Gouds/Leidse competitie'Prachtig' 'Ik ben bij wijze van spreken op 't veld geboren' 'Het was zeker niet eenvoudig' 'Situatie is op zaterdag anders' Bakker; Talenten in Seylla-1 hebben nog te weinig ervaring Leen Noorclergraaf Eén van de initiatiefnemers om te komen tot een andere competitie-opzet is Leen Noordergraaf geweest. Noord- ergraaf, wedstrijdsecretaris van de voetbalvereniging Wou- brugge en tevens secretaris van de Belangencommissie Rijn- en Veen streek, behoorde tot dat groepje mensen dat met een geweldig doorzettingsvermo gen gedurende lange tijd bezig is geweest om te zoeken naar een attractievere vorm voor de competitie in de afdeling Lei den. Noordergraaf terugblik kend: "Ongeveer twee jaar ge leden kwam het bij ons in de Belangencommissie Rijn- en Veenstreek al ter sprake om naar iets nieuws te zoeken. Het motief dat daaraan ten gronds lag lag, was de ontevredenheid die er bestond over het gehele competitieverloop. De ander halve competitie, die werd in gesteld, vonden we eigenlijk maar een lapmiddel. In het be gin dachten we nog even aan een volledige integratie tussen Gouda en Leiden, maar dat bleek statuair en organisato risch niet mogelijk te zijn. We hebben toen een stencil opge steld, dat we naar de clubs uit de afdeling Gouda hebben ge stuurd. Daarin vroegen we of de clubs er iets voor voelden oh. met de afdeling Leiden tot een gezamenlijke competitie te komen. In het begin was de meerderheid in Gouda daar nog op tegen, alhoewel ik me herin ner dat Schoonhoven bijvoor beeld al direct vóór was. Na een aantal gesprekken begon "Gouda" toch wel aan het idee te wennen. Toen duurde het niet zo lang meer of men was het stemmen.Ondertussen zijn we ook de afdeling Leiden gaan in schakelen. Het afdelingsbes tuur stond er in eerste instantie nog wel gereserveerd tegen over, maar langzamerhand is de afdeling Leiden onze hele actie gaan overnemen. Ook de clubs inLeiden moeten een bepaald rijpingsproces doormaken. Er zijn heel wat amendementen geweest op de voorstellen, maar na verloop van tijd was het in Leiden ook rond". Over het uit eindelijke resultaat dat nu op 31 augustus werkelijkheid zal worden, bestaat bij Noorder graaf veel waardering. "Er is ontzettend hard gewerkt om het allemaal nog rond te krijgen. En geloof me, het is voor het afde lingsbestuur geen gemakke lijke baan geweest. Ik ben soms erg gauw kritisch, ik durf ook best ergens tegenaan te schop pen, maar soms moet je iets durven te waarderen. En dit keer is de waardering erg groot". opzet om de standaardelftallen van de afdelingen Lei den en Gouda in een gezamenlijke competitie onder te brengen, geldt alleen voor de zondagverenigingen. Waarom niet voor de zaterdagverenigingen? Administrateur Van Leeuwen (foto) van de afdeling Leiden van de KNVB: "Dat heeft een eenvoudige oorzaak. In de zaterdagafdeling voetballen zowel in de eerste als in de tweede klasse elf elftallen. We hebben daar niet te maken met de noodsituatie van de zondagafdeling, waarin in de eerste klasse negen en in de tweede klasse maar acht verenigingen zijn verte genwoordigd. In die zondagafdeling waren we genoodzaakt tot een anderhalve competitie en dat is natuurlijk niet bevredigend. Zater dags bestaat die situatie niet, zodat een gezamenlijk optrekken met Gouda voor de zaterdagafdeling in het geheel niet actueel is". LEIDEN - "Een prachtig initia tief waar we volledig achter- staan.Zo langzamerhand waren we hier in Leiden op elkaar uit- Door Simon van Meijgaarden gekeken. Het was zelfs zo erg. dat we bijna alle tegenstanders bij de voornaam kenden. Er komt nu weer eens wat leven in de brou werij"- Antwoorden van die strekking kregen we na een kleine steekproef onder een aan tal voetbalverenigingen, die dit jaar betrokken zijn bij een uniek initiatief in de vaderlandse voet balwereld. Wat is het geval? Na een lange voorbereidingsperiode (onge veer twee jaar) start op 31 augus tus a.s. een gecombineerde com petitie voor de standaardelftallen in de zondagsector van de afde lingen Leiden en Gouda. Een ontwikkeling, die niet door "ho gerhand" tot stand is gekomen, maar in eerste instantie is geacti veerd door een aantal verenigin gen. Met name de Belangen- Rijn- en Veenstreek (een overlegorgaan van 19 clubs uit die regio) speelde daar een opmerkelijke rol in. Al sinds lang bestond daar een "groot ongenoegen" over de competitie-structuur van de zondag-standaardelftallen in de afdeling Leiden. Door een gering aantal verenigingen in de eerste en tweede klasse was men al overgegaan tot het spelen van een anderhalve competitie. En dat beviel de voetballers maar matig. Reden genoeg om naar alterna tieven te zoeken. Integratie met de afdeling Gouda werd al gauw naar voren geschoven als een mogelijke oplossing, maar dat bleek niet haalbaar. Na veel ver gaderingen, interne besprekin gen, enquêtes, voorstellen en amadementen kon er uiteindelijk op 2 juni j.l. opgelucht adem wor den gehaald. De geïntegreerde competitie met Leidse en Goudse clubs was een feit geworden. In de achterüggende periode kon bij verschillende verenigingen een opmerkelijke "koerswijziging" worden geconstateerd. Sommige weifelaars werden fervente voor standers van het plan. Zoals bij~ voorbeeld tweede klasser Leidse Boys. Voorzitter De Haas: "In derdaad. In het begin stonden we er nogal sceptisch tegenover. Die reizen naar Gouda, daar schrok ken we van. Op het laatst bleven we nog zo'n beetje als de enige tegenstander over, maar we wil den niet dat het plan zou stranden op Leidse Boys. Als ik nu de inde ling van onze groep zie. ben ik erg positief. Als laagstgeklasseerde tweedeklasser krijgen we met een aantal gerenommeerde tegenstanders te maken, zoals Warmunda en ZLC." Die (waarschijnlijk) hoger wor-, dende reiskosten behoorden in het begin tot de veel gebruikte argumenten om de boot nog wat af te houden. Niet echter voor voorzitter Mulder van Alphia, die met een keiharde logica stel de: "We doen in de afdeling alle maal vreselijk ons best om maar zo gauw mogelijk in de KNVB te komen. En als je daar eenmaal gaat spelen, krijg je automatisch hogere reiskosten". De nieuwe competitie-structuur gaat over igens het eerste jaar in als "proef jaar". Daarna zal er onderüng worden beslist of het initiatief ook een langer leven is bescho ren. Uiteindelijk is er uit de bus gekomen, dat vanuit de twee groepen in totaal twee teams naar de KNVB zullen promoveren; één van de afdeling Leiden en één van de afdeling Gouda. Indien er in de twee groepen twee "Leidse" of twee "Goudse" verenigingen kampioen worden, zullen beslis singswedstrijden uitkomst moe ten bieden. Tenslotte nog een optimistische visie van de secretaris van Meer burg, de heer Kroon: "Ik dacht wel dat de proef zal slagen. Als het lukt, kunnen we misschien de afdeling Den Haag er ook in gaón betrekken. Dan zou het pas echt mooi worden". Conny Lubach, voorzitter damescommissie; LEIDEN. De pogingen om met behulp van posters de populariteit van het damesvoetbal op de scholen te bevorderen lijken hard nodig. Op het bondsbureau van de KNVB in Zeist is men van mening dat deze tak van sport wat terrein heeft moeten prijsgeven en niet meer die 14.000 leden telt, die vorig jaar nog werden geregistreerd. De verklaring voor dat verlies zou zijn dat een jeugdcompetitie nog een luxe is, die alleen de afdelingen Noord Brabant en (vanaf het ko mende seizoen) Leiden zich kunnen permiteren. Door het ontbreken van een jeugdcompetitie wordt het le denverloop van onderaf niet opgevangen. Vandaar de poster-actie, die niet alleen de schoolkinderen moet omtur nen, maar ook het onderwij zend personeel, dat tot nu toe niet bepaald tot de grootste voorstander van het dames voetbal kan worden gerekend. Een andere onvolkomenheid, die een doorbraak van het da mesvoetbal in de weg lijkt te staan is het ontbreken van ge diplomeerde trainers voor de voetbalsters. Huub Lenz, die het afgelopen seizoen zeven keer de selectie van het Leids dameselftal trainde is daarom vrij pessimistisch: "De meisjes komen niet hogerop als men op deze manier verder gaat. Ze komen nog loop- en traptech- niek tekort, maar dat is niet zo vreemd ais je bedenkt dat ze zich in de clubs zelf moeten be druipen. Een jeugdleider traint ze of een speler van een van de eerste elftallen, maar daarmee k.rnn je er niet. De meisjes zijn erg serieus, maar de clubs niet. In de meeste verenigingen wordt nog gelachen om het da mesvoetbal. Sommige clubs verbieden het ook. Op die ma nier is er nauwelijks sprake van concurentie. Ik zie dan ook het damesvoetbal niet van de grond en dat vind ik erg jammer" Een mening, die Conny ("alsjeblieft geen mevrouw, dat vind ik ver schrikkelijk") Lubach niet deelt: "Ik zie het damesvoetbal niet verdwijnen", zegt de nieuwe voorzitter van de com missie damesvoetbal van de af deling Leiden. "Het zal zonder die opleiding wel langer duren voor we een bepaald niveau hebben bereikt. Ik zal er alles aan gaan doen om te zorgen dat er clubtrainers komen. Mis schien dat er een hearing zal worden georganiseerd voor alle clubbestuurders, de verant woordelijke heren. Het punt is dat de clubs niet willen betalen voor damestramers. Bij Oegst- geest heb ik het zelf meege maakt. Een trainer voor dames? Hoe kwam ik er bij. Nee, dat kon beslist niet. We moesten het zelf maar uitzoeken. De meisjes moesten zelf maar zien hoe ze trainden".Door het ontbreken van opleiding, die bij de heren als normaal wordt beschouwd (althans door de selectiespelers) blijft het damesvoetbal nog al tijd op een matig niveau steken. Huub Lenz: "Een vierdeklasser zou het Leids dameselftal onder de voet lopen. Maar dat lijkt me logisch. Je kan niet meteen alles verwachten. Daarvoor zyn de dames nog tekort bezig". De vraag is of Lenz de dames ook het komende seizoen zal trainen. "Laat ik voorop stellen dat ik steeds met erg veel ple zier heb gewerkt. De meisjes hebben er erg veel voor over. Daarom zou ik naast het trainen ook zelf de velden willen afgaan om te selecteren. Maar daar heb ik eenvoudig geen tijd voor.Ik ga Lugdunum 3 inplaats van twee keer per week train- en.Tegenover mijn gezin kan ik het niet verkopen dat ik elke avond weg ben. Ik weet nog niet wat ik doe". Conny Lubach re kent er min of meer op dat de in Amsterdam wonende oefen- meester de dames ook in de nieuwe competitie zal begelei den: "Lenz is als trainer gewel dig. Niet eenmaal komt hij met dezelfde oefenstof. Hij heeft ook een naam. Met zo iemand achter je zal je dacht ik sneller voor vol worden aangezien als damesafdeling. Bovendien is het zo dat onze masseur Jan Smit uit Purmerend blijft als Lenz blijft". Op weg naar volledige erken ning lijkt ook Ad Dusee nog met weg te denken. Vorig jaar bood hij al zijn functie aan als voorzit ter van de Leidse damescom missie, onder het motto: het damesvoetbal moet worden ge leid door dames. Een half jaar geleden kwam de opvolging andermaal ter sprake. Conny Lubach: "Dusee pakte het wat diplomatieker aan. Ik heb toen ja gezegd, met dien verstande dat hij mijn rechterhand moest blijven. Hij heeft de ervaring. Als Dusee ergens komt gaan Conny Lubach: "Als ik me ergens alle deuren meteen open. Zou ik komen, zo van, ik ben de voor zitter, dan zou dat niet worden geaccepteerd. Het bewijst dat de meeste nog altijd sceptisch tegenover het damesvoetbal staan. Het is een muur waar je moeilijk doorheen komt. Over het algemeen hoeft het niet voor de mannen. Vooraf niet voor de bestuurders en die hebben het toevallig wel voor het zeggen. Wat wij misschien nodig heb ben is iemand als Keetie (v. Oosten-) Hage, een uitschieter, die de sport goed in de belang stelling brengt. De fout, die ge maakt wordt is dat het dames voetbal nog altijd met dat van de heren wordt vergeleken". Daaruit mag met de conclusie worden getrokken dat Conny Lubach zich kan verenigen met de ideeén van drs. Hermans (een orthopedisch chirurg), die tijdens een symposium van de NKS adviseerde om met lich tere ballen te gaan spelen op kleinere velden met aangepaste regels. Als argument voerde hij aan dat de kans op blessures voor voetballende dames op 25% wordt geschat tegen de he ren 3.8%. Conny Lubach: "Zoiets vind ik kolder. Ga je de regels voor de dames aanpassen vastbijt laat ik het niet meer los" dan kan je toch niet meer van voetbal spreken. De enige ver andering, die je moet aanbren gen is toestaan dat de borsten beschermd mogen worden. Meer niet. Wat ik bedoel is dat er een verschil van spelniveau is, maar dat ligt voor de hand". Wij beginnen pas: Conny Lubach, 34 jaar, een nieuwe baanbreek- ster voor het damesvoetbal. Ais voetbalster is ze een paar maal in actie geweest, als invalster in het team van Oegstgeest. "Ik ben te vroeg geboren. Het da mesvoetbal was erin mijn jeugd nog met. Jammer, want ik ben bij wijze van spreken op het voetbalveld geboren. Ik ging al tijd al met mijn vader mee naar Lugdunum". De sportiviteit wordt ook nog eens aangetoond door haar echtgenoot: "Ik ben niet zo voetbalmmded. Ik ga wel mee. maar als het me niet aanspreekt ga ik in de auto zit ten. Dan zie ik mijn vrouw staan: hoofddoek om, onder een paraplu". Conny tekenter voor zichtig bij aan dat ze niet als "fanatiek" wil worden afge schilderd: "Ik zet me voor de volle 100% in, maar op een spor tieve manier. Als ik me ergens in vastbijt, laat ik het niet meer los". De clubbestuurders zijn gewaarschuwd. JAN PREENEN LEIDEN. Gerard Bakker voor spelt een uiterst moeilijk tafeltennis-seizoen voor het eerste team van Scylla. In de nieuwe competitie, die voor de landelijke teams in de week van 8 tot 13 September, "zal het erg meevallen als Scylla-1 zich in de ereklasse weet te handhaven". Bakker "Rob v. d. Zeeuw en Bert van Schie zijn talenten, maar komen nog ervaring te kort. Zeker tegen verenigingen, die alles hebben opgekocht. Maar goed, in de tweede helft van het seizoen komen we dan wel terug. Het volgend jaar ho pen we dan met Rob Regeer er bij een vaste plaats in de ere klasse te krijgen. Het is alleen jammer dat wanneer wjj het niet redden in de ereklasse het tweede team, dat in de promo- tieereklasse speelt, ook moet degraderen, omdat twee teams van dezelfde club in eén klasse niet zijn toegestaan. Maar zover is het nog niet. Wij zullen ge weldig vechten". Scylla zal zonder sponsor de concurentie partij moeten geven: "We heb ben er alles aan gedaan om een nieuwe geldschieter te vinden, maar dat is niet gelukt. Dus moeten we wel met eigen kweek verder. Ergens vind ik dat niet zo erg. Het lijkt me fan tastisch om een sterrenteam met eigen mensen één punt af te pakken, hoewel, voorlopig zie ik dat toch niet gebeuren".Op timistischer is Bakker gestemd als het damesteam van Scylla onder de loep wordt genomen. "Met Nora Bakker erbij ver wacht ik een kampioenschap in de hoofdklasse. Ik hoop alleen dat die titel dan in de tweede helft van de competitie wordt gepakt. Voor de opbouw lijkt me dat beter". Oegstgeest Een eervolle klassering lijkt ook weggelegd voor het ere- team van Oegstgeest, dat onder de naam SCO Edek zal uitko men in de promotie hoofdklasse. Wim v.d. Zijden, wedstrijd-secretaris en ex- voorzitter van Oegstgeest "We hopen met Ferdinand en Micky Thung en Jaap Polak op een plaats bij de eerste twee. Oegst geest, dat in 1971 nog op afdelings-niveau speelde, is in de eerste helft van het afgelo pen seizoen gedegradeerd uit de promotie-hoofdklasse en keerde daarin in het tweede ge deelte terug. Een verandering zal plaats vinden op bestuurlijk niveau. Tijdens de ledenverga dering eind augustus zal me vrouw Bellen-v. d. Ster haar functie als voorzitter beschik baar stellen. Docos Een nieuwe voorzitter heeft het Leidse DOCOS sinds enkele maanden in de persoon van Piet Bik, die met zijn vereniging toewerkt naar het 25-jarig be staan dat in 1976 zal worden ge vierd. Het eerste team van DO- COS lijkt in de overgangsklasse de feestvreugde niet met een kampioenschap te kunnen ver groten en zal zich waarschijn lijk met prolongatie van het overgangsklasseschap tevre den moeten stellen. Een mee valler voor DOCOS is dat Ge rard van der Klaauw, die naar Limburg zou vertrekken, blijft. Hij zal vermoedelijk met Hans Waayer en Fred Bracké en mo gelijk met Ton l'Ami het eerste team gaan vormen. Piet Bik: "Een tegenvaller is dat Joost Mentink naar Scylla gaat. Hij is een talent, dat wfj binnen en kele jaren in het eerste hadden verwacht" TOV TOV dat uitkomt in de promotie-hoofdklasse, gaat de competitie in met hetzelfde team dat het afgelopen seizoen de Noordwijkse club op dit ni veau vertegenwoordigde: Ja- ques van Veen, Bert van der Ploeg en Rudi Alkemade. Zij zullen worden getraind door pe ter Turk, die heeft gespeeld bij SPTT uit Katwijk. JAN PREENEN Vrii spel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11