Wankele positie van trio in Portugal Resultaten bij overleg Cyprus Staatsgreep op de Comoren Vliegramp in Marokko kost 188 personen het leven ssstsl.jews Losgeld geeist voor Hoffa Uitwisseling Turkse en Griekse Cyprioten MAANDAG 4 AUGUSTUS 1975 LISSABON Een rijzend getij van burger- en militair ver zet dreigde gisteren het nieuwe driemanschap in Portugal te doen wankelen terwijl anticommunistisch straatgeweld zich verspreidde. Volgens politici neemt zware druk tot het vertrek van premier Goncalves toe en zou de toekomst van de militaire veiligheidschef, generaal Saraiva de Carvalho, twijfelachtig kunnen zijn. De positie van het derde lid van het driemanschap, president Da Costa Gomes, leek echter hecht te zijn. De onrust in Portugal is dit weekeinde danig toegeno men. Op tal van plaatsen werden anti-communistische betogingen gehouden en de den zich tevens ongeregeld heden voor. Hier een beeld van de demonstratie in Coim- brae een oude stad in mid- den-PortugaL, die was georga niseerd door roomskatholieke geestelijken. In Portugal is nog altijd geen nieuwe regering ge vormd. Het driemanschap, dat aan het hoofd van het land staat, is het daarover verre van eens. MORONI Een groep die ijvert ment besloot daarop dit jaar dat op voor nauwere banden met Frankrijk elk der eilanden afzonderlijke verkie- heeft gisteren op de Comoten-eilan- zingen zouden worden gehouden voor De bekendmaking van de nieuwe mi- nistersiyst, die al enkele dagen ge reed zou zijn, is opnieuw uitgesteld. Om de situatie te redden maakte de Famalicao waar zich gisteren een menigte verzamelde om het plaatse lijke hoofdkwartier van de commu nistische partij in de brand te ste- Junta bekend dat gediscussieerd ken. De militairen die daarheen ge- den te geloven dat dit betekende dat nisten die probeerden het gebouw te Goncalves niet in staat was een ka- verdedigen. binet te vormen en een geschil met Er circuleerden berichten dat ver- Carvalho op te lossen. schillende legereenheden een motie Zy deelden mee dat de vorming 1 het kabinet geworden was tot machtsconflict tussen Goncalves wantrouwen in de pro-commu nistische premier uitspraken en hun steun aanboden aan de .gematigde dat beiden als gevolg militairen. Tegelijkertijd weigerde daarvan steun verloren. Zy zeiden dat Goncalves, die ge steund wordt door de communisti- populaire commandant, kolonel Ne- sche party, wil dat Carvalho (die de ves, te aanvaarden. steun heeft i hem dient als i premiers. Daartegenover uiterst links) onder De omstreden commandant sprak de twee vice- tegen dat hy ""met andere eenheden il de lei- had samengezworen voor een nieuwe de militaire veiligheidstroe- staatsgreep, al zei hy erbij de mo- pen dat de president het premier- gelijkheid van een coup niet uit te schap aanvaardt waarby hyzelf sluiten. (Carvalho) en Goncalves optreden in de oude universiteitsstad Coim als vice-premiers. bra in het noorden Goncalves is bezig met de vorming verzamelden zich gisteren duizenden i nieuw kabinet nadat de so- katholieken cialisten en links van het centrum grotere vrijheid staande volksdemoóraten 24 dagen protestmars c meningsuiting De rJc. bisschoppen verzet- geleden uit de regering traden uit ten zich tegen de militaire leiders protest tegen het besluit van de die de bezetting van het kerkeiyk militaire leiding Portugal tot een radiostation Radio Renascenca door volksrepubliek te maken en de poli- linkse arbeiders toelieten, tieke partyen te vervangen door ar beiders- en soldatenraden. Inmiddels deelde de communistische party mee dat militairen die het noorden i Frankryk uitriep. trachten de kiezers te De groep, het Nationaal Verenigd bewegen grondwetten te aanvaarden Front, meldde via de Radio dat aii waarbij Frankrijk invloed zou behou- de macht zonder bloedvergieten had den- overgenomen en het militaire hoofd- kwartier bezette. In het begin van gezin de middag echter werd in Moroni betoging tegen het feit dat zy door machinegeweervuur gehoord, de drie andere eilanden tot onafhan- riet Nationaal Verenigd Front keliikheid werden gedwongen. Sterke man achter de staatsgreep i prins Mohamed Jaffar. zo v eronder- tiidpnc de 8telt men in Pranse kringen fn Mo- roni- Prins Jaffar werd in juni 1972 premier maar hy stapte op 19 okto ber van datzelfde jaar op als gevolg van een conflict over de onafhanke- lykheid van de eilandengroep. Hy oinvat alle oppositiepartyen die nauwe banden met Pairijs zyn. President Abd&Uah was tyd« machtsgreep niet in de hoofdstad De vier Comoren-eilanden liggen tusen de noordpunt van Madagascar en de Afrikaanse oostkust. De erchipel beeft een polking ^'"opgeToW Z7S S i militanter standpunt met betrek- ongeveer 300.000 werden in 1946 autonoom binnen de Franse Republiek en in Juni 11-73 kmg tot de o^ankelukheH innam, werd een overeenkomst getekend - waarby de Comoren binnen vijf jaar zelfstandig zou worden. By een referendum in december vorig jaar stemde de meerderheid van de bevolking van de Comoren voor onafhankelijkheid, maar op het eiland Mayotte wilde 65 procent by Frankryk blijven. Heit Franse parle- Burgerlijke stand van Leiden Beien; Marcel Frederik Angola By dat alles zien de Portugese lel- a^d«Tter"b£ ders zich bovendien geplaatst voor - de steeds slechter wordende situatie hadden gevoegd en geholpen hadden by de plundering De bevelvoerende officieren hadden dit toegelaten. In zeker nog twee steden in het land kantoren en leden gen elkaar bestrijden, de^kantoren! voorzichtige schattingen communistische partij in de nacht jevallen. Een ander brandpunt de noordelyke stad Vila Novo de volgens half miljoen bewoners in het noorden door de hongerdood zouden worden bedreigd en waar 300.000 blanken hun eigendommen inpakken of al op AGADIR Bij het dorpje Imzizen in Marokko heeft zich Jet iljoesjin 14 oktober 1972 176 Maria! van Gheluwe; Sunnie Janette, d. G. van Dijk en J. Versteeg; Lauri-Jan, z. van M. Bakker en M. L. Laurlla; Elic Paul, z. van P. M. van Egmond en gisteren één van de ernstigste vliegtuigongelukken uit de ge- d(5^?: kendgemaafct moeten in de komen, de drie maanden 270.000 blanken naar Lissabon worden overgevlogen. Van de aanvankelijk in de vroegere Westafrikaanse Portugese kolonie aanwezige 500.000 blanken hebben 100.000 het land al verlaten. Duizen^ pij Alia, was gehuurd door de ko- den pogen per auto zuid-west-Afrika" ninklijke Marokkaanse luchtvaart- Oost-Berlijn Sowjet Iljoesjln schiedenis van de luchtvaart voorgedaan. Een Boeing 707 met 14 augKti i972- 156 dodêrn aan boord 188 personen sloeg tegen een berghelling te pletter. Niemand overleefde de ramp. Steun maatschappij Marokkaanse Frankrijk Marokko zij Saigon —Amerikaanse C5a 4 april 1975 155 doden, Canarische eilanden Spaans ding verdween de Boeing plotseling vliegtuig —3 december 1972 155 do- van het radarscherm. De vlieger had den, geen melding van moeilijkheden ge maakt maar opsporingshelikopters hadden te kampen met dichte mist in het gebied. Dorpsbewoners van Imzizen, dat 50 Er komt een internationale commis sie voor de steun en vriendschap met de democratische socialisten in Por tugal. Dit maakte de Zweedse pre- *®nd bij hun familie de vakantie zouden kilometer ten noorden van Agadir 1960 134 doden, ligt, moesten 20 kilometer over berg- I achtig terrein lopen om telefonisch ing 727 WASHINGTON In de zaak van de verdwijning van de voorma lige leider van de Amerikaanse bond van vrachtautochauffeurs James Hoffa zijn in het weekeinde bood schappen ontvangen waarin sprake was van geldafpersing. Dit heeft het hoofd van de Amerikaanse Federa le Recherche (FBI), Kelley bekend gemaakt. Met het oog op deze ont wikkeling houdt nu ook de FBI zich met de verdwyningszaak bezig. Er is van twee kanten losgeld ge- eist voor de 62-jarige Hoffa. In het ene geval is gesproken van 50.000 dollar (ongeveer f130.000), terwijl in het tweede geval slechts 500 dol lar werd gevraagd. Deze laatste eis beschouwt de politie als niet se rieus. Hoffa verdween afgelopen woens dag toen hij in een restaurant in een voorstad van Detroit een af spraak had met een bekende Ma- fia-leider die een goede vriend van hem is. Deze verklaarde later te genover de politie dat Hoffa niet was komen opdagen. Familieleden van Hoffa verzekerden echter dat Hoffa hun telefonisch had la ten weten, dat zijn gesprekspartner niet was verschenen en dat hy daar om naar huis kwam. De volgende dag trof men zijn auto leeg aan bij het restaurant. Giftige vis —Op de Filippijnen zijn zeker tien personen, voor het me rendeel kinderen, overleden en 24 in een ziekenhuis opgenomen nadat zij gedroogde vis hadden gegeten die vermoedelijk een giftig che misch conserveringsmiddel bevatte. De gevallen hadden zich voorgedaan in vyf dorpen in de provincie Cebu ten zuidoosten van Manilla. Beschoten Twee Spaanse politie mannen zyn tijdens een patrouille in Madrid uit een rijdende auto be schoten, waardoor een is gedood en de ander ernstig gewond. Dit is de derde aanval op politiemannen in Madrid in nog geen maand. Eten maotische verboden organisatie, het Revolutionaire anti-fascistische en patriottische front (FRAP), zegt er voor verantwoordelijk te zijn en ge welddaden zal blijven plegen tot de politie ophoudt met wat zij zien als mishandeling van gevangenen. Imitator -Nazi-dictator Adolf Hitler vermaakte vaak zijn vrienden met een imitatie van zijn Italiaanse col lega Benito Mussolini. Dat wordt ont huld in memoires van Albert Speer, tijdens de tweede wereldoorlog minis ter van Bewapening in het Derde Rijk. Het Westduitse blad Die Welt is begonnen met de publikatie van de aantekeningen die Speer geduren de zijn twintigjarige gevangenschap in Spandau heimelijk op stukjes pa pier en closetrollen maakte. mier Palme zaterdag bekend tijdens Bourget opgestegen een pauze in het overleg van de re- met d e yerkeersto geringsleiders van socialistische hui- waar het om 05.30 (onze tijd) ze uit West-Europa en Israël. Het landen. Twee minuten voor de lan- was besloten op de bijeenkomst van socialistische voormannen in Stock holm, waaraan o.a. premier Den Uyl Watertekort Als gevolg van het reer in het doorbrengen. Hpf tnpctpï wnc nm 02 90 crififcprnnh - wjxxcxxi. xuyexx vhxi wsxexuuuauxi mg Het toestel w^omOMOgteteroch- alarm te kunnen slaan. Het toestel den. de paryse lucntnaven Le was op 300 meter van h t d neer_ had contact gestort H verkeerstoren van Agadir Reddingsploegen bereikten later het Gloeiende tuig en troffen geen overlevenden van Rome leek tijdens het weekeinde 177 Marokkaan- tevergeefs op de veerboot s gastarbeiders, vier Europeanen en dinië wachten omdat het scheepsver- de Verenigde Sta- zeven bemanningsleden, vermoedelijk keer door Mario Soares had volgens premier ten is er in New York een tekort Jordaniërs. Den Uyl gezegd te verwachten dat aan water ontstaan. Zaterdag was Naar aanleiding va in Portugal een communistische het met 36 graden de warmste dag bij Agadir volgt hier t regering komen met repressieve het jaar. In Boston steeg het tien ergste rampen in de geschiedenis de lag. Bij veertig graden in de scha- het ongeluk duw vormden zich lange files waar de in de auto's veranderden in gloeien- maatregelen. Aan de andere kant kwik zelfs tot 39 graden.In New York der burgerluchtvaart. Tweemaal probeerden Soares niet zonder hoop, gevaarlijke toestand ontstaan, Orly (Parijs) Turkse DC10 volgde de Nederlandse premier, want doordat er in wijken als Brooklyn 3 maart 1974 346 doden, hy verwacht evenzeer dat er tegen- en Zuid-Bronx vrijwel geen water Agadir (Marokko) Boeing 707 terwijl claxonconcerten de chaos nog pioenschap raileycross gewonnen, kele honderden een schip te kapen. Autosport Dick Riefel Anderen richtten barricades op in gisteren op het circuit in Valkens- de voornaamste straten van de stad, waard het internationaal kam- Op lijst FBI 15.000 verdachten WASHINGTON Volgens de "New York Times" beschikt de Ameri kaanse Federale Recherche (FBI) nog altijd over een lijst met namen van Amerikanen die ingeval een nationale noodtoestand moeten wor den gearresteerd. Het FBI gaf zaterdagavond toe dat GEBOREN ZÏf %n SSk'uSZÏ&Z3S. SJÏÏ C0Tsbesluit l. van H. Brink en M. C. van Ekri6; zlJn gestopt. De "New York Times" van meldt dat de lijst nog bewaard C. Krijgsman; ïtobïH Hm- ^rdtJ°°f fhet *fal de in 1971 ge- T - schiapte interneringsbepalingen weer worden ingesteld. De lijst bevatte op een gegeven mo ment 15.000 namen maar zou nu zijn bekort. De aandacht ging uit naar mensen die tot sabotage of spionage in staat werden geacht, on der wie de leden van de Amerikaanse communistische partij en een aantal geestelijken. Meer handel VS-Roemenië SINAIIA (Roemenië) Presi dent Ford heeft gisteren een bezoek van 26 u aan Roemenië beëindigd met de ondertekening van nieuwe ,_y. akkoorden tot uitbreiding van de jp' handel. Moe- Functionarissen spraken van een zeer geslaagde byeenkomst. "Beide presidenten legden de na- stra druk op hun steun aan een recht- vaardige internationale orde waar in het recht van elk land, ongeacht omvang of politiek, economisch of sociaal stelsel zijn eigen lot te be palen, vrij van gebruik of dreiging met geweld, wordt geërbiedigd". Dit staat in een gezamenlijk communi qué dat door Roemeense diploma ten wordt beschouwd als een be langrijke bevestiging van eerdere Amerikaanse beloften tot erkenning H. C. Zandvliet. van het recht van Roemenië een onafhankelijke koers te varen bin nen het Sowjet-blok. De ondertekende documenten ge ven uitvoering aan een besluit van het Amerikaanse Congres tot verle ning van de positie van meest-be- gunstigde op handelsgebied aan W. M. van den Berg en J. Venney; i. P. van Bezouwen en W. de Vos; Bronsgeest en A. Timmerije; J M. Buiskool Toxopeus en K. G. Dekker; r Lof en C. E. Brekweg; - Hollebeek; C. M. J. M. H. Vermeij. i nder Reijden; A. Ter] r. Sloos; A. G. L. de Knepflé; T. Weizenbach n M. L. Leen; L van Wijlen; M. du Prie; J. den Hollander C. J. J. Janssen (74). krachten zullen komen. „Het is ker geen hopeloze zaak en dat is het 00k uit de kraan komt. Dit geldt 3 augustus 1975 —188 doden, de 'brandkranen, doordat Kano (Nigerië) Jordaanse Boe- onverdraaglijker maakten. Er wa- Riefel behield zijn voorsprong, hoe- heeft Roemenië. De regeling, als uitvloeisel van de Amerikaanse handelswet van 1974, was mogelijk toen Roemenië beloof de de voorwaarden voor Joden geen toiletten niets te drin- wel hij gisteren niet tot eerste andere Roemenen die willen emi- gevoel dat wy vandaag ook hebben de bevolking deze op vele plaatsen ing 707 22 januari 1973 176 do- ken, huilende kinderen en velen lagen plaatsen kwam. Eindstand: 1 Rie- gekregen", aldus de Nederlandse mi- heeft opengezet nister-president. Soares was niet optimistisch voer wat de moeilijkheden betreft die Portugal te wachten staan. Maar de Portugese socialist heeft er niet over gesproken dat hy by een communis tische regering in Portugal rellen en moeilykheden verwacht. Volgens premier Den Uyl vertelde Soares ook hoezeer hy vaak in ver legenheid werd gebracht door steun van rechtse zyde. Soares had gezegd dat hy niet tegen Marx streed maar tegen Stalin. Hy wil socialisme in Portugal (Marx) en geen stalinisme, aldus Den Uyl. (Poly Sow- Het overleg in Wenen over de problemen op Cyprus is zaterdag besloten met een persconferentie. Er zijn duidelijk vorderingen geboekt. V.l.n.r. Denktash, de leider van de Turkse Cyprioten. VN- secretaris Waldheim en Clerides, de leider van de Griekse Cyprioten. CYPRUS Tegen de sombere verwachtingen in, heeft het overleg tussen de Turkse en de Grieks-Cy prische onderhandelingsdelegaties in Wenen resultaten opgeleverd. Op basis van de vooruitgang die in de zaterdag afgesloten derde onderhan delingsronde, onder leiding van secretaris-generaal Waldheim van de VN is geboekt, zijn de Cyprioten weer wat optimistischer gestemd over de mogelijkheid van een oplossing voor de problemen waar voor hun eiland zich na de tegen president Makarios gerichte staats greep en de 'Turkse invasie nog steeds gesteld ziet. De vorige maand riepen de Turks-Cyprische leiders ter gelegen heid van de viering van hun overwinning opnieuw dreigende taal, wegens de in het Griekse gebied achtergebleven Turks-Cyprioten, die volgens hen door de regering-Maka rios als gijzelaars achter de hand werden gehouden. De toegenomen spanning is aanzien lijk verminderd, nu de Grieks-Cy prioten er in hebben toegestemd dat deze 9000 Turks-Cyprioten in het zuiden gedurende de komende zes weken naar het noordelyke, door de Turken bezette deel van het eiland mogen worden geëvacureerd. De in Wenen bereikte overeenkomst houdt tevens in dat de nog in het Turkse noordoostelijke deel van Cyprus wonende 10.000 Grieks-Cy prioten „iedere hulp zal worden gegeven om een normaal leven te leiden". De aanwezigheid van de Turken onder Griekse souvereiniteit is een sterke troefkaart voor de Grieks-Cyprioten geweest jnaar onder Turkse druk en in ruil voor het verkrijgen van garanties voor de veiligheid van de Grieken in het noorden hebben zij daarvan afstand gedaan. Cyprische leraren zullen naar het noorden worden gestuurd, zodat het onderwijs kan worden hervat. De geïsoleerde Grieks-Cyprische dorpe-. lingen zullen verder hun bewegings vrijheid in het noorden herkrijgen, door hun eigen doktere worden behandeld en hun godsdienstige plichten kunnen vervullen. De troepenmacht van de Verenigde Naties op Cyprus zal toezicht houden op de uitvoering van het nieuwe akkoord. De Turken zullen medewerking verlenen teneinde in lichtingen in te winnen omtrent het lot van 3000 Grieks-Cyprische burgers en soldaten die sinds de gevechten van vorig jaar worden vermist. Beletsel De voortdurende wrijving over het lot van de Griekse en Turkse ge meenschappen die het vorig jaar bij de beëindiging van de gevechten aan de verkeerde kant van de Attila-lijn, die het eiland in tweeën deelt, waren gestrand, heeft tot nu toe een ern stig beletsel gevormd om vorderin gen bij de besprekingen te maken. De tegenstellingen werden vorige maand nog verscherpt, nadat 800 Grieks-Cy prioten die vorige-maand uit het door de Turken beheerste gebied in de noordelyke helft van het eiland tegen de zin van de Cyprische regering werden geëvacueerd, mogen in het kader van een familiehereniging vol gens het Weense akkoord terugkeren. Over de kern van de Cyprische problematiek, de politieke toekomst van het eiland, waarmee het probleem van de 200.000 Grieks-Cy prische vluchtelingen nauw is verbonden, blijven de standpunten nog ver uiteen. De Turks-Cyprioten streven naar een nieuwe staatsstructuur voor het eiland, gebaseerd op een geografi sche scheiding .van de twee gemeenschappen, waarbij de centra le regering slechts beperkte be voegdheden zou behouden. De Grieks-Cyprioten, die 82 procent van de totale bevolking van Cyprus uitmaken, willen wel een grote mate van autonomie aan de Turken geven, maar zijn tegen een geografische en politieke tweedeling van het eiland gekant.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7