddelen bij veldverdeling, "inwoning" of als en KNVB-clubs niet met elkaar die vergaderingen komen. Je kunt omgingen? Dat gebeurt nu wel. Be- voorstellen op de agenda laten zet- stuurders wisselen gedachten uit. ten; je kritiek voorleggen. Daarmee Dat contact moet blijven. Ontbind moet je niet in de rondvraag ko- je de CCLV dan val je met grote men. Dat heeft geen zin want de snelheid terug naar de oude situa- volgende vergadering is pas weer tie. En dat moet natuurlijk niet. Ie- een paar maanden later. Er is wel dere Leidse club moet de waarde kritiek. Vooral nieuwe voorzitters van de contactcommissie blijven hebben nogal eens moeite met het alléén vragen: mensen kan die huur inzien". karakter van de CCLV. Die vragen niet wat lager. Dan komen die men- Dat is niet altijd het geval. Voorzit- zich af: wat doen wejiou eigenlijk. samenwerking staan we dan wel sterker, maar verder hebben we ook dan natuurlijk geen enkele macht achter ons. We kunnen moei lijk ruzie gaan maken als er bij voorbeeld clubs zijn die de huur van de terreinen te hoog vinden. Wat moeten we zeggen: We stoppen gaan eraf? Nee, we kunnen ters blijven soms weg van vergader ingen, anderen denken daarover. i met hun begroting en blijkt dat daarmee het clubleven niet uit el kaar haalt, of er dan niet één grote Leidse vereniging ontstaat, waarin alleen kleurtjes voor het onder scheid zorgen. Daarvoor ontbreekt de tijd in deze situatie. Aan de an dere kant is zo'n snelle wisseling van voorzitter ook wel voordelig. Want omdat we tenslotte allemaal amateurs zijn, worden soms de meest onvoorstelbare dingen voor gesteld en de meest lollige blunders We bespreken veel. Zaken die met het niet kan. Op dat moment houdt gemaakt. Maar er wordt om gela- Splinter: "Als je de CCLV in stand dat clubs te maken hebben (vandaar het op. We kunnen alleen de vinger buiten tre- op dat soort problemen leggen. En wilt houden, moet je natuurlijk op den). Onderwerpen kunnen bij- je kunt natuurlijk ook niet ver- Dat rollenspel typeert de CCLV. Meijer heeft zich een tweeledig doel gesteld. "Twee taken zul len het komend seizoen duide lijk prevaleren. Allereerst is er natuurlijk een taak voor mij weggelegd waar het de opvang van blessures betreft. Om in die gevallen door een snelle behan deling, of door gerichte advie zen de duur van een blessure zoveel mogelijk te bekorten." Ook het medisch aspect in het algemeen is voor Meijer erg be langrijk. Verklarend: "Eenvou dig gesteld komt het er op neer dat ik wil onderzoeken wat nu precies méér mogelijk is met een gerichte medische begelei ding. Dus te komen tot een op timale prestatie van redelijk goed getrainde sportmensen." Meijer zal, juist om dat tweede gedeelte van zijn taak goed te kunnen verrichten, eenmaal in de week bij een training van Randstad Sport aanwezig zijn. Ook hoopt hij in ieder geval de thuiswedstrijden zoveel te kunnen volgen. "De uitwed strijden zullen voor mij bijna niet te volgen zijn. Niet alleen de tijd die Sc daarmee kwijt zou zijn, maar mijn praktijk hier in Voorschoten, verhindert ge woon dat ik ook met die wed strijden meega." Overigens is Cees Meijer - "Ik ben benieuwd hoe dit jaar gaat verlopen; hoe de samenwer king tussen trainers en arts zich zal gaan ontwikkelen" - ervan overtuigd dat de functie "spor tarts" op dit moment in Neder land nog niet zoveel voorstelt. Zeker niet in vergelijking met Duitsland, waar de sport- specialisatie al in een veel ver der gevorderd stadium ver keert. "Maar", weet Meijer, "het gaat hier toch wel de goede kant op.De cursussen in Zeist van dr. De Jongste, vaak op Duitse leest geschoeid, vormen in ie der geval wel een grote stap in de goede richting." Opbouw Cees Meijer is wel van plan - "Als het jaar goed verloopt en Randstad me tenminste wil houden - zeker een paar jaa. door te gaan. Ook als de installa tie van het vijftal niet direct doorwerkt op de resultaten in het veld. "De formering van deze begeleidingsgroep, houdt ook niet per sé in dat Randstad op een kampioenschap wil gaan mikken. In eerste opzicht is dat zeker het streven niet. Het gaat hier meer om de opbouw van de vereni ging, die moet gewoon gezond zijn." Gert-Jan Onvlee LEIDEN - Het rooster van de wa- terpolocompetitie ziet er elk sei zoen weer anders uit. In verloop van enige jaren zijn de competi ties van de hoogste afdelingen geheel naar het binnenbad ver schoven, en het polo is zo van een typische zomersport veranderd in een wintersport. Dit jaar begint de competitie van de hoofd- en eerste klasse nog weer vroeger dan de voorgaande jaren, n.l. in het weekend van 27 en 28 sep tember. Het einde komt helemaal vroeg, want al op 13 en 14 maart worden de laatste wedstrijden gespeeld. Ten opzichte van vorig jaar is het seizoen ingekort door één van de twee lange rustperio des te schrappen. De twee dub- belrondige weekenden zijn ge handhaafd, met dit verschil, dat in zo'n "dubbel" nu twee keer tegen dezelfde tegenstander wordt gespeeld. Het gesleutel aan de roosters van het vorig en komend seizoen kwam vooral voort uit de wens om het nationale zevental een be tere voorbereiding te kunnen ge ven op de grote toernooien. Nu op z'n minst twijfelachtig is gewor den of Nederland Montreal haalt, lijkt de inkorting van het aan staande seizoen een beetje zin loos geworden. Zijl/LGB en eerste klasser LZ'l die het beide in het vorig i niet onverdienstelijk deden. De Zijl/LGB behaalde in de hoofd klasse een score van vijftig pro cent 22 punten uit 22 wedstrij den en bereikte daarmee een zesde plaats, achter HZC/De Robben, Neptunus, De Meeu wen, AZC Alphen en Zian/Vites- se. LZ'86 werd in de eerste klasse derde. De eerste twee plaatsen die recht geven op promotie naar de hoofdklasse, gingen in die af deling naar het Y en PSV. Trainen De voorbereidingen voor het nieuwe seizoen zijn inmiddels in volle gang. Bij De Zijl/LGB wordt de begeleiding van de hoogste herenzeventallen net als vorig jaar verzorgd door Harry Vriend (trainer) en Henny Hen- sing (coach). De training is begin augustus van start gegaan. Tweemaal in de week oefent de selectiegroep on der leiding van Harry Vriend, maar van de spelers wordt ver wacht, dat zij daarnaast nog ten minste tweemaal per week in het water komen om hun "huiswerk" te doen. Coach Henny Hensing vat zijn taak in de voorbereidingsfase zeer serieus op. "In deze periode kan ik veel meer nuttig werk doen dan wanneer ik bij een wed strijd op de kant sta. Tijdens een competitiewedstrijd moeten de spelers het doen, en de mogelijk heden voor de coach om in te grijpen zijn dan maar beperkt". "Het begeleiden van de jonge spelers vind ik zeer belangrijk. In september gaan we weer veel oe fenwedstrijden spelen en daarin zullen we proberen ook de jeugd spelers zoveel mogelijk aan bod te laten komen". Over het resultaat dat hij met zijn ploeg hoopt te halen zegt hij; "We willen de stijgende lijn vasthou den en zullen dus proberen weer één of twéé plaatsen hoger te ko men dan vorig jaar." Met het wedstrijdrooster is Henny Hensing niet zo gelukkig. "De competitie is te veel naar vo ren geschoven. We zijn straks half maart al uit gespeeld^ terwijl de maand april toch nog uitstekend geschikt is om wedstrijden te houden. Men kan toch niet tel kens de competitie geheel af stemmen op het Nederlandse team. Vorig jaar hadden we die lange rustperiodes; dat was ook al niet zo'n succes. De pauze ron dom de kerstdagen, daar ben ik wel voor, maar die zou toch ook iets korter moeten duren. Wat de dubbels betreft: het lijkt me nogal vervelend als je twee keer achter elkaar een sterke tegenstander treft. Het liefst heb ik gewoon elke week een wed strijd. Vooral met het oog op het publiek is het beter als er regel maat in de competitie zit." Jammer Harry Vriend vindt het jammer dat de tweede pauze is uitgeval len. Hij zegt: "De rustperiodes kunnen heel nuttig zijn. Alleen moeten ze niet te lang duren. Je zou het vierde weekend weer moeten gaan spelen, niet in het zesde. Het seizoen gaat nu beslist te kort duren. Ik zou er liever nog een stuk aanplakken en bijvoor beeld na de gewone competitie de bovenste zes ploegen nog eens tegen elkaar laten spelen. Twee keer in de week spelen is in dat geval geen probleem, maar vol gens mij moeten de wedstrijden dan vallen op woensdag en zater dag in plaats van allebei in het weekend. Hariy Vriend ziet veel wedstrij den, is bijvoorbeeld onlangs bij de wereldkampioenschappen in Cali geweest, en kan dus goed beoordelen hoe het waterpolo zich ontwikkelt. In het Neder landse polo ziet hij niet veel vooruitgang. "In de competitie ligt hét accent teveel op het echte "knokken". Doordat veel Scheidsrechters m Nederland te lankmoedig optreden, zwemmende ploeg vaak nadeel. In het internationale polo is dat anders. In Nederland zal men ook strenger gaan fluiten. Ik geloof niet, dat het spel daardoor minder aantrekkelijk wordt, want als de ploegen eenmaal ge leerd hebben om een man méér situatie uit te buiten, zullen de tegenstanders het wel afleren om zoveel overtredingen te ma ken." "De kwaliteit van het internatio nale polo is tamelijk constant. Hongarije viel in Cali een beetje tegen, maar Joegoslavië was daar bijzonder sterk. Als Nederland zich voor Montreal ten koste van Joegoslavië zal moeten kwalifi ceren, dan kunnen we het denk ik wel vergeten." Op tactisch gebied is er niet zo veel nieuws te signaleren. "Dé enige ploeg die echt nieuwe sys temen probeert is Amerika, ken nelijk geïspireerd door het bas ketbal. Bij polo is echter het grote probleem, dat de spelers zich niet zo snel kunnen verplaatsen." Tenslotte de vraag, wat er in Lei den nodig is om een ploeg op te bouwen van het niveau van De Robben. "Volgens mij is dat een kwestie van tijd. Als in Leiden het nieuwe zwembad er bij komt, dan zijn de mogelijkheden zeker aanwezig." Het eerste zevental van LZ'86 zal voortaan in de achterhoede de geroutineerde Wim van Zijl moe ten missen, want na het vertrek van de succesvolle trainer-coach Henk Versluis neemt Van Zijl diens taak over. Hoewel LZ'86 vorig debutant in de eerste klasse me teen al een goede derde plaats behaalde, vindt de nieuwe trainer-coach niet, dat zijn team per sé meteen al naar de hoofd klasse moet doorstoten. "We moeten wel proberen het niveau van vorig jaar te handhaven. Daar bedoel ik dan mee, dat we in de kopgroep moeten blijven mee draaien, maar aan een kampioen schap denk ik voorlopig niet." Van Zijl is het met zijn collega Hensing eens, dat de competitie wat te vroeg begint, en hij had liever eer langere voorberei dingstijd gehad. "De rustperio des die we vorig seizoen hadden vond ik persoonlijk wel prettig. Misschien waren ze iets te lang, maar het is wel goed als er af en toe onderbrekingen zijn in de competitie, zodat de spanning even wat minder wordt. De "dubbels" zijn ons vorig jaar niet zo slecht bevallen, maar mis schien kwam dat wel doordat de wedstrijden voor ons toevallig nogal gunstig vielen.Dat je nu tweemaal in één weekend een zelfde tegenstander krijgt, maakt me niet zoveel uit. Als je tegen een sterke ploeg de eerste wed strijd verliest, kan het misschien juist gunstig werken, omdat de volgende dag de revanche- gedachte nog sterk leeft." Ook voor LZ'86 is de training in augustus begonnen. Tweemaal in de week wordt er gewerkt in DE Vliet, waar het accent voorname lijk op conditietraining ligt, en éénmaal in De Overdekte, waar wat meer aandacht wordt be steed aan techniek en tactiek. In september verhuizen alle trainingen naar het binnenbad. De selectiegroep, die dan defini tief bekend moet zijn, blijft daarna per week twee polotrain ingen en één zwemtraining vol gen. Wim van Zijl: "We beginnen de training met een grote groep, want behalve de spelers van het huidige eerste zijn er in de club nog genoeg jongens met talent. Die krijgen nu de kans om te la ten zien of ze bij de groep van het eerste en tweede zevental horen of niet. Wie afvalt komt in het derde terecht, waarvan ik echter ook wel graag zie dat het op een vrij hoog niveau gaat spelen." "Ingrijpende veranderingen m de trainingsopzet zullen er niet komen. Het is tenslotte de vorige jaren bijzonder goed gegaan, en voorlopig ben ik tevreden als ik de prestaties van mijn voorgan ger kan evenaren." JACQUES DE GRAAF

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11