Overzicht nodig voor bijzondere huisvesting luba Leiden start met nieuwe opleiding voor tbc-arts SOOS WEER OPEN Primeur voor Leiden: monitor tegen overval Werkgroep in discussiestuk: DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 LEIDEN In het Nederlands In stituut voor Preventieve Genees kunde^ in Leiden wordt op 22 sep tember a.s. begonnen met de op leiding tot arts voor de tuberculose bestrijding oftewel consultatiebu reau-art?. Dat gebeurt^ in het kader van de onlangs ingestelde „vijfde tak" van de sociale geneeskunde, een t~k waarin „bijzondere vormen" van sociale geneeskunde zullen wor den ondergebracht. De vier, al be staande takken van dit specialisme zyn de. arbeids- en bedrijfsgenees kunde, de Jeugdgezondheidszorg, de verzekeringsgeneeskunde en de al gemene gezondheidszorg. Voor de eerste bijzondere vorm, de in Leiden te starten opleiding 'voor c.b.-arts, is het College voor Sociale Geneeskunde nu de laatste hand aan het leggen aan het opleidingspro gramma. Daarna ihoet het program ma nog het fiat hebben van de so ciaal-geneeskundige registratiecom missie. Staatssecretaris Hendriks van Volks gezondheid heeft het in februari aoor een wijziging van de subsidie regeling mogelijk gemaakt om voor de consultatiebureaus van de pro vinciale verenigingen tot bestrijding van de tuberculose behalve longart sen ook sociaal-geneeskundigen met een speciaal op de tbc-bestrijding gerichte opleiding aan te trekken. Deze worden zo breed georiënteerd dat ze in de toekomst ook kunnen worden ingezet bij de bestrijding van andere ziekten. Dit houdt verband met een suggestie van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid om de tbc-bestrijding op den duur te integreren in een dienst die meer ta ken op zich kan nemen. Op het ogenblik is in een aantal consulta tiebureaus als een experiment aan de gang in het kader van het pro ject hartziekten. De maatregelen van de staatssecre taris en de erkenning van de vijfde tak van sociale geneeskunde zijn vol gens dr. J. Meijer, directeur van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tu berculose net op het nippertje geko men. De tbc-bewaking dreigde te gaan afkalven doordat de steeds meer klinisch geschoolde longartsen minder belangstelling gingen tonen voor het consultatiebureauwerk. Lei den is wat dat betreft een goed voor beeld, omdat daar zo'n anderhalf Jaar geleden de longarts dr. D. de Ruiter het plaatselijk consultatiebu reau verliet, deels uit onzekerheid over de toekomstige functie van dit bureau. Door pensionering en vertrek van artsen waren er begin dit jaar over de gehele linie al zo'n tien vacatures bij de consultatiebureaus. En of schoon tbc geen volksziekte meer is, wordt de centrale bestrijding ervan nog steeds belangrijk gevonden. De bevolking is namelijk weer kwets baarder geworden voor deze ziekte doordat een groot aantal Nederlan ders nooit tbc heeft gehad en de contacten met buitenlanders toene men. Het aantal nieuwe tbc gevallen circa 2500 per jaar is al sinds 1975 niet meer gedaald. Er is overigens weinig tijd geweest om Jonge artsen voor te bereiden op de nieuwe opleidingsmogelijkheid de vijfde tak bestaat officieel pas een maand. En dat is waarschijnlijk de oorzaak van dat de aanmelding van Jonge artsen tot nu toe niet is meegevallen. Wel hebben zich di verse oudere, al praktizerende art sen aangemeld, maar de algemene tendens is dat men liever begint met mensen die nog een hele carriè re voor de boeg hebben. Aan de universiteiten, waar artsen tot sociaal-geneeskundige kunnen worden opgeleid, is de basiscursus vcor de komende twee Jaar al vol geboekt. Maar artsen die op de con sultatiebureaus willen gaan werken, kunnen direct op een basiscursus te recht. Het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde in Leiden gaat namelijk in het kader van hun opleiding zelf ook een basiscursus so ciale geneeskunde geven. Deze cur sus duurt ongeveer vier maanden, daarna volgt de specifieke, op long ziekten gerichte opleiding die twee jaar duurt. Deze opleiding bestaat uint een theoretisch- en een prak tijkgedeelte met stages op het con sultatiebureau waar de artsen later zullen gaan werken en waarmee zij aan het begin van hun opleiding een dienstverband aangaan. weer actueel geworden. Sinds de hoorzitting van de Actiegroep Ka- mernood in de Stadsgehoorzaal vo rig jaar april, waarbij de toenmali ge wethouder Ham werd wegge hoond, en de daarop volgende ont wikkelingen die nauwelijks iets tast baars tot gevolg hadden, is dit vraagstuk lange tijd blijven liggen. De inzichten zijn inmiddels ook veranderd. Van bijzondere huisves ting wordt in de discussie nauwe lijks meer gesproken, omdat dit onder "gewonevolkshuisvesting komt te vallen. De Werkgroep Bij zondere Huisvesting, voortgekomen uit de vorig Jaar opgerichte Stich ting Bijzondere Huisvesting, rept nu ook gretiger van "nietgezinshuisves- ting". Een verschijnsel, zo stelt de werkgroep in haar discussiestuk, dat niettemin een bijzonder probleem schept binnen de volkshuisvesting in de vorm van een zeer gevarieer de vraag naar huisvesting en daar bij passende beheersvormen, soms zelfs woonbegeleiding (een soort, maatschappelijk werk) In haar discussiestuk stelt de werkgroep dat zij er moeite mee heeft de categorieën, die bij de niet- gezinshuisvesting belang nebben, in te delen, bijvoorbeeld in d* zin van "groep communebewoners", groep alleenwoners" en "groep ontslagen patiënten". Het zijn categorieën van individuen, zegt de werkgroep, waarvan de grootte niet bekend is en die niet georganiseerd en daar om ook niet aanspreekbaar zijn. De werkgroep meent dat het daarom wenselijk is de omvang en woon wensen van deze categorieën te ken nen zij wil dit zoals gezegd proberen te bereiken door via het Bureau Huisvesting voor deze cate gorieën de inschrijving open te stel len. Daarbij zal extra aandaent moeten worden besteed aan de vraag voor welke woonvorm de ingeschrevene oelangstelling heeft. "Wanneer men bijvoorbeeld belangstelling heeft voor het wonen in groepen, moet ge vraagd worden aan welke groeps grootte en voorzieningen men denkt', aldus de werkgroep. Na enige tijd zal dan een overzicht ontstaan van de vraag naar bijzondere huisvesting en kunnen de betrokkenen rechtstreeks ingeschakeld worden bij de bouw van hun toekomstige woonruimte. De werkgroep suggereert dat het bouwen kan lopen via de geijkte in stanties, zoals woningbouwverenigin gen en de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren. Over de beheers vorm. zo stelt de werkgroep, zou dan nog overleg moeten worden gevoerd met de betrokkenen. De werkgroep dringt er verder op aan, voor het te gengaan van wildgroei-op dit gebied, tijdig in overleg te treden met de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, de Stichting Studenten Huisvesting en het Migrantencen- Overigens werd er al eerder - in november van het vorig jaar - in Leiden een begin gemaakt met een experiment van leefgemeenschappen in de Merenwijk en in 't Morskwart. Tot 1 mei j.l. meldden zich hiervoor m totaal dertig groepen aan, waar van er nog drie over zijn. PEPERZAK beheerst 't vak' Ontmoet onze koliekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN LEIDEN Een Leidse primeur, misschien ook wel een landelijk nieuwtje is vanaf afgelopen vrijdag te aanschouwen bij de twee pomp stations van het Motorhuis aan de Vondellaan. Na de (overigens mislukte) overval, begin mei, heeft de directie meteen de koppen bij elkaar gestoken en in samenwerking met de Leidse poli tie heeft men een systeem gevon den, waardoor het vrijwel onmogelijk is ongezien één van de twee stations binnen te gaan en een overval of iets soortgelijks te plegen. In elk station is een camera aan gebracht die alles registree t wat er gebeurt en de beelden meteen over seint naar de overkant. Tevens hebben de pompbedienden een in tercom ter beschikking zodat ze op "Wanneer komt, die e: ziet, kan de seintje geven elk momïnt met elkaar in verbin ding kunnen staan. Een schetterende sirene en zwaailichten completeren het geheel. r een klant binnen- nogal verdacht uit- ne bediende even een ïaar zijn collega, dat- wat extra moet oplettenzegt de heer Van Zwieten van het Motor huis. "En Je krijgt natuurlijk ook een mooi effect, als er plots Bling een stem zegt "Wat is daar aan de hand" of zoiets. Dan schrikken ze wel' "We gaan binnenkort borden neerzetten, zodat de klant weet waarvoor die monitoren er staan. Er zal heus wel een prevenlBve wer king van uitgaan, nemen we aan." Op de foto de man en zijn monitor. Haarlemmerstraat 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie. Altyd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw sieraden. LEIDEN Zes weken lang zijn de leden van de Algemene Bond van Bejaarden bezig ge weest met het opknappen van hun soosruimte aan de Pieterskerkgracht 11 (foto rechts). De gemeente heeft de plafonds opgeknapt en de wanden van jute voorzien, het Koningin Ju- lianafonds heeft bijgedragen aan de nieuwe vloerbedekking, maar het schilderwerk hebben de bejaarden zelf verzorgd. Uiteraard geschiedde alles in overleg met Gemeentewerken. Omdat de gevel onder Monumentenzorg valt mochten de bejaarden daar niets aan doen, maar graag hadden ze de buitendeur nog van een verfje voorzien. De ruimten op de begane grond die de bejaarden gaan gebruiken, samen met de vrouwenbond van het NW, zien eruit als nieuw; de achterkamer heeft een mooi opgeknapte schouw, van, naar wethouder Oosterman gisteren vermoedde, Italiaans stucadoorswerk uit de achttiende eeuw. De wethouder was gistermiddag aanwezig bij de gezellige heropening van de sociëteit «foto onder). Voorzitter Steeman van de Leidse afdeling van de bejaardenbond, verhulde niet dat de samenwerking met de gemeente veel tijd had gekost, maar zwaaide de wethouder toch alle lof toe voor diens activiteit in deze. De wethouder repliceerde dat zonder ambtenaren wethouders niets zijn en uitte zijn bewondering voor het werk dat verzet is. De leden (kosten voor alleenstaanden 7 gulden per jaar, voor echtparen 10 gulden) zijn elke maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag weer welkom aan de Pieterskerkgracht van half twee tot half vijf. Drankje van de week Beerenburger Rijnenburger 0 0 C liter 7.7 J tweede liter GULDEN goedkoper. Spaanse Sangria originele botteling 3.95 Whisky Vat 69 j J tweede fles GULDEN goedkoper. WIJN VAN DE MAAND 1973 Liebfraumilch h Q C fles bij zes flessen de zevende GRATIS. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 3 00 6» ;n gratis thuisbezorgd ir Leiden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. Crisis wordt op collectieve sector afgewenteld LEIDEN "De gevolgen van 'n ordinaire economische crisis Worden afgewenetld op de collectieve sector. Ik zie deze actie als begin van ver zet tegen een verslechtering die snel verder zal gaan". Aldus één van de aanwezigen tijdens een gisteravond gehouden informatieve vergadering, waarbij men de mogelijkheden be sprak om te komen tot een comité tegen de bezuinigingen in de col lectieve sector. Naar aanleiding van de bezuini gingen op het welzijnswerk is enige tijd geleden al een Breed Komité? Welzijnswerk opgericht. Bij in dit comité gevoerde discussies bleek het raadzaam om ook de andere sec toren waarop bezuinigd zal worden onderwijs en gezondheidszorg, in te schakelen bij eventuele protestac ties. Een initiatiefgroep probeert nu al de organisaties van werkers in die collectieve sectoren bijeen te krijgen, men wil dan de plaatselij ke organisatie verzorgen voor de landelijke demonstratie in Den Haag op 20 september. De gisteravond in het Volkshuis belegde vergadering was bedoeld om de mening te peilen van de di verse aangeschreven organisaties, ambtenarenbonden, de studenten- bond en de Onderwijswinkel. en om aan te geven welke ideeën er bij de initiatiefgroep zijn over het werk dat verricht moet worden. Het ge ringe aantal aanwezigen, waarvan slechts twee namens een organisa tie, maakte het nemen van concre te besluiten onmogelijk, men beperk te zich tot het uitwisselen van ge dachten en het vaststellen van een nieuwe vergaderdatum. Men hoopt dat dan meer bekend is over de standpunten van de diverse organi saties, waarbij een concept-mani fest besproken kan worden. Voor alle aanwezigen leed het geen twij fel dat de aangekondigde bezuinigin gen en de bezuinigingen waarover, men by geruchte vernemen heeft, onaanvaardbaar zyn; globaal geno men zullen deze bezuinigingen vol gens de initiatiefgroep 5% bedragen van de begroting van 1975. Tijdens de volgende vergadering zal men de concrete taken en voor bereidingen voor de demonstratie in Den Haag bespreken; deze verga dering zal 26 augustus om acht uur gehouden worden in het Volkshuis. LEIDEN Er zal via het Bureau Huisvesting een inventarisatie moeten worden ge maakt van mensen die niet in gezonsverband woonruimte zoeken. Uitgaande van deze inventarisatie za'l een beleid moeten worden gevoerd voor de z.g. bijzondere huisvestings categorieën, zoals werkende jongeren, bui tenlandse werknemers etc. Dit is de strekking van een dis cussiestuk, dat alweer enige tijd ge leden door de Werkgroep Bijzonde re Huisvesting werd gemwkt voor de Adviescommissie inzace het HuisvestingsvraagstukDe advies commissie had hier om gevraagd met de oedoeling op een dergelijk stuk een beleidsplan te basei^n voor bijzondere huisvesting. Het stuk zal nu worden besproken in een verga dering van de adviescommissie op 1P augustus a.s. Het vraagstuk van de bijzondere huisvestingcategorieén is hiermee -'^eer ^öh de best "betalende banen vóór.- 'men.séh idië-.y.a^ aanpakken .veten*. Mannen en vróuwen vabaf jdarj we' Vit&en óm.~je' te springen 1 Kom dus;> sne 1'pak' 'dat ';|üge-: nettöI wéeklpph vooralle uitzendkrachten Leiden: Nieuwe Rijn 35 tel. 071-40341 Alphen De Aarhof 67 tel. 01720 - 94645 Gouda: Lage Gouwe 12 tel. 01820-23311

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3