Experimenteren met vrijwillig eerder pensioen Politiecorps heeft 99 Hoe slank kwam u van vakantie terug? Buitenom Binnendoor In bouw en onderwijs Vijf Zuidmolukkers Soestdijkaffaire weer op vrije voeten Vinkeveense eilanden blijven toch geopend ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 DEN HAAG (SP) Een regeling waarbij oudere werknemers van 63 en 64 jaar vrij willig uit het arbeidsproces stappen ten behoeve van jongere werkzoekenden, zou naar verhouding slechts weinig effect hebben op de werkgelegenheidssituatie. Tot die slot som zijn drie externe adviseurs gekomen, die op verzoek van minister Boersma van Sociale Zaken een onderzoek naar deze materie hebben ingesteld. Maar bij de publikatie van het rap port van deze commissie van drie heeft de minister aangekondigd, toch Iets op heit punt van vrijwillige ver vroegde pensionering te willen doen. De regering wil experimenten moge lijk maken met een dergelijk vrijwil lig „uittreden" van oudere werkne mers, louter op sociale gronden. Die proeven kunnen met name be trekking hebben op de bouwsector en op het onderwijs, in bepaalde ge bieden des lands. Het georganiseerd overleg moet erbij betrokken worden. De drie wijze mannen die voor de minister hebben uitgezocht wat er in de praktijk terecht zou komen van wat een klein half Jaar geleden het NKV-plan werd genoemd (vooral uit deze vakcentrale was de suggestie gekomen) zijn de heren A. de Boon, de oud-vice-voorzitter van het NW, prof. dr. W. H. J. Reynaerts en Jhr. mr. G. O. J. van Tets. Laatstgenoemde verving de eerder aangewezen prof. mr. N. E. H. van Esveld, toen deze wegens tijdgebrek uit het onderzoek moest stappen. De heer Van Tets is directeur van het pensioenfonds van Unilever Neder land. Nauwelijks effect Deze adviseurs menen volgens £un rapport dat een opzet, waarbij ou deren (tegen het offer van inko mensderving) hun plaatsje als het ware vrijwillig zouden inruimen voor anderen, nauwelijks effect op de om vang van de werkloosheid zal heb ben. Zeker niet in een periode met zwakke conjunctuur en met struc turele problemen in een aantal be drijfstakken. In het bedrijfsleven werken naar schatting 35.000 werknemers van 63 en 64 jaar. De commissie van drie zet vraagtekens bij de bereidheid van deze ouderen om vrijwillig vervroegd met werken uit te scheiden, tegen een inkomensoffer dat tot twintig procent of meer kan oplopen. Een NIPO-onderzoek onder 58- tot 64-jarigen gehouden zegt de com missie in dit opzicht te weinig. (Vol gens deze in het voorjaar gehouden enquête wil 79 procent in beginsel wel vervroegd uittreden, wil 53 pro cent dat nog als dat met een finan cieel offer gaat gepaard, en wil 13 procent dat nog steeds als dat offer twintig procent of meer van het sa laris. zou bedragen) Juist in het systeem van de koppe ling aan het tegelijkertijd in dienst komen van een Jongere (werkloze) werknemer ziet het driemanschap bezwaren. De oudere, vertrekkende werknemer is op die manier immers volledig afhankelijk van anderen. Daarnaast vreest de commissie, dat bepaalde bedrijven een dergelijke re geling toch zouden kunnen aangrij pen voor een soort sanering. Het systeem zou meer „uittreders" dan „intreders" kunnen blijken op te le veren. De niet te verwaarlozen kos tenfactor en het ontbreken van ge richte controlemogelijkheden pleiten volgens de adviseurs evenmin voor een dergelijke opzet. Al met al krgt een regeling als in het NKV-plan voorzien in de prak tijk gemakkelijk het karakter van een algemene regeling voor vervroeg de pensionering, zo vreest men ook. Daarmee zou vooruit worden gelo pen op een algemene pensioenver vroeging, zonder dat die behoorlijk tegen andere verlangens en factoren 99 99 ARNHEM (ANP) De rechtbank ren uit alle delen land naar j te Arnhem heeft op verzoek van de verdediging vijf van de negen Zuid- molukkers op vrije voeten gesteld die I gisteren waren gedagvaard om te ver- schijnen. De hele tweede groep Zuid molukkers die nog terecht moet staan wegens samenspanning tegen koningin Juliana die zij wilden gij- zelen in paleis Soestdijk, bestaat uit 23 verdachten van wie er tot giste- ren nog negen in preventieve hechte nis zaten. De negen verdachten wa- Arnhem gekomen, waar in het pa leis van justitie nagenoeg geen extra veiligheidsmaatregelen waren geno men. Op de publieke tribune was geen enkele belangstellende. De officier van justitie mr. H. R. Lauwaars verzocht de rechtbank de zaak tegen deze groep van negen Zuidmolukkers te willen schorsen tot 30 september omdat volgens hem de instructie nog niet geheel is afgeslo ten. De regering wil nu uit louter sociale overwegingen met enkele experimen ten in zee. Zij laat zich daarbij lei den door de gedachte, dait veel ou dere werknemers met een vaak lang durig en zwaar arbeidsverleden een wat eerder komend pensioen als een uitkomst kunnen beschouwen. Aantal eerste jaars gedaald DEN HAAG (ANP) Het aantal eerstejaars studenten bij het weten schappelijk onderwijs is ten opzichte van 1971/1972 met ruim zes procent gedaald. Het ministerie van Econo mische Zaken heeft dit gisteren mee gedeeld. De daling is het sterkst bij dier geneeskunde, sociaal-culturele weten schappen, aardrijkskunde, technische wetenschappen, geneeskunde, econo mische wetenschappen en rechten. Een sterke toename is er bij de let teren. In februari/maart bedroeg volgens het ministerie van Economische Za ken het totale aantal studenten dat zich op een examen voorbereidde 112.500. Ten opzichte van het studie jaar 1971/1972 het laatste jaar waarover betrouwbare gegevens be staan betekent dit 'n stijging van bijna drie procent. Van de grotere faculteiten geeft, aldus het ministerie, letteren de sterk ,£aat Vinkeveen niet zakken", staat er op het spandoek aan de zeilboot te lezen. Verontruste inwoners van Vinkeveen de monstreerden daar gisteren mee tegen de zandwinning in de Vinkeveense plassen, die nu dan ook is gestaakt. UTRECHT (ANP) De verzak king afgelopen dinsdag van een van de twaalf kunstmatige recreatie-ei landen in de Vinkeveense plassen vormt voor Gedeputeerde Staten van Utrecht geen aanleiding om de an dere elf eilanden voor het publiek te sluiten. Een 100-procentsvêiligheids- garantie is overigens niet te geven. Maar nu in afwachting van een na der onderzoek dc zandwinning in de plas geheel is gestaakt neemt de provincie met dit besluit een „aan vaardbaarder risico". Aldus gedeputeerde ir. P. N. Sik- ste toename te zien (24 procent). Een achteruitgang vertonen wiskunde en natuurwetenschappen met twee pro cent, technische wetenschappen met zeven procent en economische weten schappen met tien procent. Het aantal vrouwelijke studenten nam tussen 71/72 en 74/75 verhou dingsgewijs iets toe van 21 procent naar 23 procent. Onder de eerste jaars steeg hun aandeel van 24 naar 29 procent, aldus het ministerie van Economische Zaken. kes. Dijken en woningen lopen geen gevaar. Het verzakte eiland zelf, waarvan 6000 m2 in de golven ver dween en dat aan de koD liefst 18 meter onder de waterspiegel wegzak te, is van waarschuwingsborden voor- Tijdens zakkingsaffaire gewijde vergadering van de commissie natuurbescherming van de Utrechtse staten bleek giste ren dat het baggerbedrijf B >s en Ka lis, dat het zand voor Amsterdam wint, pas zeven uur na het consta teren van de eerste verzakking met zandzuigen was gestopt. Ir. Sikkes zei dat onmiddellijk stoppen tech nisch niet mogelijk was geweest om dat men dan de kostbare zuigerpijp zou hebben verspeeld. De pi lp was in het zand vastgeraakt en moest eerst zichzelf als het ware bevrijden voor dat hij kon worden opgehaald. Het PvdA-statenlid Oosterhuis vroeg zich echter af of men uit veiligheidsover wegingen niet beter de schade maar voor lief had bunnen nemen. „Het is nu nog goed afgelopen. Maar wat was er gebeurd als er wel slachtoffers waren gevallen" vroeg hij zich af. Een vraag waarop Sikkes het- ant woord schuldig bleef. Geertsema over medewerking aan BVD: 99 Vóór de vakantie kon uw figuur er mis-, schien nog net mee door. Misschien ook al •niet, maar u dacht: eerst vakantie. Daarna ga ik er definitief wat aan doen. Nu de vakantie voorbij is, nu gaat u dus beginnen. Liefst meteen, want straks staan de feestdagen weer voor de deur. Samen slank worden, met de Weight Controllers Natuurlijk kont u in uw centje proberen, dat extra gewicht weer kwijt te raken. Maar houdt dat maar eens vol! Veel ge makkelijker is het om naar de Samen Slank Club te stappen. Daar ontmoet u mensen die met hetzelfde probleem tob ben. En een gastvrouw die uit eigen erva ring weet wat het is om te dik te zijn. Ze was dat vroeger zelf ook, maar ze leerde •een succesvolle methode, die ook zal helpen te vermageren. Kom eens gratis kennismaken. Iedereen die wil afvallen, biedt de Samen Slank Club een kennismakingsavond aan. Gratis! U gaat daar veel horen, zien.en leren. Uiteraard zonder verplichtingen. Kunt u die avond niet, of bent u te nieuws gierig om te wachten, bel dan even op. Weight ConTROUEiu-snmEn smok aun Dordrecht - Singel 275 - Tel. (078) 32597 Kennismakingsavond, aanvang 8 uur op: Leiden, maandag 18 augustus .Het Parlement" Nieuwe Rijn 52 ARNHEM (ANP) Elk politie corps in ons land heeft mede als taak inlichtingenwerk te doen. Het verkrij gen van inlichtingen op lokaal niveau behoort tot het normale politiewerk. Daarnaast moet de politie medewer king verlenen aan de binnenlandse veiligheidsdienst (BVD) Commissa ris der koningin van Gelderland, mr. .W. J. Geertsema, zei dit gistermiddag op vragen van het PPR-Statenlid Wouter van Dam in de commissie bestuurlijke organisatie. Binnen het provinciebestuur van Gelderland is al enige tijd een dis cussie gaande over het werk van de inlichtingen- en veiligheidsdiensten naar aanleiding van de persberichten over de aanwezigheid van de politie- inlichtingendienst bij politieke de monstraties in Rotterdam en over de onderzoeken door de inlichtingen- afdeling van de Utrechtse politie naar de politieke betrouwbaarheid van buitenlandse werknemers. Commissaris Geertsema, die zelf tijdens zijn ministerschap van bin nenlandse zaken twee jaar verant woordelijk was voor het werk van de BVD, zei dat de politie binnen het normale politiewerk min of meer re gelmatig inlichtingen verzamelt onder meer met het oogmerk om verstoring van de openbare orde te voorkomen. „Als een actiecomité vergadert over het afsluiten van de wegen rond de stad, zal een politieman zeker de ge sprekken beluisteren. Zo kunnen on geregeldheden worden voorkomen. Als hij aan de andere kant van de tafel een gesprek opvangt over de gijzeling van een minister, zal zijn korpschef niet nalaten het hoofd van de BVD op de hoogte te brengen", zo gaf Geertsema als voorbeeld. Anderzijds kan een burgemeester de korpschef opdragen taken voor de BVD te verrichten in nauw over leg met het hoofd van de BVD. Het PvdA-statenlid A. J. Rietveld vroeg Geertsema opheldering over het bestaan van geheime dossiers van gewone burgers. Bij eerdere ge legenheden zou Geertsema volgens hem desgevraagd hebben verklaard dat er geen geheime dossiers van commissieleden bestaan. Gisteren zei Geertsema hierover dat hij nimmer heeft verklaard dat er geen geheime dossiers van leden van de commissie bestaan. Wel heeft hij verklaard dat het zijn van lid van de provinciale commissie bestuurlijke organisatie op zichzelf geen aanleiding is voor de BVD om dossiers aan te leggen. Dat wil niet zeggen dat van niemand van de commissie een dossier aanwe zig is_ „Het zou me verbazen als er BOMEN BIJ VERGISSING GEROOID DEN HAAG (ANP) Tijdens de ombouw van rijksweg 43 tot autosnelweg zijn acht 35 jaar oude rijkspopulieren nabij Jou- re per abuis gerooid. Dit heeft minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat gisteren meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede - kamerlid Vellenga (PvdA). Bij het ontwerpen van de ombouwplannen was afgespro ken, dat de populieren zouden worden gespaard. Bij het begin van de uitvoering van het werk zijn de bomen abusievelijk ge rooid. De bewindsman liet we ten dit voorval ten zeerste te betreuren. geen dossier-Rietveld bestond. In een openbare vergadering heeft hij vragen gesteld over de werkwijze van een inlichtingendienst. Maar zo'n dossier zegt zo weinig omdat het al leen vermeldt dat de heer Rietveld vragen heeft gesteld". Rietveld vroeg commissaris Geert sema ook of decentralisatie van het toezicht op de inlichtingendiensten gewenst is en of daar een taak ligt voor de burgemeester en de commis saris der koningin. Hij stelde deze vraag naar aanleiding van de „ont sporing" van de BVD bij het onder zoek naar een journalist van Vrij Nederland. „Opmerkelijk daarbij was de geringe bereidheid van de top van de desbetreffende inlichtingendienst om mee te werken aan de ontrafeling van deze ontsporing", aldus Rietveld. Doordat de gegevens van de BVD en de bronnen geheim zijn, komen volgens hem fouten in het onderzoek niet aan het licht. Hij meent dat de kans op fouten verminderd kan wor den door de verkregen gegevens met de bronnen ter vertrouwelijke kennis neming te zenden aan de betrokken burgemeester. Ook de commissaris der koningin moet een plaats krijgen in dat toezicht. „Daarmee zouden vertegenwoordigers van het burger lijk bestuur enige controle kunnen hoüden op het doen en laten van in lichtingendiensten, in een rechts staat geen overdreven eis". Geertsema verklaarde grote bezwa ren te hebben tegen het sturen van vertrouwelijke gegevens aan de hon derden burgemeesters en de elf com missarissen. Het zou naar zijn mening de privacy van de betrokkenen ern stig schaden. Bovendien zullen ook andere personen dan de burgemeester of commissaris in contact komen met de dossiers. „Het eventuele nut weegt niet op tegen het bezwaar dat de ge gevens in te veel handen komen", aldus Geertsema. Erik (1) Erik is Wat waar is, is w; terdege op de hoogte van het as sortiment elektronica dat een mo dern mens ten dienste staat. Hij heeft een automatische telefoon- beaautwoorder en welk mede tweede-kamerlid zegt hem dat na? Politicologen moesben daar maar eens een stukje veldwerk naar verrichten. zijn". Trouwens wie v-an de boze Hil- versumse regenten heeft zelf zo'n ding? Ik wed dat Leemans van de Tros niet eens weet wat het is. Je kunt nu wel in de aardrijks kunde hebben doorgeleerd en de blinde kaart van Drente hoeft kokend pek naar de CRM-toren in Rijswijk? Zit er een staatsgreep in de lucht onder leiding van Lee mans, komt er een ,3eweging van de Omroepkrachten" of gaan we gewoon aan het werk? Ik heb maar snel het achter stallige lidmaatschapsgeld van de bevriende omroepvereniging ge stort, want voor je het weet, sta je in Hilversum op de zwarte lijst en dan is het nog maar een stap het bandje: „Han en Ange- niet bereikbaar Kunst beeld je dat naar de naam „De Korfballers" luistert. Twee in drie dimensies gestolde gestalten die opveren in de richting van een imaginaire korf. Sinds enige dagen rustte op de schouders van één van de fi guren een hoge emmer die betere dagen gekend had. Daarmee bereikte het beeld als het ware zijn voltooiing. Zelfs drong de vraag zich op, waarom is de oorspronkelijke kunstenaar daar zelf niet opgekomen? Iedere rechtgeaarde korfballer weet im mers: die korf is daar wel hoog in de lucht, maar toch is alles om hem begonnen, de grote opponent en tegenstrever, die als een zware emmer gevuld met nat zand op m'n schouders rust. Voor mij zou die emmer dus mo gen blijven waar hij is. Sterker nog, de maker van de oorspronke lijke sculptuur dient van zijn grote dankbaarheid te getuigen. Het slotakkoord van een nog niet vol tooide symfonie. Toch is de emmer waarschijn- State karakter* zouden gewoon 1(jk aI WKT wrwijderd op het mo_ <- ment dat u dit leest, onder het motiefals dae beeldhouwer er een emmer bij had gewild, was hij daar zelf wel op gekomen. Maar eigenlijk is dat onzin. Een kunstwerk is niet af, wan de hoorn heeft gemeld, de stem neer iaatste ambachtelijke geen enkel geheim rr te 'hebben, maar daarmee hoef je nog niet te weten wat zo'n ant woord-apparaat nou eigenlijk is. Kijk, zo'n beamtwoorder is op zich natuurlijk een rechtstreekse zegen van boven. Eindelijk wordt nu eens de telefoon, het meest brutale apparaat na de HEMA- wekfcer afdoende de mond ge snoerd. Hoe vaak gebeurt het niet dat je, juist naar een t.v.-pro- graimma van de VARA zit te kij ken waarin grote stukken van de onvolprezen Hadimassa worden herhaald? Dat is tocih aan de orde van de dag? En wat gebeurt er dan, als Ton van Duinhoven zich in travestie achter het klavier heeft geplaatst, als moeder van een geestelijk voortvarend en vo caal rijk bedeeld gezinnetje? Dan gaat de telefoon. Erik (2) laten bellen. Wat mij betreft, dat onmogelijk; dat is een te grote wissel op de nieuwsgierig heid. Maar de prijs is wel hoog. De teleurstelling, als in de eerste vijf seconden, nadat men zich de andere kant van de lijn laait weten dat hü op pagina 13 b7int"het"pas'' van de krant van hedenavond op waarden een merkwaardige zetfout (zelf zal hij wellicht van .drukfout" spre ken) is gestuit. Marathonconversaties zijn hier van een onvermijdelijk gevolg. Heeft zo'n man dan geen televi sie? Of heeft zijn vrouw iets tegen Annemarie Oster.? Soms is er een vriendelijke abonnee die zich desondanks be klaagt dat zich op de voorpagina een stuk bevindt over de vreemde schijnbewegingen van de CIA, maar niet naar zelfde opmaak en lengte een artikel over de KGB moord op een meisje in de Leid- handelingen zijn verricht. Dan sen aanzet tot communicatie zijn dan vervuld. Wie vindt dat we met onze ten gels van kunst moeten afblijven, doe ik ook waarschijnlijk 'n groter plezier met de partituur van een muziekstuk dan met de uitvoe ring ervan. Drugs (de Russsische stiefbroer van de CIA) is afgedrukt. Waar is uw objectiviteit, hoofdredacteur? Waarbij je dan maar weer eens de gelijkenis van de automatiek, of liever de afwezigheid Hout, stuurde dp politie op 'n wankele basis (het geringe ge wicht) nogal onbezonnen aan op de mogelijkheid dat het slachtof fer een drugpatiënte was. De - x pers nam uiteraard deze benade- gelijkenis, oppoetst. Nieuws komt rIng afkomstlg ,Jlt „fflciële k0. werd daardoor mede mist uit snacks-automatiek. De snackbeheerder kan objectief zijn: één kroket, dan ook één nassibal, geen voortrekker ij. Erik (3) debet aan het leggen ten, die voor de nabestaanden pijnlijk kunnen zijn. Het is in die eerste uren voor de politie ook haastwerk en daar heeft iedereen begrip voor, maar juist dan is terughoudendheid beantwoorder ben Je op haar plaats. Met overal van af. „U hebt na de piep twintig seconden om uw mede deling te doen". Waanzin om in dat luttele tijdsgewricht 'n hoog standje van communicatie probe ren te maken. Onzin en onmoge lijk. De PTT zet toch ook niet pro- Bangladesj (Ir. I. A. Diepenhorst eind 1871. Hij op de geinlijn. Of ik moet sterk vergissen. De nieuwe NOS-voorzitter heeft met de introductie van de beant woorder een hele nieuwe trend in de Nederlandse politiek ingeluid en dat past heel goed in het pa troon van de PPR, waar zoveel aandacht voor openheid en com municatie bestaat. Misschien een eerste stap op weg vlak door de Pakistani's die hem oor spronkelijk ter dood hadden ver oordeeld, weer vrijgelaten. Hij logeerde in één van de sjiekste hotels van de Britse hoofdstad' en als ik mij goed her inner was hij zo snel uit Pakis tan vertrokken dat zijn bril die kapot was gegaan, niet meer kon worden gerepareerd Sindsdien is er überhaupt niets een volledige nationale gerepareerd in zijn jonge land, koppeling, waarbij de tapes de telefoonabonnees onderling de VN-familie, met conversatie voeren en wijzelf bevolkingsexplosie languit en ongestoord voor de buis kunnen blijven loggen. En kunnen kijken, hoe Erik toet 'm flikt, daar in Hilversum. Harry Heeft Harry overigens al gebeld uit Suriname? Trekt een legioen gekwetste omroepbonzen nou nog met donderbussen, lepelbleides en de allerarmste uit permanente fiatuurram- pen als een perpetuum mobile door Allah zelf uitgedacht. Pauperdom is er niet ineens, 't is het resultaat van generaties lang investeren met gebrek, ar moe, onwetendheid Transistorra dio's kunnen een hoop lawaai maken, het geschreeuw van steeds weer nieuwe verhongerende kin dertjes komt er gemakkelijk bo venuit. HAN MULDER. DUITSE TV Duitsland I 18.30 Betty und Alexander, tv-serie zicht. WDR: 18.35 Die Macht 15.15 The Mountain. Amerikaanse speelfilm. 17.00 Die Bauern, Poolse fa- miliekron. 17.45 Eviva fur Georgia .40 Aktuallteiten. 19.50 20.0 Informatie en amusement). 20.00 Journaal tiek: finale Europabeker heren. 21.50 Trekking weerbericht. 20.15 Atle- dames en lottoge tallen. Aansluitend: Journaal bericht Vervolgens: Woord voc dag. 22.10 Eine Rose zum Fruhstuck. weerbericht. 20.15 -jm^Rmben, tv-spel. 21.45 Fruhstuck 38 sekunden, fllmreportage. 22.30 Journaal en weerbericht Duitsland II dierenwereld. 12.50 Wetensch. program ma. 13.00 Journaal. 13.02 Weekkro niek. 13.45 Gi Kurze Leben 14.20 The Swiss Family Robinson. e sport-rep. 18.00 Dagboek uit de Sport 23.00 Elne Handvoll Amerikaanse speelfilm uit 1956. 0.50 Journaal. ZONDAG 17 AUGUSTUS Duitsland I 9.45 Journaal. 9.50 Buitenlands jour- i-in AjTii-?i»ir umimment mi infnrma. 23.30 Oscar Peterson. 23.25 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7