'Langgestraften het kiesrecht r onthouden' CM Steeds meer minimumloontrekkers Gezondheidstoestand van de Nederlandse jeugd valt best mee y ORiTn.elrouv.tóren'Mtei Ki Glastra v. Loon: Kinderen geleidelijk meerderjarig Kiesraad contra minister De Gaay Fortman Bel Hertz als u plotseling uw auto moet missen. Kritiek op Bemetel- opleiding aan Leidse Don Bosco-school WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1975 PAGINA 7 UTRECHT (ANP) Tegenover al bepaald niet als het geroep dat de jeugd zo ongezond zou zijn, staan vrij harde gegevens waaruit blijkt dat het best meevalt". Dat zegt de arts F. Wafelbakker, schouwd als hoofd van de afdeling jeugdgezond heidszorg van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. De percentages jongeren die worden afgekeurd voor militaire dienst of voor bepaalde banen kunnen wel an ders doen vermoeden, maar daarbij gaat het voor een groot deel om bij voorbeeld afwijkingen aan oren en ogen die veel voorkomen (45 procent griepje, de bof of van de gymnasiumleerlingen draagt een bril) en die in het gewone leven handicap aan, dat eiwitten helaas vaak De Nederlanders zijn - met de vetten zijn gebonden (kaas, Zweden - het langste volk ter reld. Dat wordt in het algemeen be- jaar) hangt waarschijnlijk samen met het afnemen van ziekten. Nor male kinderen zijn bijna niet meer ziek, aldus dokter Wafelbakker. De meeste infectieziekten zijn verdwe- Hierbij tekent de heer Wafelbakker uit vet bestaat. Wel zijn chemische de Nederlandse jongens en meisjes aan bepalingen mogelijk waarbij wordt steeds eerder geslachtsrijp worden, veel vastgesteld, hoe groot het percenta- De leeftijd waarop meisjes voor het ge "mager vlees" en het percentage eerst menstrueren ligt nu al rond ver- vet is. de 13 jaar. Jongens zijn tegenwoor dig rond hun 16e en meisjes rond Het dik worden wijt dokter Wafel- hun 15e jaar biologisch volwassen, bakker aan het "te vet, te veel en te Onderzoek heeft uitgewezen, dat is overigens niet gezegd, dat zout" eten. Over de ster-reclame voor hoe welvarender kind te dik is, omdat allerlei ongezonde snoeperijen zegt vroeger de kinderen ontbreken.Meest- hij: "Ongelofelijk dat we dat toe- worden. Het is bewijs van gezond- schijnsel dat wel zorgen baart, Maar, zegt hij, ten aanzien van het verkeer stellen we ons net zo fata- talistisch op als vroeger tegenover longontsteking. Verbazingwekkend vindt nJJ ook de geringe aandacht voor het alco- Mét al deze optimistische geluiden holprobleem, dat veel minder in de land vergeleken met die dere landen niet zo slecht gesteld. Dat leidt dokter Wafelbakker onder meer af uit het relatief lage zelf moordpercentage. overigens moeilijk vast te stellen, Ne- gebied is, hoe derlandse jeugd vrijwel onbedreigd geslachtsrijp door het leven gaat. In dit publiciteit komt dan bijvoorbeeld 3e drugs. „Er is sprake van ,een ge ruisloos opdringende verslaving, on objectieve al wordt e gesteld bij i gemiddeld gewicht vast- staan". Tegenover de miljoenen die meisjes in bijvoorbeeld onderontwik- misvatting, dat band stelt dokter Wafelbakker onder der kinderen wordt het -teeds dat het probleem bepaalde leeftijd i die beïnvloeding 1 i de kinderen lopen nu hooguit lichaamslengte en dan worden die worden uitgegeven, staan nog de kans op waterpokken, een boven het gemiddelde zitten als o (afwijkingen voed aangemerkt. Het meten van de luchtwegen). De "groei" is ook huidplooien biedt ook niet altijd uit te danken aan de eiwitrijker voeding, komst, omdat de "plooi" niet alleen jeugd kelde tropische landen wat dit be- dezelfde orde uiterst treft meisjes in westerse geïndustri- als het rapport bedragen voor gezondheids- aliseerde gebieden voor zouden zijn', schuwen helpt niets, als gewoonte om rhee te drinken", grootte ligt als windt zich ook op over 'het gemak Rome'. Waar- waarmee het roken wordt geaccep- niet ook teerd'. Volgens hem zou het schijn- irlichting en -opvoeding. aldus dokter Wafelbakker. maatregelen worden genomen (geen heilig zijn om jongeren het roken Een ander „gezond verschijnsel Tenslotte is het ook met de gees- snelverkeer door woonkernen, ge- te verbieden, als de ouderen er ge ls volgens dokter Wafelbakker dat telijke gezondheid van de Jeugd in schelden rijen wandelmilieus) Een vertegenwoordiging van de stichting Noordneder landse Stalhouderij is giste ren per koets van Groningen naar Den Haag vertrokken om de aandacht te vestigen op haar noodlijdende "be staan. In Den Haag zal een bezoek worden gebracht aan staatssecretaris Meijer van CRM. Het is de bedoeling dat de koets, die door twee paar den getrokken wordt, de af stand in vijf dagen zal afleg - ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) De Kiesraad heeft de gedachte van minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) om geen bepalingen meer in de Grondwet op te nemen over uitsluiting van het kiesrecht opnieuw afgewezen. De Kies raad voelt wel voor een beperking van die bepalingen, zo als de Staatscommissie inzake de Grondwet en de Kieswet heeft voorgesteld. Nederlanders die door de rechter, onher roepelijk, voor langer dan een jaar naar de gevangenis zijn gestuurd blijven daarbij uitgesloten van het actief- en pas sief kiesrecht. Eigen huis in brand wegens pestbuurt UTRECHT (ANP) De buurt maakte de 31-jarige Ida C. er» haar tien Jaar jongere vriend Fred van de t uit Utrecht het leven zo zuur dat het tweetal al maanden probeerde bij de gemeente een andere woning te krijgen. Vergeefs overigens. Maar toen op een gegeven moment de bloempotten naar binnen kwamen namen Ida en Fred een noodsprong cm de buurt te verlaten: op 9 Juni vorig Jaar staken ze met een fles terpetijn hun huis in brand en trok ken daarna de huisdeur acnter zich dicht. Voordat ze met de kinderen naar België togen om de loop der gebeurtenissen verder af tg wachten ging Fred nog even naar hu'g terug om er een foto-album op te halen dat vergeten was Maar de brand werd al erg gauw ontdekt. De brandverzekering rook lont en zo hoorden gisteren Ida en Fred elk wegens brandstichting f. 500 boete tegen zich eisen en drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. „Het was dom. Het was een nood sprong. Deze mensen wisten zich geen raad meer door al dat getreiter", verklaarde raadsvrouwe mr. V Wob- ben. Ida en Fred, die oinnenkort gaan trouwen, hebben inmiddels van de gemeente wel 'n ander huis gekre gen, in een andere buurt. Uitspraak dinsdag 19 augustus. De minister stelde in zijn advies aanvraag onder meer, dat de ont zetting uit het kiesrecht niet meer zou passen in dc huidige strafrechts pleging, die eerder tracht de ban den tussen de gestrafte en de sa menleving te handhaven dan deze door te snijden. De Kiesraad vindt de door de Staatscommissie voorgestelde voor waarde van een vrijheidsstraf van minstens een jaar al een belangrijke beperking, vergeleken met de huidi ge grondwet. De raad acht het ech ter kwalijk verteerbaar als bijvoor beeld iemand die zidh schuldig heeft gemaakt aan een misdrijf tegen de Staat, direct na het ondergaan van zijn straf zijn kiesrecht weer zou kunnen uitoefenen. Dit zou vooral gelden als zo iemand zichzelf ver kiesbaar zou stellen. De minister vond dat de beoorde ling van de geschiktheid voor het lidmaatschap van een vertegenwoor digend lichaam aan de kandidaat- stellende partijen en aan de kiezers kan worden overgelaten en dat aan beperkende bepalingen geen behoef te bestaat. De Kiesraad is op dit punt min der gerust, vooral wat betreft het lidmaatschap van gemeenteradenen provinciale staten. Dat zich onte vredenen zouden "kristalliseren" rondom een negatieve figuur als hier bedoeld, schijnt de Kiesraad, gege ven de ervaringen in het verleden bij bepaalde gemeenteraadsverkiezingen opgedaan, allerminst uitgesloten. "En dan", zegt de raad, "worden on gewilde mogelijkheden geopend om stemming te maken tegen een demo cratische rechtsorde als zodanig". Pikant is dat voorzitter van de Kiesraad is mr J. Donner, vader van mr. A. Donner, die samen met mr. Cals leiding gaf aan de Staats commissie voor grondwet en kies recht. De "oude" Donner ondersteunt dus het advies dat zijn zoon eerder ADVERTENTIE Hertz helpt u snel aan een betrouwbare auto op al die dagen, dat u uw wagen moet missen. Al vanaf/35,- per dag, excl B.T.W., maar incL een all-risk verzekering. JLn als u 4 dagen of langer huurt, dan kunt u een onbeperkt aantal kilometers rijden. De wagen die u huurt is normaal gesproken niet ouder dan één jaar en wordt regelmatig grondig nagekeken. Bel ons bijtijds en uw wagen staat voor u klaar. Uw Hertz agent: Vondellaan 80, Leiden, tel. 071 -69313* Ambachtsweg 1, Katwijk, tel. 01718 - 710 46 Julianalaan 46. Voorschoten, tel. 01717-2236 Het Motorhuis Uw Hertz auto. Een zorg minder. UTRECHT (S) De "plotselinge" meerderjarigheid moet worden ver vangen door een trapsgewijze over gang van minder- naar meerderjarig heid. Dit is de kern van het betoog van ex- staatssecretaris van Justitie mr. J. F. Glastra van Loon, die door zijn vroegtijdig aftreden niet meer is toe gekomen aan zijn beloofde nota over de rechtspositie van minderjarigen en zijn mening over deze problema tiek geeft in Sjow, het tijdschrift voor jeugdbescherming en Jeugdwel zijn. Nu is het kind tot zijn meerderjarig-: heid van 21 jaar in het algemeen onderworpen aan het ouderlijk gezag. De wetgever is er terecht vanuit ge gaan dat gezinnen him eigen interne problemen zelf kunnen oplossen. Vragen ramp Rijn-cruiser DEN HAAG (SP) De VVD-ka- merleden SmitKroes en Koning hebben staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld over de veiligheidsituatie aan boord van ondermeer Rijn kruisers, veerboten en ponten. De kamerleden willen weten of er na de tragische ramp met de Ne derlandse Rijn-kruiser in Keulen in de nacht van 18 op 19 april dit jaar, waarbij 22 doden vielen, iets is verbeterd aan de situatie. Verder vragen zij of de Commis sie Binnenvaartrampenwet al ad vies heeft uitgebracht over de ramp. Maar er kunnen zich problemen voordoen die gedeeltelijk intern zijn en gedeeltelijk buiten het gezin val len. Dat gebied is volgens Glastra van Loon een soort niemandsland. Door deze leemte kunnen deze problemen uitgroeien tot onheelbare breuken en worden meer als eigenlijk goed is maatregelen door de kinderbe scherming genomen. Voor dat soort conflicten moet de wet zo normaal mogelijke oplossingen bieden, meent hij. Glastra van Loon stelt de volgende maatregelen voor: Minderjarigen moeten vanaf him twaalfde jaar worden gehoord over zaken als toewijzing bij echt scheiding en uithuisplaatsing. Kinderen vanaf 14 jaar moeten conflicten met hun ouders over de keuze van een hulpverlener aan de rechter kunnen voorleggen. Ook de ouders moeten dit kunnen. Vanaf 16 Jaar moet het kind (maar ook de ouders) naar de rechter kunnen stappen als ze onenigheid hebben over bijvoor beeld de keuze van een tijdelijke verblijfplaats, de opleiding of een beroep. De rechter moet volgens de ex-staats secretaris een bemiddelende rol spe len. Hij mag alléén beslissen als be middeling naar zijn mening niet slaagt. De maatregelen van de kinderbe scherming zijn nu nog te veel gericht op het kind en niet op verhoudingen binnen gezinnen en tussen gezinnen en hun omgeving. Daarmee wordt volgens Glastra van Loon zowel aan kinderen als aan de ouders tekort gedaan. Men moet minder gaan den ken in termen van gezagsvoorzienin- gen en meer in die van ontplooiing tot zelfstandigheid. Ook Glastra van Negentig procent leerlingen zakt voor theorie-examen UTRECHT (ANP) In vakbonds kringen is van verschillende zijden kritiek geuit op het leerlingstelsel van de stichting BemeteL De kritiek heeft zich toegespitst op de Bemetel - scheepsbouwopleiding aan de Don Boscoschool in het district Leiden. Daar is volgens de leerlingen en de vakbondsvertegenwoordigers de af gelopen jaren negentig procent ge zakt voor het uitgebreid theoretisch Glastra van Loon Loon is er tenslotte van overtuigd dat de meerderjarigheidsgrens van 21 jaar moet worden verlaagd tot 18 jaar. KVP: Geen mini-bijeenkomst DEN HAAG (SP) De KVP wil dat de wekelijkse vergadering van het kabinet niet wordt gehouden als 'slechts een gering aantal leden van de ministerraad aanwezig is. Alleen in "uiterste noodzaak" zou daarvan afgeweken moeten worden. Vrouw overleden na mishandeling KAMERIK (ANP) In het aca demisch ziekenhuis in Utrecht is maandagavond de 36-jarige mevr. M. T. M. van der T.-de G. uit Ka- merik, moeder van twee kinderen, overleden aan de gevolgen van een vechtpartij met haar echtgenoot. Naar de politie eerst gisteren heeft willen bevestigen kregen de man en de vrouw vorige week vrijdagavond ruzie tijdens een rit in hun auto. De vrouw zou daarbij een ruk aan het stuur hebben gegeven, waarna de man haar zo hard van zich afduw de dat zij met het hoofd tegen de deurstijl van de auto sloeg. De vrouw raakte later op de avond thuis bewusteloos. Met hersenletsel werd zij naar het ziekenhuis over gebracht. De echtgenoot is door de politie aangehouden verdacht van zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend. Hij wordt vrijdag voorgeleid voor de officier van jus titie in Utrecht. Politie houdt huis-aan-huis- onderzoek taximoord ROTTERDAM (ANP) Vijftig politiemannen uit Capelle aan den IJssel en Rotterdam hebben gister avond in Capelle-west en Kraling- se Veer een uitgebreid nuis-aan- huis-onderzoek gehouden. De be doeling was aanwijzingen te krij gen die kunnen leiden tot de arres tatie van de passagier die donder dagavond 31 juli in de Nijverheids straat de 33-jarige Rotterdamse ta xi-chauffeur P. de Fagel in zijn ta xi neersloeg, nadat hij de Fagel had laten weten de ritprijs niet te willen betalen. De Rotterdamse politie wil graag achter de identiteit lammen van de spoorloos verdwenen taxipassagier omdat zij een verband vermoedt met de moord op de 60-jarige taxi chauffeur Cas Hartman uit de Maasstad. Op 3 april van dit jaar werd Hartman op slechts enkele honderden meters van de plaats waar De Fagel werd aangevallen door een passagier in zijn taxi doodgeschoten. In het algemeen luiden de verwaten dat het Bemetel-leerlingstelsel tekort schiet in de begeleiding van jonge ren in de scheepsbouwopleiding, dat onderwijs en exameneisen in het theorieprogramma niet op elkaar zijn afgesteld en dat op sommige scholen de algemen vorming te lij den heeft onder praktijklessen die eigenlijk op het bedrijf thuishoren. De stichting Bemetel verzorgt be drijfsopleidingen voor totaal 8600 vijftien- en zestienjarigen in de me taal- en elektrotechnische industrie. De slechte begeleiding door Bemetel- consulenten wordt geweten aan het feit. dat de consulenten naast hun controlerende en begeleidende taak ook instructielessen geven, wat ten koste zou gaan van de begeleiding van de leerlingen op hun werk en op de school, waar zij één dag per week theorielessen volgen. Naar aan leiding van gesprekken met leerlin gen van de Do n Bosco-school heeft districtsbestuurder A. J. Verdtfssel- donk van de Industriebond-NKV minister Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen) gevraagd een onderzoek in te stellen naar de oor zaken van de lage slaagpercentages en naar de gang van zaken rond de instructielessen. In zijn brief aan de minister schrijft de heer Verdijssel- donk dat hem uit informaties is ge bleken, dat de werkgeversvergoeding voor deze lessen als aanvulling die nen op de salarissen van enkele top functionarissen van de stichting Be metel. De heer H. Pontier, één van de twee secretarissen van Bemetel, zegt dat de gelden van de werkgevers een bedrag tussen de f 60.000 en f 80.000 per jaar terecht komt bij de stichting opleidingsfonds Bemetel. Deze zuster-instelling van de stich ting Bemetel betaalt uit de werkge- versgelden lesmateriaal, een deel van de salarissen en financiert er andere cursussen mee. „Door consulenten beschikbaar te stellen steunt de overheid de praktijkopleiding die steeds gespecialiseerder wordt. Daar van trekken de jongeren zelf weer profijt", zo zegt de heer Pontier die er verder op wijst dat de vertegen woordiger van de Industriebond- NKV in het Bemetel-bestuur, de hr. P. L. Berbee, zich heeft gedistan tieerd van de bezwaren. Drie jaar voor overval ARNHEM (ANP) De rechtbank in Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in een zaak tegen drie man nen, die ervan verdacht worden op 20 maar van dit jaar een gewapen de overval te hebben gepleegd op een postagentschap aan de Broer dijk te Nijmegen. De overvallers verdwenen met een bedrag van f 14.000. De 20 Jarige J. H. uit Arnhem werd veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar met aftrek na een eis van vier jaar. De 28-jarige F R. uit Utrecht tot twee laar en negen maanden met aftrek en de 28 jarige H. V. H. uit Arnhem tot twee laar met aftrek. DEN HAAG (ANP) Uit een on derzoek van het Centraal Bureau van de Statistiek is gebleken dat in no vember 1974 in Nederland rond 173.000 volwassenen het minimum loon verdienden, wat 5,7 pet is van alle werknemers van 23 jaar en ouder. De verdeling van dit aantal was als volgt: mannen, totaal 72.000 - met volledige werkweek - 59.000 - met onvolledige werkweek 13.000 vrouwen, totaal 101.1000 - met volledige werkweek - 42.000 - met onvolledige werkweek 59.000 Uit deze cijfers blijkt dat bijna 60 pet van de volwassen mini mumloontrekkers vrouwen zijn. Re lateert men de aantallen per ge slacht aan de respectieve aantallen werknemers van 23 jaar en ouder, dan blijkt dat van de volwassen man nen bijna 3 pet en van de volwassen vrouwen ongeveer 17 pet het mini mumloon verdienden. Bij vergelijking van de resultaten van de enquetes van 1971 en 1974 constateert men dat het aantal vol wassen werknemers met minimum loon ongeveer verdubbeld is. (in 1971 r 84.000, in 1974: 173.000). Het aantal volwassen mannen met minimumloon was in 1974 driemaal zo groot ais in 1971 (1971: 24.000, 1974: 72.000), het aantal volwassen vrouwen met mini mumloon ruim anderhalf maal zo groot als in 1971 (1971: 60.000. 1974: 101.000). De grote stijging van het aanral volwassen minimumloontrekkers hangt waarschijnlijk mede samen met de extra verhogingen van net minimumloon in 1973 en 1974, die ten doel hadden het achterblijven van het minimumloon bij de ontwik keling der verdiende lonen ongedaan te maken, aldus het CBS. Deze in haal had tot gevolg dat het wettelijk minimumloon over de periode 1971- 1974 meer is gestegen dan het ge middeld verdiende loon. In 1974 is voor het eerst ook infor matie ingewonnen over werknemers van 15-22 jaar, die het voor tum leeftijd geldende minimumloon ver dienden. Uit de enquete is gebleken dat in november 1974 rond 205.000 werknemers van 15-22 jaar het mi nimumjeugdloon verdienden, ten opzichte van het totaal aantal jeug dige werknemer is dit ongeveer 25 pet. De verdeling van de jeugdigen met minimumloon was als volgt- mannen (15-22 Jaar), totaal 79.000 - met volledige werkweek 68.000 - met onvolledige werkweek 11000 (15-22 jaar), totaal 127.000 - met volledige werkweek 102.000 - met onvolledige werkweek 25.000 Uit deze cijfers blijkt dat evenals bij de volwassen werknemers ook bij de jeugdigen rond 60 pet van <ie minimumloontrekkers vrquwen zijn. Van de jeugdige mannen verdiende 20 pet het minimumjeugdloon, voor de jeugdige vrouwen was het percen tage 28. Het totale aantal werknemers (volwassenen en jeugdigen tezamen) dat in november 1974 het minimum loon resp. het minimumjeugdloon verdiende, bedroeg 379.000, dit is hij- na 10 pet van het totale aantal werknemer».

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7