Diakonie wil 't Minnehuis kwijt prétiien Montessori-onderwijs in Zijlwijk maakt een kans Wijkcentrum in Oosterkerk? Tropenrooster voor scholen Gezien bij zeli zien bij OPTIE VAN HALVE TON Calvé VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 Onverantwoord nog langer te wachten op mogelijke huurder LEIDEN Het raadslid Anne v. d. Zande (PPR/PSP/D '66) heeft er gisteravond tijdens een commissievergadering bij wet houder Oosterman op aangedron gen te onderzoeken of het moge lijk is van de Oosterkerk aan de Herengracht een wijk- of buurt centrum te maken. Zoals bekend heeft de kerkvoogdij van de her vormde gemeente een voorlopige overeenkomst gesloten met Leidse firma die de kerk zou willen kopen. Het gebouw zou dan gesloopt worden om plaats te maken voor dertig tweekamerap partementen. Het plan van de aspirant-koper voldoet aan de be palingen van het bestemmings plan Herengracht—Zijlsingel. Anne v. d. Zaaide herinnerde er gisteravond aan dat zij al eerder een dergelijk verzoek had ge daan, maar dat zij daarna van een eventueel onderzoek nooit meer iets had vernomen. Ze wees er verder op dat als de ge meente Leiden de kerk aankoopt en er een andere bestemming aan geeft, zij aanspraak kan maken op tachtig procent subsidie van het rijk. LEIDEN In verband met terscholen, de lagere scholen en het warme weer zullen de kleu- de scholen voor buitengewoon on- lerwijs van 11 tot en met 15 aug. een aangepast rooster krijgen. De schooluren worden dan: a. 'oor de kleuterscholen en de eerste en tweed klas van de la gere scholen van 812.30 uur en b. voor de scholen voor buitenge- onderwys en de derde tot en met de zesde klas van dé la gere scholen van 8 tot 13 uur. Deze regeling geldt ook voor toepassing als de voorspelde tem peratuur lager is dan 30 graden. De bestaande regeling waarbij 's middags vrij wordt gegeven als het kwik boven de dertig graden stijgt, komt volgende week dus te vervallen. Burgemeester en wet houders, die een ander hebben besloten, wijzen erop dat de nieu we regeling op de kleuterscholen met name voor de jongste leer lingen met enig soepelheid moet word'en toegepast. Overigens be tekent de nieuwe regeling dat *r bij het lager onderwijs over de hele 'week slechts een half lesuur verloren gaat. LEIDEN Er bestaat een goede kans dat er in het tijdelijke scho lencomplex in de Zijlwijk te zijner tijd ook een afdeling Motessori-on derwijs wordt ondergebracht. Wet houder Tesselaar, die inmiddels hierover is benaderd door de Stich ting voor montessori-onderwijs, zou hier in principe positief tegen over staan, zo bleek tijdens een ver gadering van de commissie onder wijs gisteravond. De wethouder ont brak wegens vakantie. Niet békend is om hoveel klassen het gaat. Maar wel staat vast dat een Montessori-riohting in de nog te stichten noodlokalen tot de mo gelijkheden behoort. Temeer omdat nog niet duidelijk is hoe de lokalen zullen worden verdeeld. Verwacht mag worden dat de zes lokalen voor het lager- en drie lokalen voor het kleuteronderwijs, met de bouw waarvan de onder wijscommissie gisteravond akkoord ging, voorlopig alleen zullen worden aangewend voor het openbaar en protestants-christelijk onderwijs. Al ee'rder sprak de gemeenteraad zich er voor uit om de drie zuilen open baar, prot. chr. en rk onderwijs al leen in de Slaaghwijk en in de Leedewijk vertegenwoordigd te la ten zijn en slechts twee in de Zijl- wijk. Deze verdeling is echter geba seerd op bevolkingsprognoses en is dus niet definitief. De gemeentelijk onderwijsinspec- teur Van Riessen deelde gisteravond mee dat er zeer binnenkort nog ne gen lokalen aan het scholencomplex zullen worden toegevoegd. Het gehe le complex is overigens niet alleen bedoeld voor de Zijlwijk, maar zal in de (verre?) toekomst waarschijn lijk ook de overloop van leerlingen Parkeerterrein LEIDEN Het raadslid Duivesteijn heeft gisteravond tijdens een verga dering van de commissie vóór onder wijs recreatie samenlevingsopbouw en sport de suggestie gedaan om te be kijken of het niet mogelijk is tussen de zg. Stinksloot en het volkstuinen complex in de Merenwijk een par keerterrein aan te leggen. Dit par keerterrein zou dan gebruikt moeten worden door de volkstuinders, die nu hun auto veelal op de IJsselmeerlaan parkeren. Het bedoelde terrein heeft nog geen bestemming; volgens het raadslid groeit er wat onkruid en ligt er puin. moeten opvangen die te verwach ten valt van de school in de Lee dewijk. Het is daarbij niet de be deeling dat de school in de Zijlwijk als dependance zal dienen, er ko men aparte schoolorganisaties. Het permanente schoolgebouw in de Leedewijk is overigens al bijna gereed. Op 29 augustus zal het ge bouw worden opgeleverd, op 8 of 9 september zal het in gebruik wor den genomen. In verband hiermee drong het raadslid Duivesteijn (PvdA) er gis teravond op aan om vóór die tijd de route vanaf de Slaaghwijk en de Zijlwijk naar deze school te bevei ligen. Dit vanwege het bouw- verkeer op de Broekweg en dé bouw activiteiten voor de huurwoningen van Nationale Nederlanden, waarbij je volgens het raadslid de heipalen om de oren vliegen. De dienst ge meentewerken, zo werd gisteren be vestigd, is al met deze beveiliging bezig. De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190,— Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Blijvende serivce. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN Traagheid by de onder- handelingen tussen het Leger des Heils en de gemeente Leiden heeft de diakonie van de Leidse Hervormde Gemeente doen besluiten, het vroe gere Minnehuis aan de Kaarsen makerstraat niet meer te verhuren maar te verkopen. De diakonie is eigenaresse van het uit 1828 dateren de gebouw, dat twee jaar geleden, toen Lorentzhof werd geopend, kon worden ontruimd. Zy moet nu een kleine f 10.000 per jaar besteden aan het onderhoud van het leegstaande huis en vindt dat onverantwoord, vooral omdat niet kan worden ver wacht, dat de besprekingen tussen Leger des Heils en gemeente binnen nog redelijke tijd het gewenste resul taat krygen. Groenoordhal- rit voor de automobilist LEIDEN Op vrijdagavond 29 augustus om 19.31 uur gaat de eerste équipe voor de zevende Groenoord- halrit van start. Deze avondrit wordt traditiegetrouw georganiseerd door de PAC Den Haag. Er zal worden gereden in vijf klassen, te weten de a-klasse voorde- routineerde équipes, de B-klasse voor gevorderde équipes en de C-klasse voor beginnende équipes. Deze drie klassen rijden zowel een kaartlees- als 'n routebeschryvingsbrajeot. Ver der zijn er dan nog de P-klasse voor geroutineerde équipes in route- beschryvingsritten en de L-klasse voor degenen die voor de eerste keer een rit rijden en die alleen al plezier zullen beleven aan het rijden van de eenvoudige route en het vinden van controles. Voor een reglement en èen inschrijfformulier kan men zich o.m, wenden tot de Groenoordhal. Viswedstrijd gaat niet door Jarenlang heeft de Visvereniging Vrouwenweg met de opbrengst van een viswedstrijd veel bijgedragen aan de financiering van het jaarlijks reisje voor de Zoeterwoudse bejaarden. De f2000 die dit evenement opbracht vormde een belangrijk deel van het budget waarmede het comité moest werken. Uitgerekend echter in het jaar waarop het. reisje voor de 25e keer zal worden gehouden kan de viswedstrijd niet doorgaan. Het comité betreurt dit maar is toch vast van plan de tocht te laten doorgaan. Daarom wordt een be roep op de bevolking gedaan om royaal bij te dragen in de kosten. Andere jaren werd er een inzame ling gehouden om de visvereniging van de benodigde prijzen te voor zien, wat de opbrengst ten goede kwam. In tijdelijk scholencomplex ADVERTENTIE s jongste telg van de Prénatal-lamilie op het gebied v (vrije-tijds)kleding voor kinderen van 3 tot110 jaar. Het was de bedoeling van het Minne huis een tehuis voor slechtbehuisden en daklozen te maken. Dat had dit jaar geopend moeten worden. Het Leger des Heils nam een architect in de arm, die een aantrekkelijk plan met een voldoende aantal wooneen heden op tafel legde. Verbouwing en inrichting zouden ongeveer een mil joen gaan kosten, terwijl de diakonie met het Leger een huur van f25.000 per Jaar overeenkwam, met de mo gelijkheid van aanpassing. De diakonie wil nu zo spoedig mo gelijk van het gebouw af. Zij vindt, dat ze lang genoeg heeft gewacht, al betreurt zy het wel, dat deze plan nen niet doorgaan, omdat een der gelijke bestemming geheel in de lyn zou hebben gelegen van de functie en de geschiedenis van het Minne huis. Mocht het Leger des Heils op het laatste ogenblik toch nog een oplossing voor de financiële moei lijkheden vinden, dan is het niet on denkbaar, dat de diakonie nog op haar besluit terugkomt, maar die kans zit er nauwelijks in. Als het Minnehuis volgende week voor een redelijke prijs kan worden verkocht, zal de diakonie niet aarzèlen, het on middellijk Van de hand te doen. De zer dagen komt de advertentie daar voor in de krant. Het huis, welks bouwkundige toe stand niets te wensen overlaat, moet tussen de f300.000 en f400.000 op brengen. Het staat op de Monumen tenlijst, zodat voor eventuele afbraak een speciale vergunning vereist is. De diakonie meent echter, dat het ge bouw goed bruikbaar is voor ver schillende doeleinden. Zy verwacht met name uit de zakelijke sfeer wel enige gegadigden. Nergens te verhalen De heer J. P. Zwanenburg, bestuurs lid van de diakonie en voorzitter van de diakonale technische commissie, vertelde ons, dat het Leger des Heils destijds onmiddellijk positief reageer de, toen bleek dat het kazernegebouw aan het Noordeinde minder geschikt was om er daklozen te huisvesten. „Wy als diakonie zagen hierin een gelukkige oplossing, omdat zo'n be stemming in overeenstemming zou zyn met de geschiedenis van het ge bouw. De huisvesting van bepaalde vormen van Jeugdwerk, zoals Troef en Release, is ook nog wel ter sprake geweest, maar we hadden te weinig zekerheid over de financiële draag kracht eh het Voortbestaan van deze instellingen. Een maand geleden hebben we de ge meente laten wéten, niet langer te willen wachten. De gemeente vond die mededeling niet prettig. Jullie weten toch, dat we er nog altijd mee bezig zyn, was het antwoord. Wy hebben er begrip voor, dat de ge meente niet altijd kan doen wat zy zou willen, maar haar financiële af hankelijkheid kan niet betekenen, dat wy in dit gebouw nodeloos geld blij ven steken. Lange tyd heeft er iemand van het Leger des Heils ge woond, maar die heeft zich ook maar teruggetrokken. Het gebouw büjft geld kosten, zodat het onderhoud, de verzekeringen en de periodieke bewa king gewoon doorgaan. En dat is nergens te verhalen", aldus de heer Zwanenburg. By de verkoop zal dat de diaconie echter geen windeieren leggen. Het feit, dat het huis, mede dankzij deze uitgaven in waarde niet ls verminderd, zal straks op de koop som zeker van invloed zyn. Zesduizend bejaarden Tot de zomer van 1973 huisvestte het Minnehuis omstreeks zestig bejaar den. De eerste steen van het huis werd gelegd in 1827. Binnen een jaar konden de eerste bewoners, 116 vrou wen en 52 mannen, worden ontvan gen. De bouw heeft f28.975 gekost, het meubilair f1400. Dat het huis eens kazerne is geweest, is dus een hardnekkig fabeltje. De Leidenaars die dat glashard beweren, zullen daarby waarschijnlijk op het uiterlijk van het gebouw en de oorspronkelijke inrichting (zalenafgaan. In de loop van zyn geschiedenis ver leende het Minnehuis aan ongeveer 6000 mensen onderdak. In 1869 kwam het bestuur geheel in handen van de diakonie eri trokken de regenten van de stedelijke overheid zich terug. Talrijke verbouwingen en aanpassin gen aan de veranderende eisen van bejaardenverzorging konden niet ver hinderen, dat het huis,'wegens totale ongeschiktheid, moest worden ge sloten. Dat gebeurde dan eindelijk, toen Lorentzhof klaar was. S. J. DE GROOT LEIDEN Het is vrijwel zeker dat de Leidse universiteit tot nu toe bij na vijftigduizend gulden is kwijtge raakt aan de optie die zij heeft op het gebouw van Reamhurst Projects op het Schuttersveld, (zie foto). Mr. W. G. Koppelaars, lid van het col lege van bestuur van de universiteit, wilde dit gisteren niet bevestigen. "Maar", zo zei hij, "het zou best eens kune dat het dat bedrag gaat wor den3'. Zoals bekend wil de universiteit vijf verdiepingen van het gebouw, dat al lange tijd leeg staat, huren voor de faculteiten letteren e so ciale wetenschappen. Ook zou het bu reau van de universiteit in het pand moeten worden ondergebracht. In Ju ni J1 werd er tussen de eigenaren Wachten is op goedkeuring van ministerie van het pand, Reamhurst (via de makelaar drs. C. Zadelhoff), en de universiteit in principe overeenstem ming bereikt, waarbij met ingang van 1 juli een bepaalde boete-clausu le werd vastgelegd voor elke dag dat liet gebouw leeg zou staan. Naar ver luidt ziu de universiteit daar f1500 per dag voor moeten betalen. Alleen op die manier kon de universiteit kennelijk bewerkstelligen dat zij de claim op het gebouw zou behouden Het wachten is nu nog steeds op het ministerie van Oderwys en We tenschappen dat aan de universiteit z'n goedkeuring moet geven om het pand te huren. Koppelaars verklaarde gisteren teleurgesteld te zijn dat dit nog altijd niet is gebeurd. Hij zei overigens niet te kunnen zeggen of en wanneer die goedkeuring zal af komen. Hieruit zou geconcludeerd kunnen worden dat 't ministerie nog lang op zich zal laten wachten. In dat geval zou het bedrag dat de uni versiteit betaalt voor de optie die zij op het gebouw heeft, nog aanzien lijk kunnen stijgen. LEIDEN -r- Er zijn gegadigden voor 'n niéuw bestuur voor het Krea- tief Sentrum, zo heeft Anne v. d. Zande gisteravond verklaard tijdens een commissievergadering, maar deze kandidaten willen eerst nagaan wat de financiële en personele consequen ties zullen zyn als het Kreatief weer gaat draaien. Zoals bekend leidden interne conflicten er indertijd toe dat het Kreatief werd gesloten. Een nieuw schooljaar, een nieuw begin. Voor uw zoontje dit stoere jeans vestpak van sterke 100% katoen. Maten 104 t/m 140; Alleen nu (alle maten) v Na bijna 150 jaar trekt de hervormde diakonie zich uit het Minnehuis terug. Het onderhoud kost nog 10.000 per jaar en daaraan moet liever vandaag dan morgen een eind komen. borrelnootjes PINDA S MET EEN JASJE Weet u zelf een leuke borrel nootjes babbel? Stuur in naar Calvé, postbus 1000, Delft. Duivesteijn: geen inzicht Bezwaar tegen onderhandse aanbesteding LEIDEN Het gemeente raadslid Jan Duivesteijn (PvdA) heeft gisteravond ernstig be zwaar gemaakt tegen net sys teem van onderhandse aanbe steding dat door de gemeente Leiden al by verschillende pro jecten gretig is gehanteerd. Het raadslid wilde geen lans breken voor de vrije onderneming, maar vond het wel gewenst dat de raad enig inzicht heeft in wat uiteindelijk de kosten zijn van een bepaald project. Dat inzicht, zei hy, ontbreekt by een onderhandse aanbesteding. Duivesteijn noemde als voor beeld o.m. de bouw van het zwembad De Zyl waarvan hij zei dat hij onlangs niog was ge confronteerd met een aanne mer die het goedkoper zou doen en net zo goed. Hy ageerde er tegen dat dit bij een onder handse aanbesteding vaak pas als het te laat is, wordt ont dekt. Het raadslid prefereerde het systeem van openbare aan besteding, omdat dan de prijs opgaven van verschillende aan nemers vergeleken kunnen wor den en de raad dus meer vat heeft op de uiteindelijke kos ten. Duivesteijn bracht een en ander ter sprake bij het voorstel om in de Zylwijk negen noodlo kalen te bouwen, waarvoor eveneens onderhands is aanbe steed.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3