Ajax maakt meeste indruk met 3-1 zege op Barcelona Favorieten maken zich in Leidse tennisstrijd waar Oude vete in vier-uursrace in Zandvoort Feyenoord: weer Voorwedstrijd' in toernooi Amsterdam 700 Toernooizege is voor Clerc verjaarscadeau ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 PAGINA n Spelers van RWDM vieren de strafschoppen-zege. Gerrie Mühren scoort het eerste Ajax-doelpunt. Zandvoort Een oude vete laait morgen op op het circuit van Zandvoort, waar om een uur middags de vier-uursrace voor het Europees toerwagenkampioenschap van start gaat. Voor het eerst sedert zes jaar is er de confrontatie Gijs van Lennep-Toine Hezemans. In 1969 reden beide Nederlandse azen voor het laatst tegen elkaar, in een Porsche, evenals nu. Van Lennep, terugblikkend zonder wrok: „Toen legde ik het altijd af. Niet omdat ik minder reed dan Toine. Helemaal niet. Maar Toine had altijd op het laatste moment net weer een extra technisch foefje bedacht. Dan was hy 0,1 sec. per ronde sneller dan ik, en dan zat ik er weer naast. Als indertijd die wagen van fïezemans eens goed onder de loup was genomen, had je' kunnen zien dat er geen enkel onderdeel meer gehomologeerd was. Maar nu. rijden we allebei met hetzelfde spul. Ieder een Porsche Caredra. En nou zal ik hem eens een keer wat laten zien". Vertrouwen in het Van Lennepkamp dus. Maar ook vertrouwen in het Hezemanskamp. De donkere Eindho- venaar: "Ach wat. Morgen is het kat in t bakje voor mij. Flink doorrammen en winnen. Waarom? Kijk Van Lennep kan heus wel leuk sturen. Maar zijn bijrijder Cees Siewertsen, die komt elke ronde toch een secondetje tekort op mij en op mijn maat Tim Schenken. Die kan dat allemaal nog niet zo bijhouden". Siewertsen desgevraagd onver schil- Gert Ligterink behoudt kans op schaaktitel VELP In de voorlaatste ronde van het Reinbouwschaaktoemooi om het open kampioenschap van Nederland heeft Ger Ligterink zijn kansen op de titel behouden. Hij won van een zich wat verdedigend opstellende Belg De Bruicker en nam voorlopig de kop over van Pe ter Scheeren. Lang zal dit echter niet duren want het heeft er alle schijn van dat Scheeren gaat win nen van Roy Dieks, de Nederland se jeugdkampioen. In de afgebro ken stelling heeft Scheeren duide lijk de beste kansen. Rob Hartoch de enige internationale meester lieeft alles op alles gezet in het duel tegen Henk van der Hauw Dit re sulteerde in een afgebroken stelling, die met moeite door Hartoch remi se zal zijn te houden. Stand aan de kop na acht ron den: 1. Ligterink 7 pnt., 2. Scheeren 6Vj pnt., plus 1 afgebroken partij,- 3/4. Hartoch en Dieks 6 pnt., plus 1 af gebroken partij, 5/12. De Bruicker, Raja Pavlovic, Verholt, Carlier, Van der Vliet, Vogel, Van Baarle en Smout, allen 6 pnt. lig: "Laat Toine maar praten. Morgen zullen we wel zien'-'. De Porscherijder is overigens net hersteld van verwondingen die hij opliep bij een verkeersongeluk in West-Duitsland en is derhalve nog niet in optimale conditie. Aan de start morgen verschijnt ook Boy Haye, die op de valreep een plaats kreeg aangeboden in de Capri van Ron Kluit. Hij rijdt nu samen met Kluit en Ernst Berg. Toon Hildebrand, die de zaak voor Haye regelde, zorgeloos: „Kijk. Haye veegt natuurlijk de vloer met die twee andere heren aan. Dus zal hij wel de grootste afstand in die vier uren rijden". Ineke Ran zwemt verrassend naar Europese titel GENEVE De dertienjarige Am sterdamse Ineke Ran heeft bij de Europese Jeugdkampioenschappen zwemmen (tot 15 jaar) in Geneve voor een grote sensatie gezorgd door Europees kampioene te worden op de 100 meter vrije slag. Ineke R ..i, die onder leiding van trainer Gobes bij de vereniging DJK pas een jaar serieus zwemt, bleef in 58,89 secon den de Oostduitse meisjes Marina Jank (59.30) en Gabriële Mai (59,43) voor. Tot 75 meter voor de finish lag de Amsterdamse nog ach ter bij Marina Jank, maar op het laatste stuk perste zij zoveel kracht uit haar lichaam waardoor zij in 65 meter opschoof naar de eerste plaats die zij niet meer af stond- Wilke Peeters eindigde als zesde op' de 200 meter wisselslag meisjes. De eerste plaats was voor de Oostduitse Birgit Treiber, wereldrecordhoudster en -kampioene op de 200 meter rug slag. Toernooiwinst voor Oranje voetbaljeugd PARAMARIBO Het Nederlands Jeugdelftal, met Leidenaar John Verschoor, heeft het voetbaltoernooi van de Koninkrijksspelen gewonnen. De Nederlandse ploeg versloeg in de slotwedstrijd de Antillen met 4—0. Nederland had zijn eerste wedstrijd tegen Suriname ook gewonnen. Bij rust had Nederland een voorsprong van 1—0, dank zij een treffer van Snoeren, die daarbij medewerking ondervond van de Antilliaanse doel man de La Paz. Na de hervatting scoorden Meijer (2) en Schapendonk nog voor Nederland. Sanders, Hordijk, Fleury en Van Min in halve finales LEIDEN Het plaatsingscomité van de open Leidse tenniskampioen schappen op Roomburg, heeft een vooruitziende blik gehad. Alle vier de geplaatste spelers bereikten gis teren de kwartfinales. Louk San ders, Jan Hordijk, Niek Fleury en Paul van Min waren de tennissers, die zich met meer of minder moeite waarmaakten. Voor de halve finales damesen kelspel kwalificeerden zich Judith Salomé, Yvonne van de Eeckhout, Elly Blomberg en Els Veéntjer. De minste moedlijklheden bij de heren ondervonden Sanders en Hordijk, die als eerste en tweede genoteerd staan. Sanders wandel de moeiteloos langs Rob Mentink, met 62, 61, Hordijk daverde als een stoomwals over Peter Vaarties neen. Vaarties werd bijzonder snel aan de kant gezet met de score 6—1, 2. Niek Fleury en Paul "an Min hadden meer moeite met het berei ken van de laatste acht. Fleury moest tegen Adama van Scheltema de eerste set zelfs met 6—4 af staan. Vechtlustig kwam Fleu ry daarna echter terug met 6—2 winst in de tweede reeks, in de der de en beslissende set werd toen snel duidelijk dat Adama van Scheltema teveel van zijn krachten gevergd Fleury won met 6—4. Hij ontmoet vandaag Louk Sanders in de halve finales. De andere halve eindstrijd gaat tussen Hordijk en Piul vaD Min, die moeizaam langs Lex Con- standse trok. In de eerste set ging de strijd nog tot 44 gelijk op, pas daarna wist Van Min door te drukken naar 6—4. Wat Constandse in de tweede set ook probeerde, hij slaagde er niet in aan nieuw set- verlies te ontkomen. Andermaal werd het 6—4 voor Van Min. In het herenenkelspel B maakte Louk Klippel zijn plaatsing giste ren eveneens waar. Nadat hij op het nippertje de eerste set uit han den had moeten geven tegen v.d. Hoi'st (57), kwam hij in de twee de en derde set goed op gang. Klip per won met 60 en 6—4 en be reikte daarmee de finale. In het dames dubbelspel B werd die finale gisteren al gespeeld. Het Paardensport Tijdens het in ternationale concours hippique van Dublin heeft Groot-Brittannië met 'n totaal van zestien strafpunten de landenprijs gewonnen, voor Ierland (29) en West-Duitsland (33,25). In de strijd om de presidentsbeker voor de beste landenploeg van het seizoen staan Groot-Brittannië en West- Duitsland nu met 35 punten gelijk op kop. Roomburg-duo Milou PenseelAn- nelies Koole pakte de titel door winst op de dames Vermeulen/ Van Rossum. Na ruim twee uur tennissen werd de score 5—7, 6—3, 6—4. Bij de C-dames (enkelspel) leverde Harriet Gast een knappe prestatie. Zij schakelde in de halve finale de als eerste geplaatste mej. v.d. Broek uit. Het op kracht en snelheid gebaseerde spel was duide lijk teveel voor mej. v.d. Broek die met 63 en 60 ten onderging. Harriet Gast ontmoet in de finale mej. Wolterink. Elly Appel nu uitgeschakeld WENEN Elly Appel is er in de strijd om het Europees tennis kampioenschap niet in geslaagd door te dringen tot de finale. Na de opzien barende uitschakeling van Martina Navratilova verloor de als achtste geplaatste Elly Appel van de niet geplaatste 17-jarige Marsikova. Tsje- choslowakije: 6-7, 2-6. In de andere halve finale was er eveneens een verrassing. De uitshcakeling van de als tweede geplaatste Olga Moroso- va (Sow) door Renata Tomanova (tjs) in twee sets (7-5, 7-6). Door deze overwipning van Tomanova wordt de finale een geheel Tsjechi sche aangelegenheid. In de achtste finales van het heren dubbelspel wer den de Nederlanders Gorter en Fok uitgeschakeld door de Russen Me- treveli en Kakoelia in twee sets 6-4, 6-3. In het dames dubbelspel werd El ly Appel met haar partner Rosa (Ita) in de tweede ronde uitgescha keld door het Poolse duo Slesieka/ Redejcz met 6-3, 6-2. AMSTERDAM Twee keer binnen twee dagen zal Feyenoord een voorwedstrijd voor Ajax moeten spelen. Gisteravond gebeurde het in de na strafschoppen van RWDM ver loren openingswedstrijd van het toernooi Amsterdam 700. Morgeit zal het zijn om dat het duel Feyenoord-Barcelona om de derde plaats vooraf gaat aan de finale tussen Ajax en de Belgische kampioen. Wielrennen Nederland heeft gis teravond in Alkmaar de baanwed- strjd tegen België en West-Duits land gewonnen met' een totaal van 10 punten. België werd tweede met zeven punten, voor West-Duitsland, dat eveneens zeven punten verzamel- trc Eep afsluiter die zich zal voltrek ken tussen de beste ploeg, Ajax dat Barcelona vrij gemakkelijk met 3—1 versloeg, en de hardst werkende. Hoewel de tegenstanders onverge lijkbaar waren, maakte Ajax meer indruk dan Feyenoord. Ajax wilde en durfde aan te vallen en had er ook de kracht en de conditie voor tegen een nog lang niet in topvorm spelend Barcelona. De Rotter dammers voetbalden veel meer op ze kerheid en zagen die nog uit de vin- gers glippen omdat RWDM op dit moment nog meer dan volledig com- petitiefit was en dat negentig minu ten lang ook wilde tonen aan een met 53.000 kijkers bijna vol Olym pisch Stadion. RWDM, de enige kampioensploeg van 1975 te midden van drie gou den namen, heeft een wat hooghar tig Feyenoord na strafschoppen ver slagen in de eerste wedstrijd van het toernooi „Amsterdam T00". Feye noord, dat voor rust dank zij Kristensen op 1—0 was gekomen, kreeg RWDM een kwartier voor tijd naast zich door Teugels. Na de ge lijke stand faalden de beide doel puntenmakers in de serie strafschop pen. Feyenoor en 53.000 toeschou wers zagen bovendien ook De Jong nog tegen De Bree opschieten, waar door RWDM finalist werd. De Belgische titelhouder kreeg de plaats waar de ploeg recht op had door zijn ongelooflijke werkkracht op deze tropische avond. Nadat het felle openingsoffensief was geremd door Feyenoord's hechte verdediging (Rijsbergen, Rami jak en Everse> zette Feyenoord voornamelijk door Van Hanegem en Jansen het spel naar zijn hand. De greep op het middenveld, waar Boskamp en Polleunis geregeld overtroefd werden, leidde niet tot een lange reeks kansen omdat de aanval en vooral Kreuz te weinig mobiel was. Feyenoord's enige treffer ontstond dan ook na een solo en een afstands schot van Kristensen. Na rust betaalde Feyenoord een hoge prijs voor het feit dat Vreij- sen nauwelijks en Kristensen hele maal niet meeverdedigden tegen de hard werkende Belgen. Feyenoord moest zich onder de druk wat terug trekken en rekende op zijn met Van Hanegem versterkte verdediging. Het werd een misrekening omdat Teugels en Koens tot de laatste minuut snel heid in hun acties konden blijven leggen. Ger Reitsma hielde de defen sie lang dicht, maar zijn enige fout je, een mislukte vangpoging op een hoge voorzet van Boskamp, werd aanleiding tot gelijkmaker. Teugels scoorde simpel. In de serie straf schoppen kreeg oud-Feyenoorder Jan Boskamp de laatste kans bij de stand 3-3. Boskamp legde al zijn kracht in het schot. Molenbeek werd daardoor finalist. Barcelona, conditioneel minder dan Ajax met een weinig geinspireerde Cruijff, zal morgenavond «in ver band met de warmte zijn de aan vangstijden verschoven naar 19.00 en 21.00 uur) met Feyenoord een revancheduel uit het vorige europa cupseizoen kunnen uitvechten. De inzet van dat duel is niet meer dan de derde plaats van het toernooi Am sterdam 700. Een veel harder spelend Ajax (18 overtredingen tegen 7) won betrek kelijk gemakkelijk in een duel dat het beste aanvallende voetbal van de avond bracht. Ajax r cle enige van het viertal die niet zeker is van Europees bekervoetbal in het nieu we seizoen - tekende daarvoor. Op zich een wonder, want in de voor hoede stond Brokamp weer eens te demonstreren welk een miskoop hij is. De Limburger kon dit keer als verontschuldiging een niet volledig herstelde liesblessure aanvoeren. De overmacht van de Amsterdam mers werd gedragen door twee mid denvelders: Steffenhagen en Notten, die Neeskens enigszins en Cruyff vol ledig wegspeelden. De bewegelijke Geels en de grillige en inventieve Meijer voegdfen veel toe aan het puike werk van hun middenspelers. Een middenveld overigens dat veel speelklaar materiaal kreeg aangedra gen van Dusbaba, Krol en eindelijk en (voor Ajax) gelukkig weer eens Hulshoff. Meijer ontsloot in de elf de minuut de Spaanse verdediging met een weergaloze solo en vond Mühren op het goede spoor, die de kans gretig verzilverde. Een licht overwicht van Ajax bleef daarna bestaan, maar pas vlak voor rust verdubbelde Dusbaba de voorsprong. De opgerukte stopper werd niet. ge remd en vuurde pijnlijk zeker van zestien meter raak. De tegentreffer van Sotil bracht meteen na de rust de spanning te rug. En als Rexach drie minuten daarna zelf had geschoten, zou het gelijk zijn geweest. Rexach, die Schrijvers al voorbij was, offreer de de kans echter aan de buitenspel staande Sotil. Ajax miste op vrijwel identieke manier een treffer door buitenspel van Brokamp, die nog in het doelgebied lag uit te rusten toen Dusbaba van afstand raak schoot. Het werd toch 3—1 door Meijer, die goed werk van Krol en eindelijk eens Brokamp gaaf afrondde. Brokamp werd na deze actie vervangen door Tcheu La Ling, maar die kwam nauwelijks aan bod omdat Ajax die 3—1 wel genoeg vond. Oefenduel In een vriendschappelijk duel Ro- da JC en Liverpool speelden gister avond in Kerkrade gelijk: 1—1. In de 32e minuut gaf Case de Engelsen de leiding, maar in de 40e minuut zorg de Dick Advocaat al voor de gelijk maker. De wedstrijd werd gehou den ter gelegenheid van de ingebruik neming van de nieuwe lichtinstalla tie. Er waren 17.000 toeschouwers. Supercup De wedstrjden om de supercup tussen Dinamo Kiev (houder Euro pese beker voor bekerwinnaars) en Bayern München (houder Europa cup voor landskampioenen) zullen waarschijnlijk op 9 september (in München) en 6 oktober (Kiev) wor den gehouden. Oorspronkelijk had- ,den de Westduitsers voorgesteld de re turn op 7 oktober vast te stellen, maar Dinamo voelde meer voor een dag eerder in verband met compti- tieverplichtingen. HOOGEZAND De Amsterdam mer Rob Clerck (foto boven) heeft gisteren het achtste internationale KSH-damtoernooi in Hoogezand Sappemeer verrassend gewonnen. De jonge dammer, die vandaag zijn twintigste verjaardag viert, gaf zich zelf hiermee 'n dag tevoren een fraai geschenk in de vorm van 1500 gulden als eerste prijs. Harm Fiersma werd tweede en toucheerde 1250 gulden. Clèrc had het niet erg moeilijk te gen Franklin Waldring, die in het middenspel reeds stug moest verde digen. Clerc had het gehele centrum in zijn bezit en drong zijn tegen stander steeds meer terug waardoor hij een gewonnen eindspel kreeg. Wel meende de Surinaamse kam pioen op het eind nog mogelijkheden te zien, maar dat bleek een misre kening. Harm Wiersma ploeterde op dat moment tegen Hugo Verpoest, die van geen wijken wilde weten. Deed er alles aan om een puntenverdeling te bewerkstelligen en wat Wiersma ook probeerde, meer dan een remise zat er voor hem niet in. De derde en vierde prijs (1000 en 750 gulden) werden gedeeld door Hans Jansen en Jan de Ruiter, die hun onderlinge duel met remise besloten, terwijl Paul Germain de vijfde plaats in nam. Deze gaf in zijn partij tegen Mostovoy zijn slechte positie maar op met de mededeling dat hij. toch altijd op de vijfde plaats eindigde. Waldring en Nimbi deelden de zes de prijs. In de hoofdgroep moest de eerste prijs door vier spelers worden gedeeld, Everman, Robillard, Van Vloten en Visser. Elke speler ont ving 250 gulden. Bij de jeugd zege vierde de nationale kampioen Jannes van de Wal. Eindstand: 1. Clerc 17 punten, 2. Wiersma 16. 3. Jansen, De Ruiter 15, 5. Germain 12, 6. Waldring, Nimbi 11, 8. Verpoest, Mostovoy, Schotanus 9, 11. Gichet 6, 12. Gagnon 2.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11