Losey haalde Ibsens 'Nora' teveel uit de toneelsfeer C 1 ...en gis 1 toegelicht MILJOENENCONTRACT VOOR STEVIE WONDER Vanavond op de televisie Griekse coup zaak van NAVO en CIA' [.^^[Rrggramma I TV morgen] WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1975 HOLLYWOOD De Amerikaanse zanger Stevie Wonder heeft giste ren zijn handtekening gezet on der het lucratiefste contract uit de geschiedenis van de Ameri kaanse platenindustrie. De 26-Jarige zanger die sinds 13 Jaar aan de top staat, is nu voor zeven Jaar verbonden aan Mo town Records, die hem ruim der tien miljoen dollar garanderen. Het contract is ook van betekenis voor Motown, de "zwarte" platen firma, die Wonder heeft "ge maakt". Er waren geruchten ge weest dat de zanger, zoals groe pen als The Jackson 5, The Four Tops en Gladys Knight and the Pips vóór hem, naar een grotere firma zou overstappen. Stevie Wonder is Amerika's meest geëerde platenartiest van de Ja ren zeventig. Hij heeft zes gou den albums en ruim twaalf gou den singles op zijn naam staan. Een Jaar of drie geleden werd de naam van Joseph Losey her haalde malen genoemd in ver band met de verfilming van Mar cel Prouts "A la recherche du temps perdu", waar in concurren tie ook de Italiaan Visconti mee bezig was. Ze hebben beiden de tanden er op stuk gebeten. De re gisseur, die in de MacCarthy-da- gen zijn geboorteland moest ont vluchten en voornamelijk in En» geland een carrière opbouwde, be sloot tot een tussendoortje. Een bekend toneelstuk levert namelijk al een ruim deel van een scenario. Het werd "Nora, een poppenhuis" van Henrik Ibsen. In mei 1973 werd de film van Joseph Losey in het festival van Cannes vertoond, tegelijk overigens met een andere toneelmatiger verfilming van „Nora" van John Garland. Sinds „The-go-between" kon Losey in Cannes geen kwaad meer doen, maar toch blijkt deze regisseur in zijn ongelijkmatige werk wat overschat. De Losey-film, die vanavond om 20.20 uur op Nederland 2 door de NOS wordt uitgezonden toonde zich een tegenvaller ondanks een lijst van bekende acteurs, die eraan hebben meegewerkt. Ibsens toneel stuk behandelt de vrijmaking gan de vrouw in huwelijk en maatschappij, een oud thema voor de tijd waarin het geschreven werd (1879). Nu is de probleemstelling voor ons verouderd, maar het stuk blijft tot het wereldrepertoire behoren (recent bij de Haagse Comedie). Jane Fonda speelt de titelrol, geen slechte keus, want zij is op en top het kindvrouwtje, dat pret maakt, koekjes snoept, stoute dingen doet met geld en de lieve warme pop van haar man mag zijn. Tegen Losey's „Nora" zijn overigens niet geringe bezwaren aan te voeren. De beperkingen van de toneelvoor stelling blijken juist het grote winstpunt te zijn. Alles wat Ibsen in dialogen laat vertellen of achter de schermen verbergt, heeft Losey zichtbaar gemaakt. De verfijnde schildering van beteugeld huwelijks leed, waarbij de toeschouwer met zijn eigen associaties wordt inge schakeld, is nu letterlijk op straat gegooid. De buitenstaanders zien een draak uit de vorige eeuw aan zich voorbijtrekken. David Warner als echtgenoot is geen koesterende minnaar van zijn popje, maar een kreng van een vent. Kristine, sloom vertolkt door Delphine Seyrig, zegt haar rol op, meer niet. Alleen Edward Fox als Krogstad en Trevor Howard als dr. Rank geven een menselijke toon aan het geheel. Een fout van de regie veroorzaakt een breuk tussen het lieve popje Nora en de zelfbewuste vrouw die haar man en kinderen plotseling in de steek laat. Zonder aannemelijke aanloop, terwijl de hulstiran als een pudding in elkaar zakt. Nee, dan Jane Fonda als Nora in de gelijknamige film Nora toch maar liever weer op de planken, zonder al die sneeuw en die uit de toonvallende, niet door Ibsen bedoelde scenes." ic In het kader van het 25-Jarig be staan organiseert de Nederlandse Vereniging van wetenschappelijke film en tv het 29e congres en festival van de International Scientific Film- association (ISFA)Een en ander zal plaats vinden van 7 tot en met 14 augustus in de Technische Hoge school in Eindhoven. Ongeveer 150 gedelegeerden uit de gehele wereld zien en bespreken daar samen met een groot aantal Nederlandse deel nemers ruim 100 audio-visuele pro- dukties op allerlei terreinen van we tenschappelijk onderwijs en onder zoek. Papandreoe tijdens proces ATHENE De linkse oppositielei der Andreas Papandreoe heeft ge zegd dat de militaire staatsgreep van 1967 in Griekenland was georgani seerd door de NAVO en de Ameri kaanse geheime dienst, CIA. In zijn getuigenverklaring op het proces tegen twintig leiders van de voormalige militaire junta verklaar de Papandreoe dat de verdeling van Cyprus en hulp aan Israël bij de zesdaagse oorlog in Juni 1967 onder delen waren van de plannen die voor de staatsgreep in Athene waren ge maakt. Als de kolonels hun coup niet had den uitgevoerd dan zou koning Con- stantiJn zelf een greep naar de macht hebben gedaan, aldus Papan dreoe. Hij zei dat de koning hier ook op de beklaagdenbank zou moeten zitten. De twintig beklaagden, onder wie oud-president Papadopoulos, staan terecht op beschuldiging van hoog verraad en opstand. Het plan voor drie maanden voor het werd uitge voerd door functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken gewijzigd. Volgens Pa pandreoe wilde het Pentagon de ver deling van Cyprus er door drukken en het eiland onder controle van de NAVO stellen. Verder moest de coup een springplank verschaffen voor hulp aan Israël tijdens de zesdaagse oorlog. 1(1) The Elephant Song, Kamahl 2 3) Ramaya, Afric Simone 3 2) Stand by your man, Tammy Wynette 4 4) Roll over lay down, Status Quo 5(6) Action, The Sweet 6 (11) Tu t'en vas, Alain Barriere et Noelle Cordier 7 8) One of these nights, The Eagles 8 5) If you go, Barry Eileen 9 (13) Sandy, The Hollies 10 (10) Seventy five, Limousine 11 (16) Slow down, Shabby Tiger 12 (19) Tears on my pillow, Johnny Nash 13 (14) Ach Heinrich, Emily und Tom 14 7) Dolannes melodie, Paul de Senneville Olivier Tous- saint 15 (15) Zomertijd, Mieke en vader Abraham 16 (28) Lady in blue, Joe Dolan 17 9) Foe deeh of deeh, The Ru- bettes 18 (12) Before the next teardrop falls, Freddie Fender 19 (17) If you think you know, Smokey 20 (20) 18 with a bullet, Pete Wing- field 21 Naar de kermis, Ronnie To- ber en Cisca Peters 22 Somewhere between, The Tumbleweeds 23 Coconut woman, Sweet Okay Supersist 24 't Was aan de Costa del Sol, Zangeres Zonder Naam 25 l'Ete Indien, Joe Dassin 26 (29) Jive talking, Bee Gees 27 Regreza Maria, The Specials 28 The Hustle, Van Mc Coy Soul City Symphony 29 (18) S.O.S., Abba 30 Send in the clowns, Judy Alger Hiss weer advocaat NEDERLAND I 16.10 Laurel en Hardy: Zonen der Woestijn, film (AVRO) i7.10 The New Dick van Dyke Show (AVRO) 18 45 Minimolen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jouw wereld, mijn wereld, programmaserie (IKOR) 19.30 Kenmerk (IKOR-KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20 21 De Waltons (EO) 21.10 Eurofest 1975, reportage over alternatief feest (EO) 21.35 Jeugdconcert I (EO) 22.00 Reizen met bijen, dokumentaire (EO) 22.45 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Minimolen (NOS) 18 55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SOCUTERA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Nora, een poppenhuis, tv-film (NOS) 22.05 "Ode aan de vreugde", ballet (NOS) 22 55 Journaal (NOS) Omdat het materiaal voor de gedramatiseerde documen taire "Waarom hebt u de bom gegooid, meneer de president?" niet op tijd gereed kan zijn, zal de uitzending van deze do cumentaire worden verzet van woensdag 6 augustus naar zon dag 10 augustus om 22.15 uur op Nederland II. Hiervoor wordt in het NOS-programma het voor dat tijdstip aangekondigde Tsjaikowski-concert verschoven naar 23.05 uur. Vanavond zal in plaats van Panoramiek een herhaling worden ver toond van het ballet "Ode aan de vreugde" van Johan Sebas- tiaan Bach, uitgevoerd door de Amerikaanse Las Lubovitch Dance Company. Panoramiek zal zondagavond 10 augustus dus twee uitzendingen verzorgen, een over de Viking 1 en een over de bom op Nagasaki. BOSTON Alger Hiss, de voorma lige ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken die in de jaren vijftig veroordeeld werd we gens meineed in een zaak die Richard Nixon landelijke bekendheid deed verwerven, is gisteren weer toegela ten tot de orde van advocaten in de staat Massachusetts. De 70-Jarige Hiss was in augustus 1952 uit de orde gezet nadat hij was veroordeeld voor meineed in verband met zijn vermeende betrokkenheid bij een communistisch spionagecom- plot. Hiss heeft 44 maanden van een ge vangenisstraf van vijf Jaar uitgeze ten. Hij heeft altijd ontkend dat hij geheime documenten zou hebben doorgegeven aan Whittaker Cham bers, hoofdredacteur van een tijd schrift, die heeft erkend dat hij koe rier voor de communisten is geweest. Hiss verdiende de laatste Jaren zijn brood als vertegenwoordiger in brief - In de zomer is er op de Nederlandse televisie nog plaats voor onverwach te programma's. Er moet meer zendtijd met buitenlands materiaal gevuld worden, zodat bijvoorbeeld de NCRV het bolle lokkertje Kojak even in de snoeptrommel bewaart, en met de minder commerciële en voortreffelijke serie Childhood (Die mooie kinderjaren...) voor de dag komt, alsmede enige verrassende tv-films uit de Amerikaanse reeks Worldpremiere uitzendt, waarin ruimte bestaat voor meer algemene problematiek dan: wie bedreigt onze geliefde inspecteur. Bijvoorbeeld de NCRV: het is eigenlijk het enige voorbeeeld, desnoods mag de TROS nog meedoen met de (lange, dus vullende) Duitse films naar romans van Hedwig Courths-Mahler. Er bestaat ook meer ruimte voor eenmalige documentaires van eigen fabrikaat, over een striptekenaar of een filosoof, een voetbalclub of een zeilclipper. De plotselinge hausse van programma's over schrijvers zal eveneens wel een seizoenverschijnsel zijn, zoals schaatsers in de zomer wielrennen bij gebrek aan ijs. Het is behelpen, de kans op winst is gering, maar je blijft in training. In twee programma's van Else Flim (produktie), Wim Hazeu (samenstel ling) en Rob Mariouw Smit (regie), zijn nu Simon Vinkenoog, op 24 juli, en Hans Andreus, dinsdagavond, geportretteerd. De titels van de programma's waren respectievelijk „Voorgoed bedroefd g eweest" en „Omdat ik het dagelijks licht liefheb". Fraaie dichtregels zonder de eigentijdse wervingskracht, die voor al besloten ligt in aankondigingen van actualiteitsrubrieken. De aanleiding voor de korte serie over „De vijftigers" Vinkenoog en Andreus schijnt besloten te liggen In het 25-jarige jubileum van deze literaire stroming. Tenslotte was het een kwart eeuw geleden inderdaad 1950. Het NCRV-trio heeft met deze twee schrijversportretten duidelijk geen onwetende volksgroep trachten te bereiken. Dat ontrukt al een deel van de zin aan dit initiatief. De vijftigers worden, zowel zinnig als onzinnig, belicht in ieder bijgewerkt boekwerk over de vaderlandse literatuur, en al snel beter dan door de NCRV, want door de program ma's over twee vertegenwoordigers van de stroming (niet Lucebert, Elburg of Kouwenaar, maar Vinken oog en Andreus) werd weinig verhel derd. Als we nu even het literair-ge schiedschrijvers-as peet vergeten en gewoon denken: het waren pro gramma's puur over het leven en werken van twee dichters, dan ga ik nog veel meer op het puntje van mijn stoel zitten. Dan zie ik, met sympathie voor in iederg eval Andreus, liever films over „tijdgeno ten" als J.M.A. Biesheuvel of Mensje van Keulen of Jan Kal. Dat heeft tenminste nog een stimulerende werking. De televisie doet immers veel te weinig voor hedendaagse kunstuitingen „Omdat ik het dagelijks licht liefheb", werd aangekondigd als een film over de publiciteitsschuwe Andreus. De auteur vindt schrijven aan de buitenkant niet zo'n spannend beroep: de gitaar, het huis, de caravan en de vrouw van Hans Andreus leverden inderdaad geen verrassende aanblik op. Het aardigste was nog het beeld bij het voorlezen van een gedicht. De schrijver reed „zonder handen" op zijn fiets, poetste zijn zonnebril, knoopte zijn jas dicht, deed zijn handschoenen aan. Wellicht zou met soortgelijke argumenten de uitzending door de VPRO van Jean-Luc Godards film uit 1967, Le Weekend, ter discussie gesteld kunnen worden. Tenslotte worden er vandaag de dag ook bijzondere films gemaakt. Rainer Werner Fassbinder is zo'n levende regisseur. Duitsland-1 zond op 8 juli zijn recente (en indrukwekkende) werkstuk „Angst vor der Angst" uit, dat zeker evenzeer de moeite waard is als Le Weekend. Desondanks is het goed dat Le Weekend op de tv komt. Men kan over en van een schrijver lezen, een film moet gezien worden, nietwaar? Le Weekend is actueel gebleven. Een film over het verkeer en meer in de welvaartsstaat. In Frankrijk heeft het afgelopen weekeinde tussen Narbonne en de Frans-Spaanse grens een tijdje 65 kilometer aan auto's vast gestaan. Le Weekend is een afschuwelijke film, want de mensen zijn bepaald niet lief voor elkaar op de openbare weg. Ik moest er wel weer vreselijk om lachen. De Amerikaanse satiricus Al Capp heeft eens gezegd: „Elke oomedie is gebaseerd op het genoegen dat men schept in de onmenselijkheid van de mens tegenover zijn medemens." Archie Bunker weet daar ook alles van. De beste grap van de avond kwam weer uit zijn koker, al bracht Edith, die warempel bijna vreemd ging met Elliot Carson uit Peyton Place, de wise-crack over. Archie is tegen elektrische dekens, „want president Ford heeft gezegd dat het niet goed is energie in bed te verspillen." BERT VAN DER VEER WOENSDAG 6 AUGUSTUS Hilversum I NCRV: 18.00 Bandstand. 18.30 Nieuws. 18.41 Spectrum: aandacht voor het Christelijk organisatieleven. 18.46 (S) Met uw instemming: het lied van de week. 18.55 (S) Populaire solocon certen: klass. muz. 19.30 Theologische etherleerg. TROS: 20.00 Eight o'clock special: licht muzlekprogr. 21.15 (S) Specialiteiten a la carte: muzikaal wensprogramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Aktua. 23.00 Vakantiereis, hoorspel. 23.50 (S) Lichte granunofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II VARA: 18.00 Nieuws. 81.11 Dingen van de dzag. 18.20 Licht programma van de dag. 18.20 Licht programma NOS: 19.30 (S) Henry Wood Prome- De Engelse popzanger Elton John buigt zich over een stapel van wel dertigduizend briefkaarten van fans die er vijfentwintig dollar voor over hebben om hun idool in Los Angeles te kunnen zien en horen zingen. Elton John zal er een lief dadigheidsconcert geven, waarvoor de belangstel ling groter blijkt te zijn dan werd verwacht. nationaal Jazzfestival Laren 1975.0.55 1.00 Nieuws. Hilversum III NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18,10 Joost mag niet -- «-U nd 2 Tineke. 21.02 NOS-Jazz- uur. 22.02 sport halverwege. 22.35 Paar- dekoersen. 22.55 Med. 23.02 Kom Does. Tineke. 0.02 (S) Metro's Midnight Mu sic. 1.02 (S) Take it easy. 2.02 De Meurders Methode. TROS: 6.02-7.00 Drie op Je boterham. DONDERDAG 7 AUGUSTUS Hilversum I NORV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het le- woord. 7.08 (S) Preludium klass taar. 8.S0 Nieuws. 8.36 Gym. 8.45 (S) Podium: informatie over gezin en sa menleving. 9.45 (S) Onder de hoogte- zon: pastoraal muzikaal ziekenbezoek. 10.30 Nieuws. 10.33 Orkestpalet I: klass muziek. 11.26 (S) Orkestpalet II: ka mermuziek. 12.00 Bel Canto: opera- fragmenten. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 (S) Middagpauzedlenst. 13.15 (S) Lichte koormuziek. 13.30 (S) Europa-Globaal: licht gevarieerd pro gramma. (15.30 Nieuws. 16.30 (8) Hier en nu). 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Hier Hilversum II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Gym. 7.20 (S) Dag met een plaatje. (8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal). 8.50 Morgenwij- beweeglijk progra veeei"* dedellngen. Hilversum III TROS: 7.02 Drie Pep op drie. ll.C >ek. 12.03 (S) Di niddag: Boter, E I Pop-Kontakt: de Hugo i DUITSE TV Duitsland I 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progtra/m- 18.55 Nordschau mag. 19.26 Oorlog lekplatenprogram- a). (11.55 Beursbe- Family, Ameri- 10 Aktuallteiten. riohten). 12.30 Sportrevue. 13.00 Nws. 20.00 Journaal 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S)'De pla- tenikeuze v. Willem Strletman: grammofoonplaten. 14.10 (S) 't Is hls- programma over geschiedenis. portage. 22.30-22.50 Journaal met kom- 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Gebak- 17.00 Journaal. 17.10 Oircusprogram- thema's uit deze tfjd 21.00 zl.15 Programma over het 1 vandaag. 22.00 Little Nederland I NOS: 18.45 Minimolen. 18.55 Jour naal. 19.05 The new Dick van Dyke 20.20 Mars door de hel. speelfilm. 22.10 De zomer in het hoofd. 22.20 Dichter bij, portret. NOS: 22.50 Journaal. Nederland II dapper 22.10 Ach- 22.40 Journaal. Tennis Nederland heeft de tennisontmoeting tegen Suriname in het kader van de koninkrijksspe- len in Paramaribo gewonnen met 7—1. Het enige verliespunt ont stond door opgave van Trudy Steegh en Ellen Bakker in het da mesdubbelspel.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5