Blokkade brug van door boze vissers HH Vijftien doden in het verkeer toegelicht ...en gisteren Verkeerschaos bij Den Oever Afgelopen weekeind 8 mensen verdronken TV morgén] MAANDAG 4 AUGUSTUS 1975 DEN OEVER (ANP) Een aantal kotters uit Wieringen heeft zaterdagochtend de (open) brug in de Afsluitdijk bij Den Oever enige tijd geblokkeerd1. Zij wiilden hiermee pro testeren tegen de internationale maatregelen tot beperking van de visvangst. Het gevolg was, dat het verkeer over de weg geen doorgang meer kon vinden. In beide richtingen (in de Wieringermeer en op de Afsluitdijk) ontstonden files van vele kilometers. De rijkspolitie, die met twee boten bij Den Oever arriveerde, had de op dracht gepast geweld te gebruiken om de ernstige verkeersstremming zo spoedig mogelijk op te heffen. Ook zette de politie een vliegtuig in om een beter overzicht te krijgen van de enorme verkeerschaos die ontstond. Da files wachtende auto's groeiden met de minuut. DUITSE TV 17.55 Journaal. (Reg. programma: TDR: 18.00 Dr. med. Marcus Welbv. 8.30 Akt. 18.45 Zandmannetje. Duitsland II 17.00 Journaal. 17.10 Der welsse Stein 17.35 Akt. en muz. 18.20 Diana, tv- 23.35 Journaal. Tot schermutselingen tussen vis sers en politie kwam het niet. De vissers, die de blokkade 's morgens om kwart voor elf begonnen, hadden gezegd hun actie een uur te willen volhouden. Inderdaad hielden zij zich aan hun woord. Brugwachter P. Ver- faille zag tegen 12 uur een aantal schepen achteruit varen om de door vaart onder de brug weer vrij te makken. Hij vertelde dat de brug te gen elf uur was geopend om enkele jiaehltj.es en kotters door te laten. De vissers maaJkten echter vast aan de brug die hierdoor niet meer kon worden gesloten. Toen kwamen in eens andere kotters aangevaren, zo dat de blokkade door ongeveer 15 schepen kon worden voltooid. De vastbeslotenheid van de vissers om een daad te stellen als protest tegen de beperkende visserijmaat- regelen kwam tot uitdrukking toen zij lieten weten: als de brug niet open was geweest, hadden wij hem open gescheurd'. Om ongeveer tien over 12 kon de brugwachter melden, dat de blokkade was opgeheven en de brug dicht ging. De rijkspolitie had daarna nog geruime tijd de handen vol aan het oplossen van de verkeerschaos in beide richtingen. Overigens stond er tegen één uur nog een file van twaalf kilometer in de Wieringermeer en één van acht kilometer op de Afsluitdijk. Iedereen dacht dat het voor de film was toen in Nice een mj postkantoor binnenstapte, de kas leegde en met 10.000 franc tas ijzig kalm wegwandelde. De man had zich kennelijk een eigen rol toegedacht in het van een verzetsfilm die op dat moment voor de Franse televisie werd opgenomen Honderden nieuwsgierigen sloegen belangstellend het optreden van de „acteur" gade en niemand kwam op de gedachte dat het wel eens „doorgestoken kaart" kon zijn. De politie wil graag de rol nog eens met de „filmheld'' doornemen, maar de r De twist om het bezit van de buste van Nefertiti, de beeldschone levensgezellin van farao Amenophis de vierde, tussen West-Berlijn en de DDR kan eenvoudig worden opgelost: geef het beeld terug aan Egypte, aldus het in Cairo verschijnende blad „Le Journal d'Egypte". De Egyptenaren zijn „de werkelijke eigenaars" van het 3000 jaar oude kunstwerk, aldus het blad. Sinds de tweede wereldoorlog maakt de DDR aanspraak op een deel van de kunstschatten van het voormalige Pruisen, waaronder het beeld van Nifertiti dat in 1912 door Duitse archeologen naar Belijn was gebracht. Erfenis Harold Tobias, een Amerikaan die 40 jaar werkzaam is geweest als particulier chauffeur, kan zich van nu af aan zelf laten rijden. Het afgelopen weekeinde hoorde hij dat mevrouw Catherine C. McCor- mick, de weduwe van een industrieel die enkele maanden geleden overleed, hem 25.000 dollar (ongeveer f65.000), twee auto's en zijn salaris voor de rest van zijn leven heeft nagelaten. De totale erfenis bedroeg ruim 3 miljoen dollar (circa f 7,8 min.). Om bewoners van de buitenwijken te dwingen niet met hun auto naar het centrum te gaan heeft Nottingham, een stad in Midden- Engeland, besloten op de toegangswegen verkeerslichten aan te brengen die tien minuten achtereen op rood blijven staan. Wil iemand" met zijn auto tussen half acht en half tien in de och tend naar het centrum, dan stuit hij op verkeerslichten die zeer korte tijd op groen staan en daarna tien minuten op rood. Hoe dichter hij bij het centrum komt, hoe meer van die verkeerslichten ..genomen" moeten worden. Alleen autobussen hoeven er zich niets van aan te trekken omdat die aparte verkeerslichten hebben en veel sneller kunnen opschieten. Nottingham heeft al twee buslijnen naar het centrum waarmee men zich gratis kan laten vervoeren. Voor de automobilisten zullen vier parkeerterreinen worden aangelegd rond de stad, vanwaar elke ze ven en een halve minuut een bus naar het centrum verstrekt. Ten slotte wordt de bevolking in vlugschriften opgeroepen voor korte afstanden liever te gaan lopen of de fiets te nemen. Het hele plan"kost ongeveer 800.000 pond (f4,5 miljoen). ienst ee moraal De vice-premier en minister van voorlichting van Koeweit, sjeik Jaber al Ali, heeft besloten de verkoop van kranten die schadelijk zijn voor godsdienst en moraal te verbieden. Hij zei dat dit ook voor buitenlandse kranten geldt. Er waren al vier kranten verboden: Al Safir, Al Destour en Al Ousbouh al Arabi uit Libanon en Al Majaless al Moussaoara in Koeweit zelf. Bij het Noordhollandse Callantsoog wordt op het ogenblik, hard gewerkt aan het in zee trekken van een 2183 meter lange pijpleidingbestemd voor de toekomstige gasleverantie uit de Noordzee. DEN HAAG (ANP) Bij verkeers ongelukken zijn het afgelopen week einde in ons land zeker vijftien men sen om het leven gekomen. De 52-jarige mevrouw J. G. Lank- haar en haar 87-jarige moeder W. J. Rutters-Lankhaar uit Willemstad verongelukten met hun auto op de rijksweg 13 (Den Haag—Rotterdam) bij Delft. Mevrouw Lankhaar stuurde haar auto de invoegistrook linksaf in en reed tegen het verkeer in, richting Den Haag. Haar auto botste frontaal op een andere waarin drie mensen licht gewond werden. Bij Drachten verloren de 36-jarige Marokkaan Messa'audi uit Heeren veen en diens landgenoot de 39-jarige leraar Driss Mekkereni, die in Neder land op vakantie was, het leven bij een frontale botsing met een bus nadat zij, vermoedelijk misleid door lage zonnestand, met hun auto op een verkeerd weggedeelte terecht wa ren gekomen. In Culemborg kwamen ook twee mensen om bij een verkeersongeluk. De auto van de 56-Jarige W. Nitale- zaij uit Moordrecht botste door on bekende oorzaak tegen een boom langs de weg. Hij en zijn echtgenote overleden ter plaatse. De 41-jarige mevrouw R. van Mar- leveld-Streekstra uit Amsterdam overleed in een ziekenhuis nadat zij zwaar gewond was, toen de auto waarin zij zat tegen een boom botste. Bij een frontale botsing tussen auto's in Hengstdijk (Z.V1.) verongelukte de 19-jarige K. L. M. A. A. Crabbe uit Hontenisse. stimorol kauwgom de smaak is raak DEN HAAG (ANP) Vbor zover bekend zijn vier kinderen en vier volwassenen het afgelopen weekeinde door verdrinking om het leven geko men. De driejarige Foppe Bogard viel spelenderwijs van de boot van zijn vaider, die afgemeerd lag in het Amsterdam-Rijnkanaal in Utrecht. De brandweer dregde enkele uren na de vermissing het lijkje van de Jon gen op. In een plas bij Hoogersmilde (Dr.) verdronk de zesjarige Jan Kanon uit Groningen. Hij kwam terecht in een gedeelte van de plas dat enkele me ters diep is. Kampeerders uit de buurt haalden de jongen uit het wa ter. Mond-op-mond-beademing baat te niet meer. De zesjarige Tommy Hens verdronk in zijn woonplaats Drunen toen hij overboord sloeg van het rubberbootje waarmee hij aan het spelevaren was in een vijver. In de reoreatievijver 'tWed van het na tionale park De Kennemerduinen verdronk de vierjarige Cimone van Kampen uit Haarlem. De 32-jarige Duitse mevrouw G. Hölscher-Faust uit Mannheim verdronk in de zee bij Zandivoort. De 47-jarige H. Jager viel in zijn woonplaats Veendam tij dens het vissen in een visvijver en verdronk. De 35-jarige Th. Luimes uit Aalten verdween tijdens het ba den in een ontgrondingspias in Win terwak plotseling in de diépte. Toen hij opgehaald werd door duikers bleek hij verdronken te zijn. Twee duikers van de Haagse brand weer vonden gistermorgen het stof felijk oversohot van een ongeveer veertig jarige man in het water langs de Toussaintkade op aanwijzing van de Haagse secretaresse M. J. den Daas. De vrouw had rond half vier op de Touissantkade lopend een plons gehoord en daarna een man in het water zwembewegingen zien maken. Zij riep de man toe eruit te komen, maar de man gaf daaraan geen ge hoor. Een uur later vonden twee dui kers op tien meter van de plaats waar de vrouw hem het laatst in het water had gezien het Stoffelijk over sohot van een ongeveer veertigjarige man, waarvan de politie de identiteit nog niet heeft kunnen achterhalen. Verder verloren het leven de 29-ja- rige G. C. A. Kroeze uit Almelo, die bij Tubbergen met zijn fiets door een auto geschept werd, de 23-jarige D. Vos uit Colijnsplaat, die met zijn mo torfiets in een sloot belandde en daarbij met zijn hoofd een bermpaal raakte en de 65-jarige mevrouw R. Hofstra-Van Dijk uit Den Haag, die door een personenauto werd geschept toen zij met haar fiets de weg Apel doorn—Arnhem overstak. In zijn woonplaats Baflo (Gr.) ver ongelukte de 79-jarige G. Tap toen hij met zijn fiets een kruising in de dorpskom overstak en gegrepen werd door een personenauto. Bij een verkeersongeluk in Rotter dam kwamen gisteravond drie men sen om het leven. Het ongeluk ge beurde omstreeks kwart voor negen op de oprit van de John F. Kenne- dyweg, die aansluit op de rijksweg naar Dordrecht. De automobilist J. C. Snoek uit Den Bosch moest uit wijken voor een groene Opel Kadett, die tegen de regels in achteruit reed. De Bosschenaar schoot met zijn auto via het gazon op de rijbaan voor het verkeer richting Rotterdam en botste vrijwel frontaal op een tegemoetko mende auto. De heer Snoek overleed aan de hierbij opgelopen zware ver wondingen op weg naar het zieken huis. De bestuurder van de andere auto liep ernstig oogletsel op. Twee vrouwen die bij hem in de auto zaten kwamen om het leven. De politie had hun identiteit gisteravond laat nog niet vastgesteld. ADVERTENTIE NEDERLAND I 18.15 Voorlichtingsprogramma Archeologie (TELEAC) 18.45 Minimolen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19 05 Europese Pony team-kampioenschappen (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 29.21 Vadertje Langbeen (NCRV) 22.0G Die mooie kinderjaren: Baa Baa Black sheap, tv-spel (NCRV) 22 55 Tot besluit (NCRV) 2300 SYMBIOSE 23.05 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Minimolen (NOS) J8.55 Journaal (NOS) 19 05 Doktor Sho II, jeugd-science fiction (TROS) 19.30 In Londen staat een huis, Engelse tv-serie (TROS) 20 00 Journaal (NOS) 20.2i. Jongens van de grote weg, tv-serie (TROS) 21.10 Maude, Amerikaanse tv-serie (TROS) 21.40 Aktua (TROS) 22.20 Zomer *75, amusementsprogramma (TROS) 22.50 Journaal (NOS) In de tiende aflevering van "Zomer '75" zendt de TROS vanavond (22.20 uur, Nederland II) een special uit rond Jack Jersey. Jack de Nijs, alias Jack Jersey, vertolkt een aantal nummers uit zijn tweede in Amerika opgenomen LP "I won der". Als gasten in deze show treden onder meer op: Nick McKenzie, André Moss en zangeres Mona Kirby, die met "Rocky Mountain man" haar debuut op de tv maakt. Jack Jersey, Country Western-zanger, componist, tekstschrij ver, is ook zeer bekend door zijn Elvis Presley-achtige reper toire, met de sfeer van de jaren vijftig. Amsterdammer bekent doodslag op vriend AMSTERDAM (ANP) De 29- jarige Amsterdammer H. van E. heeft bekend in de nadht van donderdag op vrydag zijn 26-jarige Engelse vriend P. C. J. Lawrence in hun wo ning in het flatgebouw Groeneveen in de Bijlmermeer te hebben gewurgd. Van E. werd1 vrijdagmiddag aange houden. Aanvankelijk had hij ver klaard, d'at zijn vriend door het innemen van medicijnen zelfmoord had gepleegd. De mannen hadden al enige tijd ruzie. Volgens verdachte wilde Law rence, dat hij zijn koffers pakte en uit huis verdween. Nadat hij 's nachts omstreeks drie uur thuis was geko men, was er opnieuw ruzie ontstaan. Verdachte had daarbij zyn in bed liggende vriend een sjaal om de nek geslagen en die met een flinke ruk aangetrokken. In de cartoon, die zo langzamerhand eens getekend zou moeten worden, lijken het eerste en het me af te wenden grijpt zijn rechterhand steeds in het bakje met chips. Op het derde plaatje is er wat gebeurd: de echtgenote heeft het bakje met chips vervangen door een brandende kaars. Dat is een onaangename avond geworden. Dezelfde man zit op zaterdagavond 2 augustus televisie te kijken, „De Wrekers" heeft hij al gezien, dus de keuze valt op de film Sarah uit de serie World Premiere, uitgebracht door de NCRV. De füm ging over een geval van jeugdalcoholisme. Het verhaal van de 15-jarige Sarah balanceerde voortdurend op de rand van de ongeloofwaardigheid. Dat kan ook moeilijk anders, want cliche's als „Wees blij dat ze niet aan de drugs is", „Dan kan ik er beter tegenop" of .,Ik kan ophouden wanneer ik wil", zijn lastig te ontwijken in 'n verhaal dat de pro blematiek van 't overmatig drankge bruik aanschouwelijk wil maken. Het gaat dan weer wel even te ver een U-jarig jongetje, dat een jaar droogstaat, op een bijeenkomst van anonieme alcoholici als een Pink stergemeentelid over zijn triomf te horen vertellen. Verder echter hoofdzakelijk lof voor deze NCRV- aankoop. De ouders van het verslaafde meisje reageerden met woede, verdriet of onbegrip zo absoluut volslagen verkeerd dat het werkelijk leerzaam werd. Het was vooral een goede anti-alcoholfilm, omdat de kijker niet in de rede maar in het gevoel .werd aangetast. Het breekpunt voor Sarah kwam toen zij, dronken, met het paard van haar beste vriend aan de haal ging en het arme beest op een verkeersweg aangereden werd. Nadat onze man uit de cartoon aldus zijn pilsje in de plantenbak heeft geledigd, schakelt hij over naar Brandpunt van de KRO en valt midden in een reportage over de gevaren van het roken. Marijke Merckens, die evenals vele van haar collega's, dus eigenlijk weinig anders dan anderen, voor een sigarettenre clame heeft geposeerd, belijdt haar zonden: ze zal het nooit meer doen. Vervolgens sprak Ad Langebent met de voorzitter van de gezondheids raad, prof. Haex, die zijn achter naam eer aandeed, maar toch niet bepaald sterk stond in zijn verdediging van de adviezen die zijn raad gedaan heeft. Weg met de reclame, weg met de sigarettenautomaten en op de televisie mag ook niet meer gerookt worden. Hoe staat het met ieders persoonlijke vrijheid? Is goede voorlichting niet belangrijker? En wat dan wel met autoreclame? Professor Haex zei er niet veel op, hij wilde eerst „de brand blussen". De regering overweegt de gezond heidsraad ook om adviezen te vragen over het alcoholprobleem, overigens, dat is, na Sarah, nog eens snel reageren. Inmiddels heeft onze man zijn sigaretten, de extra voorraad voor het weekeinde, in de pedaalemmer gedeponeerd, hij is al blij dat de televisie niets tegen zijn voeten bankje heeft. Ook op de zondagavond was er, om met de dichter Greshoff te spreken „geen tijd voor zingen, voor maanlicht, minnepijn en mooie dingen". Fijn zo. Een groot deel van de VARA-zendtijd werd opgevuld met het Engelse tv-spel ..Een zoen voor Je vijftigste" van Colin Welland, waarin een 50-jariee stoker een nieuw leven aandurfde. Zes weken geleden zond de NOS een tv-spel van Brian Phelan uit. waarin een 57-jarige magazijnmeesher, met min der succes, probeerde het roer om te gooien. Het thema zit de Engelsen kennelijk hoog. Het waren beide tv-spelen, waarin de ki.iker als het ware werd bilgebracht dat iedereen de macht heeft zijn eigen situatie te veranderen. Ondanks deze ernst vilt er voldoende te genieten. Het realiteitsgehalte van „Kisses et Fifty" grensde weer aan het ongelooflijke. Het tv-spel werd ln 1973 door de Society of Film and Television Arts bekroond en het mag, als de Gouden Roos-winnaar van het tv-festival in Montxeux de Neder- landse televisie, zoals het hoort, al na drie maanden bereikt, best een „bloodv shame" genoemd worden dat de VARA zo lang met uitzending heeft gewacht. Hoogstaande litera tuur of filmkunst wordt toch ook meteen geïmporteerd? Overigens: pisses at Fifty was werkeliik vergeven met de alcohol en in het cabaretpro°ramma „Tok kelen met de botte bijl" sprak Jaap van de Merwe zijn zure teksten vanuit een café. Verder b°droeg de rekening van een avond VARA-tv: drie wijn, een martini, een bier en een sherry. Er werd opvallend weinig gerookt. En in de jeugdserie „De kinderen van nummer 47a" 'een NOS-aankooo) bleken de twee belhamels van de familie de fles port van buurvrouw Gubb opgedron ken te hebben. BERT VAN DER VEER. RADIOPROGRAMMA MAANDAG 4 AUGUSTUS Hilversum I 18.30 Nieuws. 18.41 (S) Belcanto-«on- "0.00 Zomeravondfinale, ge- its programma. 20.45 Verre Oosten, dok. Ned. 5 (S) r-urongnt.. zz.zo Bond zonder Naam. 22.30 Nieuws. NCRV: 22.40 (S) Hier en nu. NOS: 22.50 (S) Hobbyscoop. 23.20 NOS-Jazz. 23.55 Nieuws. Hilversum II 18.00 Nieuws. 18.11 Klankbord. 18.30 (S) Jeugdtoer. 19.00 Lectuur op tafel. 19.10 (S) Wij hebben een woord voor de wereld: gewijde muz. 19.45 Bijbel studie. NCRV: 20.00 (S) Overdenking. 20.15 (S) Symfonie orkest en solis ten. 22.00 (S) Concert voor orgel en orkest. 22.15 Literama. 22.45 De Brldgespelers, hoorspel. 23.15 (S) Am- Hllversum II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgyn 7.20 (S) Dag i portage. 9.35 Waterstanden. AVRO: 23.37 (S) Sopraan en plano. 22.55 Nws. Hilversum III NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18.10 Joost mag Dr. Feelgood) AVRO: 1.02 Continu i woord. 7.07 (S) Badlnerie. (7.30 Nws. ":l-7.50 Echo). 8.24 Overweging. 8.30 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.(1 11.03-11.05 Radiojournaal). 11.30 (s) Rondom twaalf. (11.55 Beursberichten) Overheidsvoorlichting. 12.30 Uitzen ding voor de landbouw. AVRO: 12.40 nws. 13.11 Radiojournaal. 13.23 (s> (s) Pianomuziek van Grleg. 13.00 Kerkorgelmuziek. 14.00 (s) vierhon derdjarig Bestaan van de Rijksuniver siteit. van Leiden. 14.45 (si Toespelin gen od Handel 15.20 (s) Essay. 16.00 16.03 Radiojournaal Hilversum III VARA: 7.02 Drie op Je boterham. 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 <S) Drie tus- de middag. 14.03 Geeodemeurders show (S) Mix Nederland I TELEAC: 18.15 Voorlichtlngsprogr. Frans. NOS: 18.45 Minimolen. 18.55 Journaal. VPRO: 19.05 Beertje Colar- gol. 19.15 Rookconc. NOS: 20.00 Jour naal. VPRO: 20.20 AU In the family. 20.45 Target for tonight. Engelse oor logspropaganda film. 21.35 Le week end. film uit 1967 van Jean Luc Ge dard. NOS: 23.05 Journaal. Scheepspraat. 12.00 (S) tot vijf, met om 12.26 Med.. 12.30 Nws. naai. 3.00 Kees Schllperoort. gehel Op de Amsterdamse Nieuwmarkt, nog niet zo lang geleden het ter dag een grote antiek- en curiosamarkt gehouden. Deze markt tot de grootste van Europa in zijn soort. 22.30 Orgelconcert Handel. NOS: 22.50

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5