Zware dag voor Yan Min HOOGENBOOM HEEFT ZICH DUIDELIJK VERSLIKT... Couturiers grijpen terug naar 1950 SPORT AGENDA Pater Theo van Asten Westduitse renners liever naar strand Dood aan de zwakke zegt de Zwarte Paus WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1975 In Roomburg-toernooi LEIDEN De in Amerika studerende Paul van Min had gisteren in het heren enkelspel A een bijzonder zware dag. Van Min speelde in totaal maar liefst 45 games in vijf sets. In de eerste partij tegen Van Merkenstein kwam hij niet ernstig in moeilijkheden. Binnen het uur kon hij met 61, 62 als over winnaar de douches opzoeken, maar later op de dag kreeg de Amerikaanse Nederlander het duidelijk minder gemakkelijk. Op het nippertje slaagde Van Min erin met 7—5 de eerste set binnen te halen, in zijn party tegen Gerard Scholtes, maar in de tweede set kwam Scholtes uitstekend terug. Dankzij sterker serveren en meer spin in zijn fore-hand leggen, kon hij de tweede set met 64 op zijn naam schrijven. In de derde en beslissende set kon Scholtes geen tegenstand van bete kenis meer bieden. Met 62 voor Van Min werd het niet meer dan een for maliteit. Twee leiders in open titelstrijd VELP Na de vijfde ronde van het Reinbouwschaaktoernooi op het open kampioenschap van Nederland, gaan Rob Hartoch en Peter Schee- ren samen op kop. Zij kwamen zon der kleerscheuren door deze ronde. Kees Dekker kreeg zonder meer een nul van Rob Hartoch, terwijl Anton Rosmuller door Peter Scheeren knap onderuit werd gehaald. Uitslagen vijfde ronde: Dekker—Har toch 01; RosmullerScheeren 01; Ligterink—Van der Sterren 1—0; BallonDe Ruiter Schone (Wdl)—Van Dongen 1—0; Van der Vliet—Schuermans (Belg.) 1—0; HoutmanDieks 01; Raja Pavo- lovic (Joeg.)—Van den Berg 1—0; Goldstern—De Bruicker (Belg) 0—1", Sorensen (Den.)—Vogel 0—1; Boers- maVerholt Van der Mye Houtman 1—0. Stand aan de kop: 1/2 Hartoch en Scheeren 5 punten; 3/6 Ligtering, Schone (Duitslands). Van der Vliet en Van Baarle 4VL- punten. De partij die sneller tot ontknoping kwam dan wedstrijdleider C. Koole had voorzien, was die in het heren enkelspel A tussen de als derde ge plaatste Niek Fleury en de Katwijkse veteraan Jan de Groot. DeGroot, pas hersteld van een voetoperatie, maakte het Fleury in de eerste set bijzonder moeilijk door zijn goede loopwerk. Op 54 wist Fleury echter door te drukken naar 64. In de tweede set slaagde hij er vrij snel in voor te komen met 2—0, maar het was toen verder niet meer nodig, om dat De Groot, die veel last had van de warmte, opgaf. Fried Schmitz ondervond veel tegen stand van de nog jonge Ton Sie. Meer dan de uitslag (6—2, 6—2) doet vermoeden. Sie kwam in deze partij Tennis De als derde ge plaatste Ilie Nastase heeft zich gis teren verzekerd van een finale plaats in het 100.000 dollar toernooi in Louisville door een 6—3, 6—3 overwinning op Wimbledonkam- pioen Arthur Ashe. In de finale komt Nastase uit tegen de als eer ste geplaatste Argentijn Guillermo Vilas. Tafeltennis Joegoslavië heeft gisteravond in Zagreb het Europees kampioenschap tafeltennis bij de meisjes veroverd. In de finale ver sloeg het gastland titelverdediger Sowjet Unie met 3—0. Bij de jon gens wonnen de Russen wèl. In de finale werd Tsjechoslowakije met 5—1 weggezet. Atletiek Tijdens de Volks Spartakiade in Moskou heeft de Russische atlete Nina Morgoenova de 800 meter gelopen in 1 minuut en 59 4 seconden. Het is de snel ste tijd dit seizoen op de 800 meter gerealiseerd. Paul van Min: zware dag net dat stukje ervaring te kort dat nodig is om op de beslissende mo menten door te drukken. Verder wonnen in het heren enkel A Mentink en Pannen van respectie velijk Jan Lind (64, 61) en Ko ning (6—2, 3—6, 6—1). In het heren enkel B had de als eerst geplaatste Bram Madera wei nig moeite met Dammers: 6—2, 6—0. John Visbeen kon gisteren niet im poneren. Met tweemaal 6—1 werd hij door Ronald v. d. Horst overtuigend aan de kant gezet. Bij de dames in de B klasse won Hanneke Langeveld op het nippertje van Liselotte v. d. Bijl: 7—5, 7—5. Bij de dames in de C klasse zorgde Caty Brooshooft, evenals haar broer Marinus het eergisteren deed, voor een knappe prestatie door van mevr. Tönjann te winnen met 6—3, 1—6, 8—6. Verder won H. Gast van mevr. van Leeuwen (6—1, 6—3) terwijl Honka van Riet te sterk bleek voor mevr. van Veen 6—3, 4—6, 6—0. Cricket ZATERDAG Hoofdklasse: Quick HG Hercules; HCC —HBS; ZONDAG Hercules VOC; Rood en Wit Quick HG; HBS ACC; UD HCC. Tweede klasse A: VCC UD II; ACC II Rood en Wit III; Alkmaar Ajax; VUC II PW. Honkbal ZATERDAG Hoofdklasse: Hotam/Storks Feyenoord; Haar lem Nicols Lotgg./Schoten; OVVO Olga Ado; Sparta—Orwo/HCAW. ZONDAG Feyenoord Hotam/Storks; Lotgg./ Schoten Haarlem Nicols; Olga ADO O WO; Orwo/HCAW Sparta. Door Pim Stoel ADENAU De definitieve breuk viel tijdens het behalen van het eerste succes. Terwijl Gijs van Len- nep op de Nürburgring zijn formule I Ensing in bedwang hield en dankzij uitvallen van de concurrenten maar ook dankzij uiterst beheerst rijden opstoomde naar de zesde plaats in de eindrangschikking kon men spon sor Rody Hoogenboom voor de radio beluisteren. Waar deze ondermeer stelde niets meer te zien in Neder landse rijders. Van Lennep werd na afloop terecht boos. Moest van zijn vrouw thuis in Haarlem horen dat er tientallen telefoontjes binnenge komen waren van mensen die willen weten of hij nu echt zo slecht reed, en hoe het dan kon dat hij zesde was geworden in een race voor het wereldkampioenschap. Van Lennep zal dus niet meer voor het HB-team uitkomen. Roelof Wunderink ook niet. Daarmee vervalt de oorspron kelijke opzet van sponsor Hoogen boom om binnen drie jaar een Ne derlandse wereldkampioen op het erepodium te plaatsen. Hoogenboom heeft zich duidelijk verslikt in de gecompliceerdheid van de formule I wereld. Hij ging in zee met een ont werper Morris Nunn die nau welijks ervaring had in het bouwen van formule I wagens. Hij stopte ontzettend veel geld in het project. Maar hij realiseerde zich niet dat geld alleen niet, voldoende is. Dat is duidelijk aangetoond bij de Lotus stal van Colin Chapman. Chapman construeerde twee jaar geleden de Lotus 76 en kon de wagen regel recht op de mestvaalt zetten. Een complete misser was het. En dat kan gebeuren in de formule I. Chap man had niet te klagen over gebrek aan contanten. Hij had alleen de pech na al zijn successen de plank eens mis te slaan. Of Morris Nunn met de nieuwe Ensign de plank heeft misgeslagen staat nog niet vast. Nunn heeft van het begin van dit seizoen geroepen dat hij geen Ne derlandse rijder wilde maar een bui tenlander, een topman. Omdat al leen een topman de potentie van de nieuwe wagen zou kunnen belichten. Waar Nunn gelijk in heeft. Wunde rink ontbrak het aan ervaring. En Gijs van Lennep is een uitstekende testrijder maar komt op elk normaal circuit anderhalf a twee seconden te kort op rijders als Lauda en Re- gazzoni. Rody Hoogenboom heeft dat nu eindelijk ook ingezien. Vandaar, dat het een verstandig besluit van hem was om Morris Nunn nu eens carte blance te geven voor de twee komende races. Nu echter stelt hij dat Nunn in die twee races dan maar moest bewijzen dat de Ensign goed is. Wat onzin is. Eerst zal de wagen uitvoerig moeten worden getest. Pas daarna valt er iets zinnigs te zeggen over de kwaliteiten. Hoogenboom dreigt nu dat als in die twee races geen successen worden behaald hij een March gaat kopen en het Ensign project zal afstoten. Dan heeft hij enkele tonnen letterlijk in het water gesmeten. Dan had hij beter aan het begin van dit seizoen een March kunnen kopen i.p.v. met Nunn in zee te gaan. Zoals het nu staat lijkt het er dan ook op dat het formule I plan van HB op het punt staat de finitief te mislukken. Erg triest daarbij is dat Hoogenboom nu net een man, die de afgelopen jaren in binnen- en buitenland ontzettend veel gepresteerd heeft (winnaar van Le Mans en van de Targa Florio» nadat diezelfde man zo vriendelijk was geweest hem uit zijn rydersnood te helpen door met een niet uit ontwikkelde wagen een gevaarlijke race als op de Nürburgring te gaan rijden, via een radiovraaggesprek in zijn hemd zet. Van Lennep is terecht woedend daarover. Hij moet zich echter wel realiseren dat de formule I-wereld een keiharde wereld is. Wie niet op het eerste plan kan mee draaien moet afhaken. Maar dat dat iets eleganter had kunnen gebeuren lijdt geen enkele twijfel Cricket De tweede testmatch tussen Engeland en Australië is gisteren op Lords in een draw ge ëindigd. Australië had niet minder dan 484 runs moeten scoren om de overwinning in te palmen. Gesteld tegenover deze onmogelijke op dracht hielden de Australiërs met risicoloos spel aan bat stand. Aan 't eind van de dag was het 329 voor 3. SCHIEDAM De drie-landenwielerontmoeting tussen Nederland, België en West-Duitsland is gisteren op de Harga-baan van Schie dam gedecimeerd tot een tweekamp. De Westduitse ploegleider Kilian dirigeerde zijn uit negen renners bestaande ploeg, die op kosten van de KNWU vijf dagen in Nederland verblijft, naar het strand van Zandvoort. Ben ten Tije (Ned.) won de sprint met een beste tijd van 12,4 se conden. De individuele achtervolging over vier kilometer leverde een zege op voor de Belg Karei Andries in 5.04.9. De 1 kilometer tijdrit werd gewonnen door Rick Kuipers (Bel.) in 1.14.02 en de ploegen- achtervolging over vier kilometer werd reglementair gewonnen door België, omdat de Nederlandse ploeg met twee renners overbleef nadat Van Helvoirt en Ten Tije hadden moeten afhaken. AMSTERDAM De stichter van de ten aan romantiek en nostalgie. Op Satanskerk, de Amerikaan dr. An- het kwaad is hij trots, zolang ande- ton Szandor Lavey, heeft zich giste- ren het niet als pijnlijk ervaren. Zijn ren in het Hilton-hotel met enkele leer moet men zien als een manier Nederlandse volgelingen aan een van leven, waarin het redelijke aantal persvertegenwoordigers voorge eigenbelang voorop staat, steld. Lavey zei, dat in de Ver. Sta- Het woord "kerk" gebruikt Lavey ten en in West-Europa vele satanis- alleen omdat dit de aandacht trekt, ten wonen. Ook in ons land zal bin- Hij verklaarde, behalve in Amster- nenkort het Boek van Satan ver- dam ook in Rotterdam aanhangers schijnen. te hebben. Men moet hen. naar zijn De teneur van dit boekje komt het z8ggen, vooral zoeken in de midden- duidelijkst naar voren in uitdruk- groepen, kingen als: dood aan de zwakke, ge- prezen zij de sterke, wij maken vrij van conventies die niet tot succes leiden, waarom zou ik mijn vijand niet haten? Het geloof dat de mens het instinct heeft van een prooidier, hindert dr. Lavey in het geheel niet. Je vijanden moet je met hart en ziel haten, zegt hij. Op een vraag antwoordde Lavey, wiens volgelingen hem de "Zwarte Paus" noemen, veel waarde te hech- Geheim overleg ^aat huwen p ROME Pater Theo van Asten nvpr A Itriri (52), <üe tot vorig jaar in Rome al- UVC1 nJJ-J-lllJV gemeen overste was van de Witte DEN BOSCH De bisschoppen van Paters, gaat trouwen. In een brief Nederland, uitgezonderd kardinaal aan de 3400 leden van de missie- Alfrink, zijn gisteren in het bis- congregatie zegt de algemene over- schopshuis van Den Bosch onder ste, Jean Marie Vasseur, dat het voorzitterschap van mgr. J. Bluyssen voor pater Van Asten, die sinds bijeen geweest om te overleggen over april werkzaam is bij de Wereld- kardinaal Alfrinks eventuele opvol- voedselorganisatie als verbindings- ging. De vergadering droeg een strikt man voor Afrikaanse landen onmo- besloten karakter. gelijk werd efficiënt in kerkelijk De persdienst van de rk kerkpro- verband te werken. Na lang beraad vincie deelde alleen mee, dat de bij- kwam hij tot de overtuiging, dat 't eenkomst paste in't gehele proces van beter voor hem was, als leek zijn contacten tussen de verschillende talenten in dienst te stellen van de instanties die bij een opvolging be- Derde Wereld. trokken zijn: het kathedraal kapittel Pater Van Asten heeft zeven jaar Utrecht (het hoogste adviesorgaan de leiding over de Witte Paters ge- dat een lijstje met drie kandidaten had. Hij werd vooral bekend door voor de opvolging opstelt), ae bis- -zijn besluit in 1973, alle witte paters schoppenconferentie, de pauselijke Uit Mozambique terug te trekken nuntiatuur in Den Haag en de con- omdat hij het niet langer verant- gregatie voor de bisschoppen in Rome W00rd vond, de missionarissen on- HAnRTANTTS Een makelaar aan der Portugese bisschoppen te laten de Newüorkse beurs heeft tijdens een °p de bisschoppensynode vakantie in Israël met behulp van meer begrip en een elektronisch apparaat om metaal rechtvaardigheid voor priesters die op te sporen en een padvindersmes hun ambt verlaten. „Zou de zorg een waardevol beeld uit de .tweede voor kinderen of de liefde voor een eeuw gevonden. Het gaat om een le- vrouw gevaarlijker zijn voor vensgroot bronzen beeld van Hadria- een priester dan het'zich bekomme rnis, die van 117 tot 138 over het Ro- ren om rijkdom en wierookgeur"? meinse rijk regeerde. Het bericht dat pater Van Asten AAA - Het Argentijnse anti-com- fNf Uf hhee" verlaten- munistisch verbond, bekend onder de 'n f }mft 'leEl haf aangeko- beginletters „AAA" heeft in minder ";en' haett de provinciale over- dan een jaar meer dan 2000 personen patf c- van der Brand, gezegd, vermoord. Dit verklaarde in Buenos Het 231 vermoedelijk nog harder Aires de advocaat Radrizzani, die een aankomen in Tanzania, waar nij onderzoek instelt naar de activiteit van 1955 tot 1967 verantwoordelijk van uiterst rechtse groeperingen in was voor de opleiding van de Afri- Argentinië. kaanse priesters". Deken C. A. Paardekoper zal op 16 augustus pastoor A. G. A. van den Burg installeren als pastoor van de Willibrordus-parochie in Bodegra ven. Hij volgt pastoor Vlaar op, die vorige maand 65 jaar is geworden en in Utrecht gaat wonen. De nieuwe pastoor is 51 jaar. Hij werd geboren in Berkel en heeft zijn priesterjaren (21) tot nu toe doorgebracht in het bisdom Haarlem. In Nijmegen is de bijbelvertaler prof. P. J. Cools op 76-jarige leeftijd overleden. Hij was eindredacteur van de rk Willi- brord-vertaling van het Nieuwe Tes tament die in 1961 is verschenen, en had een actief aandeel in de nieuwe bijbelvertaling van de Kath. Bijbel stichting die binnenkort uitkomt. Zelf vertaalde prof. Cools de vier evangeliën en de Handelingen der Apostelen. In een uitvoerig me morandum aan de Roemeense rege ring heeft Amnesty International haar bezorgdheid geuit over het vasthouder van gewetensbezwaarden. De internationale hulporganisatie voor politieke gevangenen signaleert, dat in Roemenië 13 Zevende-dagse adventisten gevangen zitten omdat zij geweigerd hebben, samen mee an dere christelijke groeperingen in dit land het socialistische eenheidsfront te steunen. Een aantal gevangenen dat weigerde om zaterdag en zondag te werken, werd bijzonder hard aangepakt. Aan de gevolgen van lij felijke straffen zouden al twee ge vangenen zijn bezweken. Voor net eerst sinds twintig jaar zijn bis schoppen voor Bulgarije benoemd. Daarmee is de rk hiërarchie in dit land hersteld. Dit is een resultaat van de onderhandelingen öe de Va- tikaanse minister van buitenlandse zaken de laatste tijd met de Bulgaar se regering heeft gevoerd. Er zijn in Bulgarije 65.000 rooms-katholieken en 15.000 katholieken van de ooste lijke ritus. 's Werelds oudste Cis- tercienser-klooster het stift in bij Graz in Oostenrijk, is door over stromingen ten gevolge van noodweer ernstig getroffen. De schade aan gebouwen, gewaden en schilderijen wordt op 4,5 miljoen gulden geschat. De hitte heeft in Parijs ta'loze toeristen naar kerken en catacom ben gedreven, waar, dankzij de dik ke muren, een weldadige koelte heerst. KERKELIJKE STAND Herv. Kerk: aangenomen naar Oud-Al- blas (nadere beslissing) A. Breu- re te Westbroek. Parijs Het is deze zomer al weer Bestsellers: Combinaties van koker tien jaar geleden dat Andre rokken met korte wijde kimonojas- Courreges met zijn mini-jurken voor Jes de laatste revolutionaire ommezwaai Deux-pieces bestaande uit rechte in de mode zorgde. Sindsdien is er niet zo bar veel meer veranderd. De rokken werden langer en voor de komende herfst worden ze weer wat korter. Maar voorlopig is er geen „New Look" meer in zicht. De tijd is voorbij, dat mode-ontwer pers vrouwen precies konden voor schrijven, wat ze moesten dragen. Trouwens mode bestaat eigenlijk helemaal niet meer, wel een voortdurend veranderende levensstijl en daar doen wij allemaal aan mee. Voor de komende winter kozen de Parijse couturiers ondermeer voor de terugkeer van de kokerlijn. En daarmee zullen ze, aldus de Franse mode-ontwerper Pierre Cardin, niet alleen nauwere splitrokken propage ren, maar ook pumps met naald hakken, klassieke herenkostuums, met viooltjes gedessineerd linnen goed, gepolitoerde palissander tafels en autodashboards van notehout. Kortom de Parijse top-couturiers Cardin, Courreges, Ungaro en Yves Saint Laurent, die zich meer moderne vormgevers dan mode-ont werpers voelen, doen op het ogenblik alles om door een consequent uitgekiende trend, het Jeugdsentiment van de jaren vijftig te laten herleven. Alle kanten uit rokken en rechte tot over de heup vallende jasjes Overall broexpakken. 1: Mantelpakje in de nieuwe kokerlijn van Lanvin 2: Sluike overslagjas van Ungaro uitgevoerd in cashmere. 3: Zijden ensembles van Jean Louis Scherrer 4: Combinatie van rok en korte kimonojasjes van Balmain. 4a: Amazone-pakje van Christian Dior 5: Najaarsmantel met raglan mou wen van Jean Louis Scherrer 6Overall-broekpak van Guy Laro- che. 7: Avondjurk met geborduurd bo venlijfje van Pierre Balmain. 8: Hotpants-pakje met wollen bi- vakkoiisen, van Courreges 9: Sportief poplinpakje met coltrui van Courreges. Courreges, Feraud en Yves Saint Laurent zochten het in een variatie met hun „College Girl Look" met capuchonjassen van kaki, corduroy en velours-chiffon. Maar ook de ruig gebreide visserscoltruien van naturelkleurige wol zijn weer favoriet. En tenslotte verwachten de Parijse mode-ontwerpers veel sukses van hun hemdjurken en overall- broekpakken van angora-jersey. Er zijn meer mogelijkheden dan ooit. Hoofdpunten Hoofdpunten van de nieuwe mode: Roklengte: Van een handbreedte De traditionele witte avond- boven de knie (Courreges) tot op de javon uit ie collectie van de eni- S^ni^Samel, belge, tabaks. ge vrouwelijke couturier in Parijs bruin, muisgrijs, paars, oranjerood Een wijd gewaad van Grés "taffeta" genoamd, een van de grapjes uit de collectie.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11