Kans op Sinai-akkoord nog voor einde van deze maand Junta wipt gematigden NAAST HET NIEUWS Indira Gandhi ..onschendbaar" Geen Franse wapens meer voor Zuid-Afrika Mexico wil ontmoeting Sadat-Rabin FNLA verlaat Loeanda ROB GORRIS BMW VAN DER PLAS MAANDAG 11 AUGUSTUS 197, i Brag a met stenen-flessen i LISSABON (AP) De uit drie generaals bestaande Portugese mi litaire junta beeft in een kennelij ke poging iedere vorm van oppositie binnen het leger te brekBn, stren ge disciplinaire maatregelen ge troffen tegen negen officieren die liet niet eens waren met het be wind van de pro-communistische premier. In een verklaring van de junta die bestaat uit president Francesco da Costa Gomes, premier Vasco Goncalves en het hoofd van ae mi litaire veiligheidsdienst Otelc Sa- raiva de Carvalho werd gezegd dat de hegen officieren ziln ge schorst uit de dertig leden tellende opperste revolutionaire raad en zich bij hun verscnillende chefs van sta ven moeten melden. In de verklaring werd uitgelegd dat de schorsing het gevolg was van het feit dat- de negen officie ren een document hadden onderte kend en rondgestuurd waarin wordt geprotesteerd tegen de pro-commu nistische politiek van Goncalves en wordt aangedrongen óp een meer gematigde koers. Het document wordt naar zijn voornaamste opsteller, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, "de brief van Melo Antunes" ge noemd en werd twee dagen geleden door een in Lissabon verschijnende krant gepubliceerd. De brief schijnt de instemming van veel militairen te hebben. President Francisco Da Costa Gomes heeft overigens een "lang durig en zeer hartelijk" onderhoud gehad met twee van de gematigde officieren die in hiet document kri tiek hebben geleverd op het plan Portugal te veranderen in een ra denrepubliek. Volgens bepaalde berichten heb ben de militaire eenheden in het noorden van het land zich voor de gematigde officieren uitgesproken en zouden talrijke eenheden in het midden van Portugal dit voorbeeld volgen. Majoor Victor Aïv.es, één van de gematigde officieren, heeft in een vraaggesprek met het in Lissabon verschijnende dagblad "Diario de Noticias" gezegd dat spoedig een einde moet komen aan de huidige gang van zaken omdat anders het gevaar dreigt van een rechtse I het Chileense type. ADVERTENTIE Het is traditie van de Bayerische Motoren Werke om automobielen te ontwikkelen, die de markt niet verwacht. Maar die uiteraard wel aan hoog gespannen verwachtingen voldoen. Binnen enkele dagen introduceren wi] de auto mobieltechniek voor de jaren '80. President Da Costa Gomes heeft meegedeeld dat hij contact gaat op nemen met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Kis singer, over de politieke crisis in Portugal. In het Noordportugese stadje Braga hebben communisten giste ren schoten gelost op een menigte katholieke betogers nadat de demon stranten het hoofdkantoor van de communistische partij in Braga hadden aangevallen. Er zijn twintig gewonden, van wie enkelen er ern stig aan, toe zijn. De betoging in Braga, een conservatief bolwerk, begon met een redevoering van de plaatselijke bisschop. Volgens ooggetuigen begonnen de moeilijkheden toen communisten met stenen gooiden naar katho lieken die met hun protest-stoet langs het communistisch partijkan toor liepen. De katholieken gooiden, woedend terug met de stenen en sloegen alle ruiten van het gêbouw in. Daarop openden de communis ten het vuur, Voor de betoging waren meer dan 25.000 katholieken naar Braga gekomen, waardoor het de grootste betoging van katholieken tot dus ver in Portugal werd. De aartsbis schop van Braga, don Francisco Ma ria da Silva, verklaarde in zijn toe spraak dat het communisme "de vijand van het volk en de vijand van de godsdienst" is.. "U moet nooit geloven in communistische leiders, ook niet als ze zeggen dat ze de kerk zullen respecteren, want in feite tonen ze zich vijandig te genover God. Von Braun geopereerd De be kende Amerikaanse raketontwerper, Wernher von Braun, heeft in het weekeinde in het John Hopkinszie kenhuis in de Amerikaanse stad Baltimore een zware nieroperatie ondergaan. De 63-arige des kundige van Duitse afkomst heeft nog maar een nier. De andere werd een jaar geleden weggenomen. Moorden De Argentijnse poli tie heeft meegedeeld dat overvallers naar wordt aangenomen terroristen in La Plata, 40 kilometer ten zui den van Buenos Aires, een leider van de vakbond voor tramDersoneel hebben ontvoerd en doodgeschoten. Het was de 3e moord binnen een week die aan terroristen in Argen tinië werd toegeschreven. JERUZALEM/CAIRO/WASHINGTON (AP/Reuter) De Israëlische premier, Yitzhak Rabin, heeft gisteren gezegd d?t in de afgelopen weken vooruitgang is geboekt in de pogingen een nieuwe tussentijdse overeenkomst over de Sinaï-woestijn met Egypte tot stand te brengen, maar dat een aantal belang rijke punten nog opgehelderd dient te worden. Tegelijkertijd is een Israëlische delegatie naar Washington vertrokken om de onderhandelingen over Amerikaanse steun ter waarde van 2,5 miljard dollar te hervatten. De Israëlische dagbladpers zei van Amerikaanse functionarissen te hebben vernomen dat minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger zijn bemiddelingspogingen tussen Je ruzalem en Cairo zal hervatten en dat de nieuwe Sïnaï-overeenkomst waarschijnlijk tegen begin septem ber een feit zal zijn. Volgens Israëlische, zegslieden be staat echter nog onenigheid over een aantal punten. Zo moeten de secto ren van de linie waarop de Israëli sche troepen zich zullen terugtrek ken, nog worden vastgesteld en is ook nog geen overeenstemming be reikt over het aantal militairen dat Egypte mag legeren in de strate gische Mitla en Gidi passen die door Israël zullen worden ontruimd. In diplomatieke kringen in Tel Aviv wees men er op dat de her vatting van het overleg over de A- merikaanse steun een teken is dat- de Verenigde Staten tevreden zijn over de 'concessie die Israël aan Egypte wil doen. De Amerikanen braken het overleg af in verband iret de herziening van de Amerikaan se Midden-Oosten-politiek die het ge volg was van de mislukking van Kissingers bemiddelingspogingen in het afgelopen voorjaar. De Israëlische delegatie staat on-y der leiding van Arnou Gafni, de directeur-generaal van 't Israëlische departement van Financiën. Voor zijn vertrek naar de Amerikaan se hoofdstad verklaarde Gafni: "Ik hoop dat deze missie succes zal heb- j ben en dat Amerika ingaat, op de verzoeken van Israël". Volgens de Israëlische pers heeft de regering in Jeruzalem de Ameri kanen onder meer een schadever goeding van 350 miljoen dollar ge vraagd om de verliezen aan inkom sten uit olie te dekken als Israël een bedrag van 150 miljoen dollar om de kosten te dekken voor de aan leg van een nieuwe verdedigingsli nie in dé Sihaï-wóestijn. De Mexicaanse president Luis Eche- verria, die op het ogenblik een rond reis door het Midden-Oosten maakt en gisteren samen met Rabin in Jeruzalem een persconferentie hield, zei in Israël "een zeer positieve hou ding" ten aanzien van de vrede te hebben geconstateerd. De president zei daarom zijn mi nister .van Buitenl. Zaken, Emilio Rabasa, naar Cairo te hebben ge stuurd "om te helpen bij het ver der op gang brengen" van de onder handelingen. Volgens diplomatieke zegslieden probeert Rabasa, die zaterdag een onderhoud had met de Egyptische president Anwar Sadat, een rechte streekse bespreking tussen Rabin en Sadat tot stand te brengen. Rabin zou 'tegen Echeverria hebben gezegd een voorstander van een dergelijke ontmoeting te zijn. De Amerikaanse ambassadeur Hermann Eilts is gisteren op zijn standplaats in Cairo teruggekeerd om de Sgyptische leiders op de hoogte te brengen van re jongste Israëlische voorstellen. In diplomatieke kringen werd verno men dat Eilts vandaag naar Alexan- drië zou vertrekken waar hdij overleg zal plegen met president Sa- dat en diens minister van Buiten landse Zaken Ismail Fahmy. Van uit Alexandrië zal Eilts met het Egyptische antwoord op de Israëli sche voorstellen naar Washington te rugkeren. De Egyptische dagbladpers zei van Amerikaanse functionarissen te heb ben vernomen dat Kissinger hoopt dat de nieuwe troepenscheidingsover eenkomst tot stand kan worden ge bracht vóór op 25 augustus in de Pe ruaanse hoofdstad Lima de conferen tie van niet-gebonden landen be gint. Egypte zou willen dat de overeen komst is uitgewerkt voor deze top conferentie aanvangt, omdat op die manier de pressie op de Egyptische regering zou verminderen zich aan te sluiten bij de radicale Arabische staten in hun pogingen Israël uit de Verenigde Naties te stoten. De Egyptische perh zei dat hoewel nog geen datum is vastgesteld voor de hervatting van Kissinger's bemid delingspogingen, algemeen verwacht wordt dat de Amerikaanse minister op 20 augustus naar het Midden-Oosten zal komen. NAAM ALS EEN BRONTOSAURUS De 27-jarige, in Hawaii geboren Valentine Kekahiolanikapukane- hunamo-Kiukakuia Lonoikaouiaulani Kanehailu heeft de recht bank van St. Paul gisteren om toestemming gevraagd zijn naam te veranderen. Hij voerde aan dat het enkele seconden duurde om zijn naam uit te spreken, dat hij er, ondanks het feit dat hij er inmiddels aan gewend is, enkele minuten voor nodig heeft om hem op te schrijven en dat officiële documenten als paspoorten en rijbewijzen eigenlijk te klein zijn om zijn naam te bevatten. Het verzoek van de Hawaiiaan werd goedgekeurd. Van nu af aan heet hy Valentine Likolehau Neuhaus. Neuhaus vertelde naderhand dat zijn oorspronkelijke naam in de vertaling betekende: "De poort van de hemel is gereserveerd voor deze geheiligde" persoon die tot de tijd van zijn terugkeer naar de hemel onder bescherming staat van de god van de zee, Lono". „HAM AND EGGS" IN GEVAAR Het beroemde Britse ontbijt wordt bedreigd: steeds meer Engelsen zien er cm economische redenen van af eieren met bacon aan het ontbyt te nuttigen. Uit een onderzoek dat afgelopen week in Groot-Brittannië gehouden is blijkt dat de voedingsgewoonten aan het veranderen zijn omdat er minder geld is voor het huishouden. "Porridge", een soort havermout, vervangt de eieren en ingeblikte worstjes komen in de plaats van vers vlees. De verkoop van alle kostbare levensmiddelen daalt, en zelfs ijsjes zijn 20 pot. min der verkocht. APARTHEID OOK VOOR HONDEN De Zuidafrikaanse apartheidspolitiek geldt ook voor honden. Een kleurling-familie in Kaapstad kwam dezer dagen tot de ontdekking dat ze geen toestemming kreeg een plaatje ter nagedachtenis aan hun Labrador op te richten op het hondekerkhof van Kaapstad, omdat deze laatste rustplaats alleen bestemd is voor honden met blanke eigenaren. De beheerder van het kerkhof, de dierenbe scherming, liet weten dat het ministerie van sociaal welzijn heeft bepaald dat alleen blanken lid mogen zijn van de dierenbescher ming, en alleen leden mogen hun honden begraven op het kerkhof. TREIN OP HOL Zaterdag is een trein zonder bestuurder door zes stations en over een spoorwegovergang gereden voor een. beambte van de Australi sche spoorwegen er op kon springen en hem tot stilstand kon brengen. De trein ging zonder bestuurder plotseling rijden op het station Camberwell bij Melbourne en reed ruim tien kilometer door voor hij tot stilstand kon worden gebracht. Pas toen de trein tegen een helling opreed, kon een spoorwegbeambte op de locomo tief springen en maatregelen nemen. DE DAG EEN BROOD S.V.P, Toen de Franse spoorwegarbeiedr Robert Douce en zijn vrouw vorige week zaterdag met vakantie naar de Middellandse Zeekust vertrokken, lieten zij voor de bakker een briefje achter waarop stond dat hij om de dag bij him huis een brood moest afleveren. De reden was dat de dochters van het echtpaar, de 12-jarige Corinne en de 7-jarige Evelyne, alleen in huis waren achtergelaten. De vader en de moeder hadden nog een voorzorgsmaatregel getroffen voor ze samen vertrokken: ze hadden de deur van de eetkamer dichtgespijkerd waar de koelkast stond, waardoor de kinderen alleen de keuken en een andere kapier tot hun beschikking hadden. De Franse sociale dienst die dit verhaal zaterdag heeft gemeld na de kinderen te hebben opgenomen in het kindertehuis van Charle- ville-Mezieres, verklaarde nog niets van de ouders te hebben ge hoord. LOEANDA (Reuter) Ongeveer 500 militairen van het nationale front voor de bevrijding van Angola (FNLA) hebben gisteren de Angole se hoofdstad Loeanda verlaten na dat er tien uur lang hevig was ge vochten, zo heeft een militaire woordvoerder meegedeeld. Er zijn nog circa 450 FNLA-soldaten over in Loeanda en nog enige hon derden die standhouden in een oud fort bij de haven. De reden van de terugtrekking is nog niet bekend. Het gerucht gaat dat de Portugezen zullen proberen de militairen van alle drie de bevrij dingsbeweging uit Loeanda weg te krijgen om de stad tot gedemilitari seerde zone te verklaren. De geëvacueerde FNLA-soldaten zijn naar de havenstad Ambriz in het noorden van het land gezonden. Zigeuner-gevecht Bij een ru zie tussen twee zigeunerfamilies zijn zondag vier mensen om het leven gekomen en zeven zwaar verwond in Reus in de Spaanse provincie Tarragona. De politie moest de strijdende partijen scheiden. Zij bestookten elkaar met pistolen, mes sen en andere wapens. De gewon den zijn overgebracht naai' een ziekenhuis. r Een uitgebrande bus getuigt in Belfast van de ernstige onge regeldheden, die Noord-Ierland hebben geteisterd bij de "her denking" van het feit, dat vier jaar geleden de interneriiigs- wet van kracht werd. Het waren de hevigste onlusten sinds de IRA een half jaar geleden een bestand afkondigde. Er werd geschoten, met stenen gekogeld en met bommen gegooid. Voor zover bekend is een elfjarig meisje gedood en werden velen onder wie -politieagentengewond. NEW DELHI (Reuter) Het In diase hogerhuis heeft een wetsont werp van de regering goedgekeurd waarbij de premier wordt gevrij waard voor elke gerechtelijke vervol ging wegens strafbare handelingen die begaan zijn voor of tijdens de ambtstermijn. Deze vrijwaring geldt zelfs na het aftreden. Het ontwerp, dat een wijziging van de grondwet inhoudt, werd door alle 154 aanwezige leden aanvaard. De oppositie boycot de speciale zitting van het parlement die gewijd is aan veranderingen van de grondwet. Het huis telt 242 leden. De grondwetswijziging is ook van toepassing verklaard op de president en de gouverneur van een deelstaat. De wetswijziging betekent het einde van de gerechtelijke procedure over de omstreden verkiezing van premier Indira Gandhi. Met de grondwetswijziging was haast gemaakt met het oog op de zitting van het opperste gerechtshof, vandaag, dat het beroep van mevr. Gandhi behandelt tegen de uit spraak van het hof van Allahabad. Dit annuleerde haar verkiezing tot parlementslid in 1971 wegens onwet tige verkiezingspraktijken. Scherpschutters Scherpschut ters van de Italiaanse politie heb ben zondag een eind gemaakc aan een gijzeling van 24 uur in de ge vangenis van San Gimignano door een 23-jarige gevangene -e doden en een 28-jarige të verwonden. Alle gijzelaars konden ongedeerd wor den bevrijd. De twee gevangenen hadden gedreigd ieder half uur een gijzelaar te doden als niet aan hun wensen werd voldaan. Zij eisten twee snelle vluchtwagens, helmen en kogelvrije vesten. De scherp schutters schoten vanuit de ramen van gebouwen die tegenover de ge vangenis liggen. De nieuwe Compact-klasse: BMW 316, BMW 318, BMW 320 en BMW 320i. Van 90 tot 125 pk. Als u nog even wachten kunt, verwachten wij u binnenkort. VAN RIJN'S AUTOBEDRIJF Pr. Hendrikstraat 132-134-136, Alphen a/d Rijn Telefoon 01720 - 72078 b.g.g. 938 57 automobielbedrijf enzab b.v. Hoge Rijndijk 278 Leiden tel. 071-40697 m.i.v. 30-8-75 071-140697 Secr. Varkevisserstraat 64 Katwijk aan Zee. Telefoon 01718-13241 /13242 KINS JAS A, (AP) De Franse president Valery Giscard d'Estaing heeft aan het einde van een drie daags officieel bezoek aan Zaire ver klaard dat Frankrijk niet langer wa pens aan Zuid-Afrika zal verkopen. Medewerkers van de president zei den dat het embargo zal gelden voor wapens die gebruikt worden door het leger en de luchtmacht, maar niet voor materieel dat bü de marine in gebruik is. Op een gezamenlijke persconferentie met president Mo butu Sese Seko verklaarde Giscard dat Frankrijk en Zaire beide de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek veroordelen. Frankrijk is één van de belang rijkste wapenleveranciers voor Zuid- Afrika geweest. De Fransen leveren onder meer straalvliegtuigen, heli copters, onderzeeërs, raketten en panservoertuigen aan de regering in Pretoria. De vraag is nu in hoeverre de Franse maatregel werkelijk zal lei den tot ingrijpende beperkingen van de Franse wapenleveranties aan Pretoria, en welke gevolgen dat zal hebben voor het Zuidafrikaanse le ger. Zuid-Afrika streefde er de laatste tijd naar zelfvoorzienend te worden wat betreft zijn defensie behoeften. In Parijs wordt gespecu leerd dat Giscards bekendmaking een nieuwe Franse politiek in Afrika inluidt, vooral omdat hij zaterdag sprak van een „politiek besluit". Maar regeringsfunctionarissen in Parijs hebben tot dusver geen enkele opheldering kunnen verschaffen over de gevolgen en de intentie van de maatregel. Officieel laat Frankrijk zich sinds 1962 bij zijn wapenleveranties aan Zuid-Afrika leiden door het beginsel dat geen wapens worden geleverd die gebruikt kunnen worden by de bestrijding van Afrikaanse guerrilla bewegingen. Parijs hanteerde een ruime interpretatie van dat begin sel: niet alleen onderzeeboten, vlieg tuigen voor verkenningen boven zee, onderscheppingsvliegtuigen, maar ook patrouillewagens, tanks en zelfs helicopters vielen in de categorie wapens die ongeschikt werden ge acht voor gebruik tegen guerrilleros. Zaterdag verklaarde Giscard dat geen wapens meer worden verkocht "die gebruikt kunnen worden voor continentale operaties in Zuid-Afri ka", waarmee hij kennelijk gewa pend optreden tegen Afrikaanse le gers bedoelde. Wapens en materieel voor de marine valt daar' dus buiten, en overigens "zullen ook de beslui ten van geval tot geval worden ge nomen", aldus Giscard. Maar hy zei ook dat het verbod alleen gold voor rechtstreekse leveranties van Frankrijk en Zuid-Afrika. Daarmee wekte hij de indruk dat de fabricage van Franse wapens de mirage in begrepen onder licentie in Zuid- Afrika wel toegestaan zou blijven. Giscard zei dat het besluit inzake de wapenleveranties was genomen tijdens een kabinetsberaad op 29 juli. Hij heeft kennelijk met opzet zijn bezoek aan Zaire aangegrepen om de beslissing bekend te maken. Stop zetting van de Franse wapenleveran ties aan Zuid-Afrika zal. in Afrika zeker van harte worden toegejuicht. Het kan een halt toeroepen aan de kritiek van veel Afrikaanse landen die Frankrijk brandmerken als een belangrijk bondgenoot van Zuid- Afrika. In Zuid-Afrika is nog niet ge reageerd op de Franse maatregel, omdat ook Pretoria zegt in onzeker heid te verkeren over de betekenis en de bedoeling van de beperkingen op de leveranties. Onlangs nog kocht Zuid-Afrika twee nieuwe Agosta-20 met torpedo's uitgeruste onderzeeërs van Frank rijk, als aanvulling Voor drie klei nere Daphne-onderzeeërs die al in gebruik waren. Nog twee Daphne- onderzeeërs zyn besteld, en volgens Franse zegslieden wil Pretoria ook onderzeeërs met kernaandryving en zeer moderne conventionele bewa pening aanschaffen. Frankrijk heeft Zuid-Afrika ook al meer dan 50 Mi- rage gevechtsbommenwerpers gelé verd, evenals tanks en helicopters. Uit Giscards verklaring van zater dag valt op te maken dat de levering van mirages en tanks stopgezet zal worden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6