Een gewone dag in Taizé Lezers schrijven Eis: zes maanden tegen stenengooier .Mumru^n;» VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 Kloostergemeenschap brengt schamel dorpje tot nieuw leven Taizé heeft een internationale vermaardheid gekregen en het is een internationaal centrum geworden. We zouden van dit Bourgondische dorpje nooit hebben gehoord, wan neer zich hier niet had gevestigd die oorspronkelijke pro testantse kloostergemeenschap, die zich naar dit dorpje is gaan noemen. Zoals men in de Middeleeuwen sprak van de orde van Cluny, de orde van Citeaux, de orde van Pré- monitré, naar de plaats waar dé eerste vestiging geweest is, zo spreekt men nu van de orde van Taizé. Reeds ver in de omtrek vindt men wegwijzers die de kortste route naar ■Taizé aangeven en wanneer men aankomt op de terreinen waar het leven en werken van deze klooster gemeenschap zich afspeelt,, blijkt eerst recht hoezeer dit dorpje een internationaal centrum is. Alleen reeds het gemotoriseerde verkeer wijst daarop. De parkeerterreinen stonden vol met auto's die kwamen uit vele Europese landen. We telden er zo maar een tiental uit ons eigen land. Er stonden zeven bussen, waarvan er drie uit Frankrijk kwamen, en één uit Zwitserland, Duitsland, België en Nederland (Enschede). En toch was er die dag niets bij zonders te beleven in-Taizé. Het was een doodgewone dag, midden in de week. Het was wel in een vakantie week en zoals dat met onszelf ook het geval was, bleken verscheidene be zoekers op doortocht naar zuide lijker streken. Ze hadden van Taizé gehoord en erover gelezen; hun be langstelling was gaande gebleven en in ieder geval wilden ze eens zijn in dat schamele dorpje, dat door üe kloostergemeenschap tot nieuw le ven is gekomen. Vervallen huizen zijn hersteld. Maar apart daarvan, ertegenaan leunen de en gedeeltelijk in herstelde oude gebouwen, liggen de terreinen van de kloostergemeenschap met als centrale punt de kerk, massaal voor dit dorp- Je. Ook al rekent de De voorzitter van de Westduitse bisschoppenconferentie, kardi naal Julias Döpfer, re secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Philip Potter, en de aartsbisschop van Parijs, kardi naal Marty, brengen zondag een bezoek aan de protestants- oecumenische broedergemeen schap in Taizé, in Frankrijk. Op die dag wordt daar de "dag van het gehele volk Gods" ge houden. Deelnemers aan het "jongerenconcilie" in Taizé heb ben hiervoor alle volwassenen uitgenodigd, die wat meer in zicht willen krijgen in het werk van het jongerenconcilie. Deze zomer zijn er wekelijks 1500 tot 2000 jongeren naar de broeder gemeenschap in Taizé gekomen. Onze medewerker S. J. M. Hulsbergen bracht kort geleden een gewone dag in Taizé door. In bijgaan artikel doet hij daarvan verslag. nauteit er bij, dan is deze kerk nog buiten proporties. Wanneer men er binnen gaat, lijkt de ruimte nog groter, doordat men gebruik heeft gemaakt van het volgende terrein en er binnen de kerk een amphitheater is ontstaan. Deze kerk is een ge schenk van de Evangelische kerk van Duitsland. Maar, dat zijn we door de eeuwen heen gewend dat kloosters voor de grootte van hun gemeen schap, grote kerken hebben gehad. Men heeft bij ieder klooster gere kend op een bredere pastorale taak, die mede tot uiting Komt door de dienst in de kerk. Dit is in Taizé niet ahders. Invloed In het algemeen kunnen we wel zeg gen: hoe groter de kerk was bij een klooster, hoe groter ook de invloed die er van de kloostergemeenschap uitging; als zodanig is die nieuwe kerk van Taizé een teken van de betekenis die deze communauteit heeft. Op zichzelf is deze kloosterge meenschap niet groot. Maar alleen reeds uit het getal van de bezoekers die er op die gewone dag in Taizé wa ren, kan men enigszins afleiden dat de dinvloed van deze gemeenschap gro ter is dan men zo zou denken. En dan hebben we nog niet eens meege rekend de jongeren die hier jaar in jaar uit samenkomen en de tenten bevolken. De nieuwe kerk is wel het eerste dat opvalt wanneer men komt op de terreinen van de communauteit. En het tweede de grote bruin? Ameri kaanse legertenten, waarin ook dit jaar weer een heel leger van jonge ren gehuisvest was. Het vorige Jaar heeft men kans gezien hier een 40.000 bijeen te brengen voor het zgn. jongerenconcilie dat eind augus tus begon. Maar permanent vindt men hier jongeren in hun vakantie- tijd, naar ons werd verzekerd. Het vorige jaar heeft men allerlei ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders naar Taizé weten te Krijgen, onder wie kardinalen en de secretaris-ge neraal van de Wereldraad van Ker ken. Zelfs de broer van paus Johan nes XXHI is hier toen geweest. Deze paus staat hier hoog in aanzien. Dit jaar was er niets bijzonders. Maar het jongerenconcilie gaat door en het zal blijven doorgaan zolang er geen werkelijke verzoening in de wereld tot stand- is gekomen. Zo werd ons na drukkelijk gezegd. Een van de redenen eens in Taizé wilden zijn was de vraag: wat zoeken die duizenden jongeren die ieder jaar naar dat Bourgondische dorp trekken? Wat beweegt hen om bepakt en bezakt daarheen te gaan? Is het het inter nationale gezelscnap dat men daar aantreft? Zijn het de gesprekken waarin men zich verdiept? Is het de begeerte zich in te zetten voor een andere wereld waarin meer harmo nie heerst dan in die waarin wij leven? Is het de nabijneid van man nen die zich volkomen hebben over gegeven aan wat zij zien als hun christelijk ideaal en die daarvoor van zovele dingen afstand hebben ge daan? Zijn het de vasce regeis die deze jongeren trekken, terwijl in het algemeen de jeugd niet bs veei wil weten van regels waaraan het leven streng gebonden is? Is het de begeer te naar gebed in overgave en lof prijzing, zoals de regel van Taizé die steit? Is het de begeert om in inner- Iük stilzijn te blijven in Chris tus, zoals we kunnen lezen in de re gels der orde? Naar een andere vrij heid dan die, welke de jeugd in het algemeen zoekt ep waardoor zij zich vrijwillig bepaalde dingen kunnen ontzeggen? Dit zijn vragen waa -mee we naar Taizé gekomen waren en waarop we graag antwoord zouden hebben gekïegen. Maar, na een bezoek, tot tweemaar toe, hebben we het ant woord nog niet. We hebben Jongeren aangeklampt en hun de vraag voor gelegd: wat zoeken jullie hier nu eigenlijk? De oogst was r.iet groot. De eerst antwoordde: we zoeken elkaar, hen tweede voegde eraan toe dat heel de sfeer van Taizé hen trok, omdat zij het gevoel hadden dat er hier werkelijk rekening met hen werd gehouden. Een derde msrkte erbij op dat de diensten in de kerk voor haar zo veelzeggend waven. Stilte Van die diensten in de kerk heb ben we er dan twee meegemaakt, bei- de om twaalf uur in de middag. Toen de vijf klokken van öe klokkestoel luidcen, stroomden ze van aile kan ten toe, de dagjesmensen, uit de bus sen en auto's en de jongeren uit hun tenten. Overal stonden er Jongeren met een bord dat tot stilte maande, en in de kerk was er dan ook alleen maar een eerbiedige stilte. De kleir-e dorpskerk van Taizé 's een van de oucste nog bestaands Romaanse ker ken. Wanneer je er binnen komt, mott je wel eerst aan de duisternis wennen. Slechts enkele raampjes met gebrandschilderd glas, laten maar moeizaam wat licht door. Het Is een type van kerk dat de af geslotenheid van de wpreld uitbeeldt en op zichzelf al uitnodigt tot inkeer. Hoewel massaal, vergeleken met de dorpskerk, maakt de verzoeningskerk van de communauteit toch ook die zelfde indruk. Alleen wat kleine ra men, hoog bij de zoldering. Vooraan in de kerk is er iets meer licht, maar wanneer de liturgieboeken moeten worden gebruikt, is het wel nodig dat de -lichten worden aangestoken. Men vindt in die kerkeen paar oos ters-orthodoxe ikonen. Dok een Ma donna-schilderij, waarvoor een lichtje brandt. En helemaal voorin, tegen de wand, plastieken in spiraalvorm, waarin lichtjes branden. In de kerk was duidelijk het onderscheid te merken tussen de dagjesmensen en de jongeren, welke laatsten met devo tie een plaats zochten, knielden, zich bogen en eerbiedig wachtten op de dingen die zouden komen. De 29 broeders die we telden, kwa men in hun witte pij onregelmatig binnen. De kerk was volkomen bezet: de schaarse stoelen en banken, maar de meesten zaten of knielden of lagen op de vloer of hadden een plaats gezocht op de oplopende trap pen. Er werd een psalm gezongen op de wijze zoals we dat kennen uit de rooms-katholieke en anglicaanse kerk. Er werden teksten uitgesproken iri vijf verschillende talen. Een paar maal ook een gebed. Maar daartussen door waren er lange tijden van stilte, die alleen verstoord werd door het hier en daar kuchen en hoesten. We hadden de indruk dat de helft van het halfuur dat de dienst duurde in stilte werd doorgebracht. Na afloop verdwenen de broeders, op twee na, die met de aanwezigen gin gen oefenen in het zingen van hal leluja op drie verschillende wijzen en daarna: Lóbe den Herrn. Dit ter voorbereiding van de dienst van de komende Zondag. We dragen de her innering mee aan een devoot samen zijn. Behalve de stevig gebouwde kerk en een paar oudere gebouwen die in steen zijn opgetrokken, vindt men in het Taizé van de communauteit al leen maar tenten en houten barak ken, die zo weer kunnen worden af gebroken en naar elders verplaatst. Als zodanig is het -hier wél een beeld van de kerk, waar men weten moet dat we hier geen blijvende plaats hebben. Dat wil Taizé ook niet zijn. De boodschap diie men hier te bren gen heeft, moet uitvloeien, uitstro men over heel de wereld heen. Tweemaal zijn we zo enkele uren in Ds. C. Pel, Evangelisch-Luthers predikant te Amsterdam, die binnen kort 65 jaar wordt, krijgt met in gang van 1 september emeritaat. Vóór de oorlog was ds. Pel enige ja ren predikant in Bodegroven. Er is zondagavond om 7 uur in de Hooglandse kerk in Leiden een dienst die niet in het kelkblad staat vermeld. In deze dienst gaat voor ds. C. H. Bijl te Castricum, de vroe gere Leidse jeugdpredlkant. 9 Om 7 uur morgenavond wordt in de Hoog landse kerk in Leiden het maande lijkse avondgebed gehouden. Het zendingswerk "Middernachtsroep" (postbus 489 Leiden) houdt op za terdag 30 augustus om half 11. half 3 en half 6 in de schouwburgzaal van "Figi" te Zeist (Tweede Dorpsstraat 29) een landelijke Kraël-dag. Spre ker is de algemene leider van dit zen dingswerk, de evangelist Wim Malgo. De titel van zijn onderwerp is: .Wordt Israël door de ondergang be dreigd?" Er zal een stand met Isra- ël-souvenirs worden ingericht. Josef Karcher en zijn ensemble zullen Israëlische songs en koren ten ge hore brengen. O De kerken in West- Duitsland zijn nog niet toe aan een breed interkerkelijk open avondmaal, respectievelijk intercommunie. Dit blijkt uit de reacties, die tot dusver zyn binnengekomen bij de „Werkge meenschap von christelijke kerken in Duitsland" naar aanleiding van haar rapport over intercommunie van vorig jaar. De rooms-katholieken in Hamburg verwijzen naar het stand punt van him bisschoppen, die de deelneming van katholieken aan het evangelisch avondmaal nog niet kun nen toestaan. De werkgemeenschap verwacht niet, dat de reacties uit andere delen van Duitsland veel van die van Hamburg zullen afwijken. Volgens haar is binnen de officiële kerken nog niet gerijpt, wat hier en daar op plaatselijk niveau al ge schiedt. De Anglikaanse postoor Trevor Dearing van Hainault in Essex heeft ontslag genomen om ai zijn tijd te kunnen besteden aan exorcisme duiveluitdrijving) en ge bedsgenezing. Samen met drie art- sën heeft hij de economische basis gelegd, die hem in staat moet stellen zijn nieuwe werk te doen. Rev. Dea ring is getrouwd en heeft vier kin deren. Hij behoort tot het kleine groepje van Anglikaanse priesters,, dat het exorcisme en de gebedsgene zing een grote opleving heeft be- Taizé geweest, 'en wat we hebben meegedragen is niet meer dan een voorlopige indruk. Voor een grondiger oordeel zou het nodig zijn hier op z'n minst gedurende enkele weken heel het leven mee te ma-ken. In die enkele uren hebben we er ons alleen maar een vreemdeling gevoeld, die iets geproefd heeft van de sfeer die daar -heerst. We zijn blijven zitten met vragen. Waarom zóveel jongeren, ook uit ons eigen land, zich zozeer tot Taizé voelen aangetrokken. De Sint Jan in Den Bosch is al in geen honderd jaar uit de steigers geweest. De oorzaak daar van is, dat de verwering sneller gaat dan de restauratie. Alleen een verhoging van het subsidie bedrag, die zou neerkomen op twee en een half miljoen gulden waardevast per jaar, kan de res tauratie versnelen. Dan zou, vol gens het bouwbureau van het bis dom, de kerk over tien jaar van haar steigerwerk zijn verlost. De kerk behoort tot de parochie, de toren is eigendom van de gemeen te Den Bosch. Het geheel valt on der Monumentenzorg. Tijdens Nieuwmarktrellen AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Am sterdam, mr. F. H. von Meyvnfeldt, heeft gisteren een gevangenisstraf van zes maanden geëist tegen de 28-jarige maatschappelijke werker. J M. uit de hoofdstad wegens open bare geweldpleging tijdens de Nieuw marktrellen op 24 maart dit jaar. M. werd ervan verdacht stenea naar de politie te hebben gegooid en daar bij de 21-jarige agent J. Slotje in het gezicht te hebben geraakt. Ook zou hij op diezelfde dag met een pr'?m banden van politiebusjes heb ben lek gestoken. Agent Slotje raakte door de steen, die hem net onder zijn vizier op de mond trof toen hij samen met een groep agenten in linie stond opgesteld aan het begin van de Ko ningsstraat, vier boventanden kwijt, terwijl enkele ondertanden afbraken. Ook liep hij een gescheurde lip op. Tiidens de rechtzitting gaf M. toe tijdens de rellen met stenen te heb- Geld voor Gambia RAALTE Van 20 tot 26 augustus zai ter gelegenheid van de 25ste Stöppelhaene in Raalte een na tionale inzamelingsactie worden ge houden, waarvan de opbrengst wordt bestemd voor een zaadverbeterings- project in Gambia. Ruim W00,war me bakkers" zullen in deze' periode zakjes met siermaïszaad verkopen en de opbrengst storten opeen bank- ben gegooid naar een waterkanon. Hij ontkende echter ten stelligste stenen naar politieagenten te hebben gegooid. Volgens zijn verklaring was hij pas met stenen naar de water werper gaan gooien toen een colle ga van hem, die zijn fiets wilde op halen, door een aantal agenten be wusteloos zou zijn geslagen. Ook bekende hij enkele banden van po litiebusjes met een prim te hebben lek geprikt. Op grond van de getuigenverkla ringen van drie agenten achtte de officier van justitie bewezen dat M. de bewuste stenengooier was. M. had zich volgens mr. Von Mayen- feldt schuldig gemaakt aan 'ordinai re rellenschopperij'. Mr. Leoni was echter van mening dat zijn cliënt geen enkele steen naar de politie had gegooid. "Boven dien ging het hier niet om geweld "daarom is er geen sprake van een gewoon geweldsmisdrijf, maar het uiten van onvrede". Mr. Leoni drong bij de rechtbank op zelfbeperking aan. "Het is niet nodig om over schrijnende wonden, die over en weer bestaan, azijn te gooien", aldus de verdediger. Uitspraak op maandag .25 augustus. Ir. A H. Boerma, directeur-generaal van de Wereld Voedsel Organisatie (FAO), zal op donderdag 28 augus tus, samen met de ambassadeur van Gambia in Brussel, de heer Ebou Momar Taal, naar Raalte komen om het voorlopige eindbedrag in ont vangst te nemen en de bestemming van het geld toe te lichten. De Stöp pelhaene is een traditioneel oogst feest in Overijssel. Deze traditie is voor de organisatoren aanleiding ge- weest om de viering van dit feest toe te spitsen op -ien bezinnings op het wernHiftaflrifirivraagstuk. Arrestaties De Chileense politie heeft 44 hoogleraren, studenten en stafleden gearresteerd van c!e na tionale universiteit in Santiago. De gearresteerden zullen moeten te rechtstaan op beschuldiging van in breuk op de 'staat van beleg', op grond waarvan politieke activiteit is verboden. Spionage De Laotiaanse regering heeft gisteren opdracht gegeven tot de onmiddellijke uitwijzing van twee Thailandse plv. militaire atta chés, die vorige week waren gearres teerd op beschuldiging van spionage. Het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat dé regering na zorgvuldige bestudering van de acti viteit van beide personen besloten heeft hen onmiddellijk uit te wijzen. ANS doorstond eclips goed EINDHOVEN (ANP) De As tronomische Nederlandse Satelliet (ANS) heeft gisteren in omloop 5118 een langdurige eclipsperio<b afge sloten. In de afgelopen 75 dagen neeft de satelliet tijdens -Ike om loop de schaduw van de aarde eni- gè tijd doorlopen, waardoor de vas te stand ten opzichte van ie zon is onderbroken, aldus een mededeling van European Space Operation Cen tre (ESOC) in Darmstadt. Het normale wetensc najpeli j ke meetprogramma moest in deze eclipstij d worden opgeschort. De ANS heeft de eclips goed doorstaan. Elke keer wanneer de sateliet uit de aardschaduw te voorschijn kwam, was zij binnen een paar mi nuten weer op de zon gericht met een nauwkeurigheid van minder van één boogminuut en Kon het wetenschappelijk programma wor den voortgezet. De satelliet die voor een half jaar werk was ontworpen, functio neert bij voortduring goed. Bijna 'n jaar na de lancering (30 augustus '74), is de functievermindering van de apparatuur niet noemenswaard. De ANS wacht dit najaar een druk programma wanneer het ga lactisch centrum een tweede keer binnen meetbereik komt. „V ergaderink j e" kabinet zinvol DEN HAAG (SP) Minister president Den Uyl vindt het nuttig dat het kabinet zo wil zo verga dert, ook als slechts enkele ministers aanwezig zijn. De praktijk heeft geleerd, aldus de premier, dat deze vergaderingen een vangnet-functie vervullen. Dat is noodzakelijk voor het afdoen van besluiten van formele aard en met het oog op eventualiteiten. De premier antwoordt daarmee op vragen uit de tweede kamerfrac tie van de KVP, naar aanleiding van 31 Juli, toen van de ministers slechts Vorrink, Trip en Westerterp aanwezig waren. De kamerleden waren van mening dat je bij een zo'n gering aantal aanwezigen maar beter niet kon vergaderen. Opnemen van brieven In deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens ls. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te telgeren dan wel in te korten. Daey Ouwens (3) Door het lezen van uw krant ben ik op de hoogte gebracht van de strubbelingen die er zijn rond de Groenoordhal-directeur. Het is voor mij een onbegrijpelijke zaak. Heeft die man nu wel of niet iets gedaan dat niet door de beugel kan? Zo Ja, dan moeten B. en W. hem ontslaan, zo nee, dan moet de gemeente de moed opbrengen om hem terug te plaatsen. Omdat alles zo lang duurt heeft menig Leidenaar het idee (en ook in uw krant kun Je dat vaak tussen de regels door lezen), dat de man wel onschuldig zal zijn, maar dat de gemeente niet weet, hoe zij tot eer herstel moet komen! Mijn oplossing is: maak er direct een einde aan door hem terug te plaatsen. P. DU BOIS, "Evertsenstraat 1, Leiden. Daey Ouwens (4) In maart van dit Jaar heb ik in een persoonlijk schrijven aan alle leden van de gemeenteraad en het college van Burgemeester en Wet houders mijn verontwaardiging uit gesproken over de alsmaar voortsle pende zaak rond de geschorste di recteur van de Groenoordhal. Toen was voor mij de aanleiding tot schrij ven het in deze krant gepubliceerde bericht dat de gemeente Leiden de geschorste directeur Daey Ouwens op had gedragen zich te onderwer pen aan een geneeskundig onder zoekterwijl Daey Ouwens toen al vijftien maanden geschorst was! In ditzelfde schrijven .heb ik ook de vraag gesteld waarom de burgers van Leiden niet mogen weten wat er aan de hand is. Ik ben mijn brief toen geëindigd met het volgende: "Hoe het ook zij, laat deze affaire op houden te bestaan. Ik hoop dat uw raadsvergadering van heden avond -een mogelijkheid zal bieden een begin te maken aan een m.i. on smakelijke geschiedenis. Wie er ook schuldig is, er moet een eind aan ko- Vele maanden later., het Leidsch Dagblad van maandag 11 augustus 1975. Uw redacteur Ruud Paauw sig naleert in een uitgebreid artikel een interview mot het raadslid Stroink. Paauw stelt een aantal vragen op en Stroink vindt ze "knap in elkaar zitten", maar weigert ze te beant woorden. Hét doet me allemaal den ken aan "vuurtje stoken en hard weg lopen". Als de heer Stroink beweert dat de Groenoordhal-directeur slecht functioneerde en het hem ontbrak aan een welomschreven beleidsvisie en hij niet wist wat hij met de hal wilde en zich vrijwel uitsluitend met detailkwesties bezig hield, dan doet dit mij denken aan mijn periode als raadslid, toen ik nog deel uitmaakte van de Commissie voor de Groen oordhal. In een hal als de Groenoordhal moet een directeur zelfstandig kun nen handelen: zaken doen! Hoe was het toen: het beleid kwam van het Stadhuis, de directeur was min of meer gebonden aan dat beleid en was het toen niet zo dat we allemaal een beetje "in de knoop" zaten over het optimaal functioneren van de hal? En een directeur wordt dan fijngemalen tussen allerlei toestan den. Stroink zegt ook dat de veehandel hem (Daey Ouwens) vijandig gezind was. Welnu, neem de vergaderingen van de "veehandel" toen het ging om naar Leiden te gaan. Als ik goed ben geïnformeerd is toen nooit de komst naar Leiden afhankelijk gesteld van het weggaan van Daey Ouwens. Als ik me goed herinner is er tijdens een openbare hoorzitting voor de Leidse raad, waar ik dacht de heer Diepenveen namens de veehan del het woord voerde, met geen woord gerept over Daey Ouwens. Overigens heeft de geschorste directeur zich al tijd beijverd de Rotterdamse vee markt naar Leiden te halen. Zoetjesaan begint deze hele zaak bijzonder onsmakelijk te worden, waarom geen openbaar debat, waar om die blijvende geheimzinnigheid, als er fouten gemaakt zijn is het geen schande die. te erkennén (het zij betrokkenen geprezen), maar laten we een soort "Watergate-affaire" vermijden. Of is het daar al te laat voor? Het is niet te hopen. H. C. KWIK, Van 's-Gravesandestr. 19, Leiden. Daey Ouwens (5) Door uitlatingen van het raadslid P. Stroink is de kwestie rond de Groenoordhal-directeur Daey Ouwens weer aktueel geworden. Hoogst ak- tueel zelfs. Na de gehele gemeenteraad het brevet van bestuurlijk onvermogen te hebben uitgereikt doet Stroink de zaak Daey Ouwens solo-professioneel uit de doeken. De z.g. geheimhou dingsplicht weerhoudt hem er niet van om de twee "duidelijke" oorza ken te noemen, welke hebben geleid tot schorsing van de directeur, a. Gebrek aan een welomschreven beleidsvisie en b. de hem vijandig gezinde wereld van de veehandel. Met name het laatste dwong de heer Stroink "de hamer te gaan hanteren om spijkers met koppen te gaan slaan". Vreemdik was (en ben nog) van mening, dat de commissie waarin hij zitting had uitsluitend belast was met een onderzoek inzake de ver pachting van de restauratie in de Groenoordhal. Daarover is weinig of helemaal niets te horen of te lezen geweest. In plaats van in het koffiedik van bedoelde restauratie te kijken, con cludeert de commissie, dat het de di recteur van de Groenoordhal aan beleidsvisie ontbreekt. Dat moet dan een plotseling opgekomen ziekte 'zijn!! Immers, vóór zijn benoeming tot directeur had Daey Ouwens zo om en nabij de twee jaar als plaats vervangend directeur de zaken van de Groenoordhal behartigt. En dat kennelijk tot tevredenheid van ieder en in het bijzonder van het vorige college van B. en W. Wanneer het Daey Ouwens werke lijk aan beleidsvisie zou hebben ont broken, dan gaf dat college en de gehele gemeenteraad met een derge lijke benoeming wel blijk van een onvoorstelbare kortzichtigheid. Voor het feit, dat men een visieloze zaak waarnemer tot directeur promoveert heb ik in de Grote Winkler Prins geen passende begripsomschrijving kunnen vinden!!! Over beleidsvisie gesproken! Stroink moet tijdens het interview hebben voorvoeld, dat DAT argument geen hout snijdt. Daarom: DE aan leiding tot de schorsing is de vijan dig gezinde houding van de veehan del jegens de directeur. Als ddt het werkelijke motief is, heeft het ge meentebestuur zich laten leiden door puur materialisme. De menselijke waarden van ambtenaren in dienst van de gemeente Leiden schijnen niet te tellen. En wanneer het bestuur van die gemeente dan uitsluitend de materiële belangen wil behartigen, pakt deze schox-sing nog verkeerd uit. Want: schorsing óf functionele ar beid, de directeur is formeel nog steeds als zodanig in dienst van de gemeente. Inclusief sociale lasten kost dat toch een slordige honderd duizend gulden per jaar! Terzijde zou van de heer Stroink mogen worden verlangd, dat hif de door hem gesignaleerde vijandigheid niet alleen suggereert maar ook on omstotelijk bewijst. Het heeft er alle schijn van, dat dit bewijs ook niet is te leveren. (Het bewijs van het te gendeel wel!!) Dit valt af te leiden uit het feit, dat het college van B. en W. tot op heden nalatig is ge bleven om uitvoering te geven aan het advies van de commissie van on derzoek om Daey Ouwens bij de ge meenteraad voor te dragen voor ont slag uit zijn functie. Het bovenstaande overwegende, ben ik van mening, dat een gemeente raad, welke er zich van bewust is dat zij het hoogste bestuursorgaan vormt, het college van B. en W. ter verantwoording dient te roepen en zal eisen, dat Daey Ouwens binnen de kortste keren weer als directeur achter zijn bureau in de Groenoord hal zal zitten. G. H. BARENDRECHT, Dr. Janszenstraat 1, Benthuizen. Nog een week tropenrooster LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden heeft in ve'rband met het nog voortdurende fraaie en warme zomerweer besloten het tropenroos ter voor de kleuter- en lagere scho len met een week te verlengen. De schooluren zijn gedurende de week von 18 t/m 22 augustus als volgt: voor de kleuterscholen en de eerste en tweede klas van de lagere school van 8 tot 12.30 uur en voor de scho len voor buitengewoon onderwijs en de derde tot en met zesde klas van de lagere school van 8 tot 13 uur. Deze regeling geldt ook voor de is ook t

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12