5tS SB «mm Dmitri Sjostakowitsj (68) bejubeld en bekritiseerd Charles de Wolff: geen zielloze virtuositeit MAANDAG 11 AUGUSTUS 1975 PAGINA TRIJFEL De Japanse terroristen van het Rode leger zijn met hun gijzelaars in Libië ontvangen, nadat een rijtje andere landen geweigerd had het toestel te laten landen. Daarvoor ver dient Libië respect, meer in ieder geval dan Iran en India die weigerden het vliegtuig over hun gebied te laten vlie gen. Iran heeft zelfs gedreigd het vliegtuig neer te schieten zodra het boven Iraans grond gebied kwam. Dat had er he lemaal nog bij moeten komen. Nu wil ik niet beweren dat 'Libië hiermee mijn hart ge stolen heeft, maar een feit is dat de wereld zo'n land brood nodig heeft, als opvangplaats of noem het voor mijn part "stortplaats" voor gekaapte vliegtuigen met hun inhoud. Kunnen we niet afspreken dat Libië voortaan vaste gastheer is voor kapers, zoals Wenen het vaste tussenstation is voor emigrerende Russische Joden, en Zwitserland altijd een vrij plaats is geweest Voor politieke vluchtelingen in oorlogstijd? Alle landen dragen dan hun kapingscontributie af aan een VN-steunfonds waarmee Libië de kosten kan bestrijden van een opvangcentrum, een vaste commissie, een medisch team etc., zodat al die kapingen voortaan soepel, via een soort internationale dienstregeling kunnen worden afgehandeld. In ruil voor hun oorspronke lijke gijzelaars accepteerden de terroristen twee Maleisi sche en twee Japanse rege ringsfunctionarissen. Je moet als kaper natuurlijk altijd zor gen dat je lastige handen- bindertjes als kinderen en en oude mannen zo gauw mogelijk inruilt voor een belangrijk persoon (bij het schaken heet dat meen ik het afruilen van de stukken), ter wijl je op het laatst de gezon de mannen kunt inruilen voor nog enkele hooggeplaatste fi gurenliefst van verschillende nationaliteit, want dan zijn ook verschillende regeringen gebaat bij een geweldloze af loop. Eigenlijk zou er eens een idealistische terroristengroep moeten zijn (de roomblanke brigade geheten), die de hu maniteit van een betrokken regering op de proef stelt via de gijzelaars. Laat ik als voor beeld Frankrijk nemen, dat bij de Haagse gijzelingszaak min der voor bloedvergieten leek terug te schrikken dan de Ne derlandse regering. Twee over- valcommando's van de room blanke brigade dringen in Pa rijs op hetzelfde moment zo wel de Zweedse als de Alge rijnse ambassade binnen, en maken daar gijzelaars: de Zweedse ambassadeur en zijn honingblonde secretaresse, en de Algerijnse ambassadeur en zijn auberginedonkere recep tioniste. Eerste vraag: worden beide ambassades al schietend be stormd, of slechts een van beide, en welke dan? Of geen van beide? Is dit laatste het geval, dan eist de ene groep van de roomblanke brigade in ruil voor de Zweedse secreta resse de Franse filmster Jean ne Mor eau (de ambassadeur houden ze gewoon) en vervol gens vragen ze om een vrije aftocht naar Libië. De andere groep ruilt de Algerijnse am bassadeur en zijn receptioniste in voor een werkloze Algerijn, een aan de drank verslaafde clochard, een prostituee uit Lyon en een hoogbejaarde we duwe met een houten been. De leden van deze roomblanke brigade vragen om een apart vliegtuig vanaf Le Bourget. Beide groepen vertrekken gelijktijdig in een busje naar hun vliegveld, de ene naar Orly en de andere naar Le Bourget. Komen beide busjes onbeschoten op het vliegveld aan? Zo ja, dan vliegen beide vliegtuigen via Iran naar Libië. Worden beide toestellen metterdaad neegeschoten? Of beperkt de Iraanse lucht macht zich tot eentje? Zo ja, welke? Misdaad is een vak apart. In Newport schoot een bank overvaller zichzelf dood toen hij de buit met dezelfde hand waarin hij zijn pistool had in zijn binnenzak wilde stoppen. Een andere bankovervaller schoof een envelop naar de kassier waarop hij geschreven had dat dit een overval was en dat hij geld wilde zien. Hij kreeg het, maar was vergeten dat zijn naam en adres op de envelop stonden. Een Neder landse inbreker bleek na een inbraak zijn gebit kwijt te zijn. Hij ging naar de villa terug waar hij wat sieraden had weg gejat, gedroeg zich zo op vallend dat buren hem staan de wilden houden en rende weg, verloor toen zijn colbert jasje en daarin zaten zijn pa pieren. Is het allemaal niet aandoenlijk van amateurisme? Liefst 24 aanslagen heeft de CIA op Fidel Castro beraamd, Castro leeft nog steeds maar de CIA is de risee van de hele wereld. Wat een gesukkel, wat NICO SCHEEPMAKER Zaterdagavond is in een ziekenhuis van Moskou op 68-jarige leeftijd een van de grootste Russische componis ten van deze tijd, Dmitri Sjostako witsj aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Sjostakowitsj werd op 25 september 1906 in St. Petersburg (Leningrad) uit het huwelijk van een zanger en een pianiste geboren. Van zijn "moeder kreeg hij pianolessen toen hij negen Jaar was, zijn eerste compositie, die gevolgd werd door meer dan honderd andere, schreef hij toen hij elf was. Op zijn dertiende ging hij naar het conservatorium in Lenin grad, waar zijn grote talent spoedig werd opgemerkt door de directeur, de componist Alexander Glazoenow. In 1923 studeerde hij af in de afdeling piano en in 1925 in de afdeling compositie. Voor die gelegenheid componeerde hij zijn eerste symfonie, een werkstuk dat hoog genoteerd zou blijven in zijn Hij was een uitstekend pianist, die in 1927 tweede werd in het Chopin-concours te Warschau. Maar een solistenpraktijk gaf hij toch na drie jaar op om zich geheel aan het componeren te wijden. Na zijn eerste symfonie kreeg hij al spoedig de naam van een van Europa's meest belovende componisten. Zijn gevarieerd oeuvre, aansprekend en vol humor soms, bestaat onder meer uit vijftien symfonieën, strijkkwar tetten, twee opera's, balletten, con certen, oratoria, kamermuziek en bijdragen voor films, In de Verenigde Staten werd Sjostakowitsj voor het eerst bekend door zijn opera „Lady MacBeth van Mtsensk", die gevolgd was op zijn eersteling, „De neus", naar een verhaal van Gogol. Beide werken werden in Rusland toegejuicht. Maar twee jaar na de première, in januari 1936 viel de Prawda „Lady MacBeth" aan als een „rauwe kakofonie" en „een burgerlijk, formalistisch en ongezond stuk". Sjostakowitsj was stomverbaasd omdat hij nog onkundig was van de koerswijziging van het Kremlin. Een tijdperk van onderdrukking in de muzikale expressie van twintig jaar was begonnen. Gedurende anderhalf Jaar hoorde men niet meer van Sjostakowitsj. Hij presenteerde ver volgens zijn Vijfde Symfonie „Creatief antwoord van een Sow jet kunstenaar op gerechtvaardigde kritiek". En werd weer in genade aangenomen. De componist toonde zich steeds loyaal met het partij standpunt en bood meerdere malen zijn verontschuldigingen aan, anders dan Prokowjew, die minder gemakke lijk kritiek aanvaardde. Zijn zevende symfonie, de Leningrad Symfonie, geschreven tijdens de belegering door de Duitsers, werd internationaal het symbool van de moed van het Russische volk. In 1948 viel Sjostakowitsj andermaal bij het Stalin-regiem in ongenade. Pas drie jaar na de dood van Stalin, in 1956 kon hij zich verdedigen tegen de aanvallen met een artikel in de Prawda: „Vernieuwing in de muziek vindt niet altijd een juist gehoor. Het etiket 'formalisme' wordt maar al te haastig geplakt op elke uiting van creatief denken". In politieke sfeer deed de componist in 1968 door een artikel van zich horen in de Prawda, waarin hij moderne musici vertoordeelde. Maar zijn volgende composities leken daar niet mee in overeenstemming. Sjostako witsj was bevriend met Benjamin Britten aan wie hij zijn veertiende symfonie (1969) opdroeg. 18 jaar. 5tlng." d£ io. ook 4.45 u._. the pink 9.15 uur. alle leeftijden. T entoonstellingen De Rulp, (Hooglandse Kerkgi :0Expositie Marijke Verhoef (litho's in etsen). Sonja Holtman (beelden) en Peter Horree (fotomon- O n geval lendieiïst ziekenhuizen Leiden Ongevailendlenst elke dag Acade misch ziekenhuis behalve van dins dag 18.00 uur tot woensdag 13.00 uur Dlaconessenb uls) en van vrijdag 18.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Ell- Derde 14.00 uur en 18.30-19.30 uur Knderzaal: van 18.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30—19,30 uur ACADEMISCH ZIERENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinde zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15—15.00 9.30 i Oegstgeest. tel 50220 Ans v Kort exposeert eigeo wer ten Oksmuseum l 28) Werkd 10 w»nd 15 au orukkeru De Bink Leidse bioscopen Bezoekuren Ziekenhuizen SSBSSS 18.30—19.30 auj Kinderafdeling cLage- ouders zondag 14.0015.0 overige familieleden Voor de premalurenafdellng gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ouders) Maandag t/m vrijdag: 18.30—18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45—15.00 uur Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door. lopend bezoek wordt toegestaan, kan hoofdverpleegkundige hiervoor spe- LUXOR: 'The Godfather H". dag. 128 5.00 en 8.00 uur, 14 jaar. is.3 CAMERA: "Fred, het mooiste stuk dag ran het leger." dag. 7.00 en 9.15 uur. eCh 1 leeftijden. Volwassenen dag. Kraamafdellng; 1 11J5 tot 12 1 iv 15 tot 16 uur en van itt.au ir: Kinderafdeling dag van klasse: dag van 1 18.30 tot 19.80 i tot 10 i Nachtvoorstelling"Zabrtskle-point." Nachtvoorstélling: "Blue Movie." CCU (hartbewaklng) dag tot 1446 uur en van 19 tot i».au uur Intensieve verpleging:^dag^van lA^tot Bndegeest: dinsdag en^ vrijdag 18— 1416 uur: eerste "^klasse: de gehele Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11—11.30 13.80—14.15 en 18.30—19.30 u; 3e klas 13.30—14.15 en 1830—19.30 u Kraam afdellng 13.30—14.15 uur, alleen voor echtgenoten 1920 u.; Kinderafdeling 1515.30 u alleen voor ouders 18— 18.30 uur Geluidshinder Schiphol geluidshinder van Schiphol m gemeld Gelulds- vllegverkeer kunnen das bij het lm nacht worden gemeld hinder" Schiphol (020175Ó00) (due/ QTieuws 11 augustus 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant: Uit Den Haag schrijft men ons: Volgens inlichtin gen, hier ter stede ingewon nen betreffende de bekente nis door zekeren oud-grena dier te Samarang afgelegd, nopens een moord door hem gepleegd, moet die bekente nis niet slaan op den moord op mevrouw Van der Kou wen en hare dienstbode, maar op een anderen moord, korten tijd daarna bedreven op een dienstmeisje nabij de Geestbrug. Dat meisje was met eenige kolonialen uitge gaan en gezien, en sommigen hunner zijn destijds met den overleden grenadier door de justitie ondervraagd, nadat 't lijk, deerlijk verminkt, uit de vaart nabij de Geestbrug was opgehaald. Eindelijk, zoo schrijft de "Kölnische Zeitung", is het meester Hamm gelukt door eenige kleine veranderingen aan de as en den klepel der keizerklok den kolossus tè doen luiden. Woensdagna middag liet hij bij een proef, tot vreugde van de samenge vloeide menigte, zijn diepe basstem weergalmen. Na acht of tien dagen zal het de- initieve proefluiden plaats hébben. Vijfig jaar geleden: Het oostelijk deel van ons land is gisteravond getroffen door een verschrikkelijk nood weer, waardoor verscheidene personen zijn gedood. Het Geldersche stadje Borculo, dat 5000 inwoners telt, is door een cycloon geteisterd en na genoeg geheel verwoest. De schade wordt geraamd op vier mïllioen gulden. De Ku-Klux-Klan heeft te Washington een groote para de georganiseerd, waaraan dertigduizend personen, on der wie vele vrouwen, deelna men. Een groote menigte was uitgéloopen om het schouw spel in de grootste stilte ga de te slaan. Er hebben zich geen wanordelijkheden voor gedaan. Maskers werden niet gébruikt. PANDA EN DE WA WEI-PLANT 55—129 "Vertéléh.veltel maal eens plecies, wat ge met de Wa Weiplan doet, baas éh.meneél Panda", sprak de Oosterling streng. "Nou ik geef hem jasmijnthee met een snufje karamander", vertelde Panda. "En ik lees hem élke ochtend het gedicht voor dat ik van meneer Fung-Ha, uw voorganger, kreeg. En ik pro beer hem te beschermen tegen valse geluiden, en..en zo". "Heel goed", knikte de bezoeker instemmend. "Dan zal ik nu de plant maar éhmaal meenemen naai huis". Die woorden maakten Panda erg ongerust. Want Wa Wei zag er nog niet helemaal gezond uit en hij was bang dat de nieuwe hovenier erg boos zou worden als hij dat ontdekte. Maar gélukkig kwam het niet zo ver, want Pong Ping, de di recteur van de worstelschool, was wakker geworden en stapte nu verfrist op hen toe. "Ik wil graag de verheven Panda dan ken voor zijn gastvrije logeerbed waarop ik héb mogen sla pen", sprak deze. "Ah ik zie dat hij spreekt met een land genoot van mij. Komt meneer misschien uit het Wong-dis- trict? Sta mij toe dat ik u in onze moedertaal toespreek"! Neem 4 tartaartjes, 4 eetlepels boter, 1 ui, 1 teentje knoflook, 100 g champignons, peper, zout, 2 theelepels paprikapoe der, enkele lepels bouillon (tablet), 1 bekertje zure room, fijngehakte peterse lie en bieslook. Snipper de ui en knoflook. Maak de champignons schoon en snijd ze in plakjes. Zout en peper de tartaartjes. Smelt de bo ter en fruit hierin de ui en knoflook, strooi de papri ka erover en laat dit al omscheppend nog even fruiten tot alles een mooie kleur heeft en de uien zacht zijn (vooral op een zeer zacht vuur!) Schep de uien uit de pan en bak in de achtergeble ven boter de tartaartjes snel aan weerskanten bruin. Neem ze uit de pan en leg ze op een goed voorverwarmde schaal en houd ze warm. Leg in de achtergebleven boter de champignons, laat die heel even zachtjes bak- ïon en de zure room. FRED BASSET De Generaal en de Tour de Fort Copyright: Oberon/Haarlem. Tekenaar- Peter de Smet WOuPEN p£ pro? te WURGEN De avonturen van Jommeke De hoed van Napoleon Zo onopvallend mogelijk De dief mag geen onraad ru/ken We verkleden ons "7f als burgers J r ja LISSE De orgelbespeling ge organiseerd door de Kring Bollen streek, die Charles de Wolff zater dagavond in de St. Agatha gaf, vroeg de aandacht voor twee. De indere, een afwezige is wijlen Al- aert Schweitzer, oudere confrater van Charles en 100 jaar geleden in de Elzas geboren. Twee vaderlan den en twee moedertalen heeft Schweitzer daardoor gekend, voort vloeiend uit de Vrede van Versail les. Een afgevaardigde van het Schweitzer Ponds in Deventer ver schafte de vrij talrijke toehoorders menig verder gegeven over de le vensloop van deze uitzonderlijke wereldburger. Schweitzer was meer dan een goed organist, promoveerde in de wijsbegeerte, haalde doctoraal theo logie en medicijnen. Wist alles van orgelbouw, bouwde en herbouwde met eigen handen zijn legendarisch geworden hospitaal in het oerwoud van Lambarene in Gabon. De we reld verblufte hij met een levens werk over Bach, wiens muziek hij verstond als taal van de Ziel. Hij keerde zich fel tegen elke zielloze virtuositeit. De Wolff zal wel nog eens gebla derd hebben in "Bach, le Musicien- Poète". Dat deden we ook in ander proza. Een detail. Schweitzer vraagt in zijn ziekenhuis een vrijwel gene- zene om een andere zieke een handje te helpen. Het antwoord luidde "neen", hij is niet mijn broe der" (niet van mijn stam). Over de modernste geschiedenis was Schweit zer ontzet, de ontwikkelingen dezer eeuw werden zinlozer dan ooit, we verstikken de natuurlijke hiërarchie de wandaad is dat we denken uit te kunnen komen met een cultuur zonder ethiek (lees hiervoor: zonder Christus). Voor juist het tegengestelde daar van ziet hij hemelhoog Bach pal staan in de eeuwigheid. De Wolff, Bach, Schweitze: op alle drie past het woord „staat ?an gena de" en dat is grootheid in geest, ge voel en in offer en ervaring. We heb ben Schweitzer ook nog horen spe len en weten het verschil met die ge castreerde wetenschappelijke uit voeringen, waar het geloof is uitge sneden. De wereld heeft César Franck, met wie De Wolff begon, Père Angelique genoemd, die titel schikt eveneens Schweitzer, voor beeld bij uitstek van praktisch chris tendom. Na Fre nek kwam Dupré's Prélude et Fugue in g. Men moet dat op papier gezien hebben om te be seffen wat hier technisch veelstem mig aan de hahd is. Op de voet ge volgd door de technische onmoge lijkheden van de visioenscongesties, die Messiaen inspireerden tot. zijn Bouquet Céleste en tot Dieu parmi nous. Daar noteerden we: almacht en wonder van concentratie. Het concert werd besloten met Bach. Een en al kleurfookelende warmbloedigheid: het geheim van De Wolff's registerinzicht. KEES VERHOEF JE HAP GELIJK, CiPiEP IK WAS HET SLAP VEP- GE TEN. EERLIJK EERLIJK. HIJ HÉÉFT TENSLOTTE PE TOuR GEWONNEN "^EN PUS PE VETLEREN MEDAILLE VERPIENP 'wAARO/K HUIL JE NOU, GENERAAL? HET 15 TOCH EEN MOCfc MÊPAILuE? We zullen hem vinden Al moeten i we naar t andere and van de wereld

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15