Patiënten heten bij hoteldienst gasten Yan het kastje naar de muur per Gele Gids Nu ieder een eigen menu uit keuken AZL Voor Leidse regio een lastig kind aan huis ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 LEIDEN Als men in een pro per bed ligt en vriendelijk ver zorgd wordt, en als het eten sma kelijk is, dan zal men het noodge dwongen verblijf in een zieken huis zeker nog wel als draaglijk ervaren. De meeste ziekenhuizen doen tegenwoordig hun best om de patiënt als "gast" te behande len, en hem of haar het leven in dat opzicht zo aangenaam moge lijk te maken. Door Tom Maas Het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft sinds enkele jaren een aparte, zogenaamde hotel- dienst die zorg draagt voor de voeding, "het linnen" en de schoonmaak van de gebouwen: verschillende verzorgende functies zijn op die manier gebundeld in het besef dat zij een aparte, be langrijke plaats inneemt naast bijvoorbeeld de medische verzor ging. De hoteldienst bepaalt voor een groot gedeelte het gezicht van een ziekenhuis, want als er over ziekenhuizen gepraat wordt, hoor je dan niet vaak dat een zieken huis gepreezen wordt juist omdat het er zo schoon was en het eten zo lekker? Een viertal jaren geleden begon het huidige hoofd van de dienst van Doorn met de organisatie van de hoteldienst: de eerste met die naam in Nederland. Een mijlpaal was. half Juni, het gereed komen van de re-i novatie van de keuken. Met de reor ganisatie van de linnendienst, die meer behelst dan de naam doet ver moeden, hoopt men over enige tijd de opzet te hebben voltooid van de ze nieuwe hoteldienst die ook nog de zorg heeft over het wooncentrum Nieuweroord, de grote flat aan de Rijnsburgerweg, en de schoonmaak van de gebouwen, dit uitbesteed is aan de Cemsto. De oude keuken dateerde uit 1952: al is die wel enigermate opgelapt tussentijds, vertelt mevr. Niemants- verdriet-Schuurs, die hoofd is van de dienst voeding en diëtetiek. Bij de bouw van die oude keuken was ervan uitgegaan dat deze bij cala miteiten dienst zou doen als gaar keuken voor Leiden, en de keuken was toendertijd dus ruim bemeten. Het eten werd gekookt in enorme ketels en dan overgeschept in dub belwandige gamellen. Daarin werd het voedsel naar de afdelingen ver voerd alwaar het opgeschept werd voor de patiënt; vaak was het^eten dan alweer afgekoeld. Dat was het zogenaamde calorinoxsysteem, waar bij het voedsel "in bulk" naar de afdelingen ging. Dit decentrale systeem is de laat ste tien jaar snel verouderd: de hy giëne liet te wensen over. er kwa men steeds meer speciale diëten. Door de gebrekkige outillage kon er nauwelijks goede service verleend worden aan de patiënten. Men be sloot de bouw van het nieuwe AZL Een overzicht van de nieuwe keuken, waar aan de lopende band maar wel selectief gewerkt wordt. niet af te wachten: er moest zo snel mogelijk een nieuwe keuken, komen de oude was afgekeurd. In twee Jaar waren de. plannen rond. Tussen januari en juni heeft men gebruik gemaakt van de keuken van het wooncentrum Nieuweroord, ter wijl de oude keuken geheel gereno veerd werd. In de keuken van Nieu weroord moesten duizend maaltijden gemaakt worden, die over de Rijns burgerweg naar het AZL vervoerd moesten worden, terwijl deze kleine keuken een capaciteit heeft van on geveer 350 maaltijden. Vandaar dat men deze tijd wel het soeploze tijd perk noemt. Feestmenu Na de maaltijd van 9 juni werd alles weer terugverhuisd naar de nieuwe keuken in het AZL en hoe wel men alleen in andere ziekenhui zen ervaring had opgedaan met het nieuwe systeem en men dus nog heel onwennig en voorzichtig begin nen moest, werd aan de eerste maal tijd uit de nieuwe keuken op 10 ju ni een feestelijk tintje gegeven: men gaf een apart menu uit met voor eenieder een flesje wijn of druiven sap. Diensthoofd Van Doorn en me vrouw Niemantsverdriet zijn het met elkaar eens dat de hele operatie hon derd procent is meegevallen dank zij de inzet van het personeel. Na de investering van ruim twee miljoen heeft men nu de beschik king over een gecentraliseerd "voed selvoorzieningssysteem". De nieuwe keuken beschikt over ruimtes om aardappelen en groenten schoon te maken en broodmaaltijden te berei den, enige koelruimtes en een gro te. centrale afwasmachine. Belang rijkste element is de "kookstraat" een twaalf meter lange band waar aan weerszijden kookapparatuur te genaan is gebouwd. Over de band lopen dienbladen met borden en kop pen, en aan de hand van een kaart, waarop de patiënt elke dag zijn of haar samenstelling van het menu aangeeft, worden de borden en dien bladen hier en daar langs de lopen de band van gerechten voorzien. Het bord komt op een roestvrijstalen on derbord waarop het drie kwartier warm kan blijven, vervolgens wordt het in een karretje gezet en per speciale Citroënbus over het terrein naar de afdeling vervoerd. Er mogen geen bobbels en drempels zijn on derweg want dan gaat de soep over de rand; een aanrijding met een taxi werd een Citroënbus noodlottig: zij sloeg om en het eten ging ver loren. Het is duidelijk dat het ver voer de zwakke schakel blijft. Omdat er kleinere hoeveelheden ge kookt worden, het eten verser en sneller op de afdelingen komt, is de kwaliteit beter. Het eerstkomende halfjaar moet er nog veel ervaring worden opgedaan, maar nu al hoort men enthousiaste geluiden. De zes tig mensen die in de keuken staan, en de aparte keuken voor het perso- neelsrestaurant, hebben nu meer eer van hun werk. Doordat elk bord af zonderlijk klaar wordt gemaakt, be steedt men wat meer aandacht aan de verzorgingwat peterselie hier, een citroenschijfje daar. Als zij de nieuwe keuken laat zien, merkt mevr. Niemantsverdriet op dat iedereen erg gemotiveerd werkt; er wordt, gezegd: "We moeten met z'n allen onze nieuwe keuken verko pen". Door de geportioneerde bereiding blijkt men minder eten te hoeven bereiden: er treden hier besparin gen op tot dertig procent. het wat tijd kost oir de vele variatiemogelijkheden die de patiënt nu kan aangeven op zijn dagelijkse menukaart; men begint dan ook eerst voorzichtig met een paar variaties. Speciaal koosjer eten voor Joden wordt meestal besteld bij andere keukens. In dat verband imerkt mevr. Niemantsverdriet op dat het macro-biotisch eten in het ziekenhuis nauwelijks gevraagd wordt De ontwikkeling en bereiding van steriele voeding, voor patiënten die geïsoleerd verpleegd worden, vindt plaats in een caravan. Deze staat naast het isolatiepaviljoen. Merkwaardig gevolg van de nieu we keuken: het ziekenhuis ziet er volgens sommigen schoner uit. Vroe ger moesten de schoonmakers van de Cemsto, die de hele schoonmaak verzorgen, regelmatig hun werk on derbreken voor de afwas. De afwas werd op de afdelingen zelf gedaan. Nu in de nieuwe keuken een mooie glimmende afwasmachine van 130. 000 gulden staat, gaat alles van de 3 hoofdmaaltijden daarheen en kan veel tijd bespaard worden. De schoon makers hebben meer tijd om de ka mers en gangen te laten glanzen! Lijnendienst Het AZL doet de was de deur uit. Enige jaren geleden heeft het zieken huis ook de opslag van haar textiel overgelaten aan de wasserij. Hier komt men nu weer van terug: men wil de hele voorraad zo veel moge lijk in e%en hand houden. Maar de linnendienst van 35 man houdt zich niet alleen bezig met de tachtig con tainers vuil en schoon linnengoed per dag. De aanmaak en reparatie van gordijnen en vitrages, de ver vaardiging van speciale matrasjes, driekantdoekjes en tilmatjes, en de uitgifte van dienstkleding behoren ook tot de taken van de linnendienst. In de stoffeerderij werken vijf man aan de reparatie en bekleding van stoelen en banken. Ook hier worden speciale artikelen vervaardigd als kussenrolletjes en gereedschapétuis. Naast dat alles moeten elke dag de opgehaalde goederen die besmet zijn gedesinfecteerd worden. Uit de 20.000 kilo was per week komt vaak allerlei medische appa ratuur vallen: vaak voor zijn vijf honderd gulden. Verborgen tussen de 16.000 lakens en washandjes... Te gast De honderdvijftig werkers van de hoteldienst proberen het de tegen woordig wat mondiger patiënt naar de zin te maken. De nieuwe naam zo hard gegaan, zegt mevr. Niemants- "hoteldienst" duidt op veranderen- verdriet. Zestig tot zeventig procent de inzichten: de patiënt heeft als van de maaltijden zijn diëten, waar gast recht op maaltijden naar per- vaak met de weegschaal nauwkeurig soonlijke keuze en een optimale ver- aan gewerkt wordt. Begrijpelijk dat zorging. Minnehuis lijkt bruikbaar voor vele vormen van buurthuis-werk Met alle waardering vcor het idee op zichzelf, maar het ge tuigt toch niet van wakkerheid als een gemeenteraadslid nu nog in een gemeentelijke commissie vergadering met het voorstel aankomt, eens na te gaan, of er van de Oosterkerk aan de Herengracht soms nog een wijk en buurtcentrum gemaakt kan worden. Het trage reactiever mogen van het bewuste raadslid kan in dit geval niet aan het tropische zomertje worden ge weten, want de kerk ging al in 1967 dicht en de hervormde kerkvoogdij heeft sindsdien wanhopige pogingen gedaan om op een nette manier van het gebouw, waarvoor zü aanvan kelijk tussen 2 en 3 ton pro beerde te vangen, af te komen. Hetgeen elk gemeenteraadslid dat in dergelijke sluitingen mo gelijkheden vermoedt voor de bevordering van andere vormen van burgerlijk welzijn, bekend moet zijn. Onmiddellijk nadat de huur met Vroom en Dreesmann, dat de kerk enige jaren voor opslag en de verkoop van camping- behoeften gebruikte, was geëin digd, hebben de kerkvoogden de kerk ten verkoop aangeboden. Maar dat ging helemaal niet van een leien dakje. En als er dan eindelijk serieuze onder handelingen zijn met een mo gelijke koper, die notabene al een plan op papier heeft, dat niet eens in strijd is met de be palingen van het vcor dit gebied geldende bestemmingsplan, dan zou de gemeente ineens zelf nog gegadigde moeten worden. Die late belangstelling kan moeilijk worden verklaard uit de vrees dat de Herengracht straks een markante toren zal moeten mis sen. Die vrees had er terstond moeten zijn toen de kerkvoogdij het gebouw, dat niet op de Mo numentenlijst staat en dus "vo gelvrij" is, wilde verkopen. Beter is, de aandacht te rich ten op 't Minnehuis dat schuin achter de Oosterkerk, midden in diezelfde wijk, ligt en waar over wij gisteren berichten, dat de hervormde diakonie het gaat verkopen. Als er één pand in de Herengracht-wijk geschikt is voor alle mogelijke buurtactivi- teiten, dan is het wel dit. De toestand van het gebouw is goed en, naar een diaken ons ver zekerde, er hoeft niet eens zo veel in te gebeuren om het voor allerlei doeleinden geschikt te maken. Het huis ligt leuk, er zijn tal van kleine en grotere vertrek ken in, zelfs enkele zalen, en tussen de vleugels ligt een bloemrijke hof. M'n liefje, wat wil je nog meer. Als deze wijk werkelijk behoefte heeft aan een buurtcentrum, is een onderzoek in deze richting zeker aan te bevelen, voordat het gebouw in zakelijke handen komt, met de mogelijkheid van afbraak. De Gr. HAARLEMMERSTRAAT 181 ZILVEREN SIERADEN En zo wil de keuken zich ook nog wel eens presenteren, als betrof het hier inderdaad een hotel. Diëten Zoals ook in militaire dienst wordt de maaltijd in forse ketels bereid. LEIDEN "Gele Gids, Gouden Gids", ook wel GG geheten: een hulp en misschien leidraad voor te- lefoonbezitters, die niet bij machte zijn, om meteen de bladzijden van het hen door het Staatsbedrijf der Posterijen, Telefonie en Telegrafie ter beschikking gestelde boek op te slaan, teineinde wentelbedden te bestellen, varkenshandelaren te ont bieden, dan wel een fabrikant van zonnebrillen aan de lijn te krijgen. "Gele Gids, Gouden Gids", een jaar of zestig geleden gestart als "Yellow Pages" in het noorden van de Verenigde Staten, is sinds 1964 ook in ons land bekend. Eerst was het een Braziliaanse firma die voor de verspreiding en publicatie zorg de, maar door een niet geheel vlek keloos gevoerd financieel beleid kwam de Nederlandse uitgave eni ge jaren later in handen van het ITT-Concern, zg. Edities met een kleine drieëneenhalf mil joen exemplaren worden elk jaar aan de telefoonbezitters toegezon den. Mensen die een zaak hebben of een vrij beroep uitoefenen hebben recht op een gratis vermelding in de gids. De grote massa, die de te lefoon slechts ziet als een hulpmid del in de communicatie komt niet in de gids te staan. De gids wordt gratis verspreid door de PTT, die exclusief aan ex ploitant "Publimedia" haar abon neebestand heeft verkocht. De PTT maakt dan ook veel reclame in de gids. De ene hand helpt de andere. De uitgever leeft trouwens van de advertenties. Sinds vorig jaar wordt er met winst gewerkt. Dat alles vertelt de heer Albers van de uitgever Publimedia. Hij zegt ook dat er vroeger meer kritiek was op de inhoud dan tegenwoordig. Opmerkingen cat het aantal friet zaken in een bekende en grote stad door de GG wordt gesteld op vier, terwijl een tienvoud eerder de waar heid zou benaderen wijst hij van de hand. "Dan moeten de mensen maar bij de rubriek "snackbar" of "cafetaria" kijken. Dan vinden Zo'n 80.000 telefoonbezitters in Lei den en omgeving hebben de GG "als kind aan huis", zoals de recla me zegt. Maar naar onze mening is het wel een enfant terrible. Want; De Leidse regio telt volgens de GG 36 psychologen. Een opwekkend aantal, dat zeker, maar we zijn er van overtuigd dat er wel meer van deze mensen in de buurt rondlo pen. Kijk je bij de rubriek", "zwem baden", dan schijnen "De Does" in Leiderdorp en "Haasbroek" te Zoe- terwoude te zijn gesloten. De foto die we deze week van de 50.000ste bezoeker in laatstgenoemd bad in de krant hadden, was dus een truc, althans dat zouden we moeten gelo- Leiden kent slechts één kok en één winkel die handelt in corsette- riën, terwijl we als we kousen of sokken willen hebben, helemaal naar Leidschendam moeten. Tien cafetaria's en achttien snackbars lijken ons ook wat weinig. En wat te denken van de drie dan cings in de Sleutelstad? Als dat waar was, hadden we een treurig uitgaanspubliek. Verder komen we (voor wat de stad Leiden betreft) een onthutsend aantal accountants tegen: vijf. Er leeft hier slechts één artiest, er zijn twee autoslopers, vier automatieken, drie winkels voor da meshoeden en één viltfabriek of groothandel. Het venduhuis der notarissen is kennelijk gesloten. Sanitaire arti kelen worden opgedeeld in "sani taire artikelen", "sanitaire artike len (fabrieken en groothandel") en "sanitaire artikelen (installatie en onderhoud)". Moeilijk hoor. Het zal Avifauna goed doen te weten dat ze als "scheepvaartmaat schappij" door het leven gaat in de GG. Schildersbenodigdheden kan men slechts op twee plaatsen in Haag te worden afgereisd. Leiden verkrijgen. En voor schooi en studieboeken dient naar Den Het is overigens prettig te weten dat Leiden vier seksboetieks heeft. Maar wat een firma uit Weert nu moet betekenen als agent van "Am- bassador-condooms" is ons een raadsel. Daar hebben ze toch de GG van Eindhoven die van Leiden. Over café's, bars en discotheken, durven we geen woorden vuil te ma» ken. Alleen deze zeer algemene: het klopt niet. Koetsotheek, Scarabee, Marepoort en nog enkele meer ont breken. En ze hebben toch wel 'n naam, dachten we zo. Dat betekent meteen een speur tocht naar de restaurants. Alberts Corner op de Stationsweg is dichi heren van de GG, al een hele tiid. Er is een mooie Chinees voor in de plaats gekomen. En restaurant "De Groenoord" in de gelijknamige vee hal zien we toch echt niet als een uitstapplaats als er wat te vieren valt. Het is een beetje stil daar. Bel- levue staat genoteerd als een hotel, evenals Nieuw Minerva. Daar valt niets tegen in te brengen, maar t zijn toch echt wel plaatsen waar Je nodig? En niet ook smakelijk dan wel goed kunt Gaan we nog even door? Voor d»*- ze krant is het misschien wel aa»-cugT om te vernemen dat er in Monr.ic- kendam telexrollen kunnen worden- gekocht. Maar Monnickendam iig& in het district Amsterdam. En ondermeer dit soort adressen maakt de GG zeer onduidelijk. Je probeert iets op te snorren en .komt uit in Sneek, Delfzijl, Har derwijk of Sitta'rd. En dat mest niet maggen. Want die "Gele Gids, Gouden Gids" is er toch voor de snelheid? Niet alleen om iemand ie bereiken, maar evengoed' om iets in huis te krijgen. De overzichtelijkheid van drt boekwerkje is stuitend: druk. ver moeiend en lastig. Maar ja we kijkt erin? Wij ja, met pijn eh moeite. PAUL WOLFSWINKEL.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3