F. Wafelbakker: 'Vergaderingen moeten rookvrij worden' flirt met de dood Overheid 'vangt' van rokers twee 02Q9 'I Ij maar da! u he! wee! mum wmyum JEZELF EN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 PAGINA 15 Dokter F. Wafelbakker, inspecteur van de jeugd-gezondheidszorg en verbonden aan het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, is een prive-kruistocht begonnen tegen het rookvrij krijgen van vertrekken en bijeenkomsten. In het tijdschrift voor Sociale Geneeskunde stelt hij, dat iedere niet-roker in een zeer rokerig vertrek passief per uur de rook van een sigaret binnenkrijgt. Boosdoe ners zijn vooral de pijp- en sigarenrokers, omdat zij niet inhale- ren. Hun longen dienen dus niet als filter voor de omgeving. Dokter Wafelbakker wü geheel rookvrije vergaderingen, die eventueel kunnen worden geschorst voor een rookpau- Het verwondert hem hogelijk dat bezwaren tegen het niet-roken op bijeenkomsten nogal eens afkomstig zijn van de kant van de artsen. „Milieuhygiëne," zegt Wafelbakker „is ook een zaak van werkkamer, vergaderruimte, kantoor en schoollo kaal". Frits Wafelbakker heeft over rookvrije vertrekken een nota gestuurd naar de dienstcommissie. Zijn standpunt is dat elke werknemer recht heeft op een rookvrije arbeidsomgeving. Wat grijnzend zegt hij: Vermoede lijk zeggen we na tien rookvrije jaren: Gut was het nodig dat daarvoor iemand als een soort Aletta Jacobs op de bres is gaan staan". Zelf heeft hij meegewerkt aan het rapport over de maatregelen inzake de beperking van het roken. Ook hem is het te zacht gesteld. „Het is waanzin om te denken dat je kunt volstaan met te zeggen: we moeten de jongeren niet laten roken, want zolang pa nog wel zijn sigaret opsteekt, krijg je dat van de kinderen niet gedaan. „Als ambte- Door Reny Dijkman naar probeer ik de weg te bewandelen die daarvoor ligt, dus via de dienstcommissie. Als het echt zou moeten, ben ik wel bereid om het tot in de ministerraad uit te vechten. Je moet kunnen komen tot rookvrije departementen. In Duits land kan het ook. En in de Oostbloklanden mag in de stations wachtkamers bijvoorbeeld niet wor den gerookt. Het is voor mijn gevoel fout om te stellen dat de meerderheid beslist. Zodra er een man of vrouw op een vergadering of bijeenkomst tegen rook is, zou dat doorslaggevend moeten zijn. Ik geloof niet dat dit ondemocratisch is, want anders blijf je de niet-rokers verplichten om schade lijke stoffen binnen te krijgen". Dokter Wafelbakker, die zich sinds 8 jaar bezig houdt met rookgewoonten onder jongeren, hoopt vurig dat de zaak in der minne kan worden geregeld. "De vergaderingen vande Wëreldgezondheidsorganisatie (WHO) zijn ook rookvrij. Op verschillende Duitse departementen geldt het rookverbod ook". „We hebben hier (volksgezondheid) brieven gekregen van jongens van middelbare scholen, die hun con tactlenzen niet kunnen inhouden, doordat de leraar zoveel rookt tijdens de lessen. Ik begrijp niet dat Onderwijs dit niet verbiedt". „We zullen hoognodig van het idee afmoeten dat roken of leven in rokerige vertrekken iets vanzelfspre kends is". Wafelbakker meent het serieus wanneer hij stelt: „Als dit ministerie er niet aan wil, dan zal ik het verder uitvechten. Ik wil het werken in een rookvrije omgeving zien als een grondrecht van de werknemer, maar alle acties die >p dit gebied zijn gevoerd, waren veel te zwak". Zelf heeft Frits Wafeloak- ker heel zelden gerookt. In zijn privé-leven neeft Wafpioat- ker zijn standpunt al doorgezet. Op de vergaderingen die hij' bijwoont, worden rookpauzes ingelast. „Het is merkwaardig", bepeinst hij. „dat er wel mensen apart naar mij toekomen en zeggen dat het een goed idee is. Staande de vergadering durft niemand mijn kant te kiezen, dan sta je alleen..." Dagelijks doet ongeveer de helft van de wereldbevolking mee aan dezelfde loterij. Elke dag weer koopt men daartoe zo'n twint ig, dertig loten. Met daarmee een fraaie kans om in de prijzen te vallen. Alleen al in Nederland gaan er jaar lijks ruim twaalfduizend mensen heen met de hoofdprijs. Dat is de dood. De tweede prijs dat is longkanker geeft uiteindelijk in de meeste gevallen echter ook recht op de eerste prijs. Het lijkt een raadsel waarom deze verschrikkelijk lugubere loterij toch zo ongekend populair is. Dat is het raadsel van het roken. Ofwel de flirt met de dood. Longkanker is vrijwel ongeneeslijk. Slechts een op de vijf patiënten met longkanker kan geopereerd worden. Slechts een van die vijf operaties slaagt. Dat wil zeggen dat nog geen vijf procent van de mensen met longkanker een kans op overleving heeft. Aan longkanker sterven Jaarlijks steeds meer mensen. In 1973 waren het er in ons land 6040. Iemand, die vanaf zijn achttiende jaar twee pakjes sigaretten per week rookt, leeft gemiddeld vier jaar kor ter dan iemand, die niet rookt. Per jaar sterven ruim zes duizend mensen aan long kanker. Ruim 90 procent van hen zou niet aan deze ziekte zijn gestorven als zij niet hadden gerookt. Tengevolge van het ro ken sterven echter nog meer mensen aan hart- en vaat ziekten dan aan longkanker. Het sigarettenverbruik per hoofd van de volwassen be volking in Nederland neemt nog steeds toe. Het ziekteverzuim op hun werk is bij degenen die meer dan twee pakjes sigaretten per dag roken dubbel zo groot dan bij degenen die niet ro ken. Het roken vermindert het lichamelijk prestatievermo gen aanzienlijk, vermindert de sexuele potentie, vergroot bij chauffeurs de kans op verkeersongelukken. Het bedrag dat in Neder land wordt besteed aan re clame voor tabaksprodukten is 70 maal zo groot als het be drag dat dr. Meinsma krijgt om het roken te beperken. Sport- en sigarettenrecla me lijken twee werelden apart. Toch komen ze samen in het fenomeen SDortsDonso- ring. De enige sportsponso ring van de sigarettenindus trie die nog verklaarbaar is. is die in de raoerii. Zowel de coureurs, als de sigaret.tenfa- brikanten kiiken de dood "oortdurpnd diep in de ogen Dat hebben ze in elk geval Vorig jaar zullen het er zeker duizend meer zijn geweest. Dit jaar nog meer. Ook aan andere gevolgen van het roken. Slecht Ondanks alle wetenschappelijke inspanningen zijn de vooruitzichten op een grotere kans op genezing slecht. Het is nog steeds niet Door Jan Kees Kokke mogelijk gebleken om longkanker in een vroeg stadium te ontdekken. Het massale bevolkingsonderzoek biedt daarbij weinig steun. Als de longkanker zich verspreid heeft naar de klieren, kan de patient al niet meer worden geopereerd. Bestraling verlengt het leven van de longkanker-patient maar heel wei nig. Hoogstens enkele maanden. Ook de chemotherapie - de geneeswijze met behulp van geneesmiddelen - helpt maar in zeer geringe mate. Alleen een operatie biedt een geringe kans. Wat het opereren betreft, zijn de vooruitzichten op een grotere kans van slagen, gering. Men zit als het ware aan de grens van zijn kunnen op dit gebied. Ook bij de bestralingstherapie zijn er geen vooruitzichten op verbetering. Enige mogelijkheden zijn er nog op het gebied van de chemotherapie, de geneesmiddelen. Maar erg groot zijn de verwachtingen hiervan op het ogenblik niet. Of longkanker in de toekomst ooit met een grotere kans op succes kan worden genezen, weet dagrom niemand. Dat beeld is vooralsnog uiterst vaag. Meer duidelijkheid bestaat er over de veroorzaker van longkanker. Dat is het roken van sigaretten. Drie seconden Het duurt maar drie seconden voor een sigaret om zijn werk te doen. In die drie seconden gaat het hart van de roker sneller kloppen. Gaat de bloeddruk omhoog. Wordt er zuur stof in het bloed vervangen door koolmonoxyde. Intussen worden er kankerverwekkende stoffen aan het lichaam afgegeven. Bij iedere volgende sigaret opnieuw Veroorzaakt roken alleen maar longkanker? Nee. Bronchitis kan ook een gevolg zijn. Dat geldt met name ook voor mensen, die zelf niet roken, maar de rook van anderen inademen; de zogenaamde passieve rokers. Er bestaat ook een duidelijk verband tussen roken en hartziek ten. Tussen roken en ontstekingen in de maag. Tussen roken en hart en bloedvatenafwijkingen. Tussen roken en aderverkalking. Jaarlijks stei-ven meer dan twaalf duizend mensen voortijdig ten gevolge van het roken, daarnaast L»een nieuws Dit zogenaamde anti-rokers-rapport van de „commissie beperking van het roken" van de Gezondheidsraad bevat nauwelijks iets nieuws. De bekende anti-rook-propagandist dr. L Meinsma verkondigt de meeste aanbevelingen in het rapport al jarenlang. In medische kringen is het rapport van de Gezondheidsraad dan ook niet overal met evenveel gejuich ontvangen. Prof. dr. E. Lopes Cardozo, hoofd van de afdeling interne geneeskunde van het acade misch ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam, zegt er bijvoorbeeld over: ,Jk mis er harde maatregelen in om het roken effectief te bestrijden. Het rapport is veel te voorzichtig. Dat je met zo'n slap rapport na vier jaar op de proppen komt, dat is gewoonweg ongelooflijk. Dit had ik bij wijze van spreken in een avond kunnen opstellen. Ik kan me voorstellen dat Meinsma verontwaardigd is". „Het is onbegrijpelijk dat men in afwachting van dit rapport in al die Jaren van overheidswege niets gedaan heeft tegen het roken. Als minister van volksgezondheid en milieuhygiëne had je toch iets moeten doen. Maar ja, van een minister van volksgezondheid die zelf rookt als een ketter, zelfs op de televisie, heb je weinig te verwach ten". Rookverbod „Om maar een voorbeeld te noemen. Het is natuurlijk krankzinnig, maar hier in dit ziekenhuis worden bij de ingang gewoon sigaretten verkocht. Officieel geldt hier in het ziekenhuis een rookverbod. Maar in alle dagverblijven wordt gerookt. De patiënten zijn daar zeker niet mee gediend. Want er zijn velen bij, die de rook slecht kunnen verdragen". „Zelfs in de vergaderingen van het hoofdbestuur van de Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskun de stond het rookgerei altijd breeduit uitgestald. Moet je je voorstellen. En daar moet je als niet-roker urenlang in de rook van anderen zitten. Overigens komen er in de wetenschappelijke vergaderin gen van de medici steeds vaker rookverboden. Toch rookte men daar vroeger als ketters". veroorzaakt het roken een groot aantal gevallen van ziekte en invaliditeit. Strafbaar In artikel 174 van het Wetboek van Strafrecht staat letterlijk: „Hij. die waren verkoopt, te koop aanbiedt, aflevert of uitdeelt, wetende dat zij voor het leven of de gezondheid schadelijk zijn, en dat schadelijk karakter verzwijgt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijftien jaar. Indien het feit iemands dood ten gevolge heeft, wordt de schuldige gestraft met levenslange gevangenisstraf of tijde lijke van ten hoogste twintig jaar". Er bestaat weinig verschil tussen de bovenomschreven overtreding en de dagelijkse praktijk van de sigaretten industrie. Hoe kan dat? Omdat die sigaretten industrie zich weinig behoeft aan te trekken van de wetgever. De regering heeft de sigarettenindustrie en -handel namelijk nooit een strobreed in de weggelegd. Iedereen, die wil roken, krijgt daar alle kansen voor. Tot de jongste Nederlander. Het wordt alleen steeds wat duurder, omdat de accijnzen worden verhoogd. Maar dat is meer ten bate van de overheid zelf. Want roken is nog altijd een relatief goedkope bezigheid. Desondanks raakte ook de overheid er steeds meer van overtuigd dat het roken een belangrijk volksge- zondheid-vraagstuk is. Ruim vier jaar geleden gaf de toenmalige staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid de Gezondheids raad opdracht een advies op te stellen voor maatregelen om het Argelo In 1936 kon de sigarettenindustrie zich nog hoogst argeloos veroorloven om te adverteren met: „Er zijn meer artsen die Camel roken dan enige andere sigaret". Sigaretten roken' gold toen nog als een sjiek, in ieder geval ongevaarlijk plezier. In het begin van de jaren vijftig rolde de eerste golf filtersigaretten uit de fabrieken. Die werden toen nog aan de man gebracht met reclameteksten zoals: "Zo zeker, zo schoon, dat hij zelfs de lucht van klinieken niet vervuilt". Intussen kon men wetenschappelijk met steeds grotere zekerheid vaststellen, dat roken schadelijk is voor de gezondheid, ja zelfs dodelijk kan zijn. En toch nam de consumptie toe. Per persoon rookte de Nederlander voor de eerste wereld oorlog minder dan duizend sigaret ten per jaar. Inmiddels is die hoeveelheid ruim verdubbeld. De toename van het roken - vooral na 1970 over de hele wereld - is moeilijk te verklaren. Als mogelijk heden worden wel genoemd: de spanningen, die in de samenleving zouden toenemen; de ruimere financiële middelen, waarover vooral jongeren beschikken; de toenemende emancipatiebehoefte van jonge miesjes en vrouwen; de invloed van de reclame. In de Nederlandse sigaret tenindustrie en -handel gaat heel wat geld om. Ook de overheid heeft daar een aan zienlijk deel in. Jaarlijks vangt ze ongeveer een mil jard gulden uit tabaksaccij l- zen en nog een miljard uit btw-gélden. In de Nederlandse tabaks industrie werken 11.500 men sen, waarvan minder dan een kwart in de sterk gemecha niseerde sigarettenfabrieken Geschat wordt dat er in ons land ruim vier miljoen men sen roken. Gemiddeld steken ze bijna een pakje per daq op De Nederlandse sigaretten industrie in geheel in handen van buitenlandse bedrijven De Zuidafrikaanse Rupert- Rembrandt-groep heeft via zijn Britse dochter Rothmavs al meer dan de helft van de Nederlandse sigarettenmarkt Dat zijn de Rothmans-doch- ter Turmac Tabacco Compa ny in Amsterdam met. een marktaandeel van ruim 20 procent. Ed. Laurens in Den Haag met ruim 30 procent van de markt en Gruno-Van Rossem. Turmac verkoopt de mer ken. Rothmans, Pall Mali. Golden American, Peter Stuyvesant, Norton. Consula te, Cambridge. St. Morris. Dr Dushkind. Old Mac. Rem brandt, Gauloises. Gitanes. Bastos. Laurens verkoopt Ca- ballero, Tivoli, Chesterfield. Golden Fiction, Chief Whip El Paso, Stella. En Gruno- Van Rossem heeft de merken Lerington, Kent, Lord. St Michel. Het Britse tabaksconcern British-American Tabacco heeft een marktaandeel in ons land van ruim 20 procent met de merken, Mantano. Ar senal, North State. Lucky Strike, Gladstone. Alaska, Be linda. The Three Castles. Miss Blanche, Players. Het Amerikaanse Philip Morris-concern heeft met zijn sigarettenmerken Marlboro. Philip Morris en Runner hier een kleine tien procent van de markt. Evenals de Ameri kaanse Reynolds-groep met Camel. Tenslotte heeft American Brands Corvoration via de Groningse firma Theodorus Niemever met de merken Roxv. Everest, Kelly. Arizona en Black Beauty een markt aandeel van zo'n 6 procent.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15