55 Met thermofles vol koffie naar de Oost" Haarlemmermeer verwacht een tegenvallende oogst Stewardessen van het eerste uur: Droogte duurt te lang PAGINA 16 VARIA DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 Drie doden bij verkeersongeluk SCHIPHOL In zijn open rode sport wagentje, revolutionair voor d'ie tijd, stopt de jonge Freddie Calisch voor een verkeerslicht in Delft en zit dan gelijk als aan die grond genageld. „Het KLM-toestel is bij Croydon verongelukt. Ze zijin allemaal dood" hoort hij twee voetgangers die de weg overstaken tegen elkaar zeggen. En Freddie weet, diat zijn verloofde, de 19-jarige Julia van Hees uit Bergen (NH), deze vlucht alls stewardess heeft meegemaakt. Verdoofd van schrikt trekt hij doelloos op als het licht op groen springt en pas een kwartier later, als hij gaat informeren, zegt iemand tegen hem: „Aleen de stewardess heeft het overleefd, maar ze is ernstig gewond". Dan belt hij Schiphol en verneemt tot zijn onuitsprekelijke opluchting, dat Juultje die ochtend ziek is ge worden, naar bed is gestuurd door de KLM-arts Slotboom, en dat in haar plaats 'n reserve-stewardess is meegezonden. De kalender wijst 9 ciecember 1936 aan. "Het was Hilda Bongertman ver telt de nu 59-jarige Juul van Hees, bijna 40 ]aar later in haar Amster damse woning. "Ze heeft het me nooit kunnen vergeven en ik kan er toch echt niets aan doen. Ik bleek een zware angina te hebben". De KLM bestond al 16 jaar toen Albert' Plesman in juni 1935 het be sluit nam aan boord van zijn snel groeinde 1 uchtvloot gastvrouwen te laten meevliegen. In die tijd schre ven de dagbladen boordevol trots over de ongeëvenaarde prestatie van onze nationale luchtvaartmaatschap pij, die met "geheel metalen DC-2 vliegtuigen in slechts 5,5 dag de 15.400 km lange route naar Batavia overbrugde". De reactie op de ad vertenties was stormachtig. Er kwa men 380 sollicitaties binnen. Daar van moesten er 376 opzij worden ge legd, want de eerste lichting ste wardessen van de KLM telde slechts vier dames Mia Nieuwenkamp, Nel de Vrieze, Hilda Bogertman en de spoedig omgekomen Ans Hermanides. Op 1 augustus 1935, dus nu bijna 40 jaar geleden, ontvingen de KLM- passagiers op de Europese lijnen voor de *erste maal thee, koffie en sandwiches uit handen van een ste- eardess. Op de lange, vermoeiende rotu naar Indië bleef dit tot de oor- log nog uitsluitend mannenwerk, dat een steward werd uitgevoerd. Romantisch avontuur Juultje van Hees behoorde tot de tweede lichting van 7meisjes, die 'n half jaar later werd aangeno men. Ze praat met heimwee over die tijd, toen het beroep van stewar- cess gehuld was in een mengelmoes van avontuur, romantiek en af gunst. "We waren geweldig over het paard getild", zegt ze nu, maar toch hebben we ons allemaal vaak voorgenomen er mee op te houden. Het vliegen was in die tijd nog erg riskant". Wie de oude archieven doorkijkt zal dat moeten beamen. Met de re gelmaat van een klok stortten de Dakota's neer. Op 19 december 1934 verongelukte de Uiver in 'n onweer boven de Syrische woestijn, slechts twee maanden na de beroemde Mel bourne race, waarin het toestel twee de werd. De Marabou brandde uit in de woestijn bij Bagdad en nau welijks vlogen de eerste stewardes sen mee of De Gaai stortten neer in de Alpen, waarbij Ans Hermani des, sterwardess van het eerste uur, om het leven kwam. Een jaar latei- deed zich het ongeluk op Croydon voor, waar de Lijster bij de mistige start neerstortte. Alleen de voor de z'eke Juul van Hees ingevallen ste wardess Hilda Bongertman bracht er het leven af, Voor zover Juul zich kan herinneren liet Mia Nieuwen kamp het toen afweten. Die ging de lucht niet meer in. "Trouwens, we hebben allemaal jarenlang nacht merries over ongelukken gehad", zo vertelt ze. We maakten te vaak moeilijke ogenblikken door'Voor beeld: ijsafzetting bracht een van de twee motoren van een Dakota tot stilstand boven Scandinavië. Daar na met de overgebleven motor, moei zaam vliegen, landen op een mistig vliegveld. "Dan nam ik me voor er voorgoed mee uit te scheiden", mij mert Juul, "maar als je de volgende dag in je hotel opstond, was je de schrik al weer te beven en vloog v/eer lekker mee". Voor de bemanning was de in troductie van stewardessen revolu tionair. Tot 1935 bestond die uitslui tend uit mannen. Nu kwamen er meisjes bij, die uit honderden waren geselecteerd, waarbij speciaal gelet werd op kom-af, uiterlijk, opleiding, intelligentie en charme. De vliegers hadden het zowaar slechter kunnen treffen. Chef-vlieger Aler (later pre sident-directeur van de KLM) had het er in die eerste jaren maar druk mee. Hij kreeg voortdurend klachten van jaloerse echtgenote^. Bij de vliegers gold Juul als iet wat hooghartig en ongenaakbaar. "Ik had tenslotte mijn eigen verloofde", zegt ze, "maar ik heb het wel moe ten ontgelden' Noodluik Op een vlucht naar Parijs poog de ze na de tussenlanding bij Brus sel tevergeefs haar keukenkastje te openen. Ze begon er aan te schud den en gaf er tenslotte een woeden de trap tegen. Het kastje stond ver- keerd opgesteld tegen een nood- luik. Resultaat: het luik vloog de romp uit. Laconiek merkte een En gelse passagier op"Lovely,some fresh air", maar Julia liep in paniek naar de cockpit. Haar was in de op leiding geleerd, dat het noodluik als het los schoot tijdens de vlucht re gelrecht in het staartroer terecht zou komen, waardoor de machine onbe stuurbaar zou worden. Ook de piloot schrok en keerde terstond naar Brusel terug. Tot ieders opluchting werd er zonder moeilijkheden ge land: T Staartpoer was in orde. Iedereen moest van boord, omdat er een nieu we machine uit Amsterdam moest ko men. "Blijf jij even aan boord", raadde de gezagvoerder haar aan. "Dan gaan wij eerst even poolshoog te nemen of er geen ongelukken zijn gebeurd. Wie weet waar dat noodluik terecht is gekomen". Vijf minuten later zag Juul de drie bemanningsleden terugkeren. Ze lie pen met gebogen hoofden "als een rouwstoet' naar het toestel toe. Bin nen gekomen meldde de piloot haar: "Verschrikkelijk, twee doden. De s^pherche staat al op je te wachten". Met zeer veel lood in de schoenen liep ze met de drie mannen terug naar het stationsgebouw* Daar werd ze door samengestroomd personeel, dat van het grapje op de hoogte was, hartelijk uitgelachen. Het noodluik was in een open veld neergedwar- reld. Een ander grapje uit die eerste stewardessentijd is klasssiek gewor den. Her belletje ging over in de cabine ten. teken dat de stewardess op haar allereerste echte vlucht ge- wens was in de cockpit. Ze loopt er heen, opent de deur. Zonder uit zijn stoel op of om te kijken, strekt de piloot zijn open handpalm over zijn schouder uitnodigend naar haar toe met het gortdroge commando: 'Het landingssleuteltje". Het meisje rept zich naar haar tas in de staart van het toestel. Ze weet van een landingssleutel je niets af, kan zich niet herinneren, dat haar daarover iets is geleerd tijdens de opleiding. Ze zoekt haar hele tas door, keert nerveus terug naar de cockpit en rapporteert aarzelend, dat ze h et sleuteltje niet kan vinden. De piloot vloekt beheerst en zegt laconiek: "Doorzoeken, anders kunnen we niet landen" en om haar extra bang te maken blijft hij duidelijk een extra '•ondje cirkelen. aver. Juul verweerde zich zo goed als ze kon. "Die man treiterde me", zei ze, maar bovendien heeft hij zo'n ontzettend zuur gezicht" en dat deed ze na. Plesman schoot te gen zijn wil in de lach. En Plesman was altijd royaal. "Ik heb gelachen" erkende hij, "nu kan ik je moeilijk nog ontslaan". De derde maal stond ze bij hem terecht wegens insubordinatie. Er waren lectuurmappen aan boord geko men gezagvoerder Jan Hondong ontbood haar tijdens de vlucht. "De lectuurmap" commandeerde hij bits. Die is voor de passagiers zei Juul brutaal en het resultaat was, dat Hondong haar op de tussenlan- ter liet. Ze mocht niet verder mee naar Stockholm. De volgende dag keerde het toestel uit Zweden terug. Juul stond netjes te wachten, maar Hondong kende geen pardon. "Ik neem je niet meer mee", zei hij en ze bleef achter. Hij vloog zonder ste wardess terug naai* Schiphol. Of de passagiers daarover hebben ge klaagd weet ze niet. Zij moest later met een vliegtuig van de SAS terug keren naar Schiphol. Plesman ver gaf het haar. Tenslotte had Hondong een beetje ongelijk. De lectuurmap was aan boord als service voor de passagiers. ROERMOND (ANP) Op de rijks weg Roermond - Venlo, onder Swal- men, zijn gisteravond drie personen gedood en een gewond bij een fron tale botsing tussen twee personen auto's. Een Duitse personenauto, die in de richting Venlo reed, raakte door onbekende oorzaak van de weg kwam in de - berm terecht, zwenkte daarna naar links en botste tegen ■een tegemoetkomende Nederlandse (personenauto. De twee inzittenden DEN HAAG „U kent het con sumptievermogen van drank door de Leidse studenten", zo veronderstelde de verdediger van een 25-jarige stu dent, die zich had te verantwoorden voor de Haagse politierechter wegens het besturen van een' auto terwijl hij onder invloed van drank verkeerde. Dat gebeurde op het Noordeinde. Om medische redenen werd geen bloed afgenomen maar het blaaspijpje gaf al een alcoholpromilage aan van bo ven de 0.8. De politie vond het rijgedrag van ver dachte nogal vreemd en constateerde ook dat de verlichting van de auto niet brandde. Volgens verdachte lijdt hij aan even wichtsstoornis, hetgeen de rechter voor een autobestuurder toch wel ge vaarlijk vond. De officier eiste twee weken gevangenisstraf en negen maanden intrekking van het rijbe wijs. De verdediger betoogde dat de bocht naar het Rapenburg moeilijk is te nemen en stelde, dat ook het gebruik van medicijnen van invloed was op de gedragingen van verdachte. Hij concludeerde tot vrijspraak. De rech ter veroordeelde tot één week gevan genisstraf en één jaar intrekking van het rijbewijs. van de Nederlandse auto zijn ge dood, evenals de bestuurder van de Duitse auto. Een der inzittenden van de Duitse auto raakte gewond. In de Nederlandse auto kwamen om de 38-jarige M.H. Jansen uit Swal- men en diens 70-jarige moeder M. P. Jansen-Geerlings uit Beesel L. (in de Duitse auto *kwam de 29-jarige Nor- Voor 2,5 miljoen Elvis Presley gevraagd in rol Valentino LOS ANGELES'— Elvis Presley is 2,5 miljoen dollar aangeboden om Rudolph Valentino, de boudoirridder uit de tijd van de 'stomme film', te spelen in een toneel- en filmmusical. Producer Bill Sargent deelde gis teren mee dat hij de musical 'Ciao Rudy' die nu in Rome speelt met Marcello Mastroianni in de hoofdrol, begin volgend jaar naar de Verenigde Staten haalt. De musical zou dan vier weken lopen in de Radio City Music hall in New York. En van de uitvoeringen zal op film worden vastgelegd voor in ternationale vertoning. Volgens Sargent is nooit eerder 2,5 miljoen dollar geboden aan een zan ger-acteur voor een gecombineerd toneel- en filmoptreden van maar vier weken. Elvis Presley, een veteraan wat be treft platen.* optreden en filmspelen, heeft nog niet gereageerd. Thermosflessen De b oordkeuken KLM-stewardess Julia van Hees verwelkomt in 1936 een passa gier aan boord. Op de achtergrond ioat thermosflessen met thee en koffie. nauwelijks die naam waardig. De klare koffie en met heet wate r(voor stewardessen kregen een kastje met theezakjes). Daarnaast ging er wat die tijd thermosflessen, gevuld met kant-en fruit mee en natuurlijk van te voren gereed gemaakte sandwiches. Maar de KLM bleef groeien. Na de oorlog omvatte het korps meteen al 71 da mes. In 1955 wordt een unieke ge beurtenis geregistreerd. Rietje Kre- mer onvangt als eerste vrouw in Nederland de 10.000 vlieguren pen ning. In 1959 telt het korps enkele honderden stewardessen en op 1 no vember 1961 verwelkomt de maat schappij voor de eerste maal de doch ter van een oud-stewardess, Truus van der Kolk, die na'25 jaar het ge wezen beroep van haar moeder, des tijds Jo Boer (1936), komt voortzet ten. Op 4 april 1970 vliegt voor het eerst een gehuwde stewardess mee. Tot die tijd betekende een huwelijk het gedwongen einde van een car rière in de lucht. Tegenwoordig vlie gen alleen al op de Boeing 747B elf stewardessen mee. In vijf jaar tijds is hun aantal van 350 uitgegroeid tot 800. Dat alles heeft Juul niet mee gemaakt. Zij verliet de KLM al eind 1938, dus na ruim 2,5 jaar als ste wardess te hebben gevlogen. Ze moest weg, want ze Itreeg haar eerste zoon. Het huwelijk met Freddie Calisch had ze al zo lang mogelijk uitge steld tot september 1938. Twee maanden later lag ze in het kraam bed. Van haar oude collega's kwa men gelukstelegrammen binnen. Een ervan getuigde van de ouderwetse plagende genegenheid. Het was van piloot Duimelaar, verzonden vanuit Berlijn op 14 november 1938 en het luidde: "Gefeliciteerd stop wat wil je hebben hebberig kreng vraagte ken". Juul lachte er hartelijk om. De lol verging haar even later. Vlak voor dat ze het telegram ontving bleek op Schiphol de "Ijsvogel" van de KLM te zijn neergestort. Er waren geen overlevenden. Het toestel keerde te rug uit Berlijn. De piloot was Jan Duimelaar. Vogelnestje De vliegers uit die tijd zijn vrij wel allemaal in de historie blijven voörtleven. Sommigen zijn veronge lukt, anderen inmiddels gestorven: Parmentier, Tepas, Duimelaar, Jan Hondong, Willem van Veenendaal en Gerrit te Roller. Anderen leven ijog: Viruly, van Balkom en Jan Moll. Juul heeft met allemaal gevlo gen en can van de meesten nog wel iets vertellen. Jan Moll was trots op zijn prestaties. In het buitenland stelde hij zich altijd voor als "Moll van de Melbourne race". Met Par mentier, later verongelukt, speelde ze in Londen tijdens het opont- houdt vaak een partijtje schaak. Hij won. Gerrit te Roller deed aan gym nastiek. Op een vlucht naar Londen met slechts een passagier, die voorin zat, liet hij de stuurknuppel over aan de tweede vlieger en kwam de cabi ne in. Het was een saaie vlucht met een saaie passagier. "Ik zal die man wel even aan het lachten bren gen", zei Gerrit en ondanks zijn corpulentie maakte hij een "vogel nestje" achterin, hangend tussen de beide hoedenrekken in. "Look", zei Juul toen tegen de passagier, "our captain". Die kwam niet meer bij toen hij dat ingespannen en rood aangelopen gezicht van Te Roller pal achter zich zag hangen. In haar slechts korte stewardes sen-carrière (jaren later was ze nog een tijd lang directrice van het KLM-vliegershuis in Amsterdam- werd Juul tot driemaal toe bij Ples man op het matje geroepen, maar tot ontslag kwam het nooiit. De eerste maal was wegens het verlo ren noodluik. "Ik nam me toen voor als een engel te gaan vliegen", ver telt ze nu, "maar dat zat me niet glad". Een zuurpruim van een mar conist stuurde haar terug naar het keukentje, omdat de kop thee die ze hem afleverde niet naar zijn smaak was. Ook de tweede en de derde kop weigerde hij. Bij de vierde kon Juul geen engelen-geduld meer opbrengen Ze smeet de man de hete kop thee in zijn nek. Die spring wild van schrik en pijn zo onbesuisd zijn stoel uit, dat meteen de radio-instal latie stuk was. Plesman keek er later heel ernstig HAARLEMMERMEER Op de vruchtbare akkers van de Haarlemmermeer staat het gewas er, dankzij de tropi sche temperatuur van de laatste tijd, armetierig bij. De oogst wordt in het gunstigste geval gelijk aan die van vorig jaar, toen het seizoen weer veel te nat was. Als de hitte aanhoudt en er geen regen komt, betekent dit voor de landbouwers een enorme strop: de opbrengst zal dan vijfentwintig tot dertig procent lager zijn dan „nor- maar'. Door Cees Combee Landbouwer Ivo Slootweg (53, een bedrijf van 20 hectare, gelegen aan de Kaagweg in AJbfoenes)„Een hopeloze zaak. Allemaal nog de naweeën van het uitermate natte Jaar 1974. De structuur van de grond is door al dat vocht grandioos verpest We zullen blij zijn de opbrengsten'van 1974 te halen. Met de suikerbieten is het bi) mij hélemaal een ramp". Zijn collega Arie Pruis (52, die over 60 hectare beschikt en zijn be drijf heeft aan de Middelweg om sloten door de IJweg): 'k Vrees het ergste. Zo op het eerste gezicht zijn de aardappelen en de suikerbieten aanmerkelijk minder. Wel dertig pro cent minder dan in 1974, toen ik on danks de regen toch nog een goede oogst had, denk ik binnen te halen. Ook met de graansoorten is het niet best. Ze zijn te snel afgerijpt, waar door de korrels zeer mager blijven. Neen, erg hoopvol ziét de oogst er dit jaar niet uit. We zitten weer in de hoek waar de slagen vallen". Vrijspraak De voormalige repu blikeinse senator Edward Gurney die tijdens het Watergate-onderzoek lid was van ie senaatscommissie die over de affaire hoorzittingen hield, is gisteren door een gerechtelijke ju ry in Tampa, Florida, vrijgesproken van de beschuldiging dat hij steek penningen zou hebben aangenomen. Hollandse landschap, maakt duidelijk, dat het voor-de agrariërs geen jaar om te juidhen wordt. De graanoogst - tarwe, rogge en gerst - moet met spoed worden binnengehaald. De snel tot wasdom gekomen korrels zién er armetierig uit. Dat heeft ongetwijfeld invloed op de prijs. De suikerbieten hébben nagenoeg geen fikse knollen en als men een aardappel uit de grond trekt heeft deze meer weg van een „poter" dan van een voor de consumptie geschikte. Een troosteloos bééld en een gewéldige klap voor. het agrarisch bedrijf. Voor het tweede jaar achtereen zit dit nu al in de vernieling. De .Aandbouwers-in-een-pessimis- tische bui" hebben geen ongelijk. Jaap Zuidgeest van het Consulent- schap voor de Akkerbouw in de Haarlemmermeer, deelt hun mening. Er worden door het Consulentschap op allerlei bedrijven geregeld proeven genomen. Die hébben dat uitgewezen. Proefrooiingen hebben zelfs bewezen, dat de opbrengst van de suikerbieten zo'n dertig procent minder zal zijn. Wat de aardappelen betreft heeft- men op verschillende akkers geen al te béste kwaliteiten ontdekt. Onze moeders zouden zeggen "Er zit glas in de piepers". Dat wil zeggen aJls dat er ringen zichtbaar zijn en dat de aardappelen een glazig doorzicht hebben. Ivo Slootweg (53) en zijn vader Wim Slootweg (79) en al zo'n 65 jaar landbouwer) constateren dat op hun twintig bunder grote bedrijf de oogst dit Jaar bitter tegenvalt. Door de slechte structuur van de grond als gevolg van de vele regen in 1974. Ivo: „Was er vorst geweest in de afge lopen winter, dan zou het nog hébben gegaan. In vijf jaar hebben we ech ter geen vorst van betekenis gehad. Bovendien is er van april af nage noeg geen regen gevallen. De polder- grond is daardoor totaal uitgedroogd en zeer hard geworden. Er zitten overal scheuren in. Dit heeft tot gevolg, dat bijvoorbeeld de suiker bieten met hun wortel niet diep in de grond kunnen komen. Ze ver takken dus laag onder het bodem oppervlak met als gevolg, dat ze wel zes tot tien uitschieters hebben. Zulke bieten kan men afschrijven voor de suikerproduktie. Op een groot deel van mijn akker is dat het geval. Ik verwacht zo'n 25 tot 30 procent minder opbrengst Ook wat de aardappels en het graan betreft. De oogst van graszaad is erg goed, doch door de concurrentie van De nemarken mogen we geen hoge prijs verwachten. Dat zaad gaat voor het grootste deel naar Amerika". Cijfers Nog enige cijfers. Uit de uitlatingen van Pruissen kan worden opgemaakt, dat hü in 1974 een record graan oogst had van zo'n acht ton per hec tare. Normaal is, dat een zeseneen half tot zeven ton. Nu wordt er vijf ton verwacht. Van Pruissen teelt fifty-fifty aardappelen, suikerbieten, tarwe en. gras voor het zaad. Dik van ieder produkt 25 procent. Een plus punt is, dat de veeboeren, door ge brek aan gras, grote behoefte hébben aan hooi en Stro. De prijzen voor dit produkt stijgen daardoor niet on aanzienlijk. AJbbenesser Slootweg haalt normaal zestig ton bieten van een hectare. De verwachting voor dit jaar is vijfen dertig ton. Voor de consumptie aard appelen zijn de cijfers normaal acht entwintig ton en dit jaar tegén de achttien ton per hectare. De totale opbrengst was in 1974 vijfentwintig procent lager dan in 1973 en als het zo doorgaat als nu wordt een lagere opbrengst, vooral van bieten, van tegen de dertig procent ten opzichte van 1973 verwacht. Florisssant ziet het er voor de land bouwers in de Haarlemmermeer be slist niet uit. Hopelijk, dat het getij nog keert. Dus dat er voldoende regen komt. Misschien, dat er dan nog wat te redden valt. Maar erg aannemelijk achten de agrariërs dat niet. Ivo Slootiveglandbouwer in Abbenes, ziet zijn oogst voor dit jaar verloren gaan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 16