enes werkt *4l door in strijd tegen verval ELFHONDERD EERSTEJAARS EEN WEEK IN LEIDEN TWEEDE PROJECT: PANDEN AAN DE HOGE WOERD/NIEUWE RIJN of MAANDAG 4 AUGUSTUS 1975 Een drukte van belang af gelopen zaterdag bij en in het VVV-kantoor aan het Stationsplein, waar van 's ochtends negen tot 's middags twee uur werd gestart voor de z.g. corso-wandeltochten van de wandelkring Leiden en Omstreken. LEIDEN Postduivenvereniging „Het Oosten". Uitslag van de vlucht van St. Quentin; in concours waren 143 duiven. 1-3 W. Gijsman; 2-10 B. Singeling, 4-7 H. de Haas. 5. H. v. Klaveren, 6-9 W. v. Klink, 8. D. Koet. Uitslag van Noyon; in concours wa ren 111 duiven. 1-5 B. Singeling, 2-3 D. Koet. 4-7 W. v. Klink. 6-9-10 W. Gijsman, 8. H. de Haas. Postduivenvereniging „De Blauw- kras". Uitslag van de wedvlucht van St. Ghislain, jonge duiven. 205 dui ven in concours. 1-2 A. Houweling, 3-5 H. Bodijn. 6-9 Gebr. v. d. Blom, 7. J. J. Vinkesteyn, 10. G. v. d. Tang. Uitslag wedvlucht oude duiven van af Bergerac; in coucours waren 50 duiven. 1. F. v. d. Wetering. 2. H. Bodijn, 3. J. J. Vinkesteyn, 4-6-7-8-9 J. Gijsman, 5. Gebr. v. d. Blom. Uitslag wedvluoht vanaf Noyon, jon ge duiven 1-7 Gebr. v. d. Blom, 2-6 G. v. d. Tang. 3-9 H. Bodijn, 4-10 J. Gijsman, 5. P. Gijsman, 9. J. B. Twee achterhuizen aan de zijde van de Nieuwe Rijn, waarvan het pand rechts Diersman. x. LEIDEN De binnenstad van Leiden verpaupert, zo wordt vaak beweerd en niet ten onrechte. Toch zijn er in de Lokhorststraat drie panden die een frisse aanblik tonen en nochtans de geest van de historie uitstralen. Drie huizen, gerestaureerd doar de Stichting Diogenes. historisch Doot John Kroon Diogenes voert sinds een paar een moeizame strijd tegen het ver dere verval van de vele historische panden, die Leiden rijk is. Een zwaar gevecht, omdat voor het be oogde doel één middel onontbeerlijk is: geld. De Stichting Diogenes is vrijwel geheel afhankelijk van de luimen van de overheid, die tot op dit moment vooral lijken te worden bepaald door de mate van werk loosheid, die er in den lande heerst. Het is vooral met gelden geweest ciie bestemd waren ter stimulering va a de werkgelegenheid, waarmee Dio genes het eerste project, in de Lok horststraat dus, kon voltooien. En met het huidigeen tweede project, plavuizen of wandtegels, monumentale schouwen, schadigde plafonds eens rijk geornamenteerd zijn ge- weest, uitgerukte deuren, puin, wildgroei .op noemd is: men kan wonen, maar wel tegeneen nieuw- bouwprijs. Boven het water komt een balkon, langs de zijde van d.-> hopen Watersteeg, waar nu nog een schut- zolder. ting het zicht op de werkzaamhe- Maar ook: in het achterste gedeel- den grotendeels ontneemt, het schil- te van het voorhuis Hogewoerd 30 derwerk is evenmin al voltooid, (het hoekhuis) de sporen van een maar mc middeleeuws bouwskelet. De beide jaar vooi panden, 30 en 32/32a bestaan voorhuis en een achterhuis. Vooral van de achterhuizen wa, overgebleven. Aan de zijde van de Rijn creig- den de gevels zelfs in het water te vallen. Om dat te voorkomen, was één van de eerste werkzaamheden het aanbrengen /funderingsbalk De volgende fase wordt gevormd •eel door het achterhuis van Hogewoerd 32. Daarvoor is het restauratieplan klaar. Het huis maakt op dit mo- óment een luchtige indruk: er is geen dak meer en grote stukken muur zijn eveneens verdwenen. Meer dan van het achterhuis van 30, kan de overige gevels door middel verankering punt is: wat we kunnen handna- dat handhaven dat de Stichting onder handen ringsrooster. Het achterhu gewapend betonnen funde- chitect Wim Hofman. Er zal zegt heeft genomen, is het al niet dertig, aan de zijde ders. Op zich een benauwde situa- Nieuwe Rijn dus, is uiteindehik ge- als het doel de middelen heel afgebroken, en inmiddels her- heiligt, dan doet het niet zoveel toe met behulp van wel ke pot Leidens historische panden uiteindelijk wprden gerfestapreerd., architecten Wim Hofman Taco Mulder zich op hebben ge worpen ligt op de hoek Hogewoerd, Watersteeg, Nieuwe Rijn. Twee gro- nieuw dak (moeten) komen, maai de huidige kapconstructie blijft. De verwachting is. dat dit huis in het voorjaar van 1976 voor bewoning gereed zal komen. Het is geschikt voor een gezin met meerdere kinae- De derde fase is de aanpak van tussen enerzijds de 1 torie zo zuiver mogelijk te egaler en anderzijds de noodzaak om e betaalbaar huis te bouwen. Op i te huizen, die helaas vele jaren heb- moment lijkt het niettemin nog ben leeggestaan en daarvan de ren duidelijk met zich mee dragen. Vorig jaar juli zijn de architecten het eerst in de pandeq^ i steeds zo te worden, dat df de vierhonderd gulden zullen over schrijden. Het achterhuis van nummer der tig bevat een woonkamer, keuken, slaapkamers en 'n badkamer 30. Het restauratieplan hiervoor is vrijwel klaar. De gevel aan de Water- tersteeg zal opnieuw opgetrokken worden; die aan de Hogewoerd kan blijven. Het huis telt vier verdiepin gen, die elk als wooneenheid kun nen dienen: de eerste drie voor een (echt)paar; de etage onder de kap voor een alleenstaande. De etages krijgen elk dezelfde indeling: twee of drie i slaap)-kamers i jacht op Zoals het eerder in deze krant ge- zijde, het "natte gedeelte" De panden Hogewoerd 30 en grafeerd. midden en de woonkamer aan de achterzijde, waar men uitkijkt op een binnenplaats en de achter huizen. Het is nog even de vrivig wanneer dit huis onder handen kan worden genomen, omdat nier voor nog geen subsidietoezeggingen bin nen zijn, voor de achterhuizen wel. Diogenes hoopt' het voorhuis eind 1976 te kunnen laten, bewonen De stichting is inmiddels wel ei genaresse van de twee achterhui zen en het voorhuis 30. Het voorhuis van 32a is nog even buiten beschouwing gebleven, omdat de eerste et-ge daarvan nog wordt bewoond. Het college van B. en W. heeft toege- zegt de ontruiming hiervan te zulten bevorderen en dan kan het op rojit gelijke wijze als het voorhuis van Hogewoerd 30 worden aangepakt Zij het, dat de gevel aan de zijde van de Hogewoerd in dit ge va! waarschijnlijk wel herbouwd zal moeten worden. Het interieur op dit moment: een puinhoop nog. El Cicl heeft programma voor introductietijd gereed LEIDEN In de week van 18 tot en met 22 augustus zal Leiden traditie getrouw worden overspoeld door zo'n elfhonderd aankomende eerstejaars studenten. Kfet is dan weer introduc tietijd. Gedurende vijf hele dagen zullen de kersverse studenten weg wijs worden gemaakt in de doolhof van de alma mater opdat ze, tegen de tijd dat ze gaan studeren ongeveer weten waar ze aan toe zijn. Voor de introductieweek is er ook dit jaar een "(Eerste) Leidse Commis sie Introductie Dagen (EICid) samen gestelid, die inmiddels al enkele maan den van hard werken achter de rug heeft om een programma in elkaar te zetten. Dit programma vermeldt eveneens geheel volgens traditie bezoekjes aan de algemene studen tenverenigingen, universitaire voor zieningen op het gebied van vorming, cultuur, huisvesting en sport, actie- en werkgroepen en de stad Leiden zelf waar uiteindelijk de meeste stu denten waarschijnlijk hun domicilie zullen hebben. De elfhonderd eerstejaars zullen Do. 7 augustus van 14.00 tot 21.00 i TOERISTENMARKT op de Princestraat. Speciale demonstratie door Produkt- schap voor Vis en Visprodukten. Za. 9 augustus vertrek om 14.00 uur vanaf de Flora Vei ling te Rünsburg naar Katwijk de „FLORA'S KLEURENPRACHT AAN ZEE" dit unieke schouwspel in de straten van Katwijk mag u niet missen!!! Vooral niet wanneer dit Katwijk's bloemencorso 's avonds om 20.30 uur vanaf de Parklaan vertrekt. Ter afsluiting /7?~\ 1 vindt om 2215 uur een groots JA» vuurwerk plaats op het strand nabij rest. de Zwaan. MtEfVSAH 250 ViNkELSj Noord duinen tooo gaitis pA«W.(i,. 2ui»l*liNeW 500 SlRAtiS j>arUeer(L. C,E3£lUgE RESUuftAtfcS EtUCMipi^ï. maandag de achttiende al bij aan komst worden opgedeeld in z.g. men- torgroepen, die onder leiding staan van mentoren, in dit geval oudere jaars studenten die zich intussen 140 in getal belangeloos voor dit werk hebben aangemeld. In deze groepen (van acht a tien man groot) zullen ze de gehele introductietijd meemaken. HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40, Electronic horloge De beste merken brengen wij U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Altijd voordelig. EIGEN ATELIERS De aspiranten zullen voor de nacht zoveel mogelijk bij studenten wor den ondergebracht; lukt dat niet dan zijn er altijd nog slaapplaatsen bij Njord en bij het Rode Kruis waar de bezoekers tegen een bepaalde vergoe ding de nacht kunnen doorbrengen. Het programma vermeldt voor de eerste dag o.m. een optocht van de eerstejaars vanaf het station, voor afgegaan door eeh rijtuig met daar in rector magnificus prof. Cohen van de Leidse universiteit. Deze stoet zal halt houden bij de Pieters kerk alwaar de introduktieweek of ficieel zal worden geopend, 's Middags is er een keuzemiddag voor de aspiranten. Dit houdt in dat de eerstejaars zelf kunnen bepalen met welke onderwerpen ze uitvoerig willen kennismaken. Dat kunnen voor wat betreft de gemeente Leiden zijn de diverse musea, de Leidse hof jes, de politie, brandweer, de Stich ting Dienstencentrum, het bureau voor levens- en gezinsvragen, en ver der voor wat het student-zijn aan gaat de sport, het welzijnswerk, de polemologische bibliotheek, allerlei actiegroepen, het Leidsch Akade- miisoh Kunstcentrum etc. Dinsdag 19 augustus staat vrijwel ge heel in het teken van de faculteiten, waar informatie zal worden gegeven die betrekking heeft op de studie. Een primeur voor Leiden alhoewel de première dan al is geweest is de film „Neeltje Jacoba" die vertoond zal wórden in het academiegebouw aan het Rapenburg. Deze film, die is gemaakt in Nijmegen, handelt over het mislukken van een studie en vooral over wat je er aan zou kunnen doen om dat te voorkomen, 's El Cid ziet er dit jaar als volgt Hans Leydesdorff. Daan Iken, foto gemaakt werd. Avonds is er een avond van de ver enigingen, die zich op verschillende manieren zullen presenteren, en een open huis van de welzijnswerkers, onder wie studentenpastores, artsen en studentendecanen. Bij het laatste onderdeel zal gebruik worden ge maakt van een soort ganzenbordspel om het welzijnswerk in de universi taire gemeenschap op een wait ludie- ker manier te presenteren dan in voorafgaande jaren is .gebeurd. Iedere eerstejaars krijgs so-wie-so een soort ganzenbord in klein formaat, maar daarnaast kan men ook op ware grootte spelenderwijs met de onder scheidene welzijnswerkers kennis maken. De. woensdag, erop zijn er de gehele dag wisselprogramma's, waarbij de studenten afwisselend kennis kunnen maken met de sport, zaken die de gemeente aangaan, het LAK en on derwerpen die vallen onder de noe mer welzijn/vorming, 's Avonds or ganiseert de studentenrpeivereniging Njord een tocht dooi; de Leidse grachten en presenteert het LAK zich met toneel en muziek. De dag erna zijn er wederom wisselprogram ma's en is er opnieuw een presentatie van de studenten verenigingen. Bovendien zal het orkest Collegium Musicum een concert verzorgen in de Lutherse kerk. De laatste dag vrijdag de tweeën twintigste speelt het programma zich voornamelijk af in en rondom de Burcht. Er zal daar een info markt worden gehouden, om half één is er een hutspotmaaltijd, 's middags is er een optreden van een tachtig tot honderd man tellend dans- en muziekgezelschap uit Polen en 's avonds is er een groot slotfeest i van negen uur af) met o.m. de Ho bo Stringband. Dolf Delprado jr., Silver Tone, The Bakerstreet Jazz- band, een „vüurvreetshow" en als grote attractie omstreeks midder nacht Ramses Shaffy. Overigens kunnen aankomende eer stejaars studenten die zich alsnog voor de introductieweek willen aan melden dit doen op maandag 18 augustus tussen half negen en negen uur op het station van Leiden. Ze moeten dan op z'n minst f37,50 bij zich hebben (kosten van de week) en spullen voor de nacht.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3