MICHELS TERUG BIJ AJAX Utrecht-Feyenoord (1-2): krankzinnige voetbaloorlog Scorebord Eén dagje vrij... MAANDAG 18 AUGUSTUS 1975 Door Ger Stolk PC Utrecht-Feyenoord, een op 34 minuten na krankzinnige voetbal oorlog. Een wedstrijd, die tijdelijk werd gestaakt na een afschuwelijke arbitrale blunder en die toen er weer sprake was van voetbal, uitmondde in een vertoning waarin alles mocht. FC Utrecht-Feyenoord, een scherts, waarin FC Utrecht een buitenspeldoelpunt zag gelegaliseerd en waarin Feyenoord als goedmaker een strafschop mocht nemen voor een overtreding die er niet was geweest. En passant werd er openlijk aan rancune gedaan. Maar Jan Beek, Amsterdams fluitist wiens naam sinds kort op de internationa le lijst prijkt, leek zo over zijn toeren dat hij er niets tegen ondernam. Wie dit seizoen in de Utrechtse Galgenwaard competitievoetbal gaat bedrijven moet weten dat hij naast de tegenstand van de equipe van Rab nog een moeilijkheidsfactor dient te overwinnen. Bij FC Utrecht zat gisteren een aantal vervelende lieden op de Bunnik-tribune dat in het bezit van een scheidsrechters- fluit de tegenstander op een dwaalspoor poogde te leiden. Willem van Hanegem had daar last van en Willi Kreuz gehoorzaamde braaf aan het vermeende buitenspelsignaal toen de weg naar Henriksen voor hem openlag. Buiten dat kabbelde FC Utrecht-Feyenoord tot aan de 34ste minuut eentonig voort maar toen was het wel goed raak. Buitenspel In gememoreerde 34ste minuut vond Marco Cabo 'n opening voor André Hulshorst, die zijn voorzet vanaf links tot voor het doel van Eddie Treytel liet neerdwarrelen. Cabo, zelf tot vlak voor Treytel doorgelo pen, kreeg de bal echter niet, wel sloeg Wim Rijsbergen de aanval af. Niet helemaal afdoende want vrijwel onmiddellijk had FC Utrecht opnieuw balbezit. Vanuit de tweede lijn vuurde aanvoerder Leo van Veen een fladderend schot af dat buiten bereik van Tneytel doel trof. Op dat moment stond grensrechter Harmse met de vlag omhoog, want Cabo bevond zich voor Treytel in hinderlijke buitenspelpositie. En daarmee begon de oorlog in de Galgenwaard, want Beek, eigenwijs, stelde zich op het standpunt dat zijn waarnemingspositie beter was EREDIVISIE FC Amsterdam-NAC FC Utrecht-Feyenoord AZ '67-G. A. Eagles De Graafschap-NEC PSV-MVV Roda JC-Eindhoven FC Den Haag-FC Twente Excelsior-Telstar Sparta-AJax EERSTE DIVISIE FC Vlaardingen-Willem n FC VVV-Wageningen Haarlem-Heerenveen Veendam—Helmond Sport Heracles-FC Den Bosch PEC Zwolle-FC Groningen SC Cambuur-Volendam Vitesse-SC Amersfoort FC Dordrecht-Fortuna SC Jörgen Kristensen ontbrak gisteren in Utrecht niet vanwege een blessure. Hij had de afgelopen week op de training moeilijkheden met Brzezanczyk. Kristensen, die toen inderdaad met zijn lies tobde, kon niet alle oefeningen meemaken, waarop Brzezanczyk informeerde „wat hij dan eigenlijk nog wel kon". Kristensen haakte daarop definitief af. Zaterdag trainde de Deen overigens weer volop. Maar gisteren moest hij in de Galgenwaard in burger blijven. Gestraft om discipli naire reden, heet dat dan. dan die van Harmse. Hij had geen buitenspel geconstateerd dus leidde FC Utrecht de partij met 1—0. Wat daarna gebeurde, is nog zelden op een voetbalveld vertoond. Aan voerder Wim Jansen verzocht Beek vriendelijk even naar zijn grens rechter te luisteren, Beek weigerde bits en beval Jansen bars om te laten aftrappen. Daar lag tevens een brok oorzaak van veel tumult, want nadat Beek Jansen, naar zijn zeggen, voor de derde maal had gesommeerd de bal op de midden stip te leggen, zagen 22.000 kijkers de scheidsrechter plotseling door de kooi richting kleedkamer verdwij nen, gevolgd door de spelers van Feyenoord. Wim Jansen later: „Het kan best zijn dat Beck me tot drie keer toe zei te laten aftrappen. Ik heb hem echter maar een keer gehoord en vrijwel onmiddellijk rende hij naar zijn kleedkamer. In het tien minuten durend intermezzo zijn aanvoerders Jansen en Van Veen, Feyenoord manager Guus Brox en bestuurslid Gerard Kerkum bij Beck in de kleedkamer geweest. Beek: „Als volwassen mannen hebben we toen besloten weer te gaan voetballen". Een situatie, die door Joop van Mourik werd genoemd toen iemand hem vroeg waarom FC Utrecht vanaf de 34ste minuut terugviel tot een formatie van louter angstigen. Van Mourik: „Weet je veel hoe ze die man plat hebben gemaakt. Volgens mij hebben ze hem een seizoenkaart beloofd". En Jan Rab, nadat hij Van Mourik met een knipoog adviseerde eerst een flesje te drinken: „Wanneer wij iets dergelijks bij Feyenoord in de Kuip overhoop zouden hebben gehaald, zouden we nooit meer op het veld hebben mogen komen. Anderzijds hebben we veel nadeel gehad van dat intermezzo. Zonder die onderbreking zóu het publiek achter ons zijn gestaan, dat was nu maar ten dele het geval. Ik blijf er bij dat het publiek in dit soort situaties belangrijker is dan de trainer". Cadeautje Hoe dan ook, toen er eindelijk weer aan voetbal werd gedaan, was FC Utercht even dichtbij 2—0 na een inzet van Wery, die, gemist door Treytel, door Van Daele op de doellijn werd geëlimenteerd. Maar verder speelde alleen Feyenoord nog maar. Met Vreysen als beste aanvaller op de linkerflank, met een hardwerkende Kreuz in de spits en met een talentvolle maar ongerouti neerde Steve Wegerle, kwam Feyen oord doelman Hendriksen ook in het tweede bedrijf echter tegen. Tot aan de 26ste minuut, toen stond Feyenoord plotseling gelijk. Wat daaraan vooraf ging? Een doorbraak van Wim Jansen en libero Van Mourik die op het inzetten bedacht dat hij zich gevaarlijk diep in het zestien-me ter- gebied bevond. Net toen Van Mourik inhield, struikelde Jansen, gedeci- DEN HAAG De eerste ronde van de eredivisie heeft vier wed strijden gebracht zonder schok kende gebeurtenissen. Bij MVV PSV, Excelsior-Telstar, De Graaf schapNEG en AZ'67Go Ahead Eagles zagen de toeschouwers geen incidenten. De opvallende gebeurtenissen van dit weekeinde waren: gemiddeld aantal toe schouwers per wedstrijd bijna 13.000. 27 doelpunten (drie per wedstrijd). Topscorers met: twee Lubse, Vreysen, Ayre en Stout. Meeste toeschouwers bij Utrecht- Feyenoord (22.000). Meeste lege plaatsen in Olympisch Stadion bij FC Amsterdam NAC (56.000). Een gemiste strafschop, Meyers van NEG. Bij Sparta Ajax gele kaarten voor Suurbier, Van Santen en Doesburg. Vechtpar tij tussen Overweg en Mansveld bij Den Haag Twente, 'buiten' beeld van scheidsrechter Pijper. FC Utrecht Feyenoord twaalf minuten gestaakt door scheids rechter Beek omdat Feyenoord weigerde af te trappen na Utrechts doelpunt. Pim van de Meent op het veld, vlak voor het einde van Amsterdam NAC, waarschuwing voor Jongbloed, Stomp van Cruyssen voor Flinke- vleugel. Gele kaarten voor Bloe- mers en Pfeiffer en een waarschu wing voor Advocaat bij Roda JC- Eindhoven. Telstar had twee vervangers nodig voor middenvel der Klaas Bijl. Eerst kwam Van Velzen voor hem in het veld, daar na oud-Lufthansa steward Frank Kramer. Rinus Michels heeft Ajax de afgelopen tien dagen een keer zien winnen (van Barcelo na), een keer verliezen (van Mo lenbeek) en een keer gelijk spe len (Sparta). AMSTERDAM Met ingang van 1 september zal Rinus Michels als interim technisch directeur in dienst EERSTE RONDE UTRECHT Zijn stem klonk onvast, transpiratiedruppels parelden minuscuul onder zijn neus. Steeds meer volk drong zich het enge scheidsrechter-vertrek van de Galgenwaard bin nen. Maar hij had louter vriendelijke gezichten om zich heen gezien, zei Jan Beek; er had zich geen enkele overtreding voor gedaan die echt over de schreef ging, kortom in wezen had hij een wedstrijd zonder incidenten geleid. Die wedstrijd werd door Feyenoord met 12 gewonnen. De rollen lijken omgedraaid: Wim van Hanegem die scheidsrechter Jan Beek wegstuurt. Zo was hetniet: Van Hanegem wees naar de vlaggende grensrechter na het Utrechtse buitenspel-doelpunt, nadat de protesten van Ja nsen (7), Theo de Jong én Wim Rijsbergen niets hadden uitgehaald. treden van Ajax. Gisteren kwamen Rinus Michels en het bestuur van Ajax tot overeenstemming. Michels zal bij Ajax in dienst blijven totdat de Amsterdamse club een opvolger heeft gevonden voor Hans Kraay, die dins dag zijn ontslag aanbood. Gisteren maakte het bestuur van Ajax de benoeming van Rinus Michels als interim tech nisch directeur met het vol gende communiqué bekend: „Op verzoek van de heer Mi chels heeft reeds zondag een gesprek met het bestuur van Ajax plaats gevonden. Hoewel tijdens deze bespreking de heer Michels te kennen gaf een functie bij Ajax niet te ambië ren, doch in aanmerking ne mende de problemen waarmee Ajax is geconfronteerd en de moeilijkheden om op korte ter mijn een technisch directeur te vinden, heeft de heer Michels zich bereid verklaard ingaande 1 september a.s. voor een inte rim-periode als technisch di recteur bij Ajax in dienst te treden". In de verhouding tussen Ajax en Rinus Michels als prominent voetballer en trainer bestaat een tien-jarencyclus. In het be gin van 1956 verdween Michels met vijf wedstrijden in het Ne derlands elftal in zijn bagage als speler van Ajax. Bijna tien jaar later haalde Jaap van Praag hem terug als opvolger van de in ongenade gevallen trainer Vic Buckingham. Michels die daarvoor opvallen de successen met de amateur club JOS had behaald, was wery keloos op dat moment. Met hem is Ajax gegroeid, zoals ook ge steld kan worden dat Michels met Ajax is groot geworden. Ruim vier jaar geleden ver dween Michels uit de Meer zon der vast omschreven toekomst plannen. Barcelona haaide hem binnen om een eind te maken aan een periode waarin de ploeg op het tweede plan was geraakt. Michels kreeg succes met Barce lona nadat Johan Cruijff na de eerste twee competitiewedstrij den van het seizoen 1973/'74 ook uit Nederland naar Sparse ver trok. De lijn omhoog, die in 1974 leidde tot het Spaanse kam pioenschap, werd in het afgelo pen seizoen niet geprolongeerd en na vier jaar zette Bai celona zijn traiher aan de kant. Hennes Weisweiler, een andere wonder- trainer uit West-Europa, verving hem Michels - eerlijk genoeg cm niet te stellen dat hij ontslag had ge nomen, maar ruiterlijk bekennend dat het ontslag hem was gege ven - was een jaar nadat hij als supervisor boven Fadrhonc Ne derland naar wereldkampioen schap zilver had geleid, weer wer keloos. 'n situatie waar hij tame lijk gemakkelijk in kon berusten omdat tien jaar topvoecbal, de laatste vier jaar aange-'uld met •topspanning, volgens Michels best gevolgd konden worden door een periode van ontspanning. Vorige week kwam de man die Ajax naar zün eerste Europese beker leidde, weer in beeld. Hij bezocht als eregast het voetbal toernooi Amsterdam-700 en nadat twee dagen later Hans Kraay bij Ajax wegvloog, begon een lange reeks geruchten. Jaap van Praag heeft de contacten met Michels tot het laatste moment tegenge sproken, hoewel er onmiskenbare aanwijzingen waren dat er ge sprekken tussen Ajax (Van Praag Timman Kraan) en Michels en het bureau Inter-Football 'Coster De Vos, Keizer) zijn geweest. Een beslissing bleef aanvankelijk uit, vermoedelijk omdat de wens van Michels - een vrijwel blanco volmacht - niet strookte met de plannen van het Ajax bestuur. Zondag echter, minder dan een dag nadat Ajax zijn eerste compe- titiepunt verspeelde, werden de besprekingen tussen Ajax en Mi chels hervat. Die leidden tot te rugkeer van de coach, tien jaar nadat hij voor het eerst txainer van Ajax was geworden. Als tech- nisch-directeur, voor een interim- periode tot de club een nieuwe trainer heeft gevonden, stelde Van Praag. De voorzitter liet op geen enkele manier doorscheme ren hoe lang de maximale duur van die periode zou kunnen zijn. De spelers van Feyenoord wen sen een vrije dag. Tegenwoordig moeten zij vain Aniboni Brzezanc zyk zes dagen per week trainen om dan 's zondags die voetballen. De spélersraadi is nu by mana ger Guus Brox geweest met het verzoek „een dagje vry in de week." Brox staat niet onwel willend tegenover het voorstel. ceerd besloot Jan Beek tot stipwerk. Belachelijk maar Martin Vreysen trok er zich niets van aan en vonniste voor hem laag in de linkerhoek. En nauwelijks een minuut later liet dezelfde Joop van Mourik, die aan Jan Rab had gevraagd om te mogen worden vervangen, ook Jan Everse nog lopen. Martin Vreysen maakte prompt de nek lang om zijn schoonheidsdoelpunt langs Henrik sen te koppen: 1—2. Ook daarna nog veel onvriendelijks, incidenten tussen Everse en Cabo, tussen Van Hanegem en middenvel der Wery. Juichende FC Utrecht spelers, toen Treytel een kogel van Piet van Oudenallen los liet en een Leo van Veen die later bekende dat Joop van Daele de bal vóór de doellijn wegwerkte. Antonio Brzezanczyk had geen mening, de scheidsrechter beslist, het was hard, maar niet te hard. Een van de spelers van Feyenoord zei: „Volgens Brzezanzcyk ging het na het incident beter". En dat was de enige waarheid over FC Utrecht-Feyenoord, die ondanks alle perikelen verdiend door Feyenoord werd gewonnen. Maar toen had Jan Beek ze allemaal tegen zidh in 't harnas gejaagd. Voetbal CEC heeft gisteren in Overdinkel het negende Twentse ROS-toernooi gewonnen, het groot ste evenement in Nederland voor amateurvoetballers. De ploeg uit Emmercompascuum versloeg in de eindstrijd Hermes DVS, de beker houder» met 2—1. Wat een partij. Dit was ge lijk al een wedstrijd om op de zwarte bladzijde te ®ehrijven. Niét alleen hebben we slecht lopen 'voetballen (dat schijnt op de eerste competitiedog 'n meer voorkomend euvel te zijn), maar dat gebeurde ook nog in een dwaas duel. Dat kwam door het optreden van de scheidsrechter, die zich waarschijnlijk teveel heeft aangetrokken dat hij op de internationale lijst it ge plaatst. Anders zou ik het ook niet weten, want er w.'s toch afgesproken dat de grensrechter betrokken zouden worden in zul ke situaties bij buitenapeldoel- punten? Tenminste, dat dachten wij allemaal. Dus na die buiten spelgoal van Utrecht, liepen wij allemaal weg met het Idee. Niks aan 't handje - want daar stond die grensrechter immvs rustig met het vlaggetje omhoog?. Maar nee hoor, die man van de internationale lijst wrs al op weg naar het midden. Hij had een doelpunt geconstateerd' en daar was verder niet over te praten. Ook,niet met de grens rechter. En of we maar snel wil den doorgaan. Maar dat kun je natuurlijk niet doen in zo'n ge val op de eerste comoetitiedag. Als je zoiets dan al toelaao, waar blijf je straks dan? Dan speel je misschien volgende week he lemaal zouder grensrechters, dus begonnen we niet. Die man van de lijst werd daardoor nerveus en ging naar binnen. Wij mee om te praten. En toen weer te rug naar het veld. Daar maak te de Kromme nog xen opmer king; hij kreeg als antwoord dat hij snél zijn mond moest hou den anders floot de schaarrech ter helemaal niet meer. Dat deed hij dan ook bepaaM niet best meer - zo moeiiyk had hy het met zichzelf. Die sirar.chop voor ons was dan ook een ca deautje - een goedmakertje. Want Wimpie was alleen aan 't hoogspringen met Van M&urik. Maar goed, na die strafschop verloor ook Van Maurik zijn hoofd. Dat was ons geluk. Al leen daardoor konden we win nen - maar verdiend was het allemaal niet. Zeker niet als ons spel wordt bekeken. We waren het al niet eens met dia opstel ling zonder Kristensen - in het veld werd veel te weinig bewo gen. Voor mijn gevoel zijn we ook stérk achteruit gegaan. De stootkracht is nu wel helemaal weg uit de voorhoede. En 't is dat we mazzel hebben gehad, anders hadden we helemaal geen doelpunt gemaakt. Ik gelooi dan ook niet dat we een makkelijk seizoen tegemoet gaan .hoewel onze trainer ons het liefst vier maal per dag zag trainen. Dat doen ze in Polen allemaal, zegt hij. En hij moet het kunnen weten, want hij vertelt steeds dat hij al zo lang meeloopt en dat hij international is geweest. Nee, het is jammer dat Mi chels naar Ajax is. Abe van der Ban is snor kwijt... AMSTERDAM Middenveidspe- ler Abe van der Ban van de FC Amsterdam is onder het toeziend oog van de toeschouwers m het Olympisch Stadion na afloop van de wedstrijd FC Amsterdam - NAC een zeer groot gedeelte van zijn be faamde snor kwijt geraakt, van der Ban had zijn mede-spelers beloofd zijn snor te laten kortwieken als de eerste competitiewedstrijd gewonnen zou worden. Het werd een 2-1 overwinning voor de Lievertjes. Verzo-ger Jan Wieseman knipte het grootste ge deelte van de snor 'vakkundig af, hetgeen bevestigd werd door Van der Ban zelf» die dameskapper is

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9