de TAPIJTSCHUUR. zegt Rijkdom en bezorgdheid thema's voor retraite Kerkreparatie in Koudekerk kost een ton KRANTENBEZORGERS «ijjmjinnmij» Steun van 75-jarige generale kas neemt eerder toe dan af LEIDSCH DAGBLAD WIJ ZULLEN D00000RGAAN, ZOALS T WATER UIT DE KRAAN. KIJK MAAR! „NAALDVILT" 200 cm breed „BERBOFELT TEGELS" 40x40 SAFARI" 400 cm br. Nu: 69,- 'WOLMOQUETTE' 380 cm br. „VELOUR" TEGELS 50x50 „ORCHIDEE" 400 cm breed Nu: 79,- „FAMOS" 400 cm breed Nu: 49,95 „SELINA" (type Ultratone) VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 Van 12 tot 14 september in Zoeterwoude ZOETERWOUDE In Zoeter woude wordt van 12 tot 14 septem ber, met de hervormde kerk als cen trum, weer een retraite gehouden. Op vrijdagavond 12 september wordt, na het avondgebed, omstreeks half 9 de retraite geopend. Ieder is vrijdagmiddag al welkom. De slui ting is op zondag 14 september om streeks 3 uur 's middags. Het is mo gelijk, tot zondagavond te blijven. Er is logeerruimte in Zoeterwoude, maar de deelnemers die over een tent' beschikken, wordt gevraagd die mee te nemen. In elk geval lakens of een slaapzak. De kosten van de retraite worden gezamenlijk gedra gen. De richtprijs is f 30 voor vol wassenen en f 15 voor kinderen. Wie wil deelnemen, moet zich vóór 1 sep- Kolff, Burg. Slicherstraat 11, fam. Kolff, Burg. Slichterstraat 11, fam. Popma, Miening 33, fam. Schot, Am- 100, of de fam. Schoeh, Watertje 35, allen te Zoeter woude. De elementen van de retraite zijn: de getijdediensten in de dorpskerk, gsprekken en de ontmoeting met anderen. „Er ontstaat," zo zegt de uitnodiging, "zo een ruimte waarbin nen iedereen zich volgens eigen be doeling kan bewegen. Dat betekent dat het programma van deze dagen niet méér is dan een mogelijkheid die Je kunt gebruiken." Prof. Berkhof gast Elke dag zijn er drie korte getijde diensten, om half 8 's morgens, om 12 uur 's middags en om half 8 's avonds. Zaterdagavond wordt in aansluiting aan deze dienst "de Ta fel" (avondmaal) gevierd. Zaterdag avond is prof. dr. H. Berkhof gast van de retraite. De deelnemers zul len samen met hem ingaan op Spreuken 9 staat in de nieuwe ver taling van het Ned. Bijbelgenoot schap: "De nodiging van de wijsheid en van de dwaasheid." Lucas 12 gaat over de rijke dwaas, die voor zich zelf schatten verzamelt maar niet rijk is in God, over bezorgdheid, waakzaamheid en de tekenen der tij den. Op de retraite zijn mensen van alle leeftijden welkom. Ongehuwden, gehuwden en kinderen. Voor de kin deren is er een apart programma. Machtig is ons leger Het Amerikaanse leger heeft nu zijn eigen gezang, dat nog dit jaar zal worden ingevoegd in het "Boek voor de eredienst van de Amerikaanse strijd krachten." Het lied is getiteld: Mighty is our Army (machtig is ons leger). Ds. M. Groenenberg schrijft in Hervormd Nederland van van daag daarover in zijn rubriek "Groen bekeken." "Ik kan me niet voorstellen dat ooit een hoofdlegerpredi- kant in ons land op een der gelijke gedachte zou komen, al zal hij wel ontdekt hebben dat er ook in het nieuwe liedboek geen enkel lied op het leger voorkomt. Maar de hoofdleger- predikant in Amerika liet het er niet bij zitten. Tweehonderd Jaar lang heeft het leger het zonder een eigen lied moeten stellen; dankzij deze hoofd- legerpredikant en prijswinnaar sergeant Ralph Bowerman kun nen de soldaten in hun kerk diensten nu een lied aanheffen, waarvan het refrein luidt: "Een natie, één leger, één volk, sterk en vrij, hoewel Hem erend op verschillende manieren, voor eeuwig. Amen. Je hoort er een kinderlijke onvolwassenheid in waarover Je je hoofd schudt. Maar ook kinderlijkheid is een gevaar voor de wereld als je haar tegenkomt bij mensen die een wereldmacht Vele gemeenten teleurgesteld Het steunfonds "De Generale Kas," dat hulp biedt aan hervormd-kerke- lijk werk, bestaat 75 jaar. Nu moe ten de hervormde lidmaten niet denken, dat zij ter gelegenheid van dit jubileum hun bijdrage dit jaar mogen verminderen, als een soort hoofdelijke uitbetaling van een vro lijk rente-overschot. Het tegendeel is het geval. De generale synode heeft namelijk besloten de minimum bijdrage van de lidmaten voor deze kas met ingang van dit jaar van een tientje op f 12.50 te brengen. De verhoging wordt gemotiveerd met de algemene kostenstijging die veel sterker is geweest dan was voorzien. Bovendien is vijf jaar lang de bij drage voor de kas niet verhoogd. Bestaande, jaarlijks terugkerende subsidies zijn, tengevolge van de toe neming van salaris- en traktement- kosten, van jaar tot jaar aanzienlijk verhoogd. Daardoor waren de laat ste twee jaren maar zeer geringe bedragen voor nieuwe subsidies be schikbaar. Alleen in zeer urgente ge vallen kon nog enige hulp worden geboden. Vele gemeenten moesten worden teleurgesteld. Stroom van aanvragen De fetroom van subsidie-aanvra gen uit de hervormde gemeenten houdt echter nog steeds aan. Deze zal ook in de komende jaren eerder toe- dan afnemen, zo verwacht de Generale Financiële Raad, mede om dat de hervormde gemeenten die in nieuwe wijken vaak samen met andere kerken tot de bouw van een kerk of een gemeentecentrum moeten komen, na 1 maart van dit jaar geen financiële steun op grond van de wet Premie Kerkenbouw meer ontvangen. In 1973 besteedde de Generale Kas een bedrag van in totaal f 4.392.150. Hulp werd geboden bij pastorale ar beid, de bouw en het herstal van kerken en kerkelijke gebouwen, va kantie- en strandpastoraat, inter kerkelijke arbeid, de aanstelling van studentenpredikanten, vormingswerk verbetering van de pensioenen van vroegere godsdienstonderwijzers, de opleiding en nascholing van predi kanten, landelijk werk, arbeid in het buitenland en aan oecumenische lichamen, regionaal kerkelijk op bouwwerk, aan jeugdwerk en aan gemeenten die het tarief voor hun geautomatiseerde ledenadministratie nog niet geheel zelf kunnen betalen. KOUDEKERK Reparaties aan de oude dorpskerk in Kou dekerk aan den Rijn zullen, naar ruwe schatting, zeker een be drag van f 100.000 vergen. Dat deelde de secretaris van de kerkvoogdij, de heer G. P. Vegt, ons mee. Zoals het er nu uitziet, zal het gehele leien dak ver vangen moeten worden. Ook zijn delen van het dakbeschot door water aangetast. Vooral bij slagregens bijt de tand des tijds stevig toe. Er zijn nog wel geen lekkages waarngenomen, maar het wordt langs de muren bin nen wel vochtig. De kerkvoogdij heeft al en kele maanden geleden Monu mentenzorg in de arm genomen om het herstel zo spoedig mo gelijk ter hand te kunnen ne men. De rijksdienst stuurde vrij snel enkele deskundigen naar Koudekerk om zich van de si tuatie op de hoogte te stellen, maar verder dan enkele raad gevingen is hij nog niet geko men. De kerk staat uiteraard op de Monumentenlijst en komt voor subsidie in aanmerking. Monumentenzorg heeft ech ter nog geen enkele financiële toezegging gedaan. Wel heeft de rijksdienst al laten doorscheme ren, dat subsidie pas over en kele jaren kan worden tege- moetgezien. Inmiddels wacht de kerkvoogdij het officiële advies nog af. "Ons verzoek is nog in behandeling," verklaarde de heer Vegt. De kerkvoogdij is echter niet van zins, het herstel op z'n be loop te laten. "Wij proberen de zaak te redden," aldus de heer Vegt, die zich er goed van be wust is, dat uitstel het werk alleen maar kostbaarder maakt. Verschillende acties om de ge deeltelijke restauratie te finan- ciëren, zijn al in voorbereiding. De kerk van Koudekerk, een gotische kruiskerk uit de 15de en 16de eeuw, werd in de jaren 1936 en 1937 geheel gerestau reerd. Miriam Flore Dominique Los, geboren op 27 juni 1975, dochter van dominee (gereformeerd) en mevrouw Los te Leimuiden, zal zondagmiddag om half 5 in de geref. Oostenkerk aldaar door de plaatselijke hervormde predikant, ds. J. H. de Vree, worden gedoopt. In deze dienst zal ds. Los tevens afscheid nemen van de geref. kerk wegens vertrek van het gezin naar Nieuw-Caledonië (Stille Zuidzee, Oceanië). Ds. Los wordt daar predikant in algemene dienst van de Evangelische Kerk, op uitnodiging van de Franse zending, waarvoor hij indertijd in Afrika al werkzaam was. Vijf jaar geleden kwam hij naar Leimuiden Vanavond, vrijdagavond, om kwart voor 8 is er in de Ooster- kerk een bijeenkomst, waarin ds. Los over zijn toekomstig werk en over land en volk van Nieuw- Caledonië zal vertellen. Kerkelijke stand HERVORMDE KERK aan genomen naar Den Bosch. H. J. Oud- hof te Maarn-Maarsbergen, naar Oudenhoorn kand. J. H. Hoekert te Amsterdam; bedankt voor 's Gra vendeel C. Vijfhuizen te Oosterend (Fr.); beroepen te Stellendam: J. den Hoed te Sliedrecht. De zeventien gereformeerde ge meenten in de classis Goes hebben een pastorale vermaning, speciaal bedoeld voor de jeugd, gekregen in verband met de voortgaande ver wereldlijking, die vooral zou blijken uit de kleding en de haardracht. Op de scholen binnen deze classis zal strenger op een en ander worden toegezien. Vanavond om 8 uur geeft Charles J. de Wolff een orgelconcert in de Grote Kerk te Noordwyk-Binnen. Hij speelt werken van F. Mendels sohn, Max Reger, C. Franck, Marcel Dupré, Jean Alain en J. S. Bach. Het concert gaat uit van de Stich ting Orgelcentrum. Donderdag 21 augustus om 8 uur zal het nieuwe orgel in de Grote Kerk te Rjjnsburg officieel in gebruik genomen worden. Simon C. Jansen zal de gastorganist zijn. Het orgel heeft 27 stemmen. Het is gebouwd door de fa. Van der Linden te Leiderdorp. De organist Klaas-Jan Mulder kan volgende week dinsdagavond niet het laatste orgelconcert van dit seizoen in de Nieuwe Kerk te Kat wijk aan Zee verzorgen. Hij is over spannen en moet van de dokter rust houden. Het orgelcomité heeft nu een beroep gedaan op Dirk Jans- zoon Zwart, die ook deze week het orgel bespiedde. Deze was bereid Mulder te vervangen. Het hoofdkantoor van de Inter nationale Raad van Christelijke Ker ken wordt per 1 oktober verplaatst van Amsterdam naar De Bilt. Uit breiding van wèrkzaamheden, vooral op voorlichtend gebied, heeft de ver huizing noodzakelijk gemaakt. De raad wil vanuit De Bilt zyn blad Getrouw een bredere verspreiding geven, lezingen organiseren over zijn doelstellingen, voorlichting geven over anti-kerkelijke daden van het communisme en ook meer voorlich tende lectuur in het algemeen ver spreiden. 9 Dr. K. Zuidema, huis arts te Weesp, is secretaris gewor den van de Raad voor kerk en Zie kenzorg van de Hervormde Kerk. De ze raad ressoteert onder de Raad voor de herderlijke Zorg. Dr. Zuide ma gaat dit werk doen op vrywil- ligersbasis. Hy volgt ds. P. C. van Leeuwen op, die 30 jaar lang deze functie bekleedde en 1 mei met eme ritaat is gegaan. Wegens bezuiniging kon er geen nieuwe functionaris worden benoemd. In de Johan- neskerk te Amersfoort zal op 30 au gustus, van kwart over 10 tot half 4, een landelijke werkdag over arm en rijk in de wereldcamenleving worden gehouden. Belangstellenden (men denkt o.a. aan diakenen en leden van de zendingscommissies) kunnen zich vóór 15 augustus opgeven bij de Raad voor overheid en Samen leving, Carnegielaan 9, Den Haag. Telefoon 070-653915. Op 30 augustus zal in Stockholm een vergadering van de Zweedse Lutherse Kerk beginnen, die 35 da gen zal duren. Deze vergadering, die men zou kunnen aanduiden als een kerkparlement, wordt om de vijf jaar gehouden. Twee onderwerpen staan in het bijzonder in de belangstelling: een nieuwe orde van dienst voor de lutherse kerkdiensten en een nieuw gezangenboek. De voorstellen tot wij ziging van het uit 1939 stammende 'liedboek' liggen reeds by de minis ter voor Kerkelijke Zaken. Het nieu we boek zal, zoals nu is voorgesteld, naast een 200 gebruikelijke kerklie deren een 30-tal moderne geestelijke liederen bevatten. Een:aantal critici vreest, dat sommige gezangen nog te moeilijk en te weinig aanspre kend zijn voor het gehele volk. Een episcopaalse parochie en een joodse gemeenschap in Washington hebben een overeenkomst gesloten om voorgoed gezamenlijk verant woordelijk te zijn voor het huis, waar ze beide hun godsdienstige samen komsten houden. Om dit feit te be zegelen hebben zy een boom geplant. De twee groepen begonnen negen jaar geleden bij wyze van experi ment deze 'samenwoning.' De kerk en de joodse synagoge delen dezelfde zaal voor hun erediensten, de ont moetingsruimten en het kantoorge deelte. Met spoed gevraagd voor werken gelegen in de omge- ying van Katwijk ALL-ROUND TIMMERLIEDEN en SJOUWERLIEDEN Aanmelden: B.V. Kafwijkse Bouwmaatschappij K.B.M. Scheepmakerstraat 2, Katwijk aan Zee, telefoon 01718—72341, na 17.00 uur 15391. BANKSTELLEN uit eigen fabriek Grote sortering kwaliteits- stoffen. 5 jaar garantie op binnenwerk. Normale prijs f 1400,— voor f 795,—. DEM Meubelfabriek. Toonzalen: Culemborg, fabriek, Houtweg 8, geopend ma. t/m za. tot 18 uur. Vr. tot 21 uur. Den Haag, Weimarstraat 263, ge opend di. t/m za. tot 18 uur. Do. tot 21 u. Voorhout, Loos- terweg 5 (bij de Tapijt schuur) geopend maandag en woensdag t/m zaterdag tot 18 u. Voor alle inlichtin gen: Culemborg: 034502602. gevraagd. Leeftijd 15 jaar en ouder. Goede beloning. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. GEMEENTE TER AAR Burgemeester en wethouders van Ter Aar roepen solli citanten op voor de functie van: LEIDSTER aan de te openen dependence van de open bare eenklassige kleuterschool, aanstelling zal voorlopig in tijdelijke dienst geschieden. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan de burgemeester. VOORHOUT en HILLEGOM: Dagelijks geopend van 9 Tot 12 uur en van 2 tot 6 uur. Dinsdags gesloten. Zaterdag tot 5 uur. diverse kleuren. LET OP: beslist le keus. Nu: 9,95 p. str. m. „UNIEKE" harige tegel van zéér bekend merk. Nu: 5,25 per stuk Per verpakking van 10 stuks 49,95 SUPERZWAAR TAPIJT in frisse kleuren. p. str. m. een 100% zuiver scheerwollen moquette, in 3 kleuren: fraise - beige - groen. Normaal 279,Nu: 189,- Het merk moeten wij verzwijgen. p. str. m. Zéér unieke kwaliteit. DE PRIJS? U zult het niet geloven alleen bij ons 3,95 per stuk EERLIJK TAPIJT IN 2 FRISSE KLEUREN. Vastgesteld 129, p. str. m. U wist toch; dat wij ook zéér goedkoop zijn met: ondertapijt - kit - trapstrips - lasband, en originele smoothed ge latten! Waar vind je zoiets voor die prijs! p. str. m. VOORHOUT: Loosterweg 3—5. Telefoon 02522—10898 HILLEGOM: Palet 4—5—6. Telefoon 02520—20356 Mooie compacte velour op 400 cm breed. Vastgesteld: 279,BIJ ONS 199 p. str. m.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12