"Ik heb altijd goed op de maatschappij gelet" VEBO WORDT DITMAAL OP ZATERDAG GEHOUDEN Pleidooi voor betere fietsverbindingen in de Leidse regio Lezers schrijven gmjyJI Verkeerswerkgroep in brief aan Gedeputeerde Staten: Leraar Meyer verlaat na 35 jaar Bonaventura Op 30 augustus in Groenoordhal kontakt lenzen VELDHOEN NIET VERVOLGD ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 VALKENBURG/LEIDEN De verkeerswerkgroep Valkenburg/ Katwijk heeft Gedeput. Staten gevraagd om het pontje over de Rijn In Valkenburg te gaan sub sidiëren, zodat het gebruik- gratis kan worden. Overwogen zou moe ten worden of het pontje 's zo mers bijvoorbeeld tot tien uur zou kunnen varen in plaats van zeven uur, zoals nu het geval is. „De bouw van een houten loopbrug", aldus de werkgroep, „zal wellicht een nog betere en uiteindelijk eco nomischer oplossing zijn". Voorts pleit de werkgroep voor een fietsverbinding tussen Het Haagsche Schouw en Oegstgeest. „Enkele jaren geleden werd de ze domweg afgezet, omdat hier een autoweg, de Plesmanlaan moest komen. Nu moeten fietsers enkele kilometers omrijden". De werkgroep doet GS een voorstel om een korte fietsroute burg dióht bij elkaar liggen is er landweggetjes „dood" tussen Leiden en Katwijk tot geen korte fietsverbinding tussen vliegveld, de Broekweg ën de stand te brengen. Die route kan deze dorpen. De werkgroep wil Zonneveldslaan. Op het terrein volgens haar lopen van Leiden hier graag een eenvoudig fiets- van het vliegveld lopen ze ech- naar Wassenaar onder rijksweg pad zien, dat langs de Wasse- ter door. De werkgroep stelt GS 44 door naar- de Rijnsburgerweg naarse Watering loopt. Zowel voor om één van deze weggetjes in Oegstgeest Rhjjnlhofweg aan de Wassenaarse als aan de weer open te stellen voor het pontje Valkenburg Broekweg Valkenburgse kant ligt'al een be en vanaf hier een nieuwe fiets- gin van een pad. De enkele hek- verbinding naar de Cantineweg ken kunnen worden vervangen Katwijk. door veeroosters. fietsverkeer. Volgens haar komt de Broekweg daarvoor het eerst in aanmerking, omdat die buiten het gebied van de landingsbanen Hoewel Wassenaar en Valken- Vanuit Valkenburg lopen twee ligt. „Het vliegveld", schrijft de Oegstgeest werkgroep. „wordt blijkbaar slechts vóór lesvliegtuigen ge bruikt, zodat er hopenltjk geen militair-strategische bezwaren te gen dit plan kunnen zijn. Een fietsverbinding zou een prachtige route zijn naar de „Pan van Per- seijn" in Katwijk". Tot slot pleit de werkgroep voor een fiets en/of wandelpad langs Oegstgeesterkanaal, van Katwijk. Jaren geleden was het mog k langs dit pad naar Katwijk te gaan. Omdat de oversteek over rijks weg 44 te gevaarlijk werd ls deze verbinding afgezet. Dit pad wil de werkgroep weer opengesteld zien. Zij vraagt Ge deputeerde Staten om onder het viaduct van de rijksweg een klei ne houten brug te maken, zoals voor het fietsverkeer werd gedaan bij Het Haagsche Schouw. LEIDEN Als straks bij de Bonaventura scholengemeen schap de bel gaat voor het begin van het schooljaar, zal een gedegen veteraan niet langer meer van de partij zijn: xM. P. F. Meyer (67) leraaT geschiedenis en staatsinrichting. Met hem stapt bij Bonaventura de enige nog van voor de oorlog resterende leerkracht op. Vijfendertig jaar heeft hij er bij die ene school opzitten. Een eerbiedwaardige hoeveelheid, maar toch zegt de heer Meyer: "Het spijt me om weg te gaan. Ik heb mijn werk altijd met plezier gedaan.. In plaats van tot de jeugd zal ik mij nu tot de bejaarden moeten wenden en die omschakeling zal niet eenvoudig zijn". Anderzijds is h\j realist genoeg om te zeggen: "Natuurlijk moet ik nu weg. Er staan meer dan genoeg jongeren klaar om het over te nemen." Het gesprek met de verti-ekkende leraar vindt plaats eerst in de huis kamer later in de tuin van aijn wo ning aan de Houtlaan. Zoals uit het vorenstaande al blijkt, behoort de heer Meyer niet tot het groeiend legertje leraren dat met een zucht van verlichting over de pensioenfinish stapt. Toch heeft hij in die 35 jaar heel wat veranderin gen in het onderwijs en in de men taliteit en opvattingen van de scho lieren meegemaakt. Ook zijn vak, geschiedenis, heeft meer dan eens in het middelpunt van de discussie gestaan. "Heel vroeger groeide je als leraar met de leerlingen mee tot het eind examen. Je kende ze door en door, het schiep een bepaalde sfeer. In de huidige opzet, met zo'n scholenge meenschap, is dat niet meer moge lijk. Je krijgt leerlingen die je nooit hebt gekend, je weet minder van ze, ja, het is heel anders geworden. Die omschakeling vereiste wel het nodi ge van je. Heel wat leraren hebben het er moeilijk mee gehad. Het heeft mij niet zoveel problemen gegeven. Ik kan mij nu eenmaal goed aan passen. De maatschappij is iets dat voortdurend in beweging is en ik vind dat je moet mee bewegen. Je kunt de oude samenleving niet vast houden, wie dat probeert, gaat er aan onderdoor. Daarom heb ik altijd zo goed mogelijk gelet op wat ex- gaande was in die maatschappij. Bo vendien had ik zelf een stel opgroei ende zonen dus eh... je werd er nog eens extra op gedrukt (lacht even). Als alles in beweging is, staat ook je vak niet stil. Vroeger ging het om de jaartallen, de koningen, de oor logen en vooral de verhalen. Het is nu veel zakelijker geworden. Je hebt, door de keuzevakken, leerlin gen vaak geen vijf jaar meer. Je •werkt met thema's (bijv. onder drukking) en kijkt hoe het vroeger was en nu. De tijd van de grote ver halen vertellen is voorbij, al hoop ik wel dat daar op den duur iets van terugkomt". —Maar die overgang van leraar als "onaantastbare" autoriteit naar laten we zeggen "feilbaar mens", le verde dat ook geen moeilijkheden op? De heer Meyer: "Nou, zo'n autoriteit ben ik nooit geweest, hoor. Vroeger werd een leraar inderdaad zelden of nooit tegengesproken. Zo was de tijd toen. Maar je kon aan de ontwikkeling in heel de maatschap pij zien dat het op zeker moment afgelopen zou zijn met de man die wel eventjes zou zeggen hoe het al lemaal zat. Er werd meer mee gedacht. Het heeft me nooit ge stoord, ook vroeger niet, dat leer lingen afwijkende meningen hadden. Ik heb die altijd rustig laten komen". Punten van verschil met vroeger maar nu een punt van overeenkomst De heer Meyer laat zeer verrassend hetwoord indoctrinatie vallen. "Je hoort ouders wel eens zeggen dat ze vinden dat hun kind op school door een leraar geïndoctrineerd wordt Ze menen dan dat dat iets nieuws is, dat je dat nu juist vroeger nooit had. Maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat we niet anders deden. Het rijke roomse leven, de staat geschoeid op roomskatholieke leest, dat was ons ideaal, daar zetten we ons voor in, dat droegen we op de leerlingen over. Nu weet ik wel dat je toen ook de kinderen had die he lemaal in die sfeer, in dat milieu waren opgegroeid, maar toch, het was indoctrinatie. Nu heeft in Ne derland een aantal leraren Marx van stal gehaald, omdat God volgens hen dood is. Indoctrinatie, zeker, maar nieuw is het niet". De heer Meyer is naast leraar aan Bonaventura ook nog lange tijd ver bonden geweest aan de handelsa vondschool in Sassenheim en aan een kleucerleidsterssc'nocl in Haarlem. Na zijn zestigste jaar is hij begonnen ?ijn uren stapje voor stapje te ver-r minderen: een werkwijze die hem. zeer goed is bevallen. Heeft hij nooit last van vermoeidheid gehad, de klacht van tegenwoordig. "Nee, dat is me gelukkig bespaard gebleven.. Ik heb mijn werk altijd met groot, genoegen gedaan. Ik ben nu een maal iemand die graag praat (lacht bij die zin weer even opgeruimd). Als ik mijn leven zou kunnen over- doen werd ik opnieuw leraar. Leraar, geschiedenis en staatsinrichting". RUUD PAAUW Dog-Troupe advertentie vol fantasie in poëzie en in Leiden LEIDEN Dog-Troupe. Dat is een Amsterdamse advertentie vol fantasie, uitgedragen in tast- hoor- en kijk-poëzie. Een lastige, maar ook vriendelijke groep die zich volgende week tijdens de introductieweek voor eerstejaars studenten, op verschillende ma nieren zal presenteren. Een zich dagelijks verplaatsende straat- voorstelling met improvisaties die uitgaan van het thema van de week, infiltraties in de avonduren met methoden en op plaatsen waar de acteurs niet te herkennen zijn, en tenslotte een beeldrijke processie met mas kers, vaandels, muziek en kleine scènes. Dat is Dog-Troupe. Maar ook dit is Dog-Troupe: acteurs die proberen mensen met him eigen onredelijkheid te confronteren door hun beelden te laten zien hoe ze niet ver standelijk kunnen plaatsen. „Wij zijn als de nar die, oneindig veel wijzer dan de koning, deze laat ste alleen nog waarheden kan vertellen door ze in malligheid te vei-pakken. Wetend dat het krankzinnig is in een echt ki-ankzinnige samenleving". Zegt Dog-Troupe van zichzelf. En laat het dus volgende week zien. LEIDEN Op zaterdag 30 augustus wordt in de Leidse Groenoordhal veer de Jaarlijkse fokvee-, mestvee- annex zuiveltentoonstelling Vebo ge houden. Het is de 39ste maal, dat dit voor de stad traditioneel geworden evenement wordt georganiseerd door de Vereniging tot het bevorderen van de Agrarische belangen in de Rijn en Duinstreek. Omdat in het verle den al vaak in het bestuur is ge praat over de matige publieke be langstelling, die er voor deze ten toonstelling bestaat, heeft men nu besloten de Vebo op een zaterdag te houden. Het Vebo-bestuur is bijzonder te vreden over de grootte van de inzen dingen. Zo zullen er 152 zwartbon ten te zien zijn. En dat is meer dan tweemaal zoveel als vorig jaar. Het aantal ingeschreven blaarkoppen is ruim 200. Verder zijn er 19 hokken met schapen en 78 geiten. Ook het mestvee is vertegenwoordigd. Er worden er rond 80 verwacht. De keuring van het zwartbontvee zal plaatsvinden in twee keurkringen en de blaarkoppen in drie. Verder zijn in de Groenoordhal stands waar in voorlichting gegeven wordt en ge bruiksvoorwerpen te koop zijn. De plattelandsjongeren zorgen voor een aantal extra attracties voor Jong en oud. Zo zijn er fietsraces met ring steken, mastklimmen en kussenge vechten. Voor de kleine kinderen is er een tekenwedstrijd, terwijl de da mes kunnen bloemen schikken. De wederhelften kunnen onder meer meedoen aan trekkerbehendigheids- wedstrijden. Zoals elk jaar is ook ditmaal de zuivelsector vertegenwoordigd. Er zijn 70 tot 75 kazen ingeschreven, maar de vraag is of deze kazen alle maal te zien zullen zijn. Gezien het. warme weer van de afgelopen weken* is het namelijk twijfelachtig of de", kwaliteit wel zodanig is dat ze ten- toongesteld kunnen worden. Waar schijnlijk zal er meer Leidse kaas ;e zien zijn dan de afgelopen Jaren het geval is geweest. Om te voorkomen dat de tentoon gestelde dieren besmet worden met het op diverse plaatsen heersende IBR zijn tal van voorzorgsmaatrege len genomen. Voor bezoekers die eens kennis willen maken met het leven van de fokkers en mesters betekent het wel dat men vrij vroeg uit de veren moet. Al om half zes 's och tends wordt een begin gemaakt met - de aanvoer van-de dieren. Tot negen uur wordt er „toilet gemaakt" want ook dat hoort bij de keuringen. Om half tien beginnen de keuringen, ter wijl om 10 uur de officiële opening zal worden verricht door gedeputeer de G. van de Zande. Rond kwart voor twee zal een begin worden ge- I maakt met de prijsuitreiking. De en treeprijs voor de Vebo bedraagt twee gulden voor personen van 16 Jaar en ouder. Beneden die leeftijd betaalt men één gulden. De prijzen zijn met opzet laag gehouden om bij de jeugd uit de stad belangstelling te wekken voor het agrarische leven, met name waar het gaat om de vee-fokkerij en -mesterij. Opnemen van brieven In De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht vo< betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dai het met de inhoud eens is. wel in te korten. GEEN FRIS BAD NEMEN De tropische hitte, die al enige tijd boven ons land hangt, heeft geleid tot velerlei maatregelen, om het de mensen zo aangenaam mogelijk te maken. O.a. tropenrooster voor scho len, i ook yoor een aantal overheids instellingen en bij een aantal bedrij ven', in dé bouw gaan de werknemers om "twee uur naar huis. Nu mag je verwachten dat Juist de zwembaden optimaül Service ver lenen om een ieder zo veel mogelijk in de gelegenheid te stellen verkoe ling te zoeken. Maar bij de leiding van het zwembad De Vliet laat die service te wensen over. Voorbeeld: vorige week donder dag kwamen we om kwart over zeven 's avonds bij de kassa met het doel nog even een bad te kunnen nemen. Maar op norse wijze kwam vanuit de JrQcco het antwoord dat het bad om half acht gesloten zou worden. Dus kregen we geen toegang. Welnu, de volgende dag kwamen we vóór ven uur aan de kassa om weei trachten verfrissing te zoeken, maar ook nu stootten wij ons hoofd. Want ditmaal kregen we als antwoord dat het bad om half zeven gesloten was! Als je met temperaturen tussen 30 en 34 graden op dergelijke tijdstip pen een gemeentelijk zwembad dicht gooit. dan vragen we ons af wie een dergelijk beleid in deze dagen uit stippelt. Wamt juist zoals eerder gezegd een zwembad moet in deze dagen nummer één staan in service, zeker waar het een zwembad betreft van de gemeente. Misschien dat het bestuur van de Sportstichting een antwoord weet, al zal wel direct het argument gebruikt worden "dat de zwemverenigingen de avonden inhurenmaar dat hoeft nog niet in te houden dat dan al zeer ruim voor acht uur het bad voor het publiek gesloten wordt F. en B. VAN DAALEN, Van 's-Gravesandestr. 24, Leiden. - Milieuheffing (3) vuilers. Maar het waswater en an- k der spul verdwijnt door de aanrecht onder de waterlijn. Waar een ander lekker in kan gaan zwemmen. TTAaitrai v,„t Ik wilde alleen maar zeggen, diegene, Hoewel het met mun gewoonte is di u d bb u tekorten bezltten- hiervoor^oeten beta- !1* le°- Diegene, die het minst bezit zal i doen. Een gezonde reactie i bootbezitter is'aardig om te ïaar het raakt m.i. kant noch lezen, wal. lste: Er wordt geschreven dat e: mensen zijn die beroepshalve twee maal per dag in bad moeten. Oké, dan zal het bedrijf waar dit ge schiedt het voor zijn rekening moe ten nemen. En als het particulier is, zal de rekening ook zijn weg wel den. 2de: Dat er tien jaar gespaard moet worden om een tweedehands bootje te kopen, kan ik me levendig voorstellen. Dit zal bij sommige auto bezitters ook wel zo zijn. 3de: Er wordt ook geschreven dat alle mensen die op het water zijn een auto hebben. Dus met andere woorden: dit zijn de dubbele ver ook het minst betalen. Misschien maken we dan nog kans, dat het mensdom niet meer zo hebberig zal zijn. M. KEEREWEER. G. Kasteinstraat 32, Leiden. s: Milieuheffing (4) Milieuheffing dat deugt niet, okee, daar ben ik het volkomen mee eens. Maar wat denkt u dan wel van onze motorvoertuigen, onze grootste lucht- vervuilers? Betaalt de man die het meest rijdt en vervuilt en het meest gebruik maakt van de autowegen ook het meest? Nee. Hij die 40.000 km per jaar meer rijdt dan een arbeider die ook een autootje heeft, betaalt evenveel wegenbelasting per jaar. Zou het ook niet veel reëler zijn deze heffing of belasting voor wegen te betalen per liter brandstof die men verstookt? Iets om verder over na te denken. W. M. KONING. Doeslaan 33, Leiderdorp. Leiderdorp. Milieuheffing 5 Naair aanleiding van de brief van de hex-en Keereweer en Klein wil ik graag een opmerking maken. Er is een gx*ote groep mensen, die geen boot of auto heeft en ook geen douchecel. Onder deze groep leeft een groot aantal bejaarden. Veel van hen zijn verplicht om met hun auto naar aan wasserette te gaan omdat ze zelf geen gelegenheid heb ben om hun auto te wassen. Laten we deze groep maar 'Jan-zonder pet" noemen. Deze groep maakt niets vuil, maar moet toch f62,50 beta len. En met deze mensen heeft Rijn land geen rekening gehö'ilen. Vol gens mij betaalt deze groep 50,- teveel. H.J. VAN LEEUWEN Driftstraat 21, Leiden. Unican- Wetenschappelijk instituut voor kontaktlenzen. DEN HAAG (ANP) De kunste naar Aat Veldhoen zal niet straf rechtelijk worden vervolgd. Hiertoe hebben minister-px-esident Den Uyl en minister Van Agt beslom. Aldus heeft drs. Den Uyl gisteravond mee- gedeeld op zijn wekelijkse neuronfe- renie. In de afgelopen week stelde het openbaar ministerie te Amsardam een onderzoek in naar aanleiding vari een interview met Veldhoen, ge publiceerd in het weekblad De Nieu we Linie. In dat interview Kwamen beledigingen voor aan het adres van de koningin. „De zaak is te idioot en te onbe langrijk. Het gaat om schixderach- tige schuimigheden, om met de Leeu warder Courant te spreken", zei pre mier Den UyL

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3