Ajax op valreep toch nog naast geplaagd Sparta PSV al „gedwongen" tot optimale inspanning: 5-1 Rotterdammers uit impasse LOTTO Debutant Eindhoven maakt ervaren indruk SCORES IN BETAALD VOETBAL PAGINA 10 MAANDAG 18 AUGUSTUS 1975 ROTTERDAM Achteraf konden de 17.000 kijkers op Spangen, onder wie Rinus Michels, stellen dat Ajax, ondanks zijn verdienstelijke wedstrijd tegen Barcelona vorige week, nog lang niet in zijn ritme is. „Er is een groot verschil tussen toernooivoetbal en een competitie wedstrijd", merkte Ruud Geels na de 11 op. Maar om te beweren dat Sparta alleen dankzij het povere spel van Ajax tot een dergelijk fraai resultaat kwam, zou afbreuk doen aan Sparta's onverwachte prestatie. Volkomen onverwacht. omdat Sparta in Alkmaar bij AZ, vorige week, nog niets verraadde van aan vallend raffinement, van opportunis me op het middenveld en van zelf verzekerd verdedigen. Sparta ver baasde nog meer dan vorig seizoen, toen het minder geplaagd door. het vertrek van vedetten, PSV in de al lerlaatste minuut 1-2 moest* toe staan. Zaterdagavond, op de valreep van een nieuw begin, overkwam Sparta nagenoeg hetzelfde. Met de veilig lijkende 1-0 op zak gleed Luuk Balkestein in de voorlaatste minuut uit, beroerde ongewild de bal met zijn hand, waardoor Rene Notten even buiten het strafschopgebied een vrije trap mocht nemen. Bekwaam lobde hij over de muur naar Arno Stef- fenhagen, die in de vérste hoek 1-1 vond. Zekerheid Een toch nog triest einde. "On- Door Piet Ocks 1 2 3 FC Amsterdam-NAC ■I 1 FC Utrecht-Feyenoord 1 AZ '67-Go Ahead E. I B De Graafschap-NEC BI PSV-MW B Roda JC-Eindhoven 1 BI FC Den Haag-Twente i m Excelsior-Telstar 1 B Sparta-Ajax 1 1 IB Haarlem-Heerenveen BI 1 Veendam-Helmond Sp. BI 1 PEC Zwolle-Groningen QJ Cambuur-Volendam BI 1 Nederland: De winnende cijfers van lotto no. 33 zijn: 10-13-14-17-29-34 res. getal 23. Het aantal deelnemers aan lotto no. 33 bedroeg 722.431, die voo'r een inleg zorgden van 2.827.628 gulden. Het prljzenbedrag is 1.444.731 gulden. Duitsland: De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 2 - 3 - 17 - 32 - 45 - 46 res. getal. 5. Supertrio: 1. nummer 10 (Ixiaan, J. Duivenvoor den); 2. nummer 14 (Kolja, T. A. Harmsen)3. nummer 8 (Kolibri, A Mollema). danks dat ik vóór de wedstrijd voor 1-1; zou hebben getekend", sprak trained Leo Steegman later toch ie't- wat teleurgesteld. "Zeker gezien de mogelijkheden hadden we er nog eentje moeten maken, pas dan wa ren we zeker geweest". Zekerheid, die na een half uur in de. tweede helft verflauwde, toen (met Jan van der Veen) absolute uitblinker Henny Michielsen met een liesbles sure werd vervangen door Bert Bin ken. "Dat betékende de klap", had Leo Steegman ingezien. "Met Michiel .sen kun je alle kanten op. Hij had het centrum tegen het einde kun nen versterken toen Barry Hulshoff voortdurend in de spits opdook". Ajax moest zioh beperken tot wan hoopspogingen omdat Sparta op het middenveld dicteerde en met zijn counters voortdurend onrust stookte in de chaotische Ajax-afweer. Trai ner Jan van Daal: "Na Sparta'S 1-0 was de rust bij Ajax zoek en het is daar niet meer overheen gekomen. Ajax werkte hard, maar niet effec tief. Als daarnaast Je middenveldniet functioneert, ben je verloren". "On begrijpelijk", haakte Leo Steegman daar op in, "dat Ajax nog altijd zonder echte breker op het midden veld speelt. Als je een beetje op portunistisch speelt, ga je zo over dat middenveld van Ajax heen". Het bood Sparta de mogelijkheid Krol tegen Arne Skipper en Wim Suurbier vaak tegen Arie van Sta veren vergeefs optornden, be hield Sparta alle kansen om de 1—0 verder uit te bouwen. Een 10 overigens, die al na 22 minuten het kunstlicht aanschouwde, toen Arie van. Staveren slim op Claus Larsen speelde, die hard en beheerst langs Heinz Stuy kanjerde. Leo Steeg man: "En Larsen kan nog meer dan hij vanavond heeft laten zien. Belangrijk is bovendien, dat dit elftal nu weet wat het kan. Het meest plezierige vind ik, dat Sparta de wedstrijd heeft gemaakt, dat het Ajax somtijds gewoon wegspeelde". Iets waaraan Sparta's trainer tijdens de Intertotocompetitde niet had durven denken. „Dat het beter zou worden, wist ik wel", merkte Steegman naderhand trots op. „Let maar eens op als Larsen een half jaar op het middenveld loopt. En Skipper wordt voor Sparta steeds belangrijker. Zoals hij Krol drie maal achtereen voor schut zette. De donkere dagen, die Sparta be leefde in de Intertoto, lijken voor bij. Het schijnt zich opnieuw uit de impasse té zullen werken, waarbij 't na het vertrek van een Venneker, Walbeek en Heijerman verstrikt raakte. Ajax is Ajax niet meer, wordt .vaak beweerd. "Pas over een tijdjekun je de waarde van dat punt op Ajax bepalen", conclu deerde Steegman diplomatiek. Arno Steffenhagen stelde het veel simpeler: "We hebben nog nooit zo veel geluk gehad". En Ruud. Geels: "Er zit geen lijn in bij Ajax. Alle aanvallen mondden uit in een hoge voorzet en aangezien Dries Visser bijna 1.90 meter lang is Naderhand hing 'er toch een vleugje van teleurstelling in Spar ta's Ridderzaal, omdat de zege tot de laatste minuut voor het grijpen had gelegen. Jan van der Veen: "Bij die vrije trap stond Bert Bin ken nota bene eerst nog bij Stef fenhagen, maar hij moest van Pim Doesourg de muur verbreken". Het kostte Sparta de zege, maar niét de 1 overwinningspremie, die penning meester Floor Bouwer direct na af loop in de kleedkamer beloofde. Rinus Michels volgde gisteren NAC. Evenals de avond tevoren, "generaal" weinig te genieten... Otto Roffel, de directeur van het in het Olympische Stadion het toen Michels bij Sparta Ajax Met Michels bekeken ook zijn stadion (rechts) het matige ge- duel tussen FC Amsterdam en op de tribune zat, viel er voor de echtgenote, Dé Stoop (links) en beuren op de grasmat. •De hooggewaardeerde leden van de WCS (de Vereniging Van Cynische Scheppers) hakken weer in competi tieverband op elkaar in, dus is Voet bal Extra er ook weer. Voetbal Extra there is. En veilig voor iedereen. •Door een indrukwekkende serie plastic bierflesjes naar het hóófd van Heinz Stuy te slingeren, luidde de lieve Rotterdamse jeugd zater dagavond achter het doel van Ajax het seizoen officieel in. Toen de partij er op zat, bestelde Heinz in de kantine, van Sparta een flesje pils. „Ik heb er zoveel naar m'n kop gekregen, nu wil ik er ook wel eens eentje in mijn hand houden", mompelde de stand-in van Piet Schrijvers. •Nadat Heinz een ferme slok uit het plastic flesje had genomen, bromde hij vol afschuw: „Niet te drinken. Logisch dat de mensen ermee gaan gooien". Voor het betere goof- en smijtwerk in het Zuiderpark zorgden gisteren de heren N. Overweg en A. Mansveld. De Haagse aanvoerder: „Het begon eigenlijk allemaal bij die goal van FC Twente. Toep jeuring raak kopte; riep die Overweg naar me: „He Mansveld, van dit doelpunt ga je zeker Simon van Vliet de schuld geven!" Ik hem hem geantwoord: „Als je na de wedstrijd met me meegaat, mag je effe aan onze beker ruiken. Weet je nog dat jullie in het FeyenOord-stadion stonden te huilen, toen wij hem wonnen?" De Boskov-ploeteraars voerden overigens een belabberde show op! Vraag van Voetbal Extra aan Woody Louwerens: „Misschien vandaag toch nog positieve punten ontdekt?". De tweede keeper van FC Den Haag: „Zeker, zeker, vanochtend op ■het naaktstrand". Ton Thie was niet te spreken over de (negatieve) manier waarop de onderdanen van Spitz Kohn ook nu weer hun uitwedstrijd afwerkten. De eerste Haagse doelman: „FC Twen te? Voor mij is het de FC Achteruit. Die lui verrekken het gewoon om de bal naar voren te spelen". Uit het nieuwe, mooie programma blad van FC Den Haag: „Tscheu-la Ling heeft precies opgebracht wat het bestuur zich daarvan had voorgesteld. Het juiste bedrag hebben we in geen enkele krant aangetroffen. Het was precies 348.000,- inclusief BTW". En nu kan dit mooie programma blad nooit meer zeggen dat geen enkele krant het juiste bedrag heeft vermeld. Na zo'n half uur voetballen in de kolkende Utrechtse Galgenwaard blies arbiter Jan Beek de elftallen weer naar de kleedkamer. Joop van Daele, naderhand: „Laat ik toen gedacht hebben: die man moet zeker om half vier eten". Aangezien de heer W. v. H. uit H.I.A. nooit en te nimmer Willem de Zwijger zal worden, probeert Voet bal Extra hem ook voor deze voetbal- jaargang weer als vaste medewerker te strikken. Op het ogenblik worden er met zijn zakelijk adviseur Cor Coster keiharde onderhandelingen gevoerd. Willem eist per grap twee flesjes oud bruin en- een tennisbal voor Truus. Voetbal Extra wenst niet verder te gaan dan één flesje oud bruin en een halve tennisbal voor Truus. Cor Coster verwacht evenwel dat de zaak deze week nog rond komt. Enfin, u merkt het wel aan de volgende Voetbal Extra. Terug naar Spangen. Guttegut, wat bezit Sparta een piepjong ploegje. Als je op het Kasteel voor de wedstrijd knapen mét I "voetbaltassen naar de kleedkamer ziet huppelen, denk je: „He, zijn dat nou de spelers of de ballenjongens?" De Steegman-broekies deden het overigens zaterdag verrukkelijk en zetten Ajax mooi in zijn .hemd. Drié§ Visser na de wedstrijd, met een grimmige blik in d'ogen: „Op Hilversum III hebben ze Sparta deze week de tuimeltrofee gegeven. Maar wie is er nu vanavond getuimeld? Jaja, wie? Ajax en niemand anders". Na deze kernachtige woorden van het lange Spartaanse scheermes (1.98 meter) het woord aan Jan van der Veen, een van de weinige jongens van de gestampte pot die de Steegman-eqUipe 'nog rijk is. Kas teelheer Jan: „Die jonge jongens bij ons zijn allemaal erg aardig hoor. Maar je moet wel aan ze wennen.. In de spelersbus vertellen ze bijvoorbeeld moppen waar mijn dochtertje Mary, die in de eerste klas zit, ook mee thuis komt. Hoor ik in de bus brullen van de lach, vraag ik „wat is er?", zeggen ze: .Het is rood met witte strepen". Als ik dan mijn schouders ophaal, gillen ze van de pret: „Een tomaat, een tomaat met bretels". En Pim Doesburg, met zijn 31 jaren de stokoude nestor van de Steegman-brigade: „Vroeger, met al die ouwe Jongens er nog bij, werd er in de bus altijd grof om poen gepokerd. Nu hoor je „heb jij misschien de zwartwitte ekster, dan krijg je "van mij A drie, dat lollige panda beertje". Zitten ze te kwartet ten". Pim Doesburg viel zaterdagavond op door de doorgebroken Ruud Krol spontaan overhoop te schieten. Of de trap hard aankwam? „Ach., als Krol na afloop zijn tenen bewoog, gingen alleen z'n oren klapperen". Voor zijn kordate optreden be kroonde Leo ..-van der Kfoft de Spartaanse doelman terecht met een gele kaart. Pim, later in, de: gezellige Ridderzaal: „Toen ik die kaart kreeg, aoht ik: mooi zo, van de Fair Play Cup zijn we dit seizoen tenminste ook af". Trainers? Met een gracieus gebaar houdt de"heer J. van Praag bij Aiax de deur voor ze open om ze er na. een ^poosje weer vrolijk uit te trappen. Mijnheer J.van Praag? Japie de portier, kun je beter zeggen. Omdat er in het Zuiderpark na de trieste 01 weinig leuks werd gezegd, stapte Voetb E - n*- Schoenmaker af met de woorden „al onze hoop is nu op jou gevestigd". Waarop Lex kreunde: „Jaja, duizen den mensen in Den Haag hebben hun hoop op mij gevestigd. Maar ja, het wil niet vlotten, he". Linke Lex was na de partij zo somber dat hij niet eëns even in het spelershome aanwipte. En dat vonden sommige van zijn medespe lers een tikje vreemd. Toch -leed Schoenmaker het gisteren niet eens zo slecht. Voor een speler op afbetaling. Toch nog even Lex Schoenmaker. Volgens Linke Lex wordt Feyenoord dit seizoen kampioen. Het staat zwart op wit in dat mooie, nieuwe programmablad van FC Den Haag het al hadden. Lugdunum gaat naar Limburg LEIDEN Lugdunum vertrekt vrijdagavond naar Zuid-Limburg. Daar zullen de Leidse voetballers drie dagen verblijven. Zaterdag wordt er een wedstrijd gespeeld tegen de amateur-hoofdklasser Alle- mania, zondag wordt het C-teqm van Fortüna SC bestréden. Voordat Lugdunum vertrekt zal overigens woensdag in Haarlem nog een wed strijdje worden" afgewerkt; zondag 31 augustus volgt een dpel tegen Zeeburgia, DEN HAAG PSV, Nederlands kampioensploeg, is het nieuwe seizoen indrukwekkend begonnen. In het uitverkochte Philips- sportpark werd MW met 51 verslagen. De andere club die met PSV en Feyenoord dit seizoen in ieder geval Europees voetbal speelt, kwam veel minder opvallend voor de dag. Bekerwinnaar Den Haag verloor de "herhaling" van de beker finale met 0—1 van Twente. EREDIVISE PSV MW 5—1. 14. Lubse 1—0; 25. Lubse 2—0; 30. René v. d. Kerkhof 3—0; 44. Dahlqvist 4—0; 50. Bonfrère 4—1; 71. v. d. Kuylen 5—1. Scheidsrechter: Wee'rink. Toeschouwers: 20.000. Sparta Ajax 1—1. 23. Lar sen 1—0; 89. Steffenhagen 1—1. Scheidsrechter: v. cl Kroft. Toe schouwers: 16.000. FC Utrecht Feyenoord 1—2. 32. Van Veen 1—0; 70. Vreysen (strafschop) 1—1; 72. Vreysen 1—2. Scheidsrechter: Beek. Toe schouwers: 22.000. Boda JC Eindhoven 1—2. 45. Nanninga 1—0; 56. Senders 1—1; 82. Bleijeniberg 1—2. Scheidsrechter: Hoppenbrouwer. Toeschouwers: 12.000. FC Amsterdam NAC 21. 47. BoszJhardt 1—0; 52. Brouwers 1—1; 86. Koopman 2—1. Scheids rechter: Keizer. Toeschouwers: 5.000. De Graafschap NEC 21. 63. De Jonge 10; 77. PetersT—1; 87. Hiddink 2—1; Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschouwers: 12.500. FC Den Haag—FC Twente 0—1. 55. Jeuring 0—1. Scheidsrechter: Pyper. Toeschouwers: 11.000. Excelsior Telstar 1—5 25. Ayre 0—1; 38. Ayre 0—2; 39. Stout 0—3; 54. Den Butter 1—3; 58. Bi- schot 1—4; 90. Stout 1—5. Scheidsrechter: Derks. Toeschou wers: 6.500. AZ '67 Go Ahead Eagles 0—0. Scheidsrechter: Corver.Toe schouwers: 10.000. EERSTE DIVISIE FC Vlaardingen Willem TL 5—0. 10. Stans 1—0; 15. Van Hij- koop 2—0; 36. Van Hijkoop 3—0; 43. Van Hijkoop 4—0; 74. Loch- tenberg 5—0. Scheidsrechter: Gans. Toeschouwers: 3.500. Haarlem Heerenveen 1—0. 88. Sadek 1—0. Scheidsrechter; Boosten. Toeschouwers: 7.000. Veendam Helmond Sport 2—0. 29. Aras 1—0;'? 76. Bosman 20. Scheidsrechter: Ram. Toe schouwers: 3.100. Heracles FC Den Bosch 2—0. 59. Polko 1—0; 85. Polko 2—0. Scheidsrechter: Van Eyk. Toeschouwers: 5.100. PEC/Zwolle—FC Groningen 0—1. 7. Molendijk 0—1. Scheids rechter: Mulder. Toeschouwers: 6.500. SC CambuurVolendam 31. 2. Plat 0—1; 15. Haan 1—1 (penalty) 68. A. Rooseniburg 21;' 88. Roosenburg 3—1. Scheidsrech ter: Vermey. Toeschouwers: 4.000. FC Dordrecht Fortuna SV 2—3. 11. Benen 0—1; 36. De Nee- ling 0—2;. 47. Snijders 1—2; 82. Erkens 1—3. 89. Breuer 2—3 (pe nalty). Scheidsrechter Van Ooijen. Toeschouwers: 3.000. FC VW Wageningen. 75. Kurcinac 1—0. Scheidsrechter: De Bruin. Toeschouwers: 9.500. Vitesse Amersfoort 1—2. 10. Van Pelt 0-1. 58. Hulshoff 1—1; 81. Ponsen 12. Scheids rechter: Van Dijken. Toeschou wers: 7.500. Van de clubs, die met Ajax en Sparta in afwachting van de sanc tie van de UEFA, met de nacompe- titie bezig zijn, scoorde AZ '67 net zo min als Go Ahead Eagles en won Twente. Tot tevredenheid van trainer Kees Rijvers heeft PSV zaterdagavond ge toond ook een eerste helft van een wedstrijd goed te kunnen voetballen. MW was na drie kwartier al vol strekt kansloos door treffers van Lubse (2), René van de Kerkhof en Dahlqvist. Bonfrère en Van der Kuy len seoorden na rust nog een keer. De kleine trainer had zijn spelers voor de wedstrijd met een „straf maatregel" bot optimale inspanning gedwongen. Hy liet Quaars uit de ploeg omduidelijk te laten merken dat ook die spelers die zeker zijn van hun plaats in het elftal zich voor de volle honderd procent dienen in te zetten. FC Den Haag heeft zich op eigen veld laten inpakken door een rustig en koel tikkend FC Twente. Jeuring maakte het doelpunt dat goéd was voor de winst tegen een Haags elf tal dat weinig initiatief ontplooide en er eigenlijk alleen maar naar streefde met Twente in de pas te blijven. In de ogenblikken dat Twen te het moeilijk had, toonde Volkmar Gross zich letterlijk en figuurlijk een groot doelman. Van de nieuwelingen in de ere divisie moest NEC zijn eerste pun ten prijsgeven in de bijna-derby met De Graafschap. Het was min of meer een prestigedueL Piet de Visser, die als trainer De Graafschap in de ere divisie had gebracht, stond met NEC, waar hij hetzelfde presteerde, tegen zijn oude ploeg. In de eerste helft werd niet gescoord, voornamelijk doordat Meyers voor NEC een straf schop miste en doelman Schellekens een wat doortastender Graafschap van treffers afhield. Na rust zette De Jonge De Graafschap op winst en de Doetinchemmers hadden in de laatste minuten (door Hiddink) nog een antwoord op de gelijkmaker van Peters. Eindhoven heeft een niet gedroom de entree in de eredivisie gemaakt. In Kerkrade werd Roda JC versla gen en het merkwaardige was dat Eindhoven een veel meer ervaren indruk maakte dan Roda. De nieu welingen vertraagden het tempo, lieten de bal rustig in de verdedi ging rondgaan en gebruikten na rust twee kansen (Senders en Bleyen- berg) om de vlak voor rust opgelo pen achterstand (Nanninga) weg te werken. NAC wilde uit het Olympisch Sta dion een punt weghalen by Am sterdam en koos daartoe een louter verdedigende speelwijze. Het gevolg was dat vijfduizend toeschouwers een uiterst vervelende wedstrijd zagen waarin een sterker Amsterdam pas na rust een voorsprong nam. Oud- Haarlemmer Boszhardt schoot de openingstreffer in. Brouwers ten minste op de rand van büitenspel maakte kort daarna gelijk en toen kon NAC zich weer volledig op ver- 1 dedigen concentreren. Vier minuten *MVV-verdediger Braam en invaller-doelman Mathijssen zijn kansloos als Dalhqvist is doorgebroken: het vierde PSV-doel- punt is in de maak. voor tijd bracht Koopman toch de winst bij de enige ploeg die doar recht op had. AZ '67 was wat sterker dan Go Ahead, maar de Deventer ploeg slaagde er door een strikte mandek king in de aanvalsdrift van de N.r Hollanders in te tomen. Excelsior, heeft zijn verdediging ntkracht door Wickel, Israël en Van de Berg te verkopen. Hoe ris kant deze operatie is, bleek tegen Telstar. De Velsense ploeg, gewoon lijk niet echt slagvaardig in uitwed strijden, scoorde vijf keer en kwam de ranglijst na een speeldag. De Schot Colin Ayre bleek aanvallend een duidelijke aanwinst voor Tel star. Ayre profiteerde van een fruit van Den Butter om de openings treffer te maken en gaf het aan geslagen Excelsior -de nekslag door, voor de rust nog eens te doelpunten. Omdat twee doelpunten gewoonlijk voldoende zijn voor een overwinning op Excelsior kon Telstar daarna on gestoord verder voetballen. De ploeg plaatste de bal ook nog drie keer achter Van de Roer, waar slechts één treffer van de te riskant spe^ lende, centrumverdediger Aad 'den daardoor naast PSV aan de top van Butter tegenover stond.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10