Straffe perscensuur leidt tot geruchten Lappen in Zweden voelen zicli de Indianen van 't Europese noorden Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! vis sport |Jp Rijkspostspaarbank Vissen soms mens- erger- je-niet ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 EXTRA PAGINA I7 NEW DELHI In de eerste da gen na het instellen van de censuur in India zijn er kranten verschenen met het traditionele teken van pro test tegen overheidsbemoeiing: stuk ken witgelaten papier in berichten en commentaren. Een krant publiceerde een kadertje op de voorpagina waar in stond: deze krant is onder regels van perscensuur vervaardigd dat was overigens de dag na de afkondi ging van de noodtoestand. Want op de dag zelf sneed de regering de stroomtoevoer naar de kranten af, zoöot ze niet konden uitkomen. Door drs. M. L. Snijders Sindsdien zijn de regels stevig doorgevoerd, in ieder geval voor de Indiase pers. Buitenlandse verslagge- De wereldberoemde graftombe van de grote mogols van de zeventiende eeuwde Tadj Mahal in het Indiase Agra. Na enkele decennia van democratie schijnt India weer terug te keren naar autoritaire maatschappijnormenwaaraan bouw werken als dit herinneren. ie me. zij" u-ne- wezen of zich vrijwillig hebben te ruggetrokken, zien nog wei kans wat echt nieuws weer te geven. Zij heb ben een verklaring moeten tekenen die inhoudt dat ze de richtlijnen voor ae perscensuur heoben ontvan gen en dat zij akkoord gaan met net dragen van de volledige verant woordelijkheid voor hun eigen be- rionten. Dat is ter vervanging van een eerdere verklaring die de belofte inhield zich aan de perscensuur te zullen houden. Overigens lopen bui tenlanders die de regels overtreden ook heel wat minder r,s.co aan m- diërs: zij kunnen hoogstens worden der vorm van rechtsbescherming in de gevangenis terecht komen. Toch is er nog wel wat verschil in de manier waarop verschillende Indiase kranten zich aan de regels houaen. Sommige geven duiaeiijk toe aan de openlijke druk die de re gering op hen uitoefent om goed nieuws op een aantrekkeüjke plaats, op de voorpagina te zetten. Andere redeneren: als wij niet mo gen schrijven wat we zelf denken over wat de minister zegt, en niet kunnen schrijven wat de oppositie er von vindt_ dan plaatsen we zijn propaganda niet. Verder zijn de regels zo veelom vattend en uitputtend dat het vrij wel onmogelijk is kritiek op de re gering te publiceren. Uitdrukkelijk verboden is het iets te publiceren over de gevangennemingen. En even zeer is het verboden iets bekend te maken waaruit blijkt dat er censuur bestaat. Van de parlementaire debatten mag we Iworrien weergegeven welke le den tegen een bepaald onderwerp hebben gesproken, maar de inhoud von hun woorden mag niet wor den gepubliceerd. Daarom circuleren sommige redevoeringen nu in kleine kring. leidt er bovendien toe dat de hoeveelheid geruchten die de ronde doen, ongehoord kan toene men en dat de inhoud ervan de meest fantastische vormen kan Twee voorbeelden: de rechter het hof in Allahabad die Ganani veroor aeeid heeft weegns corrupte praktijken bij de verkiezin- rd en wel door misdaaigers, toen hij op weg was near Simla. Dat klinkt als een wraakneming door de regering. Maar het bericht is on waar: de omgekomen rechter heet Jagmohan Lal, en de rechter van het hof, die de uitspraak heeft gedaan, heette Jaghomal Lol Sinha en hij leeft nog. Ander voorbeeld: Sanjay Gandhi heeft zijn moeder bij een receptie ergens in een hu^s van andere men sen zes klappen in haar gezicht ge geven. Dat heeft zelfs de Washington Post gehaald. Onwaar: weliswaar wordt van Sanjay verhaald dat hij grote invloed op ziin moeder Indira heeft, maar een Indiase zoon die zijn moeder slaat is ondenkbaar. Bo vendien: niemand weet waar dat dan zou moeten zijn gebeurd. Toch is het nog niet gekomen tot een echte ondergrondse pers, al ver schijnen met enige reglmaat pro testblaadjes die oproepen tot verzet. De Indase journalisten hebben zelf nog weinig protest laten horen waarschijnlijk uit ongst onmiddellijk te worden gearresteerd. Wel heeft het Internationaal Pe'rs Instituut in Ztirich zich onmiddellijk na het af kondigen van cle maatregelen tot de premier gewend, en er bestaan plannen om een buitenlands journa list met een grote reputatie in In dia naar New Delhi te sturen om persoonlijk bij de heerseres ver zachting te bepleiten van het re gime op dit terrein. Veel kans dat hij zal worden toe gelaten is er niet, en de kans dat hij succes zal hebben lijkt nog veel kleiner. Indira Gandhi heeft een hekel aan kritiek, en aangezien het een van de token van een onafhan kelijke pers is de overheid kritisch te volgen, heeft zij een hekel aan de pers. Al voor de noodtoestand werd af gekondigd, placht zij hoofdredacteu ren bij zich te roepen en hen met bittere verwijten te overladen over het gebrek aan steun dat zij van hen kreeg. Intussen zitten twee journalisten gevangen: Malkani van de oppositi onele Jan Sangh-krant "moederland" en Koeldip Nayar van de Indian Express, die bovendien correspondent was van een aantal Amerikaanse bladen. Van de eerste mag worden aangenomen dat hij om zijn politieke overtuigingen is gearresteerd: van de laatste is dat niet bekend. Dat is een van de eigenschappen van de dictatuur: de rechtszekerheid voor de burgers en vooral voor die burgers die door hun functie tot taak heb ben het scherpst te letten op het handhaven van de rechten van de anderen. ADVERTENTIE STOCKHOLM (UPI) De Lap pen die in Zweden leven heb- in zekere zin het gevoel de Indianen van het Europese Noorden te zijn. Ze zeggen van een gedeelte van hun gronden verdreven te zijn, dik wijls door de overheid over het hoofd te worden gezien, en in hun tradi tionele rechten voor het fokken van rendieren te zijn beperkt. De Lappen zijn een oud volk, ver want. met de inwoners van Noord- Siberië, van wie wordt aangenomen dat zij zich na de ijstijd in Scan dinavië vestigden. Nog geen eeuw geleden waren het hoofdzakelijk no madische jagers, maar later scha kelde men over op het fokken van rendieren. Heden ten dage leven er In Zweden, Noörwegen en Finland ongeveer vijftigduizend Lappen. De Zweedse ombudsman voor Lap- penaangelegenheden, Thomas Cra mer, is van oordeel dot de Zweedse staat -en particuliere ondernemin gen zonder wettelijke rechten beslag hebben gelegd op wouden, goud en waterkracht. Cramer, die in 1962 werd benoemd toen de nationale Lappenvereniging werd opgericht, Jeidde onderzoekingen en schreef boeken en artikelen over de rechten van de Lappen. Hij kocht op naam van zijn kinderen zelfs aandelen van een particuliere maatschappij op om in de algemene aandeelhouders vergadering te kunnen meepraten. De ombudsman zegt dat de Lappen werden beroofd van hun aanspraken op het land waar ze van oudsher leven. De Lappen leven thons in vaste huizen en rijden ln wagens en sneeuwauto's Hun traditionele ge punte hutten "kaat" genaamd, wor den nu veelal alleen in de zomer ge bruikt. Enkele Lappen bewonen ze echter nog steeds het hele jaar De jaarlijkse produktie van ren diervlees in Zweden heeft een waar de van bijna tien miljoen gulden. In de zuidelijke landsdelen wordt dit vlees als een delicatesse beschouwd, maar voor de Lappen geldt het als hun gewone dagelijkse voedsel. De vereniging van Lappen heeft' geëist dat de Lappen werkgelegenheid krijgen in de toeristische sector van hun streek. Het gemiddeld jaarlijks inkomen van een Lappenfamilie be draagt 4800 tot 7200 gulden. Naast het fokken van rendieren werken de meesten als vissers en houthakkers. De wet van 197i op het fokken van rendieren beperkte de weidegronden, met het gevolg dat het aantal ren dierfokkers daalde met 30 procent tot 30.000 personen. Een woordvoerder van de Lappenvereniging wijt dit hoofdzakelijk aan de londwinning. "Krachtcentrales, dammen, parken en hotels vreten onze gronden weg", 230 zei hij. Door een overeenkomst tussen Zweden en Noorwegen verloren de Zweedse Lappen nog eens voor 13 miljoen gulden aan weidegronden. Er werd volgens ombudsman Cra mer geen schadevergoeding betaald aan de families, die op het verloren land hun broodwinning hadden. Op sommige grondeisen van de Lappen antwoordde de regering dat noma denvolkeren ggen eigendomsrechten kunnen doen gelden. "Deze methode" zo zegt Cramer, „werd eveneens ge bruikt tegen de Amerikaanse India nen, de Eskimo's in Alaska, en an dere primitieve volkeren. En dit ter wijl kan worden vastgesteld dat de meer zijn. Lappen sinds lang geen nomaden Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf-zonder postzegel - naar de RPS Amsterdam. uw nationale spaariustelUng Wie verre reizen doet kan veel verhalen, is een oud en beproefd spreekwoord waarop weinig valt af te dingen. Maar ook diegenen, die niet zo ver van huis en haard gaan kunnen aardige dingen meemaken. Zoals bijvoorbeeld tij dens een visdagje op en aan het water. Dan blijkt pas wat er waar is van de altijd hooggeroemde collegialiteit onder watersporters. Iedereen groet elkaar en de hele op de golvende dobberende meu te is één grote familie. Ja, was het Ik heb de afgelopen maanden een aantal fraaie staartjes mee gemaakt waarbi j het respect voor de andere gebruiker van ons Ne derlandse buitenwater ver te zoe ken was. Soms gebeurt dat zon der opzet, maar niet zelden zijn er watersporters die er kennelijk be hagen in scheppen om de vrije dagen van anderen zoveel moge lijk te vergallen. Vaak is het de onbekendheid met de andere vorm van wateri-ecreatie die voor der gelijke conflictsituaties zorgt. Zo zat ik enkele weken geleden met mijn vismaat op karper te Elan echte visboten Lloyds certificaat, vanaf f 1.390,— Yamaha - outboards 2 tot 55 pk, 2 Jaar garantie. BOOTCENTRUM B.V. vissen in de Wijde Aa. Wie wel eens meer op karper vist behoef ik niet te vertellen dat je aan het water niet al te veel stampij moet maken. Anciers i^ dc vis ge vlogen en kun je het verder wel vergeten. Daarom maken w*e wanneer we op jacht naar de karper gaan alles .n ae boot zover gereed dat we alleen nog maai de steekstokken hoeden te plaat sen en dan de hengels kunnen uitgooien. Zo ook die bewuste dag. We kozen omzichtig een plekje tegen het riet elk lawaai vermijdend. Op een honderd .Tt-.ber afstand lag een zeilbootje, waar alles nog in diepe rust was We zaten zo'n anderhalf uur naar onze pennen te turen, toen het eerste teken van leven cij onze naaste buurman merkbaar weid. F.r werd een fors partijtje hoesier wegge- Nu dat. want zijn wel meer wa+^-cporters die 's ochtends in alle vroegte een verfrissende uk nemer u het water van meer of plas. Niets aan de hand. dachten we. naar omdat we vanuit onze ooghoeken toch altijd met mige argwaan deze sportieve verrichtingen gade slaan, zagen we tot onze grote verbazing dat hij met een school slag, die geen enkele haast ver raadde onze kant opkwam We begonnen enige angst te krij gen over de eindbestemming van deze intrekken-wijd-slnit-actie, want de man kwam al nader. He vig proestend en blazend. Ver moedelijk waren we perplex, want toen de matineuze zwemmer ligplaats koos op ongeveer vijf meter afstand van mijn oen. bleef ik onverstoorbaar doorvissen. Kennelijk waren we allebei te ver baasd ommaar eens iets te cite ren uit het Nederlandse scheld woordenboekje. Achteraf zouden we daar waarschijnlijk ook spijt van hebben gekregen want de man was die indruk kregen we tenminste de naiëviteit zelve. Of er niets aan de hand was be gon hij een praatle met. ons Eerst over het fraaie weer, want waar moet je anders over beginnen en daarna over zijn belevenissen met de zeilboot op de plassen. Kenne lijk was hij een type dat snel vrienden maakt, want je kon geen plaats opnoemen of hij had er wel kennissen of familie. Om te peilen of hij werkelijk niet besefte dat hij bezig was De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11, tel. 24020 ons ochtendje karperen krachtig te vergallen, bracht mijn vismaat het gesprek op vissen Belang stellend informeerde hij op welke vissoort we het gemunt hadden, en met enige schroom verklaarden we dat dat karper was. „O", was zijn reactie, „maar dan zit u hier helemaal verkeerd. Ik ben gister middag nog bezig geweest met een blinkertje. Nou, als <e ze daar niet mee vangt dan kun je het wel vergeten. Hier zit geen karper, zei hij met een overtuiging, die deed vermoeden dat hij in de zwem broek een echolood meetorste waarmee elk visje zou kunnen worden gelokaliseerd. „Gistermiddag aeoben hier ook nog mensen zitten vissen Die vingen ook niets", ging hij onver- droten watertrappend verder. Het lag op mijn lippen om de koene zwemmer te vragen of hij even zou willen controleren of mijn aardappeltje nog aan de haak zat, maar ik heb de aandrang kunnen weerstaan. Nadat nij vriendelijk groetend afscheid van ons geno men had, zijn we uit beleefdheid nog een minuut of vijf blijven zitten op de visstek Daarna hebben we met krach tiger rukken dan anders de steek stokken uit de modder bevrijdt. Op weg naar een nieuwe stek zonder belangstellende zwemmers Want Onze Lieve Heer heeft rare kostgangers. Nu moet ik erken nen dat de zeilers niet tot de ca tegorie watersporters opboren die ons hengelaars het meeste over last bezorgen op hei water. De meesten garanderen een bepaald territorium rondom ae roeiboot en slechts voor een -nienna is het nodig om 1e hens-p.? 'n're- eordtempa achterwaards te halen om te voorkomen dat er kachel hout van gemaakt wordt. Nee, veel meer ovenast onder vind je in de praktilk van ie mo torjachten Het heeft me steeds weer verbaasd dat er een grote categorie jachtbezitters is, dip er behagen in schept om elke oaar- dekracht die aan boord is ook te gebruiken. Men ziet ze zo tussen tien en twaalf uur 's ochtends krachtig oostomen. waarbij het vermoeden rijst, dat ze een grote haastklus moeten uitvoeren. La ter op de dag vind Je ze dan terug ergens onder de kant. Vre dig dobberend ïk heb me al eens afgevraagd waarom zo iemand niet wat rustiger naar de plaats van bestemming tuft. Hij ziet meer van de omgertng, verbruikt min der brandstof en veroorzaakt min der overlast voor de andere wa tersporters. Al zal dat laatste voor een groot aantal nauwelijks een punt van overweging zijn. Een voorbeeld za! u dat duide lijk maken. We visten eens in alle vroegte <--p het Braassemer- meer. We kozen ligplaats ln de directe omgeving van de vaargeul in de buurt van een lichtboei De klok had nog geen vijf uur geslagen en op de plas was nog geen levend wezen te bekennen behalve een aantal collega's uit de sport- en de beroepssector. Plot seling werdén onze gehoororga nen geprikkeld door een luid ge brom dat in korte tijd aanzwol tot een fors aantal decibellen Voor we er erg in hadden zoefde een fors uit de kluiten gewassen motorjacht vlak voor onze boot voorbij. Op nauwelijks twee me ter afstand van onze zitplaats, als visitekaartje een reeks forse eol- ven achterlatend. Toen we infor meerden of het noodzakelijk was dat hij precies vlak langs ons voer terwijl er een zee van ruimte be schikbaar was, reageerde hij grijnzend: „Dan moeten Jullie maar niet bij de vaargeul gaan zitten". Over vriendschap op het water gesproken. En dan zijn er tensmtte nog de speedboten en de vaak daarmee Boelee's henoelsDortartikelen HOGE RIJNDIJK 110, LEIDEN TELEFOON 21393 Alles voor de vissport. Maden geparenteerde waterskisport. Een vorm van waterrecreatie dat slechts genoegen biedt aan een zeer beperkte kring en overlast veroorzaakt voor zeer vele water sporters, met name de zeilers er de vissers. Met een overmaat aan pk's worden naar believen hek- golven getrokken zonder da men zich bekommert om andere wa tersporters. Wat deert iet hun dat hengelaars zitten te johhpren in hun bootje en dat zeilers veel overlast ondervinden. Als zij maar hard gaan. Hoe het ae anderen op het water vergaat kan hun weinig schelen. Nog afgezien van de overlast worden door speedboten met wa terskiërs vaak de meest gevaar lijke capriolen uitgehaald:, die vrees ik nog wel eens aanleiding zullen zijn voor een aartei ern stige ongelukken. Helaas heb ik al herhaaldelijk moeten constate ren dat de Rijkspolitie te water niet erg adequaat optreedt, Zo 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikelen kunt u beter terecht bij: Fn. Verhoeq bestaat het voorschrift dat bij hef waterskiën, naast de oestuurder tenminste nog iemand van 16 jaar in de speedboot moet zitten om uit te kijken. Nog te vaak wordt die regel overtreden, even als het verbod dat oo verschillen de plassen geldt om dichter dan 50 meter onder de oev°r re komen Bij het natuurreservaat aan het Braassemermeer geldt dat mer niet dichter dan 150 meter dp oe ver mag naderen, maar elke dag kun Je constateren dat m^n zich daar niet aan houdt Er zijn sportvissers die al deze overlast moeilijk kunnen «erwer- ken en geagiteerd rara® Ik heb eens een hengelaar, -be a> ge ruime tijd getergd werd door een eigenaar van een Jacht dip steeds opnieuw het antter vlak bij zijn boot uitwierp een leeg bierflesje door de voorruit van de cabine zien gooien. En elkaar maar vriendelijk toezwaaien op het water. Zelf heb ik me ook wej eens opgewonden, wanneer ie ergens rustig zat te vissen °n -r plotse ling iemand vlak naast 1e dob ber ging afmeren. 7k heb me ech ter voorgenomen om me niet lan ger od te winden en In rn'u geva' maar een ander plekje op te zoe ken. Want er zijn nr ^nmasi mensen die het nooit leren. Ook watersporters. En ik denk maar zo: straks hebben we het rijk weer alleen. de Icibije WATERSPORT Off: dealer van: INTER KAJUITKRUISERS MERCURY PIONIER VISBOTEN OUTBOARDS TERH1 vis-volg-zeilboten TERH1 YACHTING FRANCE KAJUITZEILERS B.B.-MOTOREN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17