Ford waarschuwt Egypte en Israël Protocol voorzag niet in pijnlijke discussie Militaire rebellie dreigt in noorden van Portugal Confrontatie VS en Rusland niet uitgesloten geacht Roxasect Opnieuw verscherping Brazilië censuur in SIMCA-CHRYSLER PAGINA 6 BUITENLAND VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 WASHINGTON (AP/DPA) President Gerald Ford heeft gisteren gewaarschuwd dat een confrontatie tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie niet uitgesloten moet worden ge acht als in het Midden-Oosten een nieuwe oorlog uitbreekt. De president richtte een duidelijke waarschuwing aan het adres van Israël en Egyp te door te zeggen dat de twee landen spoedig maatregelen moeten treffen als zij een nieuwe oorlog willen vermijden. "Als er nu niets gedaan wordt, zal de mogelijkheid van een oorlog tussen Israël en de Arabieren belangrijk toenemen", aldus de president in een vraaggesprek voor de televisie. Lagerhuis in Inclia neemt voorstel tot wijziging van grondwet aan NEW DELHI (Reuter/UPI/AFP) Het Indiase Lagerhuis heeft gis teren met algemene stemmen een voorstel tot wijziging van de grond- et aanvaard, dat de verkiezing van president, vice-president, premier en voorzitter van het Lagerhuis boven de et stelt. Dit voorstel maakt deel uit van de campagne van de regerende con grespartij om een veroordeling van premier Indira Gandhi wegens on regelmatigheden bij de verkiezingen van 1971 te omzeilen. Een eerdere stap in dit streven was 'n herziening van de kieswet, waardoor de pun ten waarop de premier op 12 juni in Allahabad schuldig was bevonden, met terugwerkende kracht niet meer strafbaar werden gesteld. Dankzij de grote meerderheid van de congres party in de twee huizen van het par lement en het feit dat de oppositie sinds 23 juli de zittingen boycot uit protest tegen een censuur op de nieuwsverspreiding, kon de nieuwe kieswet in slechts twee dagen wor den afgehandeld, waarbij er niet meer dan één stem werd uitgebracht. Ook achter de grondwetswijziging zet de regering haast. Na de aanvaar ding met 336 tegen nul stemmen in het Lagerhuis, houdt het Hogerhuis er zich vandaag mee bezig, omdat een wijziging in de constitutie ook moet worden aanvaard door ten minste 12 van de 22 deelstaten, zijn de parlementen van deze staten voor morgen bijeengeroepen. Aangezien de congresparty het op twee uitzonde ringen na Tamil Nadu en Gujarat in deze staten voor het zeggen heeft, zal het voorstel ook daar niet op verzet stuiten. HOFFA NAM GROOT GELDBEDRAG MEE NEW YORK (AFP) De voor malige leider van de vakbond voor transporteurs houdt de gemoederen in Amerika aardig bezig. Een woord voerder van de politie van de staat Michigan heeft gisteren verklaard dat Hoffa twee dagen vóór zijn mysteri euze verdwijning tenminste een mil joen dollar heeft meegenomen uit het pensioenfonds van de vakbond. De zoon van Hoffa, Oharles „Chuc- kie" O'Brien, heeft zich intussen nog steeds niet helemaal onverdacht kun nen maken. Jimmy Hoffa junior is er van overtuigd dat zijn nooit offi cieel geadopteerde broer inlichtingen achterhoudt. Hij wil dat de politie een leugendetector op hem gebruikt. Van Hoffa zelf ontbreekt elk spoor. We hebben vier oorlogen in het Midden-Oosten gehad", zei hij. „Een vijfde zou niet alleen betekenen dat Israël de Arabieren bestrijdt, maar ook dat een confrontatie tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie tot de mogelijkheden gaat behoren". Ford zei dat hij de mogelijkheid van een confrontatie tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie in het Midden-Oosten op de Europese Veiligheidsconferentie in Helsinki had besproken met de Russische partij leider Leonid Brezjnew. "Ik geloof dat de Sowjet-Unie op zeer redelijke wijze is opgetreden", zei hij. "Ik geloof dat zij begrip heb ben voor de gevolgen die zouden kunnen voorvloeien uit een situatie waarin geen vooruitgang wordt ge boekt naar een duurzame vrede en een blijvende overeenkomst in het Midden-Oosten". Op de vraag of hij optimistisch ten toestand in het Midden-Oosten zei Ford dat de vooruitzichten vandaag de dag beter zijn dan voorheen en zeker beter dan in maart van dit jaar toen de besprekingen ongeluk kig genoeg werden afgebroken". "Ik ben optimistisch, maar ik heb geleerd dat ik geen voorspellingen moet doen voor het zwart op wit staot", voegde de president eraan toe. Koning Hoessein heeft gisteren ge zegd dat hij een luchtverdedigings systeem van de Sowjet-Unie zal be trekken als hij de 14 luchtdoelraket ten van het type Hawk niet van de Verenigde Staten kan krijgen. Tijdens een lunch in zijn paleis verklaarde Hoessein tegenover jour nalisten "Dit verzoek moet geheel worden ingewilligd, anders moeten we ons tot anderen wenden, vergelijk- bare wapens zijn in Europa niet te krijgen en dat betekent dat wij ons tot onze vrienden ln de Sowjet-Unie zullen moeten wenden". Hoessein zei dat de Amerikaanse wapentransacties en de algehele verhouding met Saoedi Arabië, Iran Egypte en anderen Arabische landen "ongetwijfeld zullen worden beïn vloed" door de behandeling die Jor danië nu van Amerika ondervindt. Beeld van de enorme benzi- nebrand in het Franse Metz, waar zeven miljoen liter benzine een prooi van de vlammen werden. Het gaas van het hekwerk rond de benzine-opslagplaats was doorgeknipt en getuigen hebben voordat de brand uitbrak vier of vijf mannen bij de tanks gezien. Dit zou er op wijzen dat de brand is aangestoken. Bij een hevige ontploffing in een springstoffenfabriek in het Franse stadje Chateaulin zijn gis teren vier mensen omgekomen en zeker 36 gewond. Er worden nog zes mensen vermist. Optimisme In Israëlische radio- en kranten commentaren was men gisteren op timistisch over de vooruitzichten op een nieuw tussentijds akkoord tus sen Israël en Egypte over troepen scheiding in de Sinaï. Op grond van uitgelekte inlichtin gen zeiden waarnemers dat Egypte in beginsel het grootste deel van de door Israël voorgestelde "landkaart voor een gedeeltelijke oplossing" had LISSABON (UPI) De dreiging van een militaire rebellie in het noorden van Portugal is gisteren aanzienlijk gestegen toen legeronderdelen ter plaatse stelling namen tegen premier Vasco Goncalves en zijn pro-commmunistische opvattingen. Onder grote koppen meldden de kranten 'dat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Kissin ger mogelijk al 20 augustus naar het Midden-Oosten zou reizen "om de doorbraak te vergemakkelijken". Men was het er echter over eens /Tegen muggen en vliegen: o, Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op met Roxasect. Bevat \Pyrethrum, de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. De regering in Lissabon heeft nog meer troepen naar „Oporto gestuurd die als „politiek betrouwbaar" gel den en die een crisis in het noorden zouden moeten afwenden. De dreiging van een rebellie werd reëler toen officieren in het noorden een petitie aannamen die pleit voor een staat waarin plaats is voor vele politieke partijen en door de steeds veelvuldiger worden incidenten, ook in het midden en oosten van het land. In Fafe hebben communisten die een betoger hebben doodgeschoten en vyf anderen hebben gewond, een toe vlucht gezocht in hun hoofdkantoor in Fafe in Noord-Portugal, terwijl zich erbuiten anti-communistische menigten verzamelden die door po- RIO DE JANEIRO (AP) Na een periode van betrekkelijke vry- heid voor de nieuwsmedia en de kunst is de censuur in Brazilië op nieuw verscherpt na een vorige week zaterdag uitgesproken rede van pre sident Ernesto Geisel, waarin deze een aanval deed op de "communis tische infiltratie in de nieuwsmedia, de vakbonden en in het openbare leven, vooral bij het onderwijs en by de politieke partyen." Eerder deze week werden 300 exem plaren in beslag genomen van het Paus Paulus VI wordt inge- vouwen door zijn eigen cape op gewaaid door de wind van het hef schroef vliegtuigdat hem van zijn zomerresidentie Castelgan- dolfo naar het Vaticaan bracht. De paus werd verwelkomd door zijn privé-secretaris mgr. Pasqua- le Madchi die de paus vervolgens van de cape voor het gezicht be vrijdde. linkse maandblad "Cadernos de Opi- niao," waarin de tekst is opgenomen van een i-edevoering die de Brazili aanse bisschop Helder Camara vorig jaar oktober voor de universiteit van Chicago heeft gehouden. De censuur strekt zich ook uit tot de sexbladen. Volgens de nieuwe verordeningen mogen de flore rende sexbladen in Brazilië geen foto's meer plaatsen van vrouwen met beide boi-sten ontblood. Eén blo te borst mag echter nog wel. Sober jubileum voor Elizabeth LONDEN (Reuter) In de zo mer van 1977 zal in Groot Brit- tannië het 25-jarig regeringsju bileum van koningin Elizabeth wor-den gevierd, sober vanwe ge de economische moeilijkhe den, zo heeft de Britse minis ter van Binnenlandse Zaken Jenkins gisteren in het Lager huis meegedeeld. Hij zei dat de koningin de aan beveling van premier Haro'd Wil son had goedgekeurd om van het jubileum in de zomer van 1977 een nationaal feesc te ma ken. Koningin Elizabeth heeft daar bij volgens minister Jenkins de wens uitgespi-oken dat de uitga ven voor het feest binnen de perken worden gehouden. Details over het te houden feest zijn nog niet bekend, maar het zal waarschijnlijk lijken op het festival van Groot Brittan- nië in 1951, toen er speciale ten toonstellingen, concerten en volks feesten waren. LIEFDESBRIEF NA 35 JAAR Een liefdesbrief die Luftwaffe-piloot Hartmurt Paul in de Tweede Wereldoorlog schreef aan zijn vrouw, heeft haar na 35 jaar be- reikt. De brief heeft al die tijd in een waterdichte tas op de bodem van de zee gelegen, in het wrak van een vliegtuig dat in 1940 in een i suikerfabriek in Regensburg, schreef de koerier 1 de brief aan zyn vrouw Ina en gaf hem i vliegtuig werd neergeschoten. „Bij het lezen kwamen al die jaren van ons leven waarvan wij dachten dat ze verleden tyd waren, terug", zei Paul. Voor zyn 55-jarige vrouw was het de derde onverwachte oorlogs mededeling van haar echtgenoot. Twee keer werd haar ten onrechte meegedeeld dat hy was gesneuveld. Over de derde boodschap zei ze: „Hartmut was altijd goed in liefdesbrieven schrijven, maar deze spant voor mij de kroon". SAUNA IN TELEFOONCEL Een inwoner van Frankfort, waar het momenteel ook heet is, heeft gisteren een publieke telefooncel gebruikt als sauna. Met een handdoek om de heupen nam hy een tiental minuten een zweetbad m de glazen cel, waar een temperatuur van meer dan vijftig graden heerste. Hy stapte vervolgens in zyn auto om naar hy de verbaasde omstanders vertelde, thuis de sauna met wisselbaden voort te zetten. VREEMDE VANGST Acht Westduitse hengelaars zyn v£ Oostzee teruggekomen met een trofee 1 stukje visserslatijn. Wat ze vingen was geen haai, geen bruinvis en geen zwaardvis. Het was een everzwyn. De hengelaars vertelden dat ze het zwijn zes kilometer uit de kust zagen zwemmen, tussen Travemiinde en het eiland Fehmarn. Het dier vorderde goed, ondanks de sterke westelijke stroming. Omdat ze even veel zin hadden in biefstuk als in visfilet be sloten ze het zwyn te vangen. Met de hengel lukte dat niet, maar na een uur lang stevig knokken met het tegenstribbelende dier hadden ze er voldoende touwen om heen om het binnenboord te trekken. Als bewijs voor hun wapenfeit hebben ze het karkas meegeno men naar Travemünde. En mocht iemand nog twijfelen eeix van de hengelaars heeft de hele episode gefilmd. DENEN ZOEKEN ZON NIET MEER OP In Denemarken is het al geruime tyd, net zoals elders in Europa, zeer warm en de Denen behoeven de zon niet meer op te zoeken. Die komt heus wel naar hen toe. Vandaar dat reisorganisatoren ineens veel minder reizen ver kopen naar landen in het zuiden. Eén bood gisteren al een week „all in" in Rome aan voor niets meer dan (omgerekend) 50 dollar per persoon, luchtvervoer inbegrepen. MONNIK VELDE DIEF Een zwaargebouwde karmelieter monnik, die er in Palermo ge tuige van was dat iemand een Deens toeriste haar handtas ontrukte, vergat zyn bespiegelend leven enkele ogenblikken. Hy greep de dief en stelde hem, toen hij zoh verzette, met een vuistslag builten gevecht, waarna hy de verbaasde Deense haar eigendom teruggaf. ADVERTENTIE litie en militairen met rust gelaten werden. De linkse mariniers die woensdag al naar noord-Portugal waren gestuurd, trokken zich gisteren uit Fafe terug terwyl berichten circuleerden dat in- fanterieregimenten ter plaatse een veelvuldiger wordende incidentn, ook aanval op hen beraamden. Copcon-leider Otelo Saraiva de Car- valho en stafchef Carlos Fabiao vlo gen gisteren naar het noorden om er met de plaatselijke commandanten over de toestand van gedachten te wisselen. In Lissabon heeft premier Goncalves eindelijk het kabinet gevormd waar op Portugal 28 dagen heeft moeten wachten. Het is het vijfde kabinet sinds de militaire machtsoverneming zestien maanden geleden en het zal vandaag worden beëdigd. De namen van de ministers zyn ïxog onbekend. W1 speculeert de pers dat als minis ter van Buitenlandse Zaken tevoor schijn zal komen Mario Ruivo, een technocraat met linkse opvattingen en gespecialiseerd in het visserywe- zen. Hy was met deze belangrijke tak van de industrie belast in de oude regering. Otelo de Carvalho heeft in een in terview met de Portugese i-adio te gengesproken dat hy in het nieuwe kabinet plaatsvervangend minister - president wordt. Dezelfde radio meldde dat toen De Carvalho en Fa biao in Oporto spraken met de plaatselyke legeroversten, mensen buiten „weg met Otelo" riepen. De Carvalho pas terug van een bezoek aan Cuba waar hy „grote er varingen" heeft opgedaan - heeft ge zegd: „De situatie kan absoluut niet blijven zoals ze is en ik geloof dat de gewelddadigheden zullen eindigen". J£?S' chrysurI Uw proefrit mm wordt profijtrit! Mexicaanse president in Israël: Geëlectrocuteerd In het Zwitser se kanton Zürich zijn gisteren drie monteurs door een elektrische schok uit een hoogspanningsnet van 16.000 Volt gedood. De monteurs reikten naar een lamp aan een kraan, die een onverwachte zwenking maakte. Titel Dertien procent van de vol wassenen onder de joodse bevolking van Israël 226.000 Israëli's heb ben een universitaire titel of hebben gedurende een bepaalde periode ho ger onderwijs genoten. Dit blijkt uit een onderzoek van het centraal bu reau voor de statistiek JERUZALEM (AP) Op de eer ste dag van het staatsbezoek aan Israël van de Mexicaanse president Luis Echeverria heeft zich gisteren een pijnlijk invident voorgedaan. Echeverria en zijn gastheren raak ten verstrikt in een woordenstrijd over de uitroeiing door nazi-Duits- land van zes miljoen joden. Dit debat voltrok zich by het ge denkteken voor de Nazi-slachtoffers ln Jeruzalem, waar de Mexicaanse president aan zijn vier dagen duren de staatsbezoek begon. Gideon Hausner, indertijd open baar aanklager in het proces tegen Adolf Eichmann in Jeruzalem, leidde de president rond langs de perma nente fototentoonstelling die de Nazi-gruwelen zichtbaar maakt. Ty- dens zyn uitleg zei Hausijer tegen Cheverria dat de joden' in de Twee de Wereldoorlog "door de hele we reld" in de steek waren gelaten. Even later, by de kranslegging, zondigde Echeverria tegen het pro tocol door zijn gastheren er "met verschuldigde eerbied" op attent te maken dat Mexico zyn grenzen voor joodse vluchtelingen uit Europa had opengesteld. "Het kunnen er 1000 of 10.000 zyn geweest" aldus Echeverria "onze grenzen stonden wijd open, zodat er geen noodzaak bestond ze te tel len." Bij de eeuwige vlam in het "gedachtenis-tabernakel," in de vloer waarvan de namen staan ge schreven van 22 Nazi-vernietigings kampen, noemde Echeverria deze massamoord het soort exces dat door ooi-log wordt opgeroepen." Even later nam Hausner openlijk stelling tegen deze uitspraak door te zeggen: "Dit was geen exces van de oorlog de oorlog was het rookgordijn waarachter Hitier de joden kon uiti-oeien." Echeverria nam deze terechtwijzing zwijgend en met een hoofdknik in ontvangst. Later zei Hausner tegen een AP- correspondent dat hy "uit respect voor de president" niet had willen ingaan op diens bewering dat Mexi co eigener beweging joodse vluchte lingen zou hebben toegelaten. Bij zijn aankomst op de lucht haven had Echeverria gezegd Israël "leven en voorspoed in stabiliteit en veiligheid" toe te wensen. Maar Is raëlische functionarissen verwach ten dat Echeverria's besprekingen, inmiddels heeft hy premier Yitzhak Rabin en minister van Buitenlandse Zaken Yigal Allon reeds ontmoet, niet gemakkelijk zullen verlopen. Mexico steekt niet onder stoelen of banken dat het gekant is tegen de blijvende bezetting van Arabisch grondgebied en steunt het Pales tijnse streven naar een eigen, onaf hankelijke staat.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6