Hordijk: driemaal winst Roomburg wint veld in Ver. Staten Voetbal op „Bewindvoerders Enkes en vakbonden zijn het in principe eens" maar wemig bloemen door [Verrassing Van der Horst in herenenkelspel B Arbitragezaak UEFA-KNVB ELLY APPEL VERRAST IN W ENEN TE DROOG Geen foutloze kolom in lotto Bettine Vrisekoop bij laatste zestien KOCH IN 67 SLAGEN ROND PARTIJ HASJ GEVONDEN Dit jaar geen ontslagen bij Suralco Zeeuwse boeren bereidden acties voor QUICK BOYS: LATER BEGINNEN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 PAGINA 11 NEW YORK (AP) Wordt het wat met het „Europese" voet bal in de Verenigde Staten? Phil Woosman, afkomstig uit Wales, een oud-béroepsvoetballer en thans voorzitter van de Ame rikaanse nationale voetbalbond, denkt van wel. „Ik geloof dat voetbal een Ame rikaanse sport gaat worden en dat wy over een jaar of 15 een leidende positie in die sport zul len hebben bereikt," zei hij in een vraaggesprek met de Associated Press. „Het kost dus tijd, ook wat het opvoeden van het publiek betreft. We moeten ook de pers meekrij gen. Beroepssport heeft een „imago" nodig. „We zijn nu zeven of acht jaar bezig de sport op te bouwen en het leek veel op een leg-puzzel. Maar nu hebben we Pele uit Brazilië hier en die is eigenlijk het stukje waar het allemaal om draaide". Als we de televisie meekrijgen zitten we goed," aldus Woosman. „Tot nu toen zijn twee wedstrij den uitgezonden, „kust tot kust", en dat gebeurt met nog twee. Volgens mij zullen tegen 1977 de voornaamste wedstrijden elke 'week worden uitgezonden." Phil Woosman heeft in zijn eigen land gespeeld voor West Ham United en Aston VUla. In 1966 kwam hij naar de Verenig de Staten en in 1968 werd hij voorzitter van de bond, de North American Soccer League. Tot de stichters en eigenaars van die bond behoorden ook Lamar Hunt en Bob Hermann. Hunt, de miljo nair uit Texas, is naderhand vooral bekendgeworden in de sportwereld door zijn belang stelling voor het beroeps-tennis. Thans zijn 20 verenigingen tot de N.A.S.L. toegetreden. „Het was hard werken," aldus Woosman. „Je moest de sport „verkopen". Maar er zit schot in en er wordt al veel en aardig gespeeld op de middelbare scho len. Dat zijn ploegen waaruit de beroepsspelers moeten voortko- Wat het bezoek aan de voet balwedstrijden betreft, dit is dit jaar 5 percent hoger dan in 1974. De meeste clubs verdienen nog geen geld maar zij komen uit de kosten en dat is al heel wat. Laatst speelde Portland, uit Oregon, op een zaterdagavond te gen Seattle. Al tien dagen van tevoren waren de 26.000 plaats bewijzen uitverkocht. „Ik ben er vast van overtuigd," aldus Woosman, „dat wij over een jaar of tien in populariteit in talent en dus in mogelijkheden gelijk liggen met de National Football Leaque, de bond van wat ze in Europa het „Ameri kaanse voetbal" noemen. Maar wat nog belangrijker is, ik voorzie dat wij nog eens een kandidaat gaan worden voor de wereld-be ker". LEIDEN Jan Hordijk was gisteren wel de succesvolste speler in het toernooi om de open Leidse tenniskampioenschap pen. Op Roomburg won Hordijk driemaal achter elkaar In de eerste en tweede ronde van het herenenkelspel A van Ton Cré pin en Fried Sehmitz, in het dubbelspel (met Niek Fleury) van het duo Silos/Constandse. In de party Hordyk—Crépin bleek wel heel duidelijk dat Crépin, een redelyke B-speler, aan' snelheid en I „vastheid" nog erg veel te kort komt. Binnen het uur werd hy kordaat door Hordyk aan de kant gezet: 6—1, 6—0. Fried Sehmitz bood meer te genstand. Nog niet in de eerste i set, die Hordyk met 6—1 op zyn naam schreef, maar wel in de twee de reeks. Daarin kwam Sehmitz zelfs met 5—3 voor. Hordyk kwam echter ZEIST De arbitragezaak tussen de KNVB enerzijds en de UEFA an derzijds over het al of niet geldig zijn van de nacompetitie om één plaats in het eerstvolgende UEFA- cuptoernooi zal maandag in Bern be ginnen met de uitwisseling der schriftelijke stukken van beide par tijen. In de loop van de dag zal wor den bepaald wanneer een aanvang wordt gemaakt met de openbare mondelinge behandeling. Tot voorzit ter van de arbitragecommissie is be 7 noemd de heer HunzLker te Bern. ZEILEN In de officiële rang schikking van de stryd om de Ad miral's Cup voor zeezeilers neemt Nederland na drie races de negende plaats in met 350 punten. Eerste is Groot-Brittannië met 542 punten en tweede West-Duitsland met 507 pun ten. Er nemen 19 landen deel. sterk terug en won ook de tie-break die by 6—6 de beslissing moest gaan brengen. De als derde geplaatste oud-Davis- cup-speler Niek Fleury bleek veel te sterk voor Patrick Silos. In de eerste set van deze party die ge kenmerkt werd door veel diepe sla gen, stond Fleury slechts twee ga mes af. De tweede set was een her haling van de eerste, met slechts dit verschil dat Silos er toen hele maal niet meer aan te pas kwam. Het werd 6—0 voor Fleury, die sa men met Hordyk later ook een snel le tweesets-zege boekte in het dub belspel. De combinatie Silos/Con standse was het slachtoffer van de scoringsdrift van de heren. In het herenenkelspel B zorgde Ronald v. d. Horst voor een kleine verrassing. Hy versloeg de oud- Roomburg speler Dick Bouman op knappe wyze, nadat die tennisser in gewonnen positie had gestaan. Na 6—1 winst in de eerste set en een voordelige stand van 5—4 in de tweede reeks, slaagde Bouman er echter niet meer in het op veel vaart berustende spel van V. d. Horst by te benen. Hy werd uit zyn ritme gehaald en moest de set met 7—5 inleveren, waarna hy mentaal aangeslagen ook de derde en beslis sende set moest afstaan: met 6—1. De andere geplaatste B-spelers haal den wel de volgende ronde. Louk Klippel won met 6—3. 6—0 van Kal lenberg, Hasselo wees Blommendaal met 63, 64 terug en de als eerste geplaatste Bram Madera won op zeer eenvoudige wyze van Nico Kuypers Het werd 6—2, 6—4. Jan Hordijk WENEN (AP) De Nederlandse Elly Appel heeft gisteren in de kwart finale van de Europese tenniskam pioenschappen voor amateurs voor een verrassing gezorgd door de als eerste geplaatste Tsjechische Mar tina Navratilova te verslaan met 6—2, 3—6, 6—4. De Europese kampioene maakte een zeer nerveuze indruk, een verrassend groot aantal fouten en haalde zich zelf nog meer moeilijkheden op de hals toen ze ongecontroleerd ging aanvallen. In de halve finales zal Elly Appel uitkomen tegen de Tsjechische Re- gina Marsikova. HAARLEM De dienst voor sportzaken te Haarlem heeft be sloten dat op de gemeentelijke sportparken geen vriendschap pelijke voetbalwedstrijden meer mogen worden gespeeld in ver band met de slechte toestand van de velden door de droogte. De verenigingen zullen wel in de gelegenheid worden gesteld op bepaalde stroken van de sport parken te trainen. Den Haag In tytto 31 van het af gelopen weekeinde is geen deelnemer geweest die zes cijfers juist had aan gestreept. Het bedrag dat voor de eerste prijs beschikbaar was is over de andere prijzen verdeeld. Tweede prys: 5 winnaars, bruto f. 40.498. derde prijs: 85 winnaars, bruto f. 3082. vierde prijs: 6391 win naars, f. 55, vijfde prijs: 5193 win naars, f. 55 (aangezien het aantal winnaars van de vierde prijs groter was dan dat van de vijfde prijs is het totale bedrag van vierde- en vijf de Driis gelijkelijk verdeeld onder de winnaars van die prijsklassen. Jackpot voor lotto 32: f. 83.379. Toto nr 31: eerste prijs: 7 winnaars, bruto f. 1833, tweede prijs: 88 win naars f91,- derde prys: 769 win naars f 14. ZAGREB Na de eerste dag van de Europese jeugdkampioenschappen tafeltennis in Zagreb zijn drie van de zes Nederlandse ver tegenwoordigers doorgedrongen tot de laatste zestien. By de jongens won André van Louwen uit Middelburg met 21—15 en 21—20 van de Brit Beadsliy. André van Louwen stootte automatisch door naar de derde ron de daar zyn tegenstander in de twee de ronde te laat kwam opdagen. BU de meisjes bereikten de laatste zes tien: Bettine Vrisekoop (Hazerswou- de), door een overwinning op de Tsjechische Hukowa (21—14, 19—21, 21—10) en Wilmie van Ryswijk (Ko- ningslust) via winst op Rukawina (Buig.) met 9—21, 21—19, 21—18. By het gemengd dubbel verloren alle rie de Nederlandse dubbels. HILVERSUM De Amerikaan Garry Koch, nauwelijks drie maan den professional, heeft gisteren na de eerste ronde de leiding in de stryd om het internationale golfkampioen- schap van Nederland in Hilversum. Koch, die in november van het vorige jaar in het team van de Verenigde Staten speelde, dat amateur-wereld- kampioen werd, bracht de vaak ge hanteerde bewering, dat een goede score wordt beslist met de korte sla gen en putts, volledig in praktyk en ging in 67 slagen rond. Liefst zeven onder par. Koch (22) kwam op dreef na de derde hole. Hy verzamelde acht birdies' als gevolg van volmaakte putts tussen de drie en vijftien meter en benaderde daarmee het baan record, dat een dag daarvoor tij dens het pro-AM-toernooi door Vin- cente Fernandez (Arg.) op 66 was gebraoht, tot op één slag. De stand aan de kop is na de eer ste ronde (par 74) 67 slagen: Koch (V.St.)68 Barnes (Schötl.) en Chil- las (Schotl.); 69 Townsend (Eng.). De scores van de best geklasseerde Nederlanders zyn: 73 Dorrestein, Van Mook: 74 Swane, Groenendal; 79 Streutgers Ter JVisscha industriebond NVV): Bakkers gaan Flora draait UTRECHT (ANP) Het rap port over de metaalwarenfabriek Enkes NV (220 werknemers) in Voorburg, dat de beide bewind voerders hebben opgesteld, verschilt niet wezenlijk van het rapport, dat de werknemers al in maart van dit jaar aan de regering hebben gepre senteerd. Alleen de beide bewind voerders zyn by het opstellen van hun advies uitgegaan van dp uit spraak van minister Lubbers dat hij slechts een beperkt boedelkre diet voor het in noodverke *°nde be drijf beschikbaar wil stellen De vakbonden hebben een rapport voor een middellange termijn gemaakt, waarin het benoud van jen groot deel van de werkgelegenheid voorop staat". Dit verklaarde districtsbestuurder D. ter Wisscha van de industrie bond NVV gisteravond na het ge sprek over Enkes op het ministerie van Eco nomische Zaken. „Doordat ir J. Baron van Slingelandt, die het rapport schreef in oporacht van de beide bewindvoerders van Enkes, is uitgegaan van '•en be perkte overheidssteun, is mj nood- zakelerwijs tot de conclusie geko men dat er ongeveer 120 werkne mers ontslagen moeten warden om het bedrijf binnen korte termijn weer gezond te maken. Op wat lan gere termijn verwacht de neer Van Slingelandt echter ook dat de situa tie bij Enkes zich weer zal verbete- ren", aldus de heer Ter Wisscha. De vakbonden zijn van mening. dat met een overheidssteun van onge veer f8 miljoen de situatie by En kes weer gezond kan woruen ge maakt. "In principe verschillen wij hierover niet met de be winovoer ders", aldus de heer Ter Wisscha. In het gesprek op het ministerie hebben de vakbonden langedron- gen op een snelle beslissing ven de minister. "De verantwoordelijkheid ligt nu duidelijk bij hem. Reeds in maart hebben wij het rapport van de werknemers op tafel gelegd. Nu is het augustus en er is nog steeds peen beslissing genomen. Hoe lan ger men daarmee wacht des te gro ter worden «ie verliezen van het bedrijf. Mocht het ministerie overi gens slechts een beperkt boedelkre diet willen verstrekken, dan wordt daarmee de werkgelegenheidsnota van de regering voor ons ongeloof waardig. In de regio Den Haag is de werkloosheid weliswaar niet ont zettend groot, maar dat is geen reden om Enkes kapot te laten gaan, zo verklaarde de heer Ter Wisscha, die verder van mening is dat de werknemers in het geheel 'n positieve rol hebben gespeeld "Zij zijn met een gedegen rapport geko men, waaraan de minister niet zo maar voorbij kan gaan". De bon den hebben in het gesprek bena drukt dat er een verandering in 't management moet komen. 'Het gaat hier niet alleen om de positie van directeur L H. J. de Bruijn, maar om de gehele bedri tfsleiding, inclusief de raad van commissaris sen", aldus de neer Ter Wisscha. RCL-Roodenburg begint later LEIDERDORP In verband met het zeer warme weer heeft het be stuur van RCL besloten het aan- vangsuur van de nederlaagwedstryd RCLRoodenburg te verschuiven van 2.30 uur naar 6.30. De ontmoe ting wordt morgen gespeeld. WIELRENNEN De Oostduit ser Eberhard Senftleben heeft giste ren de zesde etappe van de Ronde van Oost-Duitsland voor amateurs gewonnen. Hij reed de 148 kilome ter van Hoyerswerder naar Goerlitz in 3 uur 49 minuten en 27 seconden. De Tjech Vladimir Vondracek werd tweede op tien seconden. De Oost duitser Michael Schiffner nam de gele trui van Hans Joachim Hart- nick over. Deze laatste arriveerde twee minuten na de winnaar. Ma- thieu Dohmen behield zyn zesde plaats in het algemeen klassement. JUDO Nederland heeft tijdens de tiende Koninkrijksspelen te Pa ramaribo de Judowedstryden gewon nen. Nederland versloeg de Antillen met 40—7 en won met 50—0 van Su riname. De Antillen verloren met 20- 25 van Suriname, maar werden toch tweede met een hoger puntenaantal. In het tennistoernooi won Nederland met 6—2 van de Antillen. DEN HAAG Minister Van Doorn (CRM) vindt dat hy juist heeft gehandeld door aan de stich ting Symbiose zendtyd toe te wij zen en aan de stichting Geestelijke Weerbaarheid zendtyd te weigeren, hoewel dat in beide gevallen gebeur de in stryd met het advies van de Omroepraad. De minister meent dat de inhoud en de strekking van de program ma's die de stichting Geestelijke Weerbaarheid wil uitzenden (..tegen toenemend geweld, ondermijning van gezagsverhoudingen, anti-Amerika nisme en drugmisbruik") in aanzien lijke mate voorkomen in de program ma's van verschillende omroepen. Minister van Doorn antwoordt dit op vragen van het CHU-kamerlid Van Leijenhorst. Over de vraag of de programma's van de stichting Symbiose ook niet al in voldoende mate bij andere zendgemachtigden voorkomen wil de minister niet pra ten zolang de Kroon niet het beroep heeft afgehandeld dat djs NOS hier over heeft ingediend. Alexander Komissarow, een van de bekendste Russische karakterspe lers, is op 71-jarige leeftijd in Moskou overleden. Komissarow werkte in zijn Jonge Jaren onder Konstantin Stanislawski, de grote toneelvernieuwer van het Moskouse Kunsttheater, waar Kom- missarow 50 jaar zou blijven werken. Zijn bekendste rollen waren die van Tsjitsjikow in ,Dode zielen" van Gogol en van Cherubino in „De bruiloft van Figaro". boeren van Gambia helpen RAALTE (SP) De Nederlandse bakkers gaafi de boeren van de West- afrikaanse republiek Gambia een handje helpen met verbetering van de oogst. Van 20 tot 26 augustus zul len bij ruim vierduizend wafime bak kers inons land zakjes met sier- maïs voor één gulden per stuk aan het publiek worden verkocht. De totale opbrengst van 'naar men hoopt ruim f 400.000,- zal door de Voedsel en Landbouw Organisatie der Veïrenigde Naties, FAO, in nauw overleg met de regring van Gambia, worden gebruikt voor de bouw von een proefstation voor ontwikkeling van verbeterde zaden in 't rivier stadje Sapu of voor het aantrekken van enkele landbouwdeskundigen die de boeren van Gambia vertrouwd kunen maken met de allernieuwste landbouwmethodes. Het initiatief voor de actie „Graan doet leven, als u wilt geven" werd ge nomen door het Comité Sallandse Bakkers, die hiermee de viering van het 25ste Sallandse oogstgeest "Stöp- pelhaene" in het Overijsselse Raalte willen koppelen aan een concreet ont wikkelingssamenwerkings-pro j ekt. VLISSINGEN (SP) Aan de voet van de duinen by 't Walcherse Oost- kapelle is zondagavond een partij hasj gevonden van 65 kilo en met een waarde van ruim f150.000. De rijkspolitie, die dit gisteren pas be kendmaakte, kon over de herkomst van de in waterdichte plastic zakken verpakte voorraad geen enkele me dedeling doen. Over de herkomst is nog niets duidelijk, zo meldde men gisteren op het districtsbureau in Middelburg. In verband met het on derzoek heeft de recherche van de rijkspolitie een beroep op badgasten gedaan, die wellicht mensen hebben gezien die de voorraad ter-plaatse heb ben neergelegd. De rijkspolitie kreeg zondagavond een tip van een bad gast, die zei zakken te hebben ge vonden met verdovende middelen. Later op de avond vond de politie bij een onderzoek in omgeving nog meer zakken, die overigens leeg waren RIJNSpURG Op dè feestdag voor de Rijnsburgers. Al in de vroe ge morgen staan er honderden kar ren met bloemen in de „Flora" aan- voerhal. Even voor zes uur komen de eerste kopers binnen. Ze gaan voor het overgrote deel eerst naar de kantine. Daar wordt een kwartier tje gespraat over de bloemenprijzen en de handel. In Aalsmeer, Honse- lersdijk en Berkel hebben de kwe kers de dag ervoor behoorlijke strop pen geleden. Tienduizenden bossen rozen en zomerbloemen haalde de minimumprijs niet, werden uit de markt genomen en verdwenen op de vuilnisbelt of in de vuilverbran dingsovens. Hoe zal het vandaag in Rijnsburg gaan, vroeg men zich af. Om u niet langer in het onzekere te laten: de prijzen waren niet hoog, maar alleen de aanvoer van zeer slechte kwaliteit, die ook anders de minimum-prijs niet haalt, werd uit de markt genomen. Het ging om rond 35.000 stuks. "Dat mag geen naam hebben", stelde Flora's vice- voorzitter Willem Buurman. Tussen de kopers in de veiling- bank hoor je nog eens wat. Frits Keijzer van "Sierafor", die naast inkoper Willem Zwaan in de bank zat: "Ondanks het tropische weer is er toch nog wel vraag naar bloemen. Ze liggen lekker in de prijs. Dat is ook voordelig voor de consument. Wij verkopen veel aan warenhuizen. Hier en in Duitsland. Zo'n 600.000 t ozen hebben we er deze week uitge gooid. Om een voorbeeld te noemn. En winkel in Duitsland bestelde 150 dozen met 600 rozen. Dus maarliefst 90.000 stuks. Ze waren in één dag weg. In zo'n goedkope aanbieding "trappen" de huismoeders. Niet Der stuk, zoals bij onze oosterburen nor maal de gewoonte is, maar in bos sen van twintig stuks werden ze van de hand gedaan. Bij de warenhuizen krijgt men steeds meer belangstel ling voor de verkoop van bloemen. Een groot concern hier in ons land komt dit jaar zeker aan een bloe- men-omzet van f 20 miljoen". Niet eenzijdig Geschrokken door de "doordraai- berichten" van him collega-be- bestuursleden van de andere grote Nederlandse bloemenveilingen kij ken de "Flora"-bestuurders naar de klok. Het is voor hen een begrijpe- prlijke zaak, dat de handel geen ."trek" heeft in bloemen, die al in een te ver bloeistadium verkeert. Dat heeft men niet alleen nu met die warmte niet, maar het hele jaalr door. Eén van hen vertelt, dat men in Rijnsburg, integenstelling tot bij voorbeeld Aalsmeer en het West- land, een veel meer gespreide en niet eenzijdige aanvoer heeft. Zo is het in Aalsmeer één en al rozen wat de klok slaat en in het Westland wordt men overspoeld met chrysanten en gerbera's. Daar krijgt de handel op een ge geven moment meer dan genoeg van. Rijnsburg is in het zomersei zoen niet eenzijdig in de aanvoer. Er komt van alles wat. Meestal niet meer dan dertig tot vijftig karren van de bekendste soorten. Daarmee houdt het op. Corso's Niek Hemmes van Flora vertelde dat de bloemenwinkels in Duitsland topomzetten maken. Dat komt door de gunstige prijzen. De lijnrijders vertrekken met overvolle wagens, zelfs op het dak staan nog tiental len dozen. Er draait hier weinig door. Nu zie je maar eens wat een voordeel het is, dat we om deze tijd van het jaar maar liefst vier corso's hebben. In het Rijnsburgse werden zo'n 200.000 bloemen verwerkt, in 't kindercorso van het duizendjarige dorp rond 50.000 en de corso's van Katwijk en Den Haag, die zater dag rijden, hebben elk zeker 100.000 stuks nodig. Bestaat, zoals in Aals meer, de aanvoer voor het overgro te deel uit rozen, dan zit je met de ze temperatuur wel heel erg in de fout. "Flora" is alleen in de winter maanden met de tulpen en narcis sen eenzijdig. Dan hebben we ech ter niet met de problemen van nu te kampen". Een blik op de veilingklokken wees wel uit, dat de prijzen in tegenstel ling tot vorige week, dertig tot vijf tig procent lager lagen. "Flora" zette gisteren nog voor f 175.306.90 om. Dat maakt, dat er op de eerste vier veilingdagen van deze week in totaal voor f647.571.3i verhandeld werd. Maan dag, altijd de slapste dag van de week, bedroeg de omzet f 123.105.75, dinsdag f 153.799,81 en woensdag f 195.358.85. Dit jaar is de totaal om zet tot en met 7 augustus f86.908.628.45. In het gehele jaar 1974 werd f 104.592.497.48 omgezet. PARAMARIBO (ANP) De Su rinaamse aluminiummaatscnappij Suralco zal tot het eind van dit jaar geen overtollig personeel ontslaan zonder instemming van de vakbon den. Dit staat in een verklaring die de Suralco uitgaf na de ongeegeldhe- den op het fabrieksterrein te Para- Daarbij werden enige tijd drie staf leden gegijzeld en werden grote ver nielingen aangericht in de admini stratiegebouwen. Zeker driehonderd mensen waren bij de ongeregeldhe den betrokken. De Suralco spreekt in zijn verklaring van vandalisme welke men in de 58 jaren van haar bestaan oot heeft meegemaakt. Het bedrijf vreest, dat men deze daad de reputatie van Suriname gevoelig heeft geleden. MIDDELBURG (SP) De Zeeuw se landbouworganisaties staan volle dig achter de actie, die de Noord- bevelandse boeren momenteel aan 't voor breiden zijn. Ze wileln overgaan tot blokkade van een aantal land- bouwprodukten, zoals zuivel, suiker en meel. Het bestuur van de Zeeuwse landbouwmaatschappij meent dat het inmidddels de hoogste tijd is gewor den om tot acties over te gaan, na het onbegrip dat in Den Haag zou zijn gevonden voor de moeilijkheden Voor de boeren. Ook de katholieke boerenbond in Zeeland, (NCB.) heeft inmiddels meegedeeld dat acties zul len worden ondernomen. Beslissingen daarover zijn nog niet gevallen, eerst zal daarover met de andere stands organisaties worden gepraat. KATWIJK Quick Boys. dat zater dagmiddag tegen Jong Amsterdam speelt, gaat i.vm. de warmte een uur later beginnen. Het „tropen rooster" van de Katwykers vermeldt

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11