schromen „zich voortaan AZ '67 zal niet anders op te stellen" Verrassend resultaat PSV-enquete Hanneke Glas kwalificeert zich voor EK Engeland beleefde tweede? Houding Ajax in zaak na-competitie onbegrijpelijk Dagzege Holland niet toereikend voor totaalwinst Sneekweek VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 Vrij spel LONDEN „Het beeld van Groot-Brittannië als een be leefde tweede in de sportwereld, zal veranderd moeten worden door 'n professionelere anpak", dat is de essentie van een re geringsnota over sport en re creatie, die gisteren in Londen is gepubliceerd. In de verklaring stelt de mi nister van sport, Denis Howell: „Successen in internationale wedstrijden hebben een belang rijke uitwerking op het nationale moreel. In verband daarmee zoekt de regering naar wegen om de sportief begaafden te hel pen. Er wordt een onderzoek in gesteld of het mogelijk is sport centra te stichten op universi teiten en hogescholen. Deze kun nen dan gebruikt worden voor de opvang en algehele opleiding van talentvolle atleten". Howell stelt verder: „Het wordt tijd voor ons op te hou den om de sportwereld tegemoet te treden met één arm vastge bonden op de rug of wanneer het Oosteuropese landen betreft, zelfs twee Er bestaat geen re den om mensen die sportief be gaafd zijn achter te stellen bij hen van wie de kwaliteiten op het geestelijk vlak liggen". Hij voegde er verder aan toe dat Britse sportlieden van naam fi nancieel gesteund zouden moe ten worden door bedrijven, om op gelijk niveau de strijd te kun nen aanbinden met Amerikaanse en Russische sportlieden, die studiebeurzen krijgen. De Engelse regering zegt in de verklaring ook dat de sport en recreatie in de komende Ja ren op minder steun van de overheid zal moeten rekenen. Er zal bijvoorbeeld meer gebruik moeten worden gemaakt van be staande accommodaties. In 1975 ontvangt de sport van de rege ring een bedrag van ruim 50 mil joen gulden. Scheeren alleen op kop in Velp VELP In de zevende ronde van het Reinbouwschaaktoernooi in Velp is Peter Scheeren uit Eindhoven ver rassend alleen op kop gekomen. Hij won van de Duitse professor Schone, terwijl de andere topper tussen Gert Ligtering en Rob Hartoch na een fel duel in remise eindigde. Scheeren heeft nu 6Vz punt, en dat is een half punt meer dan Ligterink, Hartoch en Roy Dieks. De belangrijkste uitslagen van de ze vende ronde: Hartoch—Ligtering !a—Scheeren Schoone (Duitsland) 1—0; De Bruicker (België)—Carlier afg.; Van der Heijden—Vogel afg.; A. Dieks— Smout 1—0; Van der Hauw—De Rui ter 10; MolenkampVan Baarle 0—1; Boersma—Van Dongen Van der Vliet—Verholt D. Dieks—Brinkers Richard Neuteboom winnaar van de Rijnsburg se jeugdronde De geldontwaarding in de voetbalwereld blijkt het duidelijkst uit de koppen waarmee de kran ten hebben gemeld hoeveel NEC moet betalen voor Johan Zuidema. De ene krant meldde "vijfhon derdduizend gulden, de andere een half miljoen, weer een andere meer dan een half miljoen, ter wijl het in werkelijkheid om 437.400 schoon ging, met btw mee 507.384 gulden. Vindt u dat ook van die ondoorzichtige bedragen? Zeker omgerekend vanuit het Engelse pond of de Franse franc of de Twentse kegge. Wat mij nu zo frappeert, is dat het verschil naar beneden (62.600 gulden) en het verschil naar boven (7384 gulden) als ver waarloosbare bedragen worden genegeerd in de koppen, hoewel je voor het ene bedrag een goede eerste-divisiespeler kunt kopen, en voor het an dere bedrag een uitstekende amateur (dat laatste althans in theorie). PSV heeft onder haar bezoekers een eriquete gehouden met als verassend resultaat dat 81 pro cent het liefst de duels op zaterdagavond zien spe len. Verder gaf 9 procent de voorkeur op vrijdag avond werd gespeeld, en slechts 7 procent koos voor de zondagmiddag. Die cijfers zijn des te op merkelijker, omdat de mens als gewoontedier het liefst aan zijn oude vertrouwde patronen vast houdt, dus in geval van twijfel eerder geneigd zal zijn vast te houden aan de zondagmiddag, dan revolutionair voor de zaterdagavond te kiezen. Dat laatste is toch gebeurd. Daarom is het teken aan de wand. En natuurlijk niet alleen voor PSV, ook voor de andere clubs. Weliswaar heeft PSV op de andere clubs een plezierig stadion voor, dat zich goed leent voor lichtwedstrijden (goed licht, alle tribu nes overdekt, dooor de grote afname van seizoen kaarten altijd een nagenoeg vol stadion, een uit stekend spelend elftal niet te vergeten, dat bo vendien dicht bij de tribunes optreedt, wat de sfeer ook alweer verhoogt), maar zo zijn er wel meer stadions. En voorzover die niet over louter overdekte tribunes beschikken, is het verschil tussen natgeregend worden op zondagmiddag of zaterdagavond te gering om de doorslag te kun nen geven. Die uitslag is natuurlijk ook een teken aan de wand voor de "vierde wand", zoals de televisie wel wordt genoemd. Het moet voor Philips toch wel een schok zijn geweest te ontdekken, hoe wei nig waarde de voetbalsupporters hechten aan de televisie op zaterdagavond, als de omroepen juist hun populairste programma's in de strijd plegen te werpen. Als 84 procent (dë zaterdagavond en de vrijdagavondbezoekers, zonder de 9 procent die al om zes uur zaterdagavond wil beginnen) de shows en de kwisses en de prachtige series aan zijn laars lapt wanneer PSV tegen Excelsior moet spelen, dan is dat niet alleen een teken aan de wand voor PSV, maar ook voor Hilversum. Mis schien doen de AVRO, de TROS en al die anderen er goed aan om van de weeromstuit hun populair ste programma's op zondagmiddag twee uur uit te zenden. Je kan een paar heel aardige driemansvoor hoedes samenstellen uit de spelers die door de eredivisie- en eerste divisieclubs onderling zijn uitgewisseld in de afgelopen transferperiode (die nog steeds voortduurt). Eerste voorhoede: Meiier, Zuidema, Ling; tweede voorhoede: Van Marwijk, Schoenmaker, Vreijsen; derde voorhoede: Bosz- hard, Toonstra, Van der Lem; vierde voorhoede: Brinks, Heijerman, Gritter; vijfde voorhoede: Maiwald, Van Rooy, Wetzel. Het is minder eenvoudig om meer dan een be hoorlijke middenlinie te maken van de spelers die van Nederlandse clubs gewisseld zijn. Dit is mijn eerste keus: Hovenkamp, Dekker en Helling, met als tweede keus: Van de Munnik, Van den Berg en Kamps. Wel zijn er twee heel behoorlijke duo's voor de plaatsen voorstopper en ausputzer samen te stellen. Mijn eerste keus: Israël-Wickel, en mijn tweede keus: Stevens -Marijt. En voor de plaats onder de lat is Ardésch zonder concurrentie. Backs bleek er deze keer niet aan te pas te komen. Con clusie: hoe meer je naar achteren gaat in het elf tal, hoe kleiner de behoefte van de clubs om te kopen. En de FC Transfer zou in de volgende op stelling in het veld verschijnen: Ardesch: Marijt, Israel, Wickel, Stevens: Hovenkamp, Dekker, Hel ling; Meijer, Züidema. Ling. NICO SCHEEPMAKER ALKMAAR Arie Ligthart, de voorzitter van de Alkmaarse eredivisieclub AZ '67, wond er gisteren op de persdag van de club geen doekjes om: "alle hulde voor het sectiebestuur be taald voetbal van de KNJTB, dat wat betreft de na-competitie voor een plaats in het UEFA-toer nooi het poot stijf heeft gehouden. Onbegrijpelijk echter in de houding van Ajax in deze zaak geweest, dat ondanks de overeenstemming die was bereikt tussen de clubs ten aanzien van de wijziging van de speeldata de na-competitie werd een soort voor-competitie in de contra mine bleef. Wij hebben hier veel van geleerd en zullen niet schromen ons voortaan anders op te stellen." Ook trainer Joop Brand sprak in de geest van lering, die op het tech nische vlak getrokken is uit de ge speelde wedstrijden in de intertoto- competitie. "Wat ons ten opzichte van de grote vier en daarbij spreek ik over Ajax, Feyenoord, PSV en Twente mankeert is ervaring, voor al Internationaal. In dat opzicht heb ben de intertotowecstrijden ons veel wijzer gemaakt. Misschien zien wij het hier in Alkmaar allemaal iets te idealistisch, maar zoals de heer Ligthart zei, zullen wij ons anders opstellen. Voor mij staan voor het komende seizoen de eerste vier al vast, ofschoon ik wel verwacht dat de topclubs gezien de toenemendec concurrentie minder punten zullen behalen". Het dagelijks bestuur, dat na het overlijden van de heer Jan van der Ben nog slechts uit twee leden bestaat: Ligthart als voorzit ter en Klaas Molenaar als secreta ris penningmeester (daarnaast fun geren het stichtingsbestuur en Ce raad van commissarissen met als president Klaas Molenaar en verder Ligthart, Kees Molenaar, mr.. van Vloten en Van Houts als leden) gaat bij zijn begroting uit van 44 te be halen punten in het nieuwe seizoen. De trainer richt zich op het maxi mum van 68 punten. Hij is echter realist genoeg om in te zien, dat dit een schone illusie zal blijven, al ziet hij met optimisme de toekomst te gemoet. Zoals trouwens geheel AZ, dat een recette van 1,7 miljoen nodig heeft om tot een sluitende begroting (2.3 miljoen) te komen. Van elke te ontvangen gulden vloeien echter slechts twee kwartjes in de AZ-kas BTW en wat niet al. De nieuwe, uitgebreide accommodatie - de der de overdekte tribune is nagenoeg klaar - kan nu 25.000 toeschouwers bevatten, waarmee het servicepak ket aan het publiek weer aanzienlijk is uitgebreid. Er liggen echter nog vele wensen waarvan de grootste prioriteit geniet een lichtinstallatie, die een investering zal vergen van 1 miljoen gulden. Daarbij rekent met in AZ's financiële kring echter op steun van de gemeente Alkmaar PSV wint Landskampioen PSV heeft gister avond de tweede wedstrijd voor het NEC-toernooi tegen Anderlecht met 30 gewonnen. De Eindhovenaren plaatsten zich daardoor voor de fina le van zondag tegen NEC, dat woens dag Everton uitschakelde. PSV was aanzienlijk sterker dan Anderlecht. maar doelpunten bleven vooralsnog uit door voortreffelijk werk van uit blinker doelman Jan Ruiter. In de 32ste min. werd hij toch gepasseerd door Willy van der Kuylen. Ander- Johan Neeskens en Johan Cruijjf werden gistermiddag op Schiphol af gehaald door Jack van Zan ten, de organisator van het Amsterdamse jubileum-toernooi dat vandaag en zondag wordt ver speeld. De beide Johannen komen in dat toernooi uit met Barcelona. lecht kreeg daarna enige kansen. Bij een doorbraak van Broos werd hij in het strafschopgebied ten val gebracht. Scheidsrechter Hoppenbrou wer gaf een strafschop, die door ex- Ajacied Arie Haan werd genomen. Jan van Beveren stopte zijn schot echter. Pas in de 68e minuut kwam PSV op 2-0 door een treffer van Quaars. Tien minuten later werd de eindstand enigszins gelukkig voor PSV bepaald op 3-0. Een voorzet van de inmiddels in de ploeg geko men Dahlqvist stuitte via het lichaam van Dockx achter Jan Ruiter in het Belgische doel. MVV won een vriendschappelijke wedstrijd tegen de amateurclub RBC met 2-1. Schouw hielp de thuisclub aan een voorsprong, die teniet werd schoot de Maastrichtse ploeg naar de minieme zege. Er waren 1200 toe schouwers. Scheidsrechter was Van Gastel. Telstar versloeg met 9-0 een Cas- tricumse amateurselectie. By de rust was de stand 2-0. De doelpunten wer den gemaakt door Van Kooten (4), Jonker (2), Stout (2) en Bischot. Wiersma moet punt afstaan HOOGEZAND In de voorlaatste ronde van het internationale KSH damtoernooit Hoogezand-Sappemeer heeft Harm Wiersma vrij onverwacht een punt moeten afstaan aan de Franse kampioen George Mostovoy. Hij zag hierdoor Rob Clerc, die een overwinning boekte op An ton Schotanus, mede aan de leiding komen. De laatste ronde zal bijzon der spannend worden, want met een punt achterstand volgen Jansen en de Ruiter. Eregroep: Verpoest (Bel) - Jan sen (Ne<5) 1-1, De Ruiter (Ned) - Guichet (Hai) 2-0, Nimbi (Con.) - Waldring (Sur) 0-2, Clerc (Ned) - Schotanus (Ned) 2-0, Gagnon (Can) - Germain (Ned 1-1, Mostovoy (Fra) - Wiersma (Ned) 1-1. De stand is: 1. Wiersma, Clerc 15 punten, 3. Jan sen, de Ruiter 15, 5. Germain 12, 6. Waldring 11, 7. Nimbi 10, 8.Verpoest 8, 9. Mostovoy, Schotanus 11. Guichet 5 12. Gagnon 2. WIELRENNEN De Westduitse baanploeg heeft gisteravond op de wielerbaan van Sloten met overtui gende meerderheid de drielanden- wedstrijd tegen Nederland en België gewonnen. De Duitsers zegevierden op alle vier de onderdelen. SNEEK De derde en laatste team wedstrijd Friesland-Holland in de Regenboogklasse leverde gistermor gen in de Sneekweek bij licht weel een Hollandse zege op. De Hollan ders, met Rob van Asten, Luut de Groot en Hein de Goederen in de voorste gelederen, verzamelden 31 3/4 punt tegen de Friezen 46 pun ten. De Friese voorsprong in de beide voorgaande wedstrijden was echter van dien aard dat de wisselbeker weer voor een jaar in de Friese prij- zenkast kon worden opgeborgen. Friesland kreeg namelijk sen pun tentotaal van 113 1/2 tegen Holland 129 3/4. Op het Kolmeersland reikte de voorzitter van de Koninkujke Zeil vereniging Sneek de wisselbeker en de plaquettes aan teamleider Johan de Wilde uit, die vanzelfsprekend door zijn teamgenoten op de schou ders werd gehesen. De Franse broers Yves en Mare Payot zijn op het Erie meer bij A- bino Bay (Can) wereldkampioen zei len in de Flying Dutchman klasse geworden. De zeilers uit La Baule, die in 1972 bij de Olympische zeil wedstrijden in Kiel beslag legden op de zilveren medaille, zegevierden in de zevende en laatste race, waar mee zij hun totaal aantal overwin ningen op drie brachten. Verder ein digden de Fransen twee maal als tweede en finishten een keer als vijf de. De Nieuwzeelanders Jock Bil- ger en Murray Ross legden met een totaal van 31.7 punten beslag op de tweede plaats. De derde plaats in het eindklassement ging naar de Westduitse broers Jorg en Eckhart Diesch met 33.8 punten. De Nederlandse zeiler Carels heeft op het TJsselmeer voor Mcdemblik de vierde wedstrijd in de strijd om het wereldkampioenschap in de 420 klasse gewonnen Door dat succes schoof Carels in de algemene rang schikking op naar de tweede plaats achter de Amerikaan Whitehurst, die de eerste drie races had gewonnen. Door het gebrek aan wind waren de organisatoren gedwongen 't parcoers te wijzigen. Het kwam daardoor tot zeer moeilijke finish. Na de vijfde en zesde wedstrijd donderdag op het Zuidlaardermeer gevaren voor 't Europees kampioen schap Olypia jollen is de strijd nog geheel open. De West- Duitser Klaus Pommeranich handhaafde zich wel iswaar op de eerste plaats, maar de Nederlander Nico Hofkamp klom via een zevende en een derde klassering cp van de vijfde naar de tweede po sitie met aan achterstand van 2,7 punten. Nog een Nedrlander, Wiebe Beekhof, bevindt zich in de voorste gelderen en wel op de derde plaats. Minder succesvol was Peter van Wa- mel, die na een indringstart in de vijfde wedstrijd werd uitgesloten en duikelde. Vandaag vindt de zevende en laatste wedstrijd plaats. DEN HAAG Hanneke Glas (De Spartaan) is door de nationaal technische commissie junioren van de KNAU toegevoegd aan de Nederlandse afvaardiging naar de Europese jeugd atletiekkampioen- schappen in Athene (22—24 augustus). De Lisser atlete zal uitko men op het nummer hoogspringen, het onderdeel waarop Nederland op voorgaande kampioenschappen zoveel succes boekte. In 1971 werd Mieke van Doorn in Parijs Europees kampioene en twee jaar later veroverde Annemieke Bouma in Duisburg het zilver. Hanneke Glas kwalificeerde zich voor Athene door de sprong van 1.76 meter, die zij woensdagavond in Koblenz maakte. Met haar 1.76 meter bereikte Hanneke Glas niet alleen een persoonlijk record maar zij bleef ook vier centimeter boven de internationale limiet voor de Europese kampioenschappen. Nederland zal in het Karaskaikis-stadion in Athene nu vertegen woordigd zijn door acht meisjes en vier jongens. De NTC-junioren heeft besloten de ploeg voor Athene niet meer verder uit te breiden. Neuteboom van Swift wint jeugdronde in Rijnsburg RIJNSBURG De jeugdwieler- ronde in Rijnsburg, georganiseerd door het Leidse Swift, is gewonnen door Richard Neuteboom van de organiserende vereniging. In de eindsprint, na acht ronden over tien kilometer door de Rijnsburgse wijk Frederiksoord, versloeg hij Patric Persijn van de WWV Naaldwijk. Neuteboom en Persijn, hadden zich na een felle strijd voor de streep los gemaakt uit een veld van twintig jongens. De beste kansen leken daar na voor Persijn, maar toen diens voet in de beslissende fase van de pedalen schoot, was hij volmaakt kansloos. Neuteboom werd eerste van de vijftig deelnemers, Persijn twee de, Paul Bekooy van Swift derde. Vierde werd Martin v. d. Merwe van De Spartaan uit Den Haag, vijfde Van Noort van de Kampioen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9