Politie speurt massaal naar dader van moord Stroink roert zich in de zaak-Daey Ouwens Indentiteit slachtoffer nog onbekend Interview met Nixon voor tv Opstelling van scheidend raadslid roept nieuwe vragen op HUISEIGENAREN IN RIJNLAND MAANDAG 11 AUGUSTUS 1975 LEZERS SCHRIJVEN Milieu heffing (2) Naar aanleiding van het stukje in „Lezers Schrijven" van M. Keere weer, G. Kasteinstraat 32, verleden zaterdag, het volgende. Denkelyk heeft M. Keereweer er nooit by nagedacht dat er Jan met de Pets zyn die ook minstens (door hun werk) één of twee keer per dag in bad moeten. En ook heeft M. Kee reweer er nooit by nagedacht dat er mensen bestaan die het er voor over hebben om tien jaar lang geen dure buitenlandse vakantie te hou den, ja zelfs in 't geheel geen vakan tie. En dan hebben deze i geld voor een bootje, uiteraard. Over punt twee van M. Keereweer kan ik alleen zeggen dat hij stellig geen watersporter is, want het zyn Juist de walrecreanten die de plas- ticzakken en andere troep in het wa ter gooien, want zy hebben geen schroef waar het in komt te zitten. M. Keereweer .heeft niet voor een boot gespaard en dat is zyn goed recht. Hij gaat liever met vakantie. Maar dan kan hy niet gaan eisen dat die andere mensen voor hem gaan betalen, want dat zyn immers ook Jan met de Pets! Voor een klein bootje (bijv. 5 6 meter) betaal ie aan Rijnland 40 gulden maar dat wordt ook betaald voor een kruiser van een half mil joen die veel meer de walkanten ka- po-, vaart. Kijk, M. Keereweer. dat lijkt my nou iets wat echt niet deugt. U heeft het ook nog over: wy auto mobilisten. Deze mensen die op het water zyn hebben zeg maar ook al lemaal een autootje, dus die betalen ook zoveel als u. Dat de milieuheffing niet deugt we ten we allemaal, ook de minister. Maar dit gekijf van M. Keereweer te-ren bootbezPters lost natuurlijk helemaal niets op. Misschien is deze brief voor bepaalde personen eens iets om er verder over na te denken. J. J. KLEIN. Bernhardstraat 87, Leiden. Uitslag viswedstrijd 9-8'75 in de Vliet van de Hengelsportver. SLF: 1. D. F. B. de Wit (3590 gr.»:- 2. P Braggeraar (2740); 3. J. Cornet (1600), 4. J. Schoof (1400); 5. J. van Oosten (1210); 6. C. Laman (1200»; 7 W. de Bruin (1180) 8. J. Houwer (900): 9. P. Tuinder (320); 10. S. Schoeman (230). Dit was de tweede wedstrijd in de Vliet, met een redelijke vangst by goed weer. Op het nieuwe meer by de Zijl vis te het viscoUege OASE haard derde wedstrijd; de vangst was redelyk, waarbij de uitslag als volgt was: 1. S. Tegelaar sr. (2165 gr.)2. V. Apel doorn (1950); 3. J. Leuering (1815); 4. S. Tegelaar jr (1735»; 5 J. Solle- veld (1705); 6. F. Schoutens (1300); 7. P. v. Vliet (1100); 8. G. Stoof (1090); 9. J. Gommans (925); 10. A. DisseVeld (840). (Vervolg van pagina 1) LEIDEN Na een eerste recon structie van de dodelijke steek partij in de Leidse Hout wordt door de politie verondersteld, dat het meisje op een zwartgemof- felde damesfiets in de richting Oegstgeest moet zijn gereden. Een paartje dat op het pad waar het slachtoffer gevonden werd wandelde, heeft het meisje tien minuten voordat ze in het gras van de Johan de Kosterweg wérd gevonden, nog zien fietsen. Het slachtoffer werd vooroverliggend met het hoofd op een arm aangetroffen. De fiéts zonder lastdrager lag vlak naast haar. Vaststaat in elk geval dat de steek partij moet hebben plaatsgevonden op de plaats waar het meisje werd gevonden en wordt de mogelijkheid dat het slachtoffer daar per auto heengebracht is uitgesloten geacht. Het bloedspoor wijst daar ook op. Gezien de grote droogte zyn er vol gens hoofdinspecteur Verzijden maar weinig sporen achtergebleven van de dader. Het slachtoffer van de steekpartij was zeer tenger van postuur, heeft donker haar en donkere ogen en is ongeveer 1.65 meter lang. Ze was ge kleed in een wit katoenen hemd uit India met rode borduursels, een wit linnen maxi-rok (etiket Miss Nero, Sandra Design) en was in het bezit van een gouden hanghorloge met Ro meinse cijfers, dat hing aan een rood koordje om haar hals. Verder werden in haar kleding aangetroffen een munt daterend uit 1927 alsmede een kleine metalen be werkte Davidsster. JZe droeg bruine slippers. Volgens hoofdinspecteur Verzijden, die de leiding van het on derzoek heeft, was het een modern en hip gekleed meisje, uiterst tenger van postuur. Ze droeg geen enkel voorwerp by zich waaruit haar iden titeit zou kunnen worden afgeleid. Direct na de melding werd op het politiebureau groot alarm geslagen. Alle uitgangen van de Leidse Hout werden afgegrendeld en streng be waakt. Hoewel het al donker was werd de omgeving nauwgezet onder zocht. Met schijnwerpers van de brandweer werd het pad goed ver licht. Behalve dertien man van de afdeling recherche werd by het nach telijke onderzoek ook een groot aan tal manschappen van de algemene dienst ingeschakeld. Gevraagd aan hoofdinspecteur Ver zijden of de Leidse politie voor dit soort gevallen beschikt over een moordbrigade zei hoofdinspecteur Verzijden vannacht: „Nee, die hebben we niet, maar met de gebeurtenissen van de laatste tyd, begint het er wer op te lijken dat we die nodig heb ben". Daarmee doelend op de recente steek- en schietpartijen, waarvan enkele met zeer ernstige afloop. Voor het onderzoek is door de po litieleiding een speciaal team ge vormd-. Tegen de dageraad vanoch tend is een speurploeg begonnen met het haarfijn uitkammen van de Leid se Hout op zoek naar het moord wapen en eventuele aanknopingspun ten. Rechercheurs in burger door zochten met speurhonden de omtrek, zo deelde de hoofdinspecteur van ochtend mee. nog niets opgeleverd. Dr. Zeldenrust zal mogelijk nog van daag sectie op 't lichaam verrichten. In eerste instantie is vastgesteld, dat behalve de steekwond geen ande re uiterlijke vormen van geweld op het lichaam voorkwamen. 3 begon de politie met de reconstructie oals die gister- Garantie voor nieuw gebouw werkende jongeren LEIDEN B en W. zyn ermee akkoord gegaan dat aan de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren een gemeentelijke garantie wordt ver strekt voor een geldlening die de stichting wil aangaan om de bouw van een woongebouw voor werkende jongeren aan het Utrechtse Jaagpad te kunnen financieren. Het gaat hi ir om een geldlening van f 2.325.000. Overigens kan uit het afgeven van de garantie niet de conclusie getrok ken worden dat de stichting ook van zelf een bouwvergunning krijgt. zo blijkt uit het besluit van het college. ^clo. 14 aug. van 14.00 tot 21.00 uur Toeristemnarkt r op de Princestraat met oude ambachten, demonstratie nettenboeten door Genootschap Oud Katwijk. Aanslui tend op deze Toeristenmarkt een lampionoptocht, 1 trek 21 uur op de Koninginne weg en het Andreasplein. Laat uw kinderen erbij zijn!!! Za. 16 aug. start tussen 12 en 14 ,'.a. strandpaviljoen Fok de Best to Hotel Noordzee aan de 1 Boulevard de Grote Strand cn Duinwandeltocht, georganiseerd Idoor de Lyons international afd. jKatwyk. ten bate van het spas tische kind. Inlichtingen: VVV Katwijk 01718—13045 of 13650. Heer dam zso viNkEls, Noord duimen 1000 tja/dus parVeerpL ZuÏLDUiMEN 500 SIRAlis PARktERït. C.EZEIU3E REsUuRAtte ER XCAnpirtpS. LOS ANGELES (Reuter) Na de- Amerikaanse presidentsverkiezingen van volgend jaar zullen vier gefilm de interviews van elk anderhalf uur met óud-president Nixon worden uit gezonden, naar verwachting voor- een kwart gewijd aan Watergate".' Dit is gisteren in Los Angeles mee gedeeld door de Britse televisie-in terviewer David Frost, die in San Clemente, Californië, bij Nixon op bezoek is geweest. De film wordt gemaakt voor een internationaal consortium van om roeporganisaties, die niet met na me zullen worden genoemd. Even min zal werden meegedeeld hoevcj Nixon ervoor krijgt. Frost zei verbaasd te zijn over d(T goede lichamelijke conditie van de- gewezen president. Onmiddellijk nadat zij in de Leidse Hout ivas gearrivieerd sloot de politie het in volkomen duister gehulde park hermetisch af en begon zij, daarbij geassisteerd door de brandweer, aan een uit gebreid onderzoek. Behalve der tien man van de recherche werd bij dit onderzoek een groot aantal manschappen van de algemene dienst ingezet. Tesselaar tegen vergunning LEIDEN Wethouder Tesselaar bouw van een kantoorruimte voor de heeft als enige lid van het college stichting met daar bovenop dertig van B. en W. tegen het besluit ge- appartementen. Eerder stemd om aan de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren een bouw vergunning te verstrekken voor een pand van de stichting aan de Ryns- burgersingel. Het betreft hier de bouwplan daarvoor van diverse zy- den fel gekritiseerd, omdat het naar veler mening voorzag in een te hoog gebouw. Het plan is, onder druk daarvan, inmiddels gewijzigd. NIEUWE UITGAVEN Nederland en de grenzen aan de groei. Uitgeverij Het Spectrum. Utrecht, f 5.—. De glorie van. Rome, door A. van der Heyden en prof. dr. J. J. M. Tim- mers. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam, f 22,50. Elsevier gids voor Rome en omstre ken, door prof. dr. J. J. Timmers. Uitgevery Elsevier, f 29,50. Mijn hond Bastiaan, door Robin en Inge Hymon. Kinderboek. Uitgevery Het Spectrum, f 12,50. Het nijlpaard dat wilde vliegen, door Robin en Inge Hyman. Kinder boek Het Spectrum, f 12,50. Jacob de raaf, door Gerlinde Scaneider. Kinderboek, f 12,50. Waarom jaguars bang zijn voor vuur, dooi- Fr. Raoul-Duval. Kinder boek Het Spectrum, f 9,50. De olifant en de bloem, door Brian Patten. Kinderboek. Het Spectrum, f 11.—. Kor de egel, door Staf Versweyveld. Kinderboek. Het Spectrum, f 4 95. Ik krijg een broertje, door Chihiro Iwasaki. Het Spectrum, f 12,50. Koeng Foe. Theorie en praktijk, door Paul H. Crompton. Uitgeverij Hollandia, Baarn. f 11,90. Uren met koeng foe. Nadenken over de innerlijke waarheid. Hollandia. f 12,90. Lezers schrijven Feestend Rijns burg N.a.v. onze reportage over onze er- varingen bij de taptoe op 2 augustus j.l., vermeld in de editie van dinsdag 5 augustus van deze krant deed het ons oprecht goed de bevestiging te ontvangen, dat bloementaal de mooi ste taal over de hele wereld is, en dat er naast ,Kaartjesverkopers' ook fijne Rijnsburgse inwoners zijn die „mis kleuren" met bloementaal goed pra- Mogen wij, na de twee goede wensen die uw burgervader uitte bij het vuur werk op zaterdag j.l. ook een wens uitspreken en wel deze: „Veel succes Rijnsburgers in de komende 1000 jaar". J. SPIJKER, PL. WAKKA, Beethovenlaan 29, Leiden Door Ruud Paauw LEIDEN Na een reces van een maand begint de Leidse gemeen te raad zich vanavond weer volop met de stedelijke huishouding bezig te houden. Een van de Kwesties waarin de raad nu zo zoetjes aan een beslissing dient te forceren, is de kwestie-Daey Ouwens (de sinds begin 1974 geschorste directeur van de Groenoordhal) De man zit nu al een kleine 20 maanden thuis, ontvangt elke maand netjes zijn salaris, dat wél maar weet nog al tyd niet wat Lo dens vroede voeren met hem wil len gaan doen: ontslaan, een an dere baan binnen het gemeente lijk apparaat of terugzetting in zyn oude functie. Een tragedie -met lange looptijd. Voor wie in deze chaotische af faire de draad is kwijtgeraakt, volgt hier nog even de korte inhoud van het voorafgaande. T. C. Daey Ouwens werd begin 1974 dootr het toenmalige oolüegel van B. en W. eerst met, „vrywil- lig verlof" gezonden en vervolgens geschorst. Dat gebeurde op basis van een rapport dat de gemeentelijke „Werkgroep ter bestudering van het vraagstuk van de verpachting van de restauratie van de Groen oordhal" had uitgebracht. In die Werkgroep zaten Van Aken (PvdA) als voorzitter, Stroink (KVP) en Zunderman (DS '70). Zoals de naam van de werkgroep al aangeeft, was haar taak de re stauratie van de Groenoordhal te bekyken en niet om het functio neren van de directeur te onderzoe ken. Maar daar is, vreemd genoeg, nooit iemand over gevallen. In die tyd stond Leiden op het punt in gevecht met Utrecht de Rot terdamse veemarktfunctie over te nemen en de Werkgroep meende dat Leidens kansen gevaar liepen, omdat de veehandel geen vertrou wen zou hebben in Daey Ouwens. Het curieuze van dat (geheime) rapport was dat alle gehoorde ge tuigen met name werden genoemd, alleen niet de twee „informanten van óe veehandel", die juist van doorslaggevende betekenis waren. In de slotregels van haar rapport schreef de Werkgroöp dat zy niet de bewijzen kon leveren voor het door haar verzamelde materiaal. De zaak kwam daarna in handen van een onafhankelyke commissie van onderzoek, onder voorzitter schap van het oud-raadslid Woud stra. Na zo'n acht maanden onder zoek kwam zij met een lijvig rap port op tafel, waarvan de strek king, ruw gezegd, was: ontslag voor Daey Ouwens wegens gebrek aan tact. Daarmee leek de zaak rond. Niets stond de gemeente nu meer in de weg om inderdaad tot ont slag over te gaan. Maar er lagen adders onder het gras. De werk wijze van de commissie wekte enige bevreemding. Er waren nooit klach ten tegen Daey Ouwens in de zin van het ambtenarenreglement in gebracht. De commissie had daarom ge werkt met „gereconstrueerde con flicten". Bovendien had de commis sie geen van de door Daey Ouwens genoemde getuigen gehoord. Alle maal zaken die als de kwestie voor de ambtenarenrechter komt wel eens onaangename gevolgen voor B. en W. kunnen hebben. Vandaar de al negen maanden du rende aarzeling van het huidige col lege van B. en W. over de vraag wat er nu toch in hemelsnaam moet worden gedaan. e Daey Ouwens terugsturen naar de Groenoordhal kan niet. want dat zou groot gezichtsverlies betekenen voor burgemeester Vis. die zich in deze kwestie danig heeft geroerd. En ook voor wethouder Van Aken, die het zich niet kan permitteren na het dé- bacle met de Welzynsbron opnieuw op zijn achterhoofd te vallen. Ont slag voor Daey Ouwens (na het ad vies van de onafhankelyke commis sie van onderzoek de meest logische stap) houdt voor B. en W. een ri sico in. Stel dat de ambtenarenrech ter niet akkoord gaat met de door Leiden gevolgde procedure. Wat dan? De enigé mogelijkheid, waarbij ge zichtsverlies wordt beperkt, is het vinden van een geschikte andere ge meentelyke functie voor Daey Ouwens. Maar op zyn niveau liggen de banen niet voor het opscheppen. Bovendien schijnt daar de laatste ma anden zo wazig over te zyn on derhandeld dat men er niet veel meer van mag verwachten. Redenen Er zou voor dit overzicht geen reden zyn geweest als de CDA-er Pieter Stroink (van de Werkgroep met-de-lange-naam, die aan de wieg van de hele ellende stond) enkele dagen terug niet in een interview zijn lange stilzwijgen over de zaak had doorbroken. (Stroink verlaat volgende maand de gemeenteraad). Hy zegt dat Daey Ouwens weg moest om twee redenen. "Op de" eerste plaats functioneerde Daey Ouwens slecht als directeur. Het ontbrak hem aan een welomschre ven beleidsvisiehy wist niet wat hij met de hal aanwilde en hield zich vrijwel uitsluitend bezig met detail kwesties. Op de tweede plaats was de wereld van de veehandel hem vijandig gezind. Die laatste over weging dwong ons er toe om op korte termijn spijkers met koppen te slaan." En verder: "Wat de commissie voor ogen stond was Daey Ouwens op korte termyn een andere functie te geven binnen het gemeentelijk ap paraat. Dat had gekund en daarmee was een hoop menselijk leed voor komen. Dat dat niet gebeurd is, moet het college van B. en W. en de afdeling personeelszaken van de gemeerf- worden verweten, die in ons advies kennelijk de stok hebben gevonden om de hond mee te slaan." Wel, wel. Stroinks opmerkingen zyn interessant en roepen vele vragen op. 1) Moet de "beleidsvisie" voor een zo gecompliceerde hal nu komen van de directeur of van de verantwoor delijke wethouder? 2) Waarom zijn de informanten die zeiden dat de veehandel vijandig tegenover Daey Ouwens stond niet met name genoemd? En hoe is het té verklaren dat de veehandel, die dan toch groot belang by Daey Ouwens' verwijdering had, later zo neutraal bleef dat ze niet eens meer door de onafhankelyke commissie van onderzoek werd gehoord? 3) Waarom heeft de Werkgroep waarvan Stroink deel uitmaakte niet in haar rapport gezet dat het aan beveling verdiende Day Ouwens een andere functie te geven? Waarom komt Stroink daar pas 20 maanden later mee in de openbaarheid? 4) H:t rapport van Stroinks Werk groep, waarvan de conclusie zo ver reikend was, berustte op het horen van een zeer klein aantal personen. Was dat niet wat schraal, gezien de vele tientallen mensen met wie de directeur jaarlijks in aanraking kwam? Met andere woorden: had dat rapport wel een hechte basis? Langs de afgrond Om op deze en nog andere vragen een antwoord te krygen, hebben wij Stroink om een gesprek verzocht. Wie a zegt, moet niet voor b op de loop gaan. Stroink voelde er toch weinig voor. Meer zeggen dan hij had gedaan wilde hy niet. Ook een nadere uitleg van zyn woorden acht te hy niet raadzaam. Tenslotte bleek hy bereid te bekyken of hij op een aantal schriftelijk gestelde vragen kon ingaan. Stroink bekeek de vra gen een uurtje en liet vervolgens weten van antwoord af te zien. Hij formuleerde zyn weigering uiterst hoffelijk: "De vragen zyn te goed. Ze raken de kern van de zaak. Om ze te kunnen beantwoorden zou ik mijn geheimhoudingsplicht moeten schenden." Op de opmerking dat hii, in het oorspronkelijke interview op" dit punt langs de afgrond was ge gaan, zei hij: "Ja, maar ik hoop aan. de goede kant van de afgrond te zijn gebleken." Bij nader inzien is hij dat zeker niet. Die "vijandigheid van de veehandel" moet hij wel uit zijn eigen geheime rapport gehaald heb ben. Die hele geheimhoudingcultus is trouwens een paskwil. Alle rele-. vante stukken hebben al in deze krant gestaan. Óet pikante hierbij^ is echter dat nu juist Stroinks frac tievoorzitter Driessen zeer scherp let op de geheimhoudingsplicht De vraag komt onwillekeurig op waarom Stroink in het oorspronke lijke interview krachtig uitpakte en zich nu ineens als de moeder van de porseleinkast zelve opstelt. Hij heeft er een verklaring voor: "Ik heb die uitlatingen gedaan in de loop van een uiterst aangenaam en sfeervol gesprek. En dat is heel iets anders dan er gerichte vragen over beantwoorden." Nou, nou. Het doet pyn aan de ogen om een intelligent man als Stroink ineens de L. Rozewater-houding te zien Wy moeten dus gissen wat hij met zyn opmerkingen heeft bedoeld. Het lijkt er op of hij, bij het scheiden van de markt, aan de buitenwacht wil laten zien hoe rein zijn handen in deze zaak wel zijn. Niet hij en de Werkgroep zijn te laken voor die hoeveelheid "menselijk leed", maar B. en W. en de afd. personeelszaken. En nu maar kijken of dat vliegertje WEI» Op 20 augustus ai. zullen de meesten van U in de gelegenheid worden gesteld een nieuw bestuur van het Hoogheemraadschap Rijnland te kiezen, waarin voor het eerst de huiseigenaren zelf vertegenwoordigd kunnen zyn. Of dat het geval zal zijn, hangt of van de stemgerechtigde eige naren van gebouwd onroerend goed, groot en klein, dus ook van Uü Dezer dagen ontvangt U een oproepingskaart met candidatenlyst met twaalf groepen candidaten in het kiesdistrict 1. Daar de groe pen slechts namen bevatten is het moeilijk uit te maken welke groeperingen zy vertegenwoordigen, industrie, agrariërs of was dies meer zy. De vijf candidaten van groep 9 met hun plaatsvervangers zijn ver tegenwoordigers van de bij de Nederlandse Bond georganiseerde hüiseigenaren, die zonder meer een waarborg zijn dat Uw belangen op de meest deskundige wijze behartigd zullen worden. Bewaar Uw oproepkaart zorgvuldig, laat Uw stem niet verloren gaan en neem in Uw eigen belang de moeite om Uw stem(men) uit te brengen bp de candidaten die op de hoogte zijn met de proble men van de grote en de kleine huiseigenaar 'en de huiseigenaar- zelfbewoner, de candidaten van LIJST 9. Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren Oude Vest 11a - Leiden - telef: 26778

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3