Bescheiden toename van werkzoekenden RENOVATIE 188 WONINGEN IN HET HAAGWEGKWARTIER agenda Klaaroversverdwijnen in Zoeterwoude Ondezoek naar kanker aan de baarmoeder PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 NOORD WIJK Achtentwin tig meisjes moesten gisteren met lede ogen aanzien hoe de negen entwintigste, Sophia Scharon uit Katwijk, met de titel "Miss Noordwijk 1975" werd vereerd. Het was, voor mij en voor vele ande ren, een uitgemaakte zaak ge weest dat Sophia met haar dar tele maniertjes ergens aan de top zou eindigen. Met haar zestien lentes (iemand anders fluisterde veertien, trouwens) liep Sophia over het podium met een airtje alsof ze de hele wereld in haar poezelige handje had en alsof ze het van jongsafaan zo geleerd had. Nou, dat kan kloppen, want Sophietj es moeder, die in volle glorie aanwezig was, zat vroeger in de showbusiness. In ieder geval heeft deze Miss verkiezing een heleboel zweet druppeltjes gekost. Van de vijf juryleden (G. van de Lyn, H. van Rooyen, O. van Ritsveld, J. Se- lier en voorzitter R. Schipper), van disc-jockey en aankondiger Kees en van de vele honderden jonge mensen, die in Boule 7 opeengepakt zaten. De tempera tuur moet ongekende hoogten be reikt hebben en de omzet van de bar was daarmee recht even redig. Lang Het duurde lang vóór de kan didaat-Missen helemaal gereed waren voor de strijd en het was al over half tien vóór Kees de eerste naam kon afroepen. Daar na ging het in een hoog tempo door, tot iedereen toch al wat verhit duizelig werd van het tentoongestelde vrouwelijke schoon. En er zat een hoop moois bij, dat moet gezegd worden. Veel meisjes echter sjeesden over het podium alsof ze de laatste bus nog moesten halen (misschien was dat ook wel zo, want ze kwa men niet alleen uit Noordwijk) en lieten hun gezicht nauwelijks aan de fluks champagne drinkende juryleden zien. Ik kan me leven dig voorstellen dat de heren (waarom was er eigenlijk geen vrouw by?) toen aan een pauze toe waren. Zestien meisjes mochten (lang) daarna nóg een keertje opkomen. Ik vond het jammer dat een ze kere Hilda uit Noordwijk, die in Een stralende Sophia Scharon (16) uit Katwijk, ge flankeerd door Miss '74 (Yvon ne Warmenhoven) en voorzit ter Ruud Schipper van de ju ry. compleet militair costuum mèt bijpassend kanon en geweer het podium opstruinde, er niet meer bij was. Kennelijk worden origi naliteit en een tikkeltje feminis me niet zo gewaardeerd, terwijl Hilda er toch beslist niet uitzag als een gemiddelde Hollandse sol daat. De tweede selectie resulteerde weer in een pauze. De spanning en de hitte stegen ten top en net toen ik dacht dat ik maar flauw zou vallen, kwam de jury terug met de uitslag. Acht prijzen wa ren er. Anneke Steenvoorden (Noordwijk) en Gerrie Hermans wonnen de achtste en zevende prijs. Liesbeth van Rykom uit Zeist won met de zesde plaats een bikini, terwijl nummer vijf Hans Busman uit Noordwijk een foto toestel mee naar huis kreeg. Num mer vier werd Marijke Broos uit Hoofddorp (ze krijgt een diner dansant voor twee in hotel Pal- las), die samen met haar zusje Helma had ingeschreven. Jammer voor Helma, die net niet in de prijzen viel. Emmy To ver uit Diemen kreeg een ver diende derde plaats en won daar mee een rubberen kano. Brabant se Beppie van Uilen werd tweede en kreeg een rotanzitmeubel. En natuurlijk ging Miss 1975, Sophia Scharon, ook niet met lege han den naar huis. Ze kreeg de zil veren wisselbeker die ze volgend jaar aan Miss 1976 zal moeten afdragen en voor het geval die te zwaar was om te tillen, kreeg ze er een Peugeot-brommer bij. Overigens wil de zestienjarige Katwijkse Sophia na de huis houdschool een carrière in de showbusiness gaan beginnen. En te zien aan de manier waarop ze haar parelwitte glimlach op het juiste moment stilhield voor de fotografen en ze handkusjes en lachjes ronddeelde aan het pu bliek, geloof ik dat ze door de één of andere slimmerik wel spoedig van de schoolbanken ge haald zal worden. ELISABETH TOLENAAR Werf pogingen liepen op niets uit ZOETERWOUDE By het onder tropische omstandigheden zo moeizaam opgang komende nieuwe schooljaar zijn de ver- keersbriga diertjes uit het Zoeter- woudse straatbeeld verdwenen. Jaren lang loodsten zij de kinde ren en vooral de kleuters op weg naar de Hummelhof op een drie tal plaatsen veilig de straat over. De laaste tijd gebeurde dat niet meer op de Noordbuurtseweg, om dat de kleuterschool aan de over zijde na het gereedkomen van de straten in het nieuwbouwgebied Westeinde de meeste „a uit die richting kreeg. Gehandhaafd bleven de over steken in de Dorpsstraat en di\ Bouwdijkstraat. Over beide gaat veel doorgaand verkeer dat zich bij het uitblijven van de gepro- jekteerde omleidingsweg door het dorpscentrum moet blijven wrin gen. De klaaroverdienst vormde een zware belasting voor de zesde klas van de Sjaloomschool, waaruit de kinderen werden gere- cruteerd. Het optreden, vier keer per dag_ kostte nogal wat school uren. Het werk van de kinderen werd door de meesten van hen als prettig ervaren maar was ze ker niet van gevaar ontbloot. De laaste tijd bleek dan ook een toenemend aantal ouders niet meer bereid hun handtekening te zetten onder de vereiste schrif telijke toestemming om hun kin deren te laten funktioneren als klaarover. Schoolhoofd A. Aerts begon dan ook 'n jaar geleden met zijn po gingen om voor dit werk ouders in te schakelen. Op zijn eerste oproep kwamen er nauwelijks re acties. Een nieuwe werf poging le verde meer gegadigden op maar toch te weinig om een dienstroos ter op te kunnen stellen zonder al een al te zware belasting voor de betrokkenen. Daarom besloot Aerts er een streep onder te zet ten. Hij deed daarvan medede ling in de schoolkrant en op een vergadering van het oudercomi té zonder dat dit reakties opriep. Aerts: „Ik geloof dat ik me al leen maar druk maakte". Onbe grijpelijk eigenlijk want het over steken zonder begeleiding blijft een gevaarlijke aangelegenheid zeker in de Bouwdij kstraa t. dr. VRIJDAG Breestraat 19, Twentwel, sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. ,^CTeus.tr,aaL 45 (gebouw Staalwilk ruim Time 7.45-11.30 uur Hooglandse Kerkgracht 28: Open- Soos avond. K Ten Katestraat (speeltulngebouw), Bejaardensociëteit Humanltas, 2-4.30 Fred. Hendrikplantsoen 25. Leider dorp, gespreksavond Baha'l Gemeen schap, 8.15 uur nam. 12!3(M>nStraat II5' ^erelc'wlai'cel Lelden, üHerengrach t 51. gebedssamenkomst 44853?f Wn,T,n,' °Qn ZATERDAG vn?e5 Burcht, Antiekmarkt, 9 Breestraat 19, Twentwel, voor kamerbewoners, vanaf 9 Ge"- -- 8-12 vu, I/geest,, sociëteit kamerbewoners en alleenstaanden Zondag Antonius Clubhuls, dansen 811 65. Oegstgeest, socië- kamerbèwoners LEIDEN De gereserveerde ar beidsreserve onder de mannen be droeg in de maand juli 2416. Dat is 4.43%. Bij de vrouwen zijn er 594 werkzoekenden. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau noemt de ze stijgingen "bescheiden". Het werkloosheidspercentage in de provincie Zuid-Holland is momen teel 3.23%. De stijging van de ge registreerde arbeidsreserve van de mannen komt voor rekening van de metaalnijverheid (-f- 19), kantoor personeel 27), de groep losse ar beiders 25) en de groep minder- geschikten 40). Een geringere daling kwam voor in de bouwnijver heid 44), het handelspersoneel 4), het horecapersoneel 13) en de overige bedrijfsgroepen. Het aanbod van jeugdigen beneden 19 jaar steeg met 25 tot 127. Het aantal werkzoekenden schoolverlaters steeg met 22 tot 54. De vraag naar mannelijke arbeids krachten daalde met 21 tot 622. Er is vooral vraag naar timmerlieden, metselaars, betonwerkers, lassers, machine- en constructiebankwerkers draaiers, fraisers, enz. In vergelij king met juli van het vorige jaar nam het aanbod werklozen mannen toe met 506 en daalde de vraag naar mannelijke arbeidskrachten met 258. De stijging bij de vrouwen vond plaats bij het kantoorpersoneel (-f- 46), het huishoudelijk personeel 4) en de naaisters 4). Het aanbod van vrouwelijk jeugdigen be neden 19 jaar steeg met 9 tot 90. Het aantal schoolverlaters steeg met 22 tot 62. Het aanbod welijke parttimekrachten i teel 224; er staat een geringere vraag tegenover. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten vertoonde een lichte stij ging van 144 naar 146. De vraag naar naaisters en winkelbedienden daalde tegenover een stijging van de vraag naar kantoorpersoneel. In vergelijking met juli 1974 steeg het aanbod van werkloze vrouwen met 111 en daalde de vraag naar vrou welijke arbeidskrachten met 139. Breestraat 19. Twentwel, voor kamerbewoners, v.a. 9 uur nam. Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel. Lel len, 12.306 uur nam. Herengracht 51, gel Unified Family, 8.30 44853. Steenschuur 6, ruil- en veiling avond Leidse Postzegelvrienden, 8 u. Rapenburg 10, gebouw Rehoboth, Leidse ^Amateur Fotografen Vereniging, Artsen LEIDEN Voor spoedgeval len wordt de weekenddienst van za terdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur. waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier. binnenstad tot Cityring)J. L. Schaefer, Rijnsburgerweg 11 tele foon 59481 Wilk II (Groenoord Kool- en Merenwijk): J. H. Tegelaar, Burggravenlaan 14, tel. 34092, Wijk Burgerlijke stand Overleden: M. T. Hetzel (73), vr.. J. d. Groot, (76) m., J. v.d. Dolder, (64), m., P. F. Roona, (72), vr., I. v. Bever Donker (88), vr., A. v.d. Veen. (55), vr., G. J. Vonk, (66). vr., E. J M. Zuure, (51), m. Getrouwd: L. v. d. Nleuwendijk en Leiderdorp S. P. Ouwerkerk. Loe- vestein 40. tel. 91037, prakt11kadr°s Merelstraat, tel. 91000 (zaterdag en zondag SDreekuur van 12.3013 uur) Oegstveest J. W de Haan. Dui venvoordestraat 3, tel. 54294. Aootheken der apotheken ln de resto I-ei den, wordt waargenomen van 8 angiiotns tot, 15 augustus, door- An of, heek dingh en Blanken, Hogewo-rd 1*1, tel. 20R02. Anotheek Voorflo ten. Leldsewee 66 tel. 01727—2505, Anotheek Lijtweg 4, Oegst- geeit. tel. 55482. Leiderdorp Geboren: Ronald LEIDEN Burgemeester en wet houders hebben in een pre-advies de gemeenteraad voorgesteld akkoord te gaan met de renovatie van 188 wo ningwetwoningen in het Haagweg- kwartier, complexen I en n. Er is een bedrag mee gemoeid van f 5.677.886,De huren van de hui zen zullen na de renovatie op ge middeld f 135,per woning per maand komen. De Leidse architect Schutte heeft een plan ontworpen voor de wonin gen in de Potgieterlaan, SChimmel- straat, Toussaintkade, De Geneste t- straat en de Nic. Beetsstraat. Beide complexen liggen in de buurt van de 81 woningen van de woningbouwver eniging „Ons Belang", waarvoor de gemeenteraad op 23 juni al een kre diet voor renovatie beschikbaar stel de. By de aanbesteding onder drie aan nemersbedrijven bleek Ooyevaar B.V uit Alkmaar de laagste inschrijver te zijn. In overleg met het ministerie van Volkshuisvesting is de opdracht aan deze aannemer verstrekt. In overleg met de commissie voor de volkshuisvesting is inmiddels niet al leen een begin gemaakt met het ma ken van een aantal proefwoningen, maar tegelijkertijd met het gehele werk. Dit is gedaan, vooruitlopend Leidenaar (62) verongelukt in Winschoten LEIDEN Naar eerst nu bekend is geworden is de heer Joh. L. Veen (62) uit Leiden afgelopen maandag middag in Winschoten om het leven gekomen bij een auto-ongeluk. De heer Veen zat bij zijn dochter in de auto die binen de bebouwde kom op een voorrangsweg reed toen uit een zijstraat plotseling een auto de weg opdraaide, zonder voorrang te ver lenen. By de botsing die daarop volg de, werd'en beide auto's geheel ver nield. De heer Veen overleed enkele uren latelr in het ziekenhuis van Winschoten. De bestuurder van de andere auto liep slechts enkele schrammen op. op de officiële ministeriële toestem ming. Dat was overeenkomstig de wens van staatssecretaris Schaefer, die indertijd zijn toestemming tot uit voering gaf. Hij verbond toen ook de voorwaarde dat de huurprijs niet ho ger dan f 135,mocht zijn. Zodra de bewoners de proefwoningen heb ben kunnen bezichtigen, zal het be stuur van de Leidse Woning Stich ting zorgdragen voor overlegging met het college van B. en W. van de ver eiste akkoordverklaringen van de huurders. Aan het ministerie zal worden ver zocht een lening tot het bedrag van de ruim 5 miljoen gulden te verstrek ken. Het ministerie is bereid het Jaar lijkse exploitatietekort na renovatie geheel voor rijksrekening te nemen. In aanvang wordt dit tekort op f 458.000,geraamd. Als tegemoetkoming in de verhuis- en herinrichtingskosten zullen de be woners in aanmerking komen voor een bijdrage van f 300,Na voltooi ing van de renovatie kunnen de be woners in a anmerking komen voor een individuele huursubsidie, alsmede voor huurgewenningsbijdragen gedu rende de eerste drie jaar. Het Jaar inkomen van de huurder mag niet boven de f 30.000,— komen. De bege leiding van de bewoners gebeurt in overleg tussen de Leidse Woning- Stichting, de Welzysnraad en de Be wonerscommissie. W, Breedveld W. Wi V. verple e:i n er Annet C. d.v. J. H. huizen, Marcella dv. H. Regeer A. Bakker, Amanda, d. v. J. R. Smits en C. M. Wolters, Ralph J. z.v. R. H. A. N. Wiggers en C. Hoevenaars, Hen- drikus J z.v, A. J. Hagemans en C Binnendijk, Coen M. z.v. R. A. Was- I. F. d. Waard, Jolanda C. H Wijk- dercjorni t.el. 40131 Gezondheidszorg Lei- stichting Tnterkruis, (1252112719. Sociaal Raadsvrouw Bakker, H. M. P. Diepstraten en J. Versluis. J. M. B. Hoenderdaal en A. C. Tichelaar Getrouwd: B. Reedijk en I. M. P. Satta, C. W. Wijnstra en C. M. T. Meijers, B. Heetveld en M. N. Noor- dervllet. Overleden: A. A. M. v. Geloven, (74), m. J. Nleirwenhuls. (69), m., W. S. d. Jongh (78). m. „PAS 65" IN DOORSCHOTEN volet gewijzigd: Dienstencentrum Tuinstadwijk. dinsdag van io.ao-xi.au uur Dienstencentrum Morskwartler: elke voensdag van 10-11 uur. met uit sondering van 6 augustus. Dienstencentrum Binnenstad: geexi spreekuur. Stadhuis: elke donderdagavond van Dierenhulpdienst vogels e.d. in de gemeenten Schooltandverzorging GG en GD-gebouw. Roodenburger- tel. 20645 Spreekuren In Voorschoten VOORSCHOTEN Het landelijk paspoort voor bejaarden "Pas 65" Moederhulp zal aan de orde gesteld worden in de commissie voor welzijn en onder wijs. Deze commissie zal komende dinsdag om acht uur vergaderen ten gemeentehuize. Verdere onderwerpen zijn o.m. de organisatie en werk wijze van de schooltandverzorging, en de bespreking van het rapport inzake de bouw van een zwembad. Bureau Moederhulp (nlet-gehuwde- SOS-dienst SOS Telefonische hulpdienst: Tel. WASSENAAR Wij wisten het nog niet, maar het schijnt op Duinrell ook warm te zijn. Op dit mo ment wordt het pretpark bezocht door gemiddeld 6000 mensen per dag. Het water is dan een goede vriend, zeker van de jeugd. VOORSCHOTEN Reeds geruime tijd leeft de wens om onder de ge hele vrouwelijke bevolking van Voorschoten van 25 tot en met 65 jaar een onderzoek dn te stellen naar baarmoederkanker. Verscheidene Voorschotense Vrou wenorganisaties namen hiertoe het initiatief waaruit een samenwerking ils ontstaan tussen alle Voorschoten se Vrouwenorganisaties. Gezond heidszorg Vooi'schoten en de Voor schotense huisartsen. Dankzij de gezamenlijke inspan ning, waarbij zeer veel onbetaalde hulp is ingezet, is het thans mogelijk een onderzoek in te stellen waar bij vroegtijdige ontdekking van een baarmoedermondaandoenmg volledi ge genezing praktisch altijd mogelijk In de afgelopen weken heeft de gehele daarvoor in aanmerking ko mende vrouwelijke bevolking van Voorschoten een deelnamekaart ont vangen die, i.v.m. het verkrijgen van een totaalovei'zicht, zo spoedig moge lijk moet worden geretourneerd, ook indien om welke reden dan ook niet aan het onderzoek wórdt deelgeno men. Vrouwen die geen kaart heb ben ontvangen kunnen op werkdagen het organisatiecomité bellen. Tele foon 017174940 van 8.30 9.30 uur. in de ochtend. In een gelijk met de kaarten ver zonden begeleidend schrijven wordt duidelijk uiteengezet hoe het onder zoek plaatsvindt. Het onderzoek zal in de maanden september, oktober en november ge houden worden en er wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met een passende tijd. Zelfs aan een kinder oppas is gedacht, zodat kinderen rus tig meegenomen kunnen worden. De deelnemers ontvangen in de ko mende maanden hun oproep. Het ondei'zoek is toevertrouwd aan een deskundig team van het Leids Cytologisch Laboratorium onder lei ding vn mw. M. E. Beyer-Boom, pa tholoog-anatoom, die reeds veel er varing bij dergelijke onderzoeken heeft opgedaan. De administratie gebeurt door vrijwilligers. De kosten zijn dankzij de vrij willige hulp en een gemeentelijke subsidie zeer laag gehouden n.l. 25 Voor hen die zich nog nader wil len laten informeren worden er een tweetal avonden georganiseerd: op donderdag 21 augustus om 20.00 uur in het Cultureel Centrum en maan dag 25 augustus om 20.00 uur in de aula van de Noord-Hofland. Nieuwe belasting BENTHUIZEN Als grondslag voor de nieuwe onroerend-goedbelas- ting spreken B en W van Benthui zen hun voorkeur uit voor de waar demaatstaf. Dit doen zij in een no ta aan de gemeenteraad waarin zij de voor- en nadelen uiteenzetten van de waarde van het onroerend goed in het economisch verkeer als grond slag, en de oppervlakte vermenig vuldigd met een cijfer naar kwaliteit van het onroerend goed. B en W achten het van wezenlijk belang dat de verordening over deze jaarlijkse belasting nog dit Jaar de raad zal passeren, zodat in 1977 tot heffing kan worden overgegaan; dit ixx verband met de finaciële situatie van de gemeente. Komende maandag wordt van de raad een keuze ver wacht over de grondslag; de gemeen teraad wordt tevens verzocht een krediet van 15.000 gulden besohik- baar te stellen voor de opzet van de onroerend-goedbelastixxg. Diplomatie Frankrijk en Peru zyn overeengekomen opnieuw diplo matieke betrekkingen aan te gaan, zo heeft de Franse regering vandaag bekend gemaakt. Peru verbrak de di plomatieke betrekkingen met Frank rijk op 23 Juli 1973 uit protest tegen de Franse atoomproeven in de Stille Oceaan. Architecten adres Middelweg 4 (bij Hoogl. berk). Infoseirtrum Infocentrum Breestraat 66. Lelden. Donderdag 8.3010.30 uur nam en eaterdag 24 uur nam Gespreksavonden Qesprekaavonden Baha-1 gemeen schap Wo 8 uur nam. Kenned ylaan 11, Oegstgeest. vt 8.16 uur nam Fred. Hendrlkplantsoep 25 Leiderdorp LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldscb DagDlad B.V Witte Singel 1 Lelden Postbus 54 Giro 67055 Telefoon i Directie en admlnlstr.: 071-25041 Redactie: 071-21607 Hoofdredacteur- Han Mulder Kwartaalabonnement - I 35,90 Idem per post f 40.30 Jaarabonnement f 132,10 Idem per post f 149,70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Bit auto matische overschrllvtng geen ad ministratie- en tncassokusten Nabezorglng van 18.0020.00 u Zaterdags van 16.0018.00 uur: Telefoon 071-80500. Indien ln ge sprek: 071-34539.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2