Sanders toch nog ïoen m Brambilla snelste in dramatische GP Brandse klopt Gorter in finale van „Nieuw Vennep Ik zag 't in die derde set al niet meer zitten..." Race in Oostenrijk gestaakt PAGINA 14 MAANDAG 18 AUGUSTUS WIS SPORT SPORT SPORT Louk Sanders: „Onge looflijk dat ik toch nog kam pioen ben geworden". ZELTWEG Het decor was uiterst macaber. Ratelende don- derslagen, verblindende bliksemflitsen en een asgrauwe hemel van waaruit de regen onafgebroken neersuisde, vormden de bizarre omlijsting van de dramatische Grote Prijs van Oosten rijk op de Ostenreichring bij Zeltweg. Regen, voor de vierde maal dit seizoen bij een Grand-Prix. Maar anders dan in Monte Carlo, op Zandvoort en op Silverstone regende het nu van start tot finish onophoudelijk. Een finish, die al na 29 ronden bereikt werd. Want toen was het eindelijk ook de organisatie duidelijk geworden dat onder dergelijke erbarmelijke weersomstandig heden niet verder geraced kon worden en werd besloten een einde te maken aan de lijdensweg van de nog resterende acht tien coureurs. Door Pim Stoel zyn carrière de geblokte vlag als eerste had gepasseerd begon zijn March van achteren weg te bre ken. Honderd meter lang slaag- de de Italiaan er in het glijdende En zelfs het slot zat vol drama- gevaarte nog min of meer in be- tiek. Want luttele meters nadat dwang te houden. Toen was er geen Vittorio Brambilla voor het eerst in redden meer aan en smakte de boll- de met een krakend geluid tegen de SCHEVENINGEN De man die de grootste teleurstelling op de laatste dag van de nationale tenniskampioenschappen te verwerken heeft gekregen was Fred Hemmes. De derde titel in het enkelspel zag de 25-jarige tennisleraar al helemaal voor zich toen hij titelverdediger Louk Sanders met 26 36 en 14 als een spin in zijn web had gewikkeld. Maar ook Hemmes ondervond en niet voor de eerste keer dat tennis een bijzonder verraderlijk spel kan zijn waarbij men pas zeker van de zege is als de laatste slag is geslagen. De ongelooflijke omme keer voltrok zich toch nog voor de paar duizend verbaasde toeschouwers op de warme METS- banen. De victorie ging naar Louk Sanders met 26 36 64 63 75, die met dit tweede kampioenschap in successie wel gelukkig maar uiteraard niet voldaan was. Door Piet Kienhuis em^eTn lpmSaS^J De grote «ap" vap het toer- H ÜLSïï Wenen mar de pederlaag te drijven, pooi ja zaterdag de finale damesdub- Het is echter bekend dat Elly eigen publiek mentaal altijd vrij 4-6 6-3 6-2 overmeesterde. Het kon niet uitblijven, dat het eens zover zou komen, want de goed gebouwde Beverwijkse kan geweldig tennissen. Dat beweest zij een anderhalve week geleden nog eens door de we ons petje af, dat hij als tennis leraar die dag in, dag uit balletjes staat aan te geven, nog dergelijk gedegen wedstrijdspel kan produce ren., Dat doet bijna geen enkele col lega hem na, zeker niet :n .Neder land. wat mat en bleekjes: "Ongelooflijk dat ik toch nog kampioen ben ge worden. Nee, ik zag het bij die 1-4 in de derde set helemaal niet meer zitten. Ik heb toen maar enkele ga- Zt het ophieuw dat is al jaren Judith Salomé kei op de fraaie benen "staat. Ook grepen temidden van talloze lach- gisteren heeft het er geruime tijd salvo's van de toeschouwers met de moed der wanhoop ge- speeld, waardoor ik wel vrijer uit ^chte ging slaan. Nou en toen won ik die games én de set en zat het er weer helemaal in. Maar toen het 4-4 en 5-5 in de vijfde set werd geloof ik toch dat het niet veel meer uitmaak te of ik nu gewonnen of verloren u had. Ik vond Fred namelijk erg goed gen. **Maar" daarmee' ketgesmijt van Elly Appel de titel met 8—6, 6—8, 6—3 tegen Ada de Laive-Bakker en Astrid Suuibeek. eigen servicegame vrij vlot naar de Maar wat was dat spelpeil armetie- geroutineerde drivespecialist Marij- rig. Elly Appel speciaal was op ze- ke met 4-6. En het scheen dat zij ker moment de wanhoop nabij en ook regelrecht naar de zesde natio- riep uit: 'Wat doe ik eigenlijk hier"! spelen en ik was behoorlijk Enfin, zij heeft haar eerste enkel-' speltitel er tenminste niet dooi ver- het radi- speellid. Een fraai huwelijksgeschenk caal afgelopen met de titelverdeddg- want zij staat op punt trou- deze finale. Trouwens dit hele ster Niet omdat Elly Appel toen kampioenschap was veel moeilijker pi0tseling zoveel beter ging spelen, dan verleden jaar. Ik alle kanten favoriet tooh wel geweldig onder druk, maar omdat Marijke het nodig vond diat zet je veei veei te. gaan forceren. Daar voor had zij de strijd ook al in hoofd- De druk die Sanders ook-zaterdag ^ak gedirigeerd met haar gevrees de linkse en rechtse forehand, Andere uitslagen: Heren dubbelspel: Fleury/ Hordijk - Laudin/ Hemmes 6-1, 6-4, 6-4. Gemengd dubbelspel: Judith Salo mé/ Fred Hemmes - Astrid Suur- Uitzinnig Het deerde Brambilla niet. Uit zinnig van vreugde stapte hij uit, trok de neus min of meer weer recht en begon onmiddellijk aan zijn ereronde. Kreeg enkele minu- Niki Lauda: nog geen titel. lag aardig op kop en ik cacht ik red het wel. Maar toen begon het nog harder te regenen en ton ik mijn Ferrari eigenlijk niet op da ten later toen hij het erepodium al baan houden. Ik moest gas Uxugne- wilde bestijgen de schrik van zijn leven. Omdat dat er opnieuw zou worden gestart. Colin Chapman, die had toegezien Voornaamste voorstander hiervan hoe zijn Ronny Peterson een schit terende opmars had gemaakt anders was ik er zekjr uitere- geruchten gingen vlogen. Het voornaamste piobleera bij ons was, dat de vleugelaï T elling niet optimaal was voor dergelijke weersomstandigheden. Ik had te wei nig druk op de wielen. Jammer, want normaal gesproken had ik hiei de laatste ronde zelfs Niki Lauda eigen publiek toch moeten kunnen nders Er zit dus op dan maar over drie nog wel ken °P Monza wereldkampiuw worden" Opgewekt de vijfde plaats had verdron gen. Chapman dacht dat een hogere klassering voor Zweed in zat. En merkte op dat maar 29 van de 54 ronden ven den waren, niet genoeg sus om punten voor de wereldtitel toe te al natuurlijk cmdat hij kennen. Niki Lauda was het er he- titel hem eigenlijk niet lemaal mee eens,en knikte instem mend. Met reden. Want die wist maar al te goed dat zijn zesde plaats, die hem normaal één punt zou hebben opgeleverd, nu maar een halve punt zou toevoegen aan zijn totaal van 51. En hij kwam dus exact een halve punt 'tekort om zich de opvolger van Emerson Fittipaldi als wereldkampioen te mogen noe- Maar^dan^ kreeg je zoveel men. Maar de druk van Ferrari en van Lotus op de organisatie lever de niets op. Brambilla bleef de winnaar en de punten werden maar voor de helft toegekend. Waarna de Italiaan de drijfnat opdringende menigte Lauda dus nog vrij opgevext, ook dat de »r kan ontgaan, nu hij de resterende twee races nog maar één puntje bij el kaar hoeft te schrapen. Opgewekt was men ook in het HB-kamp. Roe lof Wunderink eindigde dan wel als laatste, maar hij crashte niet en reed beheerst zijn rondjes. De Ha genaar: "In het begin neb ik nog wel geprobeerd iemand te passeren. ;er bin- dat het zuiver op de go* moest. Dus dacht ik, laat ik het allemaal maar wat kalmer aan doen". Dat zelfde had ook Chris Amon gedaan, de man die Gijs van Lehnep vervangt in de nieuwe Ensign van he', HB- team. Die werd twaalfde. Die bleek vervloedig met champagne begon te "i de training in tegenste'ling tot besproeien. En James Hunt, tweede Van Lennep vorige keer, uiterst achter Brambilla, zijn gal kon spu- tevreden het ontwerp. Maar in mijn zak. Ik 'lag op kop met m"n, Niki .',auda. Wat lemmer toch wel drukt en waardoor hij toen ook met ^inst binnen slepen, de nederlaag werd bedreigd tegen de Waarschijnlijk heeft Marijke Tsjechische" tennisleraar. Ook toen Schaar toch te weinig zelfvertrouwen moest Sanders met een set achter stand gaan rusten, maar redde hij zich toch nog in vijf sets met 3-6 wïde ziJ te scMclijk de volle Kasten 6-8. 6-3, 10- Elly Appel op weg naar haar eerste single-titel. Een fraai huwelijksgeschenk, want zij staat op punt van trouwen. Brambilla achter me, toen we mijn teamgenoot Lunger inhaalden. We moet zijn", kwamen hem achterop op een punt ,De stanc waar je in deze regen geen enkel pioenschap na de Grote Parijs zicht meer had. Dus hielt ik even Oostenrijk is; De stand voor het wereldkam- gehad, hetgeen o.m. moge blijken uit haar eerste uitspraak direct na de nederlaag. "Ik heb het op conditie 6-2 1-6 6-3 6-4, na 4-4 in de laatste verloren. Ja, ik had in die tweede set. Laudin was minstens troostbaar als Hemmes een dag la ter. Telkens opnieuw zag hij die smash van hem achter de baseline verdwijnen in zijn laatste service- game, waardoor het 40-r" ders werd dubbele fout door veel te haastig ik moest Wreed set 0-3 moeten maken wel forceren", vond zijzelf. Evenals in alle voorgaande partij en nam Elly Appel een vrij passie ve houding aan. Zij schuwde het voorveld en het avontuur, maar ver toen die noodlottige trouwde terecht op de macht van haar drives. Koelbloedig ving zij de felle aanvallen van haar tegenstand ster op, hoewel zij daarbij diverse malen werd verrast werd door de H moeilijk en venijnige uitschieters vain Marijke haaide het niet in Nieuw Vennep, daarom ook altijd Die sloeg uiteindelijk zichzelf door Zaterdag had h« het al verre van de meeste .fouten te maken. Vooral gemakkelijk tegen Wijnands, die hij V) l de score. Risico En daar ging Brambilla. Die nam een stevig risico. En het was nog al lemaal niet zo erg geweest ais ik onmiddellijk aansluiting hau kunnen vinden. Maar Lunger liet me er drie ronden lang niet langs. Wat Latuur- lijk waanzinnig is". Lunger, stame lend: "Ik had James niet gezien. Ik zag helemaal niets, alleen ragen". Hunt, razend: "Je moet in je spie gels blijven kijken. Vergeet dat in Godsnaam in de toekomst nooit meer". De Brit later wat gekalmeerd: "Ik weet het. voor onervai was het helemaal niet te doen Jawel, tennis( is wreed spel, m zo interessant. Niet alleen Laudin en Hemmes wer den wat dat betreft hard met de neus op de feiten gedrukt, maar ook Marijke Schaar, die al vijf keer eerder de kampioenseer had opge ëist uit acht finales en 15 kampioen- haar linkse forehand liet haar nogal eens in de steek hoewel Elly Appel die niet speciaal bestookte. Verkrampt drie sets op de knieën kon krijgen; gisteren in de finale moest hij zich gewonnen geven aan de ge- aan de winnende kant In het damesdubbelspel won zij met daag' mevrouw Van Rijn van het duo Els Het was niet om te doen. Dat Kales en Els Duyn, 6—4, 6—3. In het eigenlijk de mening van ilie herenenkelspel C triomfeerde één van de Duitse deelnemers, namelijk Zo werd het een ongemeen pittige Ludwig. Die kreeg het bepaald niet haar opmars naar de laatste ronde, maar Margot Kramer had haar beste slagen juist voor de finale bewaard. routineerde Brandse, 5—7, 5—7. Wat strijd, waarin Lydy Weijers pas in cadeau. In de halve finale wandelde schappen. Eindelijk was daar gis- de finale Sanders—Hemmes* San termiddag laat dan de langverwach- ders speelde verkrampt en te doorbraak van de 23-jarige Elly had geen macht Appel, die in een zenuwslopende fi- deze in de spannende partij bepaald Om dan nog even in te gaan op beter deed dan de jonge Gorter was serveren. Gorter presteerde het in' 6—0. Er kwam nog twee sets maar liefst 13 dubbele fou- Lydy Weijers Motorsport De strijd óm de natio- hjf tegen "Dolf ^'èlenTangs' dê" rand ^le motortttels is na de wedstrijden, gebruikte onnodig veel de dropshot, gelegenheid het net bestormende is het gemis aan een soli- vooral de tweede stond ten te maken. Tegen de bij iedere overzijde Margot Kramer. Pikante Bij de dames bijkomstigheid was in dit dubbelspel- treffen dat Lydy Weijers niet alleen de afgrond: 0—6, 7—5, 7—5. De finale tegen Ton Snaterse schreef hij met 6—4, 3—6, 6—4 op zijn naam. C schakelde Karin die gisteren in Venray werden ge houden, nog volkomen open. Alleen in de 125cc klasse is de kampioen be kend. Het werd Henk van Ressel Moos in de halve finale eerst haar "ifc, Mill™et Z" Agv Condor Nico 13-jarige leeftüdsgenote Tineke Lan- Pola™ <Nie"? V™=»P> won in Ven- vorig jaar nog Vnf.hn, -RvnAhë heeft -Ach zater- hem te doen st0Qd tegen deze ter" L°eT Wosa foZl een ovemta- ^regelende tegenstander. Ook dag in Rosario door ning van 1-0 op Argentinië geplaatst voor de finale groep om de Zuida- merikaanse voetbalbeker. Tennis De Amerikaanse Marcie Louie heeft zaterdag de finale da al te goed wat zwak erg pijnlijk. Brandse haalde behalve de winst in het herenenkel spel ook de winst in het herendub- Hans Loonen "Sanders bijna hei schip belspel binnen. Met Wijnands gaf hij ingegaan In de finale tegen hem, het duo Hulsebos/Mulder, dat i het consigne: speel je eigen stevige tweede service miste, tempo-spel in de rust, had hem toen geen schijn van kans, In nauwelijks in vijf sets gered. Hij bezat echter te weinig iraclit over zijn sla- ray de 50 cc klasse. Schoonspringen De Italiaanse haar echtgenoot Noud Weijers. Met Margriet Kouwenberg de baas: 63, schoonspringer Georgio Carnotto, win haar zijde pakt© 7—6. Het herendubbelspel C was voor naar van de zilveren medaille bij de Lydy Weijers haar levenspartner in de combinatie Schroder/Colijn, die spelen van Müncben, heeft io Skövde met Schutz en Cobjn snel klaar wa- (.Zwe) het toernooi om de Europese ren: 61, 62. beker gewonnen met een minimale voorsprong op zijn landgenoot Klaus FRANK BONTE Dibiasi. twee sets in, 6—3, 6—1. Hij werd ge troost met de woorden: „Tenslotte is dit het jaar van de vrouw". Margot half uurtje tijd was de zaak be- Kramer bleef in drie finales eenmaal 1. Niki Lauda (Oos) Ferrari, 51.5 2. Carlos Reutemann (Arg) Martini-Brabham 34 pnt., 3. Emer son Fittipaldi (Bra), McLaren 33 pnt., 4. James Hunt (Gbr), Hesketh 28 pnt., Donohue buiten levensgevaar ZELTWEG - Opnieuw,-na Fran'- corchamps enkele weken gele den, is gebleken welke risico's de baancommissarissen bij een Grand-Prix lopen. In de laatste training voor de Grote Prijs van Oostenrijk kreeg de Amerikaan Mark Donohue een klapband en raasde het hekwerk langs de baan in. Daarbij raakte hij twee baancommissarissen, die beiden zeer zwaar werden gèwond. Evenals Donohue zelf overigens, die wonder boven wonder levend uit de wrakstukken kon worden gehaald, maar met inwendige bloedingen en ernstig hersenlet sel naar 't ziekenhuis werd ver voerd. Gisteravond was Mark Donohue buiten levensgevaar. Doktoren verwijderden een bloedprop uit zijn hersenen. Hij ligt op de in tensive care van het ziekenhuis in Graz. mesenkelspel tegen haar landgenote gen om het verraderlijk vertragen- Laura Dupont gewonnen met 6-1, 4-6, - *- 6-4. De eerste prijs was u.000 dol- (ongeveer 15.000 gulden) de spel ciietigen. Hemmes speelde Hemmes te kunnen i eerste i der Sterren is zaterdag in de Joegoslavische plaats Tjentive start gegaan met Schaken De Nederlander Paul sets voorts buitengewoon sterk. Hij beliep alles met gemak, retuurneer- de foutloos en redde zich uP de overwinning moeilijkste situaties. Totdat dan de eerste ronde op de Turk Bar- spoediger dan verwacht de over- a winning in zicht kwam. Toen werd het plotseling een heel andere zaak. Sanders speelde nog slechts va ban- que en Hemmes ontglipte langzaam maar zeker de macht over zijn sla- gen-arsenaal. Vreselijk triest dat Hemmes de zege toch nog ontglip te, maar hij moet niettemin de vol doening hebben overgehouden, evenals trouwens Marian Laudin, dat hij zeer voortreffelijk heeft ge speeld. Het is me nog steeds onbe grijpelijk, dat Hemmes internatio naal geen betere resultaten boekt. Hij is een serieus en vrij constant speler, die eigenlijk nooit ernstig uit vorm is. Ook voor Laudin nemen Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 14