Linkse mariniers moeten onlusten in Portugal de kop indrukken Geleerden schrijven Ford: „Kernenergie gevaarlijk" Er zijn alleen verliezers in Angola Water wordt schaars in het zuiden van Europa Indiase regering wil ook wijziging van de grondwet 't Karrewiel PAGINA 6 ^ÜITËftLANÖ DONDERDAG 7 AUGUSTUS 107 LISSABON (UPI/Reuter/DPA) De Portugese regering heeft gisteren een onderdeel van 1 40 mariniers algemeen beschouwd als het meest pro-communistische legeron derdeel in Portugal naar noord-Portugal gestuurd om een einde te maken aan de anti communistische onlusten daar, die worden aangeduid als „anarchie". In het proces tegen de 21- jarige Amerikaanse negerin Joan Littledie wordt beschul digd van moord op een cipier, heeft zich een verrassende wending voorgedaan. Nadat het requisitoir was voorgelezen besliste rechter Hobgood dat de openbare aanklager onvol doende bewijzen heeft aange voerd om de beschuldiging van moord te staven. Ze zal nu worden berecht op beschuldi ging van doodslag. In Noord-C ar olina, de staat waar Joan Little wordt be recht! staat op moord de dood straf. terwijl voor doodslao straffen mogelijk zijn van 30 jaar tot levenslang. De advocaten van Joan Little noemen hun cliënt een slacht offer van het racisme". Volgens hun verweer heeft de vrouw uit zelfverdediging de cipier ge dood toen die haar onder be dreiging 'wilde aanranden. De communistische partij van Por tugal publiceerde gisteren een in krachtige bewoordingen gestelde ver klaring waarin het leger ervan wordt beschuldigd het aanzien van de strijd krachten te verlagen door bij voort during bakzeil te halen voor de be togers in Noord-Portugal. De Portugese Rooms-Kathoiieke kerk die in heel Noord-Portugal bij eenkomsten heeft laten houden die sterk politiek van karakter waren, organiseert komende weekeinde weer twee demonstratieve optochten in Braga en Lamego Wat de kabinetsformatie in Lissa bon betreft: een zegsman van pre mier Vasco Goncalves heeft gezegd Aanslag Israëlische troepen heb ben vannacht een huis ongeblazen in het zuiden van Libanon, waarvan ze aannamen dat het werd gebruikt noor Palestijnse guerrilleros. zo heeft een legerwoordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Ongeoefend Het Britse Rijnleger heeft gebrek aan oefening. Dat is rie. mening van een parlementaire commissie die in april de Britse ba ses in de Duitse Bondsrepubliek heeft bezocht er die haar bevindin- een in een rapport heeft neergelegd dat gisteren in Londen is gepubli- Lancering van kunstmaan pas zaterdag MÜNCHEN De lancering van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA is twee dagen uitgesteld. Aanvanke lijk zou de satelliet afgelopen nacht vanaf de Amerikaanse basis Vanden- berg in Californië worden gelanceerd Nu is de start vastgesteld op 2.48 uur (onze tijd) in de nacht van vrijdag op zaterdag. De lancering van de „Cos-b" moest worden uitgesteld doordat een vlieg tuig dat vanuit Zuid-Afrika de af gestoten derde trap van de draag- raket zou volgen, niet kon vertrekken als gevolg van een defect in het hy draulisch systeem. WASHINGTON Meer dan 23Ö0 Amerikaanse wetenschapsmensen hebben er bij president Ford op aangedrongen voorzichtig te zijn met kernenergie. Onder een groot affiche, dat werd afgeleverd op het Witte Huis, met aarschuwingen voor de "ernstige potentiële geva ren" van kernenergie staan de hand tekeningen van onder meer acht nobelpryswinnaars en vier weten schapsmensen die een belangrijke rol speelden bij de ontwikkeling van de eerste atoombom. Het is voor het eerst dat weten schapsmensen in de Verenigde Sta ten zich op zo grote schaal geza menlijk keren tegen het toenemend gebruik van kernenergie. De ondertekenaars vragen presi dent Ford drastisch te besnoeien op de plannen voor de bouw van meer kerncentrales in de Verenigde Staten, en geen kerncentrales meer te exporteren totdat alle veiligheids problemen zijn opgelost. Voortaan Ondervoeding In Mexico sterven elk jaar meer dan 100.000 kinderen onder de vijf jaar aan ondervoeding. Dat is gisteren meegedeeld aoor dr. Salvador Zubiran, directeur van het nationaal instituut voor de voeding .♦r» Mexico, op een medische con ferentie ia Oaxtepec. dat het „vrijwel zeker" is dat een nieuw kabinet tot stand is gekomen. Hij kon echter niet zeggen wanneer dat zou worden bekendgemaakt. In de Nooraportugese stad Opor to hebben gisteravond enkele duizen den mensen gepi-otesteerd tegen de recente uitbarstingen van geweld waarvan huizen, winkels en partij kantoren van Portugese communis ten het doelwit zijn. De betoging, waaraan naar schatting door 10.000 tot 20.000 mensen werd deelgeno men, is zonder incidenten verlopen. Angola Wat de oorlog tussen de bevrij dingsbewegingen in Angola betreft namen de gevechten gisteren af tot een slag in een centraal gelegen stad. Een militaire woordvoerder in Loe- anda heeft situatie in de hoofdstad „stationair maar gespannen" ge noemd. Generaal Ferreira de Macedo, de commandant van de Portugese troe pen in Angola en de waarnemende gouverneur deelde gisteren in een communiqué mee dat de vertegen woordigers van het nationale front en de volksbevrijdingsbeweging - res pectievelijk FNLA en MPLA - in de nationale defensieraad de laatstge houden vergadering niet heboen bij gewoond. Alleen de Portugezen en de derde bevrijdingsbeweging in Angola, de nationale unie voor de totale onaf hankelijkheid van Angola (Unita), wqren aanwezig. De zitting van de raad - die zich met alle militaire zaken bezighoudt - moest worden verdaagd- De Portugese nationale luchtvaart maatschappij TAP heeft gisteren be kendgemaakt dat zij is gedwongen de overbrenging van blanken uit An gola tijdelijk stop te zetten door ge brek aan brandstof in de hoofdstad Loeanda. De voorgenomen 'luchtbrug' van 3000 personen per dag zal nu nog even op zich laten wachten, aldus de bekendmaking. Zelfs een aantal al op het programma staande vluch ten is afgelast en zal pas weer kun nen worden hervat warmee- nieuwe voorraden brandstof Loeanda van overzee bereiken. Soldaten van de MPLA hebben gisteren in Silva Porto het vliegtuig zal nooit meer iemand kunnen heg gen dat er geen serieus wetenschap pelijk verzet bestaat tegen de kern- energie-industrie, aldus een van de initiatiefnemers, dr. Kendall. Het gebruik van kernenergie wordt in de Verenigde Staten steeds meer 'n omstreden zaak. Aan de ene kant staan regering en de kern-industrie, en andere kant wetenschapsmen sen, milieubeschermers en voor vechters van consumentenbelangen De vraag is vooral in hoeverre de Verenigde Staten moeten rekenen op kernenergie als toekomstige energiebron. De ondertekenaars herinneren er, aan dat het gisteren 30 jaar gele den was dat in Hirosjima voor het eerst gebruik werd gemaakt van 'n kernwapen. "Kernsplitsing, ge bruikt in woede, kan de wereld ver nietigen. Bij gebruik in vredestijd voor energie-opwekking komen er bij kernsplitsing grote hoeveelhe den radio-actieve nevenprodukten vrij, die ons voor ernstige potentië le gevaren stellen die slechts be heerst kunnen worden door uitzon derlijke zorg, inzicht en toewijding". Maar, aldus de geleerden, tot dus ver heeft het de kernernergie-in- dustrie ontbroken aan die zorg voor de beveiliging van reactors, voor 't van de leider van de Unita, Jonas Savimbi, onder vuur genomen. Volgens berichten die in Johannes burg werden ontvangen bleef Savimbi ongedeerd. Zijn toestel vertrok on danks de kogelgaten. Naar de mening van waarnemers zal de mislukte aanslag Unita defi nitief scharen aan de zijde van de FNLA. In Silva Porto is al gevoch ten tussen soldaten van Unita en MPLA. NIEUW DELHI (DPA/AFP) De Indiase regering onder Indira Gan dhi wil, nu de nieuwe kieswet er door is, ook de grondwet aanpassen aan haar beleid. De nieuwe kieswet die gisteren door het Hogerhuis werd aanvaard nadat zij eerder de instemming van het lagerhuis had gekregen, heeft ten doel de premier te vrijwaren voor verdere vervolging voor onregelma tigheden bij de laatste landelijke verkiezingen. De punten waarop zij in eerste aanleg schuldig is ver klaard o.a. ongeoorloofd gebruik van godsdienstige en nationale sym bolen en het zich als kandidaat laten bijstaan door overheidsfunctionaris sen zijn niet meer strafbaar, na dat het staatshoofd de nieuwe wet door zijn handtekening met terug werkende kracht geldend heeft ge maakt. Op 11 augustus doet het hoogge rechtshof uitspraak over het beroep van mevrouw Gandhi tegen het von nis waarbij zij schuldig werd bevon den aan verkiezingsfraude. Deze schuldigverklaring houdt in dat zij haar parlementszetel zou kwijtraken en eveneens gedurende vyf jaar niet aan verkiezingen zou mogen deelne men, als het vonnis in hoger beroep wordt bevestigd. Door de aanvaar ding van de nieuwe kieswet krijgt de uitspraak van het hooggerechtshof alleen maar theoretische betekenis. opruimen van radio-actieve afval stoffen en aan waarborgen om te voorkomen dat nevenprodukten van plutonium worden gestolen door ter roristen of worden omgezet in bom men door landen die gebruik ma ken van Amerikaanse kerncentrales. De ondertekenaars van de petitie NEW YORK Generaal Haig, op perbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, heeft in een interview met de "New Yoük Times" gezegd dat hij Amerikaanse legereen heden wil verplaatsen teneinde zwakkere gedeelten in de NAVO- verdedigingslinie te verbeteren. Hij doelde vooral op de noordelij ke sector van het Europese front die loopt van Denemarken lot aan Zwitserland tegenover grote Russi sche concentraties van tanks van het allermodernste type in de DDR. Er zullen twee nieuwe Amerikaanse Indira Gandhi Naar de minister van Justitie, Gok- hale, in het hogerhuis meedeelde, vindt de regering dat de gehele grondwet op de helling moet. De be windsman zei dat hoge ambtsdra gers zoals de president, de vice-presi dent, de premier en de voorzitter van het lagerhuis, vrij zouden moeten zijn van de mogelijkheid van een justi tieel onderzoek tegen hen. In betrouwbare kringen werd verno men, dat het parlement zeer binnen kort een debat zal beginnen over de zijn artsen, biologen, natuurkundi gen, scheikundigen, ingenieurs en andere wetenschappers, werkzaam aan universiteiten, in het bedrijfs leven en in overheidsdienst. Velen van hen hadden zich nog niet eer der zo openlijk uitgesproken tegen het gebruik van kernenergie. infanterie-brigades gestuurd worden naar het gebied dat nu verdedigd wordt door Westduitse, Britse, Belgi sche, Nederlandse en Canadese troe pen De Westduitse legeraan"oerders daarentegen hebben liever verster king bij de grens met Tsjecho-Slo- wakije, waar sinds 1968 vijf Russi sche divisies gelegerd zijn. De generaal maakt zich ook zorgen over de verdedigingscapaciteit van de NAVO in de Middellandse Zee. Hi voorziet een rampzalige situatie als de NAVO de steun van het Turkse le ger zou verliezen afschaffing of beperking van belang rijke grondrechten die tot dusver door de constitutie worden gewaar borgd. Het doel hiervan zou zijn pre mier Gandhi de mogelijkheid te ge ven, de uitzonderingstoestand op te heffen, zonder dat zij hierdoor de teugels behoeft te vieren. Intussen heeft mevrouw Gandhi op nieuw verzekerd dat India de demo cratie niet heeft afgezworen. Volgens haar vertoonde de democratie in haar land echter gebreken die zou den moeten worden verholpen. Tot de buitenlandse staten die kritiek op haar politiek hebben geuit, zei zij, dat „bepaalde landen die ons kriti seren, materieel en moreel steun ge ven aan de meest autoritaire regimes van Afrika en Azië". In dit verband noemde zy het buurland Pakistan. HAMBURG Europa beleeft met tropische temperaturen tus sen 30 en 40 graden een van de heetste zomers van deze eeuw. Van Hammerfest in het noorden van Noorwegen tot Sicilië brand de de zon ook gisteren aan een strakblauwe hemel. De vreugde over het mooie weer is echter niet overal zo groot. Terwijl zich aan de vakantiestranden in het noorden en het zuiden mil joenen toeristen en dagjesmensen bruin laten branden verschroeien op de velden de oogsten. Vooral in zuid- Europa begint het water schaars te worden. De Italiaanse pers noemde het zuiden van het land een „voor portaal van de woestijn". Ten zuiden van Napels en op Sicilië begint het watertekort ernstige vormen aan te nemen. Op talrijke plaatsen is men daar tot rantsoenering ervan overge gaan. De waterwagens komen nu nog maar enkele malen per week en ver strekken per persoon niet meer dan een emmer water. Er zijn al over vallen op waterwagens geweest en de illegale handel in water bloeit in Palermo en omstreken levendig. Men spreekt daar al van „de wurg greep van de water-maf ia". In bijna alle landen is het binnenha len van de oogst enkele weken vroe ger begonnen dan normaal. In Frankrijk is in drie departementen de droogtenoodtoestand uitgeroepen. Het land verwacht een buitengewoon goed wijnjaar. In Schotland werd met meer dan 32 graden de hoogste .temperatuur sinds 107 Jaar gemeten. Voedsel België, dat evenals ons land bij het aantrekken van toeristen jarenlang last heeft gehad van zijn faam een „regenland" te zijn, beleeft na 1911, 1932 en 1947 dit jaar de vierde hitte golf van deze eeuw. Het vee vindt op de verschroeide weiden geen voldoen de voedsel meer, wat tot een terug gang in de melkproduktie tot 60 pro „De overwinning is zeker". De Angolese bevrijdingsbeweging MPLA kalkt deze leus op de muren van de hoofdstad' Loeanda, waar de kinde ren van de sloppenwijken, opge groeid met strijd, oorlogje spelen met houten machinegeweren. Maar zal er een overwinnaar naar voren komen uit de strijd om de macht tussen de drie Angolese bevrijdingsbewegingen? Of zullen er alleen verliezers achterblijven in een verscheurd land. De overwinning leek al bereikt in april vorig jaar, toen de Portugese strijdkrachten, ziek van jarenlange strijd in de koloniën hun staats greep pleegden en met voortvarend heid begonnen aan het dekolonisa tieproces. Maar de gezamenlijke strijd van de bevrijdingsbewegingen tegen de koloniale overheersers veranderde in een bloedige onderlin ge strijd om de macht. Geen van drieën worden ze in staat geacht het land geheel onder controle te brengen, maar elk van de drie lijkt vastbesloten om een zo groot mogelijk deel van de koek te De gevolgen zijn verschrikkelijk. Duizenden doden vielen er. Niet door de kogels van een koloniale bezettingsmacht, maar door die van landgenoten, vroegere strijdmakkers. Tienduizenden die juist een belang rijke rol hadden kunnen spelen bij de opbouw van het potentieel rijke land vluchtten. En buitenlandse machten mengen zich, slechts eigen belangen nastrevend, op de achter grond blijvend, in het strijdgewoel. Economische en politieke belangen en vetes worden over de ruggen van de Angolezen uitgevochten en verdedigd. Rusland steunt de marxistische MPLA, China en de Verenigde Staten de behoudende FNLA via Zaire. UNITA wordt niet openlijk gesteund, maar Zuid-Afrika wordt wel eens genoemd. De verdeling van de koek begint zich al af tet ADVERTENTIE HOTEl-CAFE-RESTAURANT oT EENSTRAAT 55 LEIDFN 2 ?6 00 Op aanvraag zenden wü u praap cent van de normale opbrengst heeft geleid. In Brussel, het „mekka" van de Europese bierdrinkers, beleven de brouwerijen recordomzetten. Evenals in Italië heerst ook in Por tugal een steeds ernstigere vormen aannemend tekort aan drinkwater. Doordat de hyviëne bij gebrek aan water niet meer zo nauw wordt ge nomen hebben zich in de stad Oporto de eerste gevallen van cholera aan gediend. De Denen hebben het sinds 1911 niet meer zo warm gehad als nu. De boe ren zien er daar kennelijk geen gat meer in en daardoor klagen de leve ranciers van landbouwmachines over een spectaculaire daling in hun ver koop. Ook de Britten geven eindelijk toe aan de hittegolf: de politie van Lon- ekeken: de FLNA het noorden, de MPLA de hoofdstad en het midden en UNITA het zuiden. Portugal is tot op heden niet in staat gebleken de rust In Angola te handhaven. De relatie tussen de leiders in Lissabon en die van de bevrijdingsbeweging wordt steeds slechter waardoor een rol van bemiddelaar voor Portugal steeds minder waarschijnlijk wordt. Op massabijeenkomsten beloven MPLA en FNLA hun aanhangers de overwinning.De menigten juichen, maar het is slechts een belofte van nog meer bloedvergieten. In novem ber moet het ideaal verwezenlijkt worden. Onafhankelijkheid. Vele Angolezen zullen het niet meer meemaken. Hoffa wellicht uit vrije wil verdwenen DETROIT (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse depar tement van Justitie heeft gisteren het vermoeden uitgesproken dat de voormalige vakbondsleider Jimmy Hoffa zyn verdwijning vorige week woensdag zelf geregeld heeft om niet te hoeven verschijnen voor een fede rale grand jury. De hele zaak begint dan erg veel te lijken op de „Joe Bananas story". „Joe Bananas" werd in 1964 door ge wapende mannen in New York ont voerd vlak voor dat hij zich moest verantwoorden voor afpersing. Jo seph Bonanna, zoals hij eigenlijk heette, dook negentien maanden la ter op om alsnog te verschijnen voor een federale grand jury. De 62-jarige Hoffa verscheen op 15 mei voor een jury wegens onwettige manipulaties met aandelen. Hij weigerde toen ant woord te geven op de meeste vragen die hem gesteld werden. Om die reden zou hij waarschijnlijk weer op geroepen worden. De theorie achter de veronderstel ling dat Hoffa zijn verdwijning zelf geregeld zou hebben moet worden ge zocht in het gedrag van zijn aan genomen zoon en lijfwacht, Charles OBrien. Deze is gisteren in Detroit opgedoken en onmiddellijk door de FBI ondervraagd over de verdwijning van zijn „vader". Straffen D1"1 openbaar aanklager bij het gerechtshof voor de openba re orde in Barcelona heeft gisteren in totaal meer dan 500 jaar gevan genisstraf geëist tegen tien icöen van de Catalaanse anarchistis'v- groep „Organizacio de lutta Armada." De eisen zijn met het „voorlopig requisi toir" ovex-handigd aan de iJ-'ocaten van de tien verdachten. den heeft toestemming gekregen zon der das en met de twee bovenste knopen van het overhemd open te verschijnen. Een ongekende toestand. De zakenlieden hebben de traditio nele bolhoed en paraplu thuis gela ten, sommige hebben zelfs het krijt streep-jasje aan de hitte opgeofferd, maar de schooldas zit nog stijf om de hals geknoopt. Temidden van al deze verwarring heeft echter een bastion van de Britse beschaving stand gehouden. De elite-infanterie marcheert zwe tend onder de zware beremutsen door Londen om de wacht of te lossen bij Buckingham Palace. In Zweden zijn temperaturen tot 33 graden waargenomen. Dat betekent dat het de warmste dag was sedert 200 jaar geleden. ADVERTENTIE Geld speelt geen rol... Iemand die nu 35 jaar is kan van ons de verzekering krijgen dat we het volgende prompt en belastingvrij uitkeren: f 50.000,- gegarandeerd en belastingvrij op z'n 65e jaar, hetgeen kan oplopen lot f 95.250,- bij een konstant rendement op de veilige Staats-en Gemeénteleningen van 8%. (En dat rendement is haalbaar in deze tijd van hoogrentende obligaties) f 50.000,— plus de reeds gerealiseerde rendements bijschrijvingen belastingvrij bij overlijden Dit kunnen we beloven dank zij ons unieke Verzekerd Groei- projekt 3. Een projekt waarmee u spaart én uzelf, uw gezin, tegen risico verzekert bovendien. In het bovenstaande voorbeeld kost dat een 35-jarige man f 1.327,50 per jaar. Wilt u in een rekenvoorbeeld de hoofdrol spelen? Bel uw verzekeringadviseur, u heeft een geldige reden. De goede verzekeringadviseur kent E L. Als de beste. Equity Law Levensverzekeringen helder als glas Generaal Haig wil l S-legers in Europa verplaatsen

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6