Kissinger hervat woensdag pendeldiplomatie M-Oosten Meer Portugese troepen naar Angola POSITIE VAN GONCALVES VERSTERKT Weinig enthousiast Israel zet sein op groen Coup in Libië mislukt Arrestaties wegens stichten bosbranden AFRIKAANSE LEIDER GEDOOD IRA WIL VREDES-TOP MAANDAG 18 AUGUSTUS 1975 PAGINA 7 JERUZALEM/WASHINGTON/CAIRO (Reuter /AP) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Henry Kissinger vertrekt woensdag naar het Midden-Oosten om zijn pogingen te hervatten een tussentijds vredesakkoord tussen Israël en Egypte tot stand te brengen. „We ge loven dat er een goede kans is op succes, anders had de president (Ford) mijn terugkeer naar het Midden-Oosten niet goedgekeurd", zo verklaarde de bewindsman gisteren in een perscon ferentie, nadat president Ford de nieuwe ontwikkeling bekend had gemaakt. CAIRO (Reuter) Twee le den van de revolutionaire raad in Libië hebben een paar dagen geleden een mislukte maohts- greeup uitgevoerd tegen de Libi- greep uitgevoerd tegen de Libi- melden de Egyptische bladen Al Achram, Al Gouimhouria en Al Akhibar in bijna identieke betichten. De informatiebron nen worden niet genoemd. De twee zijn .majoor Bashir Hawadi secretaris-generaal van de Socialistische Unie die zich tegen zijn arestatie verzette en gewond raakte en majoor Omar el Meheishi belast met de uit voering van het industrialisatie plan in Libië die naar Tunesië is gevlucht. "Verder nam aaii de samenzwering- een aantal leden vrije officieren en com mandanten van de republikeinse garde, zowel uit Tripoli als uit Benghazi. Meer dan 30 van hen zijn gearresteerd. Volgens de Egyptische bladen had de in lichtingendienst 'van kolonel Gaddafi de samenzwering tijdig kunnen ontdekken. Het is de vierde keer in enkele weken dat een Egyptisch blad, zonder bronvermelding, bericht over een poging tot' staatgreep tegen Gaddafi. De Libische lei der wordt al maanden erg kri tisch benaderd door de Egypti sche pe'rs. Kissinger zei dat Egypte en Is raël zich in beginsel akkoord heb ben verklaard over sommige kwes ties met betrekking tot de niéuwe Sinai, maar dat andere zaken, waar onder details van de stationering van Israëlische verdedigingslinie in de troepen bij dé strategische Giddi- en Mitla-passen, nog opgelost moe ten worden. Egyptische functionarissen fun geerden met voldoening op het nieuws van Kissinger's komst en zeiden te hopen dat hij de resterende moeilijk heden uit de weg zal kunnen rui- Mosje Dayan zei dat hij'niet voor het nieuwe akkoord zou stemmen wanneer het aan het parlement zou worden voorgelegd. Kort voordat Kissinger's komst be kendgemaakt werd zette het Israëli sche kabinet het licht op groen voor de nieuwe bemiddelingspoging van de Amerikaan. Hoewel verscheidene ministers zich aanvankelijk verzetten omdat zij de tijd voor het initiatief nog niet rijp achtten, kwam het ka binet na bijna zeven uur debatte ren met een verklaring waarin liet resultaat van de Israëlische onder handelingsdelegatie met de Amerika nen werd goedgekeurd. De Israëli ërs waarschuwden echter gelijktijdig dat nbg steeds niet kan worden ge sproken van algehele overeenstem ming, aangezien over een aantal be langrijke onderwerpen nog onder handeld dient te worden. Tot' de moeilijkste nog niet opge loste problemen behoren volgens goed ingelichte kringen vooral de tech nische kwesties van de troepenschei ding, zoals de breedte van de buf ferzone en de positie van de Egyp tische strijdkrachten en de VN-vei- ligheidstroepen. Een nog niet opge loste problemen behoren volgens goed- van de ingewikkelde elektronische waarschuwingsposten bij de Gidi-pas. Minister Kissinger kondigde giste ren aan dat de Amerikaanse rege ring het Congres direct na het re ces, begin september, een plan in zake financiële hulp''voor het gehe le Midden-Oosten" zal voorleggen. Over de hoogte van het bedrag dat hiermee is gemoeid heeft de rege ring nog geen definitief besluit geno men. Deze hulp moet ondermeer het Israëlische verlies van de olie velden van Aboe Rodeis compense ren en het voor Jeruzalem mogelijk maken de daardoor noodzakelijk wor dende olie-invoer te financieren. De Palestij nen hebben hun kritiek op president Sadat van Egypte en tegen een nieuwe interim-overeen komst tussen Egypte en Israël ver scherpt. Op' een vergadering van de Pales tijnse- centrale raad in Damascus, werd gezegd dat Egyptische conces sies aan Israël nadelig zijn voor de Palestijnse zaak. Kissinger hééft Is raël tijdwinst verschaft, aldus de ver klaring, die ondertekend is door Jas- ser Arafat en het hoofd van de af deling militaire operaties van de PLO, Soeheir Mohsen, die tevens lid is van het centrale comité van de Syrische Baath-partij. De tweedaagse vergadering van de centrale raad van de PLO, die be schouwd wordt als een mini-parle ment in ballingschap, beloofdete zullen pogen de onderhandelingen inzake een interim-akkoord die via Kissinger gevoerd worden, te torpe deren. Bij een vuurgevecht met een Is raëlisch marine vaartuig zijn zater dag twee Palestijnse guerrillastrijders gedood. Een andere comimandastrij- der raakte gewond bij het gevecht in de buurt van de Zuidlibanese stad Tyre, zo meldt het Palestijnse pers bureau WAPA. Het gevecht brak voor het aan breken van de dag uit toen guerrilla strijders het Israëlische vaartuig ver rasten dat probeerde commandotroe pen aan land te brengen bii het vluchtelingenkamp Buss, aldus WAFA Later bestookten Israëlische artil leristen hét dorp Hasbaya en een guerrillabasis in Arkoub in het zuid oosten van Libanon, aldus WAFA. Een vrolijk gestemde Kissinger lichtte gisteren in een ■pers conferentie het besluit toe, om de. pendeldiplomatie in het MiddeiirOosten ie Hervatten. WINDHOEK (AP) Chief Fi- ring lemon Elifas, de leider in Ovambo- stand land in Zuidwest Afrika, is za terdagavond bij eeun schietpartij om het leven gekomen, zo wordt in Wind hoek gemeld. De 43-jarige Elifas werkte nauw samen met de- Zuidafrikaanse rege- ondervond heftige tegen- i miiltante zwarte nationa listen in dit gebied, vooralin de Zuidwestafrikaanse volksorganistie. Gemeld is dat de schietpartij zich heeft voorgedaan in 'thuis van een vriend bij Odangua, de hoofdstad van Ovambo.' Orkaan Zeker 15 personen zijn gedood en 43 gewond door de orkaan Phyllis die zondag zuid- en west- Japan trof. Er zijn 24 vermisten. In de orkaan waren winduitschieters van meer dan 130 km/u en er viel hier en daar 600 mm regen. Ruim achtduizend woningen zijn bescha digd door snelstromend vloedwater en meer dan 200 huizen zijn vernield. ADVERTENTIE Ladders die de top bereiken! Vogr aannemer- "en particulier, een eigen h een eigen ladder LONDEN (DPA/AP) De offi ciële vleugel van het Ierse republi keinse leger IRA heeft 't weekeinde een initiatief genomen met het doel heta bloedvergieten in Noord-Ier land te doen ophouden. Volgens het persburau DPA heeft het opperbevel van de „officials" in Belfast een beroep gedaan op vertewoordl- gers van de para-militaire organi saties aan beide kanten bijeen te komen voor een topconferentie. In een verklaring, waarin de op roep is vervat, wordt gewezen op de eindeloze reeks van wraak- en ver geldingsacties door beide partijen die zou moeten worden beëindigd. LUENEBURG (AP) Er zijn nu vijf mensep gearresteerd op ver denking van brandstichting in ver band met de bosbranden die vori ge week op de Lüneburger Heide in de Bondsrepubliek enorme opper vlakten bos en heide hebben veer woest, zo meldt de Westduitse poli tie. Grasbrand Zeker 25 Bantoes zijn omgekomen tijdens een grote gras- brand die tientallen dorpen in het Zuidafrikaanse thuisland Transkei vorige week teistèrde. De brand be reikte donderdag het hoogtepunt. Een gebied van 16 bij 3 .kilometer brandde kaal: Toen het vuur tenslot te vanzelf gedoofd was waren tien tallen dorpjes vernield. Er zijn hon derden daklozen. Duizenden schapen, varkens, geiten en paarden kwamen in het vuur om. Shriver kandidaat Sargent Shri- ver die in 1972 Democratisch kandi daat voor het Amerikaanse vice-pre- sidentschap was, heeft verklaard dat hij de yolgende maand officieel zal aankondigen dat hy in 1976 kandi daat wil zijn bij de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen. Shriver, ge trouwd met Eunice Kennedy, zei dit zondagavond tijdens een liefdadig heidsdiner in Hyannis Port. Door de regenval tijdens het weekend werd het voor de brand weer nog iets gemakkelijker om het vuur in drie afzonderlijke gebieden onder controle te krijgen. De arrestanten zijn drie vreemde lingen van 52, 41 en 36 jaar en een bewoner van het betrokken gebied, een 23-jarige man. Ook is een 17- jarige jongeman aangehouden die als geestelijk gestoord werd beschre ven. Hij is naar een inrichting over gebracht.. Een politie-agent is gisteren om--' gekomen en een andere ernstig ge wond geraakt toen zij in een sur veillance-wagen een auto achter-: volgden waarin een van brandstich ting verdacht persoon reed. De-"sur veillance wagen sloeg daarbij over de kop. ADVERTENTIE Bloemenmagazijn TATOEAGE tatoeëringen van vlaggen, de kop van Washington en leuzen op armen en borstkast. De president van de Amerikaanse tatoeëringsclub, Spider Webb, vindit dit een voorbeeld ter navolging nu de Verenigde Staten van Noord-Amerika 200 jaar worden. RENPAARD ONTVOERD Een legertje politiemaainen, die gebruik maken van honden en een helikopter kammen sinds zaterdag de Italiaanse provincie Tos- cana uit op zoek naar een renpaard, dat zaterdag op geheimzinnige wijze uit zijn stal verdween. Wayne Eden, een 5 jaar oude vos, verdween een paar uur nadat hij in een race 15.000 dollar had gewonnen. Het paard, dat een Ameri kaanse eigenaar heeft, zou bij verkoop op dit moment 800.000-dollar opbrengen. De politie is van mening, dat het paard is ontvoerd met de bedoe ling losgeld te, krijgen van de eigenaar. Italië heeft een bloeiende ontvoeringsindustrie. Alleen dit Jaar al werden er 39 mensen ont voerd, voor wie volgens voorzichtige schattingen een totaal losgeld van 16 miljoen dollar is betaald. De industrie gaat zich nu blijk baar toeleggen op diversificatie, door zich niet meer alleen op de ontvoering van mensen te concentreren. Er is nog geen contact opgenomen met de eigenaar van het paard door eventuele ontvoerders. BALLON ZAAIT PANIEK Een op hol geslagen heteluoht ballon heeft gisteren in de Austra lische stad Sydney paniek veroorzaakt.. Toen de ballon tot 600 me ter boven de stad was gekomen ett in noordelijke richting begon af te drijven, moest die verkeerstoren van het vliegveld snel twee vlieg tuigen van de koers van de ballon halen. Bovendien leidde de vlucht van 40 kilometer, dié de ballon maakte en die drie uur duurde, ook tot alarm voor de scheepvaart, een zoekactie met helikopters en achtervolging in auto's door vrienden van de ballonvaarders, politie en nieuwsgierige automobilisten. In de mand van de ballon zat de ongerust geworden eigenaar Roger Meadmore. Hij zed later, dat hy de ballon had willen opblazen om de aandacht te trekken voor een restaurant, dat hy in Sydney had geopend. Hij legde die ballon buiten het eethuisje vast, maar had de brander te lang aan laten staan, waardoor de touwen knapten en de ballon opsteeg met Meadimore aan boord. OnmMdellyk daarop begon de jacht. Vrienden sprongen in auto's en volgden-de onregelmatige koers van de ballon. Zij kregen gezelschap van politie en nieuwsgierigen tot dat er ongeveer 50 auto's over smalle landwegen raasden. Er werd een helikopter te hulp geroepen en barkassen van de politie naar zee gedirigeerd voor het geval de ballon boven zee terecht zou komen. Meadmore had tenslotte geluk en de ballon landde op een barkas, die op de rivier de Hawksbury voer Hij kreeg een lift terug naar de wal. FATALE HARTSTOCHT Een 18-Jarige Italiaanse jongen, die zaterdagnacht een inlbraak pleegde in een 'hotelkamer, waar een echtpaar lag te slapen kon zich bij de aanblik van de naakte slapende vrouw niet bedwingen en begon haar te liefkozen. De 27-jarige vrouw werd met een schok wakker (evenals haar echtgenoot) en zag de jongen door een open raam verdwijnen met haar handtas. Op grond van de beschrijving, die het echtpaar aan de politie wist te geven, werd de gevoelige rover enig uren later gearresteerd. LOODZWARE BUIT Twee mannen, die in dienst zijn van een firma die alle verkoop- automaten in de Parijse metrostations bedient, kwamen erachter dat er tijdens het weekeind een groot bedrag aan geld zou liggen op geslagen in het centrale magazijn. Ze hadden er wel trek in. De inbraak verliep gemakkelijk. Maar toen ontdekten ze,, dat het geld niet uit papier, maar uit munten bestond. Ze huurden echter rustig een vrachtwagen en gingen aan het werk. Na een hele nacht ge sleep hadden ze de buit naar een schuilplaats overgebracht. Ver volgens kochten ze een weegschaal. Ze waren nog bezig de buit per kilo te verdelen, toen de politie arriveerde BON GING NIET DOOR De 47-Jarige meubelhandelaar E. van der Zwan uit Den Haag is zaterdagmiddag door 'de glazen deur van zijn winkel gelopen, toen hij zag dat buiten twee agenten bezig waren een parkeerbon tus- ten de ruit van zijn dubbelgeparkeerde auto te steken. Met een diepe snywond in de linkerhand en beschadigde lippen is de meubelhan- delaar naar het Rode Kruisziekehhuis gebracht. De parkeerbon heb ben de agenten maar ingetrokken WENEN/LISSABON/LOEANDA (Reuter, AP) Een van de leiders van het nationale front voor de be vrijding van Angola FNLA, Mateus Neto, is in Loeanda door zes gewa pende mannen ontvoerd. Dit heeft zijn jongere broer, Joao Neto in Wenen meegedeeld. Hij zei dat Mateus Neto, die mi nister van, Landbouw was in de nu door Portugal uitgeschakelde over gangsregering in Angola op weg naar het vliegveld van Loeanda werd aangehouden en naar een on bekende bestemming werd wegge voerd. Hij was van plan naar het noordelijke Carmona._te vliegen voor een ontmoeting met de voorzitter van het FNLA, Holden Roberto. Neto was de .enige FNLA-vërte- genwoordiger die in de Angolese hoofdstad was achtergebleven waar de MPLA (volksbeweging voor de bevrijding van Angola) de baas is. Dr. Vasco Vieira de Almeida, die Portugées minister in Angola's 'in middels uitgeschakelde overgangsre gering was, heeft bevestigd dat Por tugal van plan is troepenversterkin gen te sturen naar Angola om te pogen de gevechten tussen elkaar bestrijdende bevrijdingsbewegingen tot staan te brengen. Volgens het onafhankelijkheids akkoord heeft Portugal thans maxi maal 24.000 militairen in het gebied. Uit te zenden versterkingen zouden niet een blijvende toeneming van de troepensterkte betekenen. Volgens militaire kringen denkt Portugal er over zijn troepen op te dragen bepaalde belangrijke steunpunten, waaronder de hoofd stad Loeanda, onder" controle te houden. Militairen van de drie el kaar bestrijdende bevrijdingsbewe gingen zouden daar geen toegang krijgen. In de Westafrikaanse enclave Ca- binda zijn gisterenongeveer 180 le den van Copcon, de Portugese vei ligheidstroepen, aangekomen. Het persbureau van Zaïre AZAP, dat dit had vernomen uit officiële bron in Cabinda, zegt dat de Cop- con-troepen naar de Portugese en clave zijn gestuurd om de driedui zend Portugese militairen daar te versterken. Naar schatting 50.000 zwarte guerrillastrijders vechten over heel Angola waar het dodental in de vele tienduizenden loopt, zo meldde gisteren het Amerikaanse tijdschrift Newsweek. In de hoofdstad Loeanda is vól gens Newsweek alleen al in de laat ste maanden het aantal slachtoffers gisteren meter ten noorden leverd in de steden Loecala en Ca- troepen, zijn de twee bewegingen coeso, die in het centraal noorden sis Do. 21 aug. van 14.00 tot 21.00 U. TOERISTEN- MARKT op de Princestraat, speciaal in het teken van bloemen en planten. Bloemenmeisjes reiken feestèlijke-attenties uit. Za. 23 augustus vanaf 20.00 1 over het Boulevard gedeelte tussen Rijnmond en Vuurbaak- plein een GROTE MUZIKALE TAPTOEPARADE, die non- •stop doorgaat tot 22.00 uur, waarna de finale plaatsvindt aan de Boulevard t.o. het WV- kantoor. Inl.: VVV Katwijk, tel. 01718-13045 of 13650. MeeAIAW 250 ViftkELS, NoORD TXlitlEtt 1000 9RAÜS f*«kEP.fL 2uiDDUitlEH 500 SRAtis pARUEERFl. C^ZEltye REsUuRAtfc Eft 1 CAOpiftpS.l Mevrouw Yelena Sacharow, 52-jarige echtgenote van de dis sidente Russische fysicus Andrei Sacharow, is zaterdag per trein uit Moskou vertrokken naar Italië waar zij behandeld zal worden wegens een oogkwaal, groene staar. Ongeveer 20, vriendenen familieleden vergezelden dr. Sachatow (voor grond) om zijn vrouw uitgeleide te doen. Zij heeft meer dan een jaar geprobeerd toestemming te krijgen voor de reis. De trein waarmee mevrouw Sacharow reist konit hedenmiddag in Parijs aan, waar zij enkele dagen zal blijven alvorens door te reizen naar Siena, waar oogspecialisten aangeboden hebben haar te behandelen. De kliniek in Siena is gespecialiseerd in haar kwaal. Mevr. Sacharow heeft een- visum voor dfie maan den. De behandeling zal zeker twee maanden vergen. LISSABON (DPA) De Portugese premier Vasco Goncalves heeft een beroep gedaan op het volk het her stel van de eenheid in de beweging der strijdkrachten (M.F.A.) te eisen Hij deed dit in een verklaring die hij na een zeven uur durende rege- rings-zitting in de nacht van zater dag op zondag over de radio voorlas. Uit deze verklaring kan men aflei den dat de Portugese premier on danks de door de anticommunisti sche rellen toegespitste politieke toestand weer door het regerende driemanschap gesteund wordt. In dit driemanschap hebben naast Goncal ves, president Da Costa Gomes en de commandant van de veiligheids troepen (Copcon) Otelo de Carvalho zitting. Goncalves sprak in zijn boodschap over een pauze, die zou moeten die nen tot het houden van een dialoog tussen alle politieke krachten. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat hij deze dialoog zou moeten lei den en de deelname eraan bepalen. Politieke waarnemers zien in de ze zet van de premier een poging tijd te winnen. Het verschil van in zicht tussen de gematiseerde voor- malige minister van Buitenlandse Za ken, Melo Antunes, en zijn aanhan gers en de linkse Copcon-officieren onder Carvalho heeft de polarisatie tussen de communisten en de gema tigde meerderheid versterkt - In dit verband moet ook de scher pe stellingname genoemd worden van de leiding van de marine, die in de geest van een communistisch po litbureau handelt en van de omstre den progagande-afdeling van de ge nerale staf, de vijfde divisie, die zich ondubbelzinnig aan de kant van de Copcon en hun volksraden- programma geschaard heeft. Tenminste 14 mensen zijn zaterdag nacht gewond bij gevechten in de domstad Alcobaca tijdens een com munistische demonstratie. Toen an ticommunisten het stadion bele- legerden waar partijleider Alvaro Cunhal zijn aanhangers toesprak, brak een schietpartij uit. Het is niet duidelijk wie het eerst schoot. Troepen in gevechtstenue verspreid den de anti-communistische beto gers en bevrijdden Cunhal en zijn naar schatting duizend volgelingen uit hun benarde positie. Onder deze volgelingen bevond zich een aantal linksgeoriënteerde Europese toeris ten. Bij zijn vertrek uit het stadion zakte Cunhal plotseling ineen in .de armen van zijn lijfwacht. Volgens ooggetuigen was hij niet getroffen door stenen of kegels. De commounistedn hebben met de ze bijeenkomst in Alcobaca de aan val geopend tegen het geweld van de anti-communisten, dat op 't ogen blik Portugal beheerst.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7