'Als trainer zit je bijna al in een doodkist Gerrit den Butter: na dertien jaar nog geen bedankje.. Bettine Vriesekoop: 'nu ervaring opdoen RUSSISCHE BUREAUCRATIE Idealist Rinus Gosens: VALHELMEN GROTE SOF •ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 EINDHOVEN Praten met Rinus Gosens, de 5 5-jarige Eindhoven-trainer die zoveel menselijkheid in zijn vak doet. Urenlang praten. Een gesprek, waarin de in de licht stad bijzonder populaire oefenmeester weliswaar van de hak op de tak springt, maar daarbij steeds hardnekkig zijn twee stokpaardjes beklimt. „Altijd menselijk blijven in de sport", luidt het één. „Alles draait om het publiek", het ander. De spelers. Het publiek. De elf die niet zonder die duizenden kunnen. Rinus Gosens: „Elke speler voetbalt graag voor veel publiek. Logisch. Maar toch moet je een voetbal ler vaak tegenover datzelfde publiek beschermen. Als hij zwak speelt bijvoorbeeld. Als een speler slecht draait, moet je hem als trainer er uit halen. Nee, niet om die jongen te vernederen. Integendeel. Je moet hem juist de vernedering besparen dat het publiek hem gaat uitlachen. Altijd menselijk blijven, hè". HAZERSWOUDE Scylla's tafeltennisser Gerard Bakker, die ook komend seizoen bij de Hazerswoudse vereniging Avanti als oefenmeester op treedt, is dik tevreden over de resultaten die zijn pupil Bet tine Vriesekoop boekte tijdens de Europese jeugdkampioen schappen tafeltennis. Het Avanti-meisje, dat precies op tijd terug was uit Joegosla vië om haar veertiende ver jaardag te vieren in haar woonplaats Hazerswoude, heeft grandioos gespeeld', zegt Bak ker. Met hard trainen ("een Spartaanse training, maar daaraan was ik zelf schuldig") is de leerlinge van een Leidse Mavo zo ver gekomen. "Zeer tevreden met de resul taten" is ook Bettine, die afge lopen seizoen met de zusjes Kooter kampioen van Neder- land werd bij de meisjesteams. Ze draait de film met genoegen terug. Naar de teamwedstrij den met die 3-1 zege op Frank rijk, waarin zij enkel- en dub belspelwinst boekte. Naar de kwartfinale-winst op West- Duitsland (3-2, met haar winst in het enkel- en dubbelspel met Addy Snijders) en naar de ne derlaag tegen Joegoslavië in een duel waarin zij grote per soonlijke glorie boekte. Bettine Vriesekoop immers zorgde voor de twee Nederlandse punten, daarbij de latere Europese kampioene Perckucin kansloos latend met 10-21 21-14 en 21-9. Meer overwinningen volgden tegen Hongarije (tweemaal winst in het enkelspel, zege in het dubbelspel voor Bettine) en Bettine leek het Nederlands te'm zélfs naar de finalepoule te loodsen. Het gehannes met de reglementen voorkwam dat: Oranje moest strijden om de vijfde tot en met de achtste plaats. Nederland ivas van de kaart, aing met 2-3 de boot in tegen Tsjerho-Slowakije (Bet- Une: „We lieten een 2-0 voor sprong schieten") maar werd dankzij winst op West-Duits- land toch nog zevende. Bij de individuele wedstrijden en in het dubbelspel met Addy Snij ders werd Bettine Vriesekoop uitgeschakeld in de achtste fi nales, maar dat kon de waard van haar eerdere prestatie niet verminderen. Gerard Bik ker: ,jZe deed toch eoht op Europees niveau mee" Daarom ziet de trainer er ook geen be zwaar in dat zijn pupil in hei komend seizoen bij de senioren in de ereklasse dames uitkomt Dat is een voord°ei voc haar verdere ontwikkeHna En ze kan meer wedst.rijdervnrinr ovdoen voor de volgeed E k Maar het komt je natuurlijk niet aanwaaien. Je moot he< steeds kunnen onhrevnon en je volledig inzottov W*o d» mees te uren maakt, die wint". Rinus Gosens: "Publiek is de baas Door Rob Vente ''Kijk, als een 'Toon Hermans die tussen haakjes de Nederlander is die ik het meest bewonder, omdat hij zoveel vreugde in zijn werk heeft, wel als die Toon Hermans op de planken dusdanige fouten gaat ma ken dat hij voor schut staat nou, moet zijnmanager ook zeggen: "Toon, jongen, stop er alsjeblieft even een poosje mee, je hebt hard ruist nodig". "Zo moet het met voetballers ook gaan. Teveel fouten, oké, dan even rust gunnen. Zelfs al betreft het top- spelers". jver stervoetballer gesproken, het was niet juist dat Wim van Ha- negem laatst tegen Derby County weigerde om in te vallen. Zoiets kon hij ten opzichte van het publiek niet maken. Dat wilde juist hém zien. de ster, de topvoetballer. Al was het slechts één helft. Maan nu stelde Van Hanegem zijn fans te leur. Foute boeL Want alles draait immers om het publiek". Door de benen "Ik heb van Hanegem hier laatst relf in de buurt zien spelen. In Weert tegen Wilhelmina '08. Weet Je wat hü toen maakte? Hij spéélde met zijn tegenstanders. Balletjes door de benen heen, enzo. Een mannetje passeren, hem weer laten komen en dan nóg eens voorbij gaan. Al leen goals-maken deed-ie niet. Vond- ie niet nodig". 'Toch vond ik het niet zo leuk wat Willem toen deed. Want Je moei; Je tegenstanders nóóit vernederen. Dat is niet menselijk hè? Niet martelen, maar de knock out uitdelen. Goals scoren dus. Dèt wil het publiek ook. Doelpunten zien. Maar daar in Weert tegen die ama teurs maakte van Hanegem de show ln feite overcompleet. Jammer". "Het klinkt gek, maar stel dat een Eindhoven ineens zóveel geld had, dat het in staat zou zijn om een Van Hanegem aan te trekken, wel, dan zou ik hem toch niet willen hebben. Natuurlijk, hij is een gran dioos voetballer. Dat wel. Maar als je trouwt, let je bij eeü vrouw ook niet alleen op de schoonheid? De karakters moeten ook passen. Het moet klinken. Het al die andere, kleine facetten moet het ook goed zit ten. Nou, om kort te gaan, een Van Hanegem zou bij ons echt niet in de'groep passen. Door zijn karak ter, hè". "Je moet het zo zien: een mens bestaat uit lichaam en geest. Dat lichaam wil doorgaans wel. Maar de geest. Ja, dat is vaak een moei lijk punt. Spelers als een Van Hane gem bezitten een zéér sterke „ik", zijü ergens egoïstisch ingesteld. Met dat soort types is het voor een trai ner doorgaans lastig werken. Die spelers zijn ook vaak moeilijk voor de anderen in de groep. Ze belem meren daardoor een goed teamwork. En een club als Eindhoven, die ui teraard beperkte mogelijkheden heeft moet het juist van zijn teamwork hebben. Volledig zelfs". „Maar voetballen kan Van Hane gem natuurlijk. Wat een techniek! Alleen een tikje hard. En de mooi ste voetballers zijn toch de knape die louter en alleen op hun tech niek en hun spelinzicht draaien en zelden - wat je noemt - hun lichaam in de strijd gooien. Dat soort voet ballers zijn Je ware sterren. Die wil het publiek zien, bewonderen. Over dat type speler wordt nog vol lof gesproken als ze al lang uitgevoet- bald zijn. Een sir Stanley Matthews, een Bobby Charlton en bij ons een Faas Wilkes en Coen Moulijn, dat zijn namen die nog steeds aanspre ken. Maar wie kent een Gerard Ker- kum nog als voetballer? Een back .die vroeger van het standpunt uit ging: neerleggen die hap, pats, plat. Niemand kent hem toch meer?". Geen kans "Weet Je wat ik in ons hedendaags voetbal vaak zo jammer vind? Dat de sterren meestal niet eens de kans krijgen om uit te blinken. Als ik bij PSV-Roda JC zit, wil ik net als alle andere toeschouwers, Edström en Nanninga zien schitte ren. Maar dan komt ineens Bert Jacobs meteen taktische zet op de proppen. Hij zet die lange Nannin ga bU fidström. En wat gebeurt er dan? Jawel hoor, ze schakelen el kaar uit. Maar het publiek ziet dan geen van beiden. Jammer E-gens ook heel vreemd. Want alles draait immers om het publiek". "Maar ja, dat heet dan taktiek, hè. Jaja. In ons voetbal maken we trouwens de taktiek vaak veel te ingewikkeld. En waarom eigenlijk? Voetbal is een heel eenvoudig spel en het wordt niet door professoren gespeeld, maar door eenvoudige jon gens. Dus moet je de sport als trai ner ook eenvoudig benaderen. Niet te moeilijk doen. Geef de jongens op het veld wat vrijheid. Ik ben het helemaal met Joop Brand van AZ '67 eens, die zegt "Ik doceer in vrij heid". Heel goed". Aanvallen Rinus Gosens is hoe kan het ook anders 'n vurig liefhebber van aan vallend voetbal. 'Dat wil het publiek immers zien. Dus laat ik mijn Eind hoven aanvallen. Ook de eredivisie En uiteraard kunnen we dan tegen een topclub als Feyenoord afgaan. Maar wat maakt het uit als het 9-0 wordt in plaats van 2-0? Er wor den er dan alleen bij Eindhoven in het rijtje "tegengoals" zeven meer bijgezet. Nou, daat ga je ook niet dood van. En tenslotte leer je als kleinere club o<Mc nog "ltiid van de grote verenigingen. Ik als trai ner ook. Mij zul je nooit horen zeggen dat ik van het voetbal alles al be grijp. Welnee, ik ben die professor niet die alles wist, maar tenslotte verzoop omdat hij vergeten had om te leren zwemmen. Als ik bij Eindho ven iets niet snap, hoe bijv. een bepaalde spelsituatie het beste kan worden opgelost, ga ik bij een top club kijken hoe die dat doen. Leer je veel van. Van PSV heb ik bij voorbeeld veel opgestoken. Laatst zag ik Ausputzer Adrie van Kraay naar voren gaan. In een geweldige sprint. Het was een mooie tijd ge weest als iemand hem geklokt had. Toen Van Kraay naar voren sprint te, maakten ze in de aanval verder een „gat" voor hem. terwijl Harry Lubse achter zijn plaats overnam. Ik dacht toen: die jongens hebben het. Heel anders dan FC Den Haag dat ik laatst ook zag. Daar ging Aad Mansveld ook eens een keertje naar voren. Maar hij deed dat drie keer zo lang zaam als Adrie van Kraay; Henk van Leeuwen liep hem daarna in de weg en achter werd zijn plaats niet opgevuld. Dan kun je maar één con clusie trekken: PSV is op het ogen blik veel verder dan FC Den Haag". "Maar ik dwaal af. Ik had het er over dat je als trainer niet moet huilen als je met -pak weg- een nul letje of negen van een Feyenoord verliest. Het probleem bij ons is al leen dat de Nederlandse trainer vaak veel te bang is om af te gaan. Niet goed. En met de angst-taktiek van "allemaal voor de eigen pot en dan maar duimen voor die ene counter" dien je de show niet. Aan vallen dus. Uit en thuis. Tenminste, op z'n tijd. Niet altijd. Als je ver loofd bent, zit je toch ook niet de hele dag te zoenen? Op z'n tijd, hè. Dan is het goed". ROTTERDAM Betaald voetbal 1975 betekent voor de leek nog altijd het beeld van Cruijff, Neeskens, Van Hanegem en van jaarsalarissen die eindigen met vijf nullen en van ontevreden mensen. Wie insider is, moge een andere visie hebben, wat ook hen bekend zal zijn is het feit dat de vermetele die de neveninkomsten uit een krantewijk fiscaal op naam zet van zijn echtgenote, niet zo gek veel minder af is dan veel van diegenen die 's zondagsavond in NOS-sport als be taald voetballer op de beeldbuis komen. Dertien jaar lang kwam de naam van Gerrit den Butter voor op de loonlijst van eredivisie club Excelsior, aan die in 1962 begonnen periode is met ingang van het seizoen 1975-76 een einde gekomen. Den Butter ging niet akkoord met het salaris, dat Excelsior hem schriftelijk of freerde, dacht dat er na zijn unieke staat van dienst nog wel over zijn wensen gesproken kon worden en kon zich na een onderhoud van twee minuten en een vluchtig telefoongesprek als be taald voetballer-af beschouwen. Geen handdruk, geen bloemetje, geen serieus gesprek; Gerrit den Butter nooit de beste, nooit de slechtste is een illusie armer. Door Ger Stolk Spelverruwing Natuurlijk is idealist Rinus Go sens ook een fervent tegenstander van de spelverruwing. Hij verfoeit vooral het zogenaamde "platleggen, omdat het niet anders kon". "Een poosje terug was Ben de Graaf van De Volkskrant bij me. Die vroeg me verbaasd: "Als een Jan Mulder van Ajax vrij op je doel af gaat, dan wil je toch zeker wel dat hij wordt neergelegd?" Toen zei ik: „Mijnheer De Graaf, heb je kinderen?" "Ja", antwoordde hij. „Nou, zei ik toen, vind Je het dan leuk als jouw zoontje met het jon getje van de buurman doet van "wie het eerste thuis is" en jouw kind laat dan dat snellere vriendje vlak voordat ze er zijn op zijn snuit val len? Nee, toch zeker? Dan vind je dat toch niet leuk hè. Nou, daar om wil ik ook niet dat ze bij ons een vent plat leggen. Het is toch niet menselijk". 'Trouwens, het publiek, waar, nogmaals, alles om draait, wil een voudigweg geen ruw voetbal, moeten we het niet doen. Nee, dat niet Roomser zijn dan de Paus, maar puur zakelijk gepraat. Het publiek is de baas omdat het de kas sa's laat rinkelen. Nou, wij moeten doen wat de baas wil". Dus Het woord "kassa's" is gevallen. Rinus Gosens grinnikt. "Jaja, de kassa's bij de clubs zijn nu leeg, we kunnen dus met de competitie be ginnen. Ongezonde situatie, hè. De clubs zouden met elkaar om de ta fel moeten gaan zitten om er als verstandige mensen over te praten. Want wat nu allemaal gebeurt, kèn niet". „Trouwens, in 't voetbal moet toch veel gepraat worden. Ik bedoel vooral buiten het veld. In een elftal heb je namelijk minstens acht man zitten die alle spanningen niet kunnen ver dragen. Dus praten we bij Eindhoven eens in de week met elkaar. Om de spanningen zoveel mogelijk weg te nemen. En de trainer moet bij die gesprekken de kalmste van allemaal zijn. Van hem moet rust uitstralen. Overigens I* dat soms erg moeilijk. Als trainer zit je immers bijna al in een doodkist. Ik bedoel de dug out. Aan de voorkant nog een paar planken ertegen aan en het is een doodkist. Toch moet je vanuit die doodkist de zaak regelen". Waarop Rinus Gosens het gesprek plotseling beëindigt met de woorden: "Die Brzezanczyk van Feyenoord heb ik eens in Zeist meegemaakt. Dat is ook een menselijk type, hè. Goed, goed. Het zal ons voetbal ten goede komen. Want menselijk moet je altijd zijn". NEW YORK Ongeveer twintig pen omdat Intercontinental Amerikaanse, Japanse en Westeuro- bad om een deel van de winst pese ondernemingen, die trachten contracten af te sluiten voor het bou wen van hotel- en stadionaccommo daties voor de Olympische Spelen van 1980 in Moskou, lopen zich stuk op de Russische bureaucratie, aldus het Amerikaanse tijdschrift „Business Week" „Een van de grootste proble men voor buitenlandse zakenmensen is Moskou's vele lagen van langzaam in beweging te krijgen bureaucraten De zakenmensen hebben ook moeite hen er van te overtuigen dat in hun ogen het bij de Spelen niet aJlleen om deelnemen gaat, maar ook om het maJken van winsten", aldtxs het tijdschrift. De Zweedse maat schappij Skanska CementgJuteriet heeft een Jaar geleden een contract gesloten om drie hotels te bouwen in Moskou, Leningrad en Kiew, geleid door „Intercontinental Hotels", een dochteronderneming van de lucht vaartmaatschappij Panam. „De on derhandelingen zijn echter vastgelo- Dertien jaar avonds tien uur naar bed. Geprik kelde stemming, veel snauwen, 's Zondags vroeg spelen met de kinderen, voor tienen de deur uit, kijken naar Excelsior-drie of naar Neptunus, als t maar voetbal was. Den Butter: „Mijn glaasje bier heb ik er niet voor laten staan. Hoefde ook niet, misschien dat ik ook dat achterwege had gelaten als 't noodzakelijk zou zijn geweest. Anderzijds toch wel veel opofferin gen. Ik zal 't missen, al ga ik niet naschoppeai, het was ook mooi om het mee te maken. Alleen dat afscheid, de manier waarop. Ik ben er twee dagen kapot van geweest, nu niet meer. Er zou toch over te praten zijn geweest". Hij strijkt het papier glad. Een stencil van Excelsior, gedateerd 28 april. De bedragen Hij strijkt het papier glad. Een stencil van Excelsior, gedateerd 28 apriL De bedragen zijn per schrijf machine ingevuld. Hij zegt: lees zelf maar. De mensen denken zo vaak dat je als betaald voetballer sohat- hemeltje rijk bent. Open ze de ogen. Per aangetekend schrijven liet hij weten dat hij niet met het aanbod akkoord ging 6 weken later lag het antwoord in zijn brievenbus. Op nieuw een stencil, het oefenschema, daaronder met rode balpen door Ad Libregts geschreven: vanavond afspraak half acht op Woudenstem Maar hij kon niet, meldde hij tele- DEN HAAG De valhelmen die de wielrenners in Nederland moeten dragen, geven onvoldoende bescher ming. Dat constateert '"NO, dat in opdracht van de KNWU een onderzoek instelde naar de deugde lijkheid van zes in Nederland veel verkochte type valhelmen. Aanleiding tot dit onderzoek was het dodelijke ongeval van de amateur Keest St. Nicolaas tijdens de in maart van dit Jaar verreden ronde van Zuid-Hol land. Hoewel men nimmer de ware toedracht van dit ongeluk heeft kun nen vaststellen, was de schedelbreuk van de renner aanleiding de val helmen op hun veiilgheid te testen. Het TNO is tot de conclusie geko men, dat de onderzochte helmen praktisch geen bescherming tegen hoofdletsel bieden. „Zelfs bij de ge ringe valhoogte van 0.5 meter gaan de doorgegeven krachten ver boven het toelaatbare uit", aldus het rap port. Gerrit den Butter fonisch omdat hij bij zijn baas de hele week 's avonds moest werken. De afspraak werd een week verzet, binnen twee minuten liet hij weten dat hij voor twee jaar tot een ak koord wilde komen. Dat hij 15.000 gulden wilde ver dienen met een vaste maandelijkse uitkering van 1000 gulden. Den But ter: "Libregts antwoordde me on middellijk dat het niet haalbaar zou zijn, dat hij het zou bespreken. Ik zeg, wanneer weet ik 't, bel morgen maar op, antwoordde Libregts. Een dag later, vroeg Libregts, hoe zit het met je continue-dienst met je za terdag en Je zondag? Ik zeg, schei uit, als dat niet goed zou zitten zou ik niet om een nieuw contractvra- gen. Stop maar, Was zijn enige ant woord. Het gaat niet door." Dertien Jaar betaald voetbal, een beginsalaris van 2000, 'n laatste aan bod van 10.000 gulden, tel uit je winst". „Een moeilijk mannennetje vonden ze me, dat was ik ook. In al die jaren heb ik één trainer meegemaakt, met wie ik het erg goed vond, dat was Ben Peeters. Die man is even schan dalig behandeld als ik. Peetere zei altijd, wanneer Gerrit den Butter loopt te griepen gaat het goed. Ik heb me ook nog drie dagen aan Bob Janse vastgeklampt, die zou de zaak voor me regelen zei hij. Bel me morgen, zei Janse steeds, het enige wat hij deed was Nol Heijer- main binnen halen. Daar heb Re me even kwaad over gemaakt. Excelsior liet in de krant zetten dat het °-ezie" mijn leeftijd van 31 jaar niet ver antwoord was om me een contract van twee jaar aan te bieden. Maar Heijerman is 35 en voor zijn salaris had ik op grond van Excelsiors aan bod tweeëneenhalf jaar moeten voet- hÏÏTLiJ-?' dertieD 3aar k0mt 20 iets Hij gaat tennisles nemen, zegt hit heeft plotseling een aantal afonto vrij. Alleen de laatste jaren h—n hij wat verdiend, na aftrek van de fiscus bleek ook dat tegen te vallen. phoenix vangt hij inmiddels de reglementair toegestane onkostenvergoeding. De Butter- een gegeven moment liet ik tegen leen JTifsever uit mijn mond val len dat Ik amateur bij Phoenix zou warden wanneer ik niet tot een ak- ,Ï.U komen' 136 volgende dag hing Libregts al bi] de secretaris van die club aan de telefoon., ik ben ama teur geworden voor de sfeer. Voor het blaasertje, het dinertje en het reisje dat we met de vrouwen maken. Nergens anders om. Dat sfeertie H«b ik psychisch nodig, na alles wat me is overkomen. Ik wil niets meer met betaald voetbal te maken hebben probeer alles van me af te zettem Dertien jaar betaald voetbal, een gouden horloge voor 350 wedstrijden meer dan 375 maal voor het eerste van Excelsior. "Ik ben nadien op Woudenstein geweest", zegt hil "»e durven me niet eens aan te kijken. Alleen van Peeters heb Ik een reac tie gekregen. Weet je wat ook zeer doet? Nu de kranten met extra uit gaven komen ln verband met het nieuwe seizoen, wordt miln naa-n niet eens vermeld als speler die geen contract meer tekende. Dat vind ik het ergste van alles Vrouw Miep: „Dat vond je". Hij: „Dat vond ik". Luisteraars, IK BEGEEF Mil Nu Of T3E SBhéMflT OH EE SPELERS; I DIE &AAN SUSTEN, EVEN W/AT" VRAGEN} "TE STELLEN; TALLEREERST <pMS ALLER APRE WAP- Appie, ouwe knakker, vertel de luistervinken 'S: TCBhi je vlak voor oe EuST einoeluk 's een keer. hoger j] spk9ns lan oe ep SmöM, en je kbpeal rakeliwos OVER tE lat ZftS aw»J, WAT ©ING. ER "TCEM DOCXR OE -HEEN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9