Bomen van AZL onder het mes Goedkeuring voor dorp nog niet rond Raad Zoeterwoude moet plannen van stichting nog bekijken 90 CENT P. LITER! Bij BouwVaria Zoeterwoudsewegll Leiden. COMITÉ TEGEN BEZUINIGING Boomchirurgie op grote schaal WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1975 Geen autorama in complex van Tokheim LEIDEN B. en W. hebben aan de Participatiemaatschappij Vlietwijk B.V. meegedeeld dat er in het Tok- heimcomplex aan de Lammenschans- weg geen cash- and carrybedrijf mag worden gevestigd. De maatschappü had geïnformeerd naar de mogelijk heden voor de vestiging van een autorama in dit complex. In een brief aan de maatschappij wijzen B. en W. erop dat het terrein ter plekke een industriële bestemming heeft en dat zij daar niet van willen afwijken. HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. antieke stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken, in ruime keuze en de beste merken. Horloger v. de WATER Altijd voordelig De postduivenvereniging De Reisduif hield een wedvlucht vanuit Bergerac. De boomchirurgen moeten concours 53 duiven' Uitslag 1'4 soms een flinke rek in de ledema ten hebben om hun werk te doen, zoals hier op het topje van de lad der. d. Nieuwendijk, 2-3-6 P. Moo- ten; 5-10 A. Siera; 7-8 M. v. Pola- nen; 9. W. v. d. Kooy. Wedvlucht vanuit Noyon. In con cours 356 duiven. Uitslag: 1-2-7 P. Mooten; 3 A. Pracht, 4 S. Koster. 5 W. Schouten. 6 F. v. d. Zeeuw. 8. J. v. Oosten. 9 W. v. d. Kooy, 10 W. v. d. Nieuwedijk. Eén van de boomchirurgen van de Gebroeders Copijn uit Utrecht hanteert de kwast bij de behandeling van een dode plek i?i de kruin van een boom. Bij sommige bomen is dit niet meer nodig. Gaan ze uit de grond en worden ze simpelweg vervangen. ZOETERWOUDE/LEIDEN Het dorp voor geestelijk minder-validen van de stichting Gemiva zou op een terrein moeten komen dat begrensd wordt door de Zwetkade, de Stomp- wijkseweg en de Zuidbuurtseweg. Waar het complex in het noorden wordt begrensd is nog niet bekend. Dat kan trouwen ook nog niet be kend zijn omdat dat samenhangt met waar het definitieve tracé van de toekomstige Rijksweg 11 zal ko- Secretaris Wingelaar van de ge- LEIDEN Afgelopen zondag viste het vlscollege "De Brasem" haar eerste wedstrijd met bootjes op de Kaag. De vangst was matig, het weer mooi: Uitslag: 1. A. van eer Hulst 2640 gram, 38 stuks; 2. S. den Dub belden 2535 (31); 3. J. P. van der Hulst 2180 (28)4. K. van den Berg 1725 (18); 5. W. Westbroek 1625 i21); 6. G. Crama 1450 (8): H. Boot 1415 (21); 8. P. Marijt 1400 (20); 9. L. planjer 1300 (10); 10. Chr. Planjer 1050 (12). Visvereniging "Sportvrienden" viste de tweede wedstrijd in De Vliet. Uitslag: 1. W. Moenen 3380 (53); 2. D. Schouten 2780 (43)3. C. Schou ten jr. 2130 (31)4. K. Schouten 1850 (21); 5. C. Schouten sr. 1740 (23); 6. T. Kneuber 1630 (26): 7. H. Jansen 1110 (18); 9. W. Schouten sr. 760 (14) 10. H. Schouten 690 (12). "De Ruisvoorn" viste de derde wec'- strijd van het seizoen in de Ring vaart. Een goede vangst met de vol gende uitslag: 1. Th. van Daalen 3460 (16); 2. A. van der Meer 2(555 (16); 3. J. Nieuwenburg sr. 2415 13); 4. J. Nieuwenburg jr. 2105 (19); 5. J. Bonefaas 1805 (23)6. J. de Hoed 1500 (13); 7. Th. Voskuil 1150 (7); 8. P. Dubbeldeman 905 (10); 9. G. Vos kuil 850 (7); 10. H. van Oosten 760 (3). meente Zoeterwoude verklaarde van ochtend dat de gemeente bij de tot standkoming van de plannen en de verwerving van de bouwgrond tot dusver niet betrokken is geweest. De grond is indertijd van particulieren gekocht door de toenmalige Stich ting Angela die de grond later weer heeft overgedaan aan de Stichting Gemiva. B. en W., zo zei de secre taris, zijn nu in onderhandeling met de stichting over de bestemming die men aan de grond wil geven. De grond heeft nu nog een agrarische bestemming. Indien de gemeenteraad zich met de plannen van de stichting kan verenigen, wordt die bestem ming gewijzigd. Pavilj oen* De plannen zelf houden o.m. in dat de gebouwen waarin de toekom stige dorpsbewoners dagelijks werken of worden behandeld, in de vorm van een dorpsplein zijn gesitueerd. Onmiddellijk in de omgeving van de inrichting zijn parkeerplaatsen voor zo'n 30 auto's gedacht. De aan- en afvoer van goederen gebeurt zo veel mogelijk buiten de dorpskern en daar waar de bewoners zijn ge huisvest. Voor recreatieve doelein den komen op het terrein een sport veld, kinderboerderij, verkeerstuin en speelplaatsen. Voor de huisvesting van het personeel verrijzen op het terrein 28 woningen. Met uitzonde ring van het hoofdgebouw worden alle gebouwen in het dorp in één bouwlaag opgetrokken. Stei Een van de architecten, Wim Landman, zegt over het samen met collega Wim Prent ontworpen dorp: "Eigenlijk is het unieke van dit pro ject de vier paviljoens, waarin de bewoners gaan leven. Ieder pavil joen wordt volgens een ster ge bouwd, waarin totaal zes vleugels, de zgn. wooneenheden komen. Op deze wijze krijgt elk paviljoen zes wooneenheden van 12 bewoners, waarbij iedere eenheid bestaat uit een woon-eetkamer, slaapkamers, sa nitaire voorzieningen, bergruimten Verder is per paviljoen in het mid den een centrale voorziening gepro jecteerd. Daarin zijn ondergebracht medische- en personeelsruimten, sa nitaire voorzieningen en een recrea tieruimte voor binnenspel. Het aar dige is verder dat van deze centrale voorziening uit iedere wooneenheid bereikbaar is." "Wat we met dit ontwerp willen bereiken is", aldus architect Wim Landman, "dat men nu met méér pupillen minder personeel nodig heeft en dat er kortere loopafstan den zijn. Bovendien krijg je. door zo'n paviljoen in een stervorm op te trekken wat beschutte plekken bij het buitengebeuren. En daarnaast is het ontwerp zó gemaakt, dat uit breiding met nieuwe paviljoens zon der grote problemen uitvoerbaar is. Verder zijn we op het idee geko men om de herkenbaarheid door de bewoners van de verschillende ge bouwen te onderstrepen door het aanbrengen van primaire kleuren. Op die wijze kunnen zij hun wegen in het dorp veel makkelijker vin den." Alle leeftijden De bevolking van het toekomstige dorp bij Zoeterwoude zal uit alle leeftijden bestaan. Er komen dubbel gehandicapte kinderen in de groep van 4-9 Jaar, maar er wordt ook ruimte gebouwd voor imbeciele vol wassenen van 20-60 Jaar. Wim Landman: "Voor het plan is intussen al de goedkeuring ontvan gen van de ziekenhuiscommissie, ter heid." Volgens de Haagse architect houdt men er rekening mee, dat be gin volgend jaar met de bouw kan worden begonnen. Naast de hoogst noodzakelijke ruimten worden dan gelijktijdig twee paviljoens opgetrok ken. Op die manier wil men bereiken dat de eerste bewoners reeds tijdens de bouw de twee paviljoens gaan bewonen, zodat de stichting Gemiva niet ineens met de komst van zo'n 300 minder validen wordt gecon fronteerd. De totale bouwtijd wordt op twee ënhalf jaar geschat. Olco Holland Beheer B.V. uit Utrecht, een doch teronderneming van de Verenigde Bedrijven Nederhorst, zal de bouw volgens een Zweeds prefab-systeem verwezenlijken. De bouwkosten wor den op 25 miljoen gulden geraamd. Het Gemiva-dorp komt te liggen op een terrein dat wordt omzoomd door de Zuidbuurtseweg (1)Zwetkade (2) enStomp- wijkseweg (3). Op het eigenlijke terrein komen 28 personeels- woningen (4), de vier stervormige paviljoens (5) op deze oude tekening is nog sprake van vijf van deze gebouwen, maar in het eigenlijke bouwplan is dit teruggebracht tot vier alsmede een afdeling voor bedlegerige zieken (6). Verder- onderscheidt men op deze tekening van de architecten Prent en Landman een gebouw voor de administratie en directie annex onderzoék-afdeling (7). een activeringscentrum (8). een zaal met restaurant (9), de keukens, magazijnen en lin nenafdeling (10) alsmede een gebouw voor bewegingstherapie (11). LEIDEN Verschillende organisaties die actief zijn in het onder wijs en het welzijnswerk worden uitgenodigd zitting te nemen in een comité tegen de bezuinigingen in de collectieve sector. Een initia tiefgroep, met als contactpersoon J. de Hoog, Oude Varkenmarkt 8, tel. 34194. roept leden van de ABOP, NCBO, LSB en anderen op om vanavond in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33 de oprichtmg van dit comité te bespreken. Aanvang acht uur. haarfijn taxeerde wat er allemaal moest gebeuren, wilde het groen voor de mensheid behouden blijven. Dat was overigens niet gering. Een vluchtige raming leert dat als men via de boomchirurg tot volstrekte genezing wil komen, dit een kleine honderdduizend gulden gaat kosten. Er is dan een honderdtal bomen behandeld, waarvan de meesten de operatie zullen overleven en dankzij de ingreep zelfs tot rijkere groei zul len komen. En zo is het goed. Toch blijft het opmerkelijk dat pas als destructieve geesten het geboomte eenmaal zijn binnengeslopen, de mens in actie komt. Vinden de des kundigen. Maar aan de andere kant is het ook weer niet zo vreemd. Een boom is tenslotte maar een boom. Je loopt er misschien elke dag langs. Dat schept een band. Maar die band wordt pas duidelijk als er aan jouw boom getornd wordt. Zo dus ook op het terrein van het academisch zie kenhuis, waar dezer dagen tal van medewerkers, bezoekers en mogelijk ook patiënten geregeld blijven staan om de praktijk van de boomchirur gie in ogenschouw te nemen. Kunstmest In totaal zullen, naar verwacht mag worden, ongeveer hondeid van de in totaal vierhonderd bomen op het AZL-terrein behandeld worden. De directie van het ziekenhuis heeft daarvoor de Gebroeders Copijn uit Utrecht ingehuurd, die in Nederland eigenlijk het enige particuliere be drijf vormen dat in de boomchirur gie gespecialiseerd is. De boomchirurgen gaan als volgt te werk. Eerst worden de meeste bomen uitgegraven - wat op zichzelf al een heel karwei is - vervolgens wordt de grond onder de wortels gezuiverd, er worden gaten gemaakt om er organische kunstmest in aan te brengen en waar dat nodig is Er komt een forse ladderwagen aan te pas om de kruinen van de bomen te bewerken. Op de grond een aantal afgezaagde, dode takken. LEIDEN Sinds enige tijd wordt het respectabele bomenbe- stand van het Academisch Zie kenhuis in Leiden flink onder handen genomen. Bomen worden uitgegraven, weer neergepoot, ge snoeid en op de wonden be smeerd met een handig zalfje. Kortomer wordt op grote schaal boomchirurgie bedreven om het gemeen groen voor het ziekenhuis te behouden. Dat was trouwens ook wel nodig. Want als Je het hoofd van de tuin- dienst van het AZL, de heer G. P. de Vogel, moet geloven, stond erover enkele jaren ongeveer geen boom meer als er dit jaar niet grondig het mes was gezet in de linden, de beu ken, de esdoorns en de twee kastan jes die het ziekenhuis rijk is. Onbe grijpelijk en tegelijkertijd ook onver klaarbaar vindt hij het dat de bo men van het academisch ziekenhuis in het verleden met zo weinig liefde zijn omringd Er werden stukken terrein opgehoogd. Lanen werden ge asfalteerd. Maar voor ae de stammen en het welig tierende lom mer had men weinig oog. Het gevolg was dat bij tientallen bo men, met name langs de wegen op het ziekenhuisterrein, gebrek aan zuurstof en allerlei ande.e schade lijke elementen zich begonnen te manifesteren in een rottingsproces dat hier en daar onstuitbaar leek. Tot begin dit Jaar. Het AZL haalde een 'boomchirurg over de vloer die wordt er een drainage-systeem in gebracht door middel van een kunst stof buis die uitmondt boven de grond. Dan wordt de boom weer op zijn plaats gezet en worden dode takken afgezaagd. Rotte plekken wor den weggehaald en vervolgens in gesmeerd met een lakbaL-m, een uit Duitsland afkomstige kunststof- emulsie op waterbasis. Deze emul sie is zo flexibel dat ze zonder eni ge schade met de groei mee kan gaan om soms zelfs uiteindelijk aan het oog onttrokken te worden. Voor sommige bomen, zo n twin tig in totaal, komt de boomchirur gie te laat. Zij zullen moeten wor den vervangen door bomen die e- ven groot, even groen, maar wel aan zienlijk gezonder zullen zijn. Dat geldt trouwens ook voor 'Nieuwer- oord", de behuizing voor verpleeg kundigen aan de Rijnsburgerweg. Ook daar is een flink aantal bomen onherstelbaar vernietigd door rück- sichtlos in gang gezette werkzaam heden die daar moesten resulteren in een* ophoging van de tuin. Een gebrek aan zuurstof was het gevolg Het verhaal van de kastanjeboom op het AZL-terrein sluit daar trou wens aardig op aan. Toen de boom namelijk was uitgegraven, stuitte men op maar liefst dertien kubie ke meter puin. Een duidelijk voor beeld, vindt de heer De tfogel, van onzorgvuldig omspringen nvt gemeen groen. "Ik weet niet wat het is zegt hij. "Ik denk dat men in liet verle den nooit zo boom-minded is ge weest". Waarmee in elk geval weer een nieuw woord aan onze moder ne vocabulaire is toegevoegd. Wat in dit geval trouwens ook helemaal geen kwaad kan De Vogel: "Bo men hebben een duidelijke functie. Zuurstof en demping van het ge luid". En wie dat wil weerleggen moet ongetwijfeld van goeden hui ze komen. WIM WIRTZ Dit is een goed voorbeeld van een door de boomchirurg be handelde rotte plek, in dit geval een kastanjeboom. Er ivordt een kunststof emulsie op gesmeerd die borg staat voor jaren lange bescherming.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3