Engeland dreigt met hervatting van internering Elly Appel opnieuw in finale JOAN LITTLE IS VRIJGESPROKEN VAN MOORD OP HAAR BEWAKER Antwoord op geweldgolf Ulster Capoedji zou erg ziek zijn in vogelvlucht QJQjgJp in vogelvlucht ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 RALEIGH (AP) Joan Little, een 21-jarige negerin die in Noord-Caro- lina (VS) terechtstond op beschuldiging van moord op haar blanke cipier, is vrijgesproken van al het haar tenlaste. gelegde. In de jury die haar vrij sprak hadden zes blanken en zes negers zitting. Joan Little was na de uit spraak zeer geëmotioneerd maar zei toen zij het gerechtsgebouw verliet dat zyn zich „uitstekend" voelde. Onder de sympathisanten van Joan, die zich voor het gebouw hadden verzameld, ging een luid gejuich op toen de uit spraak bekend werd. De weduwe van de vermoorde bewaker Clarence Alligood wilde toen zij het nieuws over de uitspraak hoorde geen commentaar leveren. De jury had een uur en 18 minuten nodig om tot een uitspraak te komen. Nadat de jury van haar taak ontheven was werd eerst Joans advocaat Jerry Paul tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens minachting van de rechtbank. Tijdens de eerste dagen van het proces, dat 14 juli begon, had Paul de rechter ervan beschuldigd „er bij te zitten als hartenyrouw" en de rechtzaal ,,100 jaar mee terug in de geschiedenis te nemen". Verder had Paul geweigerd om te gaan zitten wanneer hem dit werd verzocht, zijn rug naar de rechter toegekeerd en kritische opmerkingen over het hof ge maakt ten overstaan van de pers. Joan Little werd ervan beschuldigd haar 62-jarige bewaker Alligood te hebben doodgeslagen in een poging om uit d'e gevangenis te ontsnappen. Joan heeft echter verklaard uit zelfverdediging te hebben gehandeld omdat de cipier haar wilde verkrachten. Zij zou de cipier hebben doodgeslagen met de ijzeren staaf die hij bij zich had, toen hij in haar cel kwam. Zij had hem na hem buiten westen te hebben gesteld zijn sleutels ontnomen en was daardoor ontsnapt, om echter korte tijd later weer te worden gégrepen. Het proces heeft de gemoederen sterk bezig gehouden in de laatste vijf weken, vooral in kringen van activisten tegen rassen-discriminatie en voor vrouwen-emancipatie Joan Little verlaat onder bescherming van haar "lijfwacht" het gerechtsgebouwin Raleigh na vrijgesproken te zijn van moordeen beschuldiging die later in doodslag was gewijzigd. Boek van Hills komt gekuist spoedig uit LONDEN (Reuter) Het boek „The white pumpkin" (De witte pompoen), dat de auteur Denis Hills bijna het leven heeft gekost, zal binnenkort in Enge land verschijnen. De 61 jarige docent Hills heeft echter wel besloten de passage die de woede van president Idi Amin had opgewekt en waar voor hij in Oeganda ter dood werd veroordeeld, te schrappen. In het boek wordt bijgevolg niet meer gezegd dat Amin een „dorpstiran" is. Hils mocht na tussenkomst van president Moboetoe van Zaire en de Britse minister van Bui- tenandse Zaken Callaghan vo rige maand naar Engeland te rugkeren. Brezjnew is niet meer een kettingroker MOSKOU (AP) De Rus- ysische partijleider Leonid Brezj new, die bekend staat als een kettingroker, heeft deze gewoon te blijkbaar opgegeven. Een groëp Amerikaanse Con- die 2% du rend onderhoud met hem heeft gehad, verklaarde dat hij tijdens het gesprek geen sigaret had aangeraakt. Brezjnew voorzag een aantal pakjes sigaretten van het Sol- joez-Apollo-project van zijn handtekening ten behoeve van zijn gasten, en zei dat hij ze best allemaal zou willen opro ken. Hij verklaarde sinds enige tijd niet meer te roken. Twee weken geleden, tijdens de topconferentie in Helsinki, rookte hij nog wel. Zuidvietnamese heropvoeding loopt lekker SAIGON (AP) Een aantal Zuidvietnamese officieren en ambtenaren, die onder het oude regime gediend hadden, hebben gisteren hun „heropvoeding" voltooid en mogen naar hun fa milie in Saigon terugkeren. Dit heeft de officiële pers bekend gemaakt. De bladen meldden dat de of ficieren en ambtenaren die heb ben deelgenomen aan de strijd tegen de Amerikanen" en zij „die vooruitgang hebben geboekt bij hun heropvoeding" naar huis zijn gestuurd. Zij zijn de eersten die ontheffing hebben gekregen van de verplichtingen waarin de heropvoedingsprogramma's voorzien. Hun „heropvoeding" was de tweede helft van Juni begonnen. Vierde Britse treinrover vrijgelaten LONDEN (AP) Roy James, lid van de Britse bende die in 1963 „de grote treinroof" pleeg de, is gisteren op erewoord vrij gelaten. Van zijn straf 30 jaar heeft hij er 12 uitgezeten. Naar .verluidt zou hij van pla,n zijn om weer in de autoracerij gaan, waarmee hij zich ook vroeger beziglaield. James, thans 37, is de vierde treinrover die vervroegd in vrij heid komt. Vier bendeleden zit ten nog achter slot en grendel en een vijfde, Ronald Biggs, be vindt zich na zijn ontsnapping uit de gevangenis in Brazilië. De buit van het huzarenstukje uit augustus 1963 bedroeg 26 miljoen gulden. Het grootste deel van het geld is nooit ach terhaald. Supercarriers worden te duur voor Amerika WASHINGTON (DPA) De Amerikaanse marine zal in de toekomst geen grote vliegdek schepen meer. bouwen, maar overgaan op kleinere eenheden. 'Dit heeft minister van marine Wiliam Middendorf in een rede in Minneapolis gezegd. Middendorf verklaarde dat de grote vliegdekschepen, die door kernenergie aangedreven wor den en waarvan de 90.000 ton metende Nimitz het 'laatste voorbeeld -is, te duur geworden zijn. In kringen uit de omge ving van het Pentagon schat men de bouwkosten van de Ni- miz op ongeveèr vijf miljard gulden. De minister zei dat in de toekomst vliegdekschepen van 60.000 ton zullen worden gebouwd met een eenvoudiger bewapening. BELFAST (Reuter) Groot-Brittannië heeft gisteren ge dreigd de zeer omstreden interneringsmaatregelen, dié in de anti-terreurwet van het afgelopen jaar ingevoerd zijn, te doen herleven met het oog op de jongste geweldgolf en vrees in het Noordierse Belfast. Leden van alle partijen in de Noord- ierse strijd kunnen dan weer zonder enige vorm van proces vastgehouden worden. BEIROET (AP) In een vraagge sprek met het blad Al Anwar heeft de Grieks-katholieke patriarch in ILsbanon, Maximos Hakim, gezegd dat de gezondheidstoestand van aarts bisschop Hilarion Capoedji zeer slecht is. Dit is de geestelijke die in Israël is veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf nadat hij schuldig was bevon den aan het binnensmokkelen, uit Libonon, van wapens die bestemd waren voor het Palestijnse verzet. De patriarch deelde mee dat de aartsbisschop met verlamming wordt bedreigd, hetgeen hem was meege deeld door een Arabische arts die mgr Capoedji had bezocht. Wat de aartsbisschop precies schortte wist de patriarch niet. Wel zei hij dat mfr. Capoedji 22 uur per etmaal moest doorbrengen in een cel van drie en een halve bij anderhal ve meter. Op 18 augustus zit de geestelijke precies een jaar gevangen en op die dag wil patriarch Maximos blijkens het verslag in de krant een interna tionale campagne lanceren die het vrijlaten van de 54-jarige aartsbis schop ten doel heeft. Israëlische functionarissen hebben met klem tegengesproken dat Ca poedji, als gevolg van zijn detentie verlamd zou zijn. "Leugens en bluf, anders niets" re ageerde Arieh Nir, directeur van het gevangeniswezen, "Ik heb gisteren nog met hem op de binnenplaats ge wandeld. Hij lachte en was goed ge- SQQdm" Grote gift WHO De Wereldgezond heidsorganisatie, WHO heeft van de Japanse scheepsindustrie een vrij willige bijdrage van ruim 2,5 mil joen gulden ontvangen. De WHO liet weten dat dit de grootste vrijwillige particuliere gift is die ze ooit heeft ontvangen. Het geld zal worden ge bruikt voor de bestrijding van pok ken en lepra. De Britse minister voor Noord- Ierland, Merlyn Rees, zei gehoopt te hebben alle geïnterneerden voor Kerstmis- vrij te kunnen laten. Maar hij waarschuwde dat hij niet zou aarzelen zo nodig de internerings maatregelen weer in te voeren. Rees verklaarde dit tijdens een b:ieenkomst van Britse leger- en politieleiders, die bijeengeroepen waren nadat hij zijn vakantie in Engeland afgebroken had. De protestantse para-militaire or ganisatie "Ulster Volunteer Force" (UVF) heeft de Britse regering een week de tijd gegeven om haar bestand met het overwegend rooms- katholieke Ierse republikeinse, leger (IRA) te beëindigen. Dit ultimatum volgde op een aanval op een protes tants café in Belfast waarbij vier. doden zijn gevallen. Overigens heeft de politie een rooms-katholiek uit de Noordierse hoofdstad aangehouden die beschul digd wordt van de aanslag op het café. Van protestantse zijde wordt ge ijverd voor een krachtiger optreden van de Britse militairen tegen het IRA. Merlyn Rees wordt verweten dat hij te slap tegen guerrillastrijders van -het IRA optreedt. De bewinds man brak gisteren zijn vakantie in Engeland af om in Noord-lerland te spreken over het opnieuw oplaai end geweld. In Belfast werd gisteren een pro testantse disc-jockey in en club doodgeschoten. Twee weken geleden verloren drie leden van een popgroep uit Dublin het leven in een hinder laag bij Newry. Voor deze actie heeft de protestantse UVF de ver antwoordelijkheid opgeëist. Intussen is het reces van de Noord ierse conventie die probeert tot een be^tuurscompromis tussen protestan ten en katholieken te komen, met verscheidene weken verlengd. De af gevaardigden zouden oorspronkelijk dinsdag weer bijeenkomen. Het uit stel tot een nader te bepalen datum in september, is bedoeld om de po litieke .leiders meer tijd te geven voor overleg achter de schermen. Twee personen werden gedood en 30 ge wond toen een in een auto geplaatste bom gisteren tijdens het spitsuur ontplofte in de rooms-katholieke wijk Falls Road in Belfast, aldus heeft het Britse leger bekend gemaakt. Een menigte van ongeveer 300 mensen begon stenen te gooien naar een patrouille wagen van het leger dje op de plaats van het 'onheil ar riveerde, en terroristen openden het vuur op een ambulance die een ge wonde soldaat afvoerde, aldus een woordvoerder van het elger. Drie terroristen zouden zijn ge raakt toen het leger het vuur beant woordde. Wegens moord op 21 mensen, die in november vorig jaar omkwa men bij bomaanslagen op twee ca- fé's in het Engelse Birmingham, zyn gisteren zes Ieren veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Het proces, de grootst moordzaak ooit in Groot-Brittannië gehouden, duurde tien weken. Tengevolge van de aanslagen von den 21 personen de dood, terwijl 161 mensen gewond werden. Korte tijd hierna nam het Britse parlement een anti-terreurwet aan, waarbij de I.R.A. in Engeland buiten de wet gesteld werd en de politie de bevoegd heid kreeg I.R.A.-leden bijna naar willekeur te arresteren. Volgens ve len heeft het incident de steun voor de I.R.A., die de Britten uit Noord-lerland wil verdrijven, onder de katholieke bevolking doen ver minderen. Een maand later bood deze organisatie een wapenstilstand De rechter die het proces leidde beschreef het bewijs tegen de zes van moord beschuldigden als 'het dui delijkste en meest overstelpende dat ik ooit gehoord heb'. De zeventienjarige Michael Boodley uit Trenton (VS) zit er. wat moeizaam bij wanneer hij zijn duizendste rondje maakt over een roetsjbaan in Coney Island. Hij was toen bezig, het wereldrecord baantjes trekken op een dergelijke kermisattrac- tie te breken. Uiteindelijk bracht hij het tot 660 mijl. Het hgt voor de harrd, dat de re cente ontwikkelingen in Portugal en de dekoloniisering van de Portugese gebieden in Afrika ook Portugees Ti- mor niet onberoerd hebben gelaten. Het eiland Tinior, in die Indonesische archipel, is vanouds verdeeld geweest in een Portugese oostelijke helft en een Nederlandse thans dus Indo nesische in het westen. En nu heeft de UDT, de Democratische Unie van (Portugees) Timor, dezer dagen een soort staatsgreep gepleegd en van de regering in Lissabon on middellijke onafhankelijkheid geëist. Antwoord van Lissabon: onaanvaard baar, vooral ook omdat de UDT te vens het gevangen zetten van alle leden van de linksgerichte en door China gesteunde Fretilin-partij ver langde, de voornaamste concurrent van de UDT. De aanhangers van de Democratische Unde hebben het in tussen niet bij papieren eisenge laten, maar tegelijkertijd het vlieg veld, het hoofdbureau van politie in de hoofdstad Dili en de radiozender bezet. De Portugese troepen, weinig in getal, hebben tot nu toe niet in gegrepen, ofschoon het voor de Por tugese gouverneur en de militaire commandant wel een verrassing zal zijn geweest, dat de UDT haar vroe gere standpunt van handhaving van de banden met Portugal heeft losge laten en nu de zienswijze deelt van het Fretilin, dat altijd al „los van Portugal" heeft willen zijn. Er is nog een derde partij, de Apodeti. die de leus „los van Lissaboa" in het vaandel voert, maar aanslui ting bij Indonesië wenst en dus het eiland in zijn gehéél onder bestuur van Djakarta wenst te brengen. Wat zich nu op Portugees Timor afspeelt, is eigenlijk vooruitlopen op de bedoe lingen van Lissabon, dat de kolome, na ruim 400 jaar overheersing, in 1978 onafhankelijkheid wilde geven. In ok tober 1976 zou dan eerst een grond wetgevende vergadering gekozen moeten worden Over deze punten waren de UDT en de Apodeti het, tij dens recente besprekingen in Macao, geheel met de Portugezen eens, maar dit overleg werd door de Fretilin- partij geboycot. Aangenomen mag worden, dat de onderlinge tegenstel lingen tussen de drie partijen ten aanzien van de toekomst de UDT hebben doen besluiten het heft bü voorbaat in handen te nemen. Wie nu de kaart bekijkt, zal inzien, dat er twee regeringen zijn, die zich in hoge mate voor de gang van zaken op Portugees Timor interesseren: die van Indonesië en die van Australië, geen van beiden erg gebrand op ver sterking van de Chinese invloed op Portugees Timor, dat een sterke Chi nese minderheid telt. Vermoedelijk zou de regering in Canberra het liefst optreden als garant voor een onafhankelijk Oost-Timor. terwijl In donesië waarschijnlijk annexatie na streeft van een gebied (met 650.000 inwoners), dat geografisch geheel tot zijn archipel behoort. Volgens berichten van gisteren zou Djakarta zich „gedwongen kunnen zien -in te grijpen als de toestand op Portugees Timor de nationale stabi liteit van Indonesië zou bedreigen". Dat schreef het semi-officiële dag blad „Saoera Karia", dat daaraan toevoegde„De huidige toestand op Portugees Timor kan gemakkelijk buitenlandse inmenging uitlokken. Het is niet uitgesloten, dat buiten staanders proberen profijt te trekken van de chaotische toestand'. En om duidelijk te maken dat het ernst is, heeft Indonesië reeds een oorlogs schip naar het eiland gestuurd. De bedoeling is duidelijk: Timor is zoals ook reeds in de Tweede Wereld oorlog' bleek strategisch van be lang en er gaan bovendien geruchten, dat voor de kust olie en aardgas te vinden zou zijn. Intussen heeft dus de UDT, al of niet onder heimelijke in vloed van Djakarta, niet geaarzeld, een stap te ondernemen, die met name in de Fretilin-partij met wei nig sympathie begroet zal zijn. Zoals de zaken er op het ogenblik voor staan, lijkt de UDT de concurrenten van het Fretilin net één stap vóór te zijn geweest. Terwijl Lissabon streefde naar onafhankelijkheid-op- termijn, nam uiteraard het gevaar toe, dat degenen die voor onmiddel lijke zelfstandigheid zijn (de Fretilin- partij) van de gelegenheid gebruik zouden kunnen maken de Portuge zen voor een voldongen feit te plaat sen. En aangezien het Fretilin wa pens uit China zou ontvangen, groeide de kans, dat versnelde deko- lonisering zou leiden tot interventie van elders. De staatsgreep van de UDT lijkt dus niet tegen de Portuge zen gericht en ook niet tegen Djakar ta. maar wel tegen Peking, althans" tegen de aanhangers van Peking op Oost-Timor. Opmerkelijk in dit ver band zijn de berichten van Portu gese vluchtelingen, die naar Darwin in Australië zijn uitgeweken en daar melding maakten van verscheidene doden bij botsingen tussen de UDT en het Fretilin. En vijf leden van het'Australische parlement hebben de minister van Buitenlandse Zaken ge vraagd „met Indonesië contact'op te nemen om te garanderen, dat geen enkele buitenlandse mogendheid zich in de binnenlandse zaken van Portu gees Timor mengt". Betekent dit dat' Australië de Indonesiërs buiten de deur moet houden of zouden Austra lië en Indonesië sèmen een linkse staatsgreep op Portugees Timor die nen te keren, die, onder invloed van de ontwikkeling in Portugal zelf, ook op Timor grotere kansen zou kunnen krijgen? „Het feit, dat Portugees Ti- mor twintigduizend Chinezen telt die de gehele handel controleren, veront rust Djakarta in hoge 1 mate", zo schreef „Le Monde" dezer dagen. En het Franse blad voegde eraan toe, dat „de kans allerminst is uitgesloten, dat Indonesië liever Oost-Timor zal an- dan zichzelf 'bloot te ste'l- de gevaren van een opstand". RL SCHEVENINGEN Naar het zich laat aanzien, gaat Elly Appel de ti tel veroveren waarop zij qua spel. al een'jaar recht heeft: die van na tionaal kampioene. Tweemaal eerder werd de nu 23-jarige Beverwijkse in de finale verslagen. In 1972 door Betty Stöve en vorig jaar door Ma rijke Schaar. Beide malen ging zij aan zenuwen ten onder. In 1972 zelfs na een setwinst met 6—0. Nu echter lijkt ze gereed de hoogste eer te grij pen, zelfs al gaat de eindstrijd dan tegen Marijke Schaar, die wat be treft d'e nationale kampioenschap pen een unieke recordserie heeft op gebouwd: vijftien maal deelneem ster, in de laatste negen jaar acht maal in de finale en kampioene in 1968, 1969, 1971, 1973 en 1974. Filosofie-studente Nora Lautensla- ger zocht vrijdag in de halve fina les vergeefs naar zwakke plekken in de mentale wapenrusting van de at letische blondine. Elly Appel retour neerde de halfhoge ballen op de backhand, waaraan zij zo'n hekel heeft, zonder vaart terug, zag af van onbesuisde nètparades en sprok kelde de punten na gedegen voorbe reiding by een: 6—1, 6—1. Marijke Schaar moest iets meer punten afstaan aan de als vanouds lustig slaande Astrid Suurbeek, maar werkte ook haar karwei binnen het uur af: 6—3, 6—3. Nora Laütenslager verweet zich zelf na afloop dat ze te weinig had geprobeerd te scoren. Astrid Suur beek, dat ze te weinig had vertraagd. Ook als deze taiktische concepten wel naar behoren hadden gewerkt, zou het zeer de vraag zijn geweest, of dat iets aan de cijfers had veran derd. Elly Appel heeft de beschik king over een slagenreperto'-- van internationale allure. De met de lin ker- en rechterhand slaande "nrij ke Schaar' mag internationaal ge sproken uitgeteld zijn, nationaal be hoort ze met Elly Appel en de af wezige Betty Stöve en Tine Zwaan Elly Appel nog altijd tot de onverbiddelijke- viér die de dienst uitmaken. In de onderlinge confrontaties van dit jaar staat Elly Appel met 2—1 voor tegen Marijke Schaar. Als ge volg daarvan is zij voor deze na tionale titelstrijd als eerste geplaatst vóór Marijke Schaar. Psychologisch gezien eerder een na- dan een voor deel. Heren dubbelspel: halve finales: Fleury/HordijkKoek/Sanders 4—6, 62, 7—5, 7-ï-5; Hemmes/Laudin— Van MinThung 5—77, 6—2, 7—5, 6—4. Gemengd d"bbelspel: halve fina les: Judith Salome/Fred Hemmes- Els Veentjer/Bielefeld 6—2, 6—1.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 8