"Eten is een verslaving Wijda Mazereeuw heeft topvorm kunnen vasthouden DIETISTE VAN DE HARTSTICHTING: 11 Pakistan erkent nieuw bewind in Bangladesj Van der Stee weigert gesprek met vissers Europa Cup zwemmen HASENOOT IN KWARTFINALE VERSLAGEN Als club maar een naam heeft.. '<3* Record blijft in de familie Turkse studie PAGINA 10 ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 LEIDEN (SP) „De belangstelling voor gezond eten wordt steeds groter. In dit werk krijg je onvoorstelbaar veel vragen over voeding, vooral over al die nieuwe kant-en klaar produkten die op de markt komen. Maar er is bij de consument een ontstellend gebrek aan basiskennis over de meest simpele grondbeginselen en voeding. Bijna niemand weet bijvoorbeeld wat er bedoeld wordt met de schijf van vijf, een schema van vijf ver schillende groepen voedingsmiddelen melk en melkprodukten; aardappelen, groente en fruit; vlees, vis, eiren, kaas en peul vruchten; brood en graanprodukten; waarvan één produkt van elke groep iedere dag op tafel hoort te komen" zegt lerares-diëtiste Tony van Dieij- Zij is één van de tien "hart-diëtis- ten" die in vaste dienst van de Ne derlandse Hartstichting een belang rijk deel vaai de voorlichting verzor gen. Tonny woont in een oud smal huisje in Leiden, studeert twee dagen per week in Wageningen voor de hogere onderwijsbevoegdheid voedings-huis- houdkunde en geeft al bijna vièr jaar voedingsvoorlichting op de zo genaamde dieet-kooka vonden van de Nederlandse Hartstichting. Zulke avonden worden vaak in nauwe sa menwerking met vrouwenorganisa ties georganiseerd. Maar ook de Ver eniging van Vrienden van de Neder landse Hartstichting heeft belang stelling voor de lessen. Gezond eten Gezond eten, vermageren en dieet houden zijn tegenwoordig dikwijls onderwerp van gesprek. Veel men sen maken zich zorgen over de con sequenties van het dagelijkse eten. Maar Tonny van Dieijen ziet weinig heil in het hanteren van "bangma- kertjes" in de trant van.als je dit niet doet en dat niet laat, krijg je vast en zeker een hartinfarct. "Ik probeer voorlichting zo vveel mogelijk spelenderwijs over te bren gen" zegt ze. "Bovendien is verstan dig eten slechts een van de factoren die de Jeans op een hart- of vaatziek te kan voorkomen. Spanningen, ro ken, te weinig lichaamsbeweging zijn s minstens even zo belangrijk. Maar over het algemeen maken de men sen zich veel drukker om het eten. Vaak wel terecht, want met eten gaan veel mensen voortdurend over de schreef. "En het merkwaardige is", aldus Tonny van Dieijen, "dat bij de kreet vermageren, iedereen onmiddellijk denkt aan kuren met rauwe worteltjes in plaats van aan doodgewoon wat minder eten en voor al niet zo veel snoepen". Diëet-kookavonden De voedingsvoorlichting van de Ne derlandse Hartstichting wordt gepre senteerd in de vorm van dieet-kook- avonden. Zo'n avond begint met een kort inleidend praatje waarin de plaats van de factor voeding in het ontstaan van hart- en vaatziekten wordt besproken. Soms vertelt een plaatselijke huisarts of een cardio loog iets over de verschijnselen van hart- en vaatziekten. In de opzet wordt gestreefd om de inleiding zo kernachtig mogelijk te houden en vooral met praktische voorbeelden te illustreren. Het is de bedoeling dat de cursisten daarna zelf de handen uit de mouwen steken en een aan tal calorie-arme gerechten maken. Voor dit doel heeft de Nederland se Hartstichting onder het motto: "Kook en leef lang en lekker" een bundeltje speciale recepten achter de Marktberichten Roelof arendsveen 15/8 anjers per - 12-23; rood 7-2r 19; alice 11-24; calipso 14-24; yellow dusty 10-22; charmeur 17-22; 13; overige 8-6; ofarim, evergold, chrysanthen: spider 45-48; breitner 17-27; shandy 29-33; overige 18-30; diversen: cyclaam 145-175; st. paulea 50-85; alstroemeria 13-16; agapanthus 20-37; lelie 10-32; gerbera 11-19; chry santhen per bos: spider 150-215; trios gem. 80-110; tros 40-75; freesia: gol- terselie 16-18; kruljpeterselie 34-38; prei 83; prinsessebonen 70-1T Aalsmeer, bloemenveiling 15/8 auty 18-39; yellow sim 18-35; tange rine 16-25; vertakt 16-30; rozen gr. bl.: baccara 26-72; bridal pink 10-17; ca rina 14-32; dr. verhage 14-34; nordia 8-17; peer gynt 10-50; roselandia 4- gi/2; sonia 18-76; meinastur 11-28; super star 17-48; llona 17-<" magie moment 8-18; la minuette 24- 57; rozen kl. bl.: carol 7-20; coronet 18-34; evergold 14-38; Jack frost 6-15; marimba 7-24; miss. ellen 7-22; motrea 15-38; armabelle 11-17; Ir. miss 5-12; belinda 13-46; yellow belinda 8-18; esther ofarim 9-17; golden belinda 8- 17; red garnette 7-24; rubinette 8-14; mercedes 13-28; shocking blue 10-?"- 36; tak 65-150; nerine 16-45; strelitzia 160-275; vallota 60-100; snijgroen 90- 190; liatiüs 1H0-220. hand. Die samenwerking met het publiek komt soms moeizaam, maar soms ook heel spontaan en plezierig van de grond. Puttend uit bijna vier jaar ervaring op dit gebied, vertelt Tonny van Dieijen dat het erg moei lijk is om de inleiding op zo'n avond kort te houden, doordat er meestal een stroom vragen uit de zaal komt. Vragen, die niet zelden naar allerlei zijwegen dreigen te leiden. Nieuwe produkten Niet alleen de basiskennis van de voedingsleer blijkt bij de gemiddelde consument schrikbarend klein te zijn, maar de meeste huisvrouwen we ten ook niet goed raad met de tallo ze "afslank-produkten", die de laat ste tijd op de markt zijn verschenen. Op de voorlichtingsbijeenkomst pro beert de hartdiëtiste ze zo veel mo gelijk kritisch te bekijken, in de hoop dat haar cursisten niet klakkeloos vermageringskoekjes kopen, zonder dat zij zich eerst ter dege afvragen, wat het voordeel en wat de voedings waarde ervan is. Volgens Tonny van Dieijen is de keus uit vermageringsprodukten veel te groot. Daaruit blijkt volgens haar dat er ondanks alle sombere econo mische geluiden nog steeds te veel geld is, want op eten wordt in Ne derland totaal niet bezuinigd, meent ze. Het aardappel- en broodverbruik is de laatste jaren wel sterk gedaald, maar in plaats daarvan worden veel meer luxe-hapjes tussendoor gege ten. En dat is de grootste verslaving. Richtlijnen Voedingsvoorlichting in het alge meen zou in Nederland wel wat speels kunnen zijn, vindt Tonny van Die ijen. "Het gaat vaak zo serieus, een beetje streng zelfs in de trant van: dit mag wel en dat mag niet. Maar je kunt mensen toch niet verbieden om bepaalde dingen te doen. Je kunt niet meer dan richtlijnen geven en dan maar hopen dat er iets van blijft hangen. Op de dieetkookavonden ziet ze valk WASHINGTON (ANP) Ford Ame rika heeft in de Verenigde Staten ongeveer 600.000 personenauto's van de typen Mustang en Meroury Cou gar naar de dealers teruggeroepen. Het gaat om de typen van de bouw jaren 1968 en 1969. Gebleken is, dat de voorstoelvergrendeling defect kan raken indien op de stoel langdurig druk wordt uitgeoefend. ISLAMABAD (Reuter) Als eer ste land heeft Pakistan gisteren de nieuwe regering van president Ach- mad in Bangladesj erkend. De Verenigde Staten hebben la ten weten dat ze bereid zijn onmid dellijk tot erkenning van het pro-" westerse bewind over te gaan, maar dat nog geen verzoek daartoe uit Dacca was ontvangen. Diplomatieke kringen in Peking gelo ven dat de Chinezen de staatsgreep in Bangladesj met welgevallen heb ben begroet, aangezien zij een ein de heeft gemaakt aan het pro-Russi sche bewind van Sjeik Moedjiboer Rachman, die in Peking als een pion van Moskou in het schaakspel van de hegemonie in dit deel van de we reld werd beschouwd^Men acht het zélfs mogelijk, dat-er nu diplomatieke betrekkingen tussen China en Bang ladesj tot stand kunnen komen. Tot dusver bestonden die niet. De premier van Pakistan, Zoelfi- kar Ali Bhoetto, zei in een verkla ring dat zijn regering besloten had de 'Islamitische republiek Bangladesj' onmiddellijk te erkennen. Hij riep de veertig landen die lid zijn van de Islamitische conferentie en andere landen van. de derde wereld op het voorbeeld van Pakistan te volgen. De 'bekendmaking heeft in diplo matieke kringen in Islamabad ver rassing gewekt. Men had verwacht dat Pakistan met het erkennen van het nieuwe bewind zou wachten op wat de grote mogendheden zouden doen. Alleen met organisaties Tonny van Dieijen: "lekkere hapjes tussendoor, dat is de grootste verslaving." vrijwel uitsluitend vrouwen verschij nen. "Jammer" vindt ze "Ik zeg al tijd uw man mag gerust meekomen, want hij behoort tenslotte tot de groep die het meest door een hart infarct getroffen wordt. Vrouw en hart Wat dat laatste betreft, vermeldt een recente publikatie. van de Ne derlandse Hartstichting de volgende cijfers: Per jaar worden in Neder land ruim 30. wen met een hartinfarct in zieken huizen opgenomen. Ongeveer 12.000 mannen en 6.000 vrouwen sterven aa een acuut hartinfract. de sterfte beweegt zich bij de mannen in een stijgende lijn, maar ook bij de vrou wen is de sterfte in de jongeren leef tijdsgroepen, waar het roken van si garetten toeneemt, in de laatste tien jaar reeds verdubbeld. "Vrouw en hart"- heet dan ook een beschouwing die de Hartstichting in hét kader van haar jaarlijkse cam pagne verspreidt. Daarin wordt ondermeer gewezen op het verhoog de risico op een hartaanval voor de werkende gehuwde vrouwen. Een dringend advies van de Ne derlandse Hartstichting aan al deze vrouwen: zorg voor voldoende ont spanning en vrije tijd', voldoende li- cnaamsbeweging en goede voedings gewoonten. DEN HAAG (ANP) Minister Van der Stee (Landbouw en Visse-' rij) heeft de gemeente Om Haag schriftelijk laten weten dat hij best met vissers wil praten, maar dan wel met organisaties of representatieve groepen. Dit betekent dat hij het ver zoek van loco-biirgemeester Nuy van Den Haag om een aantal ongeruste kottervissers te ontvangen, afwijst. Nuij had begin deze week de mi nister om een dergelijk gesprek ge vraagd, nadat een aantal kottervis sers de ingang van de Scheveningse haven gedurende 12 uur hadden ge blokkeerd. De actie, georganiseerd door de bond van zeevarenden waar bij voornamelijk kleinere vissers zijn aangesloten) werd afgebroKo i, toen Nuij toezegde de minister te vra gen om een,gesprek met de vissers. Minister van der Stee heeft nu laten weten dat hij de groep niet representatief genoeg acht "oor een gesprek. De bond van zeevarenden dreigde begin deze week met hardere acties te kome.i, als het gespt ek niet doorging. Onder andere is daaroij ge sproken over oen eventuele o lokkade van de Nieuw; Waterweg. De bond was gistermiddag niet bereikbaar voor commentaar. Buitenlands bankpapier Engelse pond 5.43- Belgische fr. (100) 6.52-6.82; Jlgi® Duitse mark lire (10.000) 36.00-39.50; 2.50-2.60; Franse fr. (100) 58.75-61.75; Zwitserse fr (100) 97.25rl00.25; Zweedse kroon (100) 59.75-62.75: Noorse kroon (100) 46.75-49.75; Deen se kroon (100) 42.50-45.5.0; Oostenr. sch. (100) 14.40-14.70; Spaanse pes. (100) 4.40-4.70; Griekse drachme (100) LEEDS Na de eerste de strijd om de Europa Cup voor damesploegen in Leeds bezet Nederland de tweede plaats. Voor treffelijke prestaties werden geleverd door Wijda Mazereeuw, die op de'100 meter schoolslag een nieuw Neder lands record vestigde en door Enith Brigitha, die op de sprint ongenaak baar was en op de 200 meter wissel slag naar een nieuw nationaal re cord zwom. Na deze eerste dag voert Oost-Duits- land het klassement aan, ondanks het feit dat de Oostduitsers- geen enkele zwemster in cïe gelederen hebben die in Cali aan de start ver scheen. De b-ploeg was echter nog sterk genoeg om vijf van de zeven nummers te winnen: 100 meter rug slag: Jutta Engelman 1.06.26; 100 me ter vlinderslag: Leucht 1.03,54; 400 meter vrije slag: Andrea Eife 4.25,53; 200 meter wisselslag: Annakatrin Schott 2.23,56 en de 4x100 meter wisselslag estafette in 4.22,55, Over tuigend, zondermeer. De met grote gladiolen: spotlight 90-130; 150-175; cordula 100-110; crocks 60- 90; fidelio 125-150; carmen 135-140; overige 65-125; diversen: snijgroen 70- 110; chelone 50-135; 3""-1 15/8 waspeen AI 760; AH 310-1200; BI 900-1300; Cl 450-480; CH 260-420; bloemkool 61 79-130; 611 25-89; 81 49- 107; 8D 25-63; 121 57-71; andijvie 43- NIEUW VENNEP Een tweede confrontatie tussen de spelers van de Leidsche Hout in het toernooi in Nieuw Vennep blijft uit. Jan Hase- noot, met Frank Bonte tegenover Pe ter Pouwels en Bas Plos van Am- stel in het herendubbelspel, leek ook in het herenenkelspel B tegen over een clubgenoot van de Leidsche Hout, Peter Pouwels, te zullen ko men. Maar gisteren ging Hasenoot in de kwartfinale onderuit tegen de Amsterdammer Brandse. Dat gebeur de overigens in een partij, die het aanzien vooral in de eerste set vol komen waard was. Brandse drukte de winst door met 7-5, en had daar na de zaken vast in de hand, 6-2. René Gorter moest tegen Noud Wij- ers wel op zijn tellen passen, maar in gevaar kwam hij niet, simpel omdat hij op de drives vaster was en op die basis ook meer vaart dorst en kon geven: 6-2, 6-4. Bij de da mes werd Mickey Albers onbarm hartig van het gravel geveegd door een in de laatste twee partijen sterk spelende Lydy Weijers: 6-1, 6-0. Als de Amsterdamse deze vorm weet te behouden is het geen vraag meer of zij het enkelspel op haar naam zal schrijven. Margot Kra mer, no 2 geplaatst, kon gisteren namelijk pas na hevige strijd mevr. Van Oers tot capitulatie brengen: 4-6, 7-6, 9-7, na ruim drie uur ten nis. In het herenenkelspel C bereik ten de twee Duitsers, Ludwig en Frost, de halve finale. Aangezien beiden in een andere helft van het wedstrijdschema werden geplaatst, is een Duitse finale ih dit nummer niet onmogelijk. Ludwig kon het kar wei tegen H. de Jong overigens pas na drie sets klaren: 1-6, 6-4, 6-4. Vastheid, goed lopen en bovenal een geweldige inzet gaven de doorslag ten gunste van de Duitser. Dolf Bee- len mag nu. proberen de Duitse on verzettelijkheid te breken. Geen ge makkelijke opgave. In het gemengd dubbelspel B stuitten Margot Kra mer en Noud Weijers op knappe en taaie tegenstand van het duo mevr. Vermeulen en Alessy, 6-4, 2-6, 6-3. Sterker serveren van Noud Weijers en betere returns van Margot Kra mer beslisten het duel in de derde set. De partij van Adri Kuhlman en Klint tegen mevr. Gaus en Schro der werd afgebroken bij de stand 2-0 in de eerste set voor de laatst genoemden. Klint viel .by een po ging om een bal te halen en scheur- de daarbij zijn kin open. In gezamen lijk overleg werd toen besloten de partij vandaag verder te spelen. Spor tief gebaar van mevrouw Gaus en Schroder. verwachtingen naar Leeds afgereis de Nederlandse ploeg kwam tot twee overwinningen. Wijda Mazereeuw was wederom de aangename verras sing met haar eerste plaats op de 100 meter schoolslag in de nieuwe nationale recordtijd! van 1.13,96, de Voetbal Gisteravond zijn twee Bundesligawedstryden vooruitge- speeld Kickers Offenbach won op eigen veld voor 27.000 toeschouwers met 3—2 van Hamburger SV (met Horst Blankenburg). Eintracht Frankfurt won de uit wedstrijd tegen Werder Bremen voor 28.000 toeschouwers met 2-1. Wielrennen Tour de France win naar 1975 Bernard Thevénet heeft vrijdag het criterium van Beaulac- Bernos in de Gironde gewonnen. Joop Zoetemelk eindigde—els vierde in dezelfde tijd: 2.34.11. Wielrennen Fred Rompelberg, als tweede geëindigd in het Nederlands sctayerskampioenschap by de profs en geklasseerd na de dopingcon trole, spant een kort geding aan te gen het Limburgs Dagblad. Het dient op 2 september voor de president van de rechtbank te Maastricht. Rompelberg eist rectificatie van de naar zijn mening onjuiste berichtge ving over het nationaal kampioen schap van de professional stayers. Autosport Wilson Fittipalcl heeft vrijdag een ongelukje gehad tijdens de training voor de Grote Prijs van Oostenrijk. Hij werd per helicopter naar een ziekenhuis gebracht en daar werd geconstateerd dat zijn ver wondingen zich beperkten tot een ge broken middenhandsbeentje en bloeduitstortingen. SCHIEDAM De tafeltennisver eniging Bruynzeel Kitchen Eagles, die uitkomt in de ereklasse van de nationale competitie, zal het komen de seizoen spelen onder de naam de Koorenbeurs. De sponsorovereen komst met Bruynzeel is na drie jaar geëindigd en de vereniging (vroeger TSF) heeft geen nieuwe sponsor kun nen vinden. Het bestuur heeft nu besloten de vereniging te naar het gebouw in Schiedam, ti de weds try den worden gespeeld. zilveren medialle van de wereldkam pioenschappén is dus geen uitschie ter geweest. De Noordhollandse is er in geslaagd haar topvorm vast te houden, waardoor opnieuw een schit terende tijd werd gerealiseerd: 0,60 seconden boven het wereld- en Euro pese record van de Oostduitse Rena- te Vogel. Enith Brigita, broils in Cali op de vrije slag nummers, was op de sprint ongenaabaar en won in de acceptabele tijd van 58,20. Een twee de plaats viel het wisselslagkwartet in 4.27,08 ten deel. Twee derde plaat sen werden behaald: een op de 200 meter wisselslag door Enith Brighi- ta in 2.26,49 (Nederlands record) en een door de talentvolle Annelies Maas Op de 400 meter vrij in 4.32,18. WÊÊÊ Wijda Mazereeuw indruk te maken op de TOO-meter rugslag met haar 1.08,82 hetgeen haar slecht 'n vierde plaats opleverde. De de achterhoede, zesde! Stand na de eerste dag: 1. Oost- Heemsteedse moest zelfs nog de Ita- Duitsland 67 punten, 2. Nederland 52, 3. West-Duitsland 43, 4. Sow jet- j>óver - Jon Erikson, een richting van José Damen op de 100 Zweden 26, 7. Italië f meter vlinderslag. Nationaal gezien mag een chrono van 1.05,78 aan- vaardbaar zijn, internationaal gezien rige Amerikaanse student in de li chamelijke opvoeding/is er vrijdag in geslaagd Het Kanaal tussen Do ver en Calais vice versa in precies 30.uur te bedwingen. Hij brak daar mee een tien jaar oud record met drie minuten dat op naam stónd van zijn vader... De eerste daad! van Jon zijn aankomst in Dover, Cricket Op de eerste speeldag TEL AVIV Turkije heeft zich te- van de tweedaagse cricketwedstrijd ruggetrokken voor zijn wedstrijd uit zijn' va(jer in Chicago op te bellen tussen het op zes plaatsen gewijzig- de eerste ronde van het Davis-béker- en hem te vertellen dat hij zijn in de Nederlands elftal en de Free Fo- toernooi tegen Israël, dié op 29 augus- 196£ gevestigde record kwyt was resters hebben de Nederlanders voor tus in Tel Aviv zou beginnen. De geraakt. Jon Erikson maakte de o- een sensatie gezorgd door een gewei- Turkse bond deelde mee dat de drie oversteefe dige score van 214 voor drie geslo- beste spelers op dit moment in de ten. De held van de middag was Verenigde Staten studeren en dat ^ez in 11 de 38-jarige Henny Wijkhuizen die de beste junioren in dezelfde periode een Century maakten en met 101 aan de Middellandse Zee-Spelen in alvorens de "terugweg aan te vangen, niet uit bleef. Het was zijn tweede Algiers zullen deelnemen. Zes jaar Qp de terugweg is Erikson enige century in 22 jaar topcricket. De En- geleden trok Turkye zich ook terug tijd in moeilijkheden geweest, toen gelsen konden aan bat weinig indruk voor de wedstrijd tegen Israël. Toen hij het contact met zijn volgboot maken en stonden aan het einde van waren de vier topspelers verhinderd door mist de eerste dag op 126 voor 6. wegens studie eii dienstplicht. Dover naar Saugatti, mijl gelegen vanaf Kaap Gris 59 minuten. Hij de toegestane 10 minuten.rusit, duisternis was kwijt geraakt. Erikson is de derde zwem mer, die Het Kanaal in twee richtin gen heeft bedwongen. Voor. hem gin gen de Argentijn Antonio Abertondo en de Brit Kevin Murphy dezefde Frans dreigement GEEN OLYMPISCHE SPELEN ZONDER DE TELEVISIE PARIJS In een Franse televisieuitzending heeft de voorzitter van het Franse Olympisch Comité, Claude Collard, gedreigd de Olympische Spelen in Montreal te zullen boycotten als er niet spoe- dernissen met 18 sprongen. Steenken Paardesport - Wereldkampioen Hart- wig Steenken (Wdl) heeft in Mün- chen het eerste onderdeel voor dé strijd om de Europese springtitel gé- Hij zegevierde met Erie in i jachtspringconcours ovér 15 hin- dig i oplossing komt inzake het geschil over de directe televisie- maakte in 90,1 seconden de snelste uitzendingen van de Spelen naar Europa. Collard zei verder wel foutloze rit. Tweede werd zijn land- begrip te hebben voor de financiële problemen van de Canadezen, genoot Alwin Schockemöhle, die met maar dat dit niet tot gevolg mag hebben dat Europa verstoken blijft Warwick weliswaar 89,8 jecanden van televisiebeelden. Zou Canada toch voet bij stuk houden dan staat nodig had, het IOC nog maar één ding te doen, de Olympische Spelen niet te maakte en J laten doorgaan, aldus CollawL uitkwam.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10