Zoeken naar een weg in chaos van dieten Ik moet de brand erin kunnen steken Dankbare mannen- frouw Tenfenfabrikant lak aan jeugd Autocoureur Henny Hemmes ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 PAGINA 19 DEN HAAG In de dieetleer is langzamerhand een duidelijke com municatiestoornis ontstaan tussen patiënt en arts, en diëtist en indu strie. De patiënten lopen als het wa re door een oerwoud van diëten te dwalen. De mens stelde al vanaf de oud heid voedingsvoorschriften op, die veelal geen wetenschappelijke basis hadden. Heden ten dage worden ook nog vele diëten voorgeschreven, die slechts ten dele op rationele medi sche, natuurwetenschappelijke gron den oerusten. Men kan rustig stellen dat er een chaos in de benoeming en uitvoering van diëten is. Er zijn Jicht-, suiker-, laxerende-, stoppen de, maag-, dikkedarm, maar ook DOOR AB ROZIJN Borstdiëten, die geen invloed hebben op de omvang van de borsten, maar genoemd zijn naar de arts die dit dieet geïntroduceerd heeft. Om nog maar te zwijgen van de macrobio tische diëten. In dit licht bezien is een normalisatie van diëten een toe te juichen zaak. Onlangs werd hiertoe een sympo sium gehouden. Aanleiding voor dit symposium was het rapport met de resultaten van de door het Neder lands Nationaal Ziekenhuisinstituut, en het Voorlichtingsbureau voor de Voeding verrichte onderzoek, waar mee twee studiegroepen vier jaar be zig zijn geweest. Ons voedingspatroon is sterk aan traditie gebonden en ons voedingsprobleem wijzigt zich bij het klimmen op de sociale ladder. Maar deze verschuiving in voedingspatroon zal steeds gebreken blijven vertonen. Prof. dr. J. H. P. Jonxis, hoogleraar kindergeneeskunde aan de rijksuni versiteit in Groningen, wees er op dat reeds medicijnmannen gebruik maakten van verschuivingen van het voedingspatroon, toentertijd een bepaalde rite, die geen wetenschap pelijke basis had. Tevens stelde prof. Jonxis dat de kindergeneeskunde ook absurde diëten heeft gekend, zo als groenten-, bouillon-, gekookte- vruchtendieet. In de kindergenees kunde is de standaardisatie de nor malisatie voorafgegaan. Op de stan daard van de moedermelk moest een gestandaardiseerd melkprodukt ge vonden worden. VERANTWOORD Prof. Jonxis stelde ten aanzien van de dieetleer, dat er nog steeds een aanzienlijk verschil Is tussen wat in de praktijk aan diëten voorgeschre ven wordt en wat in onze ogen voor dit ogenblik wetenschappelijk verant woord is. Hoeveel levens worden er niet mee vergald en weegt het nut van het dieet wel op tegen het grote ongenoegen aldus prof. Jonxis. Overigens is het juist de kinderge neeskunde geweest, waar diëten op zuiver wetenschappelijke basis wer den ingevoerd. Normalisatie van dië ten kan verbetering in de huidige toestand brengen. Normalisering komt neer op het maken van af spraken die op een theoretisch ver antwoorde systematiek berusten. Uit gangspunt van de systematiek is, dat het dieet zich kenmerkt door een afwijkende hoeveelheid of samen stelling van een of meer voedingsstof fen. Deze afwijking kan bestaan uit een beperking, een verrijking, een eliminatie of een substitutie van een of meer in de normale voeding voor komende voedingsstoffen. Op basis van deze vier principes is, op enkele kenmerken na, het gehele gebieo van de dieetvoeding te benaderen en zijn de diëten geclassificeerd en benoemd. PROBLEMEN Wanneer een patiënt uit het zie-, kenhuis ontslagen wordt met een dieet, werd er in het verleden en ook nu nog onvoldoende rekening gehou den met de omstandigheden thuis, bijvoorbeeld in verband met de grootte van het gezin. Het dieet is vaak niet eenvoudig genoeg en be paalde dieetprodukten zijn op klei nere dorpen niet te koop. Een faktor waaraan ook vaak voorbij wordt ge gaan, is dat een bepaald dieet of voe dingsadvies te duur is, waardoor de patiënt mede daardoor in een uitzon deringspositie komt in het gezin. Hiertoe zal een goede samenwerking nodig zijn tussen arts of specialist die het dieet voorschrijft en de dië tisten die het moeten vertalen in voe dingsmiddelen, waarbij zij rekening moeten nouden met de praktische, voorhanden zijnde mogelijkheden bij iedere patiënt. De arts kom; op diverse plaatsen in contact met dieet- en voedings adviezen, zoals consultatiebureau-, eigen patiënten-, specialistendiëten enzovoort. De patiënten moeien wel in verwarring komen als bijvoor beeld het ziekenhuisdieet afwijkt van hetgeen thuis voorgeschreven werd. Vele dieetpatiënten hebben ervaren dat een sneetje brood nogal in ge wicht kan verschillen. Alle verwarring ontstaat alleen om dat de diëten niet genormaliseerd zijn. Door normalisatie komen we tot uniformiteit en eenduidigheid in de wijze van voorschrijven en zal er geen discussie meer zijn over wat nu bijvoorbeeld zoutloos- of zoutarm dieet is. KEUZEGEVAAR Als keuzegevaar wordt vaak aange voerd dat normalisatie leidt tor stan daardisatie, hetgeen zou inhouden dat de patiënt elke dag hetzelfde ie eten krijgt. N jrmaliseren betekent po.hter aat de patiënt een voedingsm-doelen- pakket krijgt aangeboden, waaruit de patiënt een keuze kan maken en dus in het geheel geen standaardisatie. Deze normalisatie, waarvoei dit rapport een eerste aanzet is. zou erg goed in een Teleac-cursus gebracht r kunnen worden. Hierdoor zoi de drempelvrees van de velen die er bij betrokken zijn snel opgei >st ttunnen worden. Ook de voedingsmiddelenin dustrie zal moeten meewerken. Om verantwoorde dieet-produkten te krij gen zal er een goede samenwerking nodig zijn tussen de medische wereld (artsen, diëtisten en andere deskun digen op dit gebied) en de industrie, die dieetprodukten fabriceex-l, waar bij zij op de verpakking de inhoud van de voedingsstoffen moet aange- In de artsenwereld zal het\ geloof in eigen diëten omgezet moe oer wor den in een nieuw geloof van een ge normaliseerd dieet, daartoe gedwon gen door de diëtisten. Daardoor kun nen vele medicamenten vervangen worden. Prof. Jonxis sprak de wens uit dat normalisatie er mede toe zal leiden dat de arts slechts daar diëten voor schrijft, waar dit de toestand van de patiënt werkelijk ten goede komt en tevens vooral niet lander dan werkelijk noodzakelijk. Normalisatie is een systeem van afspraken. Maar daar moet niet te lang mee gewacht worden. De tele visie zou een goed medium zijn om alle betrokkenen snel en duidelijk over dit systeem te informeren. DOOR CHRISTL VISSER Er zijn twee Henny's Hemmes. De een is fusie- en overname-adviseuse en drijft samen met een compagnon een bureau dat bemiddelt tussen bedrijven, die willen uitbreiden en bedrijven, die het op eigenen benen niet meer kunnen redden. De ander is Nederlands enige vrouwelijke coureur. Samen met haar man en de toer wagen op een trailer rijdt zij van circuit naar circuit en probeert zich langzaam maar zeker een plaats in de nationale hardrijderij te Wat beweegt iemand om zoveel tijd en zoveel geld in een toch op zijn minst vrij riskante sport te steken terwijl er genoeg vreedzamer vrijetijdsbestedingen mogelijk zUnV „Ik weet dat de meeste mensen denken: die lui die zo gek hard in een autootje moeten rijden, hebDen een tik", zegt ze tijdens er-n trainingsdag in Zancvoort. „Ik geloof daar niet zo in. We zijn echt niet allemaal geschift. Racen heeft een bepaalde aantrekkingskracht. De snelheid, het gevecht dat ie moet leveren om iemand net voor te blijven, weten tot hoever je xan gaan en dat dan weer proberen op te voeren. Het is moeilijk uit te leggen, Je zou eigenlijk mee moeten rijden." KICK t Is een paar dagen voor de Gland Prix. De groten van de Formule I klasse zijn nog niet aangekomen, alleen Gijs van Lennep is er met zijn bolide. Ruim baan dus voor een paar rondjes Hemmes. Ze rijdt in een middelgrote Japanse 1600 cc wagen, zo een waarvan er duizenden op de weg te vinden zijn. Alleen, zij gaat er iets harder mee. De eerste vijf minuten houdt ze zich een beetje in om haar passagiere niet ineens de volle laag te geven, m-ar dan wordt het gaspedaal stevig ingedrukt. Een paar honderd meter copvenno- gen, even krachtig remmen voor de Panorama-bocht - „hier gebeuren veel ongelukken," zegt ze terloops - en weer met een noodgang verder. „Als Je het eng vindt moet Je net zeggen, hoor". VERRUKKELIJK onbewogen bij kan blijven. Of Je doet je ogen dicht en krijgt kotsneigingen, of je bent voor je leven verkocht. Dat is dus de snelheidskick. Ze zit volkomen relaxed achter net stuur. Praat, kijkt, lacht en laat haar auto moeiteloos, zo lijkt bet tenminste, van links naar rechts over de baan zweven om de ideale lijn te volgen. Tot het circuit vrijgemaakt moet worden voor Van Lenneps Formule I. „Je vond het leuk, he", zegt ze na afloop. En even later, wijzend naar de witte schim die voorbijflitst: „Maar als je met Van Lennep zou meerijden zou je het in je broek doen van angst." Henny Hemmes leeft in een mannenwereld. Zowel wat haar beroep als wat haar sport oetreft. De vrouwen die ze in direktiekamers tegenkomt brengen als sekretares.se de koffie binnen; de vrouwen m de racerij houden als pitspoes de tijden bij. Dat er aan die ingeburgerd» taakverdeling te ontsnappen valt, heeft Henny Hemmes bewezen. Ooit eens verliet ook zij als nieuwbakken direktie-sekretaresse het befaamde instituut Pont en, nog niet eens zo lang geleden, zag zij van een circuit ook niet meer dan de pits en hield ze voor coureur Roelof Wunderlnk de stopwatch vast. „Maar ik was echt wel iets_ meer dan een pitspoes", merkt ze óp, ,,ik organiseerde alles, zorgde ervoor dat de inschrijvingen op tijd binnen waren en zo. Een vreselijk leuke tijd, maar op een gegeven moment wilde ik zelf wel eens rijden". Zelf iets te doen, zelf iets te zeggen hebben. Daarom vond ze het sekretaresse-bestaan ook niet bevre digend meer. „En dan", zegt ze heel simpel, „ga je iets ander zoeken." Waarom zij wel en zoveel anderen niet? „Ik geloof dat de meeste vrouwen niet durven. Die zeggen: ach, dat kan ik toch niet. Een wat fatalistische levensinstel ling, Je moet het gewoon doen, in ieder geval proberen. Ik merk in m'n beroep ook wel dat mensen: god, moet ik nou met zo'n jong ding om de tafel gaan zitten, dat kan toch nooit goed gaan. Nou, na een paar minuten zijn ze dat vergeten. Als het niet goed gaat komt het doordat de twee partijen niet tot overeen stemming kunnen komen, maar niet omdat ik toevallig een vrouw ben. 't Gaat om je eigen houding en daar kan zo'n hele stomme enmancipade niets aan veranderen."! 't Is niet eng, integendeel. Het is verrukkelijk. Hard, harder, »n nog harder. Een ervaring waar Je niet BRAND ERIN Ze is als coureur door haar mannelijke collega's helemaal geac cepteerd. „Het is wel zo dat ze meer op je letten en daardoor misschien meer van je verwachten. Je moet het beter doen dan de middelmaat. Ik denk niet dat je het als vrouw jarenlang onderaan de ranglijst uit zou kunnen houden. Ik zou dat trouwens niet willen. Ik moet het gevoel hebben dat ik de brand in die auto kan steken." Er de brand in steken, alles wat erin zit eruit halen en nog meer. Dat brengt bepaalde risico's met zich mee. Is ze nooit bang? „Als je bang bent, ben Je verloren. Bovendien in mijn klasse is het met zo gevaarlijk. Je kan van de baan afgereden worden of een paar keer over de kop gaan. Nou, dan rol je eruit en verder niets. Je ziet wel ongelukken, natuurlijk. Zeker oij aie Formule I races. Dat is echt iot, maar het houdt mij niet uit de auto." „Nee, mijn man vindt het eigenlijk niet zo leuk dat ik rij. Of ik ermee op zou houden als hij het absoluut niet meer zou willen?" Even aarzelen en dan: "Dait weet ik nog zo net niet. Ik zou het daar niet graag op laten aankomen." „Ach, die hele houding van: racen dat is toch niks voor een vrouw begint al in je jeugd. Je broer krijgt een autootje en jij een pop. Als je zestien bent mag je een brommer hebben. Een Mobylette of een Solex maar geen Puch want die zijn met voor meisjes. Ik kreeg dus ook een Mobylette en heb hem meteen cp laten voeren." Toch heeft haar vrouw-zijn en het feit dat ze net dit jaar, het jaar van de vrouw, haar officiële entree in de race-wereld maakte, haar een voordeel opgeleverd: een sponsor. Waar anderen een moeizame strijd voor moeten leveren, lukte haar vrij snel. De firma Eumig in camera's, projektoren en soortgelijk materiaal was wel vatbaar voor Henny Hemmes" ongetwijfeld overtuigende argumenten om haar financieel te steunen. Altijd leuk voor de publiciteit, zo zullen de heren gedacht hebben. Henny Hemmes: „Het is misschien wat hypocriet om aan de ene kant te zeggen: het jaar van de vrouw vind ik onzin en om het aan de andere kant toch uit te buiten, maar goed, ik heb mijn sponsor, ik kan rijden en aat vind ik het belangrijkst. Zelf is het namelijk niet op te brengen. En zelfs als je wordt gesteund, het blijft een dure sport, je moet er zelf erg veel bijleggen. Aan prijzen haal je het er niet uit. Dat blijft in mijn klasse beperkt tot een beker cm een bloemetje. Ja, die grote Jongens met hun bolides, die kunnen aardig verdienen." Zelf heeft ze voorlopig geen ambities in die richting. „Stei Je voor, ik begin pas. Ik weet nog niet eens wat mijn mogelijkheden met deze wagen zijn. Ik zou het waarschijnlijk ook niet willen. Hoewel, als ze me ooit zouden vragen met een formule-Fordje of zo voor te rijden... Ik kan er uiteindelijk zeker nog wel een Jaar of tien mee doorgaan. Misschien wel langer." En dan, tegen haar man Peter die erbij zit: „Hoe oud is Graham Hill ook alweer?" In het jaar van de vrouw wat schrijven over de vrouwentong (san severia) lijkt wat gewaagd. Beter is het daarom het te hebben over „mannentrouw", evenwel zonder hu welijkszaken daarin te betrekken. De ze naam wordt namelijk wel eens gegeven aan de Plumbago auricu- lata, een uit Zuid-Afrika stammen de pot- en kuipplant, die ook in de zomermaanden in de tuin uitstekend groeit en bloeit. Het is zelfs beter voor de plant in de warmere tijden buiten te staan, maar dan wel be schut. In ieder geval op een plekje, waar de zon niet de hele dag op de grond boven de wortels schijnt, want de Plumbogo houdt dan graag de voeten koel, maar het hoofd wel warm. De top van de plant mag dus wel in de zon komen. Ook in de kamer kan heel wat ple zier beleefd worden aan deze rijke bloeier, die tot ver in de herfst de blauwe (soms witte) bloempjes blijft geven. Dan moet evenwel in de zo mermaanden rijkelijk worden gego ten. Uitdrogen van de grond is veelal de oorzaak van ziekten. Vanaf de hergroel tot en met augustus mag elke week wat kamerplantenmest aan het gietwater worden toegevoegd. Het is zaak de plant nu nog niette warm te zetten. Het gevolg zou zijn dat de toch al welige groeier binnen de kortste tijd te groot wordt voor de vensterbank. Te lang geworden scheuten kunnen wel worden afge sneden die kunnen nu nog al thans de zachte topjes daarvan worden gebruikt om de plant te ver meerderen. Dat kan door de stekken in een flesje water te zetten, maar dan moet wel geduld worden be tracht. Sneller bewortelen kan door stekken in een mengsel van bladaar- de met scherp zand te steken en deze potjes dan een warme ondergrond bijvoorbeeld warme schoorsteen als standplaats te geven. DOOR PIETER DE NIES DEN HAAG De jeugd staat er slecht op bij veel tentenfabrikanten. Dat is merkwaardig want jaarlijks worden naar schatting meer dan 50.000 jeugdtenten verkocht. Wie nu een tentje voor zoon of dochter koopt, loopt een behoorlijke kans om een hoop narigheid tegen te komen. Nok- gaten die uitscheuren, omdat verster kingen ontbreken, plastic bevesti gingsogen die van het grondzeil los laten, binnententjes waarin een kind nauwelijks rechtop kan zitten en zelfs een tent die niet goed kan wor den opgezet omdat binnentent en dak van een groter type blijken te zijn, Dit alles ontdekte de ANWB tij dens een onderzoek dat de bond uit voerde in samenwerking met leer lingen van een school inSleeuwijk. Slechts één van de 14 onderzochte dubbeldakstenten (prijsklasse 150 tot 250 gulden) bleek volledig aan alle gestelde eisen te voldoen en vertoonde geen gebreken (Miro Happy). De ANWB adviseert de kopers van jeugdtenten dan ook met klem om de tent vóór gebruik een keer op te zetten en zeer goed te controleren op de afwerking. Het type tent dat de ANWB onder zocht wordt heel vaak gebruikt als slaaptent voor de kinderen bij cara van of bungalow of als trekkers tent voor de vakantie. Tenten zonder gebreken die goed tot redelijk uit de bus kwamen zijn de Miro Happy (140 gulden) te koop bij alle Miro yestigingen (tel. 075- 599222); de Vrijbuiter (159 gulden) te koop bij Sporthuis Centrum; de Aruba (159 gulden) verkrijgbaar bij de intersportzaken (tel. 01820-20211) PCA (178 gulden) te koop bij André Jamet-dealer (tel. 01608-5950); en- Vendex Handy (179 gulden) ver krijgbaar bij Vroom en Dreesmann, de Spin (185) ook van V. en D. en Tourette (239 gulden) van Sport huis Centrum. De volledige resultaten van 't on derzoek zijn gepubliceerd in het ju- ni-nummer van de Kampeer en Ca ravan Kampioen. Te koop bij de tijd- schriftenhandel en bij de ANWB- kantoren voor 2.25 gulden. gegooid, ging het hoofd van een school in de Californische stad Ca- marillo tot 'n drastisch experiment Na afloop van de lunchpauze liet hij op een dag door -een aantal leer lingen de inhoud van alle prulle- manden en afvalbakken op een gro te tafel omkeren en inventariseren. Ze vonden, aldus een berichtje in maandblad McCaU's, genoeg wegge gooid voedsel om er een hele klas mee te voeden. De school heeft nu brieven verzonden aan de ouders opgegeten gedeelte van hun lunch mee naar huis te nemen in plaats van het weg te gooien. Henny Hemmes op haar snel le auto.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19