Duitse GP: een hel van begin tot eind Njord-roeisters gaan toch naar Nottingham Van Lennep: Dit is contractbreuk Titelgevecht Lubbers in Groenoordhal? Enorme slijtageslag op Nurburgring Anneke Stefels, Barbara de Jong en Elisabeth Teilegen naar WK MAANDAG 4 AUGUSTUS 1975 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT ADENAU Een hel van de eerste tot de laatste meter. Dat was de Grote Prijs van Duitsland op de beruchte Nürburgring in de Eifel. Een slijtageslag zonder weerga. Een slag die de teammanagers deed kreunen van ellende, omdat de schade deze keer weer eens bitter groot was. Want 220.000 toeschouwers waren er getuige van dat in de schroeihitte van de Nürburg ring slechts 9 van de 24 gestarte wagens naar de finish rekten. In de 14 ronden crashten prominenten als Jochen Mass, Jody Scheckter, Tony Brice, John Watson. Anderen: Depailler, Fitti- paldi en ook Niki Lauda, Jarier, Pace, Brambilla kampten met lekke banden. Emerson Fittipaldi: "Je kan mij best een pechvogel noemen." Adenau Gijs van Lennep heeft gisteren op de Nurburgring, waar hij verrassend zesde werd, vermoe delijk zijn laatste formule I-race gereden. Rudy Hoogenboom, sponsor van het HB-team, heeft zijn constructeur Morris Nunn namelijk voor de twee komende races (Zeltweg en Monza) carte blanche gegeven bij de voorbereidingen. Dat ■betekent dat Nunn ook een rijderskeuze mag maken voor de Ensign. Hij is van plan de Brit John Watson te contracteren. Hoogeboom: „Nunn roept altijd dat zijn nieuwe wagen redelijk is, maar dat de Nederlandse coureurs er weinig van kunnen. Nou mag hij van mij toewijzen dat de Ensign met een snelle coureur ook werkelijk 6nel is. Is dat niet het geval dan kap ik met hem, dan koop ik een March en ga daarmee verder. Maar niet met een Nederlandse coureur. De Nederlandse coureurs vallen mij bitter tegen. Van Lennep doet wel zijn best maar wil niet zo heel erg hard meer. En neem nou Wunde- rink. Na zijn ongeluk heeft hij geen enkele moeite gedaan om fysiek weer in canditie te kom.en. Ja, 13 uur slapen per dag, maar daar ben je er niet mee. Je moet rennen in de duinen, gymnastiek doen, zwem men. Maar daar is hij te beroerd voor. Zoals ik het nu zie zal ik volgend jaar als de keuze op March valt een tweede wagen aanschaffen voor een echt Nederlands talent zoals Boy Haye, die dan in de schaduw van mijn toprijder erva ring mag opdoen. Zo dien ik dan de Nederlandse racerij toch nog". Van Lennep toonde zioh verrast over het toesluit van zijn sponsor om de constructeur carte blanche te geven. De coureur: „Ik kan er weinig tegenin brengen. Laten ze maar een topcoureur nemen. Dan zullen ze zien dat die geen stuiver harder gaat dan ik, gewoon omdat die wagen momenteel nog niet deugt en nog helemaal moet woren uitgetest. Maar wel vind ik het een smerige streek van Hoogenboom. Hij heeft me beloofd dat ik in Duitsland, in Oostenrijk en in Italië mocht rijden. Nu vallen dus Italië en Oostenrijk af. Dat noem ik contractbreuk en ik zal hem mij laten betalen voor die twee races, al is het maar een mondelinge toezegging geweest". Zo werd de uitslag van de Westduitse grote prijs een uiterst vreemde. Met achter Bratoham-rij- der Reutemann bijvoorbeeld Jacques Lafitte als tweede. De Fransman, sedert kort rijder van het Williams- formule I-team, kon het na afloop zelfs nog nauwelijks geloven. Sta melde dat hij op alles gerekend had, behalve op een dergelijke klassering. Zoals ook de Nederlander Gijs van Lennep moest toegeven dat zijn zesde plaats natuurlijk als een donderslag bij heldere hemel was gekomen. De Haarlemmer bleef echter met beide benen op de grond. Wist maar al te goed dat hij van de 24e plaats naar de zesde was opgeklommen dankzij pech van de concurrentie. Van Lennep stapte bekaf en verhit uit zijn Ensign, om direct op te merken dat dat ene puntje in de strijd om de wereldtitel nu wel aardig was, maar dat de nieuwe Ensign natuurlijk nog steeds 'w. mri&n 'I&p; 'Var. 'Iwinesp. "Motorvermogen nul komma nul. wegligging, niet aanwezig. Waarde loos allemaal". Toch had de Nederlander geluk. Hij reed als een van de weinigen veertien maal de 170 bochten rijke piste rond zonder lekke banden. Zoveel bandenslachtoffers vielen er dat Good Year, de enige fabrikant van formule I-racewagenbanden, een officieel communique uitgaf, waarin de vele stenen op de baan verantwoardeljjk werden gesteld voor de problemen. Wat volgens wereldkampioen Emerson Fittipaldi wel juist was. Hij sprak: "Er spinden wat wagens en die brachten daarbij veel stenen vanuit het gras op de baan. Ik zelf ontsnapte bij het neerkomen bij Pflanzgarten het enige punt waar nog gesprongen wordt, waar we nog loskomen aan een ongeluk toen mijn linker vooitoand knalde". Het was een narrow escape van de Braziliaan. Zoals Jochen Mass die ook had gehad toen zijn Mclaren na een -klapband onbestuurbaar werd en hij 'bij Adenauer Forst de baan uitvloog. Het gevolg: De Mclaren total loss, Mass niet gewond maar met een hartslag van tegen de 210, zo wees de controle na afloop uit. Via een ingewikkelde apparatuur namelijk werd de hartslag van verschillende rijders tijdens de race gécontroleerd. Er waren meer narrow escapes. John Watson, opvolger van Ickx bij Lotus, knalde bij 230 km per uur door zijn voorwielophanging en vloog de vangrails in. Zoals Tony Brice dat deed na een lekke band. En Pace, die al de pits binnen was geweest om te klagen over een eigenaardige trilling, was weer weggestuurd met de mededeling dat 1. Carlos Reutemann (Arg.) (Brab ham) (319.7 km) in 1.41.14,1 (189,5 km/uur), 2. Jacques Laffite (Fr) in een Williams, 3. Niki Lauda (Oos tenrijk) Ferrari, 4. Tom Pryce (GB) Shadow, 5. Allan Jones (Austr.) Hill, 6. Gijs van Lennep (Ned) Ensign, 7. Leila Lombard! (It.) March, 8. Ha- rald Ertl (W. Did) Hesket, 9. Pa trick Depailler (Fr) Tyrrell. Stand in het wereldkampioenschap na\elf races: 1. Lauda 51 pnt, 2. Reu temann 34, 3. Fittipaldi 33, 4. Hunt 25, 5. Pace 24. alles in orde was, maar even verder zakte hij door zijn achterwielophan ging en raasde ook de baan uit. Pace later woedend: "Ik zei het niet voor m'n lol. Als ik iets voel, dan is er heus wel wat aan de hand". Pech voor de kopstukken dus. Zelfs voor Niki Lauda, de snelste man uit de training die als eerste de ring afraasde in 6.58.6 en daarmee in een -d/iictóit; ^ninimg -unhter ixemragiiaïire grens van de 7 minuten kwam. Lauda reed negen ronden lang op kop, werd acht ronden lang hardnekkig achtervolgd door Patrick Depailler op Tyrrell, maar slaagde erin alle aanvallen het hoofd te bieden. Tot Depailler uitviel met een lekke band en Lauda opgelucht kon ademhalen. Niet 'voor lang. In de tiende ronde kreeg hij op zijn beurt een lekke voorband, hobbelde naar de pits, kreeg in een handvol seconden een nieuw wiel aangeme- Nikki Lauda (midden) met zijn vriendin Mariebella in gesprek met de Oostenrijkse ski-kampioen Karl Schram. - ten en vertrok weer in vierde positie. Fittipaldi spijtig: "Kijk, Lauda kreeg ook een lekke band, maar wel zo dicht bij de pits dat •het hem weinig tijd kostte. Dus pakte hij met die derde plaats toch nog lekker wat punten mee voor de wereldtitel. Dus kan je mij best een pechvogel noemen want ik kreeg de mijne ver van huis. Daarbij werd mijn ophanging beschadigd door het geranmrèi -op -weg nncai iïb 'pt t«'en kon ik me gaan verkleden". Lauda passeerde inderdaad Price en nestelde zich op de derde plaats achter Carlos Reutemann, die constant op de vierde plaats had gelegen, totdat Regazzoni uitviel, Depailler moest afhaken en Lauda de lekke band kreeg. Toen lag hij plotseling eerste en bleef dat ook. Met Laffitte als verrassende tweede. Voor Clay Regazzoni was het allemaal erg sneu. Die was van de zesde plaats naar de tweede opgeklommen toen zijn motor het plotseling liet afweten en de Ferraririjder de lange wandeling naar de pits kon gaan maken. Waar, toen hij arriveerde, Carlos Reutemann net uitbundig gehuldigd werd voor zijn zege in een van de meest bizarre grote prijzen ooit op de befaamde ring gehouden. Niki Lauda: "Het leek erop dat ik de race in de zak had. Maar daar ben 'jc difü uonitt vrKejr vmr. Ctein aiir band lek ging dacht ik maar aan een ding: zo snel mogelijk naar de pits om een nieuwe te halen en toch nog een paar punten te pakken. Dat is toch aardig gelukt..." Zoals het ook Tom Price lukte de streep in vierde positie te halen. Een opmerkelijke prestatie want in de voorlaatste ronde begon er brandende benzine in de cockpit van de Shadow te lekken. Price stapte uit, doofde het vuur en liep daarbij brandwonden aan zijn handen op, maar stapte toch weer in om een zo hoog mogelijke klassering te realiseren. Price na afloop: "Ik moet eerlijk zeggen, ik was een beetje in de war. Het was allemaal zo bloedheet en vermoeiend geweest. Toen die brand uitbrak wist ik gewoon eigenlijk niets beter te doen dan het vuur te doven. Een actie die hem de prix rouge et blanc opleverde. Waarna, toen Reutemann zat uit te Jhknetr Ar .rsnnsrskwairtieT .en .de honderdduizenden in eindeloze files een verkeersknoop vormden, de kraanwagens de baan langsgingen om de wrakstukken op te halen. En Bernie Ecclestbne van het Brab- hamteam triomfantelijk opmerkte dat na Silverstone (13- wagens gecrasht) en de Nurburgring toch wel overduidelijk gebleken is dat de constructeurs van de organisatoren van grote prijzen het komende seizoen best een verdubbeling van de kosten mogen vragen... LEIDEN Sportorganisator Joop Riethoven gaat een poging wagen het gevecht om de Europese titel midden gewicht tussen Rudi Lubbers en de Italiaan Domenico Adinolfi naar Leiden te halen. Hij is al in onderhande ling met Lubbers' manager Rühling en een sponsor, wiens naam nog niet kan worden genoemd. Het titelge vecht moet voor 13 september a.s. plaatsvinden. Riet hoven heeft uiteraard het oog laten vallen op de Groenoordhal. Deze week moet de beslissing vallen. Lub bers wil niet in de Rotterdamse Ahoy boksen zolang de "hem niet goed liggende" heer Hofmeester daar direc teur is. i AMSTERDAM Na de nationale roeikampioenschappen, die vorige week op de Bosbaan werden gehouden met op zaterdag de finale-dag is de balans opgemaakt voor uitzending naar het wereldkampioenschap in Nottingham (half augustus)Op zich zelf voor de dames en heren technische adviescommissie geen moeilijke opgave, daar de in' aanmerking komende ploegen reeds lang tevoren van de plannen van de Roeibond op de hoog te waren gesteld. Het werd toch nog spannend door de sensa tionele verrassingen die zich tijdens de natiónale voordeden. Wie verwachtte immers het verlies van de als favoriete gestarte Ingrid-Munneke-Dusseldorp en de dubbelvier van Triton/ Njord/D.D.S., die "plotseling" door de Nereus/Ric/Orca com binatie werd teruggewezen? Door Pim van Doorn En daar bleef het niet bij. Zaterdag vormde de dubbel-twee de eerste fi nale, waarin het Ric-duo met An drea Vissers en Hellie Klaassen het Ric, maar die bleef nu uit. Liesbeth Vosmaer had andere plannen en ge steund door Mirjam Steenman, dreunde zij met zeer effectieve halen Ric voorbij, daarmee voor de zoveel ste verrassing van .dit kampioen schap zorgend. Liesbeth Vosmaer later: „Het ging gewoon zo goed bij ons, dat wij van daag gewoon niet te houden waren. En daar komt komt bij dat wij zeer ontspannen konden roeien, terwijl Ric, na die nederlaag vorige week in moesten opnemen tegen Nereus (Liesbeth Vosmaer en Mirjam Steen man) en De Hoop. Het Ric-tweetal dat dit Jaar reeds sterke wedstrijden voer (Koninklijke en Luzern) nam na een felle start de eerste vijfhon derd meter de leiding, gevolgd door Nereus en daar weer achter De Hoop dat dit geweld moeilijk kon bijhou den. Zoals altijd verwachtte iedereen daarna een tempo versnelling van voorsprong, die echter niet uitge-» bouwd werd. Njord, dat fel op de huid gezeten werd door Het Spaarne, kroop, naarmate de wedstrijd vor derde steeds meer naar Nereus toe, maar bezat in de eindfase te weinig kracht om Nereus van de eerste plaats te verdringen. Nereus zege vierde in de tijd van 7.22.08, Njord keurig tweede in 7.25.30 op een leng te. Als afsluiting van de wedstrijden voeren de dubbel vieren zonder stuurman. Deze werd gewonnen door de combinatie Maan-Steigenga (Asopos De Vliet)/Michels (De Hoop)/ Robbers (Die Leythe). Voor Maan en Robbers betekende dat de tweede nationale titel. Hun tegen standers (Punt-Vervoort-Brouwer- Vervoort) kwamen er in dit „gele genheidsnummer", waarvoor geen uitzending mogelijk is, niet aan te pas. Waterpolo Het Nederlandse jeugd waterpoloteam heeft gisteren in Hengelo zijn tweede wedstrijd tegen West-Duitsland verloren met 5—11. De tussenstanden waren 1—2, 1—3, 2—3,1—3. Waterpolo Zaterdag is in Hen gelo een waterpolowedstrijö ge speeld tussen de jeugdteams van Nederland en West Duitsland (tot 17 jaar). Nederland zegevierde met 7—5. De tussenstanden: 1—1, 3—2, 2—0,1—2. Liesbeth Vosmaerrechts op de foto, Nederlands meest begaafde roeister. Kopenhagen wel wat aangeslagen geweest zal zijn. Maar, dat zal zeker van tijdelijke aard zijn". Liesbeth Vosmaer roeide zo ontspan nen, daar ze toch al drie nationale titels veroverd had. „Ik heb nu al 17 of 18 nationale blikken". Een feit dat haar zonder meer Nederlands meest begaafde en veelzijdigste roei ster maakte. Zo won zij als slag de twee zonder stuurvrouw, de vier met stuurvrouw, de dubbel vier en de acht. De damesacht werd gewonnen door de combinatie Nereus/Orca/Njord/, Triton/Ric, die in de finale sterk roeide tegen de andere combinatie Nereus/Spaarne/Phocas/Argo/ Njord/De Hoop. In deze twee achten roeide de hele Nederlandse dames top mee, waarvan de dames-TAC. verwacht dat de blik op Montreal gericht staat. De eerst genoemde combinatie won „slechts" met een lengte voorsprong op de zeer enthousiaste tweede com binatie (met Njordroeister Elisabeth Teilegen), die voor het felle optreden op een retourtje Nottingham kan rekenen. In de winnende acht zaten voor Njord Anneke Stefels en Barbara de Jong, die ondanks hun verlies in de dubbel vier dus toch naar Engeland mogen afreizen. De heren acht van Nereus, in dezelf de opstelling als o.m. op The Head (die toen met grote overmacht werd gewonnen) had slechts één tegen stander: de Lage/Dudok-combinatie, die door Nereus volledig werd gede- klasseerd. Wederom had coach Bloe mendal een soepel draaiende ploeg geformeerd: Met Van der Horst en Jtoesohoten, hetgeen op de eerste kilometer, in tempo 34, reeds drie lengten voorsprong opleverde. Laga/ Dudok kon in het geheel geen vuist maken, roeide ongelijk en raakte steeds meer achterop. Zo roeide Ne reus een uiterst gemakkelijke wed strijd, die dan ook in de matige tijd van 6.18.88 werd afgelegd. Laga/Du- dok had ruim 20 seconden langer nodig over de twee kilometer en kwam uit .op 6.38.31. Voor de finale vier zonder stuurman waren geen voorwedstrijden nodig, omdat de twee vieren uit de acht van Aegir/Euros/NJord (na hun ver lies tegen Nereus/Triton) niet meer wensten te varen en het voor gezien hielden. In de finale met o.a. Het Spaarne, Scadi/Hades, Nereus en Njord moest Het Spaarne (in Mün- chen nog zeer sterk) zich. voor uit zending waarmaken en deed dat naar behoren. Njord mocht dan nog eerst de snelste vijfhonderd meter afleggen, daarna schoof het veld in een, waarna Het Spaarne, binnen 250 meter, een comfortabele voor sprong nam die het niet meer uit handen gaf. Met drie lengtes voor sprong op Scadi/Hades won Het Spaarne in 6.58.0..Nereus werd derde, Njord vierde. Enkele uren later vond tussen de zelfde ploegen de finale vier met stuurman plaats (Scadi/Hades trok zich ter elfder ure terug). Deze strijd ging voornamelijk tussen Nereus en Njord. Nereus met Bos van Triton op slag, kreeg van Njord, met Schaafsma, Klaassen Bos en Ritzen, gedurende de race een krappe lengte Vrii spel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13