Toine Hezemans blijft in heet duel overeind Molenbeek raast over Ajax: 5-2 „Roken doodt" Stunt NEC met finale-zege tegen PSV: 2-1 Van Lennep krijgt geen revanche op Zandvoort MAANDAG 11 AUGUSTUS 1975 SPORT SPORT SPORT SPORT LONDEN Een Engels anti-rook comité heeft gisteren plannen ontvouwd om via de autosport het roken te bestrijden. Het comité wil in internationale rally's een wagen mee laten rijden met het opschrift: „roken doodt". De wagen zal bestuurd worden door de 29-jarige Paul Cary, een rijder die in Engeland bekendheid geniet. „Wij willen hiermee op bescheiden wijze actie voeren tegen de enorme reclame die sigaretten-merken maken in een sport, Engeland tot de besten behoort", aldus Cary. PAGINA 9 Gijs van Lennep achtervolgt Toine Hezemans in de Tarzanbocht. Wat Van Lennep echter ook probeerde, zijn rivaal bleef hem steeds voor. ZANDVOORT De revanche smoorde tenslotte in gescheurd en verbrand rubber. Gijs van Lennep, eervolle verliezer van het gigantische duel Hezemans-Van Lennep, was echter de eerste om toe te geven dat er door hem, maar ook döor zijn Eindhovense opponent krankzinnig veel geëist was van de banden. Zoveel dat na anderhalf uur ram men er al stevig gewisseld moest worden. Van Lennep: „Het rubber was er bij ons op verschillende plaatsen centimeters dik afgevlogen. Jammer was dat wij een bandenwis sel meer moesten maken dan Hezemans. Anders was het een close finish na vier uren ge worden. Door Pim Stoel Het verleden herleefde in de vier uurs race voor tourwagens groep 2 en groep 4 op Zandvoort. Precies zes jaar nadat Gijs van Lennep en Toi ne Hezemans op datzelfde circuit met hun Poches voor een enoam spektakel hadden gezorgd, volgde de nieuwe confrontatie tussen beide rijders, nu op supersnellen en uitge balanceerde Porsche Carrera's, ver moedelijk de beste GT-wagen ooit gebouwd. En opnieuw werd het een j-ensationele race. Met aanvanke lijk de 3.5 BMW van de combinatie Stommelen-Keileners op de eerste plaats. Met daarachter Hezemans en Van Lennep die elkaar geen cen timeter toegaven. Ruim anderhalf uur duurde het enerverende duel. In die anderhalf uur probeerde Van Lennep op alle mogelijke manieren revanche te nemen op zijn rivaal. Maar succes had hij niet. Telkens weer zag de Eindhovenaar kans Van Lennep voor te blijven. Dat gebeurde op volstrekt toegestane wij ze en het illustreerde weer eens dat Hezemans en Van Lennep momen teel nog steeds de absolute top van de Nederlandse coureurs vormen. Met rondjes van 1.36 a 1.37 gle den ze over het schroeiend nete as falt, nimmer een foutje makend, nimmer al te grote risico's nemend ook. Van Lennep na afloop van zijn eerste beurt: "Het publiek denkt dat Formule I rijden uitputtend is. Noul ik kan je zeggen dat hei niets voorstelt bij zo'n .race als vandaag. Ik heb liters vocht verloren. Jam mer dat ik niet langs Toine kon ko men. Ik heb het achter elkaar ge probeerd, maar het lukte gewoon niet. Telkens als ik uit zijn slipstream trachtte te komen, had hij nog dat beetje extra over om me toch achter zich te houden. Maar 't was natuurlijk een krankzinnig tem po waar we mee van quitte zijn gegaan. Op een gegeven moment kreeg ik het idee dat we aan een twintig ronden-wedstrijd oezig wa ren in plaats van aan een vier uurs- Abrupt Het duel tussen de beide Porsche- rijders om de eerste plaats - de BMW van de combinatie Stomme- len-Kelleners had door lange en fre quente pitsstops de leiding verloren imaar zou uiteindelijk toch eerste worden in het tourwagenklassement - stopte abrup nadat beide rijders zioh na ruim anderhalf uur had den doen laten vervangen door res pectievelijk Pim Schenken en Wol lek. Bij de rijderswissel al moesten van beide wagens de rechterachter- band gewisseld worden, die prak tisch was doorgesleten. Maar Schen ken bleek daarna veel harder over het circuit te daveren dan Wollek en nam al gauw een halve minuut voorsprong. Van Lennep in de pits Koeperman mag Sijbrands nu uitdagen HOOGEZAND Tijdens het con gres van de wefrelddambond (FMJD) dat in Hoogezand is gehouden, heeft Nederland de organisatie van het wereldtoernooi toegewezen gekregen. Ook werd tijdens dit congres beslo ten het toernooi dat vorig jaar in Tiflis we(rd gehouden geldig te ver klaren, wat inhoudt dat de Rus Koe perman het recht heeft de Neder landse wereldkampioen Ton Sij brands uit te dagen voor een twee kamp. wat somber: "Ik dacht dat die Wol lek eerste garnituur was, maar hij bakt er niets van". Wat enigszins prematuur gesproken was. Want even daarop kwam Wollek, binnen, verklaarde dat de auto niet te stu ren viel, vroeg twee nieuwe achter banden en daarna was er geen ver schil meer in de rondetijden tussen hem en Schenken. Maar toen lag de Porsche van de combinatie Heze- mans-Schenken al bijna een ronde voor. Toe ook moest Huub Vermeu len toezien hoe zijn op dat moment door Frankenhout gestuurde Alimpo BMW terwijl een zesde plaats werd bezet, de pits binnenkwam met een gebroken linkervoorwielophanging. Pijnlijk Daarvoor al had een andere Nederlander, Rick van Kempen zijn Porsche Carrera in het hekwerk ge zet. En moest Rolf Stommelen on dervinden dat rijden met dertien pas geheelde botbreuken 'n uiterst pijn lijke aangelegenheid was. Rolf is wie der da, vermeldde 'n reclamevliegtuig dat over de Noordzee-stranden raasde. Maar Rolf zelf sprak wel een beetje mismoedigd dat remmen en gas geven hem nogal pijn deden. Toch slaagde de Westduitser er in om op de valreep de BMW van Kei ler nog van de eerste plaats in de tourwagenklasse te verdringen. Die tourwagenklasse leek aanvankelijk gewonnen te gaan worden door de Nederlansde combinatie Kluit-Berg- Haije. Haije startte als laatste van het drietal en haalde zich de woede van zijn twee collega's op de hals door binnen te komen met een vaag verhaal dat er iets niet klopte met de besturing. Berg (woedend): "Niets mankeerde er aan. Hebben we toch een wiel gewisseld en nu liggen we weer tweede". Maar achteraf bleek dat Haije er niet zo ver naast had gezeten. Hij kroop uiterst langzaam over het circuit en ging pas hard toen hem dat vanuit de pits 'bevolen werd. Waarna hij binnenkwam met een gebroken steekas en de strijd voorbij was. Wat heel zuur was voor de Capri-rijders, want ze hadden bij na twee uren voorop gelegen. Haije: "Die wagen slingerde als de pest. Daarom deed ik het langzaam aan. Maar toen jullie begonnen te geba ren dat het harder moest heb ik dat maar gedaan. Jammer, want als ik in mijn tempo doorgegaan was hadden we misschien de race toch uitgereden". De Amsterdammer had zich ove- Rolf Stommelen ondervond dat rijden met dertien pas geheelde botbreuken een uiterst pijnlijke aangelegenheid is. Desondanks stuurde hij zijn BMW naar een vierde plaats. rigens in de training verreweg de laatste beurt was er geen vuiltje maar wel eerste in hun klasse tot snelste getoond op de hem vreemde meer aan de lucht voor het door 1300 cc volgden de Datsun-rijders Capri. Pech was er ook voor Tonio Hildebrand gecoachte team. Antonides-Bolderheij. Antonides had Kees Siewertsen die met z'n Porsche Van Lennep kwam nog wel een keer in twee uur een leuke voorsprong lang in het kielzog van Van Lennep binnen met een stukgedraaide achter- opgebouwd op de concurrentie, maar en Hezemans had meegedraaid maar band, maar datzelfde overkwam He- toen hij het stuur overgaf aan Bol- moest afhaken met een stukgedraai- zemans een paar minuten later zo- derheij bleek de versnellingsbak zo de versnellingsbak. In al het gewoel dat de balans weer in evenwicht stukgedraaid dat coureur nog had teamgenoot Schenken voor He- was. Met een verschil van nauwelijks slechts over de vijfde versnelling zemans een fikse voorsprong opge- veertig seconden daverde Hezemans beschikte. Ondanks die handicap wist bouwd. Toen beide Nederlanders weer tenslotte als eerste voor Van Lennep hij toch alle aanvallen van zijn ach- achter het stuur kropen voor hun over de finish. Heel ver daarna, tervolgers te weerstaan. AMSTERDAM Ajax is in eigen huis, want dat is toch het Olympische Stadion bij belangrijke wedstrijden, ontluisterd door de Belgische kampioensploeg RWD Molenbeek. Een op nieuw geweldig sterk elftal, dat dank zij een volmaakte con ditie in het laatste kwartier een achterstand van 12 omzette in een grootse overwinning van 52. Een sprekende overwinning, een rechtvaardige zege ook in het toer nooi „Amsterdam 700" voor de ploeg die binnen 48 uur twee keer 90 mi nuten lang de machine onder vol stoom kon houden. Een elftal dat bovendien de mentale kracht kon opbrengen om uit moeilijke positie terug te vechten. RWDM namelijk heeft in het eerste uur van het fi nale-duel met Ajax werkelijk met de rug tegen de muur gestaan. Ajax, in die periode zo sterk dat een goed seizoen een zekerheid leek, drukte Molenbeek ver en langdurig terug. Steffenhagen en Notten beheersten het middenveld. Daar miste RWDM Jan Boskamp, die aan de botsing met Feyenoord een tamelijk ernstige blessure aan de kniebanden had overgehouden. Bloemberg was een goed vervanger, maar minder over tuigend, minder spelbepalend dan Boskamp, wiens afwezigheid ook ge voeld werd door Polleunis, die de krachtfiguur naast zich danig miste. Ajax leek voor rust onmiskenbaar op weg naar de ereprijs, de keizers kroon en de 60.000 gulden premie. Na de openingstreffer van Nielsen, die slecht wegwerken van Schrijvers en Hulshoff koel afstrafte, dwong Ajax respect af van iedere tegen stander en bewondering van de ruim 40.000 toeschouwers. De Amsterdam mers misten in die periode echter een vleugje geluk dat goed voetbal nodig heeft om doelpunten voort te brengen. Geels raakte de lat, Meijer trof enkele minuten later vrijwel de zelfde plaats en Steffenhagen kopte de terugspringende bal wéér tegen de lat. Steffenhagen maakte die fout voor open doel goed met de gelijk maker na een lange solo, dertien minuten voor rust. Keizerskroon Ajax bleef ook na de hervatting de technisch wat betere ploeg, maar ontdekte steeds meer dat ook Tscheu la Ling niet de aangewezen man is om de voorhoede te completeren, zo lang Mulder niet kan meespelen. De oud-Hagenaar trof het slecht dat Molenbeeks beste man, Maurice Mar tens, zijn tegenstander was. Niette min leidde La Ling de treffer van Geels in met een schitterende voor zet waardoor Ajax twaalf minuten na rust op 2—1 kwam. RWDM vatte die treffer van Geels, die was voorafgegaan door een af standskogel van Meijer tegen de paal, op als het signaal om alles of niets te spelen. De Belgen gingen aanvallen, onstuimig en onweer staanbaar. Ajax had niet de rust en miste het overleg en de kracht door met tegenstoten de vloedgolf van aanvallen te breken. Polleunis en Nielsen werden op het middenveld ongrijpbare lopers, die keer op keer .Wellens en Teugels kansen boden. Terwijl Ajax wankelde, Dusbaba en Suurbier zagen voortdurend hun tegenstanders in de rug, bleef Piet Schrijvers overeind. Met fantastische reddingen hield hij de voorsprong vast voor de ploeg, die aan het eind van zijn latljn was. Twaalf minuten voor tijd was hij kansloos. Nielsen mocht een strafschop nemen nadat Wellens in scoringspositie door Suur bier was weggeduwd. Nielsen deed het foutloos. Knock-out Molenbeek begeerde geen verlen ging en ook geen nieuwe overwin ning door strafschoppen. De Belgi sche kampioenen wilden de aange slagen ploeg de knock out toebren gen. Desanghere, die zelden mee naar voren was gekomen, stormde drie minuten voor tijd ongrijpbaar over het halve veld. Teugels stond als pion in de 12-combinatie, die de laatste hindernis, Dusbaba, op ruimde. En Desanghere scoorde. Rechtsachter Dumont imiteerde het twee minuten later. In weer zo'n snelle uitval maakte Teugels in de laatste minuut de afstraffing com pleet. Een teleurstellend slot voor Ajax, dat in het eerste uur zijn kansen niet gebruikte, maar een schitterende apotheose van een in alle opzichten geslaagd toernooi. Want zou het feestvierende Amsterdam zich als de nederlaag van Ajax zal kunnen worden vergeten meer kunnen wensen dan een sublieme winnaar, die bovendien nog werd aangewezen als de sportiefste ploeg aan het eind In eigen jubileumtoemooi RWDM-doelman Nico de Bree tikt de bal over de lat voor Barry Hulshoff (links) gevaarlijk kan worden. van een toernooi dat zeer goed voet bal bracht en bijna honderdduizend toeschouwers naar het Olympisch Stadion trok. Feyenoord Feyenoord heeft ook zijn tweede duel door strafschoppen verloren. Na een eindstand van 11 in de wedstrijd met Barcelona (derde en vierde plaats) misten Schneider en Wegerle van de elfmeterstip. Bij Barcelona zag alleen de laatste schutter, Johan Neeskens, zijn straf schop gestopt. Volgens oude traditie bij voetbal toernooien had het duel tussen de verliezers tamelijk weinig om het lijf. De 34.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion zagen twee ploe gen die elkaar lieten voetballen, maar dsondanks slechts tot een be perkt niveau reikten. Barcelona deed het iets beter door vooral Marino, Neeskens, Sotil en Heredia. De Catalanen troffen ech ter een foutloze doelman Treytel op hun weg, die alleen kort voor rust gepasseerd werd door Cruijff, nadat diens vrije trap van zeventien meter in de muur van richting werd ver anderd. Na rust had Feyenoord Van Ha- negem en Ramljak door respectieve lijk Van der Linden en Everse ver vangen. Aanvankelijk leidde dat tot nog iets minder voetbal, maar ge leidelijk drukte Feyenoord, dank zij iets meer conditie, Barcelona terug. Deze verrichting werd sterk beïn vloed door Vreijsen, Jansen en Van Daele. Na de goede gelijkmaker van Schneider, uit een voorzet van Vreij sen, bleek Feyenoord opnieuw de mindere bij het nemen van straf- NIJMEGEN Door een overwin ning van ï-1 op landskampioen PSV heeft NEC gisteren voor 20.000 toe schouwers verrassend zijn eigen toernooi ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan gewonnen. In de 24e minuut van de eerste helft zette Jan Peters na een pass van Wim Meijers NEC op een voorsprong van 1-0. Hoewel de wedstrijd niet bepaald hard te noemen was moest scheids rechter Theo Boosten toch tweemaal de gele kaart trekken. Eén was voor Zuidema van NEC en de an der voor PSVer Dijkers. Door het goede keeperswerk van Harry Schel- lekens kon de nieuwe eredivisieclub zijn voorsprong behouden. Twee minuten na rust liepen de Nijme- genaren zelfs uit naar 2-0, toen Jo han Zuidema wist te profiteren van fouten in de Eindhovense defensie van o.a. Pleun Strik en Adrie van Kraay. Tien minuten later verklein de Harry Lubse, na een doorkop bal van Ralf Edström, wel de ach terstand, maar PSV wist ondanks kansen van Willy van der Kuylen en Willy van de Kerkhof, (zijn schot sprong via de binnenkant van de paal weer in het veld), de stand niet meer gelijk te trekken. Anderlecht werd derde. De Belgi sche club versloeg Everton met 3-2. Peter Ressel maakte voor Ander lecht de derde treffer. Voor FC Den Haag was er in het afgelopen weekeinde winst en verlies. Eerst won de Haagse FC zaterdagavond in Wateringen van een Westlands elftal. Het werd 8-0 door doelpunten van Mansveld (drie strafschoppen) Schoenmaker (2). Jol (2) en Van Leeuwen. Gisteren ver loor FC den Haag bij SC Cambuur. De eerste divisieclub zegevierde met 1-0 dankzij een treffer van Brinks. In Rotterdam speelden Excelsior en Waregem (Bel) gelijk 2-2. De eindstand was al bij de rus» be reikt. Voor Excelsior scoorden Struis en Heyerman. De Belgische doel punten kwamen op naam van Hal- leydt. NAC won in Bosschenhoofd met 1-0 van de Belgische club club KV Mechelen. De stand was reeds bij rust bereikt. De maker van het doel punt was Groenewegen die in de 41e minuut scoorde. Er waren 1000 toe schouwers. De scheidsrechter was Pij per. met 1-3 (0-1). Scoreverloop: 37. Toon- stra 0-1. 49. Toonstra 0-2. 72. La- haye 1-2. 88. Toonstra 1-3. Scheids rechter: Van der Zwet. Toeschouwers 1400. MVV verloor op eigen veld met 1-3 van Standaard Luik. Scorever loop: 15. Smeets 1-0. Gerets 1-1. 71 Dijkstra (eigen doel) 1-2. 73. Bailitz 1-3. Scheidsrechter: Beukman. Toe schouwers: 4000. De Graafschap zegevierde over de Belgische club Liersé S.K.: 4-3. Bij de rust was de stand 1-0 door een doelpunt van Hazelhekke. Na de hervatting was het scoreverloop: 2-0 Mintjes, 2-1 Garcia, 2-2 Posthumus, 3-2 Nanholy, 4-2 Hazelhekke, 4-3 Janssens. FC Amsterdam dat zaterdag avond in Brugge, Cercle Brugge met 4-0 versloeg won gisteren in Oss met 8-1 van TOP. Voor Amsterdam scoorden Jansen (3x), Otto (2x), Van der Ban, Bosch, en de Wit. De wed strijd werd bijgewoond door 3200 toe schouwers en geleid door scheidsrech ter Van Swieten. Go Ahead Eagles triomfeerde voor 5000 toeschouwers in het eigen stadion door een doelpunt in de voor laatste minuut met 2-1 tegen Beve- ren Waas. Bij rust leidde de De venter ploeg door een doelpunt van Arntz (strafschop). In de 48ste mi nuut maakte De Baere geüjk. Van .Deinsen scoorde in de voorlaatste minuut de winnende treffer. Telstar zette Haarlem met 2-0 op zij. De ruststand was 0-0. Voor 2500 toeschouwers gaf Aire Telstar in 30e minuut na rust een voorsprong Vijf minuten later maakte Kees van Kooten er 2-0 van. Wageningen haalde fors uit tegen Racing Mechelen, dat naar de eer ste divisie van de Belgische eerste divisie promoveerde: J5-1. Bij de rust was de stand 2-0. De doelpunten van Wageningen werden gemaakt door Groenendijk (2), Van Osenbruggen (2) en Wellerdieck (2). Het Belgi sche tegenpunt kwam van Schön- berger. Er waren 3000 toeschouwers. Scheidsrechter was Van Dijken. Ook PEC/Zwole was op schot. IJsselmeervogels werd zaterdag met 6-0 verslagen. Fortuna SC won met 1-0 van het Belgische SK Tongeren

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9