'Wij worden uit Suriname weggepest' Bieroorlog woedt in Den Haag Industrie ingenomen met bijsluiter-plannen Aanklacht tegen Invalidenbond NAASI HET NIEUWS STEEDS MEER HINDOESTANEN NAAR ONS LAND Sectie op lichaam neergeschoten man Supermarktbedrijf in de slag met pils van 29 cent TRESLONG HILLÏGOM IKHNMURM f t li n sMaiJüiii i tuil SUPERBENZINE VOOR WEGGEEFPRIJS 90 CENT P. LITER! DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 PAGINA 7 UTRECHT (ANP) Een ontwerp van een algemene maatregel van be stuur waarin de patiëntenvoorlich ting over geneesmiddelen wordt ge regeld, is onderweg naar de Raad van State. Volgens een woordvoer der van het ministerie van Volksge zondheid heeft staatssecretaris Hen driks hierin gekozen voor individue le bijsluiters, dat wil zeggen voor specifiek op één bepaald geneesmid del betrekking hebbende informatie die door de fabrikanten of impor teurs van specialite's in kleinverpak- king moet worden verzorgd. Er bestaat al jaren een menings verschil over de bijsluiterkwestie tus sen enerzijds de geneesmiddelenfa brikanten, die zich altijd voorstan- geneesmiddel heeft voorgeschreven, der hebben getoond zoals er nu komt, artsen en apothekers die meer voe- teren, dat het len voor groepsbijsluiters met alge- de bijsluiters -\ mene informatie over bepaalde groe- de toekomst tot pen geneesmiddelen. Het bezwaar van de artsen apothekers tegen de bijsluiters de industrie is, dat ze "te volledig" zal gaan eisen. Hij kon nog niet zeg- door de apotheker bereide geneesmid- de apotheker of de apotheekhouden- delen- de arts uit een grootverpakking wordt De farmaceutische industrie is ui- afgenomen, lijkt het logisch om niet naar uitziet dat teraard ingenomen met de plannen ook in dat geval de originele bij- i de industrie zich in van de staatssecretaris die een eind sluiter bij te voegen, menen de fa- meer op de patient zullen maken aan de "slepende bij- brikanten, gerichte basis-informatie zullen kun- sluiterkwestie" en die - aldus het voorlichtingscentrum gaan beperken, omdat de I heid vermelding van alle gegevens ceutische industrie een erkenning de behandelende arts om hem mo verende redenen anders bepaald. Hij zijn, waardoor ze de patient in ver- gen," of de artsen en apothekers, zo- de Nederlandse geneesmiddelenge- moet dan via het recept kenbaar warring zouden kunnen brengen, dra individuele bijsluiters verplicht bruiker. Er zal volgens het voorlich- maken dat de bijsluiter bij de afle- Bij voorbeeld door het noemen alle indicaties en contra-indicaties, strekken zijn, zullen doorgaan met het tingscentrum veel werk moeten groepsbijsluiters. Die den gemaakt van het in begrijpe- de infor- veel ernstiger ziekte lijdt dan de de arts wel nodig i spécialité niet in kleinver- de dokter hem het cialite's, merkloze geneesmiddelen en pakking wordt afgeleverd, vering moet worden verwijderd. Op het ogenblik ligt de zaak precies andersom: de fabrieksbijsluiters wor den verwijderd tenzij de arts op het recept aangeeft dat de apotheker ze moet laten zitten. ROTTERDAM "We zijn uit Suriname weggepest", zeggen de pas in Nederland aangekomen Hindoestanen in het Skyway Motel, even buiten Rotterdam. Een kapper, een schoolmeisje, een landbouwer, een huismoeder; ze hebben alles achtergelaten wat hen lief en dierbaar is. "De Creolen maken ons het leven onmogelijk", stellen ze. Door Henk Huigen De gevolmachtigde minister van Suriname W. F. van Eer neemt de ze uitspraken hoog op. In een vraag gesprek van meer dan anderhalf Itl bedrijfjesniet 'ianger' voortzetten'" mijn man kan een pak slaag krij gen". zegt ze. "Mijn zoontje Radjen (10) moest een boodschap doem In de winkel is hij door Creoolse Jongens in eikaar geslagen en beroofd", zegt kapper A. Rambaran sr. "Hindoestanen krijgen van de overheid geen ver gunningen meer, en kunnen hun tergronden duidelijk te maken. Keer gtelt ^.J. op keer benadrukte hij dat er voor minlster van Suriname W. F. van Eer vindt de uitspraken verbazingwekkend. "Ge- geval onderzoeken de angstgevoelens van de Hindoe stanen geen reden is. "Het is niet waar dat in Suriname de ene bevol- kingsgroep door de andere bevolking. körte,U^rrAir*drults*iïï'''geven, groep zou worden gediscrimineerd gew00nweg Jnlet m0geiili". legt hij stelt hij met klem ,t Goede u ls echter. De mi- De rijksgenoten in het Skyway Mo- ander„ werk tel stin Mina allemaal Hindoestanen ^mt antotalf urn de "ijd kleine middenstanders en landbou- d achteraronden van de anest wers. Waarom komt bijvoorbeeld t HinSme bevolSs- de 63-jarige landbouwer S. Rattan die nauwelijks Nederlands spreekt, ^odig is", is zijn mening. 'Tedere samenleving kent zijn ge- gheden. Incidentele geladen intimidatie over en weer, kun nen zich voordoen. Ook in Neder land gebeurt het dat er mensen wei geren de taxirekening te betalen". wil verkopen, komen de Creolen nemen alles mee zonder te betalen", vertaalt een buurman. "Als hij naar de politie gaat vraagt „mis^vTn^r de politie om namen en adressen "De verschillende bevolkingsgroe- Hnan* P» Surhiame zijn opgegloeid in het geloof dat Nederland de be schermde arm is, die de groep ze kerheid voor morgen kan bieden. De zegt de politie niets te kunnen doen. Als hij ze wel weet, zegt de poli tie ook niets te kunnen doen, om- J| vwt lL dat het een civiele vordering is". co^rontatie met8de komende onaf- komt - samengevat - als aanklacht nankeiijkheid kan bij sommigen gevoelens van onzekerheid wekken". Dat de Creolen (35 procent V£ Kinaeren in csuriliame acuter. Ais d tnfalp hpvnllonrrl Hp trvnfprp het land straks onafhankelijk wordt „rnon Sn de vrijheid zich in Nederland te vestigen wordt beperkt, is de oude Smartegeld verduisterd groep Hindoestanen (40 procent de bevolking) zou discrimine- ontkent hij met de grootste vader aivast hier. Voor de voiwaa- „'^t de Vroo^te6 van de bevolking, de Hindoestanen, geiijkheid bestaan om abnog mar met m de h Surinaamse rege- Nederland te komen omdat het dan vertegenwoordigd is, acht hij een geval van "gezinshereniging' het aevole van de houdim van de is", leggen de Hindoestanen uit. politieke leiders van de Hindoesta- Twee maten nen en ziet hi1 als *evolg van het gevoerde beleid van de vorige rege- "Wij zijn uit Suriname wegge- ring. "Een beleid dat, gezien de pest", zegt Mulo-leerlinge Chandra laatste verkiezingsuitslag, duidelijk Badloe. "Als een Hindoestaan^ me is- jg afgewezen", meent hij. je in de klas iets vraagt omdat ze iets niet begrijpt, krijgt ze geen antwoord. Een Creools meisje wèl". "Mijn man kreeg geen kans zijn werk te doen", zegt mevrouw Jai Haemarie Narain. "Hij is Hindoe staan en buschauffeur. Als hij Creoolse passagiers vraagt een kaartje te kopen, lachen ze hem uit. De Creolen willen niet betalen, en HAARLEM (SP) Volgens een aanklacht van een invalide tegen het Centraal Adviesbureau van de Algemene Nederlandse Invali denbond heeft dit bureau 15.000 gulden smartegeld verduisterd. De klacht is ingediend bij de officier van justitie in Haarlem. De 50-jarige Lips-werknemer Van N. verloor in 1970 bij een be drijfsongeval zijn arm. Hij werd afgekeurd voor het werk en werd iid van de invalidenbond. Na me ningsverschillen over de schuld vraag keerde de fabriek toch een smartegeld van 15.000 gulden uit. Het geld werd overgemaakt naar 't adviesbureau van de bond. Toen de man in 1974 bij de fa briek informeerde waar zijn geld bleef, hoorde hij tot zijn stomme verbazing dat het b edrag al lang was overgemaakt In die ;ijd werk te bij het adviesbureau een man. die inmiddels is ontslagen omdat hij fraude pleegde. De rechtbank in Utrecht heeft gisteren na een vrij langdurige zitting besloten, een beslissing over een fail lissement van of het verlenen van uitstel van betaling aan de stichting Boltini 1973 aan te houden tot volgende week woensdag. Het faillissement toas aan gevraagd door de nieuwe al gemene bedrijfsvereniging die een vordering op Boltini heeft van ruim zeven ton aan sociale premies en heffingen. Het bestuur van de stichting Boltini 1973 heeft om sur seance van betaling verzocht, omdat ze nog steeds hoopt op een spoedige gunstige beslis sing van de overheid op haar aanvraag om rijkssubsidie voor het circus. De rechtbank heeft de raadsman van Boltini nu om meer cijfermateriaal en ach tergronden gevraagd. Op de foto beraad voor de zitting, v.l.n.r. mr. Verschaik (Nieuwe Algemene Bedrijfsvereni ging). Toni Boltini en mr. Vink (Stichting Boltini 1973). INDIANEN TEGEN JULIANA De Indiaanse raad in Suriname eist een spoedige behande ling door de kantonrechter in Paramaribo van de zaak die hij heeft aangespannen tegen koningin Juliana en minister president Den Uyl. In een brief aan het eerste kanton in Pa ramaribo schrijft de raad dat ondanks alle ondernomen stap pen er nog steeds geen "rechtsdag" is vastgesteld. De Indiaan se raad eist een schadevergoeding van 224 miljard gulden voor "eeuwenlange koloniale onderdrukking". De raad heeft koningin Juliana voor de rechter gedaagd, "al* hoofd van het Oranjehuis en verantwoordelijk persoon voor haar voorouders". In de brief aan het kanton brengt de raad opnieuw naar voren dat Nederland "in geen enkel opzicht recht of titel heeft de Indiaanse grondbezittingen aan neger* of anderen, die met aanmatiging en inspanning elkaar be strijden en bekampen, over te dragen". BRANDWEER KOMT ZWIJNEN TE HULP De brandweer van Ede is gisteren de wilde zwijnen van het natuurreservaat de Hoge Veluwe te hulp gekomen met een tankwagen. De drinkplaatsen van ongeveer 100 zwijnen zijn uitgedroogd en worden nu door de brandweer bijgevuld. De herten hebben voorlopig nog drinkwater genoeg, maar ook daar zal worden bijgesprongen als het nodig is. Overigen* hebben de dieren niet meer last van de warmte dan de zei de heer Bulten van het natuurpark. HONDEN ZOCHTEN KOELTE Enkele Arnhemse politiemannen hebben gistermiddag op verzoek van een ongeruste villabewoonster in Arnhem ge zocht naar twee Deense doggen. De mevrouw kon haar vier voeters. din waren losgebroken, niet meer vinden. Na enige tijd kreeg de politie een telefoontje dat het niet meer nodig was. De twee dieren hadden hun heil gezocht in de koele kel der van het huis en hadden zich te goed gedaan aan de in houd van een emmer water. Zij lagen rustig te slapen. BRITTEN GROOTSTE „ZEEPNEUZEN" De Britten verbruiken de meeste toiletzeep in Europa, ge volgd door de Zwitsers en de West-Duitsers. De Zwitserse bond van zeep- en wasmiddelenfabrikanten heeft dit gisteren bekendgemaakt. Groot-Brittannië gebruikte in 1974 per hoofd 1.163 gram zeep. Zwitserland was een goede tweede met 1.082 gram en West-Duitsland kwam als derde met 986 gram zeep. Nederland bereikte slechts een zesde plaats: 628 gram. ITALIAANSE DOET NAAM EER AAN Mevrouw Maria Sempreviva (sempre viva betekent "zij leeft nog steeds") in Tortoreto bij l'Aquila in Italië heeft gis teren haar 104-de verjaardag gevierd. WOULD-BE ROMEO DOODGESCHOTEN Would-be Romeo Maurice Deharbe heeft zijn romantische avontuur met de dood moeten bekopen. Hij werd doodgescho ten door de vader van twee jonge meisjes die hij via een venster had willen bezoeken. Boer Robert Rabelle had De harbe aangezien voor een inbreker. „LEVEND BEGRAVEN" NU 78 DAGEN De Ierse stuntman Mike Costello heeft het wereldrecord "levend begraven zijn" met 65 minuten verbeterd en gebracht op 78 dagen. Onmiddellijk nadat hij gisteren tevoorschijn kwam inde hij de vijfhonderd pond die hij met zijn record poging uit een weddenschap had verdiend en ging vervolgens naar de kapper om zich te ontdoen van z'n baard en z'n haar te laten fatsoeneren. Het "graf" van de 50-jarige Costello, die zich graag "Blondini" laat noemen, lag in een amusements park in de buurt van Manchester waar de bezoekers tegen betaling het een en ander door een dikke glasplaat konden aanschouwen. Het enige probleem waar hij mee te kampen heeft gehad was het binnendringende water. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse officier van Justitie, mr. J. J. Abspoel,heeft sectie geiast op het stoffelijk overschot van de 22-ja rige Surinamer G.R.G., die dinsdag in het penitentiair ziekenhuis in Scheveningen is overleden. Aanlei ding hiertoe was dat het ziekenhuis geen doodsoorzaak kon vaststellen. Vorige week vrijdag, na de schiet- ADVERTENTIE S"S.'o'fijL'd.nsr n..r |V BEL VOOR INLICHTINGEN: DEN HAAG (SP) Middeninde- ze hete zomer is in Den Haag een bieroorlog losgebarsten. De strijd gaat tussen het supermarktbedrijf Konmar en het machtige brouwerij- concern van Heineken-Amstel. De Konmar werd tien dagen geleden "drooggelegd" omdat hij Heineken- pils te laag in prys verkocht, name lijk voor 38 cent Heineken wilde zo de Konmar dwingen zijn prijzen te verhogen. Maar nu is het super- marktbedrijf met de drank-gigant in de slag gegaan en biedt ander oier aan voor de ongekend lage prijs van 29 cent per flesje. Dit bier komt rechtstreeks uit de Skol-brouwerij, die als dochteron derneming van de grote Allied Bre weries in Nederland nog ae enige overgebleven krachtige tegenspeler van Heineken is De Konmar heeft openlijk bekend gemaak dat zijn flesjes "eigen bier" (naam: Classe RoyaO gebot teld worden bij Skol. Gewoonlijk hangen winkelbedrijven ie her komst van hun bier van eigen merk niet aan de grote klok. Soms is dat omdat ze het van niet zo noemens waardige brouwerijen betrekken soms ook omdat grotere brouwerijen hun duur geadverteerde naam niet zomaar aan een lager geprijsd winkelmerk verbonden willen zien. Sterke troef De Konmar heeft duidelijk een zo sterk mogelijk troef willen stellen tegenover de veel gevraagde Heine- ken-pils. De prijs van 2C cent, waarvoor de supermarkt het van Skol afkomsti ge bier aanbiedt, is uitzonderlijk laag. Heineken- en Amstelpils kosten ook in supermarkten die ze erg laag prij zen altijd nog 41 tot 44 cent. Eigen merken van enige andere super markten kosten momenteel; V en D 39 cent, Albert Heijn 35 cent. De Gruyter 39 cent. Bij deze merken wordt de herkomst nooit ge-ioemd Woedend Toen Heineken tien dagen geleden de leveranties aan de Konmar tijde lijk stop zette, was dat ornaat de Konmar zijn prijs had verlaagd van 41 naar 38 cent. De Konmar zei dit te hebben gedaan omdat andere su permarkten gaandeweg ook met hun Heineken-prijs aan het zaxken wa- Naar verluidt was de reactie van Heineken toen zo woedend, omdat de brouwerij juist de hulp van ae Kon mar had gevraagd om zijn verkoop prijzen die in Den Haag "in de goot" zijn geraakt, weer wat op tp krikken. Immers, grote supermarkten ge ven de Heineken voor inkoopprijs aan hun klanten door. Dit alles is een uitvloeisel van het feit dat Hei neken begin dit jaar zijn verplich te vaste verkoopprijzen heeft losge laten. En dat was weer nodig om dat de brouwerij terrein verloor aan concurrenten zoals de "eigen mer ken" van de winkels, de kleinere brouwerijmerken en niet te verge ten de onder grote reclame-acties opererende Skol. Een ingewikkelde toestand. Bericht Heineken behandelt de kwestie Konmar met een opvallende strijd lust. Afgelopen weekeinde stuurde 't brouwerij-concern een persbericht 'Uit, waarin stond dat het volkomen de schuld was van de Konmar dat er nog geen regeling was getroffen die tot een hervatting van de bier leveranties kon leiden. De Konmar had na eerdere ge sprekken geëist dat er behalve ver- koopfunctionarissen ook iemand Dit werd door Heineken in dit be- van de Heineken-directie bij een richt in het openbaar van de hand volgend contact aanwezig zou zijn. gewezen. Sindsdien heeft de Konmar zijn tegenactie beraamd. De slag om de dorstige kelen van Den Haag be gint. De supermarkt heeft hierin een zware inzet: Wekelijks passeren tienduizenden klanten de kassa's van de drie Konmar-zaken. In warme weken kopen die klanten er rond de 150.000 flesjes pils. De laat ste tijd was dit voor een groot deel Heineken-bier. De brouwerij loopt nu het risico dat de bierdrinkers aan de Skolbier-smaak eri aan de lagere prijzen gewend raken. Konmar-direoteur J. C. koster bekijkt het nogal lakoniek. Hij zegt: "De deur blijft altijd open voor een gesprek met Heineken, waarin zij hun eigen verantwoordelijkheden nemen en wij de onze. Wij zijn niet van plan hun prijsbewakers te wor den. Maar er zit nog een andere kant aan de zaak, die ook voor de con sument van groot belang is. Sinds Heineken zijn vaste prijzen heeft losgelaten, hebben de mensen door alle reclame en publiciteit er om heen zo'n beetje het idee gekregen dat in Nederland de laagst denk bare bierprijs op goed vier dubbel tjes ligt. Ondanks het feit dat een heleboel mensen voordien voor een lagere prijs hun bier kochten. Toen verkochten we zowat geen Heine ken. Heineken begon nu een mono polie-positie te krijgen. Dat -is nooit goed. Het publiek moet een keus ge presenteerd krijgen. Er is voordeli ger bier van zeer goede en bekende herkomst dat ook lekker is. Als supermarkt die de nadruk legt op prijsvoordeel, moeten wij daar een evenredig grote plaats voor inrui men. Zeker in een warme zomer waarin veel wordt gedronken en er veel geld aan wordt uitgegeven, is dat onze taak". partij, was G. in dit ziekennuis op genomen. Eerst was hij vervoert naar het On:e Lieve Vrouwe Gast huis in Amsterdam. De chirurg van dit ziekenhuis had de officier mee gedeeld dat hij geen bezwaar had aat G naar het politiebureau werd overgebracht. Hij was agressief te gen de verpleegsters. Van de schot wond had G volgens de chirurg met twee a drie weken kunnen genezen. Eerst achteraf is gebleim waar om de man praktisch niet aanspreek baar en behandelbaar was. Hij bleek op grond van de krankzinnigenwet te worden verpleegd in de Valerius- kliniek in Amsterdam, waa.uit hij was weggelopen. Vermoedelijk dacht de man toen hü in de bus zat waar uit hij zich niet wilde verwijderen dat deze naar Amsterdam-Oost ging, waar hij woonde, zo verondersteld mr. Abspoel. ADVERTENTIE Bij BouwVaria Zoeterwoudseweg 11 Leiden

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7