De kip Can Pepe PALET-PALET-PALET FeÜrcnlré afrekenen Charlotte Kohier (83J. putertoonbanken" vliegen. Maar an deren vinden het systeem fantas tisch. De elektronische rekentoon- bank telt de prijzen van 25 verschil lende artikelen in minder dan hon derd seconden op. En dat zou de helft van de gebruikelijke tijd zijn, die men gewoonlijk voor een kassa staat te wachten. De kip C'an Pepe in de Calle de la Cruz op Ibiza was een heel bij zondere. Pepe kondigde hem altijd aan als een geroosterde kip. Ech ter had de vogel een voorbewerking ondergaan waardoor het zo'n bij zondere kip werd. Die kip kunt u ook zo bereiden want het bleek mij later dat de kip eerst gebakken en daarna geroosterd werd. Gelukkig hebben we tegenwoordig vrijwel al lemaal een keuken-gril zodat de be reiding van die kip ons eigenlijk heel weinig moeite meer kost. Trouwens als u beschikt over een barbecue, wel wat let u om die aangebakken kip daarop verder klaar te maken. U gaat als volgt te werk: bij de poelier schaft u zich een of meer verse kippen aan. Voor vier per sonen reken ik altijd op een Kip van zo'n anderhalve kilo, een hele flinke dus. U kunt natuurlijk ook twee kleinere exemplaren bestellen. Vraag de poelier de kip aan de rug te willen opensnijden, hem wat te pletten en daarna plat te willeD op binden. Een goede poelier weet di rect wat u bedoelt. Thuis gekomen droogt u de kip goed af en kruidt oe vogel matig met peper en zout. Dan bakt u in de koekenpan de kip in New York De door rappe meis jesvingers bediende kassa's in de grote zelfbedieningszaken zullen binnen een paar jaar uit de mode raken. In een aantal grote super markten in Amerika is men name lijk al druk bezig met het testen van een automatisch prijs- en afre keningsysteem dat in staat is tot het lezen van de in code aange brachte prijzen op ieder artikel en het in een recordtijd optellen van de rekening. Het systeem dat kostenbesparend voor het winkelbedrijf en tijdsbe- sparend voor de klant zou zijn, wordt door deskundigen een revolutionaire vooruitgang genoemd. Sommige klanten van de met het systeem experimenterende bedrij ven zeggen, dat ze moeite hebben met de grote snelheid waarmee de cijfers over het scherm in de „com- Samenstelling Henriëlte v. d. Hoeven olijfolie of boter in circa 6 minuten aan beide zijden flink aan. Smeer dan de kip royaal in met een mosterd van een frans type, bestrooi hrt met broodkruim en leg de Kip dan op het rooster onder de grill of op de bar becue. U moet er wel bij blijven staan want de kip moet regelmatig gekeerd worden. U roostert het kippetje bij een temperatuur van ca. 200 gra den in nog geen twintig minuien bruin en gaar. Bij zo'n kippetje zou ik een goed aangemaakte sala de met sla, komkommer, tomaten en zwarte olijven serveren, 'n Licht in roomboter gebakken krielaardappel tje smaakt er trouwens ook heel best bij. Zo'n salade maak ik het liefst op de klassieke wijze aan. ik gebruik nooit een kant- en-klare sla saus of de een of andere mayonnai se. De sla wast u en droogt ze zo goed mogelijk in een slamandje. S.'a moet u nooit van tevoren gereed maken. Een sla die op net laat ste moment is klaargemaakt, is ai- tijd het lekkerst. De tomaten moe ten worden ontveld en in plak Ken worden gesneden. Dat doet u ook met de komkommer. ;k gebruik nooit een komkommerschaaf. Ik snjjd de vrucht meestal eerst overlangs in tweeën en verwijder dan het zaad. Vervolgens snijd ik er plakjes van die naar mijn smaak eest een halve centimeter dik mogen zijn. De slasaus maakt u door twee de len olijfolie te mengen met een deel azijn. Dan voegt u er een gehakt sjalotje, een uitgeknepen teeatje knoflook, wat gehakte peterselie, eventueel wat kappertjes en zout en peper aan toe. In plaats van azijn uit de fles gebruik ik vaak le azijn van het zoetzuur van augurkjes. U mag ook nog wat suiker aan de sia- saus toevoegen als u daarvan houdt. In de slabak giet u dan de saus, en legt er de goed drooggeslagen sla, de plakjes tomaten en de stukjes komkommer op, dan haalt u het ge heel even door elkaar, versier de sla met wat zwarte olijven en dien het terstond op. Volgens mij is er geen en kele slasaus die bij zo'n sausje a la minute in de schaduw kan staan. Als nagerecht zou u een Haagse Bluf met likeur kunnen geven. Erg gemakkelijk en als u voor schoon c-n beslist vetvrij werkmateriaal zorgt kinderlijk eenvoudig. In nog geen 5 minuten maakt u zo'n nagerecht- je dat u heel goed in glazen kunt serveren. U doet het als volgt: een eiwit, suiker en een deciliter vocht- bessesap met een likeur naar keuze (creme de cassis is verrukkelijk) mengt u in een grote kom en dan klopt u het op tot het stijf is ge worden. In grote coupes giet u een laagje vanillevla (of vla met wat yoghurt) en er bovenop schept u een zo hoog mogelijke berg Haagse Bluf. Voor de kip a la Pepe heeft u no dig: een of twee kippen i opengesne den en geplet), 75 gram roomboter of olijfolie, een flinke kop kruim van oud wittebrood, wat franse mosterd, peper en zout. Voor de gemengde sa lade (voor vier personen), een krop sla, een pond tomaten, een flinke komkommer, 16 zwarte olijven. Voor de slasaus: twee eetlepels olijfolie, een flinke eetlepel azijn, wat suiker, en eetlepel gehakte peterseie, een ge hakt sjalotje, een teentje knolmok, wat zout en peper. Voor de riaagse Bluf: een eiwit, veertig gram sui ker, een deciliter vocht (twee deien bessesap en een deel likeur), vanülf- vla en/of yoghurt. „De ouderdom nadert en zij vech ten om hun lijn te behouden", schrijft Paris March somber bij fo to's van 3 beroemde mannen, druk doende om in vorm te olijven. Prins Rainier van Monaco (53) zou tien overtollige kilogrammen zijn kwijt geraakt in een op vermageringsme thoden gespecialiseerde kliniek in Zuid-Span je. Richard Burton (49) is gefotografeerd tijdens drijf tig oefe nen met haltertjes op het balkon van zijn Zwitsers chalet, en Johnny Weissmuller (71, en 's werelds bekend ste Tartan) heeft al gewichtheffend zijn „olympisch" gewicht van hon derd kilogrammen teruggekregen. O- ver Tarzan valt nog te melden dat nij een bijverdienste heeft gevon den in een nachtclub in Las Vegas, waar cliënten (tegen betaling) hem oe hand mogen drukken en zich met hem kunnen laten fotograferen. Het bizarre, hooggezoolde en hoog gehakte modeschoeisel van deze tijd aoet het menselijk lichaam geen goed. Maar ook de "normale" want delschoen waarvan de hak slechts iets hoger ligt dan de zool, wordt door sommige experts in lichaams houding en beweging als ongezond beschouwd. Weekblad Elle publiceert tekeningetjes van een nieuw soort „gezondheidsschoeisel", ontworpen door de Deense yogadeskundige An ne Klein. Kenmerkend voor haar schoenen id dennaar achteren aflo pende lijn van de (doorlopende) zool, waardoor de hielen van de voeten iets lager komen te staan dan de voorvoet. Volgens Anne Klein is haar ontwerp gebaseerd op het bestude ren van naakte voetafdrukken in zand, waarbij de hiel dieper wegzakt dan de voorvoet. Haar schoeisel,be weert zij, past zich aan bij dit „na tuurgedrag" van de voeten. Volgens weekblad Woman's Own is de Engelse mevrouw Vera Yoy een bijzondere vrouw. Het feit dat ze aan het hoofd van een metaal bewerkingsbedrijf staat en in dat be drijf zonodig met het grootste ge mak de lasapparatuur hanteert, stempelde haar in vele ogen al tot een buitenbeentje. Dat Woman's Own haar heeft uitgeroepen tot vrouw-van-de-maand heeft echter een andere reden: Vera gaat haar bedrijf verkopen omdat ze in Ethio pië een 30 jaar oud plan wil gaan realiseren. Samen met haar man en eén aantal vrijwilligers wil ze in dat land een „dorp voor daklozen' bou wen, dat meer moet bieden dan de onmisbare medische en opvoedkun digecentra. Vera denkt voorhet uit voeren van haar plannen minstens vijftigduizend Engelse ponden nodig te hebben en is er zeker van dat ze het geld bij elkaar zal krijgen, al weet ze nog niet hoe. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN DEN HAAG Op het pittoreske vroegere IJsselmeer-eiland Marken draait de toeristenindustrie weer op volle toeren. Bus sen vol buitenlandse bezoekers en dagjesmensen uit de provin cie doen dagelijks Marken aan. Hoogtepunt van het uitstapje is steevast een bezoek aan het souvenirwinkeltje van Sijtje Boes, de ongekroonde koningin van het eiland. Veel meer Sijtje Boes, de meest gefotogra feerde vrouw van Nederland, wordt deze zomer tachtig; maar dat weer houdt haar er niet van om naar bedrijfje onvermoeibaar voort te zoe ten. Gehuld in kleurige klederdracht staat ze aar klanten in maar liefst vier talen te woord. En het maakt haar daarbij niet uit of ze een Delftsblauwe klompje-schemerlamp or mevrouw Pietersen uit Rotter dam of voor de Belgische prinses Paola inpakt. Koninginnen, filmster ren, maanreizigers en Oosteeuropese partijleiders ze zijn allemaal bij Sij- tie Boes op bezoek geweest. En ze is er niet eens erg onder de indruk van. „Het gaat mij om de mensen" zegt ze „als ze aardig zijn en het is niet te druk laat ik even mijn huisje zien, maa r al staan ze zondags met een briefje van duizend klaar dan kom ik nog niet naar buiten. Het is nu eenmaal mijn principe en de enige rust die ik mil gun", aldus de nog altijd even vitale Sijtje. Sijtje Boes binnenkort tachtig. rijke loopbaan, die ze in 1912 als rei zend kooklerares begon, maakte ze kennis met werkelijk alle facetten van de voedselbereiding, maar van de nieuwste rage, het macro-biotische eten moet ze niet veel hebben. ,J;cn paar jaar geleden werd ik door de VPRO uitgenodigd om het te proe ven. En wat proefde ik? Varkensvoer, het was eenvoudig niet te eten Mevrouw Lotgering vindt het erg be langrijk dat mensen ook op latere leeftijd de realiteit niet uit het oog verliezen. Zelf is ze haar leven lang een nuchter, zeer praktisch denken de vrouw geweest. Een instn'ing the haar goed van pas swam, toen ze zichin de oorlog met haar man bij de Stijkelgroep aansloot. De tweede verzetsgroep die tijdens de "»zetttnp door de Duitsers in Amsterdam werd opgerold. Ze werd gearresteerd en weggevoerd naar Duitsland, waar ze ter dood veroordeeld weri. Maar on dank die duistere episode in haar leven, beschikt ze nog steeds over een goed gezondheid. Oudsie model De 82-jarige Berdina Veelwaard, het oudste fotomodel van Nederland is door de PTT-advertentie „Laat eens wat van je horenvoor bijna ie dereen een goede bekende. Ze werd een jaar geleden door het Amster damse modellenbureau "The Agency" waarover ex-Miss World Corinne Rotschafe de scepter zwaait ont dekt. En ze is sindsdien niet a.'Jeen met telefoon, maar jok roerend in een pan met soep veereuwigd. Ter wijl ze samen met haar man in de Nederlandse films Rooie Sien en "Frank en Eva" figureerde. "Leuk werk" vindt het echtpaar Veelwaard, want zo kom je er tenminste nog eens uit. En het id bovendien nog een aardige bijverdienste". Exposilie Oudste in het gezelschap van ou dere, maar nog steeds actieve vrou wen is de 98-jarige Haagse kunstschil deres Tjieke Roelofs. De weduwe van de bekende Haagsche schooi en landschapsschilder Albert Roelofs hield enkele maanden gejed n :en expositie van haar eigen werk in Pulchri Studio. Het eerbiedwaardige schilderkundige genootschap in net hartje van de residentie, De hoogbejaarde schilderes, die tij de officiële opening aanwezig was, ge noot zichtbaar van de nulde, die haar ten deel viel. Een paar dagen la ter leidde zij de koningin rond die ze van 1920 tot 1936 teken- en schilder les had gegeven, Ze is niet de enige vrouw van te gen de tachtig die nog steeds actief is. Er zijn in Nederland nog heel wat vrouwen die ook na hun tach tigste nog volop in het leven staan. Voordrachtskunstenares en actrice Charlotte Kohier bijvoorbeeld, die net 83 jaar is geworden, slaat vrij wel geen Holland Festival-voorstel ling over en is ere-gaste bij bijna alle Amsterdamse modeshows. Char lotte Kohier stond vijftig jaar cp het toneel en heeft nu nog veel kon- takt met de artiestenwereld. Een paar jaar geleden hertrouwde ze met de nu 90-jarige architect professor H. Th. Wijdeveld. Zij was weduwe, hij weduwnaar. "Waarom zou je alleen blijven als Je ouder wordt?" vroeg Charlotte zich af. En ze ontdekte dat het mogelijk is om op latere leef tijd bijzonder gelukkig te worden. Toen iemand haar op haar tach tigste verjaardag vroeg of ze het niet erg vond om ouder te worden zei ze „Oh neen hoor, ik voel mij neg twi: - tig. Als je een druk leven achter de rug hebt ontdek je pas dat je door alle haast aan veel mooie dingen voor bij bent gegaan. En ik heb nu volop de tijd om daarvan te genieten" Keukenprinses Mevrouw R. Lotgering Hiüe- brand (84). Mevrouw R. Lotgering-Hillebrand, de 84-jarige Grand Old Lady van de Hollandse keuken, zoekt nog steeds naar nieuwe culinaire avonturen. "Weet u wat ik net ontdekt heb", zei ze toen we haar belden, „gerookte tarbotminstens net zo lekker als gerookte paling, dat moet u beslist eens proberen". Mevrouw Lotgering die 35 jaar voor de AVRO-microfoon de Hollandse huisvrouw met oud- vaderlandse recepten de kookkunst bijbracht en die meer dan 25 kook boeken schreef, houdt zich nog steeds op de hoogte van de allernieuwst ontwikkelingen op culinair gebied, wat ze niet er niet tegenop om nog een paar publikaties aan haar rijke oeuvre toe te voegen. In haar kleur - Tjieke Roelofs, die persoonlijk bevriend was met vrijwel alle kuns tenaars van de romantische "Haag sche School", hanteert af en toe nog steeds het penseel, maar ze waagt zich nu alleen nog aan kleine doeken Berdina Veelwaard (82) Nederlands oudste fotomodel.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 16