LEIDSCH DAGBLAD Japan buigt voor eisen terroristen Doe-het-zelfzaak uitgebrand Zomer komt boven normaal vandaag Man wilde zijn ex-vriendin voor ton kopen JN NOORDWIJKERHOUT Gevangenen naar Maleisie Spanning loopt verder op in geheel Portugal Ambulance ramt auto DINSDAG 5 AUGUSTUS 1975 OPGERICHT l MAART I860 34696 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NOORDWIJKERHOUT De brandweer in actie bij blussings werkzaamheden. (Foto Jan Holvast) NOORDWIJKERHOUT Een felle brand heeft gisteravond in enkele uren de doe-het-zelf zaak van P. la Roche annex werkplaats, opslagplaats en woonhuis aan de Havenstraat geheel in as gelegd. De eigenaar schat de schade op ongeveer driehonderdduizend gulden. De brand, die omstreeks tien uur uitbrak, ging gepaard met ont ploffingen. Een voorraad buta- gasflessen alsmede bussen che micaliën gingen luidruchtig de lucht in, overigens zonder iemand te verwonden. De eigenaar van de zaak, zijn vrouw en hun twee kinderen van zeven en negen jaar wis ten zich in veiligheid te stellen. Een paard, dat achter de zaak stond, kon tijdig worden be vrijd. De heer La Roche vermoedt, dat kortsluiting oorzaak van de brand is geweest. De televisie begaf het op een gegeven mo ment. Kort daarna brak de brand uit. Brandweerlieden uit Noordwijker- hout en Leiden bestreden het vuur. Het blussen werd bemoei lijkt door een te lage druk op de waterleiding als gevolg van het gebruik van tuinsproeiers en dou ches. Met ongeveer driehonderd meter extra slang werd later meer water uit een sloot ge pompt. Ook elders in het land woed den felle branden, die een schade van vele miljoenen ver oorzaakten PAGINA 7 God- 14 PAGINA'S Pessimistische kijk v« dard in 'Xe Week-end" PAGINA 5 Nu ook kerken in Holland red den PAGINA 6 Botulisme in Oude Rijn bij Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen is botulisme geconstateerd. Een eend, opgevist uit de Oude Rijn, werd het slachtoffer van deze bac terie. Volgens het Centraal Dierge neeskundig Instituuut in Rotterdam gaat het in Alphen om een bacterie van het C-type, die geen gevaar voor de mensen oplevert. Vorige maand waren Alphen en Nieuwkoop al tot besmet gebied verklaard. LISSABON Een toenemende onrust in geheel Portugal en groei ende spanningen binnen de strijd krachten hebben aanleiding gege ven tot nieuwe geruchten over een verzoek om ontslag van premier Goncalves, die er neg steeds niet in nieuwe regering te In drie belangrijke kranten werd gemeld dat generaal Goncalves zijn ontslag had ingediend, nadat mili taire eenheden in het gehele land tegen zijn aanblijven hadden ge stemd. Een officiële woordvoerder van de eerste-minister sprak het bericht echter met klem tegen. Intussen hield de junta die elf da gen geleden werd gevormd bestaan de uit president Da Costa Gomes, premier Goncalves en generaal Sa- raiva de Carvalho, het hoofd van de militaire veiligheidsdienst een spoedbijeenkomst met de mili taire bevelhebbers in het gebied De zomer, berekend vanaf 1 ju ni, ligt in ons land boven de nor maallijn en is belangrijk beter dan verleden jaar. In De Bilt zijn tot vanavond 40 van de 65 dagen warmer dan normaal verloven. Er werden al 50 uur meer zon dan normaal geregistreerd en het aan tal zomerse dagen in De Bilt be draagt met vandaag erbij 15 tegen normaal 13. Gemiddeld over het hele land ligt het regencijfer 20 mm onder normaal. Het ver dere gedrag van deze zo tropisch begonnen augustusmaand zal uit maken of de zomer uiteindelijk bij de warmsten en zonnigsten zal komen sinds de lange zomer van 1959. Een actieve storing trekt lang zaam van Engeland en West- Frankrijk oostwaarts en zal in de avond en nacht Nederland passe ren en plaatselijk onweersbuien brengen. Na het passeren van de storing komen we in minder war me en vochtiger lucht. Morgen zullen de maxima aanmerkelijk lager zijn dan vandaag. De on weerskansen blijven aanwezig maar er zullen ook zonnige perio den voorkomen. De afkoeling, die morgen bij ons verwacht wordt, heeft in West- Frankrijk inmiddels plaatsgevon den. Kwamen daar gisteren nog temperaturen voor tot 38 graden, vandaag lagen de maxima om en nabij de 25 graden. Het blad "Jornal Novo" meldde gisteren dat president Da Costa Gomes zal trachten een kabinet te vormen en dat mogelijk premier Goncalves, een pro-communist, ver vangen zal worden door een offi cier van de gematigde vleugel van de "Beweging van de strijdkrach ten" (MFA). Dit blad en de "Dia- Iets minder hoge temperaturen In de nacbt en vroege ochtend een lokale onweersbui, overigens droog en vrij zonnig. Overwegend matige wind tussen oost en zuid, maar in de kustgebieden tijdelijk wind van zee. Minimumtemperaturen omstreeks ne gentien graden, maxima van 25 tot 30 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) TOKIO/KOEALA LOEMPOER Een DC-8 van de Japanse luchtvaartmaatschappij is vanochtend om kwart voor zeven (onze tijd) naar Koeala Loempoer (Maleisië) ver trokken met vijf van de zeven gevangenen van wie de vrijlating was geëist door de over vallers van het Japanse Rode Leger. Zoals bekend houden deze in een ambassadege bouw in Koeala Loempoer zo'n vijftig personen vast. De overvallers zijn later akkoord gegaan methet feit dat slechts vijf van de zeven gevan genen die zij hadden genoemd, naar Koeala Lqempoer wilden. rio Populair" waren van oordeel dat Goncalves zijn functie wil opgeven, omdat generaal De Carvalho niet als vice-premier onder hem zou wil len dienen. De tegenstrijdige berichten weer spiegelden duidelijk de verwarring die is ontstaan als gevolg van de reeds drie weken durende kabi netscrisis. In het Noordportugese stadje Fa- malicao waren vanochtend opnieuw duizenden mensen op de been die inbraken in woningen van leden van de communistische partij en boeken en meubels in brand staken. De hoofdstraat werd geblokkeerd. In Famalicao heerst grote span ning sinds er gisterochtend een dagloner en een verpleger werden gedood door kogels uit geweren van soldaten die probeerden te voorko men dat een menigte het kantoor van de communistische partij brand schatte. Bij een bomaanslag in het minis terie van Landbouw in Lissabon is vandaag een man gedood. Het was de vierde bomaanslag in Portugal in nog geen week, maar de eerste waarbij iemand werd gedood. Volgens deskundigen was de bom vervaardigd van moderne explosie ven. In de omgeving van het mi nisterie sneuvelden veel ruiten. De twee mannen die niet wensten mee te werken aan hun overbren ging naar Koeala Loempoer zij Matsuura en Sakaguchi, zo is uit regeringskringen in Tokio verno men. Mutsuura wordt behandeld in een inrichting voor geesteszieken sinds hij vorig jaar een zenuwinzin king kreeg. Sakaguchi heeft de au toriteiten laten weten dat hij in eenzame opsluiting wil blijven. Hij was in 1972 gearresteerd voor zijn aandeel in de belegering van een huis in de bergen waarbij drie mensen om het leven kwamen. De vijf Japanse gevangenen die wel meewilden zijn de 24-jarige Nishikawa, de 22-jarige Tohira. Bando (28), Sasaki (26) en Matsu- da (26). Zerste keer Het is de eerste keer dat de Ja panse regering zwicht voor de ei sen van terroristen om gevangenen vrij te laten. Het vliegtuig naar Koeala Loem poer heeft 48 passagiers aan boord en zou vanmiddag in Maleisië lan den. Er zijn elf bemanningsleden aan boord, zes functionarissen van de luchtvaartmaatschappij, acht poli- tie-officieren en 18 regeringsfunc tionarissen van justitie, buitenland se zaken en transport en van het bureau van de openbare aanklager in Tokio. Gezagvoerder is de 55-jarige To- mio Masuko, die destijds ook leden van het Rode Leger en Arabische guerrillastrijders van Singapore naar Koeweit en Aden heeft gevlo- Wraakactie van Israël op Palestijnen TEL AVIV/BEIROET Israëli sche commando's hebben vanochtend een aanval gedaan op een Pales:n- sè guerrillabasis bij de Zuidlibane- se stad Tyrus. Dit heeft het Isrxeli- sche opperbevel in Tel Aviv oekend- gemaakt. De Israëlische aanval op Tyrus volgde na een incident in de nacht, van zondag op maandag tus sen Palestijnse guerrillastrijders en Israëlische troepen in .ia me»,. Het militaire communique in Tel- Aviv meldde dat "een aantal terro- risten is gedood of gewond" en voorts dat "munitie-opslagplaatsen zim op geblazen". De Israëlische comman do's, zo werd er aan toegevoegd, zijn allen op hun basis teruggekeerd. (Tyrus ligt 75 km ten zuiden van Beiroet en ongeveer 20 km van de Israëlische grens aan de Middelland se Zee). Volgens radio-Beiroet heeft de Is raëlische actie het leven gekost aan vier Libanese officieren, Voigens ra dio-Beiroet heeft Israël tevens met zijn artillerie het vluchtelingenkamp) bij Tyrus beschoten waar 12.000 per sonen zijn ondergebracht. Daarbij zou een aantal mensen gewond zijn geraakt. Volgens een guerrilla-woordvoerder heeft een Palestijnse eenheid Kort na de Israëlische aanval een tegen actie ondernomen en aanvallen ge daan op het Israëlische grenspirat- sje Kiryat Shmonah. In deze neder zetting ondernam een Palestijns zelfmoordcommando vorig jaar een actie die heel wat mensenlevens eis te. gen nadat zij een mislukte poging nadden gedaan een olieraffinaderij in Singapore op tt blazen. Het ministers van Buitenlandse Zaken in Tokio heeft aan enkele landen gevraagd of zij de overval lers en de vrijgelatenen willen op nemen maar nog geen positief ant woord ontvangen, aldus zegslieden. Het gijzelingsdrama in Maleisië begon gisteren toen zes terroristen het kantoor van de Amerikaanse consul Stebbins binnendrongen. Kort daarna werden ook de Zweed- si zaakgelastigde en diens secreta resse betrokken bij de gijzeling, die zich afspeelt op de negende verdie ping van een gebouw, waarin een aantal ambassades zijn onderge- cracht. De terroristen dreigden aanvan kelijk het gebouw te zullen opbla zen wanneer niet aan hun eisen werd voldxi TOKIO Twee van de vijf gevangenen, die door de Japanse regering zullen worden vrijgelaten in ruil voor de gijzelaars in Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer, op de trap van een DC 8 van Japan Airlines op het vliegveld van Tokio, nadat zij het interieur aan een grondige inspectie hadden onderworpen. Boven aan de trap Jun Nishikawa en onder Kazuo Tohira, bei den met handboeien, om. LISSE Een ambulance, die gistermiddag met sirene en zwaai licht op weg was naar een ongeluk en door rood stoplicht reed, ramde in volle vaart een auto. De bestuurster, die de ziekenwagen te laat zag naderen, moest met verwondingen naar een ziekenhuis worden vervoerd. Het gevolg van de botsing was, dat er nu twee ambulances nodig waren: één voor het reeds eerder gebeurde ongeluk en één voor de automobiliste. De bemanning van de ziekenwagen bleef ongedeerd. De ambulance was totaal vernield. DORDRECHT (ANP) De 39-Ja- rige Hongaar Saudor A. heeft zijn ex- vriendin Nicolien K., die onlangs de verhouding had verbroken, willen ko pen voor 100.000 De politie vond dit bedrag in bankbiljetten gister middag in de auto van A. Hoe A., die in een caravan in Zevenbergen woont, aan het geld is gekomea is voor de politie nog een raadsel. Sandor die met zijn twee zoons gis termorgen in alle vroegte naar de Dordtse Zeedijk was gereden om de 'zaak' uit te praten, had ds va der van Nicolien de ton geboden. Omdat de heer K. het geld niet ac cepteerde en ook niet over ae ver broken verhouding wilde praten, ont stond er een schietpartij, waartj -san- dor en twee juist aangekomen Dordt se agenten gewond werden. De agen. ten - de 34-jarige hoofdagent A. Fre- mouw en de 19-jarige agent Vos maken het redelijk. Sandor die in een door een agent bewaakte kamer in het ziekenhis ligt, kon nog niet worden gehoord. Scholen vrij bij 30 graden LEIDEN Burgemeester en wethou ders van Leiden hebben besloten dat alle scholen van het openbaar kleu ter-, gewoon- en buitengewoon lager onderwijs deze week 's middags vrijaf zullen hebben, als de temperatuur 30 graden of hoger zal zijn. Het tele visieweerbericht op woensdag- of donderdagavond van 8 uur zal daar voor als maatstaf worden genomen. Er is ook contact opgenomen met de Prot. Chr. schoolvereniging en de stichting Katholiek Onderwijs Lei den en ook deze instellingen hebben dezelfde maatregelen genomen. Voorts is aan de hoofden van dienst en de afdelingschefs op het Stadhuis medegedeeld dat ze zelf regelingen kunnen treffen met hun personeel in verband met de weersgesteldheid. Voorop moet echter de 40-urige werk week en de dienstverlening aan het publiek staan. Een afdeling blijft dus bemand.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1