Mieke van Doorn opnieuw hoger Nieuwe Amerikaan BS: Allan Williams Gerben Karstens wint Ronde van Dongen Wladimir Koets was een groot atleet Oostduitsers superieur in EC-atletiekstrijd rm Gebruik van doping Knoeiende sheriff? MAANDAG 18 AUGUSTUS 1975 MOSKOU In de nacht van zaterdag op zondag is in Moskou de Russische oud-atleet Wladimir Koets overledien aan een hartaan val. Koets, die de wereldrecords op de 5000 en 10000 meter in zijn bezit heeft gehad, is 49 Jaar ge worden. Met Vladimir Koets is een van de grootste lange afstandslopers uit de geschiedenis van de atle tiek heen gegaan. De naam van Koets staat in de rij van lange afstandslopers als de Finnen Hannes Kolehmainen en Paavo Nurmi en de Tsjech Emil Zato- pek. De ster van Koets begon te rijzen in 1953. Twee jaar daarvoor had hij op de marinebasis van Le- ninggrad waar hij gelegerd was, kennis gemaakt met die atletiek. Hij verbaasde kenners door zijn geweldige uithoudingsvermogen, op 5 augustus 1953 leerde men Koets buiten de Sowjet-Unie ken nen. Tijdens internationale wed strijden in Boekarest maakte de blonde Rus met die helblauwe ogen grote indruk op de 5000 me ter. Emil Zatopek, die in deze periode als niet te verslaan gold, kon alleen met een haast boven menselijke inspanning in de laat ste ronde, Koets verslaan: 14.03.0 tegen 14.04.0. In 1954 veroverde Koets zijn eerste wereldrecord. Hij onttroon de Zatopek op de vijf kilometer (13.56.6)Koets raakte het record op zijn beurt kwijt aan de Engels man Pirie (13.35.8) maar he'rover- de het vrij snel weer. De 13.35.0, die Koets op 13 oktober 1957 in Rome liep, heeft acht jaar stand gehouden. Op 7 juni 1965 liep Michel Jazy 13.34.4. Wladimir Koets was ook houder van het we reldrecord 10 kilometer. Hij kwam op de recordlijst na de Hongaar Sandor Iharos, die eerder Zatopek had onttroond. Koets' tijd was 28.30.4. Wladimir Koets behaalde zijn eerste grote internationale kam pioenschap in 1954 in Bern waar hij Europees kampioen op de vijf kilometer werd. Twee jaar later veroverde hij in Melbourne de Olympische titels op de 5000 en 10.000 meter. In 1958 nam Wladimir Koets af scheid van de sintelbanen. Nadat hij al een jaar geplaagd was door maagklachten, besloot hij op 31- jarige leeftijd te stoppen, waarna hij zich wijdde aan het opleidlen van nieuwe talenten. BRUSSEL Julien Stevens, die enkele weken geleden Belgisch stayerkampioen werd, is zaterdag zijn titel kwijt geraakt omdat hij verboden stimulerende middelen heeft gebruikt tijdens, de titelstrijd. Stevens kreeg tevens een boete van 12.500 Belgische francs bijna 800 gulden) en een voorwaardelijke schorsing voor een maand. Hij behoudt wel het recht om tijdens de wereldkampioenschappen te starten. Of 'de Belgische titel vakant blijft of dat Willy de Bosscher, die tweede werd, nu als kampioen wordt uitgeroepen, is een vraag waarop de Belgische bond nog geen antwoord heeft kunnen vinden. SANTA FE Ex-wereldkampioen boksen in het halfzwaargewicht Bob Foster zal binnenkort met drie medestudenten worden gehoofd door het bestuur van de "Law Enforcement Academy" (Santa Fé, Verenigde Staten) omdat hij wordt verdacht bedrog te hebben ge pleegd bij het eindexamen. Foster, die slaagde voor assistent-sheriff, noemde de beschuldiging een "verrekte leugen". UTRECHT Mieke van Doorn heeft zich zondag op de sin- telbaan Maarschalke^veerd in Utrecht definitief onder de beste hoogspringsters ter wereld geschaard. De 20-jarige atlete uit Lisse, die vorig jaar door de nationaal technische commissie van de KNAU niet waardig werd bevonden voor afvaardiging naar de Europese atletiekkampioenschappen in Rome, heeft op nieuw bewezen hoe fout die beslissing was. Mieke van Doorn, bezeten van de Wil om het beste te bereiken wat in haar vermo gen ligt, en daarvoor haar studie aan de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding voor een jaar onderbrak, sprong in Utrecht 1,88 meter. Mieke van Doorn (Lisse) nu definitief bij beste hoogspringsters ter wereld. Zij maakte daarmee de woorden van de Joegoslavische trainer Dra- gan Tanoix, die haar in West Duits land onder zijn hoede heeft bijna waar. Ruim een maand geleden zei Tanoir, als toeschouwer bij de Ne derlandse kampioenschappen op Pa pendal, dat hij verwachtte dac Mie ke van Doorn, dit seizoen nog 1,90 meter zou springen. "Een -<orwaar- de is dan wel dat zij volledig her steld is van haar voetblessure". In Utrecht was Mieke van Doorn nog niet blessure-vrij. "Gelukkig had ik er vandaag geen last van. Ik kan eigenlijk alleen maar gewich',training noen en de voor mij uitgestippelde wedstrijden afwerken. Ik sprong echter uitermate gemakkelijk. "Mie ke van Doorn acht zelf de 1,90 me ter ook haalbaar. Zij heeft die hoogte in Utrecht ook nog wel laten opleg gen. "Ik was echter wat vermoeid, omdat ik te laag ben begonnen en daarom te veel gesprongen heb moe ten doen." Mieke van Doom begon in Utrecht op 1,78 liet vervolgens de lat op 1.81 leggen. Zij haalde beide hoogten in de eerste poging. Vervolgeus werd de 1,84 m, gehaald in ie twee de aanloop. De nieuwe recordhoogte van 1,86 meter ging in de derde po ging. Daarna toonde Mxeke van Doorn hoe sterk zij geworden is. In plaats van af te haken, wilde zij op nieuw hoger. Er werd nu 1,88 me ter opgelegd. Ook voor deze hoogte had zij opnieuw drie sprongen no dig. De 1,90 m bleek nog »e mach tig. Op de wereldseizoenranglijst neemt Mieke van Doorn au de der de plaats in achter Rosemarie Acker - mann (OD1) met 1,94 m en Olym pisch kampioene Ulrike Mayfarth (W Dl) met 1,92 m. Ruijd Wielaart Ook .Ruud Wielart verbeterde zijn eigen nationale record hoogspringen. De Hoofddorper, die ook veel zelf verzekerder is geworden, begon in Utrecht op 2,05 meter (2e poging), hij haalde die hoogte in zijn twee de aanloop. Daarna ging de lat met een zes centimeter hoger. Hij nam de barrière feilloos. Ook de nieuwe recordhoogte van 2,17 m ging in de eerste sprong. Ruud Wielart heeft daarna nog de 2,20 meter geprobeerd. In zijn laatste poging was hij er bijna overheen. Hij toucheerde de lat ech ter lichtj waardoor deze toch nog naar beneden kwam. LEIDEN Niet donderdagmorgen, zoals eerst de bedoeling was, maar pas gistermorgen is de nieuwe Amerikaanse aan winst van BS Leiden, de 26-jarige Allan Williams van de Cherry Hill Rocky's aangekomen op Schiphol. Williams, een goedlachse slanke neger, die kleiner lijkt dan zijn ruim twee meter lengte, kwam gisteren in het huis van coach Harry Pappas een beetje op verhaal na de vermoeiende reis. Hij zou donderdag komen, maar moeilijkheden met zijn paspoort dwon gen hem zijn reis naar Nederland uit te stellen. Vanavond al maakt hij zijn de buut bij BS Leiden, wanneer hij uit komt in een oefenwedstrijd in de Universitaire sporthal (20.00 uur) tegen het sterke Kinzo. Williams weet niets van het Nederlandse bas ketbal, het enige wat hij er ooit van heeft gehoord kwam uit de mond van Buff Kirkland (Punch) die hij deze zomer ontmoette, gelijk met Harry Pappas en BS-teammanager Henk Reekers. Bij die eerste ontmoeting met Pappas wist de Leidse coach al vrijwel zeker dat dit de speler was die hij nodig had. De sterkste pun ten van Allan Williams moeten zijn: rebounding en scoring. In de wed strijd die Pappas en Reekers bezoch ten viel hij op door zijn enorme sprongkracht en door zijn goede ti ming. Voor zijn komst naar Leiden speel de hij twee Jaar in de Eastern Bals- ketball League, waarin hij in het seizoen 73-74 Richie Cornwall ont moette die met zijn team Scranton college kampioen werd met op de tweede plaats Williams' Cherry Hill. Het afgelopen siezoen liet hij in de competitie-wedstrijden de eerste keus van BS van het vorig Jaar, Joe Gaines, met groot verschil achter zich. Williams begon zijn loopbaan in 1967 op Drake University, daar werd hij 2nd draft choice van de ABA-profclub Kentucky Colonels en 3rd draft-choice van de New York Knieks. In de seizoenen 1971-1972 en 1972 1973 speelde Allan Williams als prof voor de Kentucky Colonels, waar hij gemiddeld zo'n 23 minuten tussen de lijnen stond. Coach Harry Pappas, die zijn nieuwe speler met veel enthousias me presenteerde beseft terdege dat een "goede" lijst niet alles zegt. Wil liams zal zich moeten inpassen en waarmaken, punten waarop het bij zijn voorgangers Allen en Boverman nog wel eens schortte. Maar de Leid se club, en met name Pappas heeft het volste vertrouwen, dat het zal lukken. Het Leidse publiek weet wel licht vanavond wat meer... HANS JACOBS Autosport De teams, die deel nemen aan de grote prijzen blijven bij hun in West-Duitsland ger.omen beslissing de GP van Canada te ooycotten. Twee dagen 'an ge sprekken tussen de organisatoren en de bond van formule 1 constructeurs ever financiële menings verschillen liepen op niets uit. Oefenschema LEIDEN BS Leiden is vrij dagavond begonnen met zijn oefencampagne voor het nieuwe seizoen dat op 6 september be gint. In een niet bepaald spec taculaire wedstrijd wonnen de Leid'enaars van de Haagse eer ste divisionist Jumpers. Opval lend was het goede spel van Ju- nioï Peter-Paul Maassen, dat, zoals Pappas zei, perspectieven opende voor de nabije toekomst. Het verdere oefenprogramma luidt als volgt: Vanavond om acht uur in de Universitaire hal het debuut van Williams en ex hibities in verband met het basketbalkamp van volgende week bij de wedstrijd tegen het Amstelveense Kinzo, 20 augus tus in de Vijf Meihal om half negen tegen de tweede ploeg van België Racing Ford uit Ant werpen; 23 augustus in Heeren veen tegen Nat. Ned. Donar; 24 augustus om vier uur in de Uni versitaire hal (in het kader van het basketbalkamp) een wed strijd tegen de zogenaamde American All Stars, gecoacht door Ton Quinn (Buitoni), 27 augustus tegen Racing Ford in Lier; 20 augustus tegen Arke Stars in Zelhem; 30 augustus tegen NN/Donar om half ocht in de Vijf Meihal en op 3 sep tember 's avonds om kwart voor zeven in de Vijf Meihal tegen Jumpers. Sigmans neemt de leiding over EENRUM Door overwinningen in beide mancnes op het op stoppel velden het koren was nog maar net geoogst uitgezette 2150 meter lange circuit in het Groningse Een rum heeft Frans Sigmans de lei ding overgenomen in het kam pioensklassement bij de senioren en internationalen in de 500 cc cross competitie. In beide maach°s bleef hij enkele seconden voor op de heersende kampioen Ge'rrit Wolsink. sink. Totaalklassement 1. Sigmans 202 (na aftrek twee 3. Polsvoort 51, 4. Herlings 50, 5. Lammers 46. Stand kampioensklassement: 1. Sigmans 202 (na artf ekteew slechtste resultaten 174), 2. Wolscink 200 (176), 3. Herlings 200 (174), 4. Lammers 155, 5. Tiny van Erp 136. NICE Precies elf maanden voor de opening van de Olym pische Spelen in Montreal heeft Oost-Duitsland bij de finales van de strijd om de Europese bekers voor landenploegen, zich opnieuw doen kennen als de sterkste atletieknatie van het oude werelddeel. In het Zuidfranse Nice, waar het stadion op beide dagen met 20.000 toeschouwers tot de nok was gevuld ver overde Oost-Duitsland zowel bij de dames als heren de Euro pese beker. De Oostduitse dames, die twintig Ulrike Meyfarth uit West Duitsland punten voorsprong op het als twee- elkaar op. Na 1,86 m was hec twee de eindigende Sowjet Unie hadden, tal nog alleen aan sprong. Na 1,92 veroverden de bruno zauli-beker, m moest Ulrike Meyfarth afhaken. ker. Vijf jaar .geleden in Stockholm ter slechts acht centimeter \erwij- jtsers eveneens, derd bleef an het wereldrecord van de Oostduitse 138 pres¥tle van overweldigend. Liefst ne- boetende een nneuw re de dertien nummers. Rena- c°r? van de Sowjet Unie. D. Oost- duitse 4 x 400 meter oloeg bleef slechts één seconde boven he* we de reldrecord, dat dit land tij zegevierden de Oostduitsers De overmacht dames gen va tt Stecher benadrukte opni' zij nog steeds de sterkste spintster ter wereld is. De Oostduitse won 100 en 200 meter in resp. IJ.29 ei 22.62. Wereldrecords sneuvelden ei bij de dames niet, al kwamen er we enkele in direct gevaar. Bij het hoog springen Joegen Rosemarie Acker- West Duitsland 64, 4. Polen 57, 5. mann, met 1,95 m wereldrecordhoud- Roemenie 52, 6. Bulgarije 47, Groot ster, en de Olympische kampioene Brittannie 39, 8. Frankrijk 35. Bij de heren was de overmacht van de Oostduitsers minder grodt maar de kracht van het team bleek in doornsnee zo groot dat de Sow jet Uhie, die twee jaar geleden in Edinburgh zegevierde, drie punten achterbleef. In de herenwedstrijd vielen de prestaties over het alge meen genomen, zeker op de loop nummers, wat tegen omdat de tac tiek hier belangrijker was dan de tijd. Valeri Borsow, de Olympische dubbelkampioen op de 100 en 200 meter, heeft zaterdag geruime tijd in onzekerheid verkeert of hij de korte sprint had gewonnen. Zelfs de ectronische tijdwaarneming on derkende geen verschil in aankomst tussen Borsow en de Italiaan Pie- tro Mennea. Op de finishfoto was er wel enig "licht" te zien. Een dag later revancheerde Mennea zich op overtuigende wijze op de 200 meter. De Italiaan, vorig jaar in Rome Eu ropees kampioen geworden, maakte een einde aan de gedachte dat hij die titel veroverd had dankzij de af wezigheid van Borsow. Mennea toonde zich duidelijk de sterkste: 20.42 tegen 20.61. Eindstand: 1. Oost Duitsland 112 pnt., 2. Sowjet Unie 109, 3. Polen 101, 4. Groot Brittannië, 5. West Duitsland 8, 6. Finland 83. 7. Frankrijk 80. 8. Italië 68. DONGEN Een week na zijn overwinning in Kamerik heeft Ger ben Karstens zijn tweede triomf in Nederland behaald. Karstens ontliep de eindsprint in de Ronde van Don gen, door twaalf kilometer voor het einde uit een kopgroep van negen man weg te springen. Karstens plaatste zijn demarrage onmiddellijk nadat Roger de Vlaeminck een lekke band had gekregen. De kopgroep zag Karstens niet meer terug. Halverwege de vrij boeiende koers over 110 kilometer werd de kopgroep geboren door een aanval van Frans Verhaegen, Jos Schipper en Bas Hordijk. Het drietal kreeg later ge zelschap van nog eens drie renners, Karstens, Jan van Katwijk en De 'Vlaeminck, en de kopgroep groeide uit tot tien man met de komst van Pijnen, Knetemann, André Delcroix en Vianen. De laatste viel weer terug door een lekke band. De uitslag van de ronde van Don gen is: 1. Gerben Karstens, 110 km in 2 u. 37 min.; op 0.17: 2. Frans Verhae gen (Bel.); 3. Bas Hordijk; 4. Roger de Vlaeminck; 5. Jan van Katwijk; 6. Jos Schipper; 7. René Pijnen; 8. Ger Knetemann; 9. André Delcroix (Bel.); op 1.15: 10. Gerard Vianen; 11. .Richard Bukacki; 12. Willy Teir- linck; 13. Piet van Katwijk; 14. Cees Bal; 15. Wil de Vlam. Selectie Na de grote prijs van Dortmund, gistermiddag gewonnen door Rik van Linden, heeft de sportcommissie van de KNWU de vier renners aangewe zen voor de nog open plaatsen in de Nederlandse wegploeg van de profs. Priem, Fedor den Hertog, Schuiten en Vianen completeren het zestal dat reeds eerder was aangewezen, namelijk Karstens, nationaal kam pioen Kuiper, Zoetemelk, Knete mann, Pronk en Raas. De ploegen van Frisol, Raleigh en Gan zijn elk met drie man vertegenwoordigd, Karstens is een eenling binnen het tientaL Wanneer een van de tien niet zou kunnen starten is Tabak eerste en Nidi den Hertog tweede reserve. SCHOONHOVEN Gerrie van Gerwen heeft zaterdag de omloop van de Krimpenerwaard gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint na 140 kilometer Ger Brokelman. Vijf se conden na het snelste tweetal kwam de eerste groep binnen, Arie Ver sluis eindigde als derde. De uitslag van de omloop van de Krimpenerwaard is: 1. Gerrie van Gerwen (Olland), 140 km met start en finish te Schoonhoven in 3 uur 4 min. en 58 sec.; 2. Ger Brokelman (Harden- berg; op 5 sec.: 3. Arie Versluis (Ameide); 4. Henk Lubberdink (Voorst)5. Martin Havik (Strijen) 9. Cees van de Wereld (Nieuwkoop) 10. Piet van Leeuwen (Zoeterwoude). PIJNACKER Cees Bal is zater dag sprintwinnaar geworden in de ronde van Pijnacker. In het laatste gevecht van de levendige ronde ver sloeg hij zijn ploeggenoot Gerard Vianen. Het tweetal in Franse dienst had ruim een minuut voorsprong op Piet van Katwijk, die derde werd. De uitslag van de ronde van Pijn acker is: 1. Bal, 100 km in 2 uur en 16 min.; 2. Vianen; op 1.06: 3. Piet van Katwijk; 4. De Meyer (Bel.); 5. Allan (Aus.)6. Pronk; 7. Van Roos- broeck (Bel.); 8. Nidi den Hertog; 9. Janbroers; 10. Delcroix (Bel.); 11. Alex van Linden (Bel.); 12. Kuiper; op 1.38: 13. Smit; 14. Van der Mey- den; 15. De Vlam. Van Linden éerste DORTMUND De Belg Rik van Linden heeft gisteren de profwieler wedstrijd om de 14e Unionprijs van Dortmund gewonnen. Hij legde de 150,5 kilometer af in 3.43.01. Tweede werd zijn landgenoot André Diericks en derde de Westduitser Dietrich Thurau. Daarna volgden Frans van Looy (Bel.), Eddy Merckx (Bel.) en. Hennie Kuiper en Ludo Delcroix (Bel.). Dit zevental had een voor sprong van 2 minuten en 54 seconden op de Belg Ward Janssens. Fedor den Hertog eindigde op de twaalfde plaats op 4 minuten en 44 seconden, Aad van den Hoek werd dertiende op 5.06, Cees Priem werd veertiende op 7.39 en Tino Tabak finishte als zeventiende in dezelfde tijd als Priem. KEULEN Roy Schuiten heeft zaterdag in Pulheim bij Keulen het „open" kampioenschap van West- Duitsland voor wegrenners veroverd. Schuiten versloeg in de eindsprint zijn ploegmakker Günter Haritz. De 42 renners moesten op een vlak par koers 25 ronden van ruim zes kilo meter afleggen. De Belg Ronnie Naets heeft giste ren de vijfde internationale jeugd- wielerronde van Oostenrijk gewon nen. Hij bleef in het eindklassement de Zweed Claes Goeranssen 2 min. en 3 sec. voor. De Nederlander Theo de Rooy, dae in de leiderstrui startte, kwam in een afdaling ten val en ver loor daarbij drie minuten op zijn concurrent Naets. De Rooy kwam in de slotstand op de zevende plaats terecht. Eindstand: 1. Naets 7.52.23; 2 .Goe- (ZweJ 7.54.26; 3. Engelen 7.54.30 4. Utby (Den.) 7.54.38; 5. Sas (Bel.) 7.54.39 6. Waltenberger 7.54.53; 7. De Rooy (Ned.) 7.54.53. LESCOET-JUGON Lucien van Impe, winnaar van het bergklasse- ment in de ronde van Frankrijk, heeft het criterium van Lescoet- Jugon gewonnen. De Belg reed de 100 kilometer in 2 uur en 31 min. Michel Pollentier werd tweede met tien seconden achterstand. Yve Ne- zard werd met dezelfde achterstand derde. Swift-successen LEIDEN Jeugdige wielrenners van de Leidse ren- en tourvereniging „Swift" hebben dit weekeinde bij nationale wedstrijden diverse suc cessen behaald. „Swift", sinds 3 juli zonder de toevoeging „combinatie" nadat de Koninklijke goedkeuring heraangevraagd en vernieuwd is, legde bij een nationaal jeugdtoernooi in Den Haag beslag op de eerste (club) prijs, voor DTS uit Zaandam en Olympia uit Amsterdam. Aan het toernooi namen rennertjes in de leeftijdsgroep van 8 t/m 14 Jaar deel, afkomstig uit Zuid- en Noord-Hol land. Swift had twee eerste plaatsen in de groep van elfjarigen, die van wege de grootte in tweeën gesplitst was, door zeges van Tonnie van Wee- ren en Richard Neuteboom. Bij de achtjarigen was er een tweede plaats voor Richard Albers, bij de negen- Jarigen voor Simon van Weeren en bij de veertien jarigen voor Aloys Goossen. Aart de Jong, eveneens van Swift, behaalde bij nationale wedstrijden in Ridderkerk (zaterdag) en Alkmaar (gisteren) de eerste plaats. De Jong komt uit in de groep „nieuwelingen", d.w.z. 15—16-jarigen. Clubgenoot Rainier Hooghkamer werd respectie velijk achtste en vierde. De „Ster van Bladel", een klas sieker in het Brabantse land leverde voor Junior Leen Janszen een niet onverdienstelijke vijfde plaats op. Winnaar werd Taverne uit Amster dam.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12