INDIA IS OP WEG NAAR DE DICTATUUR Uniek tehuis voor suikerpatientjes wellicht gesloten PAGINA 16 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 --j*—1 Door drs. M. L. Snijders NEW DELHI De ambtenaren komen nu op tijd naar hun werk: bang dat ze anders worden ontsla gen. Bij bushaltes staan de mensen in een rij alsof ze Britten waren: er zijn dan ook al honderden bekeu ringen gemaakt wegens naar voren dringen. De meters van de scooter taxi's die zo vaak een te hoog bedrag aangaven, worden allemaal nageke ken en iedere dag staan er lange rijen meldingen in de kranten van mensen die betrapt zijn wegens smokkel, het ontduiken van belas tingen, het schromelijk verwaarlozen van hun werk of het verduisteren van geld. „Eindelijk is er hier eens wat disci pline gekomen", zegt een jonge vrouw, die zich allang heeft geërgerd aan de laksheid, de nonchalance, de onzorgvuldigheid van haar landge noten. En zij vindt het prachtig dat Indira Gandhi dat voor elkaar heeft gekregen. Dat daarvoor bijna 200.000 mensen in de gevangenis zijn ge stopt, dat de persvrijheid is opgehe ven en het parlement machteloos is gemaakt, vindt zij best de moeite waard. En daarmee lijkt de overgrote meerderheid van de Indiërs het eens te zijn. Indira Gandhi is bezig haar land met vaste hand naar de dicta tuur te leiden en de overgrote meer derheid van haar volk heeft tegen wat zij tot nog toe in dat kader heeft gedaan, heelmaal geen bezwaar. Dat komt ook, omdat de prijzen omlaag zijn gegaan. En dat is be langrijk in een arm land waar bo vendien sinds juli vorig jaar de sa larisverhogingen die voortkomen uit de stijging van de kosten van le vensonderhoud, voor de helft op een spaarrekening moesten worden gezet, zodat er niet over kon worden be schikt. Mensen die zich niet gemak kelijk door slogans laten imponeren weten, dat die prijsdalingen al wa ren begonnen voor de minister-presi dent op 26 juni de noodtoestand af kondigde - maar hun aantal is klein. Het zijn dezelfde mensen die er op wijzen dat het met veel tamtam aan gekondigde 20-punten programma voor economische hervormingen vrij wel niets nieuws bevat. Het bestaat uit plannen die al waren opgeno men in het verkiezingsmanifest waarmee Indira's partij in 1972, na de succesvol verlopen oorlog om Bangladesj, een overweldigende meer derheid behaalde. —Waarom is- er van de uitvoering van die punten in de drie jaar die sindsdien zijn verlopen, zo weinig terechtgekomen, vraag ik O. M. Meh- ta, onderminister van Binnenlandse Zaken die beschouwd wordt als een van de opkomende jongere leiders van de Congrespartij. „Omdat de oppositie het ons on mogelijk maakte. Er 'was een toe nemende agitatie en steeds meer bui tenparlementaire actie. Er was de langdurige spoorwegstaking van mei vorig jaar, er was de moord op een rechter en de aanslag op een minis ter. De oppositiepartijen van links en rechts kwamen bij elkaar met maar een doel: mevrouw Gandhi weg te krijgen". Dat mag toch in een democra tie? „Jawel, maar niet met buitenparle mentaire middelen. Zij maakten het onmogelijk wetgeving door het par lement te krijgen. Ze zagen kans de ontbinding te forceren van de wet gevende vergadering in de deelstaat Gujarat met hongerstaking en door de eerste minister te dwingen een brief te ondertekenen waarin hij zijn ontslag aanbood". Maar uw partij had al die tijd een twee-derde meerderheid in beide kamers van het parlement. „Maar zij schreeuwden en maak ten een normale voortgang van het werk onmgogeiijk. Bovendien maakte de pers van dit alles groot misbaar. Het is waar dat wij met 360 leden van de Congrespartij tegenover een 100 leden van de verzamelde oppo sitie stonden in de Lok Sabha, het Lagerhuis, met zijn plusminus 520 leden. Hadden we ze dan misschien uit de Kamer moeten zetten? Misschien was dat beter geweest dan ze in de gevangenis te gooien. „Maar ze zijn niet in de gevange nis gezet omdat ze leden waren van de oppositie, maar omdat ze meede den aan een conspiratie". Had dat niet iets te maken met het feit, dat de rechter mevrouw Gandhi schuldig had bevonden aan corruptie bij de verkiezingen in Oetar Pradesh in 1971 en haar daarom het recht een openbaar ambt te be kleden voor zes jaar ontnam? De massa O. M. Mehta begint steeds onge makkelijker te kijken. Af en toe hel pen zijn medewerkers, die het inter view bijwonen, hem in het Hindi. Ik ken het verhaal, want het wordt door alle officiële woordvoerders op vrijwel dezelfde manier verteld. De oppositie, geleid door de 72-jarige pacifist en puritein Jayaprakash Na- rayan en de twee jaar oudere Mo- rarji Desai, eens minister v. Justi tie en vice-premier, destijds ge noemd als opvolger van mevrouw Gandhi's vader, Jawaharlal Nehroe, riep na de veroordeling van Indira en na haar weigering ontslag te nemen op tot „satyagraha": leide- lijk verzet en burgerlijke ongehoor zaamheid. Dat was de strijdwijze van de man waarmee de premier alleen de naam gemeen .heeft zonder overigens familie van hem te zijn Mahatma Gandhi, de vader des vaderlands. Deze strijdmethode, zegt de regering, was goed tegen dë Britse overheerser, maar kan in een regu liere staat niet meer worden toege staan. Bovendien riep Narayan leger en politie op geen onwettige bevelen op te volgen, en dat was oproep tot mui terij. Waarom werd Narayan op die grond dan niet gearresteerd? Omdat er een veel grotere bewe ging achterstond, zegt onderminister Mehta. Hoe dan dat pou, vraag ik weer, als het nu zo rustig is in het hele land en er geen grootscheepse protes ten zijn tegen al die arrestaties. Was u werkelijk bang dat de politie en het leger ongehoorzaam zouden zijn Mehta komt daar niet uit. Krijgt weer hulp van zijn assistenten, roept de ervaring in de deelstaat Bihar er bij, noemt de demonstraties die na „het premierschap" vereenzelvigde: een aanval op mij is een aanval op dit belangrijke instituut. En haar adviseurs vonden het onder wie, naar het schijnt haar kille zoon Sanya die een steeds belangrijker rol gaat spelen. Zij wildm Indira niet laten vallen omdat dat de val zou inluiden van de hele Congres- partij.En ook daar geldt het gevoel: de partij is het land, een gevoel dat niet verwonderlijk is bij een partij die 28 jaar lang onafgebroken en meestal beschikkend over een abso lute meerderheid aan h^t bewind is geweest. Die party is onzeker: de dag na de veroordeling van de premier, verloor zij de belangrijke verkiezingen in de deelstaat Gujarat. De partij is angs tig („Wij wisten niet of de massa op onze hand zou zijn"). De partij heeft de laatste jaren geen kans ge zien te voorkomen dat ^r in India een soort tweede economie naast de officiële is ontstaan, een die bestaat bij de gratie van al het zwart ge houden geld, verdiend met illegale activiteiten, niet aangegeven voor de inkomstenbelasting. Voor een deel gaat dit geld, in de vorm van bijdragen aan de partijkas, naar de politieke partijen voor namelijk de Congrespartij. Boven- din: de Indiase, versie van het socialis me houdt een zeer intensieve be moeienis in van de overaeid met de partijen de bronnen van hun in komsten openbaar moeten maken. Maar de meesten van hen waren ook tegen het aanblijven van Gandhi na haar veroordeling en ook tegen het uitroepen 'van de noodtoestand, zodat ze nu of in de gevangenis zit ten, of als lid van de partij zijn ge schorst. Hi'tlerjugend Indira Gandhi, een machtsbeluste ,maar innerlijk onzekere vrouw die niet meer in staat ts onderscheid te maken tussen wat goed is voor haar eigen "positie en wat goed is voor haar grote volk. de 12e juni plaatsvonden en die hun de omvang van de produktie ra 'alle hoogtepunt bereikten op de 24e, met bedrijven. Om die produkti2-omvang de dreiging van een landelijke actie uit te breiden zijn vergunmngra no- tot burgerlijke ongehoorzaamheid op dig. Ën^de behandeling de 28e. En zegt dan, heel onthullend: „Wij wisten niet of de massa op onze hand zou zijn". En beëindigt vervol gens het gesprek heel abrupt in een wat gegeneerd zwijgen van zijn me dewerkers. Zijn laatste opmerking lijkt stukje te hebben onthuld gen om vergunningen kan worden bespoedigd met giften soms tot zeer omvangrijke bedragen. Bedrijven die niet hebben kunnen ie. wachten op hun licence, zijn bereid ambtenaren die ontdekken dat zij (en hun toegestane p rodukie-omvang de hebben overschreden, voor zwijg- werkelijke beweegredenen achter de zaamheid te betalen. Er zijn leden maatregelen die zijn het parlement en ze'fs Indira* Gandhi op h^kr ters met deze praktijken verbonden. Corruptie hele reeks genomen zetel te houden. Na haar veroor deling op 12 juni door de lagere rech ter heeft op de 23e 'n rechter van het opperste gerechtshof 'bij een zo genaamde „stay order" wel haar lid maatschap van het parlement be ëindigd, maar, haar tot de behandeling in hoger beroep toe gestaan het ambt sident te behouden. Mevrouw Gandhi niet zeker van dat het hele hoogge- leven ijverde. In al die jaren.dat de Congres partij aan het bewind is heeft ze niets kunnen doen om dat soort prak tijken te verminderen of on te hef fen. Jayapraksash Narayan voerde hiertegen 'n 'kruistocht waarbij hij minister-pre- aansloot bij de herinneringen Gaat onder de emergency law haar- zouzijn de Congrespartij dat soort zaken haar zou zijn krachtig aanpakken? De schijn nota bene de wordt gewekt van wel. De manha- rani van Jaipur, Gaitra Devi en haar zoon zijn gearresteerd wegens rechtshof bij die behandeling in laat ste instantie, wel ste instantie, wel en dat terwijl voorzitter zelf heeft benoemd Daar- oJüwJitfe hS ^iigeneIopSteOI?eggen: illegale handel in diamanten en goud «CX S X worden gevon- dat wtjst „t£ ,P ^at kenners van het land: jarenlang ;te recht- den om geen ongunstige uitspraak de'jan SS™ J strafbare feiten die*jh«ft Hmd—cta parta neeftge- ongedaan werden gemaakt. Stmfto_ pakt re feiten overigens, van Mn zo ge Bovendien blijkt nu al, dat door ringe omvang, dat iederem die 'ets ontbreken van de puWleke controle van verkiezingspraktijken afwMt pers en df, parlementaire 0ppo zeker in Aziatische en Afntóanse konden bet TO. landen zich er over verbaasde dat om corruptIege]den openlijker is ze strafbaar waren bevonden. geworden. Daarbij zijn de .prijzen" An7AtprP ryartii verhoogd, zowel die welke door lagere UnzeKere pari j ambtenaren worden gevraagd, als die Maar hoe dan ook Indira's val welke worden geëist voor steun aan moest worden voorkomen. Zij zelf de kas van het Congresparty, vond dat, omdat ze, precies als Ni- Er zijn leden in de partij die al xon, haar eigen positie met die van lang geleden hebben voorgesteld dat De noodtoestand heeft do Congres partij ertoe gebracht, te zorgen voor versterking van zyn geleidelijk afkalvende positie onder het volk. Voorzitter D. K. Borooah wil in New Delhi om te beginnen 20.000 jonge mannen en vrouwen aantrekken voor het India's jeugdcongres om de par tij te helpen haar plannen uit te voeren. Delhi, zegt hij, in zijn statige oud-koloniale geel-gestucte huis aan een van de brede lanenvan de hoofd stad, was een van de bolwerken van Jan Sang en van de militante, niet- politieke vleugel daarvan, de RSS. „Daarom zullen we iedereen die zich aanmeldt nauwkeurig op zijn achtergrond onderzoeken", zegt Bo rooah. Degenen die aanvaard wor den krijgen 'n toezichthoudende tie om te zien of de landverdeling wel ip de juiste manier gebeurt, te controleren of het distributiesysteem wel goed werkt en of de prijsvoor- schriften worden nageleefd. Is dat de taak van een jeugd organisatie? „Het is belangrijk dat dit gebeurt?" Op deze manier worden ze een soort onofficiële politie. ,Ze willen rust en orde helpen handhaven." 8 Kunt u zich voorstellen dat een Europeaan daarbij onwillekeurig aan de Hitierjugend moet denken? „Wij hebben als partij altijd veel verantwoordelijkheden op -»ne geno- Het worden dus verklikkers? „Ze ondernemen zelf geen actie, maar vertellen wat ze zien aan de politie". Kan de politie dat zelf niet? ,Nee, dar is de politie onvoldoende toe in staat". Ongehinderd door een „bemoei zuchtige" pers en een „agiterende" oppositie, hoopt de Congrespartij op deze manier de greep op hit miljoe nenvolk dat zij zo duidelijk aan het verliezen was, te herwinnen en te verstevigen. Verzot Is ér dan helemaal geen ver zet? Er is een bomaanslag gepleegd op het televisiestation van de hoofd stad. Er zijn voedselschepen opge blazen in Calcutta, er is een^eendags- staking geweest in Bombay "en de so cialistische leider George Pernandes die onodergedoken is, ziet kans om bijtende anti-Gandhi brieven te blij ven rondsturen waarin hij de pre mier aanspreekt als madame dicta tor. Er zijn nog enkele leden'van de Congrespartij- van wie bekent is dat zij tegen de genomen maatregelen zijn maar als je ze bezoekt zeg gen ,ze berustend dat ze misschien dezelfde avond al zullen worden op gepakt. Want „a nation on the march can not afford internal, unrest" zoals een groot bord aan een van Delhi's drukste straten Madam Gandhi ci teert: een volk op mars kan zich geen binnenlandse onrust veroorlo- Er zijn ook nog twee deelstaten waarin de lmachtige premier en haar almachtige partij geen meerderheid hebben: de noordwestelijke staat Gu jarat en de zuidoostelijke Tamil Na- du. Ze bedreigd voelen zij zich al, dat Tamil Nadu jongstleden maan dag in een twee pagina's grote adver tentie in nationale dagbladen uitleg de hoe ver de staat al is en al acht jaren lang, zolang de oppostie daar aan het bewind is Met de uitvoering van mevrouw Gandhi's ?0-puntenprogramma. „Tamil loopt voorop", zegt chief-minister Kalaig- nar Mkarunandidhi daarin bezwe rend. Want hij weet dat de grondwet de premier de bevoegdheid geeft de re gering in. deelstaten te onderwerpen an het zogenaamde „presidentiële re gime". Voorlopig durft Indira dat nog niet: India bestaat uit vele volken en stammen en het aanwakkeren van de neiging om zich af te scheiden, zou alles wat ze nu heeft gewonnen, weer in de waagschaal kunnen stel len. Maar eens zal ze moeten aanpak ken, die tegenstanders. Want ae wet matigheid van een dictatuur is on verbiddelijk: wie eenmaal begonnen is zijn macht met geweld aan een land op te leggen, moet dat steeds verfijnder, steeds omvangrijker, steeds completer doen. En zo gaat een van de aardigste, humaanste en vriendelijkste volkeren ter wereld maar helaas ook een van de minst strijdbare de weg op naar plete dictatuur in de greep 1 machtsbeluste maar innerlijk on- zekere vrouw die net als alle dic tatoren niet meer in staat is onder scheid te maken tussen wat goed is voor haar eigen positie en -vat voor haar grote, zachtmoedige volk. Kinderen moeten zichzelf leren injecteren. Afhankelijk van financiële hulp Bosch en Duin Het kindertehuis voor suikerpatientjes „Bos en Duin" in Bosch en Duin (gemeente Zeist) wordt met sluiting bedreigd. Als er voor 1 oktober niet voldoende geld binnenkomt, wordt het personeel ontslagen, gaat het tehuis dicht en komen de ongeveer 30 patientjes op straat te staan. Door Godfried Heiwig Een uniek tehuis zou dan verdwij nen. Uniek, omdat dit de enige instelling in Europa is waar de suikerpatiënten wordt geleerd te leven met hun ziekte. Het aantal kinderen dat aan suikerziekte lijdt loopt in ons land in de duizenden. Suikerziekte verandert iemands le ven ingrijpend. Men moet op streng dieet en de patient moet elke dag worden ingespoten met insuline. Bovendien eist suikerziekte een grote zelfdiscipline van de patient. Zoetigheid zoals ijsjes, suikerhou dende dranken en voedsel zijn absoluut taboe. Suikerpatiënten (diabetici) moeten zich aanpassen aan een totaal ander eet- en levenspatroon. Vooral voor kinderen is dit moeilijk, ze begrijpen niet altijd waarom hun vriendjes of vriendinnetjes wel een suikerspin mogen hebben en zij niet. Ze voelen zich vaak geïsoleerd omdat ze merken dat ze „anders" zijn. Dat. isolement leidt dikwijls tot grote spanningen in het gezin. De patientjes komen in' verzet omdat ze niet_ begrijpen wat hun mankeert. Hun ouders kunnen de situatie niet aan omdat ook zij te weinig weten over suikerziekte. Daarom richtte de Diabetes Vereni ging Nederland vijf jaar geleden het ■tehuis Bos en Duin op. Dit tehuis biedt plaats aan 34 patientjes van 5 tot 15 jaar en ligt in de bossen bij Zeist. De kinderen zijn verdeeld over drie paviljoens. Sommigen hebben een eigen kamer, anderen moeten die delen. De kinderen richten hun kamer zelf in met spullen die ze van huis hebben meegebracht. De muren en ramen zijn beplakt ;met posters en stickers. - Nooit kwijt Er is een zwembad, de patiënten doen veel aan sport of maken wandelingen en fietstochten door het bos. Men wil voorkomen dat de 'kinderen zich in een ziekenhuis wanen. Bos en Duin is eigenlijk een soort trainingscentrum waar de patientjes niet blijven totdat ze zijn genezen, want suikerziekte raak je nooit kwijt. Elk kind blijft ëen vaste periode van acht weken. Daarin leren ze te wennen aan de problemen van suikerziekte. Ze moeten zichzelf kunnen injecteren met insuline. Ze leren wat ze wel en niet mogen eten. Ze ondervinden wat een hypo (soort coma) is, wat ze daaraan kunnen doen en hoe ze het kunnen voorkomen. Een staf van artsen, verpleegsters, en een maatschappe lijk' werkster helpt hen daarbij. Er is zelfs een onderwijzeres die de kinderen les geeft als ze door hun verblijf in het tehuis de lessen op school moeten missen. Na acht weken gaan de kinderen weer naar huis. Sommigen hoeven nooit meer terug te komen omdat ze aan de begeleiding van hun ouders genoeg hebben. Maar er zijn ook patientjes die na verloop van tijd weer worden „opgenomen" omdat ze nieuwe problemen hebben door bijvoorbeeld puberteit of de over gang van lagere school naar voortgezet onderwijs. Het tehuis zit nu met een tekort van 700.000 gulden. „Die financiële moeilijkheden zijn grotendeels ver oorzaakt door het rumoerige verle den", vertelt geneesheer-directeur dr. S.G.Th. Hulst. In oktober 1972 ging het tehuis voor drie maanden dicht als gevolg van een conflict tussen het bestuur en de staf. „Die sluiting^ heeft ons geen goed gedaan. Het duurt een hele tijd voordat je de bekendheid en het vertrouwen weer terughebt. Dat verliep trager dan we hadden verwacht. De bedden waren niet permanent bezet, waardoor de inkomsten daalden terwijl er een overcapaciteit aan personeel was. We konden geen personeel ontslaan omdat er soms periodes waren dat alle bedden wel vol waren". In januari van dit jaar was het tehuis door zijn reserves heen. De Diabetes Vereniging, die altijd de tekorten had aangevuld, stortte geen geld meer in het tehuis omdat ze zelf ook geen reserves meer had. De raad van toezicht besloot om het tehuis op de kortst mogelijke termijn te sluiten, nadat een accountantsonderzoek fikse tekorten aan het licht had gebracht. Dr. Hulst: „Het personeel maakte grote bezwaren tegen ontslag. Iedereen in het tehuis wilde er uiterst hard aan trekken om Bos en Duin weer exploitabel te maken. Eenstemmig werd besloten om door te gaan en de situatie op 1 Juli opnieuw te bekijken. Dat werd uitgesteld toen bleek dat de verliezen niet groter werden. Maar je kan niet blijven uitstellen. Dat wekt groteonrust onder het personeel. In oktober moet de beslissing vallen". In ieder geval is dan een eind gemaakt aan de ingewikkelde bestuursstructuur die volgens dr. Hulst heeft bijgedragen tot de problemen. Zowel de Vereniging als de stichting, die het tehuis beheert, hebben hetzelfde bestuur. Daar moesten moeilijkheden van komen. Dr. Hulst: „Een vereniging leiden en een tehuis runnen zijn twee volkomen verschillende dingen. Dat heeft men te laat ingezien. Ook de uitgangspunten zijn anders. Voor de stichting is het voortbestaan van het tehuis het belangrijkste, voor de vereniging niet. De bestuurlijke crisis is nu bezworen. De Vereniging trekt zich per 1 september geheel uit het tehuis terug. Blijft het tekort van zeven ton. De overheid wil niet bijspringen. Dr. Hulst heeft daar wel begrip voor. „Het is erg makkelijk om te zeggen: laat de overheid maar betalen. Maar je moet reeel zijn. De overheid kan niet alles financieren. Deze inrich ting is het resultaat van het particuliere initiatief. Een noodzake lijke luxe, waar je wel wat voor over moet hebben". Zeven ton Vandaar dat het tehuis bij particulieren wil aankloppen. Er is al contact gelegd met verschillende instanties om geld los te krijgen. Zeven ton is het streefbedrag. „Als we maar zes ton halen, is dat geen ramp; als we de bedden maar weer vol krijgen", zegt dr. Hulst. Nieh alleen de staf, maar ook huisartsen, specialisten en ouders vechten voor het behoud van Bos en Duin. Van de artsen, die kinderen verwezen naar het tehuis, is 80 procenit tegen sluiting. En ook de ouders vinden dat dit tehuis moet blijven, ook al is het nog zo klein. „De grootte is helemaal niet belangrijk", vinden de heer en mevrouw Vosmeer uit Utrecht. Hun dochter Astrid is 13 jaar en deze zomer voor het eerst in Bos en Duin. „Het is een fantastische instelling. Astrid wilde vroeger nooit over haar ziekte praten, maar nu wel. In het tehuis beseft ze dat ze niet de enige is die suiker heeft. Het verblijf in Bos en Duin doet haar zichtbaar goed. Dit tehuis is toch zeker een geweldige uitkomst. Dat mag nooit verdwijnen".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 16