Een film voor niks, hoe kan dat toch En als het mis gaat. Horloges uit Frankrijk Griekenland Roken Slank door algen onzin Stropdasrok KLANTENSERVICE ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 EXTRA „Voor niks gaat de zon op", zeg gen wij Nederlanders altijd. Daar om ook kijken velen met wantrou wen naar de postorderbedrijven die kleurenfilms ontwikkelen en afdrukken en dan bovendien nog een film gratis geven. „Iets zo maar voor niets krijgen van za kenlieden? Daar steekt wat ach ter", vinden de meeste mensen. Tussen de vele reclames in de bus treffen we ze regelmatig aan, die fel gekleurde enveloppen van bijvoor beeld Gratispool, Free Film Service en Vice Versa in Amsterdam, Bonuspool in Rotterdam, Fotocolor in Weesp en Rankolor in Den Haag en nog vele anderen, met allemaal de aanbieding: een film gratis. Hoe kan dat dan? Wel, de ontwikkelcentrale schakelt de foto- handelaar uit, de winst van die handelaar valt dus af en blijft in de kas van die gratisfilmbedrijven. En daarvan kan men de filmpjes bekostigen die de klant niet hoeft te betalen. In feite dus niets geheim zinnigs, maar zakentruckje. Sommetje Alle horloges die in ons land worden verkocht zijn ingevoerd uit het buitenland. Vroeger kwamen ze meestal uit West-Duitsland, maar tegenwoordig uit Frankrijk. Uit Frankrijk kwam vorig jaar ruim 52 procent van de horloges, uit Zwitserland 20 procent en uit West-Duitsland 18 procent. De reden van die invoer-verdeling schuilt in de prijzen. Vorig jaar kostte het gemiddelde Franse hor loge de importeurs 19 gulden, het Duitse 41 gulden en het Zwit serse 46 gulden. Het toerisme naar Griekenland neemt toe. De Griekse nationale toeristen organisatie heeft de vakantiegangers in mei geteld: er kwamen er bijna 35.000 meer dan in 1974. Amerikanen, Duitsers en Engelsen vormen de grootste stroom. Daarna komen Fransen en Zweden. Een Britse econoom heeft uitgerekend dat het (Engelse) verbod om reclame te maken voor sigaretten, het roken met twintig pro cent zal verminderen. In Noorwegen zijn ze nu met een zelfde ver bod gekomen: geen advertenties meer in de kranten voor tabaks geneugten. Of je er inderdaad het roken mee tegengaat is overigens nog maar de vraag. De Noren hebben sinds begin van dit jaar ook al een verbod op drankreclame. Maar de omzet v; (nog) niet door verminderd. alcohol is Badschuim of badzout met algen maken iemand niet slank, zegt het Duitse consumentenblad DM. Alle adverteerders die beweren dat dat kan, vertellen onzin. DM heeft een aantal proefpersonen laten baden en niemand werd dunner. De fabrikanten beweren dat bepaalde stoffen uit de algen, zoals jodium, tijdens het baden in de huid dringen, om daar de vetlaag af te breken. DM vroeg aan des kundigen of dat kan. De deskundigen lieten weten dat alleen jodium met een bepaalde samenstelling door de huid kan worden opgenomen en dht de jodium in het badschuim die samenstelling in ieder geval niet heeftz NICE De nieuwste rage in Saint Tropez zijn kleurige klok- rokken van elkaar gestikte stropdassen. Charmante meisjes flaneren er 's avonds mee over de boulevard en hebben geheel in stijl op ieder reepje textiel de naam van de vroegere eigenaar geborduurd. De meisjes menen dat in het Jaar van de Vrouw er net zo goed "play-girls" als "play-boys" mogen zijn. Wie tot de Club van Das sen draagsters wil behoren heeft voor een "play-girl" rokje veer tien dassen nodig. De rokken kan men gemakkelijk zelf maken. Naadjes aan de achterkant van de dassen lostornen, de opengelegde dassen opper sen onder een vochtige doek en ze vervolgens in de lengte aan elkaar stikken. Smalle kanten vormen de heuppartij, brede kanten de zoomzijde. Hoe meer dessins naast elkaar, hoe leuker het effekt. Voor het gemak even een rekensom metje. Een kleurennegatief van 36 opnamen kost 9,80. De consument moet voor het ontwikkelen van een film om en nabij de drie gulden betalen en voor een afdrukje gemiddeld een gulden. Totaal kost dat filmpje (nog afgezien van eventuele flitslampjes) dan, afgedrukt en wel, bijna 49 gulden. De postorderbedrijven brengen op enkele centen na hetzelfde in rekening voor het ontwikkelen en afdrukken en 'bovendien bijna twee Ieder jaar laten de foto-amateurs zo'n 100 miljoen afdrukjes in kleur maken bij de foto-ontwikkelcentrales. Het hoogte punt van die afdrukactiviteiten ligt natuurlijk tijdens en vlak na de vakanties. Die afwerkbedrijven werken op het ogenblik dan ook op topcapaciteit. Tienduizend films per dag ontwik kelen is normaal en een superbedrijf als de Brabantse Af- werkcentrale, die werkt onder de naam Presto Print, verwerkt wel driemaal zoveel films per dag. „Toch garanderen wij, dat de foto-amateurs hun kiekjes binnen twee dagen weer bij hun fotohandelaar kunnen afha len", zegt woordvoerder J. Bezemer, „want dat is nu eenmaal onze sterke kant". Maar behalve die gewone afwikkelcentrales hebben ook de postorderbedrijven het extra druk. In ruil voor het voordeel van een gratis film moet u daar echter wel wat langer op uw vakantieherinneringen wachten. Hoe die bedrijven werken staat op deze Boodschappagina. Gaan we uit van allemaal geslaagde foto's dan is de winst voor de consument dus het aankoopbedrag van het nu gratis kleurennegatief- filmpje minus de te betalen administratie- en portokosten. Een voordeel dus van bijna acht gulden. Goede boterham Dat de gewone ontwikkellaboratoria en de fotohandelaren over de komst van die gratis-film-bedrijven aller minst blij zijn is duidelijk. Immers, een fotohandelaar met een flinke omzet in ontwikkel- en afdrukwerk hoeft voor een printje maar 52 tot 54 cent te betalen aan het laboratorium. Die kleurenaf- Vele van dit soort plaatjes worden in de vakantie geschoten. Daarom is hij het zoekraken een nauwkeurige omschrijving lm tussen die Bij alle afwerklaboratoria worden fouten gemaakt, waardoor filmpjes kunnen zoekraken. Het is niet goed na te gaan of de Engelse postorderbedrijven, die ook in ons land werken, meer fouten maken dan de normale afwerkbedrijven. Raakt een filmpje zoek dan hebt u nooit recht op meer dan een nieuw filmpje, hoe waardevol u uw opnamen ook vindt. Dat is overal Hebt u een verkeerd film en afdrukken ontvangen, geef of stuur de drukjes en de film terug naar de handelaar of naar het postorderbe drijf. Omschrijft zo uitvoerig mogelijk wat er te zien is op de film. Tallozen weten zelf niet wat ze gefotografeerd hebben. Aan opgaven als "een man voor een kerk" of „meisje in een rood badje" heeft men niets. Er zijn duizenden van die foto's. Snelheid De Nederlandse fotolaboratoria zijn nu de postorderbedrijven gaan terug slaan op het zwakke punt van die ondernemingen, namelijk de leve ringstij d. Alle postorderbedrijven werken na melijk met laboratoria in Engeland, 's Avonds gaat de dagproduktie (na administratief behandeld te zijn) per vliegtuig vanaf Schiphol of van Zestienhoven naar Engeland. Daar begint men de volgende morgen met het behandelen van die zendingen uit Nederland en uit andere Europese landen waar zulke bedrij ven opereren. De acceptgirokaarten waarop de particulier bij aflevering moet betalen worden gemaakt aan de hand van de gegevens van de dochterbedrijven in die Europese landen en ook het gratis filmpje komt uit Engeland. Een week Na al die bewerkingen gaan de filmpjes en de afdrukken terug naar de landen van herkomst en na controle gaan ze op de post. Dat komt er op neer dat de consument zelfs buiten het vakantieseizoen tenminste een week op zijn foto's moet wachten. De Nederlandse ontwikkelcentrales wierpen zich daarom op het punt snelheid. Grote bedrijven als Lux Color in Rijswijk, Hoogwerff Eike lenboom in Gouda en vooral de Brabantse Af werkcentra! e in Steen bergen (die werkt met de naam „Presto Print") zorgen dat de klant zijn afdrukjes binnen twee dagen weer in huis kan hebben ook bij vakantiedrukte. Erg aantrekkelijk voor die consument. Het totale aandeel van de postor derbedrijven in de ontwikkel- en afdrukmarkt wordt door henzelf geschat op 10 procent, maar een vrij recente enquete komt cp een aandeel van wel 16 procent. Korting Weet u ook welk merk film u liet ontwikkelen, dat kan het opzoeken gemakkelijker maken (merken wor den bij de afwerking vaak gescheiden) Zijn er autonummers zichtbaar op de foto, geef dan die nummers op. Een oude tip, maar ftel de best-e Gebruik een beeldje van uw film voor een heel markant onderwerp of liefst uw autokentekenplaat. Het kost u wel de gulden van dat afdrukje, maar uw film is dan vast te vinden. Of de nieuwe wet op het cadeaustelsel die over twee jaar ingaat (waarbij het geven van gratis geschenken verboden zal worden) invloed zal hebben op de postorderbedrijven is nog onzeker. Men zal dan waarschijnlijk met kortingen gaan werken. In Duits land is dat namelijk al het geval. En of er van de kant van de Neder landse laboratoria en de handelaren nog verdere tegenactie te verwachten valt op enige schaal is ook moeilijk te zeggen. Nieuwe actie Een aanwijzing in die richting zou kunnen zijn de activiteiten van o.m. „Filmpost" waarbij 25 fotozaken zijn aangesloten, die ook gratis films verstrekken. De Zunow-filialen in Den Haag, Utrecht en Amsterdam geven eveneens bij ontwikkel- en afdruk werk een film (Fujicolor) gratis als minimaal de helft of meer van een film kan worden afgedrukt. Levert men dus een 36-opnamen film in dan moeten tenminste 18 afdrukken worden besteld. Dixons-Rinck (met filialen door het gehele land) werkt met een Duitse ontwikkelcentrale en verkoopt een eigen merk kleurenfilm voor 2,98 bij het aanbieden van ontwikkel- en afdrukwerk en geeft daarbij een waardebon van 3 gulden cadeau... Met groter regelmaat liggen ze tussen de anderé reclame in onze brievenbus; de kleurige enveloppen van de postorderbedrijven. Vele, vele van dit soort vakantie- plaatsjes overstromen de ontwikkel centrales op dit ogenblik. De fotopostorderbedrijven dedfn in het verleden nogal eens geheimzin nig door alleen postbusnummer te vermelden en geen contactadres of telefoonnummer. Dat is - met' uitzondering van Rankolor in Den Haag - gelukkig niet meer het geval. Nu heeft men een klantenservice adres met telefoonnummer. „We stellen het contact zelfs op prijs als er problemen zijn of als men zomaar wat te vragen heeft' aldus Bonuspool- manager J. A. Hoogwerf.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15