PPC kraakt structuurplan Koudekerk EROïVUIL Geen sanering in de Dr. Van Rhijnstraat VROEGE HERFST agenda Studie heeft nauwelijks zin B. en W. Leiderdorp De Klerk boeide van eerste tot laatste minuut Inenting tegen mazelen EXPOSITIE IN WARMOND KOUDEKERK AAN DEN RIJN De provinciale planologische commissie be treurt het in hoge mate, dat Koudekerk een zuiver gemeentelijk structuurplan heeft voorbereid en geen studie heeft ge maakt voor een intergemeentelijk plan. In een brief aan burgemeester en wet houders schrijft de commissie: „Voor een dorp, ingeklemd tussen Alphen en Leider dorp en in nauwe relatie met Hazers- woude-Rijndijk, heeft zo'n studie, wan neer die niet afgeleid is uit conclusies van regionale aard, nauwelijks zin". De commissi^ vindt, dat het zinvol is om de-groei van het dorp na 1980 nog eens opnieuw te overzien. Het Open Midden gebied is de afgelopen tden jaar al zeer ernstig in zijn karakter aangetast. Daar om wil de PPC aan de hier gelegen klei ne kernen extra aandacht geven. Het komt haar gewenst voor en ook aan vaardbaar om de groei van dorpen in dit gebied verder te beperken. Uitbreidings plannen zullen per geval moeiten worden bekeken. De alternatieve huisvestings- mogelijkheden in de omgeving zijn hier bij van niet onbelangrijke betekenis. De commissie is van mening, dat er voor mogelijke woningbouw na 1980 een regio nale studie moet warden geëntameerd, waarbij de ruimtelijke mogelijkheden en onmogelijkheden onderzocht en onder ling vergeleken zullen moeten worden. Wat sceptisch staat de commissie tegen over de mogelijkheden die een gemeente heeft om bestaande industrieën af te remmen in hun ontwikkeling en groei. In hoeverre het voorrang geven van werkforensen in het huisvestingsbeleid zinvol is, zal nadrukkelijk' afhankelijk zijn de vraag of Koudekerk onder deze ook in Alphen en Hazerswoude woonachtigen rekent. Voor hen hoeft in Koudekerk geen ruimte te worden inge ruimd. De PPC vraagt zich af welke motieven er bestaan om het gemeentelijk beleid te richten op vermindering van discrepan tie tussen wonen en werken. Als Koude kerk de bedrijven in het oosten van het dorp als Alphense zou beschouwen, waar van de werknemers eigenlijk in die plaats zouden moeten wonen, dan krijgt die dis crepantie een heel andere inhoud. .Hier mee", aldus de commissie, „is de nood zaak van een intergemeentelijke studie over wonen en werken langs de Oude Rijn nog eens gestipuleerd". In zijnstructuurplan heeft Koudekerk drie mogelijkheden aangegeven voor een nieuw woongebied. „Het zal u rpet bazen", schrijft de PPC, „als de i sie ,tot advies komt om een veel groter aantal alternatieven buiten Koudekerk mede in beschouwing te trekken". De PPC vraagt om een motief waarom is gekozen voor de zogenaamde „Kerke- wijk". Om het Open Middengebied nog enigszins tot stand te houden is het con centreren van alle onvermijdelijke niet- landelijke functies in de reeds bestaande occupatiezones. De ontsluiting van Koudekerk noemt de PPC problematisch, die per openbaar ver voer'ronduit slecht. Er zijn maar beperk te mogelijkheden om die te verbeteren. Omdat deze mogelijkheden er ten 'zuiden van de Oude Rijn wel zijn, dient een al ternatief in- de plannen betrokken te wor den. Wellicht kan daar nog eens een halte van de NS worden heropend. Volgens het structuurplan is er behoefte aan een nieuwe brugverbinding over de Oude Rijn. „De groei van het verkeer", stelt de commissie, „ten noorden van de Oude Rijn is in belangrijke mate afhan kelijk van de ontwikkeling van Koude kerk. Bij een beperkte toename van be volking en werkgelegenheid moet ook een aanzienlijk lagere groei van het ver- Keer worden verwacht". In de structuurschets wordt er van uit gegaan, dat rijksweg II (Voorschoten- Bodegraven) er eerder komt dan secun daire, weg 6 Alphen - N oor d wij kDe stu-' die van rijk en provincie is nog niet zo ver gevorderd, dat hierover wat defini tiefs kan worden gezegd. LEIDERDORP B. en W. van Leiderdorp hebben besloten de be bouwing in de Dr. van Rhijnsitraat niet te saneren. Eerder was de com missie ruimtelijke ordening en open bare werken al tot de conclusie ge komen dat afbraak niet gewenst zou zijn, kort nadat 23 bewoners van deze straat er op hadden aangedrongen niet tot sloop van de woningen ovet te gaan As. maandag komt deze zaak in'het laatste kanaal van de besluitvorming: de gemeenteraad. In oktober 1971 sprak de gemeente raad zich er voor uit dat met de bebouwing van enkele andere stra ten ook de woningen van de Dr. van Rhijnstraat tegen de vlakte moesten. In maart van dit jaar kwam dit be sluit echter terug, nadat een bewoner van de Dr. van Rhijnstraat, de heer S. Groen, had geïnformeerd of de bebouwing ook inderdaad afgebroken zou worden. Kort na een daarop vol gende commissievergadering kwamen 23 bewoners in actie en zetten zij hun bezwaren tegen de voorgenomen af- K en O-cyclus LEIDEN Albert de Klerk was gis teravond aan de beurt om het orgel van de Marekerk te bespelen in de cyclus van K en O. hij opende en sloot met een Frans werk en sloeg daarmee een brug over zo'n 300 jaar muziekgeschiedenis. De pijlers stonden veelal op mipder bekend ter rein, maar de verkenning ervan bleek braak tegenover wethouder Drenth uiteen. Op 1 mei jl. klopten de be woners aan bij de raad met het ver zoek het sanieringsbesluit voor wat de Dr. van Rhijnstraat betreft, in te trekken. De commissie ruimtelijke ordening en openbare werken heeft intussen de suggestie gedaan om het bij in trekking van het besluit niet te laten. Er zou een speel- en leefstraat van kunnen worden gemaakt door het planten van bomen, het plaatsen van banken en bloembakken, het aan brengen van struiken tegen de ge vels c.q. het vervangen^ van trottoirs door kleine voortuinen en afsluiting van de straat aan de zijde van de Hoofdstraat door het plaatsen van betonnen paaltjes. De straat zou dan vanuit de Kastanjelaan toegankelijk moeten worden gemaakt, terwijl op het braakliggende terrein van het voormalige padvinderijgebouw par keeraccommodatie zou kunnen wor den aangelegd, waarmee dan, een einde kan worden gemaakt aan de parkeeroverlast die nogal eens in de Dr. van Rhijnstraat voorkomt. Indien de gemeenteraad zich met het voorstel van B en W. kan ver enigen, zal er waarschijnlijk het vol-' gende gebeuren. Er zullen plannen worden gemaakt voor de inrichting van de Dr. van Rhijnstraat, er zal óverleg worden gepleegd met de be woners en huiseigenaren over het op knappen van de woningen en er zal worden bekeken in hoeverre het mo gelijk en wienselijk is ook voor andere straten, waarvoor indertijd een sa- neringsbesluit werd! genomen, de af braakplannen om te buigen tot ver beteringsplannen. Het laatste zou dan om. betrekking kunnen hebben op het Van Leeuwenpark. L'offerte du 5ième ton, Le Vive le roy des Parisiens a son entrée a Phostel de ville (30-1-1687) deed vermoeden, dat deze gebeurtenis voor de componist André Raison meer inhield dan een alledaags ge legenheidsbezoekje van de koning; of kwam de feestelijke indruk, die deze muziek maakte, uitsluitend door het suggestieve spel van De Klerk? Elevation van Corette, Noël bour- gignon van Balbastre, de Sonate in D van Telemann: zij waren uiteen lopend van karakter en ook wel van kwaliteit, maar stuk voor stuk boeiend dank zij de fijnzinnige in terpretatie en registratie van de organist. De overgang naar Brahms (Preludium en fuga in a) was dan ook iets te abrupt; gelukkig liet de acclimatisatie niet lang op zich wach ten. De Flötenuhrstücke van Haydn klonken lichtvoetig, maar even on echt als toen Harry Mooten ze op accordeon speelde tijdens een koffieconcert; kan K en O niet eens een glasharmonika-speler con tracteren? Hekkesluiter van Jean Langlais. Zyn Suite boroque is niet een van zijn beste werken qua struk- tuur; dat hij niet alle mogelijkheden van het orgel gebruikt mag niet als een verwijt gelden: hij benut en kele karakteristieke stemmen en doet ze ook als zodanig uitkomen, heel precieus, zonder „knaleffecten". Albert de Klerk toonde zioh een organist zonder specialiteit. Bij el ke componist leek hij zioh thuis te voelen en zich hun gedachtenpatroon eigen gemaakt te hebben. Virtuosi teit, doorzichtigheid, de juiste regis traties, overtuigingskracht, alles was aanwezig: kortom, zijn spel boei de van de eerste tot de laatste noot. RON HARMS. LEIDEN 'De Blauwkrans" hield een wedvlucht vamult St. Dizier. Er waren 135 duiven in concours en er itond een zuidwestenwind. Uitslag: 1,10: Gebr. Van der Blom; 2,4,7: J. Gijsman; 3: I. Vinkesteijn; 5: J. Franken; 6: P. Gijsman; 8; J. Diersman; 9: H. Bodijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Al heeft het langer geduurd, dan je durfde ho-pen: ééns.moest het er van komen. De hitte golf is geweken voor ons meer vertrouwde lage-drukgebieden. Die weersomslag is een enkele boom op de Sportlaan ih Al phen (nabij het voetbalcomplex De Bijlen) kennelijk rauw op het lijf gevallen. Dit exemplaar heeft zich prompt alle bla deren afgeschud en daarmee een vroeg-herfstige aanblik ver kregen. Vergeleken bij zijn soortgenoten is de boom z'ri tijd behoorlijk vooruit. Alhoewel, sinds 21 juni zijn de dagen on verbiddelijk aan het korten. De zon staat al ruim twee uur minder aan de hemel, dan op die langste dag. Zo'n kale boom is een ontnuchterende herfstbodena zo rijkelijk veel zomer. De Dr. Van Rhijnstraat, die waarschijnlijk opnieuw zal worden "ingericht". LEIDEN De Leidse En-tge- Met de, inenting tegen mazelen het rijk bekostigd meensohap (het samenwerkings- is in Leiden al eerdei' een begin daarom een bedrag verband van de Leidse huisartsen, de stichtong Interkruis en de GG en GD) gaat aanstaande maan dag starten met een massale in- entinigscmpagne bij kinderen van twee tot en met vijf jaar. De Entgemeenschap wil de in- enting tegen mazelen stimuleren, i kinderen tot en op de consultatiebureaus van de met vijf jaar hebben inmiddels een oproep ontvangen. De Entge meenschap spoort hen aan om aan deze oproep gevolg te geven op de aangegeven dag en tijd- kruisveremigingen en bij de huis artsen. De belangstelling voor deze mogelijkheid is redelijk. Het zijn echter vooral de ouders van zuigelingen, die Zich melden. De stip in het gebouw van de GG e omdat bij deze ziekte, die door Leidse EntgemeenSchap wil graag GD aanwezig te zijn. De oproep natuurlijke besmetting ..kan wor den opgedaan, èoms nare compli caties kunnen optreden. De rijks- Tot en met 29 augustus kunnen deze ziekte achter de rug hebben. overheid heeft eenzelfde streven de ouders terecht in het gebouw i zal binnenkort gratis mazelen- vaccin beschikbaar stellen voor de inenting van baby's van twaalf maandien. de GG en GD .in de Rooden- burgerstraat la, om hun kinderen tegen mazelen'te laten inenten. Deze inentingen worden niet döor Het bestaande inentingspakket ziet er nu als volgt uit: difterie, kinkhoest, tetanus, polio (DKTP) pokken, bof, rode hond en maze- WARMOND In het "Hoekje bij de Pomp" werd gisteravond een ex positie geopend van de in Leiden woonachtige Annie Goddijn-Zwirs en Schelte Westra, die beiden hun op leiding volgen aan de Vrije Acade mie in Den Haag. Het is hun eerste expositie. Annie Goddijn schetst hooiozake- lijk kindertekeningen, waarbij ze de droge naald techniek gebruikt. De etsen heeft ze voornamelijk in klas lokalen gemaakt, waar ze tussen dé kinderen ging zitten. Ze denkt er se rieus over om van deze hobby haar beroep te maken. Een stimulans daarvoor is dat er deze w-iek twee boekjes verschijnen, die zij heeft geïllustreerd. De omslagen van die boekjes zijn ook op de tentoonstel ling te bewonderen. Schelte Westra maakt d:-; jaar zijn studie af aan de Academie. Zijn speciale belangstelling gaat uit naar keramiek. Hij heeft niet dje bedoe ling er zijn beroep van re maken, maar ziet het liever als een hobby. De tentoonstelling blijft tot 15 sep tember geopend. Zaterdag en zondag van 12-17 en op werkdage i vbehal- vc, op donderdag) van 19 -22 uur. Bovendien kan men ook od viijdag- ochtend van 10-12 uur terecht. Maandag Maresihgel (van Julianastraat tot Zwarte Pad), Pr. Frederikstraat. Koningstraat, Bronkhorststraat. Willemstraat,, Pr. Hendrikstraat en plein, Mauritsstraat. L. de Collgny- 6traat, Waldeck Pyrmontstraat, Marnixstraat (van Maresingel tot W. de Zwijgerlaan) Amaliastraat. J W. Frisostraat, van Hogendorp- straat, Van Limburg Stirumstraat, Van der Duinstraat, Falkstraat, Anna van Saksenstraat, Kemperstraat, Mo lenstraat. Maresingel (van Zwarte Pad tot HaarlemmertrekvaartPasteur straat, Hansen- en Korte Hansen straat, Leeuwenhoekstraat, Groen- oordstraat en plein Mussenbroek- straat, Lucas van Leydenstraat. Bakker Korffstraat. Jan Lieven- straat, Fr. van Mierisstraat, Gabr. Metzustraat, Broekweg. Stadspolder- weg, Haarlemmerweg, Raampoort. Raamstraat, Maredijk Piet Hein- straat, Vendelstraat. Poelgeester straat, Schutterstraat. Maredijkhof- je, Vaartkade, Aloëlaan. Rijnsbur- gersingel, Marislaan. Woensdag Ter Haarkadie, BoshuizerLaan, Bos- huizerkade, 5 Meilaan en plein, Be- Geen wegverbindingen tussen Langegracht en Maresingel LEIDEN B en W van Leiden zijn niet van plan om' een aantal weg verbindingen aan te leggen die door het vorig college waren gepland in het gebied tussen Langegracht en Maresingel. Argument daarvoor is het feit dat B en W bezig zijn met het ontwikkelen van een alternatief voor het Basis-wegenplan dat al uit 1961 dateert. Het toenmalige college stond voor ogen om een wegverbinding te rea liseren tussen de Langegracht en de Maresingel via de Houtmarkt en een brug over het water,van de Mare singel. Verder een verbinding vanaf de Langegracht, over'het terrein van de Stedelijke Lichtfabrieken en een brug over de Maresingel naar de Ko ningstraat. Voorts zou de Havenwijk- Noord, in fasen verkeersvrij gemaakt moeten worden. Wat de verkeerssituatie rondom de Herenpoortsbrug (tussen Oude He rengracht en Maresingel) betreft hebben B en W de raad laten weten dat inmiddels een aantal verkeers maatregelen zijn getroffen. Zo'is in het belapg van de voetgangers en bromfietsers een eenrichtingverkeer ingesteld voor gemotoriseerd verkeer tussen de Herenpoortsbrug en de Ververbrug. Verder is de oversteek plaats op de Maresingel, ter hoogte van de Julianastraat inmiddels voor zien. van de zogenaamde Son-ver- lichting? Bovendien is sedertdien een voetgangers- en fietsersverbinding tot stand gekomen tussen de Mare singel en de Langegracht via de Huigstraat en een schipbrug in het water van de singel. vrijdingsplein, G. van der Veen- straat, Titus Brandsmalaan, Mont- gomerystraat, Joh. Poststraat, Wal raven van Halstraat, Wiardi Beck- manstraat, van der Helmlaan, Aren» Brunsstraat. Lieven de Keystraat. Zocherstraat. van Banchemhof. de Bazelstraat, Jac. Romanstraat, Jan Keldermansstraat, yingboenshof. Jacob van Campenlaa», Voorscho- terweg, Stalpaerthof, van 's-Gra- vensandestraat, Berlagestraat. Veilingkade, Lammenschansweg (van Veilingkade cot Lammen- schansplein, Zoeterwoudseweg, Me loenstraat. Appelstraat. Tomaten- straat, Duivenstraat, Kersenstraat. Carbutreweg, Planteynstraat, Ka- naalweg (van Lammebrug tor spoorlijn, Vlietweg, Vrouwen weg, Cronestein (woonschepen). Donderdag Rijnsburgerweg, Terweepark, Boer- haavelaan, Mariënpoelstraat, Kage- straat, Zweilandlaan, v. Swietenstr., Faljerilstr., Houtlaan, A. Duycklaan, van Beuningenlaan, van Slinge- landtlaan, J. de Wittstraat. J. van Oldenbarneveldstraat Fagelstraat. Ledenberchstraat. Hogerbeetsstraat. Warmonderweg, Nachtegaallaan. Mezenstraat, Vinkenstraat Lijster straat, Roodborststraat, Merelstraat WassenaarsewegXeeuwerikstraat. Stationsweg, Paviljoenshof. Sta tionsplein, Morssingel Pesthuislaan. iet Paaltjenspad, Morsweg (van Morspoort tot Lage Morsweg). Paul Kriigerstraat, Pres Steynstraat Transvaalkade en hof Joubert- straat, Womarantstraat, v d. Tas- straat, Lopsenstraat, Rijnzichtstraat, de Wettstraat, Reitzstraat, de la Reystraat, Pretoriusstraat. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 Zaterdag Spee/tuin vereniging "Zuiderkwar tier" (Montgomeryswaat), Jubileum activiteiten ter gelegenheid van het De burcht kamerbewoners en alleenstaan den, 8-12 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel Lel den, 's morgens geopend. Zondag 1 Antoniua Olubnuls, dansen 8-11 uur Geverstraat 65, Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners den. 8-12 i Maandag Steenstraat ab Wereldwinkel Artsen 23089; Wijk II (Groenoord. wyk I (Mors. Tan, de Sltterlaan 32227; Wyk III (Waard. tl wijk en Tuinstadwijk): S. Smit, Cobetstraat 43. tel. 30177; Wij.k (Zuid-West en Haagwegkwartier F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 8 tel. (zaterdag; A. Tromp, Lohmanpla: WARMOND A. W. Bots, Prof, Aal- Voorhout, tel. 02522-11393. Apotheken sn zondagsdienst le regio Leiden, door: ApotheeK Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; -Apo theek Voorschoten. Leldseweg 66. tel. 01717—2525. Tevens op zaterdag tot 1 uur.nam.: Oegstgeester Apotheek, Wll- helminapark 8. Oegstgeest, tel. 53274. Wijkverpleging Stichting Interkruis, Mid delweg 38. tel. 21753. Gezondheidszorg Lei derdorp, tel. 40131. OEGSTGEEST Stichting Interkruis, Lljtweg 7. tel. 54500. VOORSCHOTEN Gezondheidscen trum. v. d. Waalslaan. tel'. 4641. WARMOND Zr. S. Posthuma, Ka- gerpleln 308, Sassenheim. tel. 02522 Moederhulp moederzorg), Terweepark SOS-dienst SOS Telefonische hulpdienst: 071-25202. Voor allen die ln moelli heden verkeren. Dag en nacht te Architecten Architecten-u igen Zitting c 0-9.30 uur op adres Middelweg 4 (bij Hoogl keri Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenings- gemeenschao 33921 en 61944 land. Op werkdagen telefonisch l Infosentrum Donderdag 8.30—10.30 zaterdag 2—4 uur nam Gespreksavonden Gespreksa vonden Ban schap Wo. 8 uui nam.. 11. Oegstgeei t, vr. 8.16 ui Hendrikplantsoen 25. oeic Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinder centra Leiden, Hooglandse Kerkgracnt 4. tel. 30360. Geopend dL t/m vr^9.30 Huize St.-Maarten Opvangnuis vuur crisisgevallen dag en I. Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. JansenNiemeyer, Hof- dlick 32 Oegstgeest tel 071—63652. Wijziging Wetswimkel De Wetswinkel is m juli en augustus alleen geopend op dl. en do.avond van 18.30—20.80 uur. Leidse Rechtswinkel n., Mierennest Morsweg do. 79 uur nam. Dienstencentrum Noordempiein 2b cel. 40483. algeme ne informatie dag van 9—10 uur Diereuhulpdienst Lelden. Voor ikte honden, ln de gemeenten leiderdorp. Dag en nacht Vrijdag Herenstraat, Pr. Wilhelminastraat. Bloemistenlaan, Leliestraat, Pioen straat, Pioenhof, Lindestraat, Rese dastraat, P. de la Courtstraat, Ko- ninginnelaan, Acacialaan P de ia Courtstraat, Koninginnelaan, Aca cialaan, Tulpenstraat. Zoeterwoud- sesingel (van Herenstraat tot Lam menschansweg) Schelpenkade Andries Schotkade. Leuvenstraat Gerrit van der Laan straat. Leeuwkenstraat. Valdez- straat. Stadhouderslaan Magdalena Moónsstraat. 3 Octoberstraat. Dul- tenruststraat. Kastanjekade. Mei doornstraat, Hyacinthenstraat. Se ringenstraat, Daliastraat, Anjelier- straat. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave. Leidsch Dagoiaa B.V Witte Singel 1^— Lelden Telefoon- Directie en adminlstr.:. 071-2504) Redactie: 071-21507 Hoofdredacteur H a n Mulder Kwartaalabonnement 1 86.90 Idem per pust f 40.30 Jaarabonnement f 132.10 Idem per post f 149,70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden bl,1 vooruit- overschrllvtng geeD ad- Je- en incassokosten Nabezorglng van 18 0020 00 u Zaterdags van 16.00—18.00 uur: Telefoon 071-30500. Indien ln ge sprek: 071-84539.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2